Milorad Dodik ALL ABOUT
-
jalija s bistrika
- Posts: 160
- Joined: 09/03/2007 20:43
#3976 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
Inzko o Dodiku: "Glavni kočničar svih reformskih procesa"
25.05.2009.
Vlasti Republike Srpske (RS) i premijer tog entiteta glavni su krivci za zastoj Bosne i Hercegovine na evropskom putu i glavni su kočničari svih reformskih procesa. To je, u najkraćem, ocjena koju je u svom izvještaju o stanju u BiH u posljednjih šest mjeseci iznio visoki predstavnik Valentin Inzko.
On je izvještaj poslao generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Ban Ki-moonu i predsjedavajućem Vijeća sigurnosti UN-a Vitaliju Ćurkinu. Do ovog izvještaja došla je beogradska štampa kojoj je predsjednik DP-a Dragan Čavić kazao da je upoznat sa njim.
"Izvještaj visokog predstavnika je katastrofalan po RS jer je ona označena kao generator svih problema u BiH. Za to je najodgovornija vlast u RS koja je sastavljanju takvog izvještaja doprinijela svojom iracionalnom, nerealnom i konfliktnom politikom", izjavio je Čavić.
"Od 1. novembra 2008. do 30. aprila 2009. u BiH je nastavljeno urušavanje autoriteta visokog predstavnika i Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira, a posebno su nastavljeni napadi Vlade RS usmjereni protiv državnih institucija, njihovih ovlaštenja i zakona. Tokom ovog perioda, zvaničnici i institucije RS su preduzeli korake i davali izjave za vezane za ideju o eventualnoj secesiji od BiH. Ti koraci uključuju službenu platformu RS za ustavne promjene, u kojoj se BiH vidi kao unija nezavisnih država i aludira na mogućnost da se građani na referendumu izjasne o pitanjima "državne strukture" i "ustavnog uređenja"", stoji u Inzkovom izvještaju.
On naglašava da je u februaru ove godine Dodikova stranka usvojila zaključke u kojima poziva građane da izraze svoju volju o tome "da li su za postojanje RS u dejtonskom teritorijalnom i političkom okviru", a istog mjeseca Dodik je u medijima predstavio prijedlog svoje partije za ustavnu reformu.
"Ta platforma sadrži niz ultimatuma, uključujući i pravo da se održi referendum o nezavisnosti u periodu od tri godine. Dodik je u aprilu radiju "Slobodna Evropa" izjavio da će se jednog dana steći pravi uslovi da RS pođe putem Kosova i odvoji se od BiH. Političku situaciju su dodatno komplikovali vlasti i vladajuće partije u RS, osporavajući legalitet i validnost odluka visokog predstavnika. U te korake spada i pismo koje je Vlada RS, zaobilazeći državne institucije, poslala Vijeću sigurnosti UN u kojem se kaže da "nema legalne baze za odluke OHR-a kojim se narušava Ustav BiH, Dejtonski ugovor, međunarodni sporazumi i principi međunarodnog prava". U još jednom pokušaju da skrene pažnju sa aktuelnih političkih i procesa reformi, Dodik je na aprilskoj sjednici Narodne skupštine RS izjavio da "stabilnost BiH najviše ugrožavaju ilegalne aktivnosti OHR-a", stoji u izvještaju visokog predstavnika Valentina Inzka. On naglašava da je "napredak u tekućoj istrazi državnog tužioca BiH I SIPA-e u vezi sa kriminalom Dodika i ostalih, izazvao snažan otpor zvaničnika RS protiv državnih institucija, uključujući prijetnje jednostranim povlačenjem iz BH. institucija. Ta neprihvatljiva reakcija pokrenuta je pošto je SIPA predala Tužilaštvu BiH krivičnu prijavu protiv Milorada Dodika i ostalih".
"Kada je u Sarajevu šefica protokola američkog potpredsjednika Josepha Bidena, oslovila specijalnog izaslanika EU za vanjsku politiku Javiera Solanu sa: "Dobrodošli, gospodine visoki predstavniče", bilo je jasno da Amerikanci evropsku pratnju tokom ove posjete prije doživljavaju kao opterećenje. Takva zamjena Solane sa stvarnim visokim predstavnikom međunarodne zajednice u BiH, Austrijancem Valentinom Inzkom, bila je vrlo neprijatna. Američki potpredsjednik zapravo Solanu uopšte nije pozvao u Sarajevo. On ga takođe nije poveo sa sobom u posjetu Srbiji i Kosovu", piše berlinski list "Tageszeitung" u analizi posjete američkog potpredsjednika, Josepha Bidena BiH, Srbiji i Kosovu i ističe:
"Na taj način zajedničko djelovanje SAD i EU u Sarajevu nije uspjelo, a to upućuje na razlike između Washingtona i Brisela kada je riječ o Balkanu. Doduše adminstracija američkog predsjednika Baracka Obame još ima obzira prema EU, jer je odluku o imenovanju posebnog izaslanika za Balkan, što je prošle sedmice zahtijevao američki Kongres, odgodila. Demokrate sada, kao i ranije, polaze od toga da je nakon proglašenja nezavisnosti Kosova u prvi plan ponovo izbila budućnost BiH. Može se čuti kako je situacija na Kosovu stabilizirana. Nasuprot tome, previše mekano držanje Evrope u BiH dovelo je do zamršene situacije u kojoj je nacionalistička retorika uzela maha, kao u periodu prije rata. Bidenova posjeta pokazuje da SAD namjeravaju politici EU na Balkanu suprotstaviti svoje vlastite zamisli", zaključuje "Tageszeitung".
25.05.2009.
Vlasti Republike Srpske (RS) i premijer tog entiteta glavni su krivci za zastoj Bosne i Hercegovine na evropskom putu i glavni su kočničari svih reformskih procesa. To je, u najkraćem, ocjena koju je u svom izvještaju o stanju u BiH u posljednjih šest mjeseci iznio visoki predstavnik Valentin Inzko.
On je izvještaj poslao generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Ban Ki-moonu i predsjedavajućem Vijeća sigurnosti UN-a Vitaliju Ćurkinu. Do ovog izvještaja došla je beogradska štampa kojoj je predsjednik DP-a Dragan Čavić kazao da je upoznat sa njim.
"Izvještaj visokog predstavnika je katastrofalan po RS jer je ona označena kao generator svih problema u BiH. Za to je najodgovornija vlast u RS koja je sastavljanju takvog izvještaja doprinijela svojom iracionalnom, nerealnom i konfliktnom politikom", izjavio je Čavić.
"Od 1. novembra 2008. do 30. aprila 2009. u BiH je nastavljeno urušavanje autoriteta visokog predstavnika i Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira, a posebno su nastavljeni napadi Vlade RS usmjereni protiv državnih institucija, njihovih ovlaštenja i zakona. Tokom ovog perioda, zvaničnici i institucije RS su preduzeli korake i davali izjave za vezane za ideju o eventualnoj secesiji od BiH. Ti koraci uključuju službenu platformu RS za ustavne promjene, u kojoj se BiH vidi kao unija nezavisnih država i aludira na mogućnost da se građani na referendumu izjasne o pitanjima "državne strukture" i "ustavnog uređenja"", stoji u Inzkovom izvještaju.
On naglašava da je u februaru ove godine Dodikova stranka usvojila zaključke u kojima poziva građane da izraze svoju volju o tome "da li su za postojanje RS u dejtonskom teritorijalnom i političkom okviru", a istog mjeseca Dodik je u medijima predstavio prijedlog svoje partije za ustavnu reformu.
"Ta platforma sadrži niz ultimatuma, uključujući i pravo da se održi referendum o nezavisnosti u periodu od tri godine. Dodik je u aprilu radiju "Slobodna Evropa" izjavio da će se jednog dana steći pravi uslovi da RS pođe putem Kosova i odvoji se od BiH. Političku situaciju su dodatno komplikovali vlasti i vladajuće partije u RS, osporavajući legalitet i validnost odluka visokog predstavnika. U te korake spada i pismo koje je Vlada RS, zaobilazeći državne institucije, poslala Vijeću sigurnosti UN u kojem se kaže da "nema legalne baze za odluke OHR-a kojim se narušava Ustav BiH, Dejtonski ugovor, međunarodni sporazumi i principi međunarodnog prava". U još jednom pokušaju da skrene pažnju sa aktuelnih političkih i procesa reformi, Dodik je na aprilskoj sjednici Narodne skupštine RS izjavio da "stabilnost BiH najviše ugrožavaju ilegalne aktivnosti OHR-a", stoji u izvještaju visokog predstavnika Valentina Inzka. On naglašava da je "napredak u tekućoj istrazi državnog tužioca BiH I SIPA-e u vezi sa kriminalom Dodika i ostalih, izazvao snažan otpor zvaničnika RS protiv državnih institucija, uključujući prijetnje jednostranim povlačenjem iz BH. institucija. Ta neprihvatljiva reakcija pokrenuta je pošto je SIPA predala Tužilaštvu BiH krivičnu prijavu protiv Milorada Dodika i ostalih".
