SDP
- Herb
- Posts: 114
- Joined: 14/01/2015 23:34
- Location: RBiH
#39926 Re: SDP
Drago mi je sto ste propali ko Grcka, zbog vase price u multietnicnosti, jedinstvu i ostalim lazima koje prodajete Bosnjacima. Sto to ne odete anamo pa njima te price izLazete? A i imate nesposoban kadar, sto ste god dotakli pretvorili ste u prah.
- johntra
- Posts: 11853
- Joined: 11/04/2004 02:17
- Location: Palma de Hrasno
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#39928 Re: SDP
Insajder si, šta prognoziraš?johntra wrote:Pet kandidata za predsjednika SDP BiH ima dovoljan broj potpisa članstva
http://sdp.ba/?p=11075
- skupljac_zeljeza
- Posts: 10268
- Joined: 12/10/2014 01:12
#39929 Re: SDP
Napisah ja na stranici prije da je Nikšić favorit. Najsličnije reprizi vanrednog kongresa.
Potencijalni kandidati su dobili sljedeći broj potpisa: Nermin Nikšić 6.713, Jasmin Imamović 2.840, Miro Lazović 2.424, Svetozar Pudarić 1.777, Emir Đikić 1.460 te Igor Vreta 170.
- AntiKrist
- Posts: 318
- Joined: 17/02/2015 07:42
#39930 Re: SDP
Političko dno/Prljava kampanja u SDP-u se nastavlja: ”Strogo čuvana tajna Jasmina Imamovića!’ ‘Enver Bijedić, SDP-ovac koji je uzimao 1000 KM po kamionu švercovanog tekstila?!’

U odnosu na sve druge kandidate za lidera SDP-a, gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović ima najmanje ideološke veze sa ovom partijom, čije pozicije je osvojio preko svoga dugogodišnjeg načelnikovanja Tuzlom, piše novinska agencija Patria. Naime, kada mu se završi četvrti mandat, a počev od 2001. godine, on će na čelu Tuzle biti 16 godina, što je izvan svih standarda demokratije. Da li neko ko smatra normalnim da na čelu jednog grada bude 16 godina, uopće može razumijevati imperative promjena? Mnogi su i u Tuzli i u SDP-u željeli da se nešto u Tuzli promijeni, da dođe nego drugi, u ime SDP-a, ili neke druge stranke, ali, to je bilo neostvarivo jer je Jasmin Imamović više nego uspješno ovladao svim tokovima zadržavanja na vlasti. Baš zbog te činjenice, njegovo osvajanje liderske pozicije bi moglo SDP gurnuti u još jednu višegodišnju moru tavorenja po diktatu jednog čovjeka. Ali, vratimo se na nepoznatu i brižno sakrivanu Imamovićevu prošlost. Malo je poznato da je Jasmin Imamović „padobranac“ u SDP-u, utoliko što je u ovu partiju došao iz Reformista, odnosno UBSD koji se ujedinio sa SDP-om. Imamović je bio ratni sekretar Skupštine opštine Tuzla, i za taj period veže se nekoliko afera kojih bi se postidio svaki SDP-ovac. Kao glavni opštinski pravnik, Jasmin Imamović je kroz svoje ruke proturio ukidanje svih antifašističkih obilježja u tuzlanskim školama i ustanovama. Još 1992. ukinuti su nazivi tuzlanskih škola, koje su se dotad zvale po tuzlanskim antifašistima. Ukinut je naziv KUD-a „Mitar Trifunović Učo“, naziv bolnice „Dr. Mustafa Mujbegović, itd, itd. Jasmin Imamović je lično nadgledao skidanje Titovih slika po opštinskim ustanovama. A sve kako bi se dodvorio tada bujajućem bošnjačkom nacionalizmu i revanšizmu po Tuzli. Vrhunac ukidanja antifašizma u Tuzli bilo je ukidanje obilježavanja 2. oktobra 1943., Dana oslobođenja Tuzle, koji se nije obilježavao sve dok 1995., kada su ovaj datum reafirmirale nevladine organizacije i SUBNOR, ali ne i Opština Tuzla, koja se tek poslije pridružila. Kao glavni opštinski pravnik, Jasmin Imamović nikada nije zaštitio ustavni poredak, a u povodu pozivanja na likvidaciju lojalnih tuzlanskih Srba, koje su dolazile iz lista „Zmaj od Bosne“, glasila bošnjačkih kleronacionalista, a koje je specijalni izvjestitelj UN za ljudska prava Tadeuš Mazovjecki naveo – „kao jedini primjer kršenja ljudskih prava u ratnoj Tuzli“. Dakle, Jasmin Imamović nije iskoristio svoje pravo i obavezu da kao sekretar Opštine Tuzla zatraži reakciju javnog tužitelja, pa makar da se oglasi, u povodu ovih – veoma dokumentovanih – javnih poziva na ubijanje Srba u Tuzli. („Svaki Muisliman mora imati Srbina za koga će se zavjetovati da ga pogubi“ – pisalo je u jednom takvom tekstu.) U to vrijeme, Jasmin imamović je koketirao sa bošnjačkim nacionalistima. Sa prestankom rata, Jasmin Imamović će se preorjentirati u „antifašistu“ i „antinacionalistu“, iako u toku rata nije ni jednom rečenicom digao svoj glas protiv konkretnih slučajeva ugrožavanja antifašističkog i antinacionalističkog kredibiliteta Tuzle.. Tek na kraju rata Jasmin Imamović će postati član Bešlagićevih Reformista, tj. UBSD-a, a onda će sa ujedinjenjem ove partije sa SDP-om, postati i SDP-ovac. Na vlast će doći u februaru 2001. kada je Selim Bešlagić, dotadašnji načelnik Tuizle, otišao na funkciju guvernera Tuzlanskog kantona. Malo je poznato da je Imamović na funkciju općinskog načelnika došao pod kriminalnim okolnostima. Naime, budući načelnik Tuzle je po zakonu mogao biti biran iz zakonodavnog organa, samo sa pozicije vijećnika u Općinskom vijeću Tuzla, a Jasmin Imamović je bio općinski sekretar. OSCE je iz