IRAN

Post Reply
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#4001 Re: IRAN

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Na ovakve provokacije ne treba odgovarati. Mislim da danas u svijetu ne postoji arogantniji narod od Izraeleca koji svu svoju aroganciju zasniva na naoružanju, novcu i vjerskom fanatizmu opet zasnovanom na bajkama o izabranom narodu i prava na svetu zemlju.

Iran ne da ima pravo nego MORA pod hitno napraviti ili kupiti nuklearno oružije jer pored ovakvog Izraela i Amerike su donji.
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#4002 Re: IRAN

Post by sanaman »

U duhu priprema sankcija za Iran citam malocas na netu, kako Iran prijeti S. Arabiji i Emiratima da dobro razmisle o povecanju proizvodnje i tako nadoknade nedostatak nafte koji ce nastati uvodnjem embarga na izvoz iranske nafte...jer to moze imati nepredvidie poljedice ne kontam cemu prijetnje susjedima...eto uvesce im ebargo (opravdano ili ne, drugi par opanaka)...znaci pored poremecong odnosa sa USA i ISR...sada pocinju i komsiluku da prijete.

Ne kontam cemu takva retorika, sta zele postici...gdje im je zapelo...hoce sad Saudiju napasti, Emirate...wtf?

A usput su Kinezi rekli da ce intezivirati svoju saradnju sa S.Arabijom...rekoh njima ostalom kao i USA je bitno da je protok nafte siguran, stabilan i povoljan a ostalo ih ne zanima.

U svakom slucaju samo ce biti na gubitku.
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#4003 Re: IRAN

Post by sanaman »

sta li ovome misle susjedne islamse zemlje, da mi je znati...ustvari znam ovo je retoricko pitanje :-)

Nego vjerovatno je ovo zavjera svih zemalja u okruzenju irana...ima li vam poznato nesto slicno kako se citav svet urotio protiv nase komsijske drzave :-)

Ovo ljudi sveli na konflikt USA,ISR vs. IRAN i jedini i osnovni razlog nafta. Kako jednostavan i jendondimezionalan pogled na kompleksnu situaciju.

i jos jedno pitanje...kazu da 17 miliona barela nafte dnevno prolazi kroz zaljev...kome je namijenjen najveci dio i ko bi imao najvecu stetu?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50734
Joined: 29/12/2005 01:20

#4004 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

A jedan wrote:
nellington wrote:
jeza u ledja wrote:Jel ovo fakat na raketama stavljaju poruke "Izrael treba biti obrisan sa mape"? :-)

Pa ovo je jos gore nego sto sam mislio. :shock:

I onda se neko cudu ne moze nacuditi sto ovi hoce da ih bombarduju zbog pravljenja nuklearke...
Ako ništa, bar kod njih odrasli pišu, a ne djeca.

Image
uufff. znaci koji hladan tus :oops:
Hladan tus?
Kindzadza
Posts: 240
Joined: 24/11/2011 09:43

#4005 Re: IRAN

Post by Kindzadza »

jeza u ledja wrote:Predlazem ti da ga tuzis. :D
Jesi li dobro razumeo sta je g-din Ahmadinedzad rekao?
Last edited by Kindzadza on 15/01/2012 15:31, edited 1 time in total.
insomnija
Posts: 51
Joined: 27/03/2010 12:40

#4006 Re: IRAN

Post by insomnija »

jeza u ledja wrote:
insomnija wrote:Engleski prevod kompletnog govora:
http://www.nytimes.com/2005/10/30/weeki ... 1153800000

Sporni pasaž u prevodu glasi: „Our dear Imam said that the occupying regime must be wiped off the map and this was a very wise statement. We cannot compromise over the issue of Palestine.“

Original na pezijskom: “in rezhim-e eshghalgar bayad az safhe-ye ruzgar mahv shavad.”

Middle East Research Institutes kaže, da A.n. nije koristio ni riječ "karta". Po njihovom, A.n. je rekao da "režim koji je okupirao Jerusalem, mora biti odstranjen sa stranica istorije."

Lijep primjer kako se poluistinitim informacijama po potrebi "stavljaju zubi", da može ujesti.
Velika razlika u PM... :-)
Ogromna. Kad smo protestovali protiv aparthejda u J. Africi, niko nam nije podmetao da želimo J.Afriku izbrisati sa karte. Komunistički režimi u I. Evropi su nestali, zemlje i narodi postoje i dalje.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50734
Joined: 29/12/2005 01:20

#4007 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Vad dvojica, pogledajte slike stranicu ispred.

Ostali genijalci, predlazem da ukucate rijeci tipa "hate" "iranian" i "children" u google, posto se zelite "takmiciti" izgleda pretpostavljam da su slicne "slikice" i teme.
denzel979
Posts: 109
Joined: 09/01/2012 08:34

#4008 Re: IRAN

Post by denzel979 »

nellington wrote:
jeza u ledja wrote:Jel ovo fakat na raketama stavljaju poruke "Izrael treba biti obrisan sa mape"? :-)

Pa ovo je jos gore nego sto sam mislio. :shock:

I onda se neko cudu ne moze nacuditi sto ovi hoce da ih bombarduju zbog pravljenja nuklearke...
Ako ništa, bar kod njih odrasli pišu, a ne djeca.

