Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
- vee-jay
- Posts: 9894
- Joined: 22/06/2004 20:50
- Location: --- nisam vise ovdje ---
#39951 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Da li se ovo vec dogovara buduca federalna koalicija SDP-SDA-HDZ?
- spreca
- Posts: 66518
- Joined: 07/11/2006 19:31
- Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu
#39952 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
dogovaraju se da capnu ono sto jos nisu uspjelivee-jay wrote:Da li se ovo vec dogovara buduca federalna koalicija SDP-SDA-HDZ?
- Mister Yes
- Posts: 5730
- Joined: 05/02/2013 12:35
- Location: In a world of magnets and miracles
#39953 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Polahko. Nije se ni u Belgiji znalo nekada. Pa se onda ipak nacrtala neka linija. Samo polahko. Sa svijetom, što bi se reklo.Skijaš wrote:U BiH se ne zna šta je čije, odnosno nema svima prihvatljivog modela podjele.Mister Yes wrote:Belgijsko rješenje je bukvalno idealno za nas. Sve prepisati od slova do slova.
- Mister Yes
- Posts: 5730
- Joined: 05/02/2013 12:35
- Location: In a world of magnets and miracles
#39954 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
rotary wrote:Gluposti, ti si kompletna budala, Belgija je zemlja dvije historijske regije i Briselom sa tacno poznatim historijskim granicama. Jedino gdje Valonci i Flamanci zive izmijesano je Brisel i on je zajednicki.
- Mister Yes
- Posts: 5730
- Joined: 05/02/2013 12:35
- Location: In a world of magnets and miracles
#39955 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Teritorija jeste podijeljena dogovorom (Daytonski sporazum) i jeste podjeljena po nacionalnom principu (popis 91-e ali i raniji popisi) uz par razmjena teritorija zbog kompaktnosti i povezanosti istih. I podjela jeste poštena u svakom pogledu. Rat može biti još samo sa Hrvatima jer sa njima se još nismo razgraničili. Ali sumnjam da će biti rat jer migracije će vremenom nacrtati i to razgraničenje.rotary wrote:A teritorija nije raspodijeljena dogovorom niti po bilo kojem principu, cak ni nacionalnom sa popisa 1991 godine, nego nema blage veze sa realnoscu, vise su one africke granice gdje su Englezi uzeli lenijar i povlacili granice "historijske" i "realne" nego ove kod nas, koje nas vode direktno u rat na svako malo vece sranje u svijetu.
Ne bude li dogovora o unutarnjim granicama unutar BiH, koje ce uvaziti i geografsko i historijsko i nacionalno (popis 1991 godine) i fer razgranicenje, u narednih 100 godina u BiH ce biti vise ratova veceg ili manjeg intenziteta.
-
Hafis
- Posts: 17983
- Joined: 18/07/2013 12:40
- Location: južno, niz Ivan
#39956 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
"
Da resetiramo stvar i postavimo je u današnju poziciju.
Haubica 155mm napiše: ''pa zar nije Stolac najbolji primjer kako se hrvati odnose prema ne hrvatima tamo gdje imaju vlast''.
Ja odgovorim da to nije ništa posebno i da postoje i drugi gradovi s istim problemom, samo s drugim subjektom.
Znači ništa nije bolji položaj Hrvata u Bugojnu, (ako hoćeš i u Varešu) od Bošnjaka u Stocu.
Uostalom želim reći da se svi jednako ponašaju ''tamo gdje imaju vlast'', a ti bi me htio uvjeriti da je to osobina samo jednih, dok se ovi drugi ubiše od suživota i poštivanja
Razvodni ti ovo kume i ode u limunaTu.rotary"]
Cekaj, zar Stolac nije pod bosnjackom vlascu? Bilo je Bosnjaka tamo najvise po popisu prije rata, Stolac treba da je bosnjacki, mislim ako ganjas pravo Hrvata u Bugojnu, znaci kao neke manjine, identicno recimo pravu Bosnjaka u Neumu, onda prije nego sto zines i kazes "A" sto se tice Bugojna i Hrvata, onda trebas malo stvari posloziti u Stolcu, inace nema nista od legalnosti i prava u Bugojnu.
