RUSIJA

Post Reply
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#4001 Re: RUSIJA

Post by UnscarD »

JohnnyS wrote:
Lajavikrelac wrote:
JohnnyS wrote:Prvi zločini nad poljskim Židovima (koji su tu živjeli u miru skoro tisuću godina) ne počinju njemačkom okupacijom već kojih 150 godina ranije, kad su ruski antisemiti prvi put u savezu s Nijemcima (tada Prusima) pokazali svoje pravo agresorsko lice. Što reći već: "Rusija - progone Židove i šuruju s Nijemcima preko 200 godina".
Što su tek Španci voljeli svoje i to još 300 godina prije Rusa....tek prije 20 godina im je skinuta zabrana življenja u Španiji.

Slažem se da su zločinačke povijesti Španjolaca i Rusa jako usporedive. Dok su jedni porobljavali južnoameričke Indijance drugi su otimali zemlju domorocima Sibira i središnje i sjeverne Azije. Antisemitizam si već spomenuo, a i jedni i drugi su jedno vrijeme bili saveznici s Hitlerovom Njemačkom, španjolci doduše neformalno dok su Rusi potpisali crno na bijelo suradnju na bojištu...
Nije fer da se iz zlocinacke povijesti izostave i Britanci (dio svijeta i narod izaberi sam tak osto zavrtis globus i nasumicno zaustavis prst) , Amerikanci (isto kao i za Britance samo mozda iz drugog pokusaja) a mozemo dodati i Italijane i da malo zabiberimo na kraju, recimo Belgijance i njihove masakre nad Afrikancima pod Leopoldom II ....naravno i Francuze i Portugalce ali hajde da ne idemo tako daleko.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#4002 Re: RUSIJA

Post by UnscarD »

5 0 5 wrote:
UnscarD wrote:
5 0 5 wrote: Ti pišeš o nečemu što se desavalao vijekovima prije. I pišeš nešto što se dešavalalo poslije i sada. Ali konkretno o paktu Molotov–Ribbentrop vješto izbjegavaš prokomentarisati već treći put. A to je mišljenje koje mene zanima za čuti. Pošto je taj pakt rezultirao napadom na Poljsku od strane Nacista ali i i Sovjeta. Kao i napad na Rumuniju, Finsku, Estoniju, Latviju, Litvaniju... Znači, to su konkretne stvari. Konkretan pakt poslije koga su slijedili napadi na ove zemlje. Zašto je toliko teško dati mišljenje o tome ne miješajući neke druge istorijake događaje koje nemaju veze sa ovim paktom. Evo, mozes li mi dati svoje (konkretno) mišljenje o paktu Molotov–Ribbentrop i napadima i aneksijama koje su slijedile kao rezultat istog?
Covjek ti fino stavi sliku koja govori vise od hiljadu rijeci ... kao sto je taj pakt O NENAPADANJU izmedju SSSR i Njeacke odlucivao o sudbini Poljske tako je i Minhenski sporazum a ciji potpisnici su bile i UK i Francuska odlucivao o sudbini Cehoslovacke npr pri cemu su zapadne sile dovolile Njemackoj da anektira djelove Cehoslovacke... Dakle spocitavati SSSR-u napad na Poljsku sa neke moralno nadmocne pozicije zapada ne stoji jer je isti taj zapad sa istom tom Njemackom godinu dana ranije potpisao slican sporazum a da ne pominjemo zapadne kolonije na drugim krajevima svijeta koje su takodjer okupirali, samo malo ranije. Na kraju krajeva, sporazumi na Jalti, Teheranu i slicni pred kraj WW2 su takodjer odlucivali o zonama interesa ali buduci da su njih sastavljale zemlje pobjednice, to onda valjda nije toliko problematicno.
Napisane su tone knjiga i obilje materijala i o jednom i o drugom (od toga da bi trebao poznavati tadasnje komunisticke aspiracije oko svjetske revolucije preko toga da je Staljin kupovao vrijeme ne bi li izmjestio industriju u tesko dostupan Sibir do toga da su istovrmeno trajali pregovori sa zapadom oko buduce podijle svijeta ali da su od Njemacke tada dobili bolji deal) ali to ne mjenja sutinu. Taj pakt je Njemacka kukavicki prekinula i iznenadno napala Sovjetki savez i zbog toga se Sovjetka zastava vijorila u Berlinu par godina kasnije a Njemacka lezala u rusevinama ;-)
Molotov–Ribbentro pakt. pa napadanje zemalja koje sam nabrojao od strane sovjetskog saveza. komentar na to, molim.
Prije svega taj doklument se zvanicno zove Treaty of Non-aggression between Germany and the Union of Soviet Socialist Republics. Dakle izvorno i primarno se radi o sporazumu o nenapadanju. U tome naravno ne bi trebalo da bude nista lose ili treba da komentarisem i volju neke zemlje da se ne ide u rat?
Predpostavljam da te zanima komentar na drugi dio sporazuma koji se ticao podijele zona uticaja i koji je oblikovao sudbinu dobrog dijela baltickih zemlja?
Realno, iz danasnje perspektive, sastavljanje takvog sporazuma bi bilo nemoralno i to svako realan treba da prizna. Ipak, u usvit jednog veceg sukoba stvari moraju da se gledaju iz malo sire perspektive i nije moguce donositi sud o njemu bez ukljucivanja sireg kontexta politicke situacije u svijetu. Bilo je dosta ljudi na svim stranama koji su znali da je veci sukob neizbjezan. Iz te perspektive, ovo je solidan strateski potez Sovjetskog rukovodstva kojim su kupili dodatno vrijeme da izmjeste tesku industriju u unutrasnjost , zapocnu modernizaciju vojske koju su spremili za buduci rat i prosire teritoriju i obezbjede resurse za modernizaciju kao i da osujete stratesko uvezivanje izmedju Njemacke i zapada koje je pocelo godinu ranije Minhenskim sporazumom (inace u Sovjetskim skolama se ovaj sporazum nazivao Minhenska zavjera - sto i nije bilo daleko od istine). Ovo poslednje je i najvaznije i zato se kada se pomene ovaj pakt MORA uvijek pomenuti i Minhenski sporazum jer je Staljinova taktika, po uzoru na zapad, bila da Hitleru ide "niz dlaku" kako bi izbjegao situaciju da se Hitler direktno okrene napadu na Sovjetski savez.
Takodjer, moraju se pomenuti trojni pregovori u Moskvi iz,edju Francuza, Britanaca i Sovjeta koji su se odvijali 26-27. 08 '39 i u kojima su svi vukli samo na svoju stranu. Pregovori su zapeli i u takvoj situaciji, najbolje za Sovjete je bilo da kupe vrijeme.

