Peljeski most zele graditi!

Post Reply

Peljeski most

se nesmije graditi jer onemogucava buducu izgradnju luke
48
22%
se nesmije graditi iz drugih razloga
24
11%
neka se gradi ali treba biti dovoljno visok kako bi mogli brodovi proci
76
35%
neka se gradi svakako
60
27%
nemam stav
12
5%
 
Total votes: 220

User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52718
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#401 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Chmoljo »

hercegovac_pravi wrote: Nisam ni rekao da će ti se svidjeti :-D. Nije valjda da vam sad ni etnička podjela ne odgovara?
Vidi, taj argument sa stanovništvom je promijenjiva kategorija. Spada u red stvari koje Bošnjaci promjenu u 5-6 mjeseci. Nemoj se zamarati sa takvim stvarima jer je to unaprijed izgubljena bitka (skoro 2 miliona Bošnjaka i 80,000 škutorčića..samo da ti doĆaram sliku). Ako ne vjeruješ meni pitaj ove iz srednje Bosne. Kažu u Vitezu da nikad boljeg gradonaĆelnika nisu imali :D

P.S. zar vam stvarno do sada nije baš niTko rekao? Ćisto sumnjam ali eto..
hercegovac, biraj riječi. ubuduće to neću tolerisati :)

Isključen/a korisnik/ca iz razloga “”
» Soniboy
User avatar
JohnnyS
Posts: 17518
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#402 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by JohnnyS »

Ma pravi hercegovac je baš simpa, da postoji neka tema o Grudama ili Posušju uvjaravao bi nas da su Bošnjaci tamo većina :D

Opet kažem, nema teoretske, ali teoretske šanse da će se most graditi ikada tako da se džaba i ložite i svađate i riskirate baniranje. Premda, kao što sam jednom davno rekao, svim borcima za jedinstvenu i nedjeljivu BiH trebalo bi biti drago ovo hrvatsko navlačenje za most jer to znači da je Hrvatska odustala od svih teritorijalnih pretenzija prema BiH...
jiji
Posts: 292
Joined: 02/05/2013 15:10

#403 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by jiji »

hercegovac_pravi wrote:
sredoje wrote:
hercegovac_pravi wrote:Svaka pomorska zemlja (što BiH JESTE sviđalo se to vama ili ne) ima puno i suvereno pravo pristupa međunarodnim vodama. [/quoteda
"Suverenost" ostvaruje samo ako joj terit. more doticu medj. vode, inace ima "samo" pravo neskodljivog prolaza


Ne bi bilo zgoreg da pročitaš napisano prije već što odgovoriš... :-)[/qu ote]
BiH nema dodir svojih ter.voda sa medunarodnim vodama
tAko da nije. Ono na sto se pozivaju vasi "strucnjaci" je da je BiJ za vrjeme Yu imala nesmetan pristup medunarodnim vodama i da bi bilo pravedno da i dalje imaju,a toga u medun
arodnom pravu nema. Na takvoj te
zi je inzistirala i Slo jer zna da po medunarodnom pravu nije pomorska zemlja. Nemoj brkati sto bi bilo pravedno s onim sto kaze UN-ova konvencija o pravu mora. Kako god da okrenes most ce se graditi na teritoriju Hr uz uvazavanje prava BiH na nesmetan prolaz.
User avatar
hevi metalac
Posts: 363
Joined: 13/04/2013 00:53
Location: truhli zapad

#404 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by hevi metalac »

Sto neko rece, u cemu je problem teritorijalni dikonitunuitet Dubrovnika i Hrvatske? Zasto ne koriste trajekt kao sto to rade sa drugim ostrvima, ako im vec smeta prolazak kriz BiH?
jiji
Posts: 292
Joined: 02/05/2013 15:10