Kontas? Zasto su Bosnjaci u opce povratnici u Stolac kad su tamo bili vecina 1991 godine? Mislim sta su Hrvati radili u opce u Stolcu, pa da su danas tamo Bosnjaci povratnici u Stolac, a 1991 bili vecina?
Da li to zagovaras princip da ako sutra Bosnjaci ulete u Neum, pobiju Hrvate tamo, da je to legalno i pravno? Pa onda mozemo usporedjivati recimo povratak Hrvata u Neum, sa polozajem Bosnjaka u recimo Grudama?
Kontam. Hrvati u Bugojnu danas ne mogu imati ista prava kao Bošnjaci u Stocu, jer nisu bili većina u Bugojnu 1991, dok Bošnjaci u Stocu jesu.
Da resetiramo stvar i postavimo je u današnju poziciju.
Haubica 155mm napiše: ''pa zar nije Stolac najbolji primjer kako se hrvati odnose prema ne hrvatima tamo gdje imaju vlast''.
Ja odgovorim da to nije ništa posebno i da postoje i drugi gradovi s istim problemom, samo s drugim subjektom.
Znači ništa nije bolji položaj Hrvata u Bugojnu, (ako hoćeš i u Varešu) od Bošnjaka u Stocu.
Uostalom želim reći da se svi jednako ponašaju ''tamo gdje imaju vlast'', a ti bi me htio uvjeriti da je to osobina samo jednih, dok se ovi drugi ubiše od suživota i poštivanja
Last edited by Hafis on 27/03/2014 09:47, edited 1 time in total.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#39957 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Narodi kao koncept ne postoji u Belgiji.Mister Yes wrote:madner wrote: Vrijedi li glas nekog Flamanca manje u drugoj regiji?
Svaki glas vrijedi jednako u svakoj regiji ali su nadležnosti podjeljene pri čemu svaki narod ima zaštitu. Čak i svako govorno područje ima zaštitu.
Dakle opet lupas gluposti.
Dakle ukidamo konstuitivne narode?Mister Yes wrote:Belgijsko rješenje je bukvalno idealno za nas. Sve prepisati od slova do slova.madner wrote:Ili ti, nema problema da prepisemo Belgijsko rjesenje.
- Mister Yes
- Posts: 5730
- Joined: 05/02/2013 12:35
- Location: In a world of magnets and miracles
#39958 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Naravno, ali postoje regije nacrtane tako da jedni budu u jednoj a drugi u drugoj plus zajednički Brisel. A postoje govorna područja kao konceptimadner wrote: Narodi kao koncept ne postoji u Belgiji.![]()
Naravno. Ali tek nakon što svaki od njih dobije svoju regiju. Baš kao u Belgiji.madner wrote: Dakle ukidamo konstuitivne narode?
- Corto Maltese
- Posts: 7180
- Joined: 15/11/2005 08:47
- Location: Sarajevo
- Contact:
#39959 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
U stvari nije. Najsrpskija opština u predratnoj BiH je pripala Federaciji, dok se najveći dio Posavine, u kojoj su Hrvati prije rata bili većina, obreo u Republici Srpskoj. Isto se desilo i sa brojnim podrinjskim gradovima i selima, u kojima su Muslimani nekada činili 80-postotnu većinu.Mister Yes wrote:Teritorija jeste podijeljena dogovorom (Daytonski sporazum) i jeste podjeljena po nacionalnom principu (popis 91-e ali i raniji popisi) uz par razmjena teritorija zbog kompaktnosti i povezanosti istih. I podjela jeste poštena u svakom pogledu. Rat može biti još samo sa Hrvatima jer sa njima se još nismo razgraničili. Ali sumnjam da će biti rat jer migracije će vremenom nacrtati i to razgraničenje.rotary wrote:A teritorija nije raspodijeljena dogovorom niti po bilo kojem principu, cak ni nacionalnom sa popisa 1991 godine, nego nema blage veze sa realnoscu, vise su one africke granice gdje su Englezi uzeli lenijar i povlacili granice "historijske" i "realne" nego ove kod nas, koje nas vode direktno u rat na svako malo vece sranje u svijetu.