samo njemu znanih razloga odšutio na ovo kršenje zakona. To je omogućilo Jasminu Imamoviću da svoju apsolutističku vladavinu Tuzlom rasprostre na narednih 16 godina. I da počisti mnoge ratne kadrove i u Općini i u SDP-u. Prvo konkretno učvršćivanje na vlasti dogodio se sa izgradnjom Panonskog jezera, 2003. godine, za koje je lažno tvrdio da je njegova ideja, a što su poslije mnogi demantovali, jer se izgradnja jezera na Pingi planirala još 1997. godine, što se vidi iz mnogih općinskih dokumenata. Poslije će se širiti i jačati Imamovićeve apsolutistička vladavina Tuzlom, dotle da Radio-Tuzla počinje program sa pjesmom koju je napisao Jasmin Imamović, ili, dotle da se na Trgu žrtava Srebrenice, pored Čaršijske džamije, nalazi ploča sa uklesanim mislima Jasmina Imamovića. Sve ovo je odstranjeno od kritičkog suda, utoliko što je Jasmin Imamović veoma uspješno poklopio sve medijske izvore odakle bi njegovu vladavinu neko mogao kritički opservirati. Čim bi se neka afera pojavila (oko vladavine književnim susretima, oko sumnjivog davanja zemljišta za Merkator, oko krivičnih prijava koje stoje u ladicama tužiteljstva, itd.), sve to bi se brzinski zataškavalo. Logično je pitanje – da li je Jasmin Imamović podesna osoba za imperativ osvježavanja jedne važne političke alternative kakva je SDP? Da li, uopće, sa ovakvim hipotekama iz prošlosti Jasmin imamović može stvoriti ambijent slobode u samom SDP-u, ali i šire. Možda može, ali bi javnosti morao objasniti svoju ratnu ulogu, koja je suprotna ideološkim temeljima partije na čije čelo hoće stati, objavila je novinska agencija Patrija. ** No links **.ba: Enver Bijedić, SDP-ovac koji je uzimao 1000 KM po kamionu švercovanog tekstila Veliki izborni poraz SDP-a BiH ponajviše se povezuje sa korupcijskim skandalima nekih od vodećih ljude ove partije. U ovome i narednim nastavcima političkog dosijea portal ** No links **.ba bavi se nekim od političara zbog koji su glasači surovo kaznili nekad najveću socijaldemokratsku partiju u BiH. Jedan od takvih je Enver Bijedić, donedavni ministar za promet i komunakcije u Vladi FBiH, a trenutno, nećete vjerovati, predsjednik KO SDP Tuzlanskog katona. Enver Bijedić uprkos silnim aferama, inkriminirajućim navodima koji prate njegov profesionalni opus i u suštini osoba čija bi neslužbena biografija, možda , više odgovarala nekome sa podužim stažom u jednom od ovdašnjih, brojnih, KP Zavoda – godinama uspijeva opstati u rukovodnim strukturama SDP. To, gledajući posljednji izborni rezultat i krah SDP-a, prevashodno nanosi štetu ionako narušenom ugledu ove multietničke partije. Teško je, listajući desetine medijskih napisa i iščitavajući brojne redke policijsko-tužiteljskih iskaza, prosječno informiranom biraču i SDP-ovom glasaču objasniti šta je to što Bijedića održava u političkom životu. Odnosno, koje su to i o kakvim se referencama radi da, nekadašnji federalni ministar prometa i komunikacija, nakon nedavno završenih unutarstranačkih izbora, postane predsjednik KO SDP TK. Nekoliko se tu stvari nameće, što, opet, zahtijeva podrobniju analizu. Recimo, teško je vjerovati da je Bijediću prilikom izbora za predsjednika kantonalnog SDP pomogla činjenica da je, doslovno, uništio JP „Direkciju za izgradnju“ – Tuzla. Na poziciji direktora, ove nekada profitabilne firme, Bijedić je proveo gotovo deceniju i iza sebe ostavio radnike bez plaća i doprinosa, a firmu bez budućnosti. Upravo su radnici Direkcije sveprisutni medju masom obezglavljenih i prevarenih koji godinama, bezuspješno, traže pravdu pred zgradom Vlade TK, suda i(li) Općine Tuzla. Nije bilo tako davno kada je Bijedićeva nasljednica na poziciji direktora Direkcije za izgradnju, tada v.d., Jasminka Šehić, upozoravala na stvoreni dug od dva miliona maraka. Tolika je dugovanja iza sebe ostavio Bijedić. I to nije sve. Dirketorica Šehić tražila je da se objasni pod kojim uslovima i kako je Enver Bijedić podigao kredit od 500.000. KM i gdje je taj novac utrošen… Sve je samo ostalo na tom vapaju. Upravo je Bijedić, ispred Direkcije, potpisivao ugovore sa izvođačima koji su kasnili u realizaciji dogovorenih projekata, plaćani su penali ili su ugovori kasnije raskidani. Teško da je, kako rekosmo, ovo mogla biti preporuka Bijedićevom izboru na čelo jedne od najjačih SDP-ovih kantonalnih organizacija, piše ** No links **.ba. Gledajući stvari na ovaj način, sigurno da njegovom izboru nije pomogla ni jedna izjava od prije 11 godina data inspektorima FUP. Izvjesna Selma Gubaljević, koja će se kasnije pojaviti u svojstvu svjedoka u procesu koji se na Sudu BiH vodio protiv bh. kralja tekstila, lokalnog švercera i utajivača poreza, Sedineta Karića zvanog „Sido“ – Envera Bijedića, jedno vrijeme šefa carinarnice u Tuzli, optužila je za primanje i uzimanje mita. Prema dokumentovanoj izjavi, Gubaljević je lično nosila i predavala novac Bijediću na ruke: „Carinicima u Srebreniku, izvjesnom