Image
a izraelska omladina koja"turisticki" razgleda razaranje gaze i vise nego uziva u tome:

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 3X8EvWj2Mo

posebnu paznju obratite u 53 sekundi, kada mlada cifutkinja otvoreno priznaje da je "malo fasista".

i za one koji bolje razumiju njemacki:

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... A7xuXLTHAo
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#4009 Re: IRAN

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

sanaman wrote: sta li ovome misle susjedne islamse zemlje, da mi je znati...ustvari znam ovo je retoricko pitanje :-)
Koje islamske zemlje, misliš diktatorski i marijonetski režimi u njima? :zzzz:
sanaman wrote:Nego vjerovatno je ovo zavjera svih zemalja u okruzenju irana...ima li vam poznato nesto slicno kako se citav svet urotio protiv nase komsijske drzave :-)

Ovo ljudi sveli na konflikt USA,ISR vs. IRAN i jedini i osnovni razlog nafta. Kako jednostavan i jendondimezionalan pogled na kompleksnu situaciju.

i jos jedno pitanje...kazu da 17 miliona barela nafte dnevno prolazi kroz zaljev...kome je namijenjen najveci dio i ko bi imao najvecu stetu?
Iran trenutno nema problema sa susjedima ali ima sa Izraelom koji trubi kako će Iran iduće sedmice napraviti atomsku bombu i tako evo već godinama. Šteta bi sigurno bila obostrana, odnosno zatvaranje prolaza korz zaljev bi se odrazilo globalno na cijenu nafte tako da u takvom scenariju nema dobitnika. Ili možda ima...?
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#4010 Re: IRAN

Post by amoninan »

pitam se zašto izave poput ovih koje slijede nisu bile predmet rasprave mass medija na Zapadu, i zašto niko an njih ne obraćao pažnju i prozivao ih za rasističke, genocidne i ostale namjere. A neke su stare koliko i Ahmedinedžad. No u to vrijeme bili su zauzeti misterijom zašto PLO otima avione, šta je tim arapima dole, dviljaci....
Ne bi suze kano za Izraelom, iskreno.

Želim nešto otvoreno da vam kažem: ne brinite o američkom pritisku na Izrael. Mi, jevrejski narod, kontrolišemo Ameriku,i Amerikanci to znaju.
Postoji velika razlika između nas (Židova) i naših neprijatelja, ne samo u sposobnosti, nego i u moralnosti, kulturi, svetosti života i savjesti. Oni su naši susjedi ovdje, ali se čini da su, iako su samo stotinjak metara udaljeni, oni ljudi koji ne pripadaju našem kontinetu, našem svijetu, nego pripadaju nekoj drugoj galaksiji.
(izraelski predsjednik Moshe Katsav, The Jerusalem Post, 10. maj 2001. godine)

- Palestinci su poput krokodila, što im daš više mesa, oni žele još... (Ehud Barak, premijer Izraela, Jerusalem Post August 30, 2000. godine)

- (Palestinci su) zvijeri koje hodaju na dvije noge (Menahim Begin, govor u Knessetu, cirirano prema Amnon Kapeliouk, "Begin and the Beasts". New Statesman, 25 June 1982. godine)

- Palestinci će biti zgaženi poput skakavaca ...glava smrskanih o stijenje i zidove. (izraelski premijer u to vrijeme u govoru židovskim doseljenicima, New York Times, 1. april 1988. godine)

- Kada mi naselimo zemlju, sve što će Arapi moći uraditi po pitanju toga jeste da tumaraju okolo poput drogiranih žohara u boci. (Raphael Eitan, Šef ureda izraelskih odbrambenih snaga, New York Times, 14. aprila 1983. godine)

- Kako da vratimo okupirane teritorije? Pa nema nikoga da se vrati na njih. (Golda Maier, 8. marta, 1969. godine)

- Ne postoji tako nešto kao što su Palestinci, oni nisu nikada postojali. ( izraelska premijerka Golda Maier 15. juna 1969. godine)

- Teze da je opasnost od genocida visjela iznad nas u junu 1967. godine i da se Izrael borio za svoj fizički opstanak bile su samo blef, koji je rođen i razvijen nakon rata. (izraelski general Matityahu Peled, Ha'aretz, 19. mart 1972. godine)

- David Ben Gurion (prvi izraelski premijer): Da sam ja arapski lider, nikada ne bih potpisao ugovor sa Izraelom. To je normalno; mi smo uzeli njihovu zemlju. Pravi Bog nam je to obećao, ali kako da to njih interesuje? To je naš Bog, nije njihov. Bilo je antisemitizma, nacista, bio je Hitler, Auschwitz, ali da li je to bila njihova krivnja? Oni vide samo jednu stvar: mi smo došli i mi smo ukrali njihovu zemlju. Zašto bi oni to prihvatili? (citirano prema Nahum Goldmann u „Le Paraddoxe Juif“ (The Jewish Paradox), pp121)

- Ben Gurion je 1948. godine upozorio: Mi moramo učiniti sve da osiguramo da se oni (Palestinci) nikada ne vrate. Ubjeđivao je svoje kolege cioniste da se Palestinci nikada neće vratiti svojim kućama. Stari će umrijeti, a mladi će zaboraviti.

- Mi moramo ubiti sve Palestince osim ako se oni ne predaju i odluče da žive ovdje kao robovi. (predsjednik Komiteta za reizbor generala Shlomo Lahata, gradonačelnik Tel Aviva, Heilbrun, oktobar 1983. godine)

- Svaki put kada mi uradimo nešto vi mi kažete Amerika će uraditi ovo ili ono...Želim nešto otvoreno da vam kažem: ne brinite o američkom pritisku na Izrael. Mi, jevrejski narod, kontrolišemo Ameriku,i Amerikanci to znaju. (riječi izraelskog premijera Ariela Sharona, kako je objavio Kol Yisrael radio 2. oktobra 2001. godine).

- Otvoreno objavljujemo da Arapi nemaju pravo da se nasele ni na jedan centimeter Eretz Israel... Sila je sve što oni razumiju ili što će razumijeti. Mi ćemo korisiti krajnju silu sve dok nam Palestinci ne dođu pužući na sve četiri. (Rafael Eitan - Šef ureda izraelskih odbrambenih snaga, Gad Becker, Yediot Ahronot 13. april 1983, New York Times 14. april 1983. godine)
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#4011 Re: IRAN

Post by amoninan »

Svarili?