Ne bude li dogovora o unutarnjim granicama unutar BiH, koje ce uvaziti i geografsko i historijsko i nacionalno (popis 1991 godine) i fer razgranicenje, u narednih 100 godina u BiH ce biti vise ratova veceg ili manjeg intenziteta.
Dejtonska podijela je urađena po granicama razgraničenja zaraćenih vojski iz oktobra 95. Pošto se situacija na terenu nije podudarala sa, prethodno dogovorenom, podjelom od 49:51, jedinice HV i HVO su se povukle iz teritorija sjeverno od Jajca, te iz džepa oko Mrkonjić Grada, čime su ti dijelovi ušli u sastav RS. S druge strane, VRS se povukla iz većeg dijela Sarajevskih opština. Uz neke kasnije arbitražne odluke (Brčko, Dobrinja) to su jedina ostupanja od ratne linije razgraničenja.
Sadašnji entiteti su klasičan primjer ratnog plijena.
- MuaDib
- Posts: 4056
- Joined: 28/10/2006 23:25
- Location: Sarajevo
#39960 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ja fakat ne znam šta se više zamarate etnoteritorijalnom demagogijom, kada se jasno zna gdje koji narod u većini i kako svaki narod na duge staze nastoji ostvariti svoju većinu i svoju prevlast.
- Mister Yes
- Posts: 5730
- Joined: 05/02/2013 12:35
- Location: In a world of magnets and miracles
#39961 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
A jedna Vogošća Federaciji. I tako za svaki grad koji ti spomeneš može se naći grad koji je prije rata imao srpsku većinu a pripao je Federaciji. Klasična razmjena teritorija radi kompaktnosti i uvezanosti istih.rotary wrote:Jedna Srebrenica pripala Srbima?
Parlament je prije Daytona prihvatio princip 51-49 a u Daytonu sa samo nacrtane linije po tom principu. I što je najvažnije, Alija je nakon Daytona ubjedljivo dobio izbore što znači da su Bošnjaci bili zadovoljni sa njegovim učinkom u ratu i sa onim što je za nas izvojevao u Daytonu.rotary wrote:Nidje veze, nijedna relevantna institucija nije to potpisala, niti je Alija imao pravo bilo sta potpisati
Ako TI nisi zadovoljan onda si manjina. Bošnjaci su zadovoljni onim što je Alija potpisao a to su potvrdili tako što su mu dali najviše glasova na prvim posljeratnim izborima. Ti i ostali koji niste zadovoljni imate pravo da se ljutite ali nemate pravo da svoje nezadovoljstvo prenosite na nas koji smo zadovoljni i koji smo većina. Ljutite su u tišini jer ste u manjini. Kako slažem rime pa to nije normalno
- Mister Yes
- Posts: 5730
- Joined: 05/02/2013 12:35
- Location: In a world of magnets and miracles
#39962 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Osnova je etnička struktura BiH koja je takva stotinama godina. Ne može se gledati svako selo i grad ali u osnovi Bošnjaci su bili većina u slivu rijeke Bosne i gornim dijelovima slivova rijeka Drine, Neretve i Vrbas te zapadno od Une i oko Sane. Srbi u ostatku Krajine, Semberiji, istočnoj Hercegovini i dijelu između Bosne i Drine (Romanija, oko Sarajeva i Birač). Hrvati u Posavini, zapadnoj Hercegovini i dijelovima srednje Bosne. Očigledno da to nisu kompaktna područja pa je u svrhu kompaktnosti došlo do razmjena teritorija pri čemu su Bošnjaci dobili vezu sa Bihaćem i dijelove oko Sarajeva dok su Srbi dobili dio Podrinja i Posavinu. Hrvati su pak dobili cijelu Hrvatsku.Corto Maltese wrote: U stvari nije. Najsrpskija opština u predratnoj BiH je pripala Federaciji, dok se najveći dio Posavine, u kojoj su Hrvati prije rata bili većina, obreo u Republici Srpskoj. Isto se desilo i sa brojnim podrinjskim gradovima i selima, u kojima su Muslimani nekada činili 80-postotnu većinu.