"Kada je u Sarajevu šefica protokola američkog potpredsjednika Josepha Bidena, oslovila specijalnog izaslanika EU za vanjsku politiku Javiera Solanu sa: "Dobrodošli, gospodine visoki predstavniče", bilo je jasno da Amerikanci evropsku pratnju tokom ove posjete prije doživljavaju kao opterećenje. Takva zamjena Solane sa stvarnim visokim predstavnikom međunarodne zajednice u BiH, Austrijancem Valentinom Inzkom, bila je vrlo neprijatna. Američki potpredsjednik zapravo Solanu uopšte nije pozvao u Sarajevo. On ga takođe nije poveo sa sobom u posjetu Srbiji i Kosovu", piše berlinski list "Tageszeitung" u analizi posjete američkog potpredsjednika, Josepha Bidena BiH, Srbiji i Kosovu i ističe:
"Na taj način zajedničko djelovanje SAD i EU u Sarajevu nije uspjelo, a to upućuje na razlike između Washingtona i Brisela kada je riječ o Balkanu. Doduše adminstracija američkog predsjednika Baracka Obame još ima obzira prema EU, jer je odluku o imenovanju posebnog izaslanika za Balkan, što je prošle sedmice zahtijevao američki Kongres, odgodila. Demokrate sada, kao i ranije, polaze od toga da je nakon proglašenja nezavisnosti Kosova u prvi plan ponovo izbila budućnost BiH. Može se čuti kako je situacija na Kosovu stabilizirana. Nasuprot tome, previše mekano držanje Evrope u BiH dovelo je do zamršene situacije u kojoj je nacionalistička retorika uzela maha, kao u periodu prije rata. Bidenova posjeta pokazuje da SAD namjeravaju politici EU na Balkanu suprotstaviti svoje vlastite zamisli", zaključuje "Tageszeitung".
- Real Khan
- Posts: 2552
- Joined: 23/11/2006 10:58
- Location: Cyber-skyscraper
#3977 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
a već 26.05.2009. godine (ili već dan-dva nakon Kongresa SDA) će isti "Chief-kočničar" Dodik dobiti političku podršku Tihića i Silajdžića kroz još jedan "istorijski sporazum"..."kompromis"...bla bla...jalija s bistrika wrote:Inzko o Dodiku: "Glavni kočničar svih reformskih procesa"
25.05.2009.
-
Abacija
- Posts: 4493
- Joined: 11/01/2008 05:06
- Location: Haustor
#3978 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
Pa vec je Dodik dobio podrsku, i to unaprijed.Real Khan wrote:a već 26.05.2009. godine (ili već dan-dva nakon Kongresa SDA) će isti "Chief-kočničar" Dodik dobiti političku podršku Tihića i Silajdžića kroz još jedan "istorijski sporazum"..."kompromis"...bla bla...jalija s bistrika wrote:Inzko o Dodiku: "Glavni kočničar svih reformskih procesa"
25.05.2009.
Adnan Terzić
"Dodiku treba dati da vodi i razvija BiH"
http://www.sarajevo-x.com/clanak/090524063 24.05.2009. u 16:24
- Mx
- Posts: 1073
- Joined: 17/07/2003 00:00
#3979 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
Znaci Adnan Terzic svojom izjavom namjerno kompromituje sebe i trasira pobjedu B. Izetbegovica.Abacija wrote:Pa vec je Dodik dobio podrsku, i to unaprijed.Real Khan wrote:a već 26.05.2009. godine (ili već dan-dva nakon Kongresa SDA) će isti "Chief-kočničar" Dodik dobiti političku podršku Tihića i Silajdžića kroz još jedan "istorijski sporazum"..."kompromis"...bla bla...jalija s bistrika wrote:Inzko o Dodiku: "Glavni kočničar svih reformskih procesa"
25.05.2009.
Adnan Terzić
"Dodiku treba dati da vodi i razvija BiH"
http://www.sarajevo-x.com/clanak/090524063 24.05.2009. u 16:24
-
Abacija
- Posts: 4493
- Joined: 11/01/2008 05:06
- Location: Haustor
#3980 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
I Tihica istovremeno...Mx wrote:
Znaci Adnan Terzic svojom izjavom namjerno kompromituje sebe i trasira pobjedu B. Izetbegovica.
-
zavrzlama
- Posts: 10463
- Joined: 15/01/2006 18:35
#3981 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
stranacarenje nije moj fah..ali imama osjecaj da Terzic radi za Tihica...cilj naturanja Terzica je da se sprijeci pobjeda Izetbegovica..
sva trojica su za mene govna...strateski za BIH je najbolje da pobijedi Tihic,jer se (ako budu znali) moze od MZ dobiti beneficija jer istog Tihica forsiraju glavesine iz MZ...
recept: pobjedjuje Tihic, priklanja mu se SDP,SDA kadrovi drze vlast i fotelje a sprovode se ideje SDP-a...vatikansko-mudjehedinska zavjera
sva trojica su za mene govna...strateski za BIH je najbolje da pobijedi Tihic,jer se (ako budu znali) moze od MZ dobiti beneficija jer istog Tihica forsiraju glavesine iz MZ...
recept: pobjedjuje Tihic, priklanja mu se SDP,SDA kadrovi drze vlast i fotelje a sprovode se ideje SDP-a...vatikansko-mudjehedinska zavjera
-
Abacija
- Posts: 4493
- Joined: 11/01/2008 05:06
- Location: Haustor
#3982 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
Strateski je najbolje da se SDA raspadne, a ako Tihic (ili Terzic) pobijedi onda Mile komotno moze da preuzme rukovodstvo stranke. A SDP bi izgubio polovinu glasova u slucaju da udje u koaliciju sa SDA.zavrzlama wrote:stranacarenje nije moj fah..ali imama osjecaj da Terzic radi za Tihica...cilj naturanja Terzica je da se sprijeci pobjeda Izetbegovica..
sva trojica su za mene govna...strateski za BIH je najbolje da pobijedi Tihic,jer se (ako budu znali) moze od MZ dobiti beneficija jer istog Tihica forsiraju glavesine iz MZ...
recept: pobjedjuje Tihic, priklanja mu se SDP,SDA kadrovi drze vlast i fotelje a sprovode se ideje SDP-a...vatikansko-mudjehedinska zavjera
Last edited by Abacija on 25/05/2009 14:58, edited 1 time in total.
-
dallton
- Posts: 7739
- Joined: 31/07/2008 08:49
#3983 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
SDA ce se raspasti bilo ko da pobijedi i to ce mi biti jedna velika satisfakcija, a ako sdp udje u koaliciju sa sda, onda ce se i sdp raspastiAbacija wrote:Strateski je najbolje da se SDA raspadne, a ako Tihic (ili Terzic) pobijedi onda Mile komotno moze da preuzme rukovodstvo stranke. A SDP bi izgubio polovinu glasova u slucaju udje u koaliciju sa SDA.zavrzlama wrote:stranacarenje nije moj fah..ali imama osjecaj da Terzic radi za Tihica...cilj naturanja Terzica je da se sprijeci pobjeda Izetbegovica..
sva trojica su za mene govna...strateski za BIH je najbolje da pobijedi Tihic,jer se (ako budu znali) moze od MZ dobiti beneficija jer istog Tihica forsiraju glavesine iz MZ...
recept: pobjedjuje Tihic, priklanja mu se SDP,SDA kadrovi drze vlast i fotelje a sprovode se ideje SDP-a...vatikansko-mudjehedinska zavjera
-
zavrzlama
- Posts: 10463
- Joined: 15/01/2006 18:35
#3984 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
SDA je najvece zlo za bosnjake, raspad iste stranke je nemonivan...sad pokusavaju da presvuku ideologiju od probosnjacke u probosansku ali tesko ide...pitam se sto SDA nije od svog osnutka gajila probosansku politiku,nego malo mahala zelenom zastavicom sa polumjesecom....samo politicki nepismen je mogao smatrat da budjenje nacionalne svijesti kod bosnjaka nece biti najjace oruzje velikosrbima da umjerene i tradicionalno sekularne BIH muslimane prikazu onakvim kakvi tradicionalni nikad nisu bili...velikosrbi su kao neprijatelja broj jedan imali suzivot i drzavu BIH,a suzivot ubijas naturanjem bosnjacima nekog njihovog velikobosnjastva,a BIH ubijas razvijanju probosnjackog interesa a ne probosanskog...SDA je tu pala na ispitu....ideologija SDA i odnos glasaca prema BIH nije se nikad poklapala,ali se to sve godinama uspjesno sakrivalo a sad su karte na stolu okrenute da svi jasno vide(ako nas narod zna gledati otvorenih ociju)..da su Terzic ili Izetbegovic pravi BIH patriote oni se uopste nebi kandidovali nego bi iz moralnih razloga napustili SDA i kazali narodu i glasacima SDA sta je stvarna politika I krajnji cilj njihove politike...medjutim radi se tu o ucjenama iz MZ a i njima samim je draga fotelja..MZ odgovara bosnjacka nacionalna stranka jer tako odrzavaju ostale nacionalne stranke kod druga dva naroda jer Evropi treba unatrasnja podijeljena i nestabila BIH...