#405 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by jiji »

hevi metalac wrote:Sto neko rece, u cemu je problem teritorijalni dikonitunuitet Dubrovnika i Hrvatske? Zasto ne koriste trajekt kao sto to rade sa drugim ostrvima, ako im vec smeta prolazak kriz BiH?
Ako strucnjaci kazu da je najbolje gradit most,mozes ti do sutra zasti ne trajekt,zasto ne tunel....,eto zato jer strucnjaci koji su radili studiju kazu da je to najbolje rjesenje.
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#406 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by dalmatinka »

hevi metalac wrote:Sto neko rece, u cemu je problem teritorijalni dikonitunuitet Dubrovnika i Hrvatske? Zasto ne koriste trajekt kao sto to rade sa drugim ostrvima, ako im vec smeta prolazak kriz BiH?
Nije problem. I to je jedna od opcija.
User avatar
akcid
Posts: 1904
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#407 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by akcid »

dalmatinka wrote:
hevi metalac wrote:Sto neko rece, u cemu je problem teritorijalni dikonitunuitet Dubrovnika i Hrvatske? Zasto ne koriste trajekt kao sto to rade sa drugim ostrvima, ako im vec smeta prolazak kriz BiH?
Nije problem. I to je jedna od opcija.

Koliko trajekta Hrvatska može kupiti za novac koji bi utrošila u gradnju mosta?

Ili: Koliko vožnji trajektom je moguće realizirati, uključujući sve troškove, za novac koji bi utrošila u gradnju mosta?
User avatar
hevi metalac
Posts: 363
Joined: 13/04/2013 00:53
Location: truhli zapad

#408 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by hevi metalac »

jiji wrote:
hevi metalac wrote:Sto neko rece, u cemu je problem teritorijalni dikonitunuitet Dubrovnika i Hrvatske? Zasto ne koriste trajekt kao sto to rade sa drugim ostrvima, ako im vec smeta prolazak kriz BiH?
Ako strucnjaci kazu da je najbolje gradit most,mozes ti do sutra zasti ne trajekt,zasto ne tunel....,eto zato jer strucnjaci koji su radili studiju kazu da je to najbolje rjesenje.
Ja to vama da olaksam u slucaju da BiH prosto ne pristane na ogranicavanje prava na neometan prolaz koridorom svih brodova sve do medjunarodnih voda (sto je izvjesno). Kazite strucnjacima da budu spremni na korekciju.

Na koncu konca sta fali trajektima kad vec nemate cistu situaciju? BiH niti ima niti moze imati nesto protiv trajekata.
User avatar
hevi metalac
Posts: 363
Joined: 13/04/2013 00:53
Location: truhli zapad

#409 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by hevi metalac »

akcid wrote:
dalmatinka wrote:
hevi metalac wrote:Sto neko rece, u cemu je problem teritorijalni dikonitunuitet Dubrovnika i Hrvatske? Zasto ne koriste trajekt kao sto to rade sa drugim ostrvima, ako im vec smeta prolazak kriz BiH?
Nije problem. I to je jedna od opcija.

Koliko trajekta Hrvatska može kupiti za novac koji bi utrošila u gradnju mosta?

Ili: Koliko vožnji trajektom je moguće realizirati, uključujući sve troškove, za novac koji bi utrošila u gradnju mosta?
U slucaju trajekta kopnena veza preko BiH takodje ostaje u igri za Dubrovcane, kao i do sad. Sasvim pristojno rjesenje.
User avatar
karanana
Posts: 50768
Joined: 26/02/2004 00:00

#410 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by karanana »

Pontonski most kao privremeno rjesenje. Jedan dio pontonskog mosta malo uzdici za manje brodice, a za vece brodove, tankere, kruzere, nase nosace aviona i slicno, napraviti da se taj pontonski most pomjeri da takvi brodovi prodju. I kad udjemo u evropu to se skloni i to je to.
User avatar
hevi metalac
Posts: 363
Joined: 13/04/2013 00:53
Location: truhli zapad

