Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#39976 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Ali Kemal »

samton wrote:
olllie4 wrote:http://www.rtvbn.com/news/republiku-srp ... enocidnom/

Mudro zbori akademik Filipović.
Mada moram priznati da mu se priča dosta razlikuje kad daje intervju nekom bošnjačkom glasilu...
Dobro rece Vesovic, kupi pace Filipovicu kod Hadzibajrica, pricati ce sta hoces.
Interesantno je kako ovi nebosanci vole da se prave pametni i da vladaju Bosancima. Nije ni cudo sta se desavalo u Bosni kada su o njenoj sudbini odgovarali ljudi koji niti su rodjeni u Bosni, niti imaju ikakve veze sa Bosnom, potpuno drugacijeg mentaliteta, nisu cak imali ni drzavljanstvo a na najvisim mogucim funkcijama, Karadzic, Ganic, Seferovic sada multimilioner Radoncic itd.

Eto i Crnogorac Vesovic bi sada da je veci Bosanac od akademika Filipovica.
User avatar
djonko brajs
Posts: 242
Joined: 26/03/2014 11:21

#39977 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by djonko brajs »

Corto Maltese wrote:
Mister Yes wrote:
Osnova je etnička struktura BiH koja je takva stotinama godina. Ne može se gledati svako selo i grad ali u osnovi Bošnjaci su bili većina u slivu rijeke Bosne i gornim dijelovima slivova rijeka Drine, Neretve i Vrbas te zapadno od Une i oko Sane. Srbi u ostatku Krajine, Semberiji, istočnoj Hercegovini i dijelu između Bosne i Drine (Romanija, oko Sarajeva i Birač). Hrvati u Posavini, zapadnoj Hercegovini i dijelovima srednje Bosne. Očigledno da to nisu kompaktna područja pa je u svrhu kompaktnosti došlo do razmjena teritorija pri čemu su Bošnjaci dobili vezu sa Bihaćem i dijelove oko Sarajeva dok su Srbi dobili dio Podrinja i Posavinu. Hrvati su pak dobili cijelu Hrvatsku.

Da se radilo o ratnom plijenu Srbi bi ostali u Ilijašu, Vogošći i na Iliđi a Hrvati u Mrkonjić gradu. Radilo se o dogovoru i razmjeni teritorija a naravno preduslov da Srbi uopšte pristanu na 49% su bili ratni uspjesi HVO-a i Armije u Krajini. Osnova je prijeratna etnička struktura uz par razmjena zbog kompaktnosti i uvezanosti teritorija.
Ne, osnova je ratni plijen, jer se 90% Dejtonske karte podudara sa kartom linije vojnog razdvajanja. Čak se i planinske čuke prate. Prethodna etnička struktura je učestvovala u tome samo na način da je bilo lakše zauzeti teritoriju na kojoj si bio u većini. Tako da je ratni plijen, jednim dijelom, uslovljen prethodnim etničkim sastavom stanovništva.
Etnička karta BiH je, prije rata, bila leopardova koža, a toga u Dejtonu nema. Postoje samo ukrupnjene administrativne jedinice, pod imenom entiteti.
normalno da se podudaraju granice fronta sa vecinskim narodima. mister yes je potpuno u pravu.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#39978 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Corto Maltese »

djonko brajs wrote:
Corto Maltese wrote:
Mister Yes wrote:
Osnova je etnička struktura BiH koja je takva stotinama godina. Ne može se gledati svako selo i grad ali u osnovi Bošnjaci su bili većina u slivu rijeke Bosne i gornim dijelovima slivova rijeka Drine, Neretve i Vrbas te zapadno od Une i oko Sane. Srbi u ostatku Krajine, Semberiji, istočnoj Hercegovini i dijelu između Bosne i Drine (Romanija, oko Sarajeva i Birač). Hrvati u Posavini, zapadnoj Hercegovini i dijelovima srednje Bosne. Očigledno da to nisu kompaktna područja pa je u svrhu kompaktnosti došlo do razmjena teritorija pri čemu su Bošnjaci dobili vezu sa Bihaćem i dijelove oko Sarajeva dok su Srbi dobili dio Podrinja i Posavinu. Hrvati su pak dobili cijelu Hrvatsku.