-
solo_guitarist
- Posts: 10
- Joined: 19/04/2009 10:25
#3985 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
Bravo gospodine Mile, iskrene cestitke. Stigli ste do 162 stranice sto govori o cinjenici da ste najvazniji politicki subjekt u BiH. Iako je vecina komentara negativna (sto vise govori o komentatorima nego o vama) potvrdila se narodna "da se za dobrim konjem prasina dize".Nastavite jos zesce sa svojim angazovanjem za dobrobit Republike Srpske, kako bi izazvali jos vise negativnih komentara na ovom mestu.
-
dallton
- Posts: 7739
- Joined: 31/07/2008 08:49
#3986 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
tema o situaciji u izraelu je osnovana prije 7 mjeseci i ima oko par hiljada stranica s masom komentatora...a to sto se ovdje vrti nas 10 koji stalno postiramo ti je otprilike dokaz samo da smo stalno na netu, i to je tosolo_guitarist wrote:Bravo gospodine Mile, iskrene cestitke. Stigli ste do 162 stranice sto govori o cinjenici da ste najvazniji politicki subjekt u BiH. Iako je vecina komentara negativna (sto vise govori o komentatorima nego o vama) potvrdila se narodna "da se za dobrim konjem prasina dize".Nastavite jos zesce sa svojim angazovanjem za dobrobit Republike Srpske, kako bi izazvali jos vise negativnih komentara na ovom mestu.
-
bosna123
- Posts: 1421
- Joined: 24/09/2008 10:40
#3987 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
@ dalltone, sto mu uopce odgovaras. Ima ovdje par padobranaca, koji upadnu sa recenicom ili dvije (vise nisu u stanju sastaviti), i najvise se uvrijede kad ih izignoriras. Zato, zaobidji ih.
-
zavrzlama
- Posts: 10463
- Joined: 15/01/2006 18:35
#3988 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
bravo gitarasolo_guitarist wrote:Bravo gospodine Mile, iskrene cestitke. Stigli ste do 162 stranice sto govori o cinjenici da ste najvazniji politicki subjekt u BiH. Iako je vecina komentara negativna (sto vise govori o komentatorima nego o vama) potvrdila se narodna "da se za dobrim konjem prasina dize".Nastavite jos zesce sa svojim angazovanjem za dobrobit Republike Srpske, kako bi izazvali jos vise negativnih komentara na ovom mestu.
162 stranice o Dodiku su razlog sto je on politicki subjekat u BIH..da nema ovih 162 stranice bi znacilo da bi rs i Dodik bili dio Srbije....nastavljamo sa jos 1162 stranice da dodik ostane BIH politicki subjekat a ne Srbijanski...
eh da te cuje Milorad da spominjes njega kao BIH politickog subjekta..tip se sav rasturi da nema nista sa BIH a ti mu dajes titulu ni manje ni vise"politickog subjekta u BIH"
bravo jos jednom gitara,shvatio si i sam da se valja nama rahat patiti svi zajedno u BIH..
-
dallton
- Posts: 7739
- Joined: 31/07/2008 08:49
#3989 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
Ja tebi – ti meni
Slučaj Karadžić pokazuje da su velike politike vjerovatno pravile sitne i nešto veće nagodbe s kolovođama našeg rata i (ne)mira. Od toga je ipak zanimljiviji odgovor na pitanje da li predmet slične trgovine mogu biti i neki sadašnji lideri, na primjer Dodik?
Piše: Vlastimir Mijović
Ucjene i zakulisne nagodbe sastavni su dio politike otkad je svijeta i vijeka. Po principu da je čak i manje zlo svrsishodno ako se njime ublažava veća nevolja, mnogi politički zulumćari izvukli su se, a da nisu platili cijenu svog zlorađenja.
S tim je očito računao i Radovan Karadžić koji se, otkako je dopao iza haških rešetaka, malo-malo pokušava spasiti uvjeravanjem sudija i javnosti da je svoj dug već izmirio, te da mu ne treba biti suđeno. Cijena koju je tobože platio oličena je u njegovom dobrovoljnom povlačenju iz javnog života Bosne i Hercegovine, u ljeto 1996. godine.
Kako Karadžić neprestano tvrdi, za protuuslugu – to jest obećanje da nikad neće izaći pred Haški sud – garantovala je sama Amerika, i to u liku njenog balkanskog specijalca Ričarda Holbruka. S tom pričom "Dabić" je i ovih dana pred Tribunalom pokušao kupiti malo vremena i publiciteta, premda je i sam sigurno uvjeren da od toga nema ništa. I to ne zato što Tribunal ne prihvata američke "garancije“ ni obećani "imunitet“, nego jednostavno zato što mu je i u času kad se eventualno nagodio sa Holbrukom bilo jasno da mora igrati onako kako muzika svira, to jest da američko naređenje mora poslušati milom ili silom. Odabrao je tanku nadu da će ga Amerikanci možda poštediti, jer je to ipak bilo bolje od druge mogućnosti – da ga ti isti ljudi odmah uhite i predaju Hagu, što bi oni vjerovatno i učinili da Radovan nije sam podvio rep.
I tako je, s dogovorom ili bez njega, Karadžić ipak jeftino kupio još 12 godina svoje dabićevske slobode. Na nju, kako s optužnicom i dokazima stoje stvari, više do kraja života ne može računati, pa ga ništa i ne košta da sad glumata veliku „zvijezdu“ s kojom su, eto, i velemoćni Amerikanci politički trgovali.
Moguće je, dakle, da je Holbruk nešto i obećao, pa i verbalno garantovao Radovanu Karadžiću. No, iste te garancije tipa "obećanje ludom radovanje“ imao je, na primjer, i Jadranko Prlić, Karadžićev komšija u haškom pritvoru. Njemu je ubrzo nakon rata ponuđeno, a Jadranko objeručke prihvatio, da svoje ratne prljavštine spere izlaskom iz rukovodstva Hrvatske demokratske zajednice BiH, te prihvatanjem uloge Trojanca za rasturanje tada krovne hrvatske stranke.
Prlić je ipak završio u Hagu, jednostavno zato što je onima s kojim se nagodio obećavao mnogo više od onog što je realno mogao i nastojao u tom pravcu učiniti. Oformio je neku strančicu kontra HDZ-a, poneku lanuo o svojim dojučerašnjim pajtašima, ali sve to nije dostiglo nivo koji bi eventualno poslužio kao dovoljan kolateral za ratnozločinačku amnestiju. Zato se i našao pred Haškim sudom. Ko zna, da je "prodao“ više dobrih usluga, možda bi se i otkupio, jer u politici se nikad ne prestaje s pokušajima trgovanja, čak i sa najvećim i najprljavijim ulozima.
Nemam za to pouzdanih dokaza niti argumenata koje bi se dalo javno predočiti, pa stoga mogućnost da su ponekom grijesi i oprošteni ako ih je "valjano“ otkupio ističem u obliku pitanja: Zašto, na primjer, niko nikad s Hagom nije vezivao ime Nevena Tomića, Prlićevog najbližeg saradnika, ili pak Velibora Ostojića, Vojislava Maksimovića ili Alekse Buhe, iz Karadžićevog rukovodstva? A nije da nema indicija po kojim je mnogo nevine krvi moglo biti proliveno i njihovom "inspirativnom“ politikom i konkretnim djelovanjem u ratnom periodu.
Jesu li oni nekim kontrauslugama, zapravo cinkarenjem važnijih glava, otkupili svoju slobodu, odnosno amnestiju? I ne samo oni, nego još neke perjanice zločinačkih hordi koje su tri i po godine harale Bosnom i Hercegovinom, a koje su volšebno potonule u anonominost, pa ih ne potražuju ni Hag ni neke druge vrste pravde.
Predmet priča o nikad dokazanoj nagodbi bio je i Alija Izetbegović, koji se 2000-te godine povukao iz državnog vrha, ubrzo i sa stranačke vodeće pozicije, a da pritom bolest možda i nije bila ključni razlog za demisiju.
