Ako pretpostavljaš da će u opštini Kiseljak za 30 godina 90 % stanovništva činiti Hrvati, kako uvjeriti ove današnje Bošnjake s tog područja da se pomire s ulaskom u okvir Trećeg ? Rekao sam ti, ako misliš da će podjelu biti jednostavnije izvesti za 30 godina, sačekaj tih 30 godina, ne možeš danas ljude iz Brčkog ili Viteza gnjaviti s tim pričama. To su djetinjarije.Mister Yes wrote:Već sada se mogu prepoznati migracijski trendovi koji će u budućnosti nacrtati jasnu granicu među narodima. Ne treba biti Nostradamus. Znaju se podaci o broju rođenih u zadnjih 20 godina i imena djece koja se nadjevaju po svakom naseljenom mjestu i vide se trendovi.Skijaš wrote: Ne može ga se riješiti tako kako ti predlažeš a što indirektno i sam priznaješ. Svima prihvatljivog modela podjele BiH danas nema, neće ga biti sutra, a ako ga nađu za trideset godina, neka dijele. Do tada, priča o neophodnosti podjele samo muti vodu.
Čak i po forumima se razbacuju sa nekim podacima a to je igrarija prema podacima koje imaju lideri stranaka sa sve tri strane. Oni koji kreiraju politiku u sva tri naroda već danas znaju kako će izgledati etnička slika u državi za 30 godina.
Zašto čekati da se desi ono što znaš da će se desiti da bi uradio ono što već sada možeš uraditi? Zašto da gubimo 30 godina na rahat patnju kada se već danas zna koji će biti rezultati te rahat patnje? Šta se čeka? Neki novi svjetski rat? Vulkan/zemljotres epskih razmjera u sred Banja Luke/Sarajeva/Širokog Brijega? Bez nekih tako radikalnih stvari već danas je jasno ko će gdje biti devedesetpostotna većina za 30 godina. Ruke su nam vezane vremenom koje će svoje uraditi bez obzira koliko se mi koprcali i plakali.
Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
- Skijaš
- Posts: 13883
- Joined: 15/06/2011 09:56
- Location: na terenu
#40001 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
- Skijaš
- Posts: 13883
- Joined: 15/06/2011 09:56
- Location: na terenu
#40002 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Nije par i dogovor oko toga kako ih podijeliti nije moguć. Ako jeste, nacrtaj tu kartu.Hafis wrote:ti se, evo već mjesecima stalno hvataš tih par ''spornih'' mjesta.
- Krstan
- Posts: 68
- Joined: 28/03/2014 09:35
#40003 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Etnički princip nije mogao biti striktno primijenjen zbog kontinuiteta teritorija i ekonomske održivosti entiteta.Kad se uzme u obzir da je u periodu od 1945 - 1990,industrijalizacija i modernizacija u najvećoj mjeri zaobilazila područja sa većinskim srpskim stanovništvom,dosledno proveden etnički princip bi Federaciji donio vjerovatno i više od 85 % industrije,stambenog fonda u gradskim područjima kao i nekih drugih dobara.Corto Maltese wrote:Sad pročitaj ovo što si napisao, i koliko su, čak i po tebi, pojmovi kao što je "Rat" "Pregovori" i "Dogovori" učestvovali u kreiranju Dejtonske karte, a koliko je u toj mapi učestvovao "Etnički princip".Mister Yes wrote:Linija razdvajanja sa kojom se pošlo u Dayton je prethodno svjesno dovedena u to stanje. Osnovni dogovori su postignuti ranije. Prvo onaj Franje i Slobe za Posavinu a zatim i onaj u kojem je odlučeno da se mijenja podrinje za vezu sa Bihaćem. Više je nego očigledno da je Srebrenica i Žepa dogovorom data Srbima isto kao što je očigledno da su Srbi dogovorom "gubili" Drvar, Glamoč, Grahovo i te tamo djelove Krajine.Corto Maltese wrote: Ne, osnova je ratni plijen, jer se 90% Dejtonske karte podudara sa kartom linije vojnog razdvajanja. Čak se i planinske čuke prate. Prethodna etnička struktura je učestvovala u tome samo na način da je bilo lakše zauzeti teritoriju na kojoj si bio u većini. Tako da je ratni plijen, jednim dijelom, uslovljen prethodnim etničkim sastavom stanovništva.
Etnička karta BiH je, prije rata, bila leopardova koža, a toga u Dejtonu nema. Postoje samo ukrupnjene administrativne jedinice, pod imenom entiteti.
Pogledaj liniju vojnog razdvajanja sa početka 94-e i Daytonsku entitetsku liniju i sve razlike koje vidiš su ustvari rezultat dogovora. Od početka 94-e vođen je dogovoreni rat jer su se osnovni principi podjele dogovorili već tada.
Prije svega to da će Srbi prepustiti dijelove Hrvatske a zauzvrat dobiti entitet u BiH i to na 49% teritorije. Zbog toga što dobijaju cijelu Hrvatsku Hrvati su se morali odreći entiteta u BiH. A Bošnjaci su se morali odreći Podrinja a zauzvrat su dobili ukidanje Herceg Bosne i vezu sa Bihaćem kao i izlaz na more pomoću Federacije. Sve je to dogovoreno početkom 94-e ili čak krajem 93-e. "Oslobađanja" koja su Armija i HVO vršili 95-e kao i pad Srebrenice i Žepe su samo dio ranijih dogovora.
U svakom slučaju ne znam čime ovo što si gore naveo protuvriječi onome što sam ja ranije pisao. Ratni plijen je ratni plijen, bez obzira radi li se o dogovorenom ili stvarnom ratu.
- ILVIIR
- Posts: 1347
- Joined: 23/01/2014 21:13
#40004 Re: AW: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
U haagu je dokazano, da zlocini nisu djela pojedinaca, nego da je na raznim mjestima u raznim dobima pocinjen UDRUZENI zlocinacki poduhvat, pa cak i genocid. To sto ti tvrdis, ne moze neko tvrditi, nad cijem narodu su bas ti zlocini pocinjeni!Mister Yes wrote:Etnički princip je osnova i presudni faktor koji je doveo do:Corto Maltese wrote: Sad pročitaj ovo što si napisao, i koliko su, čak i po tebi, pojmovi kao što je "Rat" "Pregovori" i "Dogovori" učestvovali u kreiranju Dejtonske karte, a koliko je u toj mapi učestvovao "Etnički princip".