Potpuno nevezano za ono sto tebe zanima, ovaj sporazum je nanjeo veliku stetu tada zivoj internacionali koja je u velikoj mjeri izgubila povjerenje u Staljina kao vodju iste jer su svi pravi komunisti naravno posmatrali naci Njemacku za ono sto ona jeste bila tada- najgori i poslednji stadij imperijalisticke politike (tada jelte nisu znali da moze i gore od toga a sto danas suoceni sa "blagodetima" zapada znamo ;-) )

Kao i vecina drugog iz istorije, niti ovaj protokol nije moguce posmatrati crno bijelo. Ukratko. Jeste bio je nemoralan. U sirem kontaxtu je bio neophodan za Sovjetski savez. U jos sirem je ostetio svijetsku internacionalu.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#4003 Re: RUSIJA

Post by madner »

Cuj razloga, 39 razmisljaju o migraciji industrije i zato moraju napasti neutralne drzave :D
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#4004 Re: RUSIJA

Post by UnscarD »

madner wrote:Cuj razloga, 39 razmisljaju o migraciji industrije i zato moraju napasti neutralne drzave :D
Ja nisam napravio poveznicu izmedju to dvoje.
To sto su one u tom momentu neutralne ne znaci da ce ostati neutralne kada shit hits the fan a tada ih je bolje imati pod kontrolom odnosno na svojoj strani. Komunisticki pokret i internacionala je bio ziv, zdrav i u ozbiljnom poletu tada u narodu ali kao i u Jugoslaviji, na vlasti su bili rezimi koji su se mogli okrenuti na bilo koju stranu. Bas zapad danas tvrdi da je preemptive war koncept skroz ok? Ili je i to selektivno?
User avatar
pici
Posts: 46365
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4005 Re: RUSIJA

Post by pici »

madner wrote:Cuj razloga, 39 razmisljaju o migraciji industrije i zato moraju napasti neutralne drzave :D
:thumbup: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#4006 Re: RUSIJA

Post by madner »

UnscarD wrote:
madner wrote:Cuj razloga, 39 razmisljaju o migraciji industrije i zato moraju napasti neutralne drzave :D
Ja nisam napravio poveznicu izmedju to dvoje.
To sto su one u tom momentu neutralne ne znaci da ce ostati neutralne kada shit hits the fan a tada ih je bolje imati pod kontrolom odnosno na svojoj strani. Komunisticki pokret i internacionala je bio ziv, zdrav i u ozbiljnom poletu tada u narodu ali kao i u Jugoslaviji, na vlasti su bili rezimi koji su se mogli okrenuti na bilo koju stranu. Bas zapad danas tvrdi da je preemptive war koncept skroz ok? Ili je i to selektivno?
Kako nisi kada si napisao ovo
ovo je solidan strateski potez Sovjetskog rukovodstva kojim su kupili dodatno vrijeme da izmjeste tesku industriju u unutrasnjost , zapocnu modernizaciju vojske koju su spremili za buduci rat i prosire teritoriju i obezbjede resurse za modernizaciju
Inace, nista od ovog a nije tacno. Industrija nije izmjestena izmedju 39 i 41, vojska je modernizovana od 1929 a dodatni resursi su bili manje vise beznacajni.