Da se radilo o ratnom plijenu Srbi bi ostali u Ilijašu, Vogošći i na Iliđi a Hrvati u Mrkonjić gradu. Radilo se o dogovoru i razmjeni teritorija a naravno preduslov da Srbi uopšte pristanu na 49% su bili ratni uspjesi HVO-a i Armije u Krajini. Osnova je prijeratna etnička struktura uz par razmjena zbog kompaktnosti i uvezanosti teritorija.
Ne, osnova je ratni plijen, jer se 90% Dejtonske karte podudara sa kartom linije vojnog razdvajanja. Čak se i planinske čuke prate. Prethodna etnička struktura je učestvovala u tome samo na način da je bilo lakše zauzeti teritoriju na kojoj si bio u većini. Tako da je ratni plijen, jednim dijelom, uslovljen prethodnim etničkim sastavom stanovništva.
Etnička karta BiH je, prije rata, bila leopardova koža, a toga u Dejtonu nema. Postoje samo ukrupnjene administrativne jedinice, pod imenom entiteti.
normalno da se podudaraju granice fronta sa vecinskim narodima. mister yes je potpuno u pravu.
Jeste, ali u domenu salonske rasprave. Onda uzmeš etničku kartu BiH iz 1991. i kartu Dejtonske BiH, i prostim pogledom ustanoviš da nije upravu, jer se granice ne podudaraju. Da se granice podudaraju, ne bi rat završio sa dva miliona raseljenih, jednostavno, ne bi bilo potrebe za tim raseljavanjima.
Da ponovim:
Corto Maltese wrote:Prethodna etnička struktura je učestvovala u tome samo na način da je bilo lakše zauzeti teritoriju na kojoj si bio u većini. Tako da je ratni plijen, jednim dijelom, uslovljen prethodnim etničkim sastavom stanovništva.
Cijela ova rasprava je, naoko, akademska, ali postoji razlog zbog kojeg je zaista važno biti u toku oko načina na koji je BiH podijeljena. Upravo zbog toga što je podijeljena kao ratni plijen, danas u BiH postoje ogromne nenaseljene teritorije, na koje se ljudi ne vraćaju jer te teritorije ne pripadaju "njihovom" entitetu. Ta prazna sela niko, u međuvremenu, nije popunio. Nasuprot tih praznih prostranstava, stoji ogroman broj ljudi koji ne žive tamo gdje su nekada živjeli. A još uvijek gaje i sjećanja i osjećanja prema tim mjestima. Čak još uvijek tamo imaju imovinu. Da se poslužim tipično srpskom pričom, grobovi su ima tamo ostali.
To neprirodno stanje neminovno stvara napetost, koja može voditi u dva smjera. Ne bih sad o tim smjerovima.
Last edited by Corto Maltese on 27/03/2014 15:12, edited 1 time in total.
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#39979 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Ali Kemal »

samton wrote:
Ali Kemal wrote:
samton wrote: Dobro rece Vesovic, kupi pace Filipovicu kod Hadzibajrica, pricati ce sta hoces.
Interesantno je kako ovi nebosanci vole da se prave pametni i da vladaju Bosancima. Nije ni cudo sta se desavalo u Bosni kada su o njenoj sudbini odgovarali ljudi koji niti su rodjeni u Bosni, niti imaju ikakve veze sa Bosnom, potpuno drugacijeg mentaliteta, nisu cak imali ni drzavljanstvo a na najvisim mogucim funkcijama, Karadzic, Ganic, Seferovic sada multimilioner Radoncic itd.

