Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#40101 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Ali Kemal »

Skijaš wrote:Ja ne vidim poentu u žrtvovanju stotine jednih da bi stotina drugih bila sretna. Da se radi samo o mom životu, lako bi, ali ovdje govorimo o životima stotina hiljada ljudi i trebali bi imati više obzira. Ako ne znaš kako pomoći svima, nemoj nikog ni zavaljivati.
Ljudi su vec zavaljeni i zavaljuju se svakodnevno. Hrvati su jednostavno u Federaciji u podredjenom polozaju, prosta cinjenica.
User avatar
Skijaš
Posts: 13883
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#40102 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Skijaš »

Mister Yes wrote:Što se mene tiče BiH je mogla ostati u Jugoslaviji zajedno sa Srbijom i Crnom Gorom. Meni ne bi smetalo. Znaš, za razlilku od Skijaša, ja zaista volim suživot. A ne samo u situacijama kada sam većina.
Kako bi, sa dešavanjima u Vukovaru recimo, natjerao bosanskohercegovačke Hrvate da ostanu u okviru te Srboslavije ?
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#40103 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Mister Yes »

Skijaš wrote:
Ja ne vidim poentu u žrtvovanju stotine jednih da bi stotina drugih bila sretna. Da se radi samo o mom životu, lako bi, ali ovdje govorimo o životima stotina hiljada ljudi i trebali bi imati više obzira. Ako ne znaš kako pomoći svima, nemoj nikog ni zavaljivati.
Problem je što su, po tvom pogledu na svijet, trenutno svi hrvati žrtvovani. Dakle ne radi se o žrtvovanju stotinu jednih za spas stotinu drugih već samo o spasu 100 od njih 200 koje su trenutno žrtvovani.

Dvojica vise nad provalijom. Ako pokušaš spasiti obojicu nećeš moći i obojica će poginuti. Zar ćeš odbiti spasiti jednog ako ne možeš spasiti obojicu? Čudan neki princip. :?
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#40104 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zlajaBHF »

Mister Yes wrote:
zlajaBHF wrote:
Ako je toliko lose biti manjina, zasto to zelis Bosnjacima koji ce pripasti hrvatskoj drzavi/entitetu ?
To Skijaš kaže da je loše. Ne ja. Što se mene tiče BiH je mogla ostati u Jugoslaviji zajedno sa Srbijom i Crnom Gorom. Meni ne bi smetalo. Znaš, za razlilku od Skijaša, ja zaista volim suživot. A ne samo u situacijama kada sam većina.
Ali ako nije lose biti manjina, zasto praviti podjele ????

Sad ne razumijem tvoju logiku
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#40105 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Mister Yes »

Skijaš wrote:
Mister Yes wrote:Što se mene tiče BiH je mogla ostati u Jugoslaviji zajedno sa Srbijom i Crnom Gorom. Meni ne bi smetalo. Znaš, za razlilku od Skijaša, ja zaista volim suživot. A ne samo u situacijama kada sam većina.
Kako bi, sa dešavanjima u Vukovaru recimo, natjerao bosanskohercegovačke Hrvate da ostanu u okviru te Srboslavije ?
Zašto bih ikoga na bilo šta natjerivao? Nisam ja ti :roll:
User avatar
djonko brajs
Posts: 242
Joined: 26/03/2014 11:21

#40106 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by djonko brajs »

Skijaš wrote:
Mister Yes wrote:Što se mene tiče BiH je mogla ostati u Jugoslaviji zajedno sa Srbijom i Crnom Gorom. Meni ne bi smetalo. Znaš, za razlilku od Skijaša, ja zaista volim suživot. A ne samo u situacijama kada sam većina.
Kako bi, sa dešavanjima u Vukovaru recimo, natjerao bosanskohercegovačke Hrvate da ostanu u okviru te Srboslavije ?
sto nisi pitao tuđmana kako misli nagovoriti srbe iz knina da budu dio ndh? a nije to isto garant. srbi su trazili belaja pa zato ko ih jebe, a hrvati vukovara nisu. samo im malo smeta cirilica, jebiga.

btw. hrvati bih su zavaljeni, kako volis reci, kada se hrvatska odcijepila od jugoslavije. da bi hrvati dobili cijelu hrvatsku moralo se odustati od bosne. i to tebi nema veze, jelde. druga drzava, druga nafaka. haha... licemjeran si do bola kresevljak.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#40107 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zlajaBHF »

Mister Yes wrote:
zlajaBHF wrote:
Da li to vazi za sve drzave ili samo BiH?