Ima još

Svako mora da se pokrene, požuri i otme što više vrhova brda da poveća naselja, jer sve što uzmemo sada ostaće naše....Sve što ne otmemo otići će njima. (Ariel Sharon, tada izraelski ministar vanjskih poslova, na sastanku sa militantima iz ekstremne skupine Tsomet , France Presse,15.novembar 1998.godine)


Mi moramo učiniti sve da osiguramo da se oni (palestinske izbjeglice) nikada ne vrate. ( David Ben Gurion u svom dnevniku, 18.juli 1948, citiran u „Ben Gurion - naoružani prorok“ od Michael Bar Zohara, Prentice-Hall, 1967, str 157.


Moramo se pripremiti da krenemo u ofanzivu. Naš cilj je da razbijemo Liban, Transjordan i Siriju. Slaba tačka je Liban, zbog toga što je muslimanski režim umjetan i lagan za nas da ga potkopamo. Mi ćemo uspostaviti tamo kršćansku državu, a onda ćemo razbiti arapsku legiju, eliminirati Trans-Jordan; Sirija će pasti u naše ruke. Mi ćemo nastaviti bombardirati i napredovati, te zauzeti Port Said, Aleksandriju i Sinaj. „David Ben-Gurion, maj 1948.godine, Glavnom štabu. Iz “Ben Gurion, biografija“ od Michael Ben-Zohara, Delacorte, New York 1978.)

Mi moramo koristiti teror, smaknuća, uznemiravanje, konfiskaciju zemlje i presijecanje svih socijalnih usluga da oslobodimo Galileju od njenog arapskog stanovništva. (Israel Koenig, "The Koenig Memorandum" )

Židovska sela su sagrađena na mjestima arapskih sela. Vi čak i ne znate imena ovih arapskih sela, i ja vas ne krivim jer geografske knjige više ne postoje. Ne samo knjige više da ne postoje, nego ne postoje više ni arapska sela. Nahlal je podignut na mjestu Mahlul; Kibbutz Gvat na mjestu Jibte; Kibbutz Sarid na mjestu Huneifisa; Kefar Yehushua na mjestu Tal al-Shumana. Ne postoji niti jedno mjesto izgrađeno u ovoj zemlji da u prošlosti nije imalo arapsku populaciju. (Moshe Dayan, obraćanje Technion-u, Haifa, prenešeno u Haaretz-u, 4 april 1969. godine)

Hodali smo vani, a Ben Gurion nam je pravio društvo. Allon je ponovio svoje pitanje: Šta će biti urađeno sa palestinskim stanovništvom? Ben Gurion mahnuo je rukom u maniru: Istjerajte ih van! (Yitzhak Rabin, verzija njegovih memoara koja je „procurila“ u javnost, objavljeno u New York Timesu, 23. oktobar 1979.godine)

Rabinov opis okupiranja Lydda-e, nakon završetka plana Dalet. Mi ćemo ograničiti arapsko stanovništvo na zajednicu drvosječa i konobara. (Uri Lubrani, specijalni savjetnik premijera Ben Guriona,1960.godine. Preuzeto iz knjige „The Arabs in Israel" od Sabri Jiryasa.

Ovdje ima nekih koji vjeruju da bi nežidovsko stanovništvo, čak i u velikom procentu, unutar naših granica bilo efektivnije pod našom prismotrom; ovdje ima o onih koji vjeruju u suprotno tj. da je lakše nadzirati aktivnosti komšija nego onih koji su unutar zemlje. Ja podupirem drugi prijedlog i imam dodatni dokument:... potrebu da se održi karakter države koja će od sad biti židovska...sa nežidovskom populacijom ograničenom na 15%. Ja sam već zauzeo ovaj osnovni stav u 40-tim godinama (XX stoljeća) i to sam uvrstio u svoj dnevnik. (Joseph Weitz, šef Jevrejske agencije za kolonizaciju. Iz „From Israel: an Apartheid State“, od Uri Davisa, str. 5)

Dužnost je izraelskih vođa da objasne javnosti, jasno i hrabro, izvjestan broj činjenica koje su zaboravljene tokom vremena. Prva od njih jeste da ne postoji cionizam, kolonizacija ili židovska država bez protjerivanja Arapa i oduzimanja njihovih posjeda. (Yoram Bar Porath, Yediot Aahronot, 14 juli 1972)

(Slomiti)duh siromašnog stanovništva duž granice tako što će im se uskratiti zaposlenje... Oba procesa, oduzimanja posjeda i odstranjivanje siromašnih mora biti izvedeno diskretno i oprezno. (Theodore Herzl,osnivač Svjetske cionističke organizacije, govoreći o Arapima u Palestini, Complete Diaries, 12 juni, 1895)

Milion Arapa nije vrijedno židovskog nokta... (rabin Yaacov Perrin, 27.februar 1994.godine, N.Y Times, 28.februar 1004.godine str. 1)


Mi ćemo imati svjetsku vladu svidjelo se to vama ili ne. Jedino pitanje je da li će ta vlada biti postignuta osvajanjem ili pristankom. (židovski bankar Paul Warburg, svjedočenje pred američkim Senatom, 17.februara 1950.godine)
Last edited by amoninan on 15/01/2012 15:22, edited 1 time in total.
sanaman
Posts: 1040
Joined: 31/05/2004 20:19

#4012 Re: IRAN

Post by sanaman »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
sanaman wrote: sta li ovome misle susjedne islamse zemlje, da mi je znati...ustvari znam ovo je retoricko pitanje :-)
Koje islamske zemlje, misliš diktatorski i marijonetski režimi u njima? :zzzz:
sanaman wrote:Nego vjerovatno je ovo zavjera svih zemalja u okruzenju irana...ima li vam poznato nesto slicno kako se citav svet urotio protiv nase komsijske drzave :-)

Ovo ljudi sveli na konflikt USA,ISR vs. IRAN i jedini i osnovni razlog nafta. Kako jednostavan i jendondimezionalan pogled na kompleksnu situaciju.

i jos jedno pitanje...kazu da 17 miliona barela nafte dnevno prolazi kroz zaljev...kome je namijenjen najveci dio i ko bi imao najvecu stetu?
Iran trenutno nema problema sa susjedima ali ima sa Izraelom koji trubi kako će Iran iduće sedmice napraviti atomsku bombu i tako evo već godinama. Šteta bi sigurno bila obostrana, odnosno zatvaranje prolaza korz zaljev bi se odrazilo globalno na cijenu nafte tako da u takvom scenariju nema dobitnika. Ili možda ima...?
Znao sam da ce neko ovako odgovoriti. Nego onda se morate odluciti i zauzeti jasan stav.

