SDP

pedeset
Posts: 580
Joined: 26/10/2014 14:11

#39726 Re: SDP

Post by pedeset »

Evo ga, novi hit:


Oglasio se bivši predsjednik SDP-a



Povodom tvrdnji predsjednika DF-a Željka Komšića da bivši predsjednik SDP-a Zlatko Lagumdžija pregovara o formiranju vlasti u Federaciji sa predsjednikom SDA Bakirom Izetbegovićem, oglasio se Lagumdžija na svom Facebook profilu.

Njegovu objavu prenosimo u cjelosti:

'Nakon jutrošnjeg sastanka u Švedskom Pralamentu i Javne debate o „Novoj Generaciji Demokratije“, uz učešće devet bivših šefova država i vlada, članova Club de Madrida, i eksperata za demokratske procesa iz devet međunarodnih institucija,preko Beča, krećem nazad za Sarajevo.

Na Bečkom aerodromu telefoni puni poruka, mejlova i propuštenih poziva.

Krtaki pregled internet portala mi jasno govori šta sam „propustio“.

„Ne postoji više parlamentarna većina u Federaciji“. Sada vidim da su mislili da postoji, osim na papiru. Ne znam šta misle ima li je u kantonima, na državnom nivou i u javnim ustanovama i preduzećima gdje uredno i dalje sjede njihovi ministri, sekretari, direktori... Dilemu mi otklanja sljedeća izjava.

„Odlučili smo da budemo opozicija u Parlamentu a da naši ministri ostanu u Vladi“ . E to je već ozbiljna inovacija o kojoj nikada nista ni nalik nisam čuo od uglednih svjetskih državnika i eksperata za demokratske procese sa kojima sam proveo zadnjih par dana. Nisam ih o tome ni pitao. Istina nije mi ni moglo pasti na pamet, jer sam se fokusirao na promociju proširenja EU na zapadni Balkan pa tako i na Bosnu i Hercegovinu.

Ovo me ne bi natjeralo da se oglasim, ali svi od mene traže da im kažem šta će se dalje dešavati jer to, po riječima lidera Defa, znamo samo Bakir Izetbegović i ja.

Umjesto da odgovara kako je do ovoga došlo, šta sada rade i šta im je plan – da izvedu zemlju iz krize i povedu je na Euroatlantskom putu – lider DF-a skreće pažnju javnosti po vec oprobanom principu „Držite krivca, sta ja imam s tim“ kada kaže :

„Saznao sam informaciju da je Zlatko Lagumdžija jutros razgovarao sa Bakirom Izetbegovićem oko formiranja vlasti. Vlast je čudo. Oči se počinju sijati. Ljudi izgube razum.“

Zna čovjek poslije 18 godina vlasti koje je to čudo, kako se cakle oči i gubi razum. Ili bi možda bolje to znao da nije tolike godine proveo na raznim budžetima. Ali o tome malo kasnije. Šta su činjenice?

Laž je da sam jutros, ili ovih dana, o bilo čemu, razgovarao sa Bakirom Izetbegovićem. Već sam rekao s kim sam jutros, ozbiljno, razgovarao.

Laž je da sam bilo kada o formiranju vlasti razgovarao sa predsjednikom SDA, od vremena kada je lider Defa-a otišao iz SDP-a i preuzeo ulogu ekskluzivnog pregovarača sa Bakirom Izetbegovićem o očuvanju, interesima i formiranju vlasti u kojoj po svaku cijenu mora biti SDA.

Istina je da je vlast čudo. Istina je da se oči počinju sijati i da ljudi izgube razum, ukoliko nemaju bez vlasti i politike nikakvu ozbiljnu profesionalnu alternativu i ukoliko su nedorasli tom čudu. Ja , Bogu hvala, sada nisam vlast, imam privatni i profesionalni zivot i karijeru bez vlasti i operativne politike, pa mogu objektivno posmatrati ljude kojima je vlast čudo neviđeno. Kojima se oči zbog toga sijaju i koji – u posljednje vrijeme to često vidim – ne samo pamćenje nego čak i razum gube.

Jedino što ne mogu sa sigurnošću tvrditi da li je istina ili laž, iz navedene rečenice, da li je i od koga čovjek stvarno jutros „saznao informaciju“ koja izgleda kao da je izašla iz „provjerenih“ doušničkih izvora...

Ono što ipak znam, od ranije, je da nešto čuti i misliti nije isto što i znati...