Vjerovatnoća da su se neke velike političke trgovine zaista i dogodile, dakle, prilično je izvjesna, premda teško dokaziva. Pogotovo se to odnosi na moguće nove trgovine te vrste. A na jednu se upravo sada sumnja s puno razloga: na moguću nagodbu pokrovitelja BH mira sa – Miloradom Dodikom.
Scenarij je ovaj: Dodikovi kriminalni poslovi tako temeljito su dokumentovani da ga se maltene danas može strpati u ćuzu. Pa neće imati ništa ni od vlasti ni od silnih miliona s kojim si je mislio život učiniti beskrajno udobnim. Ali kako scenarij dalje kaže - ni to ne mora biti škripac iz kojeg nema izlaza. Ima, samo da Mile potpiše, pa mu se sve prljavo što je uradio – briše!?
A šta treba da potpiše, jasno je: jedan na najvišem međunarodnom nivou usaglašeni papir kojim bi se vrlo brzo dobio novi BH ustav, i to takav koji ovoj državi omogućava da u punom smislu riječi i na cijeloj svojoj teritoriji stvarno bude – država.
Pomenuti scenarij nikad se ne mora pretvoriti u konkretan film, ali tu su ipak dva razloga koja bi, ako to moćnici žele, mogla dovesti do njegove realizacije. Prvo, Dodik je stvarno kompromitovan, s punim džepom oraha, i drugo – u Republici Srpskoj on ima poziciju i nedvojbene ingerencije da sutra u njeno ime potpiše šta god mu je volja.
Tu su, naravno, i kontra teze. Ne znamo, naime, da li su svjetski moćnici stvarno spremni na ovako krupnu trgovinu. Ne znamo, takođe, ni matematiku s kojom barata Dodik, iako je poznato da je on od 1998. do danas u više navrata s međunarodnom zajednicom pravio zakulisne nagodbe.
Na kraju, ne znamo još nešto, ključno: koliko bi takav eventualni Dodikov potpis držao vodu? Jer on jeste trenutno najjači srpski igrač u BiH, ali nikako nije i jedini koji bi srpsku lađu najradije odmakao daleko od naše obale. To što bi Dodik možda danas odradio, neko bi sutra, nakon novih izbora i prelaska žezla u druge ruke, po sistemu puj-pike-ne-važi možda i razvrgnuo.
Nagodbe su dio političkog instrumentarija s kojom se oduvijek barata, često naizgled nezamislive i prljave, ali ipak djelatne, moguće i ostvarive. Odobravali ih ili ne, ne smijemo se iznenaditi ako nam se pred očima dogode, čak i ubrzo. Valjda niko više nije naivan da misli kako je u posljednjih dvadesetak godina sve na ovim prostorima išlo spontano. Mnogo toga vjerovatno je ugođeno, dogovoreno i odtrgovano, ali ipak ništa nije definitivno završeno. Stoga i realna mogućnost da se ova velika i prljava politička saga nastavi, između ostalog i nekim novim nagodbama – možda i spektakularnim!
-
dallton
- Posts: 7739
- Joined: 31/07/2008 08:49
#3990 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
i sam sam se iznenadio kritikom koju je na racun pc-a u UN uputio incko, ocekivao sam neku vrstu govora "sve strane da se suzdrze od retorike, blablablablabl", medjutim surpriseDodik požurio da odgovori Inzku
Premijer RS-a Milorad Dodik smatra da je visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU-a Valentin Inzko "očigledno podlegao utisku koji je stvarala grupa iz OHR-a koja je bila uvijek protiv RS-a, te na bazi toga i koncipirala izvještaj koji je Inzko iznio pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih nacija".
Dodik je u četvrtak uvečer u izjavi RTRS-u kazao još da se Inzkov izvještaj "ne odnosi na period otkad je on došao na dužnost u BiH, već na neki raniji, kada sadašnji visoki predstavnik nije ni bio prisutan u BiH".
Istaknuo je da se iz "nekih krugova međunarodne zajednice uvijek počne stvarati depresivna situacija" pred svaku novu sjednicu Vijeća za provođenje mira (PIC).
“Prije martovske sjednice Vijeća za provođenje mira bila je uzavrela atmosfera. Nakon toga dva mjeseca niko ništa nije progovorio i evo sada se priprema nova sjednica Vijeća gdje se odlučuje hoće li biti međunarodne zajednice ili neće i opet se sada pokušavaju plasirati stari klišei i sterotipi“, ocijenio je entitetski premijer.
Visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU-a Valentin Inzko rekao je, između ostalog, u Vijeću sigurnosti UN-a da
neki od visokih političkih funkcionera iz Republike srpske "napadaju legitimitet institucija - sudskih, tužilačkih, policijskih, ekonomskih, obavještajnih i odbrambenih - i na čelu su nastojanja da se ranije reforme usmjerene ka izgradnji države kao i one koje je diktirala EU, vrate unazad."
Lideri RS ugrožavaju funkcionisanje BiH
Valentin Inzko u UN
Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Ništsa ne smije ugroziti rad i funkcionisanje institucija BiH
Neću dozvoliti da nacionalna retorika - poglavito u Republici Srpskoj – ugrozi funkcionisanje BiH, temeljna je poruka Valentina Inzka koju je dostavio Vijeću sigurnosti u svom prvom obraćanju ovom najvažnijem organu UN.
Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Inzko je govoreći u New Yorku, pred 15 veleposlanika Vijeća sigurnosti, rekao kako je situacija u BiH, generalno dobra, kada je riječ o sigurnosti. Ali, zato je napredak ka euroatlanskim integracijama usporen, i zbog stalnog osporavanja državnih nadležnosti iz manjeg bh. entiteta.
U proteklom je periodu, rekao je Inzko, “u više navrata, na zvaničnim vladinim i skupštinskim dokumentima RS navedena mogućnost samopredjeljenja” tog entiteta, dok su lideri Republike Srpske “bili na prvoj lini fronta” u napadima na legitimitet državnih institucija Bosne i Hercegovine.
Valentin InzkoBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:
Ti su se orkestrirani napadi vremenski često poklapali s periodom u kome su nadležni organi (SIPA) - Državnom tužilaštvu BiH “dostavljali dokumente o navodnim financijskim malverzacijama entiteskog premijera”. Radi se naravno o Miloradu Dodiku, čije je ime Inzko, s tim u vezi ispustio pomenuti. No, kao primjer je naveo “navodnih 68 entiteskih ovlaštenja za koje je Narodna skupština RS, 14.05.2009, ustvrdila da su ukradeni od strane države BiH”.
Građani BiH kolateralna šteta
Inzko je naveo kako je sve to, uz druge razloge, kulminiralo u blokiranje ispunjenja uvjeta koje je nadležnim institucijama u BiH naložilo Vijeće za implementaciju mira (PIC), upravo od strane RS. To se dogodilo na račun svih građana BiH, kojima se do daljnjeg odlaže liberalizacija viznog režima za putovanje u zemlje EU.
Predsjedavajući Vijeća ministara (VM) BiH, Nikola Špirić koji je učestvovao u radu Vijeća sigurnosti, pored opće podrške koju je pružio novom visokom predstavniku, zamjerio je na tonu njegovog izvješća, sugerišući da je previše pesimističan. Špirić se u svom nastupu založio za poštivanje Daytonskog sporazuma, te “dokidanje kategoričkih prava” međunarodnoj zajednici. Ovo drugo, analitičari su odmah ocijenili, njegovom opozicijom “bonskim ovlastima”, koje i dalje stoje na raspolaganju visokom predstavniku.
Usvajanje zakona po ubrzanom postupku?
Špirić je iznio zahtjev, da EU ubrza procedure oko stavljanja BiH na “bijelu šengensku listu”, jer će to samo ojačati proeuropske snage u BiH.
“Od 174 zahtjeva koji su traženi (u Mapi puta EU – op.aut.), u potpunosti ispunili smo 149, 18 je u procesu ispunjavanja, a 7 ih još čeka na ispunjenje”, rekao je Špirić. On je dodao, kako je svjestan važnosti ovog pitanja za bosanske građane, te da “BiH zaostaje za drugim zemljama u regionu. Priznao je i da šest krucijalnih zakona za liberalizaciju viza nije dobilo podršku u Parlamentu Bosne i Hercegovine.