S.Arabija, Libija, Egipat, Sirija, Jemen...sve diktatura do diktature ili su marionetski rezimi? Kada se raja pobuni i skine ih onda je to cia, mosad, zavjere odradilo....kada kazes da su vladari dobri onda su oni marionete zapada, nista ne rade za svoj narod, vaki-naki...malo dosljednosti bi bilo dobro, a ne po potrebi.

Dobitnika nema, ali je jasno ko je najveci gubitnik...

P.S. Nego kada su izbori u Iranu? Kolika je stopa nezaposlenosti? Kolika je inflacija? Na sve ovo rezim tjera mak na konac i zahtijeva nesto sto nece ni sekunde smanjiti nezaposlenost niti umanjiti inflaciju ali ce svom narodu uvesti sankcije, jos vise ekonomski unazaditi i naravno homogenizirati redove i eto pobjede na izborima :-D

A to da Iran nema problema sa sujedima :-) pitaj Saudijce sta misle o tome ili recimo Turke kada bi preoteli njihovu poziciju/ekonomski jaci postanu...

P.S Iran toliko lose stoji da pored nafte koju izvoze, uvoze benzin jer nemaju dovoljno rafinerija.

Nemojte mi samo pravde, pravicnosti, postenja...svijetom vladaju interesi a bogami ima puno i nepravde i duplih standarda. Umjesto da gledaju kako da izvuku neke stvari sto bolje za iranski narod, da se smanje sankcije oni furaju drugu pricu i politiku...al eto oni trpe, ne trpim ja. A iskreno mi je zao.
Kindzadza
Posts: 240
Joined: 24/11/2011 09:43

#4013 Re: IRAN

Post by Kindzadza »

Nezvanicno (prenosi je DPA)...
Iran i Kuba dogovorili (izmedju ostalog) otvaranje Iranske vojne baze u toj zemlji.
Ovo da je 1/3 istina, bice super. :thumbup:
Dalje se navodi da agencijska vest (od 07.01.) o smrti Fidela Kastra, ocito je bila lazna, jer ga je licno g-din Ahmadinedzad sinoc posetio.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#4014 Re: IRAN

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

sanaman wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
sanaman wrote: sta li ovome misle susjedne islamse zemlje, da mi je znati...ustvari znam ovo je retoricko pitanje :-)
Koje islamske zemlje, misliš diktatorski i marijonetski režimi u njima? :zzzz:
sanaman wrote:Nego vjerovatno je ovo zavjera svih zemalja u okruzenju irana...ima li vam poznato nesto slicno kako se citav svet urotio protiv nase komsijske drzave :-)

Ovo ljudi sveli na konflikt USA,ISR vs. IRAN i jedini i osnovni razlog nafta. Kako jednostavan i jendondimezionalan pogled na kompleksnu situaciju.

i jos jedno pitanje...kazu da 17 miliona barela nafte dnevno prolazi kroz zaljev...kome je namijenjen najveci dio i ko bi imao najvecu stetu?
Iran trenutno nema problema sa susjedima ali ima sa Izraelom koji trubi kako će Iran iduće sedmice napraviti atomsku bombu i tako evo već godinama. Šteta bi sigurno bila obostrana, odnosno zatvaranje prolaza korz zaljev bi se odrazilo globalno na cijenu nafte tako da u takvom scenariju nema dobitnika. Ili možda ima...?
Znao sam da ce neko ovako odgovoriti. Nego onda se morate odluciti i zauzeti jasan stav.

S.Arabija, Libija, Egipat, Sirija, Jemen...sve diktatura do diktature ili su marionetski rezimi? Kada se raja pobuni i skine ih onda je to cia, mosad, zavjere odradilo....kada kazes da su vladari dobri onda su oni marionete zapada, nista ne rade za svoj narod, vaki-naki...malo dosljednosti bi bilo dobro, a ne po potrebi.
S.Arabija nije diktatura? Libija i Egipat treba tek da se izbore za demokratije. Sirija i Jemen će još krvariti da dostignu status kakv sada ima Egipat i Libija pa onda tek slijedi borba za demokratiju.


sanaman wrote:P.S. Nego kada su izbori u Iranu? Kolika je stopa nezaposlenosti? Kolika je inflacija? Na sve ovo rezim tjera mak na konac i zahtijeva nesto sto nece ni sekunde smanjiti nezaposlenost niti umanjiti inflaciju ali ce svom narodu uvesti sankcije, jos vise ekonomski unazaditi i naravno homogenizirati redove i eto pobjede na izborima :-D
Vjerujem da odgovore na ova sva pitanja možeš sam naći na CIA stranici ili sličnim. Nagradno pitanje, ko će u USA na idućim izborima osvojiti predsjednički mandat?

Odgovor je irelevantan jer u dvopartijskom sitemu nemaš baš puno opcija da biraš. :P
sanaman wrote:A to da Iran nema problema sa sujedima :-) pitaj Saudijce sta misle o tome ili recimo Turke kada bi preoteli njihovu poziciju/ekonomski jaci postanu...
Od kada je to marionetski i diktatorski režim u S. Arabiji nekakvo mjerilo? Turci sigurno ne mrze Iran kao što danas recimo preziru Izrael i njihovu prevrtljivu i arogantnu politiku. :wink:
sanaman wrote:P.S Iran toliko lose stoji da pored nafte koju izvoze, uvoze benzin jer nemaju dovoljno rafinerija.