Jedino jeste tacno da su ti kilometri uveliko pomogli 41, no isto tako Njemci ne bi mogli poraziti Francusku da nije bilo ovog dogovora.
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#4007 Re: RUSIJA

Post by 5 0 5 »

UnscarD wrote:
Prije svega taj doklument se zvanicno zove Treaty of Non-aggression between Germany and the Union of Soviet Socialist Republics. Dakle izvorno i primarno se radi o sporazumu o nenapadanju. U tome naravno ne bi trebalo da bude nista lose ili treba da komentarisem i volju neke zemlje da se ne ide u rat?
Predpostavljam da te zanima komentar na drugi dio sporazuma koji se ticao podijele zona uticaja i koji je oblikovao sudbinu dobrog dijela baltickih zemlja?
Realno, iz danasnje perspektive, sastavljanje takvog sporazuma bi bilo nemoralno i to svako realan treba da prizna. Ipak, u usvit jednog veceg sukoba stvari moraju da se gledaju iz malo sire perspektive i nije moguce donositi sud o njemu bez ukljucivanja sireg kontexta politicke situacije u svijetu. Bilo je dosta ljudi na svim stranama koji su znali da je veci sukob neizbjezan. Iz te perspektive, ovo je solidan strateski potez Sovjetskog rukovodstva kojim su kupili dodatno vrijeme da izmjeste tesku industriju u unutrasnjost , zapocnu modernizaciju vojske koju su spremili za buduci rat i prosire teritoriju i obezbjede resurse za modernizaciju kao i da osujete stratesko uvezivanje izmedju Njemacke i zapada koje je pocelo godinu ranije Minhenskim sporazumom (inace u Sovjetskim skolama se ovaj sporazum nazivao Minhenska zavjera - sto i nije bilo daleko od istine). Ovo poslednje je i najvaznije i zato se kada se pomene ovaj pakt MORA uvijek pomenuti i Minhenski sporazum jer je Staljinova taktika, po uzoru na zapad, bila da Hitleru ide "niz dlaku" kako bi izbjegao situaciju da se Hitler direktno okrene napadu na Sovjetski savez.
Takodjer, moraju se pomenuti trojni pregovori u Moskvi iz,edju Francuza, Britanaca i Sovjeta koji su se odvijali 26-27. 08 '39 i u kojima su svi vukli samo na svoju stranu. Pregovori su zapeli i u takvoj situaciji, najbolje za Sovjete je bilo da kupe vrijeme.

Potpuno nevezano za ono sto tebe zanima, ovaj sporazum je nanjeo veliku stetu tada zivoj internacionali koja je u velikoj mjeri izgubila povjerenje u Staljina kao vodju iste jer su svi pravi komunisti naravno posmatrali naci Njemacku za ono sto ona jeste bila tada- najgori i poslednji stadij imperijalisticke politike (tada jelte nisu znali da moze i gore od toga a sto danas suoceni sa "blagodetima" zapada znamo ;-) )

Kao i vecina drugog iz istorije, niti ovaj protokol nije moguce posmatrati crno bijelo. Ukratko. Jeste bio je nemoralan. U sirem kontaxtu je bio neophodan za Sovjetski savez. U jos sirem je ostetio svijetsku internacionalu.
E super. Napokon smo se pokrenuli sa mjesta. Možeš li mi objasniti (opravdati) sovjetski napad na Poljsku samo desetak dana poslije hitlerovog napada na istu, kao i napade na Rumuniju, Finsku, Estoniju, Latviju i Litvaniju ubrzo poslije. Kao i aneksije dijelova tih država?
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#4008 Re: RUSIJA