#411 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by hevi metalac »

karanana wrote:Pontonski most kao privremeno rjesenje. Jedan dio pontonskog mosta malo uzdici za manje brodice, a za vece brodove, tankere, kruzere, nase nosace aviona i slicno, napraviti da se taj pontonski most pomjeri da takvi brodovi prodju. I kad udjemo u evropu to se skloni i to je to.
Moze i to. Zapravo, postavlja se pitanje zasto i pricaju o mostu koji je iz nekoliko razloga neprihvatljiv
User avatar
Skijaš
Posts: 13882
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#412 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Skijaš »

hevi metalac wrote:
karanana wrote:Pontonski most kao privremeno rjesenje. Jedan dio pontonskog mosta malo uzdici za manje brodice, a za vece brodove, tankere, kruzere, nase nosace aviona i slicno, napraviti da se taj pontonski most pomjeri da takvi brodovi prodju. I kad udjemo u evropu to se skloni i to je to.
Moze i to. Zapravo, postavlja se pitanje zasto i pricaju o mostu koji je iz nekoliko razloga neprihvatljiv
Zasto je neprihvatljiv ? Ako nastave graditi Sanaderov most, a koji je trebao biti visok 55 metara, to je vise nego dovoljno za nesmetan brodski promet. I sta je problem ?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#413 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by seln »

Skijaš wrote:
hevi metalac wrote:
karanana wrote:Pontonski most kao privremeno rjesenje. Jedan dio pontonskog mosta malo uzdici za manje brodice, a za vece brodove, tankere, kruzere, nase nosace aviona i slicno, napraviti da se taj pontonski most pomjeri da takvi brodovi prodju. I kad udjemo u evropu to se skloni i to je to.
Moze i to. Zapravo, postavlja se pitanje zasto i pricaju o mostu koji je iz nekoliko razloga neprihvatljiv
Zasto je neprihvatljiv ? Ako nastave graditi Sanaderov most, a koji je trebao biti visok 55 metara, to je vise nego dovoljno za nesmetan brodski promet. I sta je problem ?
Problem...mozda uvjerljivost?
Cemu most ako je moguc kopneni put?
Ili Hrvatska ne vjeruje u dobronamjernost BiH ili pak ne vjeruje da ce BiH ikada uci u EU.
U Evropi je pun q primjera skracivanja puta preko tudje teritorije.
Dakle, koja je svrha gradnje mosta koji za faktor 10 vise kosta od autoputa? Koja je svrha duzeg i losijeg puta (ili ce se graditi autocesta na Peljescu)?
Inat? Prestige? Kost gladnim biracima?
User avatar
JohnnyS
Posts: 17518
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#414 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by JohnnyS »

seln wrote: Problem...mozda uvjerljivost?
Cemu most ako je moguc kopneni put?
Ili Hrvatska ne vjeruje u dobronamjernost BiH ili pak ne vjeruje da ce BiH ikada uci u EU.
U Evropi je pun q primjera skracivanja puta preko tudje teritorije.
Dakle, koja je svrha gradnje mosta koji za faktor 10 vise kosta od autoputa? Koja je svrha duzeg i losijeg puta (ili ce se graditi autocesta na Peljescu)?
Inat? Prestige? Kost gladnim biracima?

Boldirano u kombinaciji da se omasti brk prilikom izgradnje...
jiji
Posts: 292
Joined: 02/05/2013 15:10

#415 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by jiji »

hevi metalac wrote:
jiji wrote:
hevi metalac wrote:Sto neko rece, u cemu je problem teritorijalni dikonitunuitet Dubrovnika i Hrvatske? Zasto ne koriste trajekt kao sto to rade sa drugim ostrvima, ako im vec smeta prolazak kriz BiH?
Ako strucnjaci kazu da je najbolje gradit most,mozes ti do sutra zasti ne trajekt,zasto ne tunel....,eto zato jer strucnjaci koji su radili studiju kazu da je to najbolje rjesenje.
Ja to vama da olaksam u slucaju da BiH prosto ne pristane na ogranicavanje prava na neometan prolaz koridorom svih brodova sve do medjunarodnih voda (sto je izvjesno). Kazite strucnjacima da budu spremni na korekciju.