Eto i Crnogorac Vesovic bi sada da je veci Bosanac od akademika Filipovica.
Znaci ti Alji Kemalj Bosanac, podrzavas Filipovica u tom intervjuu da "genocidnu ne treba zvati genocidna"?
Da, Filipovica potpuno podrzavam u svemu. On je jedan od najpametnijih ljudi koje je Bosna iznjedrila, ali sada je doslo vrijeme kada se fukara obogatila i vlast su preuzeli stranci.

Kao sto je vec neko rekao Alija je potpisao RS i poslije toga glat dobio izbore, znaci narod ga je podrzao, sta sad da se trosi bez veze vrijeme umjesto da se radi na tome da se podize ekonomija i standard.
Da je vise ljudi u vlasti kao Filipovic ili da neko od vlasti slusa Besima Spahica, moglo bi se nesto ocekivati u buducnosti, ovako tesko.
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#39980 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by hizo ramidovic »

mb_sb wrote:Jedino moguće rješenje BiH kao države je:
Tri jedinice/kantona/županije/entiteta/veležupanije/velekantona kako-god unutar BiH!!
Sarajevo-glavni grad+Tuzla,Mostar,Banja Luka(tj. stavlja se naglasak čija je ovo zajednička država, tj.koga).
Nebitno je da li su u kontinuitetu ili diskontinuitetu!!

Činjenice:
1.centralizacija je neprihvatljiva(Bošnjaci),odcjepljenje je neprihvatljivo(Srbi),podjela samo FBiH na dva dijela neprihvatljiva(Hrvati).

Kako do cilja:
Polazišna točka je trenutno stanje + dogovor o razmjeni onih dijelova koji su na "pogrešnoj strani"(recimo na općinskoj razini)!!

Ovo će biti izgurano na krilima EU-e i SAD-a!! Vrlo jednostavan odgovor Rusima za KRIM!!!! Nisu potrebne sankcije(u kojima stradava i EU) i vrlo džentlemenski vraćena rukavica zapada istoku!!

Onome tko ovo vidi kao problem je ili komunista ili fašista ili bh nacionalista ili mudžahedin ili ustaša ili četnik!!!!
Ode po kokice ima se gostiju po Sarajevu :autic:
tipican primjer smrada, kad prototipovi ljudi ispustaju vlastite fekalije na usta umjesto kroz anus.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#39982 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by spreca »

a joj Bakira seljaka :lol:
Basvod
Posts: 2098
Joined: 23/06/2013 08:24

#39983 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Basvod »

Ma ne moze Kurza ocima gledati. :D
A vidi Radmanovica sto se prepao primanja... :D
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#39984 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by 155_mm »

ministri iz austrije i madjarske u posjeti u sarajevu. jos samo fali kajzer i vratismo se u 1914. tacno 100 unazad. pa jebote mi ko da se vrtimo u krug.
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#39985 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Mister Yes »

Corto Maltese wrote: Ne, osnova je ratni plijen, jer se 90% Dejtonske karte podudara sa kartom linije vojnog razdvajanja. Čak se i planinske čuke prate. Prethodna etnička struktura je učestvovala u tome samo na način da je bilo lakše zauzeti teritoriju na kojoj si bio u većini. Tako da je ratni plijen, jednim dijelom, uslovljen prethodnim etničkim sastavom stanovništva.
Etnička karta BiH je, prije rata, bila leopardova koža, a toga u Dejtonu nema. Postoje samo ukrupnjene administrativne jedinice, pod imenom entiteti.
Linija razdvajanja sa kojom se pošlo u Dayton je prethodno svjesno dovedena u to stanje. Osnovni dogovori su postignuti ranije. Prvo onaj Franje i Slobe za Posavinu a zatim i onaj u kojem je odlučeno da se mijenja podrinje za vezu sa Bihaćem. Više je nego očigledno da je Srebrenica i Žepa dogovorom data Srbima isto kao što je očigledno da su Srbi dogovorom "gubili" Drvar, Glamoč, Grahovo i te tamo djelove Krajine.