Dejtonska podijela je urađena po granicama razgraničenja zaraćenih vojski iz oktobra 95. Pošto se situacija na terenu nije podudarala sa, prethodno dogovorenom, podjelom od 49:51, jedinice HV i HVO su se povukle iz teritorija sjeverno od Jajca, te iz džepa oko Mrkonjić Grada, čime su ti dijelovi ušli u sastav RS. S druge strane, VRS se povukla iz većeg dijela Sarajevskih opština. Uz neke kasnije arbitražne odluke (Brčko, Dobrinja) to su jedina ostupanja od ratne linije razgraničenja.
Sadašnji entiteti su klasičan primjer ratnog plijena.
Da se radilo o ratnom plijenu Srbi bi ostali u Ilijašu, Vogošći i na Iliđi a Hrvati u Mrkonjić gradu. Radilo se o dogovoru i razmjeni teritorija a naravno preduslov da Srbi uopšte pristanu na 49% su bili ratni uspjesi HVO-a i Armije u Krajini. Osnova je prijeratna etnička struktura uz par razmjena zbog kompaktnosti i uvezanosti teritorija.
-
AkHolic
- Posts: 710
- Joined: 19/04/2012 23:57
#39963 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ne samo Bosnjaci no i Srbi i Hrvati također masovno sudjeluju u svim izborima i na razini bh institucija i entitetskim,kantonalnim .Bošnjacke stranke iz Sarajeva redovito kandidiraju svoje članove za mjesto (do)predsjednika rs.Što reci kakvu poslugu poratiMister Yes wrote:A jedna Vogošća Federaciji. I tako za svaki grad koji ti spomeneš može se naći grad koji je prije rata imao srpsku većinu a pripao je Federaciji. Klasična razmjena teritorija radi kompaktnosti i uvezanosti istih.rotary wrote:Jedna Srebrenica pripala Srbima?
Parlament je prije Daytona prihvatio princip 51-49 a u Daytonu sa samo nacrtane linije po tom principu. I što je najvažnije, Alija je nakon Daytona ubjedljivo dobio izbore što znači da su Bošnjaci bili zadovoljni sa njegovim učinkom u ratu i sa onim što je za nas izvojevao u Daytonu.rotary wrote:Nidje veze, nijedna relevantna institucija nije to potpisala, niti je Alija imao pravo bilo sta potpisati
Ako TI nisi zadovoljan onda si manjina. Bošnjaci su zadovoljni onim što je Alija potpisao a to su potvrdili tako što su mu dali najviše glasova na prvim posljeratnim izborima. Ti i ostali koji niste zadovoljni imate pravo da se ljutite ali nemate pravo da svoje nezadovoljstvo prenosite na nas koji smo zadovoljni i koji smo većina. Ljutite su u tišini jer ste u manjini. Kako slažem rime pa to nije normalno
- Mister Yes
- Posts: 5730
- Joined: 05/02/2013 12:35
- Location: In a world of magnets and miracles
#39964 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
E eto ti ćeš im reći kako će bojiti.rotary wrote: Ne, to se ne smije tako raditi, nego se fino uzme popis, uzmu se granice prijeratnih opcina i administrativnog grada Sarajeva, koji je jedini ima gradski status u BiH po ustavu, uzmu se tri bojice razlicitih boja, pogleda se popis iz 1991, pogleda se o kojoj se opcini radi, vidi se koga je tu bilo najvise, oboji se na mapi opcina sa bojom onog Naroda koga je tu bilo najvise.
To je prvi krug bojenja. Kad se sve oboji prema popisu, onda vec imamo neku bazu, onda moze doci dogovorom, ali i ne mora do trampe i kombinacija. Ali u biti to bi bila nekakva etnicka baza unutarnjih granica.
Ova karta koja je korištena u Daytonu je zaista najbolja za tu svrhu:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... H1991a.png
- Paranoid
- Posts: 3788
- Joined: 21/12/2011 11:14
- Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...
#39965 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
U svojoj knjizi, Seferov junior, Semir je napisao da se informacija o tzv. zamjeni Srebrenice i Vogosce prvi put culo od uhvacenih i zarobljenih cetnika na Grbavici...i kroz kmecanje spodoba se moglo razabrati da postoji neki dogovor o razmjeni teritorija. Od tih dana pa sve do danas niko ne izbaci nikakav dokument, faksimil ili bar snimljeni telefonski razgovor o tom dogovoru...