Ovom prilikom želim biti potpuno jasan, Bakira Izetbegovića znam preko 40 godina, duže nego bilo koga iz njegove familije. Išli smo u istu Gimnaziju. Bili politički i ideološki protivnici, ali i saradnici kada sam cijenio da je to bilo u interesu države ili partije kojoj pripadam i ljudi koje cijenim.

Naročito ne pristajem da se bilo kome pravdam što sjedim, družim se ili razgovaram sa bilo kim za koga vjerujem da treba ili zelim to da činim.

Naročito se nemam namjeru pravdati lideru Defa koji je uvijek bio vlast i dio vladajuće koalicije, pa i onda kada je SDP bio u opoziciji. Od Opštine, Grada, Diplomatije i Šefa države pa do lidera vladajuće koalicije koja je u vladama, ali po vec starom dobrom običaju, ne zeli da odgovara kao vlast.

I sve to vrijeme, a naročito posljednjih pet godina, čovjek je bio u mnogo intenzivnijoj „komunikaciji“ sa liderom SDA nego bilo ko drugi iz SDP-a.

Prirodno, ovo ne pišem zbog istina koje sam ovde naveo, već prije svega zbog doušničkih laži o mom „jutarnjem razgovoru“.

Na žalost ljudi koji su „hrabro“ preuzeli da vode zemlju još uvijek misle da se sve može spinovanjem, sa tom rječi koju toliko vole, umjesto odgovornim i osmišljenim radom, voditi drzava.

Još uvijek podcjenjuju ljude i misle da svi imaju pamćenje zlatne ribice – ne duze od dnevne vijesti.

Zato se nije zgorega podsjetiti vaznih iskustava koja nisu zaboravljena. Podsjetiti se, u pet kratkih tačaka, kako je danasnja vladajuća koalicija, koje (ne) ima, nastala i šta sada sa njom možemo činiti.

Prvo, čim su glasovi prebrojani, (dojučerašnja) vladajuća koalicija, pa tako i DF sam,obavijestili su javnost da su pobijedili.

Drugo, konstatovali su da imaju plan kako uspješno vladati zemljom četiri godine i ubrzati njen Euroatlantski put. Strašno im se žurilo, jer tvrdili su, brzo se mora raditi a ne svađati.

Treće, konstatovali su da su upravo oni odlučili da budu vladajuća koalicija i da će sada sve biti drugačije. Konstatovali su, sa ponosom, da „neće napraviti Lagumdžijinu grešku pa ne dati HDZ-u sva hrvatska mjesta“. Jer oni su ipak ljudi kompromisa i interesa drzave. Legenda kaže da su naučili iz moje greške što prije 15 godina nismo Jelaviću dozvolili da sa „samoupravom“ i vojnom pobunom napravi Herceg Bosnu i tako pomogne da Bošnjaci, bez njihove krivice, dobiju svoj, istina drugi , entitet. Onda je , legenda se nastavlja kako neki tvrde, postalo logično da i Wikipedija promijeni definiciju „Kompromisa“ kao „riječ koja znači da će sve biti onako kako HDZ i njen lider kazu“. Istina juče su se nešto kao naljutili, ali ostaje da se vidi kakav „skriveni“ plan sada imaju.

Četvrto, u pobjedničkoj, sveznajućoj, koalicijskoj atmosferi su zaboravili da nemaju kapacitet za potpredsjednika Federacije iz reda Srpskog naroda. Zato su morali, na vrat na nos, moliti SDP da im „pokloni“ onoga koga DF smisli, kako bi oni, kao „pobjednici“, napravili vlast sa svojim pobjedničkim partnerima koje su vec probrali i sve sa njima dogovorili (osim nekih, sada to saznajemo, nevažnih, sitnih detalja). Istina , u isto vrijeme su združenim snagama izabrali domove naroda u Federaciji i BiH, gdje se sada zbog toga teško , ili bolje rečeno nikako, može napraviti (efikasna) vlast.

Peto, tako su nas lijepo, svojim patuljastim taktičkim i pokušajima strateških poteza, doveli do toga da smo na sve njih, čas uskladjenim čas posvadjanim, osuđeni do novih izbora ili do novog izlaska naroda na ulice. Ili do obadvoje zajedno. Prirodno, moze i do prijevremenih ili vanrednih izbora, ali znajući sada sa kim imamo posla, od toga nema ništa dok se ne promijeni Ustav i zakoni. A pošto su nam sada dokazali da se ne mogu dogovoriti ni oko Vladine uredbe, koju i kada promjene bude i neustavna i nezakonita, ostalo nam je samo da ih za prijevremene ili vanredne izbore narod opet „pogura“.