Predsjedeavajući Vijeću ministara BiH Nikola ŠpirićBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Špirić je uputio kritike na račun međunarodnih predstavnika u BiH
Zato je, kako je rekao u Vijeću sigurnsoti, naložio, da Vijeće ministara organizuje ministarski sastanak, kako bi se što prije proizveo “harmonizirani tekst” pomenutih zakona. Špirić je obećao da će se po povratku u Sarajevo, dodatno angažovati , kako bi se ispunili preostali zahtjevi oko liberalizacije viznog režima za sve građane BiH. Sve to i u “duhu poruke koju su nam dostavili podpredsjednik SAD Joseph Biden, i visoki predstavnik za sigurnosnu politiku EU Javier Solana, za vrijeme njihove nedavne posjete Bosni i Hercegovini”, rekao je predsjedavajući VM BiH.
Inzko kritikovao Špirićevu izjavu
A onda je Nikola Špirić izgovorio rečenicu, koja u New Yorku, blago rečeno - nije ostavila ravnodušnim visokog predstavnika Valentina Inzka: “Demokracija, dobro vladanje i vladavina zakona ne mogu biti nastavljeni u Bosni i Hercegovini, ako fundamentalni principi demokracije, dobrog vladanja, i vladavine zakona nisu poštivani od tih istih međunarodnih predstavnika, koji tvrde da žele njihovo etabliranje”.
Na kraju skoro dvosatne sjednice Vijeća sigurnosti, posvećene redovnom polugodišnjem izvješću visokog predstavnika o situaciji u BiH, na ove je Špirićeve riječi, reagirao Valentin Inzko. Braneći legaciju svih njegovih prethodnika poimenično, od Carla Bildta do Miroslava Lajčaka, on je dodao: “Ovo je upravo ona retorika koja odlaže zatvaranje Ureda visokog predstavnika u BiH”!
Na sjednici je bilo riječi i o tranziciji OHR-a u Ured specijalnog predstavnika EU (EUSTR), koja se predviđa u desetom mjesecu ove godine, tek onda kad nadležne bh. političke institucije ispune “svih pet ciljeva i dva uvjeta” koje je propisao PIC.
- Drvosjeca iz Dejcica
- Posts: 16757
- Joined: 23/06/2004 15:46
- Location: Sarajevo
-
dallton
- Posts: 7739
- Joined: 31/07/2008 08:49
#3992 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
odgovor slijedi za dva sata u tonu "nece nama neki visoki predstavnik pricati sta pise u dejtonu, znamo mi svoja prava, samo dogovor i kompromis, nametanje ne vodi nikuda, i da znate da cemo vas tuziti tati u srbiji, buaaaaaaaa"Inzko o prijenosu nadležnosti
"Zaključke Skupštine RS-a staviti van snage"
Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko uputio je pismo Narodnoj skupštini RS-a u kojem zahtijeva da se ponište zaključci Narodne skupštine u vezi s Informacijom o efektima prijenosa ustavnih nadležnosti s RS-a na institucije BiH.
Valentin Inzko, (Foto: OHR)Inzko traži da se ti zaključci Skupštine, za koje su glasali svi srpski poslanici, stave van snage.
Predsjednik Narodne skupštine RS-a Igor Radojičić rekao je novinarima da je Kolegij entitetskog parlamenta danas informiran o Inzkovom pismu te da je zatraženo od parlamentarnih klubova i stranaka da o tome obave međusobne konsultacije i do naredne sjednice daju stav kako će se postupiti po zahtjevu visokog predstavnika.
Radi podsjećanja, Narodna skupština RS-a je u ranije usvojenim zaključcima navela da treba da se pokrene postupak revizije do sada "neustavno oduzetih" nadležnosti s entiteta na nivo BiH kroz izmjene, dopune i ukidanje zakona donesenih po tom osnovu".
Također, predloženo je i da se pokrene pravni spor pred domaćim i stranim pravosudnim institucijama o tom pitanju.
U samo tri od 68 dosadašnjih slučajeva, Narodna skupština RS-a dala je saglasnost za prijenos nadležnosti s entiteta na institucije BiH, navodi se u zaključcima koje je usvojila Narodna skupština RS-a 14.maja.
moze i ovako, a moze i onako ili sto bi rekao milo djukanovic "mozda cemo se dogovoriti a mozda i necemo"*** SPAM *** - Ambasador Sjedinjenih američkih država (SAD) u BiH, Charles English izjavio je kako Bosna i Hercegovina ne mora sa dva entiteta ući u EU, odgovarajući na pitanje o tome kako je potpredsjednik SAD, Joseph Biden prilikom nedavne posjete Balkanu podržao dvoentitetsko uređenje BiH.
"Ono što želim naglasiti i otkloniti te dvojbe jest da je potpredsjednik Biden kazao kako BiH može ući u EU kao država sa dva entiteta, ali nije kazao da to tako mora biti. Međutim, ma kakva bila unutrašnja struktura, ona mora biti zasnovana na konsenzusu", rekao je English za "Dnevni list".
-
dallton
- Posts: 7739
- Joined: 31/07/2008 08:49
#3993 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
hit dana - stenogram razgovora dodik-davidovic o turizmu u banjaluci i konclogoru manjaca, produkcija viktor ivancic
Ili ce biti po mom, ili ima da vas nema , BH DaniPozdrav zastavi: Dani u posjedu stenograma telefonskog razgovora između Milorada Dodika i Dragoljuba Davidovića nakon izbijanja skandala s turističkom brošurom
Menjačnica Manjača
Izvjestitelj Dana dokopao se snimke telefonskog razgovora između premijera Republike Srpske Milorada Dodika i gradonačelnika Banje Luke Dragoljuba Davidovića netom što je - uoči Svjetskog prvenstva u raftingu - iz opticaja povučena turistička brošura s konstatacijama da je "tokom posljednjeg rata Banjaluku moralo napustiti oko 80.000 uglavnom Bošnjaka i Hrvata", te da je "na Manjači bio smješten jedan od najvećih koncentracionih logora". Osnovano se sumnja da je osoba koja je ilegalno snimila razgovor dvojice visokih funkcionera ista ona koja je provela diverziju u turističkoj brošuri, ali redakcija zadržava pravo čuvati anonimnost svog izvora
"Ako neki turisti pitaju za Manjaču, upute ih u najbližu mjenjačnicu, računajući na njihovo slabo poznavanje srpskog. Kažu da pali u sto posto slučajeva"
MILORAD DODIK: Jeste ga otkrili, Davidoviću?
DRAGOLJUB DAVIDOVIĆ: Još nismo, gospodine predsjedniče, ali na dobrom smo tragu.
DODIK: E, pa kad ga još niste otkrili, onda hitno dođi do mene na jedno svečano otkrivanje.
DAVIDOVIĆ: Otkrivanje čega, gospodine predsjedniče?
DODIK: Grobnice za Dragoljuba Davidovića, eto čega, druškane! Vi ćete mene u grob otjerat, al' ja ću vas, matere mi, prije toga sve dat streljat. Pa znaš li ti šta sam ja sve napravio da to Svjetsko prvenstvo u raftingu dovedem u Banjaluku?! Pragove sam obilazio, muda sam otegao. A zašto? Zato da mi u turističkoj brošuri neki... neki... neki manijak i zlotvor insinuira da je Srpska zločinačka tvorevina! Pa u logor ću vas sve otjerat! Manjaču ću ponovo otvorit!
DAVIDOVIĆ: To je bila sabotaža, gospodine predsjedniče, nije se moglo...
DODIK: Znam ja da je sabotaža, Davidoviću, nisam glup. Ali čija, pitam te, čija?
DAVIDOVIĆ: To ćemo otkrit najhitnije što možemo, sve snage su angažovane na tome. Siguran sam da nije niko od domaćih ljudi. Tako ću reći i ako me pitaju novinari.
DODIK (glasno): Jel' tebi jasno šta turizam znači za ovu zemlju?! Jel' ti potpuno bistro koliki je za nas značaj te privredne grane?! Srpska bez turizma je, da prostiš, goli kurac, k'o da je dio Bosne i Hercegovine. A da sad ne spominjem prihode koje privatno očekujem...
DAVIDOVIĆ: Jasno mi je, predsjedniče...
DODIK (vrlo glasno): I znaš koliki su napori uloženi da se to ostvari, da Srpska postane samostalna i suverena turistička destinacija?! Pa glave su za to padale, čovječe! Brutalni rat je vođen, krv se prolijevala!
DAVIDOVIĆ: Znam, predsjedniče, znam...
DODIK (još glasnije): Osamdeset hiljada Hrvata i Bošnjaka smo protjerali iz Banjaluke zato da bi sutra mogli samostalno razvijati svoj turizam i druge privredne grane! Znaš li koliki je to napor?! I šta se dešava? Dešava se da nam banda sve to minira šireći podvale da smo odavde protjerali osamdeset hiljada Hrvata i Bošnjaka.
DAVIDOVIĆ: Znam, predsjedniče, znam...