1. Početnih pozicija u ratu.
Najbolji dokaz je Sarajevo. Srbi su bili većina u svim mjesnim zajednicama na području Grbavice, Pofalića i Vraca i gotovo ni u jednoj drugoj mjesnoj zajednici u Sarajevu. I gle čuda njihove snage su kontrolisale baš te mjesne zajednice i ništa drugo. Isti slučaj u opštini Ilidža (možda još jači primjer). Pa čak i u podrinju Bošnjaci su na početku rata kontrolisali ona područja gdje su bili većina. Samo su ta područja bila u užasnoj strateškoj poziciji (plus slabo naseljena) pa nisu dugo izdržala (izuzev Srebrenice, Žepe i Goražda).
2. Dogovora i razmjena. Razmjene su na kraju izvršene tako precizno da su na kraju svi dobili isto onoliko procenata na kojima su prije rata bili većina ali samo malo drugačije raspoređenih. Samim tim očigledno se poštovao "Etnički princip" jer se gledalo da na kraju niko ne ostane uskraćen za postotke koji su upravo određeni po tom etničkom principu. Ali naravno bile su razmjene radi osiguranja kompaktnosti teritorija. Razmjene Bošnjaka i Srba se mogu uprošteno prikazati kao 3 razmjene (može i na druge načine):
---Višegrad, Rogatica i Vlasenica za Ilidžu, Vogošću i Ilijaš
---Potez uz Drinu od Žepe do Zvornika (širine desetak kilometara) za vezu sa Bihaćem (Drvar, Glamoč, Kupres)
---Područja u opštini Prijedor i B.Novi za područja na Grmeču, Sanski Most i Ključ (tzv. Krajiška razmjena)
Moglo bi se dodati i još par manjih razmjena (recimo Doboj za Grbavicu, Vraca i Pofaliće).
Sve ostalo je pripalo onome ko je tu većina stotinama godina.
Veoma je bitno da li je taj ratni plijen rezultat sile ili dogovora. Ako na to gledamo kao na rezultat sile onda težimo osveti a ako gledamo kao rezultat dogovora onda težimo pomirenju. Da su u RS-u, pored područja na kojima su Bošnjaci bili većina, ostala i sva područja u kojima su Srbi bili većina onda bi mogli govoriti o otimačini i nepravdi. I onda bi mogli tražiti novi rat da popravimo nepravdu. Ali s obzirom da su i u Federaciji ostala područja na kojima su Srbi bili većina, i to poprilično iste kvalitete kao i ona Bošnjačka koja su ostala u RS-u, onda možemo govoriti samo o razmjeni i umjesto osvete težiti pomirenju. Naravno, zločini su druga stvar, ali oni su djela pojedinaca i svakako se nema smisla svetiti narodima za djela pojedinaca. Zato je jako važno shvatiti da su teritorije razmjenjene i prema tome težiti pomirenju i miru na ovim prostorima. Da nam djeca opet ne bi ginula u tom krugu vendete.Corto Maltese wrote:U svakom slučaju ne znam čime ovo što si gore naveo protuvriječi onome što sam ja ranije pisao. Ratni plijen je ratni plijen, bez obzira radi li se o dogovorenom ili stvarnom ratu.
Tvoje pisanje je mjesavina krajisnikove i seseljive podmukle propagande, i nista drugo!
-
vonSchtigliz
- Posts: 243
- Joined: 31/01/2010 20:53
#40005 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Nema potrebe da raspravljate o etnickoj podjeli BiH i crtate neke karta kad je poenta svih poenti to da je suzivot nemoguc narocito poslije 91-ve i da je prostor od Drine do Une , odnosno od Save do mora veoma mali da bi u njemu mogla zivjeti tri naroda . Vi ste svi zrtve Srbo-komunistickog nametnutog nacina razmisljanja da je BiH zemlja tzv tri naroda sto je cista glupost jer su Srbi i Hrvati izmisljeni narodi u ovoj drzavi i predstavljaju ostatak okupacionih sila koje su nekada vladale ovom prostorima Austro-ugarske onosno Jugoslavije i nemaju nikakvo istorisko uporiste da su ikada postojali na ovom prostoru . Sa takvim nacinom razmisljanja BiH nikad nece moci ici dalje i ne samo to umjesto napredovanja izazvacete krvoprolice nesnosivih razmjera . BiH je prije svega nacionalna drzava Bosnjackog naroda , htjeli mi to priznati ili ne kao sto je Srbija odnosno Hrvatska nacionalna drzava Srba odnosno Hrvata , pa prema tome svaki narod treba sam da odlucuje o svojoj sudbini i drzavnom uredjenju a ne da se neko drugi mjesa kao sto to cine Srbi i Hrvati Bosnjacima . Dakle stvaranje homogenih nacionalnih drzava je proces koji je prirodan i nezaustavljiv na prostoru bivse Juge i zato Bosna i Bosnjaci ne mogu ostati imuni na to . Na kraju krajeva nema naroda koji ne zeli da ima svoju nacionalnu drzavu i jednom kad se ta ideja probudi u ona je neunistiva i svakim danom postaje sve jaca i jaca .
-
sanjin_1
- Posts: 1430
- Joined: 09/02/2014 14:44
#40006 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Upravo si oslikao današnju realnost.Hafis wrote:Ali zato znamo kome bi pripali Sarajevo, Zenica, Tuzla, Bihać, Goražde, Donji Vakuf, Viusoko, Breza, Kakanj, Kalesija, Gradačac, Živinice, Konjic, Zavidovići, Cazin, Velika Kladuša, Jablanica, Fojnica, Olovo, Tešanj....i ostala malena mjesta srca moga, spomenak Brača, Imotskoga....jebo te, odnese me na pjesmu![]()
Uglavnom može se nabrajati do zore....a ti se, evo već mjesecima stalno hvataš tih par ''spornih'' mjesta. Pa ljudi smo, dogovorit ćemo se. Ako treba i popola.