Post by UnscarD »

madner wrote:
UnscarD wrote:
madner wrote:Cuj razloga, 39 razmisljaju o migraciji industrije i zato moraju napasti neutralne drzave :D
Ja nisam napravio poveznicu izmedju to dvoje.
To sto su one u tom momentu neutralne ne znaci da ce ostati neutralne kada shit hits the fan a tada ih je bolje imati pod kontrolom odnosno na svojoj strani. Komunisticki pokret i internacionala je bio ziv, zdrav i u ozbiljnom poletu tada u narodu ali kao i u Jugoslaviji, na vlasti su bili rezimi koji su se mogli okrenuti na bilo koju stranu. Bas zapad danas tvrdi da je preemptive war koncept skroz ok? Ili je i to selektivno?
Kako nisi kada si napisao ovo
ovo je solidan strateski potez Sovjetskog rukovodstva kojim su kupili dodatno vrijeme da izmjeste tesku industriju u unutrasnjost , zapocnu modernizaciju vojske koju su spremili za buduci rat i prosire teritoriju i obezbjede resurse za modernizaciju
Inace, nista od ovog a nije tacno. Industrija nije izmjestena izmedju 39 i 41, vojska je modernizovana od 1929 a dodatni resursi su bili manje vise beznacajni.

Jedino jeste tacno da su ti kilometri uveliko pomogli 41, no isto tako Njemci ne bi mogli poraziti Francusku da nije bilo ovog dogovora.
Sa tobom uvijek oko semantike ali ok nije problem. Onako kako si napisao, ispada da su napali Poljsku radi migracije industrije. Ja to nisam napisao i to je onako bas nidje veze, a ovo iznad sto citiras takodjer ne podupire to sto ti pokusavas da mi imputiras.

Dakle ukratko, potpisom tog sporazuma su kupili vrijeme za sve sto im je trebalo, bilo to pregrupisavanje, modernizacija ili bilo sta sto su zamislili da urade. Barbarosa je usljedila vjerovatno ranije nego sto su se Sovjeti nadali.
User avatar
astala_vistala
Posts: 1602
Joined: 17/11/2009 23:31
Location: Namibija

#4009 Re: RUSIJA

Post by astala_vistala »

Vizionar 1985 wrote:
stakasa wrote: Jevreja vise i nema
:lol:
Jasta zato Hazari nam sudbu kroje..
User avatar
agnostic_front
Posts: 6336
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#4010 Re: RUSIJA

Post by agnostic_front »

Baš sam skoro čitao neki članak tako o ljevičarima, i kao jedna od bitnijih stvari koje su globalno uspjeli da urade, jeste da kolektivno zaborave na ovaj dogovor Rusa i Nijemaca, ili da ga opravdavaju ovako kao unscar.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#4011 Re: RUSIJA

Post by UnscarD »

5 0 5 wrote:
UnscarD wrote:
Prije svega taj doklument se zvanicno zove Treaty of Non-aggression between Germany and the Union of Soviet Socialist Republics. Dakle izvorno i primarno se radi o sporazumu o nenapadanju. U tome naravno ne bi trebalo da bude nista lose ili treba da komentarisem i volju neke zemlje da se ne ide u rat?
Predpostavljam da te zanima komentar na drugi dio sporazuma koji se ticao podijele zona uticaja i koji je oblikovao sudbinu dobrog dijela baltickih zemlja?
Realno, iz danasnje perspektive, sastavljanje takvog sporazuma bi bilo nemoralno i to svako realan treba da prizna. Ipak, u usvit jednog veceg sukoba stvari moraju da se gledaju iz malo sire perspektive i nije moguce donositi sud o njemu bez ukljucivanja sireg kontexta politicke situacije u svijetu. Bilo je dosta ljudi na svim stranama koji su znali da je veci sukob neizbjezan. Iz te perspektive, ovo je solidan strateski potez Sovjetskog rukovodstva kojim su kupili dodatno vrijeme da izmjeste tesku industriju u unutrasnjost , zapocnu modernizaciju vojske koju su spremili za buduci rat i prosire teritoriju i obezbjede resurse za modernizaciju kao i da osujete stratesko uvezivanje izmedju Njemacke i zapada koje je pocelo godinu ranije Minhenskim sporazumom (inace u Sovjetskim skolama se ovaj sporazum nazivao Minhenska zavjera - sto i nije bilo daleko od istine). Ovo poslednje je i najvaznije i zato se kada se pomene ovaj pakt MORA uvijek pomenuti i Minhenski sporazum jer je Staljinova taktika, po uzoru na zapad, bila da Hitleru ide "niz dlaku" kako bi izbjegao situaciju da se Hitler direktno okrene napadu na Sovjetski savez.
Takodjer, moraju se pomenuti trojni pregovori u Moskvi iz,edju Francuza, Britanaca i Sovjeta koji su se odvijali 26-27. 08 '39 i u kojima su svi vukli samo na svoju stranu. Pregovori su zapeli i u takvoj situaciji, najbolje za Sovjete je bilo da kupe vrijeme.