DODIK: Logore smo otvarali da bi jednom postali zemlja blagostanja i turistička sila. I šta sad trebamo? Pustit da nam sve to unište obmanama da smo ovdje imali nekakve logore?
DAVIDOVIĆ: Nikako, predsjedniče, nikako...
DODIK: Jesmo li mi krajnjim ljudskim naporima stvorili etnički čistu državu zato da nas danas lažno optužuju za etničko čišćenje, to te ja pitam?! Jesmo li mi zato rušili Ferhadiju, da bi danas neko govorio da je nema?!
DAVIDOVIĆ: Nismo, gospodine predsjedniče.
DODIK: Šta nismo?
DAVIDOVIĆ: Nismo je rušili.
DODIK: Kako nismo, jebo ga ti?
DAVIDOVIĆ: Mislim, nismo je zato rušili.
DODIK: Tačno. Nismo zato. Nego zato da pokažemo turistima da nisu ni u Teheranu ni u Sarajevu, nego u Banjaluci. Kako bi Banjaluka mogla postati turistički atraktivna da je nismo učinili drugačijom od Teherana ili Sarajeva? Dobro taj ludak nije napisao i da leševi plivaju Vrbasom, bog te jebo, pa da nam rastjera i takmičare, ove raftingere, raftere, šta li su...
DAVIDOVIĆ: E, to stvarno nije mogao. Sve je to voda davno odnijela. A i mi smo sami dosta počistili.
DODIK: Šta hoćeš da kažeš?
DAVIDOVIĆ: Pa mislim, lagao bi...
DODIK: A ovako ne laže, a?
DAVIDOVIĆ: Ma laže, naravno, ali tako što se drži činjenica. Dakle, potpuno neprimjereno turističkoj brošuri.
DODIK: Naravno da je neprimjereno. Jer mi koji se bavimo državom i biznisom znamo da je turizam privredna djelatnost koja kod ljudi potiče sticanje lijepih dojmova. Ne možeš se uopšte baviti turizmom ako ne prodaješ muda pod bubrege. I tu ja vidim naše značajne komparativne prednosti. Zato ja i kažem: Republika Srpska je država na turističkim osnovama.
DAVIDOVIĆ: Lijepo rečeno, predsjedniče...
DODIK: Nego, hajde da budemo praktični, Davidoviću. Kad ćete uhvatiti izroda, da mu lično presudim? Oni pasji sinovi iz Dana ga već nazivaju Neznanim junakom, samo mi još fali da se počnu širiti mitovi i legende. Jeste bar suzili krug osumnjičenih?
DAVIDOVIĆ: Teško da je izrod, gospodine predsjedniče, zasad konstatujemo da to nije niko od domaćih ljudi. U tom smislu ću dati izjavu i medijima, ako budu pitali. Prema tome, eliminisali smo sve domaće ljude iz kruga sumnjivih. A to nije malo, to su skoro svi.
DODIK: Dobro, to je pametno... A baš si siguran da nije niko od domaćih ljudi?
DAVIDOVIĆ: Siguran. Osim ako nije neko iz najbolje namjere...
DODIK: Kakve namjere?
DAVIDOVIĆ: Pa ti što prate rafting vole uzbuđenja, adrenalin i te stvari. Možda je neko pomislio da bi im turistička posjeta logoru ili, šta ja znam, nekom stratištu, baš bila onako po mjeri...
DODIK: Nemoj srat, Davidoviću, molim te! Jesi ti čuo da igdje na svijetu turisti obilaze stratišta?
DAVIDOVIĆ: Ja kad sam bio u Splitu onaj turistički vodič nas odveo do Peristila i kaže: "Evo, tu je boravio imperator Dioklecijan, poznat po tome što je bacao kršćane lavovima."
DODIK: Ma nemoj. A jel' vas onda odveo do Lore i rekao: "Evo, ovdje je imperator Tuđman bacao pravoslavce 'pumama', 'tigrovima' i drugim ustaškim zvijerima?"
DAVIDOVIĆ: To ne mogu da svjedočim. Ja sam bio u Splitu prije rata.
DODIK: Mora da prođe određeni istorijski period da neko stratište postane kulturna vrijednost, shvati to, Davidoviću. Biće vremena da se Manjača afirmiše, ne brini. Prvo treba naši književnici to da obrade, pa da uđe u čitanke i udžbenike, pa da par generacija to vari, vari, vari, dok se ne formira ispravno istorijsko sjećanje...
DAVIDOVIĆ: Dobro, ja sam kao energetičar malo tanji sa književnošću i istorijom. A problem sa Manjačom smo, bar dok traje ovo Svjetsko prvenstvo, na nivou opštinskih službi i turističkih agencija ionako riješili.
DODIK: Kako riješili?
DAVIDOVIĆ: Ako neki turisti pitaju za Manjaču, upute ih u najbližu mjenjačnicu, računajući na njihovo slabo poznavanje srpskog. Kažu da pali u sto posto slučajeva.
DODIK: A šta kažu ako ih pitaju za Hrvate i Bošnjake?
DAVIDOVIĆ: Hrvata i Bošnjaka više nemamo, al imamo suvenira. To kažu.
DODIK: Dobro, nije loše, mada nije baš da ih skroz nemamo... A kad kažeš da ovu svinjariju sa brošurom nije izveo niko od domaćih ljudi, na koga ustvari sumnjaš?
DAVIDOVIĆ: Pa na nekog od Bošnjaka ili Hrvata, na koga bi drugog...
DODIK: Davidoviću, Davidoviću... Jesmo mi jedna multikulturalna sredina i jesmo se kao takvi predstavili u svim turističkim prospektima?
DAVIDOVIĆ: Jesmo.
DODIK: E, pa zar onda Bošnjaci i Hrvati koji žive u Banjaluci takođe nisu "domaći ljudi"?
DAVIDOVIĆ: Pa valjda jesu...
DODIK: A i zašto smo ih otjerali osamdeset hiljada ako ovih par što su ostali ne bi poznavali u dušu? Ajde mi to objasni! Jel' možda hoćeš reć da nismo dobro obavili posao?
DAVIDOVIĆ: A jest, fakat, ovo malo što ih ima, ja ih ustvari sve znam. Djeluju baš pristojni ljudi.
DODIK: Dabome da su pristojni. Prošli su najoštriju selekciju.
DAVIDOVIĆ: Ma jok, nije to niko od domaćih ljudi. Uključujući i ovu šačicu Bošnjaka i Hrvata.
DODIK: To sam već čuo, Davidoviću, ali ne pitam te ko nije, nego ko jest.
DAVIDOVIĆ: Pa to ćemo tek da otkrijemo, gospodine predsjedniče.
DODIK: Razmisli malo. Je li ti možda padalo na pamet da bi nekome moglo odgovarati da nas osramoti u svojim vlastitim očima?
DAVIDOVIĆ: Ta mi je misao previše složena, gospodine predsjedniče.
DODIK: Mućni malo glavom, Davidoviću. Ko je taj koji hoće da nam uništi turizam, a nije niko od domaćih ljudi?
DAVIDOVIĆ (lupnuvši se po čelu): Turist, jebo mu ja mater!
Vijest SRNA-e
Sporna brošura povučena sa ulica
BANJA LUKA, 22. MAJA (SRNA) - Gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović potvrdio je danas Srni da je promotivna turistička brošura povučena sa banjalučkih ulica prije održavanja Svjetskog prvenstva u raftingu zbog greške koju je očigledno neko zlonamjerno uradio.
Komentarišući sinoćnji prilog banjalučke Alternativne televizije u kojem se navodi da je prvi broj turističkog časopisa povučen, jer u njemu piše da je, "prema procjenama, tokom posljednjeg rata Banjaluku, u kojoj inače nije bilo ratnih dešavanja, moralo napustiti oko 80.000 uglavnom Bošnjaka i Hrvata te da je na Manjači bio smješten jedan od najvećih koncentracionih logora tokom rata", Davidović je rekao da je očigledno neko imao zlu namjeru da tako nešto napiše.
"Zbog toga smo sve primjerke brošure povukli prije početka Svjetskog prvenstva u raftingu", naglasio je Davidović i dodao da u prvom promotivnom materijalu koji je, kako je rekao, radila određena institucija, agencija, toga nije bilo.
Odgovarajući na pitanje da li će neko snositi odgovornost za štetu koju je sadržaj ove brošure nanio gradu i Republici Srpskoj (RS), Davidović je rekao da u narednom periodu ostaje da se vidi ko je to uradio i da je siguran da to nije niko od domaćih ljudi.