Pogledaj liniju vojnog razdvajanja sa početka 94-e i Daytonsku entitetsku liniju i sve razlike koje vidiš su ustvari rezultat dogovora. Od početka 94-e vođen je dogovoreni rat jer su se osnovni principi podjele dogovorili već tada.
Prije svega to da će Srbi prepustiti dijelove Hrvatske a zauzvrat dobiti entitet u BiH i to na 49% teritorije. Zbog toga što dobijaju cijelu Hrvatsku Hrvati su se morali odreći entiteta u BiH. A Bošnjaci su se morali odreći Podrinja a zauzvrat su dobili ukidanje Herceg Bosne i vezu sa Bihaćem kao i izlaz na more pomoću Federacije. Sve je to dogovoreno početkom 94-e ili čak krajem 93-e. "Oslobađanja" koja su Armija i HVO vršili 95-e kao i pad Srebrenice i Žepe su samo dio ranijih dogovora.
User avatar
webby-x
Posts: 2343
Joined: 18/12/2011 12:38

#39986 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by webby-x »

Vidi Predsjednika jadna nam majka.

:lol:
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#39987 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hajvan »

rotary wrote:
Sta je ovom Izetbegovicu, da nije nesto bolestan ili ga Sebija draufa pa se skriva iza naocala? Prvo arkada, pa sad skriva nesto iza naocala? Mislim docekivati diplomate ovako, nesto tu nije regularno?
moj prvi dojam je bio isti, no rekoše mi da je imao neki oerativni zahvat naoku. ima i vjest o tome na portalima.

kako god, pišat ga….
ja ga ne mogu ni sa niti bez nočala svarit :)
User avatar
Skijaš
Posts: 13883
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#39988 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Skijaš »

Mister Yes wrote:
Skijaš wrote:Pa eto onda, sačekaj sa tim svojim ublehama jer to što pišeš danas nije moguće, a šanse su neće ni biti za naših života.
Nema nam druge nego da čekamo. Svima nama. Ali bolje bi bilo da sami rješimo problem umjesto što ga guramo pod tepih i ostavljamo svojim potomcima da rješavaju. Ali šta ćeš. Malo je pametnih a puno emocionalnih.
Ne može ga se riješiti tako kako ti predlažeš a što indirektno i sam priznaješ. Svima prihvatljivog modela podjele BiH danas nema, neće ga biti sutra, a ako ga nađu za trideset godina, neka dijele. Do tada, priča o neophodnosti podjele samo muti vodu.
Basvod
Posts: 2098
Joined: 23/06/2013 08:24

#39989 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Basvod »

Pa kako ce se podjeliti ako ne budu pricali o podjeli?
Ako je podjela jedino rjesenje onda neka 30 narednih godina traze prihvatljiv model. Da bar u penziji zivimo ko ljudi.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#39990 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Corto Maltese »

Mister Yes wrote:
Corto Maltese wrote: Ne, osnova je ratni plijen, jer se 90% Dejtonske karte podudara sa kartom linije vojnog razdvajanja. Čak se i planinske čuke prate. Prethodna etnička struktura je učestvovala u tome samo na način da je bilo lakše zauzeti teritoriju na kojoj si bio u većini. Tako da je ratni plijen, jednim dijelom, uslovljen prethodnim etničkim sastavom stanovništva.
Etnička karta BiH je, prije rata, bila leopardova koža, a toga u Dejtonu nema. Postoje samo ukrupnjene administrativne jedinice, pod imenom entiteti.
Linija razdvajanja sa kojom se pošlo u Dayton je prethodno svjesno dovedena u to stanje. Osnovni dogovori su postignuti ranije. Prvo onaj Franje i Slobe za Posavinu a zatim i onaj u kojem je odlučeno da se mijenja podrinje za vezu sa Bihaćem. Više je nego očigledno da je Srebrenica i Žepa dogovorom data Srbima isto kao što je očigledno da su Srbi dogovorom "gubili" Drvar, Glamoč, Grahovo i te tamo djelove Krajine.