To je samo administrativna podjela, možda najbolje: kome plaćaš struju, tome i pripadaš. A može i po pripadajućoj pošti.
Nemoj ovdje širiti defetizam i beznađe
Naime, većinski vlasnik Elektroprivrede HZ HB je Federacije BiH.
Možda si želio reći nešto u smislu "gdje radi Elektroprivreda HZ HB, to je "Herceg Bosna" ali je mutavilo ipak prevladalo ?
A gdje onda svrstati Jajce? Stolac ? Vitez? Žepče ? Uskoro i Kiseljak ? Počitelj ? itd..
Ili da i njih stavimo u javno dionočko društvo?
Da skratimo priču i ne umaramo širi forumski "puk" budućnost vam izgleda ovako: Vi ćete nastaviti kukati i cmizdriti a mi ćemo se nastaviti valjati od smijeha....
Kreposan život želim
-
Basvod
- Posts: 2098
- Joined: 23/06/2013 08:24
#40007 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Pa RBiH je bila bosnjacka nacionalna drzava al su se Bosnjaci pokazali nesposobnim da je odrze. Isto tako su i danas nesposobni da opet stvore nesto slicno. Naravno da svaki narod tezi da stvori svoju nacionalnu drzavu, Bosna to Bosnjacima po svom nazivu vec jeste ali u praksi i uredjenju nije.vonSchtigliz wrote:Nema potrebe da raspravljate o etnickoj podjeli BiH i crtate neke karta kad je poenta svih poenti to da je suzivot nemoguc narocito poslije 91-ve i da je prostor od Drine do Une , odnosno od Save do mora veoma mali da bi u njemu mogla zivjeti tri naroda . Vi ste svi zrtve Srbo-komunistickog nametnutog nacina razmisljanja da je BiH zemlja tzv tri naroda sto je cista glupost jer su Srbi i Hrvati izmisljeni narodi u ovoj drzavi i predstavljaju ostatak okupacionih sila koje su nekada vladale ovom prostorima Austro-ugarske onosno Jugoslavije i nemaju nikakvo istorisko uporiste da su ikada postojali na ovom prostoru . Sa takvim nacinom razmisljanja BiH nikad nece moci ici dalje i ne samo to umjesto napredovanja izazvacete krvoprolice nesnosivih razmjera . BiH je prije svega nacionalna drzava Bosnjackog naroda , htjeli mi to priznati ili ne kao sto je Srbija odnosno Hrvatska nacionalna drzava Srba odnosno Hrvata , pa prema tome svaki narod treba sam da odlucuje o svojoj sudbini i drzavnom uredjenju a ne da se neko drugi mjesa kao sto to cine Srbi i Hrvati Bosnjacima . Dakle stvaranje homogenih nacionalnih drzava je proces koji je prirodan i nezaustavljiv na prostoru bivse Juge i zato Bosna i Bosnjaci ne mogu ostati imuni na to . Na kraju krajeva nema naroda koji ne zeli da ima svoju nacionalnu drzavu i jednom kad se ta ideja probudi u ona je neunistiva i svakim danom postaje sve jaca i jaca .
Bosnjacki prvaci se igraju sa mulietnockim frazama ne iz ubjedjenja nego iz razloga sto znaju da trenuto nisu u mogucnosti od BiH stvoriti bosnjacku nacionalnu drzavu. Ne bi oni ni jedne sekunde sjedili sa Dodikom i Covicem da nisu zbog nemoci primorani.
Na kraju ce Bosnjaci imati svoju nacionanu drzavu, samo je pitanje kada i u kojim granicama.
-
sanjin_1
- Posts: 1430
- Joined: 09/02/2014 14:44
#40008 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Totalno netačno.Basvod wrote:Pa RBiH je bila bosnjacka nacionalna drzava al su se Bosnjaci pokazali nesposobnim da je odrze. Isto tako su i danas nesposobni da opet stvore nesto slicno. Naravno da svaki narod tezi da stvori svoju nacionalnu drzavu, Bosna to Bosnjacima po svom nazivu vec jeste ali u praksi i uredjenju nije.vonSchtigliz wrote:Nema potrebe da raspravljate o etnickoj podjeli BiH i crtate neke karta kad je poenta svih poenti to da je suzivot nemoguc narocito poslije 91-ve i da je prostor od Drine do Une , odnosno od Save do mora veoma mali da bi u njemu mogla zivjeti tri naroda . Vi ste svi zrtve Srbo-komunistickog nametnutog nacina razmisljanja da je BiH zemlja tzv tri naroda sto je cista glupost jer su Srbi i Hrvati izmisljeni narodi u ovoj drzavi i predstavljaju ostatak okupacionih sila koje su nekada vladale ovom prostorima Austro-ugarske onosno Jugoslavije i nemaju nikakvo istorisko uporiste da su ikada postojali na ovom prostoru . Sa takvim nacinom razmisljanja BiH nikad nece moci ici dalje i ne samo to umjesto napredovanja izazvacete krvoprolice nesnosivih razmjera . BiH je prije svega nacionalna drzava Bosnjackog naroda , htjeli mi to priznati ili ne kao sto je Srbija odnosno Hrvatska nacionalna drzava Srba odnosno Hrvata , pa prema tome svaki narod treba sam da odlucuje o svojoj sudbini i drzavnom uredjenju a ne da se neko drugi mjesa kao sto to cine Srbi i Hrvati Bosnjacima . Dakle stvaranje homogenih nacionalnih drzava je proces koji je prirodan i nezaustavljiv na prostoru bivse Juge i zato Bosna i Bosnjaci ne mogu ostati imuni na to . Na kraju krajeva nema naroda koji ne zeli da ima svoju nacionalnu drzavu i jednom kad se ta ideja probudi u ona je neunistiva i svakim danom postaje sve jaca i jaca .
Bosnjacki prvaci se igraju sa mulietnockim frazama ne iz ubjedjenja nego iz razloga sto znaju da trenuto nisu u mogucnosti od BiH stvoriti bosnjacku nacionalnu drzavu. Ne bi oni ni jedne sekunde sjedili sa Dodikom i Covicem da nisu zbog nemoci primorani.