Svejedno..nekome je bitnije sta je Batkov drug podignutih ruku rekao, nego bilo kakav argument.
Svejedno..nekome je bitnije sta je Batkov drug podignutih ruku rekao, nego bilo kakav argument.
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#39966 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
... a po dogovoru Milošević - Tuđman i prema granicama Banovine Hrvatske iz 1939.Corto Maltese wrote: Dejtonska podijela je urađena po granicama razgraničenja zaraćenih vojski iz oktobra 95. Pošto se situacija na terenu nije podudarala sa, prethodno dogovorenom, podjelom od 49:51, jedinice HV i HVO su se povukle iz teritorija sjeverno od Jajca, te iz džepa oko Mrkonjić Grada, čime su ti dijelovi ušli u sastav RS. S druge strane, VRS se povukla iz većeg dijela Sarajevskih opština. Uz neke kasnije arbitražne odluke (Brčko, Dobrinja) to su jedina ostupanja od ratne linije razgraničenja.
- Skijaš
- Posts: 13883
- Joined: 15/06/2011 09:56
- Location: na terenu
#39967 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Pa eto onda, sačekaj sa tim svojim ublehama jer to što pišeš danas nije moguće, a šanse su neće ni biti za naših života.Mister Yes wrote:Polahko. Nije se ni u Belgiji znalo nekada. Pa se onda ipak nacrtala neka linija. Samo polahko. Sa svijetom, što bi se reklo.Skijaš wrote:U BiH se ne zna šta je čije, odnosno nema svima prihvatljivog modela podjele.Mister Yes wrote:Belgijsko rješenje je bukvalno idealno za nas. Sve prepisati od slova do slova.
- Mister Yes
- Posts: 5730
- Joined: 05/02/2013 12:35
- Location: In a world of magnets and miracles
#39968 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
CIA je izbacila dokumente koji jasno dokazuju da je Srebrenica (i Žepa) dio dogovora. Čak se od Alije tražilo i Goražde da preda ali to je nekako uspio zadržati. Naravno, dogovora u smislu razmjene teritorija. Zločini nisu dio dogovora.
- Mister Yes
- Posts: 5730
- Joined: 05/02/2013 12:35
- Location: In a world of magnets and miracles
#39969 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Nema nam druge nego da čekamo. Svima nama. Ali bolje bi bilo da sami rješimo problem umjesto što ga guramo pod tepih i ostavljamo svojim potomcima da rješavaju. Ali šta ćeš. Malo je pametnih a puno emocionalnih.Skijaš wrote:Pa eto onda, sačekaj sa tim svojim ublehama jer to što pišeš danas nije moguće, a šanse su neće ni biti za naših života.
- Mister Yes
- Posts: 5730
- Joined: 05/02/2013 12:35
- Location: In a world of magnets and miracles
#39970 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
rotary wrote:Prvo podatci te karte su faik i lazni, osim toga, dijeliti Bosnu ispod ustavno definiranih jedinica, sto znaci dvije ustavne jedinice koje su postojale u BiH 1991 godine i to grada Sarajeva (koje se sastojalo od nekoliko opcina) i ostatak opcina izvan grada Sarajeva, nemoguce, pa neces dijeliti stambenu zgradu.
Znaci opcine i grad Sarajevo, mislim njihove granice tebi nisu prihvatljive, jer su navodno umjetne, a granice naselja nisu umjetne? Lupas gluposti budalaste.
http://www.fzs.ba/Dem/Popis/nacionalni% ... %20234.pdf
http://www.fzs.ba/Dem/Popis/stanovnistv ... nicama.pdf
Gleda se gdje je ko živio što je detaljnije moguće. A moguće je ići do naselja pa čak i mjesnih zajednica.