Potpuno nevezano za ono sto tebe zanima, ovaj sporazum je nanjeo veliku stetu tada zivoj internacionali koja je u velikoj mjeri izgubila povjerenje u Staljina kao vodju iste jer su svi pravi komunisti naravno posmatrali naci Njemacku za ono sto ona jeste bila tada- najgori i poslednji stadij imperijalisticke politike (tada jelte nisu znali da moze i gore od toga a sto danas suoceni sa "blagodetima" zapada znamo ;-) )

Kao i vecina drugog iz istorije, niti ovaj protokol nije moguce posmatrati crno bijelo. Ukratko. Jeste bio je nemoralan. U sirem kontaxtu je bio neophodan za Sovjetski savez. U jos sirem je ostetio svijetsku internacionalu.
E super. Napokon smo se pokrenuli sa mjesta. Možeš li mi objasniti (opravdati) sovjetski napad na Poljsku samo desetak dana poslije hitlerovog napada na istu, kao i napade na Rumuniju, Finsku, Estoniju, Latviju i Litvaniju ubrzo poslije. Kao i aneksije dijelova tih država?
Naravno da mogu objasniti a opravdati ih nije moguce sve dok se posmatraju izolovano iz konteksta globalnog sukoba koji se nazirao na horizontu.
Za pocetak, da su Poljaci dozvolili prolaz Sovjetskih trupa kroz svoju teritoriju, mozda bi Sovjeti tada potpisali sporazum sa zapadom a ne sa Njemackom jer su i sa jednim i sa drugim pregovarali. Ovako, kao i bezbroj puta do tada i od tada, "veliki" obicno iskoriste male pa je tako Poljska istrajala u tom svom stavu na mig Britanije i Francuske za sta je kasnije platila veliku cijenu.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 8155
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#4012 Re: RUSIJA

Post by AleksoMKD »

Fantassin wrote:Zqr nije Rusija u 2sv Ratu malo upala u Iran i okupirala sjevernu polovinu cisto da osigura sigurnost gradjana :lol: a ti cheli podrzavas okupatore prosvjetljenog Irana :mrgreen:
Doduse to su zajedno sa Britancima, za opste dobro naravno. http://en.wikipedia.org/wiki/Anglo-Sovi ... on_of_Iran

Image
Last edited by AleksoMKD on 11/05/2015 16:33, edited 1 time in total.
detroit-mercy
Posts: 16986
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4013 Re: RUSIJA

Post by detroit-mercy »

5 0 5 wrote:
UnscarD wrote:
Prije svega taj doklument se zvanicno zove Treaty of Non-aggression between Germany and the Union of Soviet Socialist Republics. Dakle izvorno i primarno se radi o sporazumu o nenapadanju. U tome naravno ne bi trebalo da bude nista lose ili treba da komentarisem i volju neke zemlje da se ne ide u rat?
Predpostavljam da te zanima komentar na drugi dio sporazuma koji se ticao podijele zona uticaja i koji je oblikovao sudbinu dobrog dijela baltickih zemlja?
Realno, iz danasnje perspektive, sastavljanje takvog sporazuma bi bilo nemoralno i to svako realan treba da prizna. Ipak, u usvit jednog veceg sukoba stvari moraju da se gledaju iz malo sire perspektive i nije moguce donositi sud o njemu bez ukljucivanja sireg kontexta politicke situacije u svijetu. Bilo je dosta ljudi na svim stranama koji su znali da je veci sukob neizbjezan. Iz te perspektive, ovo je solidan strateski potez Sovjetskog rukovodstva kojim su kupili dodatno vrijeme da izmjeste tesku industriju u unutrasnjost , zapocnu modernizaciju vojske koju su spremili za buduci rat i prosire teritoriju i obezbjede resurse za modernizaciju kao i da osujete stratesko uvezivanje izmedju Njemacke i zapada koje je pocelo godinu ranije Minhenskim sporazumom (inace u Sovjetskim skolama se ovaj sporazum nazivao Minhenska zavjera - sto i nije bilo daleko od istine). Ovo poslednje je i najvaznije i zato se kada se pomene ovaj pakt MORA uvijek pomenuti i Minhenski sporazum jer je Staljinova taktika, po uzoru na zapad, bila da Hitleru ide "niz dlaku" kako bi izbjegao situaciju da se Hitler direktno okrene napadu na Sovjetski savez.
Takodjer, moraju se pomenuti trojni pregovori u Moskvi iz,edju Francuza, Britanaca i Sovjeta koji su se odvijali 26-27. 08 '39 i u kojima su svi vukli samo na svoju stranu. Pregovori su zapeli i u takvoj situaciji, najbolje za Sovjete je bilo da kupe vrijeme.