Banjaluka je domaćin Svjetskog prvenstva u raftingu koje se održava od 17. do 24 maja. /kraj/ms/tp
Dodik je poručio svim medijima u RS-u da ćute ili ih neće biti
Prvo je negirao SIPA-ine ovlasti za bavljenje njegovim kriminalom teškim 145 miliona maraka budžetskog novca, potom je optužio državne pravosudne institucije za rušenje RS-a, a sada nakon što je i Tužilaštvo BiH potvrdilo optužnicu, Miloradu Dodiku, premijeru RS-a, ostalo je još samo, i opet, da za sve okrivi novinare ali ne više zbog objavljivanja komentara, već - vijesti. Agenciju Beta tužio je sudu u Beogradu, a njenu dopisnicu Osnovnom sudu Banja Luka, zbog toga što je objavila "neistinite informacije da je protiv Dodika i još nekoliko osoba SIPA podigla kaznenu prijavu". Dodiku zaista nije dobro, što uostalom i sam priznaje u tužbi žaleći se da su mu "naneseni duševni bolovi velikog intenziteta, koji dugo traju, s očigledno štetnim posljedicama". Ljiljana Kovačević govori o sve većem političkom apsurdu Milorada Dodika, autocenzuri medija, te o tome zašto je ponosna što je premijeru RS-a nanijela štetu
Ljiljana Kovačević: "Dodik je prokockao šansu koju niti jedan lider do sada u RS-u nije imao niti će imati"
DANI: Gospođo Kovačević, kako se osjećate nakon što ste ušli u povijest suvremenog agencijskog novinarstva zbog toga što je zvanična vijest koju ste objavili predmet krivične prijave, odnosno klevete?
KOVAČEVIĆ: Kada sam primila presudu, na trenutak sam bila šokirana i nisam mogla vjerovati da je Dodik sposoban u političkom apsurdu ići tako daleko, pogotovo zbog nečega što je potvrđeno od strane nadležne institucije. Ja sam, međutim, i ranije imala problema s ljudima iz njegovog okruženja. Naime 1999., za vrijeme njegovog prvog mandata, objavila sam, isto tako prema pouzdanim izvorima, da su međunarodne snage EUFOR-a upale u zgradu tadašnje predsjednice SDS-a Biljane Plavšić. Rajko Vasić je tada pozvao republičkog javnog tužioca da podigne krivičnu prijavu protiv mene zbog uznemiravanja javnosti. Naravno, nije mu uspjelo, a i bilo bi smiješno da jeste, s obzirom da je Plavšićka završila u Haagu. Moram napomenuti da ja nikada u svojih dvadeset godina rada nisam objavila netačnu niti friziranu vijest i smatram da ukoliko je novinar u posjedu informacije koja je provjerena, tačna i značajna, ne treba imati ni minut sumnje o tome da li je objaviti ili ne, bez obzira na moguće posljedice. U najmanju ruku bih se osjećala bijedno da nisam informaciju o optužnici SIPA-e objavila čim sam za nju saznala. Ja sam ponosna što sam to objavila i nisam se niti u jednom trenutku dvoumila, pogotovo što sam uz vijest imala i materijalni dokaz.
DANI: Tužba je, zapravo, samo nastavak harange koju je Dodik pokrenuo protiv Vas i Agencije Beta netom po objavljivanju informacije, zar ne?
KOVAČEVIĆ: Na neki način jeste, jer su pojedini mediji koje on kontroliše, kao naprimjer Fokus, objavljivali naslove tipa Gdje je Beta, tu je i šteta. Sam Dodik je reagovao 26. februara, odnosno sedam dana nakon što sam objavila vijest; poslao je demanti u kojem zapravo nije ništa demantirao, već samo plasirao svoje klasične insinuacije i kvalifikacije o tome kako sam ja pripadnik jednog kruga određenih medija iz Federacije koje predvodi Slobodan Vasković, i koji je politički motivisan da uništi premijera RS-a. Beta je ponovila da ostaje pri stavovima onoga što sam ja objavila. Ovdje je zapravo došlo do zamjene teza - ja bih trebala da tužim njih.
DANI: Tužba je, međutim, više odraz informacijskog mraka koji vlada u RS-u - budući da ste jedina tužena strana, očito je da se niko drugi čak nije ni usudio objaviti vijest da je protiv Dodika podnesena prijava?
KOVAČEVIĆ: Ja sam tu informaciju objavila prva i to je buknulo kao požar: krenule su prozivke, telefoni, pozivi... Dodiku je zasmetalo što je informacija objavljena prvo u RS-u; da je u Federaciji, bila bi drugačije tretirana.
DANI: Uzimajući u obzir strahovit utjecaj premijera RS-a na pravosudne organe, ne bi čudilo da se, u konačnici, u presudi zaobiđu svi principi Zakona o kleveti. Kakav ishod očekujete?
KOVAČEVIĆ: Iako nisam uvjerena u neovisnost sudstva niti u RS-u niti u Federaciji, opet ne mogu da povjerujem da će sudija koji barem malo drži do sebe, svoje profesionalnosti i individualnih vrijednosti, djelovati u korist Dodika. Nažalost, već je i sam način na koji je napravljena tužba sumnjiv. Naime, poznato je da tri mjeseca nakon objavljivanja određenog medijskog sadržaja ističe mogućnost tužbe za klevetu. Dakle, 19. maja je trebao isteći rok do kojeg nas je Dodik mogao tužiti. Oni su napisali tužbu 13., a 15. maja su je zaprimili u sudu; 18-og je već došla na moju adresu. Bukvalno su sve odradili preko vikenda, samo da ne pređu taj rok. Ne sjećam se da je ikada sud bio ažurniji! Naravno, ne radi se o ažurnosti, već se stiče dojam da je sve tempirano i urađeno pod svojevrsnim političkim pritiskom. U suštini, ne mislim da je poenta da Dodik dobije taj postupak, već da ovim prenese poruku svim medijima u RS-u: bolje im je da dobro razmisle prije nego što objave vijest koja nije po volji vladajućeg establishmenta, u suprotnom dovest će se u situaciju da budu tuženi.
DANI: Nije li Dodik u tome već uspio? Jer, ako izuzmemo naručene tekstove, poput pamfleta o "vrlinama" pepeljara u zgradi Vlade RS-a i pedantnosti čistačica zaduženih za njihovo održavanje, stiče se dojam da se novinari u RS-u više autocenzuriraju negoli su podložni direktnim političkim pritiscima.
KOVAČEVIĆ: (smijeh) S obzirom da te pepeljare koštaju po nekoliko hiljada maraka, pretpostavljam da treba i posebno osposobljavanje i edukacija za njihovo čišćenje. Tačno je da se mediji na sve moguće načine trude ne zamjeriti vlastima. Pojedini koji su kritikovali vlast otvaranjem nekih pitanja, poput zloupotrebe sredstava za potrebe izgradnje zgrade Vlade RS-a, suočili su se s jakim pritiscima, u obliku poreskih inspekcija ili informacijske blokade, što se, recimo, dogodilo TV BN-u. Ne radi se, zapravo, o tome da neko neće nešto objaviti, već kako će objaviti - kada je SIPA zvanično pokrenula istragu protiv Dodika, većina medija koji su pod njegovom kontrolom modifikovala je vijesti zvaničnih organa, a sve u cilju prikrivanja suštine priče, odnosno kriminala ove Vlade. Međutim, informacija je kao voda, uvijek nađe načina da dođe do recipijenta. Naprimjer, FTV-ova emisija 60 minuta je jedna od najgledanijih u Banja Luci.
DANI: Koliko tužba protiv Vas ima veze sa činjenicom da ste supruga Slobodana Vaskovića, s obzirom da je i u prilogu tužbi Dodik dostavio svoju prijavu o "udruživanju u zločinačku organizaciju za kontinuirani rad protiv RS-a", kojoj pored Vaskovića pripadaju Gregorian, Lukač i drugi…?
KOVAČEVIĆ: Sigurno da ima, jer našu porodicu stalno dovode u kontekst djelovanja protiv vlasti RS-a iako naši poslovi nemaju veze jedan s drugim - ja sam agencijski novinar, što je već u samoj formi potpuno drugačije od komentatorskog i istraživačkog pristupa koji se njeguje u emisiji 60 minuta. Znate, Slobodan svake sedmice dobija iz suda neka pisma i kada su prošlog petka pozvonili na vrata, kažem mu: "Slobo, za tebe je sigurno, hajde ti izađi." On izlazi i govori: "Šta je sad opet?!" A djevojka iz suda će: "Eh, ovaj put nije za vas, već za suprugu." Imam osjećaj da se namjerno odvlači pažnja od drugih svakodnevnih poslova kako bi te doveli u situaciju da se samo baviš time, da odlaziš na sud, pišeš odgovore, braniš se od tužbi... Praktično ti namjerno nameću da se osjećaš kao da si u kakvom kafkijanskom procesu, znaš da nisi kriv, ali stalno moraš to dokazivati... Slobo i ja već godinama živimo u stalnoj atmosferi straha iako se trudimo što više da poštedimo našu djecu od toga. Bezbroj puta smo razmišljali o tome da promijenimo grad, pa čak i zemlju, ali na koncu uvijek zaključimo da bi to bio poraz, bijeg... Nismo ništa skrivili, pobogu!