Na kraju ce Bosnjaci imati svoju nacionanu drzavu, samo je pitanje kada i u kojim granicama.
Po čemu je RBiH bila Bošnjačka nacionalna država? I po čemu su se Bošnjaci pokazali "nesposobni" da je očuvaju?
Samo jednostavan osvrt na blisku historiju upućuje na sasvim drugačiji zaključak.
Kontradiktorno tvome pisanju, i pored dvostruke agresije Bošnjaci su se pokazali kao apsolutno sposobni da sačuvaju BiH.
Davno je bila 92-ga i 93-ća.
Zaključak koji se sam nameće je da su se Srbi i Hrvati pokazali u potpunosti nesposobnim da podjele BiH. I pored dominatne vojne nadmoći i političkog utjecaja u zadatom historijskom periodu, jedina konstanta genocida i udruženog zločinačkog poduhvata je konstatno priželjkivanje "referenduma" i/ili "trećeg".
Toliko o (ne)sposobnosti.
-
Basvod
- Posts: 2098
- Joined: 23/06/2013 08:24
#40009 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Cuj kako? Pa nema vise RBiH, drzave u kojoj je vrijedio princip jedan covjek jedan glas.
Tacno je da su se i Srbi i Hrvati pokazali nesposobnim da podjele BiH. Niko nije u potpunosti bio uspjesan u proslom ratu i zato smo danas svi u problemima. Nerijesena ratna pitanja su se samo prenijela u mir a dejtonski sistem je takav da niko ne moze nikog u politickim borbama poraziti.
Tacno je da su se i Srbi i Hrvati pokazali nesposobnim da podjele BiH. Niko nije u potpunosti bio uspjesan u proslom ratu i zato smo danas svi u problemima. Nerijesena ratna pitanja su se samo prenijela u mir a dejtonski sistem je takav da niko ne moze nikog u politickim borbama poraziti.
-
sanjin_1
- Posts: 1430
- Joined: 09/02/2014 14:44
#40010 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Da li si svjestan da su tadašnji Muslimani činili samo 43% stanovništva ?Basvod wrote:Cuj kako? Pa nema vise RBiH, drzave u kojoj je vrijedio princip jedan covjek jedan glas.
Tacno je da su se i Srbi i Hrvati pokazali nesposobnim da podjele BiH. Niko nije u potpunosti bio uspjesan u proslom ratu i zato smo danas svi u problemima. Nerijesena ratna pitanja su se samo prenijela u mir a dejtonski sistem je takav da niko ne moze nikog u politickim borbama poraziti.
Ostatak posta ne može zadovoljiti kriterije kritičkog razmišljanja.
Naime, očuvanje BiH je ogromna pobjeda Bošnjaka. Da ponovim, i pored ogromne vojne nadmoći Srbije i Hrvatske, i pored ogromnog političkog utjecaja koje su te dvije zemlje imale u zadatom historijskom momentu, BiH je ipak sačuvana u granicama u kojima je proglasila nezavisnost a Tuđman nije uspio dobiti čak ni "etničku" autonomiju.
Polazeći od činjenice da su Srbi htjeli ostati u "velikoj srbiji" a Hrvati ili podjeliti BiH ili dobit svoj ekskluzivni etnički teritorij u granicama bivše "banovine", zaključak se nameće da su ta dva koncepta doživjela totalni kolaps.
Da, i Bošnjaci su željeli građansku BiH (to i danas žele) i nisu je ostvarili pa se to može konstruisati u neku vrstu Bošnjačkog poraza. Ali same polazne pozicije su bili neuporedive.
Danas je situacija drugačija u mnogo čemu pa krećemo sa istih polaznih pozicija (igramo u istoj ligi).
Tek nakon "drugog poluvremena" i svršetka političkih manipulacija, bit ćemo u stanju da iznesemo historijski zaključak pobjednika ili gubitnika cjelokupne situacije u BiH.
Sve činjenice ukazuju da Bošnjaci ulaze u drugo poluvrijeme sa vodstvom od 3 : 0 i velikom inicijativom na terenu. Ako "zabiju" još jedan go u prvih 10 minuta drugog poluvremena, utakmica je gotova.
- muha_sa
- Posts: 140467
- Joined: 12/11/2004 23:33
- Location: rajvosa
#40011 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
sanjin_1 wrote:Da li si svjestan da su tadašnji Muslimani činili samo 43% stanovništva ?Basvod wrote:Cuj kako? Pa nema vise RBiH, drzave u kojoj je vrijedio princip jedan covjek jedan glas.
Tacno je da su se i Srbi i Hrvati pokazali nesposobnim da podjele BiH. Niko nije u potpunosti bio uspjesan u proslom ratu i zato smo danas svi u problemima. Nerijesena ratna pitanja su se samo prenijela u mir a dejtonski sistem je takav da niko ne moze nikog u politickim borbama poraziti.
Ostatak posta ne može zadovoljiti kriterije kritičkog razmišljanja.
Naime, očuvanje BiH je ogromna pobjeda Bošnjaka. Da ponovim, i pored ogromne vojne nadmoći Srbije i Hrvatske, i pored ogromnog političkog utjecaja koje su te dvije zemlje imale u zadatom historijskom momentu, BiH je ipak sačuvana u granicama u kojima je proglasila nezavisnost a Tuđman nije uspio dobiti čak ni "etničku" autonomiju.
Polazeći od činjenice da su Srbi htjeli ostati u "velikoj srbiji" a Hrvati ili podjeliti BiH ili dobit svoj ekskluzivni etnički teritorij u granicama bivše "banovine", zaključak se nameće da su ta dva koncepta doživjela totalni kolaps.
Da, i Bošnjaci su željeli građansku BiH (to i danas žele) i nisu je ostvarili pa se to može konstruisati u neku vrstu Bošnjačkog poraza. Ali same polazne pozicije su bili neuporedive.
Danas je situacija drugačija u mnogo čemu pa krećemo sa istih polaznih pozicija (igramo u istoj ligi).
Tek nakon "drugog poluvremena" i svršetka političkih manipulacija, bit ćemo u stanju da iznesemo historijski zaključak pobjednika ili gubitnika cjelokupne situacije u BiH.