I kad kazes da narod ima pravo da se odcijepi, sta ako su odredjena podrucja izmijesana?
Sta ako drugi narod koji tu zivi ne zeli da bude manjina u toj buducoj drzavi, entitetu?

Zasto bi Srbi i Hrvati imali pravo da kazu ne zivotu u drzavi gdje su manjina, a Bosnjaci nemaju pravo na to?
Hajmo reci da Stolac pripadne Hrvatskoj drzavi, da li onda grad Stolac ima pravo da se odcijepi od te drzave, ako su tu vecina Bosnjaci. Moze to biti i neko selo.....Da li bi neko selo imalo pravo da se odcijepi, ako taj narod to zeli?
Važi za sve države.

Ako su područja izmješana onda slijedi dogovor. Ako nema dogovora nema ni odcjepljenja. Čitaj, onaj koji se odcjepljuje mora popustiti u slučaju izmješanih područja ili neće moći da se odcjepi.

U konačnici, da bi se odcjepio moraš biti sposoban da praviš probleme državi ako ti ne dozvoli odcjepljenje. Srbi već imaju tu mogućnost u BiH. Hrvati u slučaju Sejdić-Finci dokazuju da i oni imaju tu mogućnost.
Pa vidis, mi smo u situaciji da nema dogovora. Zasto onda insistiras na ovoj raspravi.
Mislim, ako ti nakon onakvog rata nije jasno da dogovor nije moguc, onda stvarno ne znam sta jos treba da se desi, da bi to skontao.

Ne znam da li si Bosnjak kao sto se predstavljas, ali ja ne poznajem niti jednog jedinog Bosnjaka koji je za podjelu.
Cak mislim da kao narod nikad nebi preko toga presli.
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#40108 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Mister Yes »

zlajaBHF wrote: Ali ako nije lose biti manjina, zasto praviti podjele ????
Zato da bi država bila funkcionalna? :?
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#40109 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zlajaBHF »

Mister Yes wrote:
zlajaBHF wrote: Ali ako nije lose biti manjina, zasto praviti podjele ????
Zato da bi država bila funkcionalna? :?
Znaci ti mislis da ovi koji zele podjele nisu u pravu, ali bi im popustio jer bi zato drzava bila funkcionalna?
User avatar
djonko brajs
Posts: 242
Joined: 26/03/2014 11:21

#40110 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by djonko brajs »

zlajaBHF wrote: Pa vidis, mi smo u situaciji da nema dogovora. Zasto onda insistiras na ovoj raspravi.
Mislim, ako ti nakon onakvog rata nije jasno da dogovor nije moguc, onda stvarno ne znam sta jos treba da se desi, da bi to skontao.

Ne znam da li si Bosnjak kao sto se predstavljas, ali ja ne poznajem niti jednog jedinog Bosnjaka koji je za podjelu.
Cak mislim da kao narod nikad nebi preko toga presli.
dogovora je bilo, ali se svaki put upetljala amerika sa skijaševom pričom i nasankala i bošnjake i ostale.
User avatar
djonko brajs
Posts: 242
Joined: 26/03/2014 11:21

#40111 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by djonko brajs »

zlajaBHF wrote:
Mister Yes wrote:
zlajaBHF wrote: Ali ako nije lose biti manjina, zasto praviti podjele ????
Zato da bi država bila funkcionalna? :?
Znaci ti mislis da ovi koji zele podjele nisu u pravu, ali bi im popustio jer bi zato drzava bila funkcionalna?
sta je lose u tome? ne postoje drzave radi istjerivanja pravde nego radi servisa gradjanima. nije drzava svrha sama za sebe. cim se neko od nje zeli otcijepit, to znaci da ta drzava iz nekog razloga ne valja.
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#40112 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Mister Yes »

zlajaBHF wrote: Pa vidis, mi smo u situaciji da nema dogovora. Zasto onda insistiras na ovoj raspravi.
Bilo bi dogovora da to dopusti međunarodna zajednica. Ali ne dopušta.