Nemojte mi samo pravde, pravicnosti, postenja...svijetom vladaju interesi a bogami ima puno i nepravde i duplih standarda. Umjesto da gledaju kako da izvuku neke stvari sto bolje za iranski narod, da se smanje sankcije oni furaju drugu pricu i politiku...al eto oni trpe, ne trpim ja. A iskreno mi je zao.
Meni je drago da u USA i EU cvjetaju ruže.
Uncle Joe
Posts: 1
Joined: 11/01/2012 14:37

#4015 Re: IRAN

Post by Uncle Joe »

Nisu ni Palestinci baš nevina janjad u svemu tome, to je jasno kao dan.

Da su Palestinci u stanju i mogućnosti da se ponašaju kao Izraelci, budite ubjeđeni da ni malo ne bi oklijevali!

A i jedni i drugi, i Palestinci i Izraelci, su u stvari samo jeftina roba i potrošni materijal u rukama onih koji su ih podjelili i tu mržnju posijali.

To su isti oni koji danas iranskim narodima rade o glavi, isti oni koji su pokrenuli svjetske ratove, isti oni koji su ekonomski oglođali Evropu i Ameriku, i isti oni koji se neće smiriti dok im se kičma ne polomi na dva dijela!
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50734
Joined: 29/12/2005 01:20

#4016 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

@ anoniman, tema nije Izrael vec Iran.

@ Dejcici , Iran ima problema sa gotovo svim svojim susjedima, ukljucujuci i demokratsku Tursku. To je cak sto vise pored Izraela, jedan od glavnih razloga zasto Zapad ne zeli da Iran razvije nuklearno oruzje.
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#4017 Re: IRAN

Post by amoninan »

jeza u ledja wrote:@ anoniman, tema nije Izrael vec Iran.

@ Dejcici , Iran ima problema sa gotovo svim svojim susjedima, ukljucujuci i demokratsku Tursku. To je cak sto vise pored Izraela, jedan od glavnih razloga zasto Zapad ne zeli da Iran razvije nuklearno oruzje.
nije, no kad se već povlače paralele između izjava zvaničnika jednih i drugih i iznose zaključci. nije ni offtopic :wink:
Last edited by amoninan on 15/01/2012 16:09, edited 1 time in total.
denzel979
Posts: 109
Joined: 09/01/2012 08:34

#4018 Re: IRAN

Post by denzel979 »

sanaman wrote: ja bih volio da mi vidis drzavu koja je po sankcijama ostvarila povecanje svog izvoza od 100%? Primjer iz prakse? Jel vidis sta se Kubom desava...al nemoj me samo pokusavati ubjedjivati kako je njima super. Dalje kako je Srbiji bilo pod embargom?

Sta ce se to povecati i u kom periodu da imas tako pozitivne prognoze, jesu li to iranci sami izracunali? To sto ne izvozi u USA i EU samo ne znaci da ce se drugi otimati za njihovu naftu. A ako mislis na Kinu, ona ima jedan interes kao i svi drugi...NESMETANA ISPORUKA NAFTE I POVOLJNA CIJENA...i nista vise ih ne zanima.

A to sa posrednicima ti ne stoji. Jesi li ikad kupovao npr. dellov racunar? Pa onda potpises za sta ga imas namjeru koristiti i kako ga NECES PRODATI u odredjenje zemlje. Pa ne mislis valjda da su svi glupi pa da se to tako lako zaobidje embargo. To bi onda sve US firme davno uradile. Imas dosta poluga za pritisak na trece drzave.

Elem ne vidm nista sto bi Iranu moglo valjati u ovo zatezanju, samo moze biti donji. A mislim da se takva klima i ambijet stvaraju da ce biti donji. Samo ako misle da ce dobro proci i da je nesto u njihovim rukama, onda se varaju.

Postoje planovi kako bi se nafta drugim putem transportovala a ne kroz hormuski zaljev. Ovo ne moze biti od danas do sutra, ali ideje i planovi postoje. pa bi se i ta poluga iranu oduzela. Ne kontam samo kako misle uci u oruzani sukob i jos da da ne izvuku deblji kraj. Jer kao sto rekoh, niko ne zeli uci u Teheran, al za vratiti u kameno doba, ima nazalost puno alternartiva.

p.s ne mislis valjda bih navoditi kao primjer za nesto :-)
Iranska privreda u 2010. godini procjenjena je između 858.66 i 863,5 milijardi usd prema paritetu kupovne moći, odnosno na oko 11.396 usd po glavi stanovnika što je četverostruki porast u odnosu na razdoblje prije revolucije 1979. godine unatoč udvostručenju stanovništva. uprkos sankcijama nametnutih zbog nuklearnog programa, iran je jedno od rijetkih vodećih svjetskih gospodarstava koje bilježi pozitivan gospodarski rast u vrijeme svjetske financijske krize.

podaci za gore navedeno su preuzeti iz:
(engl.) IMF (ožujak 2010.). Iran: 5. Report for Selected Countries and Subjects. International Monetary Fund. Preuzeto 21. travnja 2011.
(engl.) The World Factbook (2011.). Iran. The World Factbook. Preuzeto 21. travnja 2011.
(engl.) PressTV (26. rujna 2010.). Iran economy strong despite sanctions. PressTV.ir. Preuzeto 21. travnja 2011.
(engl.) IRIB (14. ožujka 2011.). Iran's economy dynamic despite US sanctions. Islamic Republic of Iran Broadcasting. Preuzeto 21. travnja 2011.
(engl.) IMF (listopad 2010.). Regional Economic Outlook - Middle East and Central Asia. World Economic and Financial Survey. International Monetary Fund. Preuzeto 21. travnja 2011., str.