Pogledaj liniju vojnog razdvajanja sa početka 94-e i Daytonsku entitetsku liniju i sve razlike koje vidiš su ustvari rezultat dogovora. Od početka 94-e vođen je dogovoreni rat jer su se osnovni principi podjele dogovorili već tada.
Prije svega to da će Srbi prepustiti dijelove Hrvatske a zauzvrat dobiti entitet u BiH i to na 49% teritorije. Zbog toga što dobijaju cijelu Hrvatsku Hrvati su se morali odreći entiteta u BiH. A Bošnjaci su se morali odreći Podrinja a zauzvrat su dobili ukidanje Herceg Bosne i vezu sa Bihaćem kao i izlaz na more pomoću Federacije. Sve je to dogovoreno početkom 94-e ili čak krajem 93-e. "Oslobađanja" koja su Armija i HVO vršili 95-e kao i pad Srebrenice i Žepe su samo dio ranijih dogovora.
Sad pročitaj ovo što si napisao, i koliko su, čak i po tebi, pojmovi kao što je "Rat" "Pregovori" i "Dogovori" učestvovali u kreiranju Dejtonske karte, a koliko je u toj mapi učestvovao "Etnički princip".
U svakom slučaju ne znam čime ovo što si gore naveo protuvriječi onome što sam ja ranije pisao. Ratni plijen je ratni plijen, bez obzira radi li se o dogovorenom ili stvarnom ratu.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#39991 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Alfons Kauders »

Basvod wrote:Pa kako ce se podjeliti ako ne budu pricali o podjeli?
Ako je podjela jedino rjesenje onda neka 30 narednih godina traze prihvatljiv model. Da bar u penziji zivimo ko ljudi.
ah, sad smo dakle spali na samo tri decenije zderanja korijenja? :D napredak :D
Basvod
Posts: 2098
Joined: 23/06/2013 08:24

#39992 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Basvod »

Alfons Kauders wrote:
Basvod wrote:Pa kako ce se podjeliti ako ne budu pricali o podjeli?
Ako je podjela jedino rjesenje onda neka 30 narednih godina traze prihvatljiv model. Da bar u penziji zivimo ko ljudi.
ah, sad smo dakle spali na samo tri decenije zderanja korijenja? :D napredak :D
Tako skijas rece.
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#39993 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by miki.ba »

Jel ovo Bakir mahmuran pa metno cvike. :-D
User avatar
Skijaš
Posts: 13883
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#39994 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Skijaš »

Basvod wrote:Pa kako ce se podjeliti ako ne budu pricali o podjeli?
Ako je podjela jedino rjesenje onda neka 30 narednih godina traze prihvatljiv model. Da bar u penziji zivimo ko ljudi.
Ja nisam rekao da je podjela rješenje, naprotiv, proces dalje podjele bi samo stvorio nove probleme. To što se mora trpiti Dušanku Majkić u parlamentu jeste izazov, ali je to ništa u poređenju sa debatom oko toga kome bi pripali Busovača, Vitez, Glamoč, Brčko, Stolac, Srebrenica, Kiseljak i mnoga druga mjesta širom BiH.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#39995 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Hafis »

Ali zato znamo kome bi pripali Sarajevo, Zenica, Tuzla, Bihać, Goražde, Donji Vakuf, Viusoko, Breza, Kakanj, Kalesija, Gradačac, Živinice, Konjic, Zavidovići, Cazin, Velika Kladuša, Jablanica, Fojnica, Olovo, Tešanj....i ostala malena mjesta srca moga, spomenak Brača, Imotskoga....jebo te, odnese me na pjesmu :D
Uglavnom može se nabrajati do zore....a ti se, evo već mjesecima stalno hvataš tih par ''spornih'' mjesta. Pa ljudi smo, dogovorit ćemo se. Ako treba i popola.
To je samo administrativna podjela, možda najbolje: kome plaćaš struju, tome i pripadaš. A može i po pripadajućoj pošti.
Nemoj ovdje širiti defetizam i beznađe 8)
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#39996 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by 155_mm »