Mujkanu i Ismetu, plaćano je 1.500 KM po kamionu, a upravniku Carinarnice u Tuzli Enveru Bijediću 1.000 KM po kamionu. Ja sam lično donosila pare u koverti i carinicima i upravniku. Upravniku sam nekad pare donosila u hotel Bristol u Tuzli, a nekad u tuzlansko naselje Big Hilton ispred radnje ‘8. mart’. Sedinet Karić je u junu 2005. osuđen na simboličnu, uvjetnu, kaznu zatvora obzirom da se radilo o osobi koja je godinama sustavno potkradala državu otvarajući fiktivne firme, uvozeći tekstil i robu iz Turske i Madžarske na što nije plaćan porez. Pet godina kasnije, 2010., drugostepenom presudom Suda BiH, Kariću je prvobitna kazna izmijenjena i sa uvjetne preinačena na petogodišnju robiju. Međutim, samo tri godine poslije, 2013. , Karić je ponovno uhapšen zbog istog djela – privredni krimninal. I, bila je to tačka na kojoj će se putevi Karića i Envera Bijedića, uvjetno rečeno, opet ispreplesti. Navodno, barem je tako tvrdio Karić, za uslugu kojom bi pomogao imenovanje Robina Mujačića na čelo KPZ Tuzla, što je bila Karićeva “želja”, Bijedić je od ovog dokazanog kriminalca tražio 50.000. KM. Recimo, da ni ovo nije primjer koji je mogao pomoći dolasku Bijedića na čelo KO SDP-a TK. Takodjer, nije bilo tako davno – riječ je o 2014.godini – kada su iz firma “HG Trade BH” optužili Bijedića da im duguje više od 720 hiljada KM. Riječ je o firmi koja posluje u sastavu grupacije “Helios” iz Slovenije, a bavi se prodajom hemijskih proizvoda, u prvom redu boja i lakova. Prema dokumentovanoj prepisci iz drugih medija, Enver Bijedić je kao jedan od predstavnika i suvlasnika jedne druge kompanije koju vodi njegov bratić, obećavao vratiti stvoreni dug prema ovoj firmi. No, ispostavilo se kako tu riječ tek o kupovini vremena, nikako o iskrenim namjerama. Barem se takav dojam stekao nakon što su iz matične kompanije “Helios” Slovenija, u cijelom ovom slučaju, zatražili pomoć i posredovanje ambasade te zemlje u BiH, kako bi se namirio dug. Dakle, i ova mrlja nikako nije smjela biti prilog više imenovanju Bijedića na poziciju predsjednika KO SDP. U principu, da podvučemo crtu, u cijeloj priči oko Bijedića radi se o scenariju koji bi u konačnici mogao skupo koštati ne samo kantonalni SDP, već i cijelu partiju. Uloga koju sada ima u funkciji je predizbornog djelovanja i lobiranja u koristNermina Nikšića, jednog od šest kandidata za predsjednika SDP BiH. Bijedić je, a to je kroz nekoliko navedenih primjera itekako vidjljivo, osoba čiji su džepovi, narodski rečeno, puni oraha. Kao takav podložan je raznim vrstama ucjena i pritiska, što SDP-u, kao partiji koja se sprema za unutarstranački izbor svog predsjednika i pratećih tijela, bitno može odrediti karakter budućeg (ne)djelovanja. Složićemo se kako su glasači, između ostalog, kaznili i koruptivni dio SDP-ove četverogodišnje vladavine – istine radi, brojni su primjeri u kojima su mnoge stvari bile medijski linč i spinovanje – pa je tim gore što se takvim oblicima štetnog djelovanja još nije stalo u kraj unutar same partije, objavio je ** No links **.ba.
U odnosu na sve druge kandidate za lidera SDP-a, gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović ima najmanje ideološke veze sa ovom partijom, čije pozicije je osvojio preko svoga dugogodišnjeg načelnikovanja Tuzlom, piše novinska agencija Patria. Naime, kada mu se završi četvrti mandat, a počev od 2001. godine, on će na čelu Tuzle biti 16 godina, što je izvan svih standarda demokratije. Da li neko ko smatra normalnim da na čelu jednog grada bude 16 godina, uopće može razumijevati imperative promjena? Mnogi su i u Tuzli i u SDP-u željeli da se nešto u Tuzli promijeni, da dođe nego drugi, u ime SDP-a, ili neke druge stranke, ali, to je bilo neostvarivo jer je Jasmin Imamović više nego uspješno ovladao svim tokovima zadržavanja na vlasti. Baš zbog te činjenice, njegovo osvajanje liderske pozicije bi moglo SDP gurnuti u još jednu višegodišnju moru tavorenja po diktatu jednog čovjeka. Ali, vratimo se na nepoznatu i brižno sakrivanu Imamovićevu prošlost. Malo je poznato da je Jasmin Imamović „padobranac“ u SDP-u, utoliko što je u ovu partiju došao iz Reformista, odnosno UBSD koji se ujedinio sa SDP-om. Imamović je bio ratni sekretar Skupštine opštine Tuzla, i za taj period veže se nekoliko afera kojih bi se postidio svaki SDP-ovac. Kao glavni opštinski pravnik, Jasmin Imamović je kroz svoje ruke proturio ukidanje svih antifašističkih obilježja u tuzlanskim školama i ustanovama. Još 1992. ukinuti su nazivi tuzlanskih škola, koje su se dotad zvale po tuzlanskim antifašistima. Ukinut je naziv KUD-a „Mitar Trifunović Učo“, naziv bolnice „Dr. Mustafa Mujbegović, itd, itd. Jasmin Imamović je lično nadgledao skidanje Titovih slika po opštinskim ustanovama. A sve kako bi se dodvorio tada bujajućem bošnjačkom nacionalizmu i revanšizmu po Tuzli. Vrhunac ukidanja antifašizma u Tuzli bilo je ukidanje