Pazi, ja maloprije napisah da ne možemo ništa promjeniti. Tako nam je kako nam je. Ali bar možemo stvari nazvati pravim imenom. Presavili su nas ko petobanku i samo se mijenjaju već stotinama godina. I hajde šta da se radi. Primamo ga i primat ćemo. Ali daj da se bar prestanemo radovati tome.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#40113 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zlajaBHF »

djonko brajs wrote:
zlajaBHF wrote: Pa vidis, mi smo u situaciji da nema dogovora. Zasto onda insistiras na ovoj raspravi.
Mislim, ako ti nakon onakvog rata nije jasno da dogovor nije moguc, onda stvarno ne znam sta jos treba da se desi, da bi to skontao.

Ne znam da li si Bosnjak kao sto se predstavljas, ali ja ne poznajem niti jednog jedinog Bosnjaka koji je za podjelu.
Cak mislim da kao narod nikad nebi preko toga presli.
dogovora je bilo, ali se svaki put upetljala amerika sa skijaševom pričom i nasankala i bošnjake i ostale.
Znaci dogovora do sad nije bilo. Da ga je bilo, nebi o ovome sada diskutovali.
To sto ti tvrdis je samo rekla kazala.

Znaci Bosnjacki narod je do sad glasao za stranke koje ne zele podjelu BiH.
Znaci Bosnjaci nece podjelu. Neki drugo to zele.
Sta cemo sad?
detroit-mercy
Posts: 16994
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#40114 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by detroit-mercy »

zlajaBHF wrote:
Mister Yes wrote:
zlajaBHF wrote:
Ako je toliko lose biti manjina, zasto to zelis Bosnjacima koji ce pripasti hrvatskoj drzavi/entitetu ?
To Skijaš kaže da je loše. Ne ja. Što se mene tiče BiH je mogla ostati u Jugoslaviji zajedno sa Srbijom i Crnom Gorom. Meni ne bi smetalo. Znaš, za razlilku od Skijaša, ja zaista volim suživot. A ne samo u situacijama kada sam većina.
Ali ako nije lose biti manjina, zasto praviti podjele ????

Sad ne razumijem tvoju logiku
Ja pokusavam da skontam tu logiku ali logike nema. U principu se svodi hajmo podijeliti BiH i bice sve dobro. Tip gusla pricu mjesecima ovdje i nije mi jasno kako se ne umori vise. Na kraju, on prica o nekoj zajednici sa Srbijom i Crnom Gaorom a ta zajednica vec prilicno godina ne postoji :D .
Separatisti su malo nervozni, vrijeme prolazi i znaju da je sve manje i manje vremena da se nesto uradi :D . BIH ima svo vrijeme ovoga svijeta, oni nemaju i znaju to vrlo dobro.
Vec mu je receno, ako misli da su njegova rjesenja tako dobra, bujrum, nek osnuje stranku, dobije legitimitet pa dijeli, ovako samo svira kurcu.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#40115 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zlajaBHF »

djonko brajs wrote:
sta je lose u tome? ne postoje drzave radi istjerivanja pravde nego radi servisa gradjanima. nije drzava svrha sama za sebe. cim se neko od nje zeli otcijepit, to znaci da ta drzava iz nekog razloga ne valja.
Sve to stoji, medjutim da pricamo o teritorijama koja historijski pripadaju iskljucivo JEDNOM narodu, onda bi tvoja teorija pila vode. Kod nas to nije slucaj.
Itakoto
Posts: 2166
Joined: 17/09/2013 19:07

#40116 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Itakoto »

Ovaj forum, narocito pdf politika je postalo takvo smece... :-)
User avatar
Skijaš
Posts: 13883
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#40117 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Skijaš »