Hafis wrote:Ali zato znamo kome bi pripali Sarajevo, Zenica, Tuzla, Bihać, Goražde, Donji Vakuf, Viusoko, Breza, Kakanj, Kalesija, Gradačac, Živinice, Konjic, Zavidovići, Cazin, Velika Kladuša, Jablanica, Fojnica, Olovo, Tešanj....i ostala malena mjesta srca moga, spomenak Brača, Imotskoga....jebo te, odnese me na pjesmu :D
Uglavnom može se nabrajati do zore....a ti se, evo već mjesecima stalno hvataš tih par ''spornih'' mjesta. Pa ljudi smo, dogovorit ćemo se. Ako treba i popola.
To je samo administrativna podjela, možda najbolje: kome plaćaš struju, tome i pripadaš. A može i po pripadajućoj pošti.
Nemoj ovdje širiti defetizam i beznađe 8)

hahahah hahahaha hahahahah hahahahah hahahah hahahha ahahhaah hahahaha hahahahah hahahahahah

nego jeli ti to vec imas novi zemljovid BiH? pa podijeli ga sa ostalima na ovom forumu.
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#39997 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Mister Yes »

Skijaš wrote: Ne može ga se riješiti tako kako ti predlažeš a što indirektno i sam priznaješ. Svima prihvatljivog modela podjele BiH danas nema, neće ga biti sutra, a ako ga nađu za trideset godina, neka dijele. Do tada, priča o neophodnosti podjele samo muti vodu.
Već sada se mogu prepoznati migracijski trendovi koji će u budućnosti nacrtati jasnu granicu među narodima. Ne treba biti Nostradamus. Znaju se podaci o broju rođenih u zadnjih 20 godina i imena djece koja se nadjevaju po svakom naseljenom mjestu i vide se trendovi.
Čak i po forumima se razbacuju sa nekim podacima a to je igrarija prema podacima koje imaju lideri stranaka sa sve tri strane. Oni koji kreiraju politiku u sva tri naroda već danas znaju kako će izgledati etnička slika u državi za 30 godina.

Zašto čekati da se desi ono što znaš da će se desiti da bi uradio ono što već sada možeš uraditi? Zašto da gubimo 30 godina na rahat patnju kada se već danas zna koji će biti rezultati te rahat patnje? Šta se čeka? Neki novi svjetski rat? Vulkan/zemljotres epskih razmjera u sred Banja Luke/Sarajeva/Širokog Brijega? Bez nekih tako radikalnih stvari već danas je jasno ko će gdje biti devedesetpostotna većina za 30 godina. Ruke su nam vezane vremenom koje će svoje uraditi bez obzira koliko se mi koprcali i plakali.
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#39998 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Mister Yes »

Corto Maltese wrote: Sad pročitaj ovo što si napisao, i koliko su, čak i po tebi, pojmovi kao što je "Rat" "Pregovori" i "Dogovori" učestvovali u kreiranju Dejtonske karte, a koliko je u toj mapi učestvovao "Etnički princip".
Etnički princip je osnova i presudni faktor koji je doveo do:

1. Početnih pozicija u ratu.
Najbolji dokaz je Sarajevo. Srbi su bili većina u svim mjesnim zajednicama na području Grbavice, Pofalića i Vraca i gotovo ni u jednoj drugoj mjesnoj zajednici u Sarajevu. I gle čuda njihove snage su kontrolisale baš te mjesne zajednice i ništa drugo. Isti slučaj u opštini Ilidža (možda još jači primjer). Pa čak i u podrinju Bošnjaci su na početku rata kontrolisali ona područja gdje su bili većina. Samo su ta područja bila u užasnoj strateškoj poziciji (plus slabo naseljena) pa nisu dugo izdržala (izuzev Srebrenice, Žepe i Goražda).