Za kraj, gdje je u svemu tome SDP, iz ugla jednog člana?

SDP je izgubio izbore, ali neovisno o tome, mnogo prije izbora sam javno i jasno rekao da ja danas svakako ne bih više bio predsjednik SDP-a. Moja uloga od izbora do Kongresa je bila da ne dozvolim podjelu Partije, da demokratski izaberemo rukovodstvo , da u kasnim kongresnim noćnim satima ubijedim kvalifikovanu većinu delegata da usvojimo izmjene Statuta po kojem smo već polozili prvi ispit i birali opstinske i kantonalne predsjednike po principu „jedan član jedan glas“, te da dijelom a ne samo riječima, pokazemo da smo krenuli u proces širenja i ujedinjavanja ljevice sa USD-om pod zastavom SDP-a.

Od tada sam član SDPa koji ima i može da razgovara kada i gdje hoće, sa kim hoće, i sve to o čemu god hoće.

Zato, kao član SDPa, koji je krenuo da otvara vrata za punu demokratsku participaciju svih članova i u kadrovskoj politici , koji je vodio prvu fazu procesa ujedinjavanja ljevice, kao čovjek koji dobro poznaje ljude koji se danas pitaju u DFu, imam pravo da im dobronamjerno preporučim šta je najbolje što mogu uraditi da taj proces nastavimo. Ako su se već trudili da svašta od mene pokupe, kako bi što više ličili, onda im prije svega sugerišem da budu iskreni, bar kada su sami sa sobom.

Prvo, izadjite iz vladajuće koalicije onako kako se to svugdje u pristojnom svijetu časno radi. Pridružite se SDPu u opoziciji na svim nivoima. Budimo zajedno sa narodom i spremajmo se za predstojeće izbore. A to znači da izadjete i vratite ključeve izvršne vlasti , ministarskih i direktorskih pozicija u kantonima, Federaciji i državi. Tako će te državi, ljevici, a i sebi najviše pomoći. Prirodno, recite i potpredsjedniku Federacije kojeg vam je SDP „poklonio“, da slijedi svoje ministre kako bi onda mogli izabrati nestranačku ličnost, koja će odgovarati, u tehničkom mandatu, samo narodu, u mjeri u kojoj to bude narod trazio. Nemojte čekati da vas smjenjuju ljudi za koje svakako tvdite da niste isti. U protivnom, borite se da ostanete „važni“ , ostanite isti kao i oni, i zaboravite sve ovo što sam vam toplo preporučio. Izgleda da ja još nepopravljivo vjerujem da ste vi onakvi kakve sam vas nekada znao. Da ste bolji nego što sada pokazujete da jeste.

Drugo,kada izadjete iz vlasti, vratite se u SDP, kolektivno ili pojedinačno, sasvim je svejedno, kako bi brže krenuli u širenje ljevice. Kada ostanete sami sa sobom, vi to odlično znate, SDP je još uvijek najbolja partija koja jeste izgubila izbore, ali nije i porazena. Vi ste tvrdili da ste pobijedili na izborima, a sada i vi znate da ste poraženi. SDP je firma u kojoj može biti dobro i kada nisi dio vlasti, kada nisi ni u rukovodstvu partije, i kada si „samo“ iskreni član.

Treće, svoju veličinu možete pokazati i tako što priznate svoje greške. Ne morate to učiniti ni meni niti bilo kome. Dovoljno je da to iskreno priznate sami sebi. Ja sam , kao predsjednik SDPa, o svojim greškama govorio tamo gdje je bilo mjesto za to . Na Kongresu SDPa. Čak sam priznao kao svoju grešku i ljude koji su bili greška (Valjda Damir Hadžić Nole). Ali i za njih ima mjesta u SDPu. Jer i oni, kao i svaki čovjek, su za nešto dobri, ako već nisu za ono zto su bili kao dio mojih grešaka.

Samo onaj ko padne, uspravi se, i nastavi se boriti, samo onaj ko prizna sebi i nauči iz svojih grešaka, može računati na nove uspjehe i pobjede.'