- Corto Maltese
- Posts: 7180
- Joined: 15/11/2005 08:47
- Location: Sarajevo
- Contact:
#39971 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ne, osnova je ratni plijen, jer se 90% Dejtonske karte podudara sa kartom linije vojnog razdvajanja. Čak se i planinske čuke prate. Prethodna etnička struktura je učestvovala u tome samo na način da je bilo lakše zauzeti teritoriju na kojoj si bio u većini. Tako da je ratni plijen, jednim dijelom, uslovljen prethodnim etničkim sastavom stanovništva.Mister Yes wrote:Osnova je etnička struktura BiH koja je takva stotinama godina. Ne može se gledati svako selo i grad ali u osnovi Bošnjaci su bili većina u slivu rijeke Bosne i gornim dijelovima slivova rijeka Drine, Neretve i Vrbas te zapadno od Une i oko Sane. Srbi u ostatku Krajine, Semberiji, istočnoj Hercegovini i dijelu između Bosne i Drine (Romanija, oko Sarajeva i Birač). Hrvati u Posavini, zapadnoj Hercegovini i dijelovima srednje Bosne. Očigledno da to nisu kompaktna područja pa je u svrhu kompaktnosti došlo do razmjena teritorija pri čemu su Bošnjaci dobili vezu sa Bihaćem i dijelove oko Sarajeva dok su Srbi dobili dio Podrinja i Posavinu. Hrvati su pak dobili cijelu Hrvatsku.Corto Maltese wrote: U stvari nije. Najsrpskija opština u predratnoj BiH je pripala Federaciji, dok se najveći dio Posavine, u kojoj su Hrvati prije rata bili većina, obreo u Republici Srpskoj. Isto se desilo i sa brojnim podrinjskim gradovima i selima, u kojima su Muslimani nekada činili 80-postotnu većinu.
Dejtonska podijela je urađena po granicama razgraničenja zaraćenih vojski iz oktobra 95. Pošto se situacija na terenu nije podudarala sa, prethodno dogovorenom, podjelom od 49:51, jedinice HV i HVO su se povukle iz teritorija sjeverno od Jajca, te iz džepa oko Mrkonjić Grada, čime su ti dijelovi ušli u sastav RS. S druge strane, VRS se povukla iz većeg dijela Sarajevskih opština. Uz neke kasnije arbitražne odluke (Brčko, Dobrinja) to su jedina ostupanja od ratne linije razgraničenja.
Sadašnji entiteti su klasičan primjer ratnog plijena.
Da se radilo o ratnom plijenu Srbi bi ostali u Ilijašu, Vogošći i na Iliđi a Hrvati u Mrkonjić gradu. Radilo se o dogovoru i razmjeni teritorija a naravno preduslov da Srbi uopšte pristanu na 49% su bili ratni uspjesi HVO-a i Armije u Krajini. Osnova je prijeratna etnička struktura uz par razmjena zbog kompaktnosti i uvezanosti teritorija.
Etnička karta BiH je, prije rata, bila leopardova koža, a toga u Dejtonu nema. Postoje samo ukrupnjene administrativne jedinice, pod imenom entiteti.
Last edited by Corto Maltese on 27/03/2014 11:50, edited 1 time in total.
- Corto Maltese
- Posts: 7180
- Joined: 15/11/2005 08:47
- Location: Sarajevo
- Contact:
#39972 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ja sam borac za slobodu govora, i protivnik cenzure, izuzev kada je u pitanju Semir Halilović.Paranoid wrote:U svojoj knjizi, Seferov junior, Semir je napisao da se informacija o tzv. zamjeni Srebrenice i Vogosce prvi put culo od uhvacenih i zarobljenih cetnika na Grbavici...i kroz kmecanje spodoba se moglo razabrati da postoji neki dogovor o razmjeni teritorija. Od tih dana pa sve do danas niko ne izbaci nikakav dokument, faksimil ili bar snimljeni telefonski razgovor o tom dogovoru...
Svejedno..nekome je bitnije sta je Batkov drug podignutih ruku rekao, nego bilo kakav argument.
Kad se on spomene postajem protivnik pismenosti.
-
olllie4
- Posts: 101
- Joined: 07/03/2014 15:46
#39973 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
http://www.rtvbn.com/news/republiku-srp ... enocidnom/
Mudro zbori akademik Filipović.