obilježavanja 2. oktobra 1943., Dana oslobođenja Tuzle, koji se nije obilježavao sve dok 1995., kada su ovaj datum reafirmirale nevladine organizacije i SUBNOR, ali ne i Opština Tuzla, koja se tek poslije pridružila. Kao glavni opštinski pravnik, Jasmin Imamović nikada nije zaštitio ustavni poredak, a u povodu pozivanja na likvidaciju lojalnih tuzlanskih Srba, koje su dolazile iz lista „Zmaj od Bosne“, glasila bošnjačkih kleronacionalista, a koje je specijalni izvjestitelj UN za ljudska prava Tadeuš Mazovjecki naveo – „kao jedini primjer kršenja ljudskih prava u ratnoj Tuzli“. Dakle, Jasmin Imamović nije iskoristio svoje pravo i obavezu da kao sekretar Opštine Tuzla zatraži reakciju javnog tužitelja, pa makar da se oglasi, u povodu ovih – veoma dokumentovanih – javnih poziva na ubijanje Srba u Tuzli. („Svaki Muisliman mora imati Srbina za koga će se zavjetovati da ga pogubi“ – pisalo je u jednom takvom tekstu.) U to vrijeme, Jasmin imamović je koketirao sa bošnjačkim nacionalistima. Sa prestankom rata, Jasmin Imamović će se preorjentirati u „antifašistu“ i „antinacionalistu“, iako u toku rata nije ni jednom rečenicom digao svoj glas protiv konkretnih slučajeva ugrožavanja antifašističkog i antinacionalističkog kredibiliteta Tuzle.. Tek na kraju rata Jasmin Imamović će postati član Bešlagićevih Reformista, tj. UBSD-a, a onda će sa ujedinjenjem ove partije sa SDP-om, postati i SDP-ovac. Na vlast će doći u februaru 2001. kada je Selim Bešlagić, dotadašnji načelnik Tuizle, otišao na funkciju guvernera Tuzlanskog kantona. Malo je poznato da je Imamović na funkciju općinskog načelnika došao pod kriminalnim okolnostima. Naime, budući načelnik Tuzle je po zakonu mogao biti biran iz zakonodavnog organa, samo sa pozicije vijećnika u Općinskom vijeću Tuzla, a Jasmin Imamović je bio općinski sekretar. OSCE je iz samo njemu znanih razloga odšutio na ovo kršenje zakona. To je omogućilo Jasminu Imamoviću da svoju apsolutističku vladavinu Tuzlom rasprostre na narednih 16 godina. I da počisti mnoge ratne kadrove i u Općini i u SDP-u. Prvo konkretno učvršćivanje na vlasti dogodio se sa izgradnjom Panonskog jezera, 2003. godine, za koje je lažno tvrdio da je njegova ideja, a što su poslije mnogi demantovali, jer se izgradnja jezera na Pingi planirala još 1997. godine, što se vidi iz mnogih općinskih dokumenata. Poslije će se širiti i jačati Imamovićeve apsolutistička vladavina Tuzlom, dotle da Radio-Tuzla počinje program sa pjesmom koju je napisao Jasmin Imamović, ili, dotle da se na Trgu žrtava Srebrenice, pored Čaršijske džamije, nalazi ploča sa uklesanim mislima Jasmina Imamovića. Sve ovo je odstranjeno od kritičkog suda, utoliko što je Jasmin Imamović veoma uspješno poklopio sve medijske izvore odakle bi njegovu vladavinu neko mogao kritički opservirati. Čim bi se neka afera pojavila (oko vladavine književnim susretima, oko sumnjivog davanja zemljišta za Merkator, oko krivičnih prijava koje stoje u ladicama tužiteljstva, itd.), sve to bi se brzinski zataškavalo. Logično je pitanje – da li je Jasmin Imamović podesna osoba za imperativ osvježavanja jedne važne političke alternative kakva je SDP? Da li, uopće, sa ovakvim hipotekama iz prošlosti Jasmin imamović može stvoriti ambijent slobode u samom SDP-u, ali i šire. Možda može, ali bi javnosti morao objasniti svoju ratnu ulogu, koja je suprotna ideološkim temeljima partije na čije čelo hoće stati, objavila je novinska agencija Patrija. ** No links **.ba: Enver Bijedić, SDP-ovac koji je uzimao 1000 KM po kamionu švercovanog tekstila Veliki izborni poraz SDP-a BiH ponajviše se povezuje sa korupcijskim skandalima nekih od vodećih ljude ove partije. U ovome i narednim nastavcima političkog dosijea portal ** No links **.ba bavi se nekim od političara zbog koji su glasači surovo kaznili nekad najveću socijaldemokratsku partiju u BiH. Jedan od takvih je Enver Bijedić, donedavni ministar za promet i komunakcije u Vladi FBiH, a trenutno, nećete vjerovati, predsjednik KO SDP Tuzlanskog katona. Enver Bijedić uprkos silnim aferama, inkriminirajućim navodima koji prate njegov profesionalni opus i u suštini osoba čija bi neslužbena biografija, možda , više odgovarala nekome sa podužim stažom u jednom od ovdašnjih, brojnih, KP Zavoda – godinama uspijeva opstati u rukovodnim strukturama SDP. To, gledajući posljednji izborni rezultat i krah SDP-a, prevashodno nanosi štetu ionako narušenom ugledu ove multietničke partije. Teško je, listajući desetine medijskih napisa i iščitavajući brojne redke policijsko-tužiteljskih iskaza, prosječno informiranom biraču i SDP-ovom glasaču objasniti šta je to što Bijedića održava u političkom životu. Odnosno, koje su to i o kakvim se referencama radi da, nekadašnji federalni ministar prometa i komunikacija, nakon nedavno završenih unutarstranačkih izbora, postane predsjednik KO SDP TK. Nekoliko se tu stvari nameće, što, opet, zahtijeva