Na koncu konca sta fali trajektima kad vec nemate cistu situaciju? BiH niti ima niti moze imati nesto protiv trajekata.
To ce opet reci studije,a ne BiH.Ako studije pokazu da je dovoljno 35 m gradit ce se 35 m visok i nirko tu nece morat pitat BiH dal bi taj most trebao bit veci. Malo predoslovno shvacas neskodljiv prolaz,strucnjaci ce reci kakve su realne sanse potreba za lukom u Neumu. Spusti se na zemlju, nije bitno sto netko misli da je najjeftinije trajektom ili zasto nebi tunel il kroz BiH ,ako strucnjaci kazu da je najbolje napravit most i da visinom od 35 m BiH ima neskodljiv prolaz do medunarodnih voda,onda ce gradit takav most.Ako za 5 godina neki nosac bude htio se usidrit u neku luku,usidrit ce se u Ploce il neku drugu jer neskodljiv prolaz ne znaci apsolutni prolaz moras biti realan nitko nece gradit najvisi most na svijetu zato jer ce mozda jednom najvisi brod na svijetu htjet uplovit u Neum.
jiji
Posts: 292
Joined: 02/05/2013 15:10

#416 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by jiji »

Zasto je neprihvatljiv ? Ako nastave graditi Sanaderov most, a koji je trebao biti visok 55 metara, to je vise nego dovoljno za nesmetan brodski promet. I sta je problem ?[/quote]
Problem...mozda uvjerljivost?
Cemu most ako je moguc kopneni put?
Ili Hrvatska ne vjeruje u dobronamjernost BiH ili pak ne vjeruje da ce BiH ikada uci u EU.
U Evropi je pun q primjera skracivanja puta preko tudje teritorije.
Dakle, koja je svrha gradnje mosta koji za faktor 10 vise kosta od autoputa? Koja je svrha duzeg i losijeg puta (ili ce se graditi autocesta na Peljescu)?
Inat? Prestige? Kost gladnim biracima?[/quote]
Jel BiH pocela pregovore?Hrvatska je 9 godina pregovarala,mislis da ce BiH to brze obavit,kad jedna Turska koja je pregovore pocela 2004 kad i Hrvatska jos nije ni blizu,po cemu ste vi bolji od njih?Znas li koje reforme slijede?Bilo je najava nekih drzava clanica da nakon Hrvatske nikog nece primat,a ako ce primat bit ce jako tesko uvjete zadovoljit,opekli su se vec na Bugarskoj i Rumunjskoj.Hrvatska bi trebala 2015 uci u schengen(ako neznas sta je to potrazi ,imas wikipediu),tko bi onda po tebi cuvao autoput kao vanjsku granicu schengena?Svati da bi svatko mogao uz malo truda preskocit ogradu autoputa i otic do Francuske,Njemacke jer vise nebi bilo granicnih kontrola.Sta vise kosta jedan most,koji ce se otplatit za par godina ili skupa oprema i ljudi za nadzor autoputa ? Kolko bi kostalo EU masa imigranata,kojih i tako ima previse?Nemoj gledat sta vise kosta izgradit,gledaj da most netreba osiguravat,a autocestu bi morali s obje strane i kolko to kosta i dal je to moguce?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#417 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Alfons Kauders »

karanana wrote:Pontonski most kao privremeno rjesenje. Jedan dio pontonskog mosta malo uzdici za manje brodice, a za vece brodove, tankere, kruzere, nase nosace aviona i slicno, napraviti da se taj pontonski most pomjeri da takvi brodovi prodju. I kad udjemo u evropu to se skloni i to je to.
Jbg ne mogu napraviti 30km pontonske ceste po Peljescu
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#418 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by seln »

jiji wrote:
hevi metalac wrote:
jiji wrote: Ako strucnjaci kazu da je najbolje gradit most,mozes ti do sutra zasti ne trajekt,zasto ne tunel....,eto zato jer strucnjaci koji su radili studiju kazu da je to najbolje rjesenje.
Ja to vama da olaksam u slucaju da BiH prosto ne pristane na ogranicavanje prava na neometan prolaz koridorom svih brodova sve do medjunarodnih voda (sto je izvjesno). Kazite strucnjacima da budu spremni na korekciju.