Sve činjenice ukazuju da Bošnjaci ulaze u drugo poluvrijeme sa vodstvom od 3 : 0 i velikom inicijativom na terenu. Ako "zabiju" još jedan go u prvih 10 minuta drugog poluvremena, utakmica je gotova.
neka ih nek guslaju
- Mister Yes
- Posts: 5730
- Joined: 05/02/2013 12:35
- Location: In a world of magnets and miracles
#40012 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Kakav Kiseljak dobri čovječe? Za 30 godina u cijeloj opštini Kiseljak će živjeti desetak hiljada ljudi od čega 5 hiljada Bošnjaka i 5 hiljada Hrvata. Naravno da će te vukojebine u srednjoj Bosni biti u Bošnjačkom entitetu. Pa neće se crtati neki koridorčići radi tih vukojebina. U samom "gradu" Kiseljaku će živjeti možda 3 hiljade ljudi. 5 hiljada ljudi živi u mojoj mjesnoj zajednici. Ti si neviđeno opterećen kartama i tim vukojebinama. Zbog par vukojebina od par hiljada ljudi (koje će za 100 godina biti potpuno napuštene) ti bi da se mi patimo i mučimo godinama u nefunkcionalnoj državi sa neriješenim nacionalnim pitanjima. Strašno.Skijaš wrote: Ako pretpostavljaš da će u opštini Kiseljak za 30 godina 90 % stanovništva činiti Hrvati, kako uvjeriti ove današnje Bošnjake s tog područja da se pomire s ulaskom u okvir Trećeg ? Rekao sam ti, ako misliš da će podjelu biti jednostavnije izvesti za 30 godina, sačekaj tih 30 godina, ne možeš danas ljude iz Brčkog ili Viteza gnjaviti s tim pričama. To su djetinjarije.
Da se odmah razumijemo, i ja sam veliki fan multietničnosti. Ali meni je cijeli svijet moje dvorište i u tom smislu ja živim multietničnost. Imam prijatelje i u Americi i u Kanadi i u Holandiji i u Srbiji i u Hrvatskoj i u Australiji i u Švedskoj i u Norveškoj. Ljudi koji su rođeni tamo i sa kojima pričam na engleskom. Gotovo svaki dan pričam sa svojim prijateljima širom svijeta. Bijelim, crnim, žutim, muslimanima, katolicima, protestantima, pravoslavcima, taoistima, ateistima whatever. Time ja zadovoljavam svoju potrebu za drugim i drugačijim. Bar je danas to lako sa internetom.
Ali države bi trebale biti oblik organizovanja ljudi koji imaju iste interese. U BiH očigledno imamo tri različita naroda koja ne vole jedni druge i nemaju iste interese. Ali zbog interesa različitih osvajača stotinama godina se trpimo ali i koljemo kad god možemo. I danas nas veliki drže na silu skupa zbog njihovih interesa. Veliki su i smislili da se narodi ne mogu odcjepljivati od država u kojima ne žele biti upravo iz svojih interesa. Jer su u prošlosti otimali područja drugih naroda i sada im ne odgovara da se narodi odcjepljuju. Time kreiraju stalne tenzije širom svijeta koje dovode do ratova i nasilja. Svijet bi bio mirnije i bolje mjesto da se svakom narodu dozvoli da sam bira svoju sudbinu a ne da se na silu insistira na granicama koje niti su bogom date niti su svete. Te granice su u stvari rezultat nečijih osvajanja u prošlosti i samim tim su rezultat krvi i zla. Ali danas je sve okrenuto naopako. Ja koji zagovaram pravdu i da svako odlučuje o svojoj sudbini ispadam loš a ti koji insistiraš na nepravdi ispadaš pravednik. Potpuno poremećen sistem vrijednosti.
- Mister Yes
- Posts: 5730
- Joined: 05/02/2013 12:35
- Location: In a world of magnets and miracles
#40013 Re: AW: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Udruženi zločinački poduhvat identifikuje POJEDINCE koji su se udružili u udruženi zločinački poduhvat. Genocid je organizovan od strane pojedinaca također. Ne misliš valjda čitav srpski narod kriviti za genocid ili čitav hrvatski narod kriviti za UZP?ILVIIR wrote: U haagu je dokazano, da zlocini nisu djela pojedinaca, nego da je na raznim mjestima u raznim dobima pocinjen UDRUZENI zlocinacki poduhvat, pa cak i genocid.
- Mister Yes
- Posts: 5730
- Joined: 05/02/2013 12:35
- Location: In a world of magnets and miracles
#40014 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
AminBasvod wrote: Naravno da svaki narod tezi da stvori svoju nacionalnu drzavu, Bosna to Bosnjacima po svom nazivu vec jeste ali u praksi i uredjenju nije.
Bosnjacki prvaci se igraju sa multietnickim frazama ne iz ubjedjenja nego iz razloga sto znaju da trenuto nisu u mogucnosti od BiH stvoriti bosnjacku nacionalnu drzavu. Ne bi oni ni jedne sekunde sjedili sa Dodikom i Covicem da nisu zbog nemoci primorani.
Na kraju ce Bosnjaci imati svoju nacionanu drzavu, samo je pitanje kada i u kojim granicama.
-
detroit-mercy
- Posts: 16994
- Joined: 07/04/2009 16:54
- Location: povis jajca
#40015 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
I guslam ja tako, guslam, kad kap vode - tap za vrat. Izduva čuna k'o dušica. ...Mister Yes wrote:Kakav Kiseljak dobri čovječe? Za 30 godina u cijeloj opštini Kiseljak će živjeti desetak hiljada ljudi od čega 5 hiljada Bošnjaka i 5 hiljada Hrvata. Naravno da će te vukojebine u srednjoj Bosni biti u Bošnjačkom entitetu. Pa neće se crtati neki koridorčići radi tih vukojebina. U samom "gradu" Kiseljaku će živjeti možda 3 hiljade ljudi. 5 hiljada ljudi živi u mojoj mjesnoj zajednici. Ti si neviđeno opterećen kartama i tim vukojebinama. Zbog par vukojebina od par hiljada ljudi (koje će za 100 godina biti potpuno napuštene) ti bi da se mi patimo i mučimo godinama u nefunkcionalnoj državi sa neriješenim nacionalnim pitanjima. Strašno.Skijaš wrote: Ako pretpostavljaš da će u opštini Kiseljak za 30 godina 90 % stanovništva činiti Hrvati, kako uvjeriti ove današnje Bošnjake s tog područja da se pomire s ulaskom u okvir Trećeg ? Rekao sam ti, ako misliš da će podjelu biti jednostavnije izvesti za 30 godina, sačekaj tih 30 godina, ne možeš danas ljude iz Brčkog ili Viteza gnjaviti s tim pričama. To su djetinjarije.