podrobniju analizu. Recimo, teško je vjerovati da je Bijediću prilikom izbora za predsjednika kantonalnog SDP pomogla činjenica da je, doslovno, uništio JP „Direkciju za izgradnju“ – Tuzla. Na poziciji direktora, ove nekada profitabilne firme, Bijedić je proveo gotovo deceniju i iza sebe ostavio radnike bez plaća i doprinosa, a firmu bez budućnosti. Upravo su radnici Direkcije sveprisutni medju masom obezglavljenih i prevarenih koji godinama, bezuspješno, traže pravdu pred zgradom Vlade TK, suda i(li) Općine Tuzla. Nije bilo tako davno kada je Bijedićeva nasljednica na poziciji direktora Direkcije za izgradnju, tada v.d., Jasminka Šehić, upozoravala na stvoreni dug od dva miliona maraka. Tolika je dugovanja iza sebe ostavio Bijedić. I to nije sve. Dirketorica Šehić tražila je da se objasni pod kojim uslovima i kako je Enver Bijedić podigao kredit od 500.000. KM i gdje je taj novac utrošen… Sve je samo ostalo na tom vapaju. Upravo je Bijedić, ispred Direkcije, potpisivao ugovore sa izvođačima koji su kasnili u realizaciji dogovorenih projekata, plaćani su penali ili su ugovori kasnije raskidani. Teško da je, kako rekosmo, ovo mogla biti preporuka Bijedićevom izboru na čelo jedne od najjačih SDP-ovih kantonalnih organizacija, piše ** No links **.ba. Gledajući stvari na ovaj način, sigurno da njegovom izboru nije pomogla ni jedna izjava od prije 11 godina data inspektorima FUP. Izvjesna Selma Gubaljević, koja će se kasnije pojaviti u svojstvu svjedoka u procesu koji se na Sudu BiH vodio protiv bh. kralja tekstila, lokalnog švercera i utajivača poreza, Sedineta Karića zvanog „Sido“ – Envera Bijedića, jedno vrijeme šefa carinarnice u Tuzli, optužila je za primanje i uzimanje mita. Prema dokumentovanoj izjavi, Gubaljević je lično nosila i predavala novac Bijediću na ruke: „Carinicima u Srebreniku, izvjesnom Mujkanu i Ismetu, plaćano je 1.500 KM po kamionu, a upravniku Carinarnice u Tuzli Enveru Bijediću 1.000 KM po kamionu. Ja sam lično donosila pare u koverti i carinicima i upravniku. Upravniku sam nekad pare donosila u hotel Bristol u Tuzli, a nekad u tuzlansko naselje Big Hilton ispred radnje ‘8. mart’. Sedinet Karić je u junu 2005. osuđen na simboličnu, uvjetnu, kaznu zatvora obzirom da se radilo o osobi koja je godinama sustavno potkradala državu otvarajući fiktivne firme, uvozeći tekstil i robu iz Turske i Madžarske na što nije plaćan porez. Pet godina kasnije, 2010., drugostepenom presudom Suda BiH, Kariću je prvobitna kazna izmijenjena i sa uvjetne preinačena na petogodišnju robiju. Međutim, samo tri godine poslije, 2013. , Karić je ponovno uhapšen zbog istog djela – privredni krimninal. I, bila je to tačka na kojoj će se putevi Karića i Envera Bijedića, uvjetno rečeno, opet ispreplesti. Navodno, barem je tako tvrdio Karić, za uslugu kojom bi pomogao imenovanje Robina Mujačića na čelo KPZ Tuzla, što je bila Karićeva “želja”, Bijedić je od ovog dokazanog kriminalca tražio 50.000. KM. Recimo, da ni ovo nije primjer koji je mogao pomoći dolasku Bijedića na čelo KO SDP-a TK. Takodjer, nije bilo tako davno – riječ je o 2014.godini – kada su iz firma “HG Trade BH” optužili Bijedića da im duguje više od 720 hiljada KM. Riječ je o firmi koja posluje u sastavu grupacije “Helios” iz Slovenije, a bavi se prodajom hemijskih proizvoda, u prvom redu boja i lakova. Prema dokumentovanoj prepisci iz drugih medija, Enver Bijedić je kao jedan od predstavnika i suvlasnika jedne druge kompanije koju vodi njegov bratić, obećavao vratiti stvoreni dug prema ovoj firmi. No, ispostavilo se kako tu riječ tek o kupovini vremena, nikako o iskrenim namjerama. Barem se takav dojam stekao nakon što su iz matične kompanije “Helios” Slovenija, u cijelom ovom slučaju, zatražili pomoć i posredovanje ambasade te zemlje u BiH, kako bi se namirio dug. Dakle, i ova mrlja nikako nije smjela biti prilog više imenovanju Bijedića na poziciju predsjednika KO SDP. U principu, da podvučemo crtu, u cijeloj priči oko Bijedića radi se o scenariju koji bi u konačnici mogao skupo koštati ne samo kantonalni SDP, već i cijelu partiju. Uloga koju sada ima u funkciji je predizbornog djelovanja i lobiranja u koristNermina Nikšića, jednog od šest kandidata za predsjednika SDP BiH. Bijedić je, a to je kroz nekoliko navedenih primjera itekako vidjljivo, osoba čiji su džepovi, narodski rečeno, puni oraha. Kao takav podložan je raznim vrstama ucjena i pritiska, što SDP-u, kao partiji koja se sprema za unutarstranački izbor svog predsjednika i pratećih tijela, bitno može odrediti karakter budućeg (ne)djelovanja. Složićemo se kako su glasači, između ostalog, kaznili i koruptivni dio SDP-ove četverogodišnje vladavine – istine radi, brojni su primjeri u kojima su mnoge stvari bile medijski linč i spinovanje – pa je tim gore što se takvim oblicima štetnog djelovanja još nije stalo u kraj unutar same partije, objavio je ** No links **.ba.