Potpuno nevezano za ono sto tebe zanima, ovaj sporazum je nanjeo veliku stetu tada zivoj internacionali koja je u velikoj mjeri izgubila povjerenje u Staljina kao vodju iste jer su svi pravi komunisti naravno posmatrali naci Njemacku za ono sto ona jeste bila tada- najgori i poslednji stadij imperijalisticke politike (tada jelte nisu znali da moze i gore od toga a sto danas suoceni sa "blagodetima" zapada znamo ;-) )

Kao i vecina drugog iz istorije, niti ovaj protokol nije moguce posmatrati crno bijelo. Ukratko. Jeste bio je nemoralan. U sirem kontaxtu je bio neophodan za Sovjetski savez. U jos sirem je ostetio svijetsku internacionalu.
E super. Napokon smo se pokrenuli sa mjesta. Možeš li mi objasniti (opravdati) sovjetski napad na Poljsku samo desetak dana poslije hitlerovog napada na istu, kao i napade na Rumuniju, Finsku, Estoniju, Latviju i Litvaniju ubrzo poslije. Kao i aneksije dijelova tih država?
Pa da ne bi Amerikanci prije njih napali ove iste :mrgreen: frajer ce ti sad naci hiljadu i jednu poveznicu da sva Sovjestka djelovanja minimizira i u cijelu pricu uvede Ameriku jer bez njih naravno ne ide i tako opravda sve to :mrgreen: .
User avatar
JohnnyS
Posts: 17464
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#4014 Re: RUSIJA

Post by JohnnyS »

agnostic_front wrote:Baš sam skoro čitao neki članak tako o ljevičarima, i kao jedna od bitnijih stvari koje su globalno uspjeli da urade, jeste da kolektivno zaborave na ovaj dogovor Rusa i Nijemaca, ili da ga opravdavaju ovako kao unscar.

To su ovi današnji ljevičari. Ondašnji su po riječima samo Unscara osudili Staljina, a ovi današnji smatraju liberalni kapitalizam čak i kao veće zlo od nacizma (tako se bar da iščitati iz Unscarovog upisa). Eto sustava vrijednosti kod današnjih antiamerikanaca i prorusa.
detroit-mercy
Posts: 16986
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4015 Re: RUSIJA

Post by detroit-mercy »

agnostic_front wrote:Baš sam skoro čitao neki članak tako o ljevičarima, i kao jedna od bitnijih stvari koje su globalno uspjeli da urade, jeste da kolektivno zaborave na ovaj dogovor Rusa i Nijemaca, ili da ga opravdavaju ovako kao unscar.
Ma hajde to ali kako kako kvazi ljevicari brzo zaboravljaju desetine miliona koji su ubijeni zarad viseg cilja, eto nako. Ipak su mi ovi nasi ljevicari jos bolji, da im je da bude ko nekada u Titino vrijeme, odnosno da Rus drzi pola kontinenta iza zice a da im mi tusimo robu i uzivamo ko nekada :) .
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#4016 Re: RUSIJA

Post by madner »

Kojih sada crnih desetina miliona? To ona smjesna knjiga koja bi stavila stotine miliona kapitalizmu na dusu istom metodologijom?
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#4017 Re: RUSIJA

Post by UnscarD »

detroit-mercy wrote:
5 0 5 wrote:
UnscarD wrote:
Prije svega taj doklument se zvanicno zove Treaty of Non-aggression between Germany and the Union of Soviet Socialist Republics. Dakle izvorno i primarno se radi o sporazumu o nenapadanju. U tome naravno ne bi trebalo da bude nista lose ili treba da komentarisem i volju neke zemlje da se ne ide u rat?
Predpostavljam da te zanima komentar na drugi dio sporazuma koji se ticao podijele zona uticaja i koji je oblikovao sudbinu dobrog dijela baltickih zemlja?
Realno, iz danasnje perspektive, sastavljanje takvog sporazuma bi bilo nemoralno i to svako realan treba da prizna. Ipak, u usvit jednog veceg sukoba stvari moraju da se gledaju iz malo sire perspektive i nije moguce donositi sud o njemu bez ukljucivanja sireg kontexta politicke situacije u svijetu. Bilo je dosta ljudi na svim stranama koji su znali da je veci sukob neizbjezan. Iz te perspektive, ovo je solidan strateski potez Sovjetskog rukovodstva kojim su kupili dodatno vrijeme da izmjeste tesku industriju u unutrasnjost , zapocnu modernizaciju vojske koju su spremili za buduci rat i prosire teritoriju i obezbjede resurse za modernizaciju kao i da osujete stratesko uvezivanje izmedju Njemacke i zapada koje je pocelo godinu ranije Minhenskim sporazumom (inace u Sovjetskim skolama se ovaj sporazum nazivao Minhenska zavjera - sto i nije bilo daleko od istine). Ovo poslednje je i najvaznije i zato se kada se pomene ovaj pakt MORA uvijek pomenuti i Minhenski sporazum jer je Staljinova taktika, po uzoru na zapad, bila da Hitleru ide "niz dlaku" kako bi izbjegao situaciju da se Hitler direktno okrene napadu na Sovjetski savez.
Takodjer, moraju se pomenuti trojni pregovori u Moskvi iz,edju Francuza, Britanaca i Sovjeta koji su se odvijali 26-27. 08 '39 i u kojima su svi vukli samo na svoju stranu. Pregovori su zapeli i u takvoj situaciji, najbolje za Sovjete je bilo da kupe vrijeme.