Da se odmah razumijemo, i ja sam veliki fan multietničnosti. Ali meni je cijeli svijet moje dvorište i u tom smislu ja živim multietničnost. Imam prijatelje i u Americi i u Kanadi i u Holandiji i u Srbiji i u Hrvatskoj i u Australiji i u Švedskoj i u Norveškoj. Ljudi koji su rođeni tamo i sa kojima pričam na engleskom. Gotovo svaki dan pričam sa svojim prijateljima širom svijeta. Bijelim, crnim, žutim, muslimanima, katolicima, protestantima, pravoslavcima, taoistima, ateistima whatever. Time ja zadovoljavam svoju potrebu za drugim i drugačijim. Bar je danas to lako sa internetom.
Ali države bi trebale biti oblik organizovanja ljudi koji imaju iste interese. U BiH očigledno imamo tri različita naroda koja ne vole jedni druge i nemaju iste interese. Ali zbog interesa različitih osvajača stotinama godina se trpimo ali i koljemo kad god možemo. I danas nas veliki drže na silu skupa zbog njihovih interesa. Veliki su i smislili da se narodi ne mogu odcjepljivati od država u kojima ne žele biti upravo iz svojih interesa. Jer su u prošlosti otimali područja drugih naroda i sada im ne odgovara da se narodi odcjepljuju. Time kreiraju stalne tenzije širom svijeta koje dovode do ratova i nasilja. Svijet bi bio mirnije i bolje mjesto da se svakom narodu dozvoli da sam bira svoju sudbinu a ne da se na silu insistira na granicama koje niti su bogom date niti su svete. Te granice su u stvari rezultat nečijih osvajanja u prošlosti i samim tim su rezultat krvi i zla. Ali danas je sve okrenuto naopako. Ja koji zagovaram pravdu i da svako odlučuje o svojoj sudbini ispadam loš a ti koji insistiraš na nepravdi ispadaš pravednik. Potpuno poremećen sistem vrijednosti.
- vee-jay
- Posts: 9894
- Joined: 22/06/2004 20:50
- Location: --- nisam vise ovdje ---
#40016 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ako zelis da poklanjas nesto Hafisu i Basnovodu, zasto im ne poklonis nesto svoje? Svoj stan, zemljiste, auto. Jer to ti nista u sustini ne treba, ti si covjek planete.Mister Yes wrote:Kakav Kiseljak dobri čovječe? Za 30 godina u cijeloj opštini Kiseljak će živjeti desetak hiljada ljudi od čega 5 hiljada Bošnjaka i 5 hiljada Hrvata. Naravno da će te vukojebine u srednjoj Bosni biti u Bošnjačkom entitetu. Pa neće se crtati neki koridorčići radi tih vukojebina. U samom "gradu" Kiseljaku će živjeti možda 3 hiljade ljudi. 5 hiljada ljudi živi u mojoj mjesnoj zajednici. Ti si neviđeno opterećen kartama i tim vukojebinama. Zbog par vukojebina od par hiljada ljudi (koje će za 100 godina biti potpuno napuštene) ti bi da se mi patimo i mučimo godinama u nefunkcionalnoj državi sa neriješenim nacionalnim pitanjima. Strašno.Skijaš wrote: Ako pretpostavljaš da će u opštini Kiseljak za 30 godina 90 % stanovništva činiti Hrvati, kako uvjeriti ove današnje Bošnjake s tog područja da se pomire s ulaskom u okvir Trećeg ? Rekao sam ti, ako misliš da će podjelu biti jednostavnije izvesti za 30 godina, sačekaj tih 30 godina, ne možeš danas ljude iz Brčkog ili Viteza gnjaviti s tim pričama. To su djetinjarije.
Da se odmah razumijemo, i ja sam veliki fan multietničnosti. Ali meni je cijeli svijet moje dvorište i u tom smislu ja živim multietničnost. Imam prijatelje i u Americi i u Kanadi i u Holandiji i u Srbiji i u Hrvatskoj i u Australiji i u Švedskoj i u Norveškoj. Ljudi koji su rođeni tamo i sa kojima pričam na engleskom. Gotovo svaki dan pričam sa svojim prijateljima širom svijeta. Bijelim, crnim, žutim, muslimanima, katolicima, protestantima, pravoslavcima, taoistima, ateistima whatever. Time ja zadovoljavam svoju potrebu za drugim i drugačijim. Bar je danas to lako sa internetom.
Ali države bi trebale biti oblik organizovanja ljudi koji imaju iste interese. U BiH očigledno imamo tri različita naroda koja ne vole jedni druge i nemaju iste interese. Ali zbog interesa različitih osvajača stotinama godina se trpimo ali i koljemo kad god možemo. I danas nas veliki drže na silu skupa zbog njihovih interesa. Veliki su i smislili da se narodi ne mogu odcjepljivati od država u kojima ne žele biti upravo iz svojih interesa. Jer su u prošlosti otimali područja drugih naroda i sada im ne odgovara da se narodi odcjepljuju. Time kreiraju stalne tenzije širom svijeta koje dovode do ratova i nasilja. Svijet bi bio mirnije i bolje mjesto da se svakom narodu dozvoli da sam bira svoju sudbinu a ne da se na silu insistira na granicama koje niti su bogom date niti su svete. Te granice su u stvari rezultat nečijih osvajanja u prošlosti i samim tim su rezultat krvi i zla. Ali danas je sve okrenuto naopako. Ja koji zagovaram pravdu i da svako odlučuje o svojoj sudbini ispadam loš a ti koji insistiraš na nepravdi ispadaš pravednik. Potpuno poremećen sistem vrijednosti.