Mada moram priznati da mu se priča dosta razlikuje kad daje intervju nekom bošnjačkom glasilu...
Mudro zbori akademik Filipović.
Mada moram priznati da mu se priča dosta razlikuje kad daje intervju nekom bošnjačkom glasilu...
- Paranoid
- Posts: 3788
- Joined: 21/12/2011 11:14
- Location: Život uz granicu je opasan i tvrd...
#39974 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Nije mi zelja bila da promovisem Semira, jer on mi ne znaci ama bas nista...0..duplo golo...a knjigu sam procitao znajuci da najveci dio njegovog stiva je iz generalove memorije. Tako da mogu s pravom reci, posto se u svojoj knjizi dotakao teme o tzv zamjeni Srebrenica-Vogosca, on kakav je, da je imao bilo kakav adut (pa bio on i CIA ili milicija) da udari po vojnoj i civilnoj vlasti, a u vezi pomenute zamjene teritorija, on bi to uradio sa zadovoljstvom...Corto Maltese wrote:Ja sam borac za slobodu govora, i protivnik cenzure, izuzev kada je u pitanju Semir Halilović.Paranoid wrote:U svojoj knjizi, Seferov junior, Semir je napisao da se informacija o tzv. zamjeni Srebrenice i Vogosce prvi put culo od uhvacenih i zarobljenih cetnika na Grbavici...i kroz kmecanje spodoba se moglo razabrati da postoji neki dogovor o razmjeni teritorija. Od tih dana pa sve do danas niko ne izbaci nikakav dokument, faksimil ili bar snimljeni telefonski razgovor o tom dogovoru...
Svejedno..nekome je bitnije sta je Batkov drug podignutih ruku rekao, nego bilo kakav argument.
Kad se on spomene postajem protivnik pismenosti.
- ILVIIR
- Posts: 1347
- Joined: 23/01/2014 21:13
#39975 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
a kako su dosli na vlast? ovi jedni kroz udruzeni zlocinacki poduhvat, dok ovi drugi nisu, tu se slazes, zar ne?Hafis wrote:"Razvodni ti ovo kume i ode u limunaTu.rotary"]
Cekaj, zar Stolac nije pod bosnjackom vlascu? Bilo je Bosnjaka tamo najvise po popisu prije rata, Stolac treba da je bosnjacki, mislim ako ganjas pravo Hrvata u Bugojnu, znaci kao neke manjine, identicno recimo pravu Bosnjaka u Neumu, onda prije nego sto zines i kazes "A" sto se tice Bugojna i Hrvata, onda trebas malo stvari posloziti u Stolcu, inace nema nista od legalnosti i prava u Bugojnu.
Kontas? Zasto su Bosnjaci u opce povratnici u Stolac kad su tamo bili vecina 1991 godine? Mislim sta su Hrvati radili u opce u Stolcu, pa da su danas tamo Bosnjaci povratnici u Stolac, a 1991 bili vecina?
Da li to zagovaras princip da ako sutra Bosnjaci ulete u Neum, pobiju Hrvate tamo, da je to legalno i pravno? Pa onda mozemo usporedjivati recimo povratak Hrvata u Neum, sa polozajem Bosnjaka u recimo Grudama?
Kontam. Hrvati u Bugojnu danas ne mogu imati ista prava kao Bošnjaci u Stocu, jer nisu bili većina u Bugojnu 1991, dok Bošnjaci u Stocu jesu.
Da resetiramo stvar i postavimo je u današnju poziciju.
Haubica 155mm napiše: ''pa zar nije Stolac najbolji primjer kako se hrvati odnose prema ne hrvatima tamo gdje imaju vlast''.
Ja odgovorim da to nije ništa posebno i da postoje i drugi gradovi s istim problemom, samo s drugim subjektom.
Znači ništa nije bolji položaj Hrvata u Bugojnu, (ako hoćeš i u Varešu) od Bošnjaka u Stocu.
Uostalom želim reći da se svi jednako ponašaju ''tamo gdje imaju vlast'', a ti bi me htio uvjeriti da je to osobina samo jednih, dok se ovi drugi ubiše od suživota i poštivanja
ili je po tebi nebitno kako su dosli na vlast..