DANI: Optužbom da je "objavljivanje ovih informacija imalo za cilj urušenje povjerenja koje građani imaju prema Dodiku i svemu što je do sada uradio za RS" nanovo se potcrtava nastojanje da se Dodik identificira s Vladom RS-a i RS-om, pa i kompletnim srpskim narodom. Koliko je to efekt svojevrsnog političkog delirijuma kojem su skloni on i njegova Vlada u pokušaju da pod svaku cijenu prikriju svoj višegodišnji kriminal?
KOVAČEVIĆ: Ne samo da su njegove kvalifikacije apsurdne, već su loše i za RS i kompletnu BiH. Onaj ko sebe poistovjećuje s kolektivom ne može voditi ka boljitku tog kolektiva. Naravno, Dodik to, kao niti ostali domaći političari, ne govori radi ideoloških uvjerenja, već interesa grupacije kojoj pripada. Međutim, malo je ko svjestan koliko na premijerov imidž utiču njegovi saradnici. Nekad mi se čini da su gori ljudi oko njega nego on sam. Evo, primjerice, Džerard Selman, ministar pravosuđa, prvi je za Beta-inu vijest rekao da je lažna, dok je isto večer Dodik na press-konferenciji rekao Miši Vidoviću, dopisniku FTV-a: "Dabogda ti otkazalo srce!", a Pero Simić stoji pored njega i ćuti, gleda pognute glave i odobrava... Njegovo okruženje je, dakle, u velikoj mjeri doprinijelo da on izgubi vezu s realnošću.
DANI: Mnogo se govori o tome da će Dodik sve uraditi da izbjegne krivičnu odgovornost. Pored stalnog izazivanja krize institucija, spominje se čak i njegovo iseljenje u Beograd... Koliko je to tačno?
KOVAČEVIĆ: Jeste, ima tih špekulacija, a moguće su sve opcije... Nažalost, Dodik je prokockao šansu koju niti jedan lider do sada u RS-u nije imao niti će imati, a govorim posebno o periodu kada je preuzeo vođstvo u RS-u: nije naslijedio hipoteku ratnih zločina, imao je podršku međunarodne zajednice, koja je u velikoj mjeri doprinijela da dođe na vlast, imao je podršku u Federaciji... I ništa od toga nije iskoristio jer je preopterećen osjećajem moći i ubjeđenjem da mu niko ništa ne može.
- Real Khan
- Posts: 2552
- Joined: 23/11/2006 10:58
- Location: Cyber-skyscraper
#3994 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
- Drvosjeca iz Dejcica
- Posts: 16757
- Joined: 23/06/2004 15:46
- Location: Sarajevo
-
dallton
- Posts: 7739
- Joined: 31/07/2008 08:49
#3996 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
ko bi rekao da ce se upravo oni oglasiti povodom ohra i njegovog ponasanja, bas nepredvidljivo
ovo je vec postalo ko americki pornic, znas sva desavanja unaprijed ko ce sta reci, gdje kako, zasto, koju glupost*** SPAM *** - Predstavnici nekoliko udruženja iz Republike Srpske (RS) tvrde da zahtjev visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka pokazuje da postoji plan za ukidanje ovog bh. entiteta.
"Zahtjev visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka da Narodna skupština Republike Srpske proglasi ništavnim svoje zaključke o efektima prenosa nadležnosti sa RS na BiH pokazuje da postoji plan za ukidanje Srpske", ocijenio je Srbski narodni pokret "Izbor je naš".
"Ukoliko ustanove Srpske nisu u stanju da zaštite njen suverenitet, koji je potvrđen Dejtonskim sporazumom, pokret smatra da predsjednici RS Rajko Kuzmanović, Narodne skupštine Igor Radojičić i Vlade Milorad Dodik treba da pozovu Rusiju kao garanta Dejtonskog sporazuma, kako bi zajednički odbranili suverenitet i teritorijalni integritet RS", navodi se u saopštenju ove organizacije.
U ovoj organizaciji smatraju da bi se Rusija odazvala takvom zvaničnom pozivu, ne samo što su srpski i ruski dva bratska naroda, već i zbog principijelnog stava za uvažavanje međunarodnog prava i ugovora.
Međunarodni predstavnik u BiH Valentin Inzko zatražio je da Narodna skupština RS do 11. juna proglasi ništavnim svoje zaključke o efektima prenosa nadležnosti sa RS na BiH i time spriječi njihovo stupanje na snagu.
"Mišljenje Vlade RS i zaključci Narodne skupštine dovode u zabludu, pogrešni su i stoga neprihvatljivi", naveo je Inzko u pismu koje je u posjedu Srne.
Narodna skupština RS u zaključcima u vezi sa Informacijom o efektima prenosa ustavnih ovlaštenja sa RS na institucije BiH tvrdi da prenošenje nadležnosti bez prethodnog dogovora entiteta nije ustavan
- kiky
- Posts: 4725
- Joined: 13/02/2008 13:20
#3997 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
stoka divljačka ...
zbog njih če mo vazda ostat tu gdje jesmo ...
zbog njih če mo vazda ostat tu gdje jesmo ...
-
dallton
- Posts: 7739
- Joined: 31/07/2008 08:49
#3998 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
cini mi se da sam spomenuo prije neki dan da je naplata tek pocelaTrebinje: Usvojena apelacije braće Alijagić
Piše: SRNA Agencija
31/05/09
Ustavni sud BiH usvojio je apelaciju Saliha i Muamera Alijagića iz Trebinja, te ostavio na snazi dio presude Okružnog suda u Trebinju od 2004. godine, prema kojoj su Vlada Republike Srpske /RS/ i opština Trebinje Alijagićima na ime odštete za oduzetu imovinu trebalo da isplate oko 36 miliona KM
Ustavni sud BiH je ostavio na snazi presudu Okružnog suda u Trebinju od 24. septembra 2004. godine u dijelu u kojem je odlučeno o naknadi materijalne štete za oduzeti repromaterijal, a u dijelu odluke o kamatama i naknadi za oduzete mašine predmet je vraćen na ponovni postupak, saopšteno je iz ovog suda.
U saopštenju se navodi da je Ustavni sud BiH utvrdio da postoji povreda prava na pravičan postupak i prava na imovinu kada su Vrhovni sud RS i Okružni sud u Trebinju, u postupku utvrđivanja naknade štete za oduzetu imovinu, kako se dodaje, očigledno proizvoljno primijenili relevantne pozitivnopravne propise i kada parnični postupak nije okončan u "razumnom roku".
Ustavni sud BiH je zbog neosnovanosti odbacio apelaciju Ministarstva trgovine i snabdijevanja Republike Srpske i opštine Trebinje, podnesenu protiv presude Vrhovnog suda RS od 31. januara 2008. godine, kojom se Alijagićima treba isplatiti oko 1,2 miliona KM.
Okružni sud u Trebinju je krajem 2004. godine donio presudu u korist Alijagića, po kojoj Vlada RS i opština Trebinje treba da ima isplate oko 36 miliona KM.
Vrhovni sud RS je iste godine poništio ovu presudu i uputio predmet drugostepenom organu, koji je u ponovljenom postupku 2005. godine odlučio da se Alijagićima isplati oko 1,2 miliona KM.
Vlada RS i opština Trebinje su se žalili na ovu presudu, kao i Alijagići, pa je 2008. godine Vrhovni sud RS potvrdio presudu o isplati 1,2 miliona KM, na šta su se ponovo žalile obje strane.
- kiky
- Posts: 4725
- Joined: 13/02/2008 13:20
#3999 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
juni če bit vruč mjesec .... 
- ZZZlica
- Posts: 397
- Joined: 17/08/2006 15:43
#4000 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
... a što će biti humora, pride
"Parlament je najveće demokratsko i političko tijelo i veoma je nepristojno na ovaj način dovoditi ga u poziciju da mijenja svoj stav“, kazao je Dodik i ustvrdio da u usvojenim zaključcima nema ništa antidaytonsko.
30.5.2009.
Pincom.info
"Parlament je najveće demokratsko i političko tijelo i veoma je nepristojno na ovaj način dovoditi ga u poziciju da mijenja svoj stav“, kazao je Dodik i ustvrdio da u usvojenim zaključcima nema ništa antidaytonsko.
30.5.2009.
Pincom.info