Potpuno nevezano za ono sto tebe zanima, ovaj sporazum je nanjeo veliku stetu tada zivoj internacionali koja je u velikoj mjeri izgubila povjerenje u Staljina kao vodju iste jer su svi pravi komunisti naravno posmatrali naci Njemacku za ono sto ona jeste bila tada- najgori i poslednji stadij imperijalisticke politike (tada jelte nisu znali da moze i gore od toga a sto danas suoceni sa "blagodetima" zapada znamo ;-) )

Kao i vecina drugog iz istorije, niti ovaj protokol nije moguce posmatrati crno bijelo. Ukratko. Jeste bio je nemoralan. U sirem kontaxtu je bio neophodan za Sovjetski savez. U jos sirem je ostetio svijetsku internacionalu.
E super. Napokon smo se pokrenuli sa mjesta. Možeš li mi objasniti (opravdati) sovjetski napad na Poljsku samo desetak dana poslije hitlerovog napada na istu, kao i napade na Rumuniju, Finsku, Estoniju, Latviju i Litvaniju ubrzo poslije. Kao i aneksije dijelova tih država?
Pa da ne bi Amerikanci prije njih napali ove iste :mrgreen: frajer ce ti sad naci hiljadu i jednu poveznicu da sva Sovjestka djelovanja minimizira i u cijelu pricu uvede Ameriku jer bez njih naravno ne ide i tako opravda sve to :mrgreen: .
U sukobu kakav je WW2, nije realno ne uvoditi u pricu Ameriku - jednog od glavnih igraca. Oni su uvijek tu, iza coska direktno a u samom dnevnom boravku indirektno. Naravno to kada pricamo strateski. Ako bi pricali na mikro nivou i izolovano, i recimo o konacnom padu nazi Njemacke i ulasku Crvewne Armije u Berlin, onda ne bih mogao nikako tu da ubacim Amerkince jer oni tu jednostavno nisu bili ... :D
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#4018 Re: RUSIJA

Post by Challenger__ »

UnscarD wrote: Naravno da mogu objasniti a opravdati ih nije moguce sve dok se posmatraju izolovano iz konteksta globalnog sukoba koji se nazirao na horizontu.
Za pocetak, da su Poljaci dozvolili prolaz Sovjetskih trupa kroz svoju teritoriju, mozda bi Sovjeti tada potpisali sporazum sa zapadom a ne sa Njemackom jer su i sa jednim i sa drugim pregovarali. Ovako, kao i bezbroj puta do tada i od tada, "veliki" obicno iskoriste male pa je tako Poljska istrajala u tom svom stavu na mig Britanije i Francuske za sta je kasnije platila veliku cijenu.
Agresivna politika Trećeg Reicha je bila izazov za postojeći poredak u Evropi i njene najznačajnije subjekte, Pariz, London i Moskvu. Posljedica tog izazova su propali pregovori Pariza i Londona sa Moskvom u kome je iskazana rezerva prema ideji "sanitarnog koridora" ("strateška dubina" prema Berlinu, odnosno SSSR kao "zaštitnik suvereniteta" baltičkih država, Poljske, Rumunije, Turske i Grčke), a to nepovjerenje je dovelo do Minhenskog sporazuma 1938, a što je neminovno dovelo do Sporazuma Ribentrop-Molotov 1939. Svi ti potezi se tumače kao izraz manje-više neadekvatnog odgovora na izazove koje im je nametnuo Treći Reich, kao izraz manje-više nespretne realpolitik u nedostatku međusobnog povjerenja između Londona, Moskve i Pariza.

UKRATKO: Oba sporazuma (1938 i 1939) su kakav-takav, ne blistav odgovori na izazove, realpolitik u atmosferi niskog povjerenja.

UnsacrD. Postavlja se pitanje da li ta dva sporazuma i posljedice koje su iz njih proizašle čine Britaniju i Francusku, te SSSR "nacistima", "fašistima", "kolaborantima sa nacizmom i fašizmom"? Naravno da ne i to nikome ne pada na pamet osim tvojim pitačima koji pookušavaju da izjednače Treći Reich i SSSR, a samim tim Wehrmacht i Crvenu Armiju, a samim tim balkanske nacističke satelite i JA.