Ali Kemal wrote:
Skijaš wrote:Ja ne vidim poentu u žrtvovanju stotine jednih da bi stotina drugih bila sretna. Da se radi samo o mom životu, lako bi, ali ovdje govorimo o životima stotina hiljada ljudi i trebali bi imati više obzira. Ako ne znaš kako pomoći svima, nemoj nikog ni zavaljivati.
Ljudi su vec zavaljeni i zavaljuju se svakodnevno. Hrvati su jednostavno u Federaciji u podredjenom polozaju, prosta cinjenica.
To se ne može ispravljati novim nepravdama. Ograničavanje utjecaja HDZ-a je posljedica zloupotreba mehanizma blokada i ne možeš dvije decenije gurati pogrešno rješenje a čuditi se kada ti neko smanji kapacitete za blokadu. Kako smo došli do toga da je HDZ od faktora koji u srednjoj Bosni ima svoje granične prelaze, srozan tako nisko da nije u entitetskoj vlasti ? Je li HDZ podržavao povratak ? Je li se HDZ borio protiv raseljavanja ljudi ? Je li se HDZ suprotstavljao velikosrpskoj viziji uređenja BiH ? Nije HDZ preko noći stavljen u poziciju u kojoj se nalazi i ako hoće da povrati utjecaj kojeg je imao, moraće promjeniti kurs, moraće se distancirati od etničkih podjela, moraće kandidovati i Bošnjake i Srbe ako hoće pet ili više pozicija u entitetskoj vlasti, moraće prestati sa asistencijama Dodiku i ekipi. Ne može ljudi ovako kako se radilo, evo do čega smo došli, da se sada podjelu pokušava napraviti zavaljivanjem Kiseljaka, Kreševa i Viteza, eto genijalnih umova i rezultata briljantne strategije.

Neka se HDZ veže za državu, neka se mlade Hrvate gura u bosanskohercegovačke reprezentacije umjesto što ih se izgrađene prosljeđuje Zagrebu na raspolaganje, neka se ospori monopol kojeg Bošnjaci trenutno imaju u ljubavi prema Bosni i Hercegovini, neka se brani hrvatski identitet Posavine i Kotor Varoši, takav HDZ bi mogao voditi glavnu riječ u FBiH i odličan primjer je ovo sa Bandićem, HDZ može biti "počasni" ovo ono, ili može biti opozicija i tretiran kao protivnik. I ako je već takav odnos snaga, ne treba biti puno pametan da bi se došlo do zaključka kojim je metodama moguće braniti hrvatstvo a kojim nije.
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#40118 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Mister Yes »

zlajaBHF wrote:
Mister Yes wrote:
zlajaBHF wrote: Ali ako nije lose biti manjina, zasto praviti podjele ????
Zato da bi država bila funkcionalna? :?
Znaci ti mislis da ovi koji zele podjele nisu u pravu, ali bi im popustio jer bi zato drzava bila funkcionalna?
:roll: 99% ljudi nisu za suživot. Ja jesam. 99% ljudi u BiH su protiv homoseksualaca. Ja nisam. I šta sada? Nisu u pravu što ne vole suživot ali tako je kako je. Ovdje secesionisti imaju instrumente da blokiraju državu i kada se to desi to je šah mat. Ili bi bar trebao biti. Ali kod nas je specifična situacija jer nam sa zapada stalno šapuću u uho da će se situacija promjeniti i da će napraviti funkcionalnu državu. A u stvari nas samo zavlače kako bi nas što više uništili.
miop
Posts: 1200
Joined: 13/10/2005 12:50

#40119 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by miop »

Ma navala od istocnih i zapadnih forumasa sa bosnjackim nickovima :D
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#40120 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zlajaBHF »

Mister Yes wrote:
zlajaBHF wrote: Pa vidis, mi smo u situaciji da nema dogovora. Zasto onda insistiras na ovoj raspravi.
Bilo bi dogovora da to dopusti međunarodna zajednica. Ali ne dopušta.

Pazi, ja maloprije napisah da ne možemo ništa promjeniti. Tako nam je kako nam je. Ali bar možemo stvari nazvati pravim imenom. Presavili su nas ko petobanku i samo se mijenjaju već stotinama godina. I hajde šta da se radi. Primamo ga i primat ćemo. Ali daj da se bar prestanemo radovati tome.
Ti zelis podjelu na 3 entiteta, da bi drzava bolje funkcionisala, jel tako?
Znaci mislis da trebamo napraviti jos jedan entitet, koji bi pripao Hrvatskom narodu.


Ja ne vidim kako bi drzava bolje funkcionisala sa jos jednim entitetom. Upravo je entitet RS, glavni razlog za nefunkcionisanje drzave, zar ne? I ti bi sad jos jedan takav entitet napravio, da bi drzava bolje funkcionisala?
To je ona, klin se klinom izbija :lol:

Da li mislis da bi se standard ili kvalitet zivota promjenio na bolje u BiH, kada bi se napravi jos jedan entitet?
User avatar
Skijaš
Posts: 13883
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#40121 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Skijaš »

Mister Yes wrote:
Skijaš wrote:
Ja ne vidim poentu u žrtvovanju stotine jednih da bi stotina drugih bila sretna. Da se radi samo o mom životu, lako bi, ali ovdje govorimo o životima stotina hiljada ljudi i trebali bi imati više obzira. Ako ne znaš kako pomoći svima, nemoj nikog ni zavaljivati.
Problem je što su, po tvom pogledu na svijet, trenutno svi hrvati žrtvovani. Dakle ne radi se o žrtvovanju stotinu jednih za spas stotinu drugih već samo o spasu 100 od njih 200 koje su trenutno žrtvovani.