- AntiKrist
- Posts: 318
- Joined: 17/02/2015 07:42
#39931 Re: SDP
Inace Enver Bijedic koji je babo glavnog odbora SDP-a u tuzlanskom kantonu uspjesno lobira za Nermina Niksica pa mu sad Dzasmin pokusava preko pojedinih portala (koji su pod kontrolom njegovih poslovnih saradnika) smjestit zvrcku za nekadasnje aferime sa carine,zanimljive strategije u borbi za glavnog u propaloj stranci 
- skupljac_zeljeza
- Posts: 10268
- Joined: 12/10/2014 01:12
#39932 Re: SDP
TK je za Nikšića.AntiKrist wrote:Inace Enver Bijedic koji je babo glavnog odbora SDP-a u tuzlanskom kantonu uspjesno lobira za Nermina Niksica pa mu sad Dzasmin pokusava preko pojedinih portala (koji su pod kontrolom njegovih poslovnih saradnika) smjestit zvrcku za nekadasnje aferime sa carine,zanimljive strategije u borbi za glavnog u propaloj stranci
Kako saznaje Klix.ba Nikšić ima ubjedljivu podršku većine općina iz Tuzlanskog kantona, ali i drugih administrativnih jedinica u BiH.
http://www.klix.ba/vijesti/bih/utrka-za ... /150821104
-
wolf07
- Posts: 1718
- Joined: 29/08/2010 02:44
#39933 Re: SDP
Jedna od gorih kletvi: "O sebi se zabavio dabogda!" izgleda da je stigla na vrata SDP-a. Što li?
-
pedeset
- Posts: 580
- Joined: 26/10/2014 14:11
#39934 Re: SDP
Najtačniji odgovor na ovo pitanje može vam ponuditi gospodin narcis slučajni prolaznik. Iz te rečenice izvadite JA JA JA JA JA JA JA JA i samo JA i eto vam tačnog odgovora.
- Admir_1984
- Posts: 7641
- Joined: 13/03/2006 01:33
- Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće
#39935 Re: SDP
očekivati neka bolja vremena za sdp, a glavni kandidat za predsjednika je bio na čelu vlade federacije u periodu kada je sdp izgubio 200 000 glasova 
- Banksy
- Posts: 28557
- Joined: 18/07/2008 09:33
#39937 Re: SDP
Ako je neko nekome nešto onda je to Imamović Nikšiću.
Glas naroda: Bešlagića izdao Tuzlak, Imamoviću idi u Sarajevo!
Bešlagić: Jasmin Imamović me nagovorio da se kandidujem, a onda princip "izdao"
12.12.2014
Selim Bešlagić na Vanrednom kongresu SDP-a BiH izgubio je za samo devet glasova u utrci za predsjednika te stranke.
Nekadašnji tuzlanski načelnik, najviše zamjerki upućuje sadašnjem gradonačelniku Tuzle Jasminu Imamoviću koji mu je predložio da se utrkuje za lidera SDP-a, jer je „izdao“ princip da svi oni koji su doprinijeli debaklu stranke na oktobarskim izborima moraju biti smijenjeni, priklanjajući se tako novoizabranom predsjedniku Nerminu Nikšiću.
Nisam odlučio da se kandidujem sve do trenutka dok se grupa ljudi nije sastala, a među njima su bili Jasmin Imamović i Denis Bećirović. U međuvremenu, Jasmin Imamović je promijenio princip i prešao na drugi.
RSE: Jeste li iznenađeni ili razočarani ovakvim stavom gospodina Jasmina Imamovića, s obzirom da oni koji poznaju situaciju znaju da u vrijeme dok ste bili načelnik Tuzle, gospodin Imamović je bio sekretar?
Bešlagić: Ja njemu samo zamjeram što je bio tvorac da se sastanemo, i što je faktički princip kojeg sam zagovarao, a i on isto, doveo do toga da se kandidujem.
- Teniser
- Posts: 205
- Joined: 30/10/2014 12:41
#39938 Re: SDP
http://www.vidiportal.ba/novosti/drtvo/ ... g-imamoviaBanksy wrote:Ako je neko nekome nešto onda je to Imamović Nikšiću.
Glas naroda: Bešlagića izdao Tuzlak, Imamoviću idi u Sarajevo!
Bešlagić: Jasmin Imamović me nagovorio da se kandidujem, a onda princip "izdao"
12.12.2014
Selim Bešlagić na Vanrednom kongresu SDP-a BiH izgubio je za samo devet glasova u utrci za predsjednika te stranke.
Nekadašnji tuzlanski načelnik, najviše zamjerki upućuje sadašnjem gradonačelniku Tuzle Jasminu Imamoviću koji mu je predložio da se utrkuje za lidera SDP-a, jer je „izdao“ princip da svi oni koji su doprinijeli debaklu stranke na oktobarskim izborima moraju biti smijenjeni, priklanjajući se tako novoizabranom predsjedniku Nerminu Nikšiću.
Nisam odlučio da se kandidujem sve do trenutka dok se grupa ljudi nije sastala, a među njima su bili Jasmin Imamović i Denis Bećirović. U međuvremenu, Jasmin Imamović je promijenio princip i prešao na drugi.
RSE: Jeste li iznenađeni ili razočarani ovakvim stavom gospodina Jasmina Imamovića, s obzirom da oni koji poznaju situaciju znaju da u vrijeme dok ste bili načelnik Tuzle, gospodin Imamović je bio sekretar?
Bešlagić: Ja njemu samo zamjeram što je bio tvorac da se sastanemo, i što je faktički princip kojeg sam zagovarao, a i on isto, doveo do toga da se kandidujem.
Smeće Zlatko!
-
zduhac
- Posts: 79
- Joined: 05/02/2013 21:21
#39939 Re: SDP
Još jedan primjer u nizu mnogih o ljudskosti, jačini i veličini Jasmina Imamovića. Legendarni Bogdan Tanjević, heroj BiH, je dao podršku Imamoviću a pri tome i objasnio da je riječ o lideru za narod.