Na koncu konca sta fali trajektima kad vec nemate cistu situaciju? BiH niti ima niti moze imati nesto protiv trajekata.
To ce opet reci studije,a ne BiH.Ako studije pokazu da je dovoljno 35 m gradit ce se 35 m visok i nirko tu nece morat pitat BiH dal bi taj most trebao bit veci. Malo predoslovno shvacas neskodljiv prolaz,strucnjaci ce reci kakve su realne sanse potreba za lukom u Neumu. Spusti se na zemlju, nije bitno sto netko misli da je najjeftinije trajektom ili zasto nebi tunel il kroz BiH ,ako strucnjaci kazu da je najbolje napravit most i da visinom od 35 m BiH ima neskodljiv prolaz do medunarodnih voda,onda ce gradit takav most.Ako za 5 godina neki nosac bude htio se usidrit u neku luku,usidrit ce se u Ploce il neku drugu jer neskodljiv prolaz ne znaci apsolutni prolaz moras biti realan nitko nece gradit najvisi most na svijetu zato jer ce mozda jednom najvisi brod na svijetu htjet uplovit u Neum.
Dojma sam da vama ta cinjenica "Bosna nema sta da se javlja" sluzi kao viagra i pornic, da vam se digne i da vas napali.
Kao ono, jadni smo, siromasni i besposleni, ali jos uvijek mozemo zajebavat Bosance.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#419 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Alfons Kauders »

seln wrote:
Dojma sam da vama ta cinjenica "Bosna nema sta da se javlja" sluzi kao viagra i pornic, da vam se digne i da vas napali.
Kao ono, jadni smo, siromasni i besposleni, ali jos uvijek mozemo zajebavat Bosance.
Pa jbg, ako se objektivno dokaze da je dovoljno 35, 25 ili 45 metara - onda se fakat BiH nema sta zaliti. Mozemo, ali ce bilo kakva zalba biti odbijena, samo sto cemo kihnuti fine pare na nju.

Jednostavno nije moguce zabraniti Hrvatima da grade sta hoce na svojoj teritoriji, ako mogu dokazati da nam to ne skodi (a vjerujem da mogu). To je isto kao da npr. sutra trazimo da neki most na Savi, u po Hrvatske, bude visok 35 metara radi luke Brcko - mada toliki brodovi uopste ne mogu ploviti Savom.

Ali sta se moze kada kod nas vlada seljacka politika. Umjesto da se ta prilika iskoristi da i mi hajrujemo, da dobijemo neke koncesije, ili barem posao za nase firme na tom jebenom mostu, mi bi na sud - gdje cemo izgubiti, o trosku poreskih obveznika.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#420 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by seln »

Alfons Kauders wrote:
seln wrote:
Dojma sam da vama ta cinjenica "Bosna nema sta da se javlja" sluzi kao viagra i pornic, da vam se digne i da vas napali.
Kao ono, jadni smo, siromasni i besposleni, ali jos uvijek mozemo zajebavat Bosance.
Pa jbg, ako se objektivno dokaze da je dovoljno 35, 25 ili 45 metara - onda se fakat BiH nema sta zaliti. Mozemo, ali ce bilo kakva zalba biti odbijena, samo sto cemo kihnuti fine pare na nju.

Jednostavno nije moguce zabraniti Hrvatima da grade sta hoce na svojoj teritoriji, ako mogu dokazati da nam to ne skodi (a vjerujem da mogu). To je isto kao da npr. sutra trazimo da neki most na Savi, u po Hrvatske, bude visok 35 metara radi luke Brcko - mada toliki brodovi uopste ne mogu ploviti Savom.