Dvojica vise nad provalijom. Ako pokušaš spasiti obojicu nećeš moći i obojica će poginuti. Zar ćeš odbiti spasiti jednog ako ne možeš spasiti obojicu? Čudan neki princip. :?
Ja bih da spasim sve a to da se mora izabrati između Hrvata Kiseljaka i Hrvata Posušja je vještački izbor, nikog se ne mora zavaliti.
User avatar
djonko brajs
Posts: 242
Joined: 26/03/2014 11:21

#40122 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by djonko brajs »

detroit-mercy wrote: Sad ne razumijem tvoju logiku
Ja pokusavam da skontam tu logiku ali logike nema. U principu se svodi hajmo podijeliti BiH i bice sve dobro. Tip gusla pricu mjesecima ovdje i nije mi jasno kako se ne umori vise. Na kraju, on prica o nekoj zajednici sa Srbijom i Crnom Gaorom a ta zajednica vec prilicno godina ne postoji :D .
Separatisti su malo nervozni, vrijeme prolazi i znaju da je sve manje i manje vremena da se nesto uradi :D . BIH ima svo vrijeme ovoga svijeta, oni nemaju i znaju to vrlo dobro.
Vec mu je receno, ako misli da su njegova rjesenja tako dobra, bujrum, nek osnuje stranku, dobije legitimitet pa dijeli, ovako samo svira kurcu.[/quote]

ajde, sta se pravite glupi. teza je vrlo jednostavna. hoces li da imas drzavu koju niko ne sabotira iznutra i u kojoj fokus politicke aktivnosti nije non stop koja etnija ce sjebat onu drugu i u kojoj se izbori ne dobijaju na osnovu toga ko je veci bosnjak/bosanac, srbin ili hrvat, odnosno prema lupanju po prstima, vec drzavu sa normalnim nenacionalnim strankama gdje se izbori dobijaju na osnovu ponudjenih strategija za rjesavanje realnih problema - onda ces je podijeliti prema etnickim razgranicenjema. ne zato sto je to smisao zivota, to je odvratno sto ljudi imaju i drze do etnickih identiteta, ali kad je vec tako onda od zadatih koordinata i objektivnih ogranicenja radis najbolje sto mozes.

ili ces ziviti u bizarnom svijetu skijaša kome je vaznije da grb nekog grada nema etnicki predznak nego kako ljudi zive.
User avatar
Skijaš
Posts: 13883
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#40123 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Skijaš »

Mister Yes wrote:
Skijaš wrote:
Mister Yes wrote:Što se mene tiče BiH je mogla ostati u Jugoslaviji zajedno sa Srbijom i Crnom Gorom. Meni ne bi smetalo. Znaš, za razlilku od Skijaša, ja zaista volim suživot. A ne samo u situacijama kada sam većina.
Kako bi, sa dešavanjima u Vukovaru recimo, natjerao bosanskohercegovačke Hrvate da ostanu u okviru te Srboslavije ?
Zašto bih ikoga na bilo šta natjerivao? Nisam ja ti :roll:
Što znači da bi sa tadašnjom Herceg Bosnom i HDZ-om, BiH prestala da postoji. Kakav je to suživot ?
detroit-mercy
Posts: 16994
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#40124 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by detroit-mercy »

Ma jok, zar nisi skontao da su sad ko biva Bosanci :D , jedno vrijeme su bili Bosnjaci koji su se dozvali pa nije islo. Sad je druga taktika na redu, kozmopolite, internacionalci, Bosanci :D.
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#40125 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Mister Yes »

zlajaBHF wrote: Ti zelis podjelu na 3 entiteta, da bi drzava bolje funkcionisala, jel tako?
Podjela na 3 entiteta bi pomogla ali vrlo malo. Puno bi više pomoglo odcjepljenje RS-a.
Locked