-
wolf07
- Posts: 1718
- Joined: 29/08/2010 02:44
#39940 Re: SDP
Tanjević može da priča šta hoće jer mu je džep pun, a guzica vani! Imamović je "i poslije Zlatka - Zlatko", al' teško se i nadati nečem boljem jer je tu sve trovano godinama tako da je iluzorno očekivati neki preporod u dva poteza.
-
skambrljo
- Posts: 262
- Joined: 19/10/2014 21:12
#39941 Re: SDP
Bravo Boša. Imamović i samo Imamović. Lagumdžijinoj ekipi nema mjesta u SDP-u. Hoćemo zdrav SDP.
100% uz Jasmina Imamovića!
100% uz Jasmina Imamovića!
- General War
- Posts: 24423
- Joined: 18/09/2013 22:04
#39942 Re: SDP
skambrljo wrote:Bravo Boša. Imamović i samo Imamović. Lagumdžijinoj ekipi nema mjesta u SDP-u. Hoćemo zdrav SDP.
100% uz Jasmina Imamovića!

Cuj zdrav SDP sa imamovicem
- klavirdžija
- Posts: 2159
- Joined: 24/02/2013 10:38
#39943 Re: SDP
To je to. Otišao Zlaja, ostali Zlajići.wolf07 wrote:Tanjević može da priča šta hoće jer mu je džep pun, a guzica vani! Imamović je "i poslije Zlatka - Zlatko", al' teško se i nadati nečem boljem jer je tu sve trovano godinama tako da je iluzorno očekivati neki preporod u dva poteza.
- GeeTnT
- Posts: 5738
- Joined: 06/01/2015 10:15
- Location: ...u krompiru
#39944 Re: SDP
Davno je bilo kad je tada mladi Hadzifejzovic ugostio mladjahnog slucajnog prolaznika i pitao ga da li zna sta znaci prezime Lagumdzija (lagumas - naziv za minera u rudniku)...nastavak pitanja je bio: "Zlatko, potkopavas li ti ovu zemlju"?skambrljo wrote:Bravo Boša. Imamović i samo Imamović. Lagumdžijinoj ekipi nema mjesta u SDP-u. Hoćemo zdrav SDP.
100% uz Jasmina Imamovića!
Zlaja miner ne samo da je potkopavao zemlju, on je to radio i partiji...Rahmetli Nijaz je to najbolje objasnio...
Sto se tice Imamovica, dugogodisnjeg vlasnika pecata opcine (jos za Selimove vladavine) je svojevremeno posjecivao nekog rajnera-hecima u Austriji zbog psiholoskih smetnji... I danas je primjetno dok prica da smetnje izmedju mozga i jezika postoje..a njegov pogled razumiju samo osoblje bolnice kreka...
Elem...nit je SDP blizu ozdravljenja, niti Imamovic ima sanse da ozdravi..zajedno nece moci ni prag preci...
- AntiKrist
- Posts: 318
- Joined: 17/02/2015 07:42
#39945 Re: SDP
Imamovic se batrga,ali bezuspjesno,ipak nije dorastao nerki trenerki 
-
homar
- Posts: 1486
- Joined: 16/06/2008 17:07
#39946 Re: SDP
SDP se neće usrećiti ma ko od ovih 5 kandidata pobijedio, erozija se nastavlja. Šansa za BiH je da se formira istinska partija/stranka koja će imati isključivo socijaldemokratske korijene, u toj partiji nebi bilo mjesta za Zlaje, Nerke, Zuke, Lazoviće, Imamoviće, Hadžiće, Komšiće ... i sve ostale "zlajiće", koji kriminalom i poltronstvom zabiše zadnji ekser u kovčeg SDP-a. POKOJ I RAHMET IM.
-
Android Knego
- Posts: 1580
- Joined: 13/03/2012 08:11
#39947 Re: SDP
jbt, kome se Sidran sve nije prodavao. samo jos Dodik nije dosao na red...General War wrote:Sidran nikako da oprosti Imamovicu za onu nagradu![]()
Ne trčite pred rudu, drugovi Tuzlaci ! Naša su se leđa nanosala svakojakih diktatora i nama je u Sarajevu vaša radost stoposto razumljiva. Veoma dobro čujemo šta kaže tuzlanski vox populi: ‘Velika većina Tuzlaka bila bi presretna da on bude predsjednik SDP- i ode u Sarajevo !’ Čitali smo svojim očima, baš tako na društvenoj mreži, kao glas naroda, kaže Tuzlak Damir Sirćo. To je, recimo, okej, ali nam se nikako ne sviđa što nama u Sarajevo šaljete čovjeka o kome pišete da je ‘šef kriminalnog holdinga u tuzlanskoj gradskoj upravi’. Pa što će nam taj i takav ? Šta ćemo sutra, ako ga uhapse ? Na sva zvona udarate priču o sedam krivičnih prijava protiv njega što čame u ladicama Tužilaštva BiH, zbog tog ste mu i nadimak ‘Merkator’ prišarafili na čelo – a sad se sjetili da ga pošaljete nama, u Sarajevo !? Jebitito. Što posao s njime niste sami završili ? Kad vas na izborima povalja ko piliće – udarite u kuknjavu: ne možemo ga pobijediti jer je u Općinskoj administraciji i po gradskim javnim preduzećima on lično pozapošljavo toliko ljudi – da je to glasačka mašina protiv koje se ne može. Njegovi ljudi – njegovi glasovi. Poso gotov prije nego je i započeo. E pa u Sarajevu na tu kartu ne može igrati ! Zauzeto ! Poklopio Zlaja. Zauzeto ! Poklopio Nermin. Hvala lijepa. Neka ne dolazi. Ne treba nam. Ne treba nam ni na vlasti ni u opoziciji – niđe nam ne treba. Imamo takvih, za izvoza ! Doduše, možda su stvari zamršenije nego što se to isprve vidi. Možda se u sve to upetljala neka krupnija pamet !? Možda je u taj kandidacijski poduhvat neko ugradio podlu zamisao da dokrajči i sa političke scene zauvijek smakne ostatke negdašnjeg Saveza komunista !? Ništa nije nemoguće. Ali – šta je da je – nemojte, dragi Tuzlaci, trčati pred rudu ! Kandidatura vašeg gradonačelnika za funkciju predsjednika SDP-a BiH jeste gotova stvar, ali – štono Rusi kažu: pilići se broje ujesen ! Prvo i prvo, tom kandidaturom, ako ćemo pravo, nije ni frtalj posla završeno. Drugo i drugo, naučili smo pravilo: Ko u Bosni ima vlast, ima i način da je zadrži ! Ne mislite valjda da će Nermin Nikšić sjediti skrštenih ruku ? Treće i treće: tog vašeg Jasmina niko u Sarajevu neće ! Eto vam ga tamo, kako ste s njime deverali do sad, deverajte i od sad ! Abdulah Sidran (Danas.info/Izvor: Dnevni avaz/Foto: SB)
Pročitaj više na: http://tuzla.danas.info/2015/08/18/abdu ... -imamovic/
bas iskreno zalim jer ga smatram velikim piscem, volim to kako pise, iako lica koja pokazuje kad se konektuje na politiku bas i nisu za hvaliti se okolo...