Imaš posla sa revizionističkim kompleksašima, imaj to na umu.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#4019 Re: RUSIJA

Post by UnscarD »

Challenger__ wrote:
UnscarD wrote: Naravno da mogu objasniti a opravdati ih nije moguce sve dok se posmatraju izolovano iz konteksta globalnog sukoba koji se nazirao na horizontu.
Za pocetak, da su Poljaci dozvolili prolaz Sovjetskih trupa kroz svoju teritoriju, mozda bi Sovjeti tada potpisali sporazum sa zapadom a ne sa Njemackom jer su i sa jednim i sa drugim pregovarali. Ovako, kao i bezbroj puta do tada i od tada, "veliki" obicno iskoriste male pa je tako Poljska istrajala u tom svom stavu na mig Britanije i Francuske za sta je kasnije platila veliku cijenu.
Agresivna politika Trećeg Reicha je bila izazov za postojeći poredak u Evropi i njene najznačajnije subjekte, Pariz, London i Moskvu. Posljedica tog izazova su propali pregovori Pariza i Londona sa Moskvom u kome je iskazana rezerva prema ideji "sanitarnog koridora" ("strateška dubina" prema Berlinu, odnosno SSSR kao "zaštitnik suvereniteta" baltičkih država, Poljske, Rumunije, Turske i Grčke), a to nepovjerenje je dovelo do Minhenskog sporazuma 1938, a što je neminovno dovelo do Sporazuma Ribentrop-Molotov 1939. Svi ti potezi se tumače kao izraz manje-više neadekvatnog odgovora na izazove koje im je nametnuo Treći Reich, kao izraz manje-više nespretne realpolitik u nedostatku međusobnog povjerenja između Londona, Moskve i Pariza.

UKRATKO: Oba sporazuma (1938 i 1939) su kakav-takav, ne blistav odgovori na izazove, realpolitik u atmosferi niskog povjerenja.

UnsacrD. Postavlja se pitanje da li ta dva sporazuma i posljedice koje su iz njih proizašle čine Britaniju i Francusku, te SSSR "nacistima", "fašistima", "kolaborantima sa nacizmom i fašizmom"? Naravno da ne i to nikome ne pada na pamet osim tvojim pitačima koji pookušavaju da izjednače Treći Reich i SSSR, a samim tim Wehrmacht i Crvenu Armiju, a samim tim balkanske nacističke satelite i JA.


Imaš posla sa revizionističkim kompleksašima, imaj to na umu.
:thumbup: respect ... ovo je ustvari sustina. Potrebno je prikazati SSSR kao nacistickog saveznika "posto-poto", a zaista cu poceti uskoro da vjerujem da su one Nosara-ine polu-saljive, teze kako se na taj nacin ustvari lijeci bol za dedom koji se nije vratio sa istocnog fronta, ustvari tacne.
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#4020 Re: RUSIJA

Post by 5 0 5 »

:lol: :lol: :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83410
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4021 Re: RUSIJA

Post by _BataZiv_0809 »

Oruzana sila SSSR-a ilitiga Crvena Armija je vojno slomila Vermaht. Get over it.

Fun fact: Čak ni u Budimpešti u jeku antikomunističke histerije 90-tih, nisu sklonili spomenik Crvenoj Armiji, za razliku od svih ostalih spomenika iz komunistickog doba, koji zavrsise na jednoj poljani.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83410
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4022 Re: RUSIJA

Post by _BataZiv_0809 »

nosara wrote:
JohnnyS wrote:Slomio kičmu neprijatelju s kojim su u savezništvu započeli drugi svjetski rat...
Nisu hrvati tema...
Ovo ko Mesi Boatengu :lol: :thumbup:
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#4023 Re: RUSIJA

Post by Challenger__ »

UnscarD wrote:Potrebno je prikazati SSSR kao nacistickog saveznika "posto-poto", a zaista cu poceti uskoro da vjerujem da su one Nosara-ine polu-saljive, teze kako se na taj nacin ustvari lijeci bol za dedom koji se nije vratio sa istocnog fronta, ustvari tacne.
Nosarina za*ebancija je jedini adekvatan odgovor ovim wanna-be revizionistima.

:wink:

_____

Image
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#4024 Re: RUSIJA

Post by sportman1 »

crvena armija je pobjedila u ratu tako sto je staljin naredio da onaj ko napusti liniju dobije metak.
nisi smio nazad.samo naprijed. :izet:
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#4025 Re: RUSIJA

Post by 5 0 5 »

Poljska, Rumunija, Finska, Estonija, Latvija, Litvanija...
Post Reply