- See more at: http://www.avaz.ba/clanak/181355/lagumd ... 30gsg.dpuf
Novak20
Posts: 15242
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#39727 Re: SDP

Post by Novak20 »

Pravi političar zna da se sa ideološkim protivnikom ne ide u koaliciju osim u slučaju odbrane ili objave rata drugoj državi...
User avatar
Orange Revolution
Posts: 213
Joined: 04/08/2013 14:00

#39728 Re: SDP

Post by Orange Revolution »

pedeset wrote:Evo ga, novi hit:


Oglasio se bivši predsjednik SDP-a



Povodom tvrdnji predsjednika DF-a Željka Komšića da bivši predsjednik SDP-a Zlatko Lagumdžija pregovara o formiranju vlasti u Federaciji sa predsjednikom SDA Bakirom Izetbegovićem, oglasio se Lagumdžija na svom Facebook profilu.

Njegovu objavu prenosimo u cjelosti:

'Nakon jutrošnjeg sastanka u Švedskom Pralamentu i Javne debate o „Novoj Generaciji Demokratije“, uz učešće devet bivših šefova država i vlada, članova Club de Madrida, i eksperata za demokratske procesa iz devet međunarodnih institucija,preko Beča, krećem nazad za Sarajevo.

Na Bečkom aerodromu telefoni puni poruka, mejlova i propuštenih poziva.

Krtaki pregled internet portala mi jasno govori šta sam „propustio“.

„Ne postoji više parlamentarna većina u Federaciji“. Sada vidim da su mislili da postoji, osim na papiru. Ne znam šta misle ima li je u kantonima, na državnom nivou i u javnim ustanovama i preduzećima gdje uredno i dalje sjede njihovi ministri, sekretari, direktori... Dilemu mi otklanja sljedeća izjava.

„Odlučili smo da budemo opozicija u Parlamentu a da naši ministri ostanu u Vladi“ . E to je već ozbiljna inovacija o kojoj nikada nista ni nalik nisam čuo od uglednih svjetskih državnika i eksperata za demokratske procese sa kojima sam proveo zadnjih par dana. Nisam ih o tome ni pitao. Istina nije mi ni moglo pasti na pamet, jer sam se fokusirao na promociju proširenja EU na zapadni Balkan pa tako i na Bosnu i Hercegovinu.

Ovo me ne bi natjeralo da se oglasim, ali svi od mene traže da im kažem šta će se dalje dešavati jer to, po riječima lidera Defa, znamo samo Bakir Izetbegović i ja.

Umjesto da odgovara kako je do ovoga došlo, šta sada rade i šta im je plan – da izvedu zemlju iz krize i povedu je na Euroatlantskom putu – lider DF-a skreće pažnju javnosti po vec oprobanom principu „Držite krivca, sta ja imam s tim“ kada kaže :

„Saznao sam informaciju da je Zlatko Lagumdžija jutros razgovarao sa Bakirom Izetbegovićem oko formiranja vlasti. Vlast je čudo. Oči se počinju sijati. Ljudi izgube razum.“

Zna čovjek poslije 18 godina vlasti koje je to čudo, kako se cakle oči i gubi razum. Ili bi možda bolje to znao da nije tolike godine proveo na raznim budžetima. Ali o tome malo kasnije. Šta su činjenice?

Laž je da sam jutros, ili ovih dana, o bilo čemu, razgovarao sa Bakirom Izetbegovićem. Već sam rekao s kim sam jutros, ozbiljno, razgovarao.

Laž je da sam bilo kada o formiranju vlasti razgovarao sa predsjednikom SDA, od vremena kada je lider Defa-a otišao iz SDP-a i preuzeo ulogu ekskluzivnog pregovarača sa Bakirom Izetbegovićem o očuvanju, interesima i formiranju vlasti u kojoj po svaku cijenu mora biti SDA.

Istina je da je vlast čudo. Istina je da se oči počinju sijati i da ljudi izgube razum, ukoliko nemaju bez vlasti i politike nikakvu ozbiljnu profesionalnu alternativu i ukoliko su nedorasli tom čudu. Ja , Bogu hvala, sada nisam vlast, imam privatni i profesionalni zivot i karijeru bez vlasti i operativne politike, pa mogu objektivno posmatrati ljude kojima je vlast čudo neviđeno. Kojima se oči zbog toga sijaju i koji – u posljednje vrijeme to često vidim – ne samo pamćenje nego čak i razum gube.

Jedino što ne mogu sa sigurnošću tvrditi da li je istina ili laž, iz navedene rečenice, da li je i od koga čovjek stvarno jutros „saznao informaciju“ koja izgleda kao da je izašla iz „provjerenih“ doušničkih izvora...