-
sumirprimus
- Posts: 88917
- Joined: 10/02/2010 07:54
- Location: Bunker :D Saj ops
#39948 Re: SDP
klasicna dnevnopolitikanstka pljuvacina.
da dzasko nije valjo njonju bi tuzlaci glasali toliko za njeg.
da dzasko nije valjo njonju bi tuzlaci glasali toliko za njeg.
-
wolf07
- Posts: 1718
- Joined: 29/08/2010 02:44
#39949 Re: SDP
Da je ovo država kako treba Sidran bi imao neku nacionalnu penziju ili nešto slično pa bi njemu političari ljubili skute i igrali k'o mečka oko cige. Ovako kako je sad, Sidran MORA raditi to što radi da bi imao šta da jede, a Deen, Nela Dženisijević - Mahaluša i njima slični imaju plaćeno zdravstveno i socijalno od kantona!Android Knego wrote:jbt, kome se Sidran sve nije prodavao. samo jos Dodik nije dosao na red...General War wrote:Sidran nikako da oprosti Imamovicu za onu nagradu![]()
Ne trčite pred rudu, drugovi Tuzlaci ! Naša su se leđa nanosala svakojakih diktatora i nama je u Sarajevu vaša radost stoposto razumljiva. Veoma dobro čujemo šta kaže tuzlanski vox populi: ‘Velika većina Tuzlaka bila bi presretna da on bude predsjednik SDP- i ode u Sarajevo !’ Čitali smo svojim očima, baš tako na društvenoj mreži, kao glas naroda, kaže Tuzlak Damir Sirćo. To je, recimo, okej, ali nam se nikako ne sviđa što nama u Sarajevo šaljete čovjeka o kome pišete da je ‘šef kriminalnog holdinga u tuzlanskoj gradskoj upravi’. Pa što će nam taj i takav ? Šta ćemo sutra, ako ga uhapse ? Na sva zvona udarate priču o sedam krivičnih prijava protiv njega što čame u ladicama Tužilaštva BiH, zbog tog ste mu i nadimak ‘Merkator’ prišarafili na čelo – a sad se sjetili da ga pošaljete nama, u Sarajevo !? Jebitito. Što posao s njime niste sami završili ? Kad vas na izborima povalja ko piliće – udarite u kuknjavu: ne možemo ga pobijediti jer je u Općinskoj administraciji i po gradskim javnim preduzećima on lično pozapošljavo toliko ljudi – da je to glasačka mašina protiv koje se ne može. Njegovi ljudi – njegovi glasovi. Poso gotov prije nego je i započeo. E pa u Sarajevu na tu kartu ne može igrati ! Zauzeto ! Poklopio Zlaja. Zauzeto ! Poklopio Nermin. Hvala lijepa. Neka ne dolazi. Ne treba nam. Ne treba nam ni na vlasti ni u opoziciji – niđe nam ne treba. Imamo takvih, za izvoza ! Doduše, možda su stvari zamršenije nego što se to isprve vidi. Možda se u sve to upetljala neka krupnija pamet !? Možda je u taj kandidacijski poduhvat neko ugradio podlu zamisao da dokrajči i sa političke scene zauvijek smakne ostatke negdašnjeg Saveza komunista !? Ništa nije nemoguće. Ali – šta je da je – nemojte, dragi Tuzlaci, trčati pred rudu ! Kandidatura vašeg gradonačelnika za funkciju predsjednika SDP-a BiH jeste gotova stvar, ali – štono Rusi kažu: pilići se broje ujesen ! Prvo i prvo, tom kandidaturom, ako ćemo pravo, nije ni frtalj posla završeno. Drugo i drugo, naučili smo pravilo: Ko u Bosni ima vlast, ima i način da je zadrži ! Ne mislite valjda da će Nermin Nikšić sjediti skrštenih ruku ? Treće i treće: tog vašeg Jasmina niko u Sarajevu neće ! Eto vam ga tamo, kako ste s njime deverali do sad, deverajte i od sad ! Abdulah Sidran (Danas.info/Izvor: Dnevni avaz/Foto: SB)
Pročitaj više na: http://tuzla.danas.info/2015/08/18/abdu ... -imamovic/
bas iskreno zalim jer ga smatram velikim piscem, volim to kako pise, iako lica koja pokazuje kad se konektuje na politiku bas i nisu za hvaliti se okolo...
- General War
- Posts: 24423
- Joined: 18/09/2013 22:04
#39950 Re: SDP
ko se sve kandidovao za nacelnika, sasvim ocekivano, dok tuzlaci nisu dosli tobe, pa onda opstina gorila koliko je valjao.sumirprimus wrote:klasicna dnevnopolitikanstka pljuvacina.
da dzasko nije valjo njonju bi tuzlaci glasali toliko za njeg.