2. Dogovora i razmjena. Razmjene su na kraju izvršene tako precizno da su na kraju svi dobili isto onoliko procenata na kojima su prije rata bili većina ali samo malo drugačije raspoređenih. Samim tim očigledno se poštovao "Etnički princip" jer se gledalo da na kraju niko ne ostane uskraćen za postotke koji su upravo određeni po tom etničkom principu. Ali naravno bile su razmjene radi osiguranja kompaktnosti teritorija. Razmjene Bošnjaka i Srba se mogu uprošteno prikazati kao 3 razmjene (može i na druge načine):
---Višegrad, Rogatica i Vlasenica za Ilidžu, Vogošću i Ilijaš
---Potez uz Drinu od Žepe do Zvornika (širine desetak kilometara) za vezu sa Bihaćem (Drvar, Glamoč, Kupres)
---Područja u opštini Prijedor i B.Novi za područja na Grmeču, Sanski Most i Ključ (tzv. Krajiška razmjena)
Moglo bi se dodati i još par manjih razmjena (recimo Doboj za Grbavicu, Vraca i Pofaliće).
Sve ostalo je pripalo onome ko je tu većina stotinama godina.
Corto Maltese wrote:U svakom slučaju ne znam čime ovo što si gore naveo protuvriječi onome što sam ja ranije pisao. Ratni plijen je ratni plijen, bez obzira radi li se o dogovorenom ili stvarnom ratu.
Veoma je bitno da li je taj ratni plijen rezultat sile ili dogovora. Ako na to gledamo kao na rezultat sile onda težimo osveti a ako gledamo kao rezultat dogovora onda težimo pomirenju. Da su u RS-u, pored područja na kojima su Bošnjaci bili većina, ostala i sva područja u kojima su Srbi bili većina onda bi mogli govoriti o otimačini i nepravdi. I onda bi mogli tražiti novi rat da popravimo nepravdu. Ali s obzirom da su i u Federaciji ostala područja na kojima su Srbi bili većina, i to poprilično iste kvalitete kao i ona Bošnjačka koja su ostala u RS-u, onda možemo govoriti samo o razmjeni i umjesto osvete težiti pomirenju. Naravno, zločini su druga stvar, ali oni su djela pojedinaca i svakako se nema smisla svetiti narodima za djela pojedinaca. Zato je jako važno shvatiti da su teritorije razmjenjene i prema tome težiti pomirenju i miru na ovim prostorima. Da nam djeca opet ne bi ginula u tom krugu vendete.
User avatar
Corto Maltese
Posts: 7180
Joined: 15/11/2005 08:47
Location: Sarajevo
Contact:

#39999 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Corto Maltese »

Mister Yes wrote:
Corto Maltese wrote: Sad pročitaj ovo što si napisao, i koliko su, čak i po tebi, pojmovi kao što je "Rat" "Pregovori" i "Dogovori" učestvovali u kreiranju Dejtonske karte, a koliko je u toj mapi učestvovao "Etnički princip".
Etnički princip je osnova i presudni faktor koji je doveo do:

1. Početnih pozicija u ratu.
Najbolji dokaz je Sarajevo. Srbi su bili većina u svim mjesnim zajednicama na području Grbavice, Pofalića i Vraca i gotovo ni u jednoj drugoj mjesnoj zajednici u Sarajevu. I gle čuda njihove snage su kontrolisale baš te mjesne zajednice i ništa drugo. Isti slučaj u opštini Ilidža (možda još jači primjer). Pa čak i u podrinju Bošnjaci su na početku rata kontrolisali ona područja gdje su bili većina. Samo su ta područja bila u užasnoj strateškoj poziciji (plus slabo naseljena) pa nisu dugo izdržala (izuzev Srebrenice, Žepe i Goražda).