krajem 2000-ih godina iranska privreda bila je 18. najveća u svijetu (s tendencijom rasta na 12. mjesto do 2015. godine, s najrazvijenijom industrijom, poljoprivredom, energetikom, informatičkom tehnologijom i građevinarstvom na bliskom istoku.
podatci za gore navedeno su preuzeti iz:
(engl.) The World Factbook (2010.). Country comparison: GDP at purchasing power parity. The World Factbook. Preuzeto 21. travnja 2011.
(engl.) World Bank (2009.). Gross domestic product 2009, PPP. World Bank. Preuzeto 21. travnja 2011.
(engl.) IMF (listopad 2010.). World: 5. Report for Selected Countries and Subjects. International Monetary Fund. Preuzeto 21. travnja 2011.
(engl.) PressTV (24. prosinca 2010.). Iran to be world's 12th economy in 2015. PressTV.ir. Preuzeto 21. travnja 2011.
Iran u međunarodnim statistikama: Industrija, Poljoprivreda, Energetika i Komunikacije
(hrv.) Hodaej, Mohsen Šarif (18. veljače 2011.). Islamska Republika Iran, znanstveno i tehnološko središte regije. Iranski Kulturni Centar. Preuzeto 21. travnja 2011.

e, bas sam mislio iran uporedjivati sa srbijom :lol: vrh :D za tvoj info, kina se zestoko protivi sankcijama. i bas bi kinezi potpisivali nesto za sto se zestoko protive. i bas ce kinezi, rusi ili bilo ko drugi, kome je stalo do zarade, potpisivati neke obligacije i navoditi zemlju porijekla prilikom izvoza trazene robe. npr., rusi bi to jednostavno deklarirali kao svoj proizvod (naftu), venecuela takodjer...itd...itd.znaci, bilo ko, ko eksplatira makar i kap nafte, rado ce iransku naftu predeklarirati i prodavati je zemljama eu kao svoju, a i zemljama eu bi bilo i vuk (sad/amerika) sit i ovce na broju. nemoj se zanositi i misliti da su svi blecci i da bespogovorno rade iskljucivo sto im amerika naredi.

a ja i tvrdim da iran ne zateze, upravo suprotno. ti si podrzao, thomasovu (jeffersenovu) tvrdnju da zatezanje odnosa ide iskljucivo iranu u korist (radi cijena barela nafte). ja sam tvrdio suprotno. dakle, ocita zamjena teza. iran je prema mojoj tvrdnji, drzava koja trpi, a drugi zatezu. dokle ce trpiti, to cemo vidjeti.

sto se tice oruzanog sukoba, nije iran ni slican ni jednoj zemlji koju su ameri do sada napali. ni po cemu, a pogotovo ne po vojnoj moci.

kratak pregled iranske vojne moci :arrow: oružane snage Irana podijeljene su na sljedeći način (ovo su podatci stari vec preko 8 godina):

regularna vojska, podjeljena je na tri grane:
kopnena vojska (arteš), broji oko 350 000 pripadnika (od kojih oko 200 000 ročnika) 2004. godine
ratno zrakoplovstvo (Niru Havaji) broji oko 18 000 pripadnika 2001. godine
ratna mornarica (Niru Darjāi), broji oko 18 000 pripadnika 2001. godine
Korpus branitelja islamske revolucije (Sepah-e Pasdaran-e Enghelāb-e Islami) koji obuhvaća sve tri vojne grane broji više od 125 000 pripadnika.

Poslije Islamske revolucije, Iran se našao u izolacijskom i oskudnom stanju u pogledu vojne tehnologije. Zbog ekonomskih sankcija i embarga na oružje kojeg su uveli Amerikanci, Iran je bio prisiljen okrenuti se domaćoj vojnoj industriji te trgovini s malobrojnim zemljama koje su bile spremne poslovati s Iranom. Revolucionarna garda je postala odgovornom za stvaranje današnje iranske vojne industrije. Od njihova preuzimanja kontrole nad proizvodnjom, vojna industrija se značajno proširila i zbog velikog ulaganja u raketnu tehnologiju, Iran je ubrzo stvorio golemi arsenal balističkih raketa.
Od 1992. godine, Iran također proizvodi i vlastite tenkove, oklopne transportere, navođene projektile, podmornice i borbene zrakoplove. Posljednjih godina iranska izvješća su otkrila razvoj mnogih soficticiranih oružja poput projektila i balističkih raketa Hut, Kovsar, Fatih-110, Šahab-3, Sajdžil, Ašura, Gadr-110, Fadžr-3, te mnogo drugih raketnih sustava. Smatra se kako Iran danas ima od 3000 do 5000 tenkova, treću najveću helikoptersku flotu na svijetu, najveći broj vojnika (uključujući paravojsku), te golemi arsenal balističkih projektila.

a izvori za gore navedeno su:
(engl.) Iranska vojska, na stranici globalsecurity.org
(engl.) Iran Air force, na siteu globalsecurity.org
(engl.) Iranian Navy, na siteu globalsecurity.org
(engl.) Pasdaran na siteu globalsecurity.org
http://www.strategypage.com/htmw/htproc ... 41103.aspx
http://english.daralhayat.com/opinion/c ... story.html
http://www.foxnews.com/story/0,2933,156160,00.html
http://www.juancole.com/2007/10/irans-armed-forces.html
http://www.juancole.com/2007/10/irans-armed-forces.html
http://www.globalsecurity.org/intell/wo ... /basij.htm
http://www.msnbc.msn.com/id/21389599/

vezano za gore navedeno (dodatak):
Najmanje procjene govore o 1500, a najviše o 5000 tenkova. izvor: IISS i (engl.) Juan (4. listopada 2007.). Iran’s Armed Forces. University of Michigan. Preuzeto 18. ožujka 2011.
U službi iranske mornarice trenutno se nalazi 20 podmornica, uz nepoznat broj istih u izgradnji. izvor: IISS
Oko 350 lovačkih zrakoplova, uz nepoznat broj istih u izgradnji. izvor: IISS
Najveći broj helikoptera nakon Sjedinjenih Država i Rusije. izvor: IISS
Prema američkim procjenama Iran posjeduje najveći arsenal balističkih raketa nakon Rusije i Kine (uz SAD). izvor: IISS

znaci, ne boj se ti za iran. ako su ameri 24.04.1980 ,uz desetkovanu iransku armiju (nije cak bila ni formirana prava vojna sila), dozivjeli totalni fijasko u operaciji u kojoj su sudjelovale najelitnije jedinice (posto je to bilo biti ili ne biti za jimmyja cartera), onda nema sumnje da bi i ovaj put posteno polomili zube na iranu. ali s obzirom na iskustvo iz 1980. cisto sumnjam da ce se ponovo upustiti u jos jednu avanturu. (kao sto rekoh u jednom postu - najbolji pandam klasicne vojne nadmoci i obucenosti je bio sukob iranskog hizbullaha i americkog tj. izraelskog idf-a).
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#4019 Re: IRAN