Jer da se razumijemo, oni nisu fanovi multietnicnosti i nece biti zadovoljeni samo jednim prstom tvoje ruke – kada vide da upornoscu mogu dobiti i citavu saku. A onog dana kada im das prst dao si im i saku. Dakle zasto ne odmah dati saku. Kako pises, to tebi nebi trebao biti nikakav problem, jer ti je svejedno u kojoj zemlji zivis i da li ti je grad u kojem zivis u Bosni, Srbiji, Hrvatskoj ili Tunguziji. Imas internet, skype i raju svih nacija i religija sirom citave planete sa kojom komuniciras.
Ja jedino ne razumijem zasto jednostavno ne napustis Bosnu i odes tamo gdje tih problema neces imati.
-
Basvod
- Posts: 2098
- Joined: 23/06/2013 08:24
#40017 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Neka hvala, imam ja svoj stan i auto a imam i zemljiste na selu.
- djonko brajs
- Posts: 242
- Joined: 26/03/2014 11:21
#40018 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
dere vas mister yes ko promašeni listić iz kladionice. posebno ovog skijaša, čiji su argumenti negdje na nivou prvog osnovne u specijalnoj školi.
-
detroit-mercy
- Posts: 16994
- Joined: 07/04/2009 16:54
- Location: povis jajca
#40019 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Mislis prelazi nas ko papir gujicudjonko brajs wrote:dere vas mister yes ko promašeni listić iz kladionice. posebno ovog skijaša, čiji su argumenti negdje na nivou prvog osnovne u specijalnoj školi.
- Skijaš
- Posts: 13883
- Joined: 15/06/2011 09:56
- Location: na terenu
#40020 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Dakle, zbog tog tvog predviđanja, Hrvati Kiseljaka i Kreševa se danas trebaju pomiriti sa podjelom FBiH a kojom bi ta dva mjesta ušla u sastav bošnjačkog entiteta ? Jesi li im to predložio i ako jesi, šta su ti rekli ?Mister Yes wrote:Kakav Kiseljak dobri čovječe? Za 30 godina u cijeloj opštini Kiseljak će živjeti desetak hiljada ljudi od čega 5 hiljada Bošnjaka i 5 hiljada Hrvata. Naravno da će te vukojebine u srednjoj Bosni biti u Bošnjačkom entitetu.Skijaš wrote: Ako pretpostavljaš da će u opštini Kiseljak za 30 godina 90 % stanovništva činiti Hrvati, kako uvjeriti ove današnje Bošnjake s tog područja da se pomire s ulaskom u okvir Trećeg ? Rekao sam ti, ako misliš da će podjelu biti jednostavnije izvesti za 30 godina, sačekaj tih 30 godina, ne možeš danas ljude iz Brčkog ili Viteza gnjaviti s tim pričama. To su djetinjarije.
- Skijaš
- Posts: 13883
- Joined: 15/06/2011 09:56
- Location: na terenu
#40021 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
I za tebe važi isto pitanje koje sam postavio njemu.djonko brajs wrote:dere vas mister yes ko promašeni listić iz kladionice. posebno ovog skijaša, čiji su argumenti negdje na nivou prvog osnovne u specijalnoj školi.
- djonko brajs
- Posts: 242
- Joined: 26/03/2014 11:21
#40022 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
da, ja sam im to predlozio i rekli su sjajna ideja. nije im vazno gdje ce biti kiseljak koliko im je vazno da se osnuje hrvatski entitet jer, kazu, taj entitet ce biti nosioc hrvatske konstitutivnosti i garantovati da u vlasti uvijek bdu birani predstavnici hrvatskog naroda. pa i ako ne predstavljaju građane kiseljaka, predstavljace hrvate koji isto razmisljaju a u tome je sva poenta.Skijaš wrote:I za tebe važi isto pitanje koje sam postavio njemu.djonko brajs wrote:dere vas mister yes ko promašeni listić iz kladionice. posebno ovog skijaša, čiji su argumenti negdje na nivou prvog osnovne u specijalnoj školi.
i na kraju, poentirase tako sto rekose, pitaj srbe iz drvara da li bi da se ukine republika srpska. ili pitaj bosnjake sandzaka da li bi da se ukine bosna i hercegovina jer oni nisu u njoj.
- Mister Yes
- Posts: 5730
- Joined: 05/02/2013 12:35
- Location: In a world of magnets and miracles
#40023 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ja ne poklanjam ništa. U BiH su stotinama godina živjeli i Srbi i Hrvati a ne samo Bošnjaci. Bošnjaci (i prije nego su primili Islam) u slivu rijeke Bosne, gornjim dijelovima slivova rijeka Drina, Neretva i Vrbas, te (nakon što su primili islam) zapadno od Une i oko Sane. Srbi u ostalim dijelovima Krajine, Semberiji, istočnoj Hercegovini i između rijeke Bosne i rijeke Drine (Romanija, Birač i oko Sarajeva). Hrvati u dijelu Posavine, zapadnoj Hercegovini i dijelovima srednje Bosne. Srbima i Hrvatima pripadaju dijelovi BiH jer su ne samo konstitutivni narodi (formirali BiH zajedno sa Bošnjacima prilikom ZAVNOBIH-a) već su i stotinama godina većina na 67% teritorije BiH. Ružno je ponašati se kao da cijela BiH pripada samo Bošnjacima a upravo to ti radiš kada kažeš da neko poklanja nešto Srbima i Hrvatima kada predlaže da svaki od tri naroda dobije dio BiH i mirna Bosna. Isto kao da imaju 3 brata i nakon smrti roditelja podjele imovinu na 3 dijela. I onda ti kažeš onom najmlađem ali fizički najjačem „zašto poklanjaš 2/3 svojoj braći? Možeš odugovlačiti sa sporazumom. Svakako su stariji od tebe pa će prije umrijeti a onda sve ostaje tebi“vee-jay wrote:Ako zelis da poklanjas nesto Hafisu i Basnovodu, zasto im ne poklonis nesto svoje? Svoj stan, zemljiste, auto. Jer to ti nista u sustini ne treba, ti si covjek planete.