Ali sta se moze kada kod nas vlada seljacka politika. Umjesto da se ta prilika iskoristi da i mi hajrujemo, da dobijemo neke koncesije, ili barem posao za nase firme na tom jebenom mostu, mi bi na sud - gdje cemo izgubiti, o trosku poreskih obveznika.
Iskreno, mislim da je najbolje rjesenje za BiH dogovor sa Hrvatskom oko luke Ploce, jer Neum ne moze biti prava luka, no to nije ono o cemu pricamo.
Prvo, izgradnja mosta je prica za karinase bez posla i buducnosti...vasa vlada ima rjesenje za vas, gradit cemo most. Kredit vise-manje, koga to zanima.
Drugo, opet se ovakvim kostima pozornost gladnog i nezaposlenog puka usmjerava drugdje...hej, Bosanci se nesto javljaju, ne daju mosta...ma sta se muje i balije imaju javljati, ionako ce uskoro traziti milostinju...
odnosno, koliko god da smo jadni, postoje jos jadniji od nas.
Evo, ovaj jiji ili tako nekako, covjek dozivljava orgazme od hrvatske omnipotecije...hej, kad navale azilanti...Schengen, folovi-golovi..ma nema, jos malo, pa su stigli stare clanove EU, Rumuniju i Bugarsku.

P.S. Uostalom, kako to utice na tu saku jada i plebsa, mozes vidjeti iz postova: ovaj @jiji meni objasnjava sta je Schengen. Jer, za Isusa, jedan mujo i balija jamacno ne moze znati tako sto.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#421 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by daddy-kool »

jiji wrote: To ce opet reci studije,a ne BiH.Ako studije pokazu da je dovoljno 35 m gradit ce se 35 m visok i nirko tu nece morat pitat BiH dal bi taj most trebao bit veci. Malo predoslovno shvacas neskodljiv prolaz,strucnjaci ce reci kakve su realne sanse potreba za lukom u Neumu. Spusti se na zemlju, nije bitno sto netko misli da je najjeftinije trajektom ili zasto nebi tunel il kroz BiH ,ako strucnjaci kazu da je najbolje napravit most i da visinom od 35 m BiH ima neskodljiv prolaz do medunarodnih voda,onda ce gradit takav most.Ako za 5 godina neki nosac bude htio se usidrit u neku luku,usidrit ce se u Ploce il neku drugu jer neskodljiv prolaz ne znaci apsolutni prolaz moras biti realan nitko nece gradit najvisi most na svijetu zato jer ce mozda jednom najvisi brod na svijetu htjet uplovit u Neum.
Najbolje je tunel kroz teritoriju R Hrvatske.

Što se studija tiče to su studije finansijske opravdanosti, a niko se neće žuriti i bez dogovora sa BiH pomenuti most finansirati ili graditi. Upravo je problem u tom pristupu, "šta vi znate šta vama treba", "šta BiH zna šta je njenom u interesu", i na kraju krajeva ignorisanje i nipodaštavanje zamjerki. BiH nema dugu obalu te je zato ona relativno vrijedna, i zato treba jasno definisati interese i principe da se ta obala maksimalno zaštiti.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#422 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Alfons Kauders »

seln wrote:
Alfons Kauders wrote:
seln wrote:
Dojma sam da vama ta cinjenica "Bosna nema sta da se javlja" sluzi kao viagra i pornic, da vam se digne i da vas napali.
Kao ono, jadni smo, siromasni i besposleni, ali jos uvijek mozemo zajebavat Bosance.
Pa jbg, ako se objektivno dokaze da je dovoljno 35, 25 ili 45 metara - onda se fakat BiH nema sta zaliti. Mozemo, ali ce bilo kakva zalba biti odbijena, samo sto cemo kihnuti fine pare na nju.

Jednostavno nije moguce zabraniti Hrvatima da grade sta hoce na svojoj teritoriji, ako mogu dokazati da nam to ne skodi (a vjerujem da mogu). To je isto kao da npr. sutra trazimo da neki most na Savi, u po Hrvatske, bude visok 35 metara radi luke Brcko - mada toliki brodovi uopste ne mogu ploviti Savom.