Post by amoninan »

znaci, ne boj se ti za iran. ako su ameri 24.04.1980 ,uz desetkovanu iransku armiju (nije cak bila ni formirana prava vojna sila), dozivjeli totalni fijasko u operaciji u kojoj su sudjelovale najelitnije jedinice (posto je to bilo biti ili ne biti za jimmyja cartera), onda nema sumnje da bi i ovaj put posteno polomili zube na iranu. ali s obzirom na iskustvo iz 1980. cisto sumnjam da ce se ponovo upustiti u jos jednu avanturu. (kao sto rekoh u jednom postu - najbolji pandam klasicne vojne nadmoci i obucenosti je bio sukob iranskog hizbullaha i americkog tj. izraelskog idf-a).
Objasni mi tu posljednju paralelu?
insomnija
Posts: 51
Joined: 27/03/2010 12:40

#4020 Re: IRAN

Post by insomnija »

StudentskiIC wrote:
jeza u ledja wrote:
insomnija wrote:Engleski prevod kompletnog govora:
http://www.nytimes.com/2005/10/30/weeki ... 1153800000

Sporni pasaž u prevodu glasi: „Our dear Imam said that the occupying regime must be wiped off the map and this was a very wise statement. We cannot compromise over the issue of Palestine.“

Original na pezijskom: “in rezhim-e eshghalgar bayad az safhe-ye ruzgar mahv shavad.”

Middle East Research Institutes kaže, da A.n. nije koristio ni riječ "karta". Po njihovom, A.n. je rekao da "režim koji je okupirao Jerusalem, mora biti odstranjen sa stranica istorije."

Lijep primjer kako se poluistinitim informacijama po potrebi "stavljaju zubi", da može ujesti.
Velika razlika u PM... :-)
Ako Irancima na ulicama ne smetaju transparenti sa izjavama njihovih lidera, ne znam što bi ih neki na ovom forumu osporavali.
Prijevod je od samih Iranaca.
Image
Image
Image

Ili pak transparenti na vojnim paradama ispod Shahab raketa.
Image
Image

Tek nakon što je IRIB objavio ovaj tekst, zapadni mediji su počeli pisati o toj izjavi, ne obratno.
Ahmadinejad: Israel must be wiped off the map

Tehran, Oct 26 - Iran's President Mahmoud Ahmadinejad on Wednesday called for Israel to be "wiped off the map".

"The establishment of the Zionist regime was a move by the world oppressor against the Islamic world," the President told a conference in Tehran entitled 'the world without Zionism'.

"The skirmishes in the occupied land are part of a war of klix. The outcome of hundreds of years of war will be defined in Palestinian land," he said.

"As the Imam said, Israel must be wiped off the map," said Ahmadinejad, referring to the late founder of the Islamic Republic of Iran, Imam Khomeini.
nastavak...IRIB via web.archive.org

Možda bi se nakon ovoga moglo prestati sa pričom oko izjave jer očito da postoji i da se koristi, bespotrebno je osporavati.
Deutsche Presse Agentur i ZDF - njemačka državna televizija su se obavezale, više ne koristiti ovaj lažni citat u svojim izvještajima. Prevod im je dostavljen od Službe za jezike Bundestaga.
Ovdje A.n. objašnjava i sam šta je htio reći.
http://edition.presstv.ir/detail/69866.html

Da spriječimo nesporazume: zaboli me i za jedne i za druge. Ali, zar nismo 2002/3 vodili raspravu o iračkom oružju za masovno uništenje? Zar nije Powell pred UN prezentirao "neoborive dokaze" o iračkom BH oružju, pa par godina kasnije, kad mu je iz guze došlo u glavu, od stida dao ostavku? Tu su se bar kao "potrudili" pa 15 mjeseci tražili oružje. Sad se više i ne trude. Sad kao Iran treba dokazati da nema namjeru da napravi bombu! (Njem. kancelarka Merkel).
Trebamo li se još vraćati unazad i sjetiti se one Kuvajćanke koja je pred UN-om, sve lijući gorke suze, svjedočila o iračkim vojnicima koji vade bebe iz inkubatora i nabijaju ih na bajonete? Pa se poslije ispostavilo da je ona kćerka kuvajtskog ambasadora i da je cijelo vrijeme bila u NY, Kuvajta ni vidjela?

Sve izjave o A.n. i Iranu odlažem u tu ladicu, sa ostalom propagandom. Mogu one biti i istinite, ali pošto su me toliko puta slagali o razlozima zbog kojih počinju ratove, sve što dolazi iz njihovih usta uzimam sa velikom rezervom. Ko se želi, po ko zna koji put, primati na iste fore - bujrum.

U svakom ratu prvo strada istina. Rat između Irana i Zapada traje već dugo, veoma brzo će doći i do otvorenog oružanog sukoba. Ostaje nam da vidimo, kako se Zapad nosi sa dobro obučenom vojnom silom, do sad nisu imali takvog protivnika. Moraće rokat sa velike distance.