Oni će biti zadovoljni kada dobiju svoj dio. I Bošnjaci će biti zadovoljni kada dobiju svoj dio. Samo ako nam gamad sa zapada to dozvoli. Ali kako stvari stoje neće. Eno opet su poslali ono đubre Anđelinu. Kad se sjetim one nakarade od filma što je napravila. Meni je nakon gledanja filma došlo da odem u istočno Sarajevo i da ih koljem zubima a ja sam maksimalno tolerantan tip. Kako li su tek na film reagovali „obični“ Bošnjaci. Svo nam vrijeme sa zapada podgrijavaju mržnju. Možda bi se do sada i pomirili da nas stalno ne hrane mržnjim. A u isto vrijeme pričaju kako treba da budemo skupa. Pa ko je ovdje lud.vee-jay wrote:Jer da se razumijemo, oni nisu fanovi multietnicnosti i nece biti zadovoljeni samo jednim prstom tvoje ruke – kada vide da upornoscu mogu dobiti i citavu saku. A onog dana kada im das prst dao si im i saku. Dakle zasto ne odmah dati saku.
Nisam ja tema. Meni je i ovako dobro ali ja nisam mjerilo bilo čega. Govorim šta bi bilo dobro i plemenito za većinu ljudi u ovoj zemlji.vee-jay wrote:Kako pises, to tebi nebi trebao biti nikakav problem, jer ti je svejedno u kojoj zemlji zivis i da li ti je grad u kojem zivis u Bosni, Srbiji, Hrvatskoj ili Tunguziji. Imas internet, skype i raju svih nacija i religija sirom citave planete sa kojom komuniciras.
Ja jedino ne razumijem zasto jednostavno ne napustis Bosnu i odes tamo gdje tih problema neces imati.
- Mister Yes
- Posts: 5730
- Joined: 05/02/2013 12:35
- Location: In a world of magnets and miracles
#40024 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Jesam li predložio kome? Hrvatima Kiseljaka i Kreševa? Oni su davno otpisani od strane Zagreba i u Vance-Owenovom planu ali i u Owen-Stoltenbergovom planu. Ili si mislio da predlažem po hrvatskom forumima? Kao ono, pregovaramo za forumskim stolom? Koja bolest Tito dragiSkijaš wrote: Dakle, zbog tog tvog predviđanja, Hrvati Kiseljaka i Kreševa se danas trebaju pomiriti sa podjelom FBiH a kojom bi ta dva mjesta ušla u sastav bošnjačkog entiteta ? Jesi li im to predložio i ako jesi, šta su ti rekli ?
- djonko brajs
- Posts: 242
- Joined: 26/03/2014 11:21
#40025 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Mister Yes wrote:Ja ne poklanjam ništa. U BiH su stotinama godina živjeli i Srbi i Hrvati a ne samo Bošnjaci. Bošnjaci (i prije nego su primili Islam) u slivu rijeke Bosne, gornjim dijelovima slivova rijeka Drina, Neretva i Vrbas, te (nakon što su primili islam) zapadno od Une i oko Sane. Srbi u ostalim dijelovima Krajine, Semberiji, istočnoj Hercegovini i između rijeke Bosne i rijeke Drine (Romanija, Birač i oko Sarajeva). Hrvati u dijelu Posavine, zapadnoj Hercegovini i dijelovima srednje Bosne. Srbima i Hrvatima pripadaju dijelovi BiH jer su ne samo konstitutivni narodi (formirali BiH zajedno sa Bošnjacima prilikom ZAVNOBIH-a) već su i stotinama godina većina na 67% teritorije BiH. Ružno je ponašati se kao da cijela BiH pripada samo Bošnjacima a upravo to ti radiš kada kažeš da neko poklanja nešto Srbima i Hrvatima kada predlaže da svaki od tri naroda dobije dio BiH i mirna Bosna. Isto kao da imaju 3 brata i nakon smrti roditelja podjele imovinu na 3 dijela.I onda ti kažeš onom najmlađem ali fizi ... taje tebi“vee-jay wrote:Ako zelis da poklanjas nesto Hafisu i Basnovodu, zasto im ne poklonis nesto svoje? Svoj stan, zemljiste, auto. Jer to ti nista u sustini ne treba, ti si covjek planete.
Oni će biti zadovoljni kada dobiju svoj dio. I Bošnjaci će biti zadovoljni kada dobiju svoj dio. Samo ako nam gamad sa zapada to dozvoli. Ali kako stvari stoje neće. Eno opet su poslali ono đubre Anđelinu. Kad se sjetim one nakarade od filma što je napravila. Meni je nakon gledanja filma došlo da odem u istočno Sarajevo i da ih koljem zubima a ja sam maksimalno tolerantan tip. Kako li su tek na film reagovali „obični“ Bošnjaci. Svo nam vrijeme sa zapada podgrijavaju mržnju. Možda bi se do sada i pomirili da nas stalno ne hrane mržnjim. A u isto vrijeme pričaju kako treba da budemo skupa. Pa ko je ovdje lud.vee-jay wrote:Jer da se razumijemo, oni nisu fanovi multietnicnosti i nece biti zadovoljeni samo jednim prstom tvoje ruke – kada vide da upornoscu mogu dobiti i citavu saku. A onog dana kada im das prst dao si im i saku. Dakle zasto ne odmah dati saku.
Nisam ja tema. Meni je i ovako dobro ali ja nisam mjerilo bilo čega. Govorim šta bi bilo dobro i plemenito za većinu ljudi u ovoj zemlji.vee-jay wrote:Kako pises, to tebi nebi trebao biti nikakav problem, jer ti je svejedno u kojoj zemlji zivis i da li ti je grad u kojem zivis u Bosni, Srbiji, Hrvatskoj ili Tunguziji. Imas internet, skype i raju svih nacija i religija sirom citave planete sa kojom komuniciras.
Ja jedino ne razumijem zasto jednostavno ne napustis Bosnu i odes tamo gdje tih problema neces imati.
ovo amerikanci govore bošnjacima još od zimmermana i zato imamo sranje u bosni. anđelina je nepatvoreno đubre i hodajuće zlo.