Ali sta se moze kada kod nas vlada seljacka politika. Umjesto da se ta prilika iskoristi da i mi hajrujemo, da dobijemo neke koncesije, ili barem posao za nase firme na tom jebenom mostu, mi bi na sud - gdje cemo izgubiti, o trosku poreskih obveznika.
Iskreno, mislim da je najbolje rjesenje za BiH dogovor sa Hrvatskom oko luke Ploce, jer Neum ne moze biti prava luka, no to nije ono o cemu pricamo.
Prvo, izgradnja mosta je prica za karinase bez posla i buducnosti...vasa vlada ima rjesenje za vas, gradit cemo most. Kredit vise-manje, koga to zanima.
Drugo, opet se ovakvim kostima pozornost gladnog i nezaposlenog puka usmjerava drugdje...hej, Bosanci se nesto javljaju, ne daju mosta...ma sta se muje i balije imaju javljati, ionako ce uskoro traziti milostinju...
odnosno, koliko god da smo jadni, postoje jos jadniji od nas.
Evo, ovaj jiji ili tako nekako, covjek dozivljava orgazme od hrvatske omnipotecije...hej, kad navale azilanti...Schengen, folovi-golovi..ma nema, jos malo, pa su stigli stare clanove EU, Rumuniju i Bugarsku.
Ne brinem se ja sto ce se Hrvatska zaduziti da pravi most, brinem se sto se mi zaduzujemo da isplatimo plate javnom sektoru - a umjesto toga se prica o jebenom mostu, u jebenoj Hrvatskoj, koji ce placati jebeni hrvatski poreski obveznici.

I tu se slazem s tobom: most je prica za karinase bez posla i buducnosti, za nezaposleni puk, ali ne samo u Hrvatskoj vec i kod nas. To mi strasno ide na kurac. Pricamo o mostu u Hrvatskoj, o nekim fantomskim lukama i milijardama, a nisam vidio da se na forumu prica o ovim stvarima:

http://www.klix.ba/biznis/privreda/anal ... /130507098

Najjaca tema na podforumu Ekonomija je konkurs u MUPu KS. Svaka pomen Peljeskog mosta zasluzi stotine (ako ne i hiljade) komentara... Dok o nasoj privredi i nasim problemima niko ne prica. Hrvate zivo zaboli kurac za nama, a i nas za njima - ali haman nas zaboli i za nama samim.
Bodkin
Posts: 22540
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#423 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Bodkin »

pa o tome se i radi. drkanje neke stvari i busanje u prsa kako hrvati moraju graditi 100m metara visok most i kako cemo mi graditi luku u neum ili nekakvo ogromno cudo u kleku i da se to isplati.
umjesto toga bolje je bilo isploslovati koncesije za ploce, manju cijenu za transport od ploca do bih i dio firmi da gradi taj famozni most ali ne mozes prosjecnom nacionalisti koji cine 80% biraca objasniti kako to popustanje hrvatima
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#424 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Alfons Kauders »

daddy-kool wrote:
jiji wrote: To ce opet reci studije,a ne BiH.Ako studije pokazu da je dovoljno 35 m gradit ce se 35 m visok i nirko tu nece morat pitat BiH dal bi taj most trebao bit veci. Malo predoslovno shvacas neskodljiv prolaz,strucnjaci ce reci kakve su realne sanse potreba za lukom u Neumu. Spusti se na zemlju, nije bitno sto netko misli da je najjeftinije trajektom ili zasto nebi tunel il kroz BiH ,ako strucnjaci kazu da je najbolje napravit most i da visinom od 35 m BiH ima neskodljiv prolaz do medunarodnih voda,onda ce gradit takav most.Ako za 5 godina neki nosac bude htio se usidrit u neku luku,usidrit ce se u Ploce il neku drugu jer neskodljiv prolaz ne znaci apsolutni prolaz moras biti realan nitko nece gradit najvisi most na svijetu zato jer ce mozda jednom najvisi brod na svijetu htjet uplovit u Neum.
Najbolje je tunel kroz teritoriju R Hrvatske.