P.S. Izjava je do sad pripisivana A.n. - na slikama se jasno vidi da je njen autor Khomeini. Postoji li izvor kad i gdje su slike nastale? Na kojoj paradi je prikazana raketa sa transparentom? Youtube?
denzel979
Posts: 109
Joined: 09/01/2012 08:34

#4021 Re: IRAN

Post by denzel979 »

amoninan wrote:
znaci, ne boj se ti za iran. ako su ameri 24.04.1980 ,uz desetkovanu iransku armiju (nije cak bila ni formirana prava vojna sila), dozivjeli totalni fijasko u operaciji u kojoj su sudjelovale najelitnije jedinice (posto je to bilo biti ili ne biti za jimmyja cartera), onda nema sumnje da bi i ovaj put posteno polomili zube na iranu. ali s obzirom na iskustvo iz 1980. cisto sumnjam da ce se ponovo upustiti u jos jednu avanturu. (kao sto rekoh u jednom postu - najbolji pandam klasicne vojne nadmoci i obucenosti je bio sukob iranskog hizbullaha i americkog tj. izraelskog idf-a).
Objasni mi tu posljednju paralelu?
koju?! hizbullah - idf, ili?
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#4022 Re: IRAN

Post by amoninan »

denzel979 wrote:
amoninan wrote:
znaci, ne boj se ti za iran. ako su ameri 24.04.1980 ,uz desetkovanu iransku armiju (nije cak bila ni formirana prava vojna sila), dozivjeli totalni fijasko u operaciji u kojoj su sudjelovale najelitnije jedinice (posto je to bilo biti ili ne biti za jimmyja cartera), onda nema sumnje da bi i ovaj put posteno polomili zube na iranu. ali s obzirom na iskustvo iz 1980. cisto sumnjam da ce se ponovo upustiti u jos jednu avanturu. (kao sto rekoh u jednom postu - najbolji pandam klasicne vojne nadmoci i obucenosti je bio sukob iranskog hizbullaha i americkog tj. izraelskog idf-a).
Objasni mi tu posljednju paralelu?
koju?! hizbullah - idf, ili?
upravo to, paralelu između tog sukoba i eventualnog Iran - SAD/Izrael.
denzel979
Posts: 109
Joined: 09/01/2012 08:34

#4023 Re: IRAN

Post by denzel979 »

amoninan wrote:
denzel979 wrote:
znaci, ne boj se ti za iran. ako su ameri 24.04.1980 ,uz desetkovanu iransku armiju (nije cak bila ni formirana prava vojna sila), dozivjeli totalni fijasko u operaciji u kojoj su sudjelovale najelitnije jedinice (posto je to bilo biti ili ne biti za jimmyja cartera), onda nema sumnje da bi i ovaj put posteno polomili zube na iranu. ali s obzirom na iskustvo iz 1980. cisto sumnjam da ce se ponovo upustiti u jos jednu avanturu. (kao sto rekoh u jednom postu - najbolji pandam klasicne vojne nadmoci i obucenosti je bio sukob iranskog hizbullaha i americkog tj. izraelskog idf-a).
Objasni mi tu posljednju paralelu?
koju?! hizbullah - idf, ili?
upravo to, paralelu između tog sukoba i eventualnog Iran - SAD/Izrael.
pa poznato je, da hizbullah naoruzava i obucava iran, tj iranska revolucionarna garda. svi znamo da je 2006 idf sa svim raspolozivim sredstvim (osim atomskog naoruzanja) napao liban. znaci avijacija, ratna mornarica, pjesadija, oklopne snage i teska artiljerija. svi znamo, a najbolje cifutski/cionisticki vojnici, kako su se tamo proveli. poznata je cinjenica da hizbullah nema nista od gore navedenog, radi nemogucnosti doturanja, a i radi samog ustrojstva hizbullaha, kao (para)vojnog ogranka parlamentarne stranke. no, hizbullah nije ni imao potrebu za tim, posto je bio opskrbljen, od strane irana, najsofisticiranijim anti-projektilima. sjetimo se sta se desilo sa izraelskim razaracom, koji je unisten protubrodskom raketom. sjetimo se sta se je desilo sa merkava i abrams tenkovima. sjetimo se raketiranja vojnih baza na sjeveru izraela (uz mogucnost raketiranja bilo kojeg dijela izraela), sjetimo se kompletnog vojnog poraza izraelske armade. to se nije desilo tek onako. neko je te ljude morao opremiti i obuciti.

sjetim se recenice vojnog strucnjaka, kojeg je tada hrt doveo u centralni dnevnik, da pojasni desavanja u libanonu. rekao je, doslovno: "izraelcima se desava hi-tech vietcong".
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#4024 Re: IRAN

Post by amoninan »

Dobro, ali burazeru IDF je Liban haman sravnio sa zemljom. To je fakt. I nije tačno da su sva raspoloživa sredstva bila upotrijebljena, okupacija cjelog Libana nikad nije bila namjera. Ono što su htjeli da okupiraju, znači jug Libana, i okupirali su. Nećemo pretjerivat. Izraelci su se malo zaletili s najavama misleći da će bez potrebe za vojnom okupacijom kompletnog Libana moći uništiti Hizbullah. Prije svega iz zraka. I to je to. Žao mi je Libanaca koji su izginuli jer je nekom u Teheranu i Damasku to bilo u interesu.
Bodkin
Posts: 22543
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#4025 Re: IRAN

Post by Bodkin »

amoninan wrote:Dobro, ali burazeru IDF je Liban haman sravnio sa zemljom. To je fakt. I nije tačno da su sva raspoloživa sredstva bila upotrijebljena, okupacija cjelog Libana nikad nije bila namjera. Ono što su htjeli da okupiraju, znači jug Libana, i okupirali su. Nećemo pretjerivat. Izraelci su se malo zaletili s najavama misleći da će bez potrebe za vojnom okupacijom kompletnog Libana moći uništiti Hizbullah. Prije svega iz zraka. I to je to. Žao mi je Libanaca koji su izginuli jer je nekom u Teheranu i Damasku to bilo u interesu.
naravno da nisu sve koristili. eto za par ljudi sa rpg-ovima oni ce svijetu pokazati sve sto imaju :-) dalje, ljudi nikako ne kontaju boldirano. nece amerikanci ni metar u iran, ali ce sravniti koliko treba da se iran promijeni. neke rece ponos, pa jel to sve zemlje svijeta nemaju ponosa jer su dobre sa USA osim sjeverne koreje i kube.pa cak i rusija trguje sa njima intenzivno i raja su. nije mi jasna ta konfrontacija sa najjacim i gotovo
Post Reply