2. Dogovora i razmjena. Razmjene su na kraju izvršene tako precizno da su na kraju svi dobili isto onoliko procenata na kojima su prije rata bili većina ali samo malo drugačije raspoređenih. Samim tim očigledno se poštovao "Etnički princip" jer se gledalo da na kraju niko ne ostane uskraćen za postotke koji su upravo određeni po tom etničkom principu. Ali naravno bile su razmjene radi osiguranja kompaktnosti teritorija. Razmjene Bošnjaka i Srba se mogu uprošteno prikazati kao 3 razmjene (može i na druge načine):
---Višegrad, Rogatica i Vlasenica za Ilidžu, Vogošću i Ilijaš
---Potez uz Drinu od Žepe do Zvornika (širine desetak kilometara) za vezu sa Bihaćem (Drvar, Glamoč, Kupres)
---Područja u opštini Prijedor i B.Novi za područja na Grmeču, Sanski Most i Ključ (tzv. Krajiška razmjena)
Moglo bi se dodati i još par manjih razmjena (recimo Doboj za Grbavicu, Vraca i Pofaliće).
Sve ostalo je pripalo onome ko je tu većina stotinama godina.
Corto Maltese wrote:U svakom slučaju ne znam čime ovo što si gore naveo protuvriječi onome što sam ja ranije pisao. Ratni plijen je ratni plijen, bez obzira radi li se o dogovorenom ili stvarnom ratu.
Veoma je bitno da li je taj ratni plijen rezultat sile ili dogovora. Ako na to gledamo kao na rezultat sile onda težimo osveti a ako gledamo kao rezultat dogovora onda težimo pomirenju. Da su u RS-u, pored područja na kojima su Bošnjaci bili većina, ostala i sva područja u kojima su Srbi bili većina onda bi mogli govoriti o otimačini i nepravdi. I onda bi mogli tražiti novi rat da popravimo nepravdu. Ali s obzirom da su i u Federaciji ostala područja na kojima su Srbi bili većina, i to poprilično iste kvalitete kao i ona Bošnjačka koja su ostala u RS-u, onda možemo govoriti samo o razmjeni i umjesto osvete težiti pomirenju. Naravno, zločini su druga stvar, ali oni su djela pojedinaca i svakako se nema smisla svetiti narodima za djela pojedinaca. Zato je jako važno shvatiti da su teritorije razmjenjene i prema tome težiti pomirenju i miru na ovim prostorima. Da nam djeca opet ne bi ginula u tom krugu vendete.
I dalje ostaje neodgovoreno pitanje:
Corto Maltese wrote:U svakom slučaju ne znam čime ovo što si gore naveo protuvriječi onome što sam ja ranije pisao. Ratni plijen je ratni plijen, bez obzira radi li se o dogovorenom ili stvarnom ratu.
Meni se čini da bi ti rado prepisao moje početne stavove po ovom pitanja (ma šta ima da mi se čini, pa upravo to radiš na zadnje dvije stranice) samo da bi tvoja bila zadnja.
Bujrum, ne znači mi forum toliko da bih se tri dana natezao oko ničega.
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#40000 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Mister Yes »

Corto Maltese wrote:
I dalje ostaje neodgovoreno pitanje:
Corto Maltese wrote:U svakom slučaju ne znam čime ovo što si gore naveo protuvriječi onome što sam ja ranije pisao. Ratni plijen je ratni plijen, bez obzira radi li se o dogovorenom ili stvarnom ratu.
Meni se čini da bi ti rado prepisao moje početne stavove po ovom pitanja (ma šta ima da mi se čini, pa upravo to radiš na zadnje dvije stranice) samo da bi tvoja bila zadnja.
Bujrum, ne znači mi forum toliko da bih se tri dana natezao oko ničega.
Zar mora ono što ja pišem da proturiječi onome što ti pišeš? :? Gdje sam ja napisao "nisi u pravu" ili bilo šta te naravi? :?
Locked