Što se studija tiče to su studije finansijske opravdanosti, a niko se neće žuriti i bez dogovora sa BiH pomenuti most finansirati ili graditi. Upravo je problem u tom pristupu, "šta vi znate šta vama treba", "šta BiH zna šta je njenom u interesu", i na kraju krajeva ignorisanje i nipodaštavanje zamjerki. BiH nema dugu obalu te je zato ona relativno vrijedna, i zato treba jasno definisati interese i principe da se ta obala maksimalno zaštiti.
Most se ne isplati, nema potrebe za nikakvim studijama - to je cisto politicki projekat.

Hrvati se nadaju da ce "ubosti" neki solidan procenat finansiranja od EU i naravno da se bore za njega. Zamisli da nama EU ponudi da snosi dvije trecine troskova za probijanje Prenja, ili za brzu cestu kroz Lasvansku? Koja bi to trka bila druze... A s druge strane, zamisli da ispadne da je EU fakat voljna finansirati dobar dio tog projekta, i da Hrvati ne pristanu. Kako bi to objasnili narodu? Mogla se uzeti solidna para od EU, a nije zavrseno... Razapinjali bi ih ko Sanadera.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#425 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by seln »

Alfons Kauders wrote:
daddy-kool wrote:
jiji wrote: To ce opet reci studije,a ne BiH.Ako studije pokazu da je dovoljno 35 m gradit ce se 35 m visok i nirko tu nece morat pitat BiH dal bi taj most trebao bit veci. Malo predoslovno shvacas neskodljiv prolaz,strucnjaci ce reci kakve su realne sanse potreba za lukom u Neumu. Spusti se na zemlju, nije bitno sto netko misli da je najjeftinije trajektom ili zasto nebi tunel il kroz BiH ,ako strucnjaci kazu da je najbolje napravit most i da visinom od 35 m BiH ima neskodljiv prolaz do medunarodnih voda,onda ce gradit takav most.Ako za 5 godina neki nosac bude htio se usidrit u neku luku,usidrit ce se u Ploce il neku drugu jer neskodljiv prolaz ne znaci apsolutni prolaz moras biti realan nitko nece gradit najvisi most na svijetu zato jer ce mozda jednom najvisi brod na svijetu htjet uplovit u Neum.
Najbolje je tunel kroz teritoriju R Hrvatske.

Što se studija tiče to su studije finansijske opravdanosti, a niko se neće žuriti i bez dogovora sa BiH pomenuti most finansirati ili graditi. Upravo je problem u tom pristupu, "šta vi znate šta vama treba", "šta BiH zna šta je njenom u interesu", i na kraju krajeva ignorisanje i nipodaštavanje zamjerki. BiH nema dugu obalu te je zato ona relativno vrijedna, i zato treba jasno definisati interese i principe da se ta obala maksimalno zaštiti.
Most se ne isplati, nema potrebe za nikakvim studijama - to je cisto politicki projekat.

Hrvati se nadaju da ce "ubosti" neki solidan procenat finansiranja od EU i naravno da se bore za njega. Zamisli da nama EU ponudi da snosi dvije trecine troskova za probijanje Prenja, ili za brzu cestu kroz Lasvansku? Koja bi to trka bila druze... A s druge strane, zamisli da ispadne da je EU fakat voljna finansirati dobar dio tog projekta, i da Hrvati ne pristanu. Kako bi to objasnili narodu? Mogla se uzeti solidna para od EU, a nije zavrseno... Razapinjali bi ih ko Sanadera.
Postoji jedna sitna razlika: za brzu cestu kroz Lasvansku nema alternative, za most ima. Jeftinija, brza, laksa, logicnija...
ali, navalice azilanti, ko ce to hraniti :D
Post Reply