Ono što ipak znam, od ranije, je da nešto čuti i misliti nije isto što i znati...

Ovom prilikom želim biti potpuno jasan, Bakira Izetbegovića znam preko 40 godina, duže nego bilo koga iz njegove familije. Išli smo u istu Gimnaziju. Bili politički i ideološki protivnici, ali i saradnici kada sam cijenio da je to bilo u interesu države ili partije kojoj pripadam i ljudi koje cijenim.

Naročito ne pristajem da se bilo kome pravdam što sjedim, družim se ili razgovaram sa bilo kim za koga vjerujem da treba ili zelim to da činim.

Naročito se nemam namjeru pravdati lideru Defa koji je uvijek bio vlast i dio vladajuće koalicije, pa i onda kada je SDP bio u opoziciji. Od Opštine, Grada, Diplomatije i Šefa države pa do lidera vladajuće koalicije koja je u vladama, ali po vec starom dobrom običaju, ne zeli da odgovara kao vlast.

I sve to vrijeme, a naročito posljednjih pet godina, čovjek je bio u mnogo intenzivnijoj „komunikaciji“ sa liderom SDA nego bilo ko drugi iz SDP-a.

Prirodno, ovo ne pišem zbog istina koje sam ovde naveo, već prije svega zbog doušničkih laži o mom „jutarnjem razgovoru“.

Na žalost ljudi koji su „hrabro“ preuzeli da vode zemlju još uvijek misle da se sve može spinovanjem, sa tom rječi koju toliko vole, umjesto odgovornim i osmišljenim radom, voditi drzava.

Još uvijek podcjenjuju ljude i misle da svi imaju pamćenje zlatne ribice – ne duze od dnevne vijesti.

Zato se nije zgorega podsjetiti vaznih iskustava koja nisu zaboravljena. Podsjetiti se, u pet kratkih tačaka, kako je danasnja vladajuća koalicija, koje (ne) ima, nastala i šta sada sa njom možemo činiti.

Prvo, čim su glasovi prebrojani, (dojučerašnja) vladajuća koalicija, pa tako i DF sam,obavijestili su javnost da su pobijedili.

Drugo, konstatovali su da imaju plan kako uspješno vladati zemljom četiri godine i ubrzati njen Euroatlantski put. Strašno im se žurilo, jer tvrdili su, brzo se mora raditi a ne svađati.

Treće, konstatovali su da su upravo oni odlučili da budu vladajuća koalicija i da će sada sve biti drugačije. Konstatovali su, sa ponosom, da „neće napraviti Lagumdžijinu grešku pa ne dati HDZ-u sva hrvatska mjesta“. Jer oni su ipak ljudi kompromisa i interesa drzave. Legenda kaže da su naučili iz moje greške što prije 15 godina nismo Jelaviću dozvolili da sa „samoupravom“ i vojnom pobunom napravi Herceg Bosnu i tako pomogne da Bošnjaci, bez njihove krivice, dobiju svoj, istina drugi , entitet. Onda je , legenda se nastavlja kako neki tvrde, postalo logično da i Wikipedija promijeni definiciju „Kompromisa“ kao „riječ koja znači da će sve biti onako kako HDZ i njen lider kazu“. Istina juče su se nešto kao naljutili, ali ostaje da se vidi kakav „skriveni“ plan sada imaju.

Četvrto, u pobjedničkoj, sveznajućoj, koalicijskoj atmosferi su zaboravili da nemaju kapacitet za potpredsjednika Federacije iz reda Srpskog naroda. Zato su morali, na vrat na nos, moliti SDP da im „pokloni“ onoga koga DF smisli, kako bi oni, kao „pobjednici“, napravili vlast sa svojim pobjedničkim partnerima koje su vec probrali i sve sa njima dogovorili (osim nekih, sada to saznajemo, nevažnih, sitnih detalja). Istina , u isto vrijeme su združenim snagama izabrali domove naroda u Federaciji i BiH, gdje se sada zbog toga teško , ili bolje rečeno nikako, može napraviti (efikasna) vlast.

Peto, tako su nas lijepo, svojim patuljastim taktičkim i pokušajima strateških poteza, doveli do toga da smo na sve njih, čas uskladjenim čas posvadjanim, osuđeni do novih izbora ili do novog izlaska naroda na ulice. Ili do obadvoje zajedno. Prirodno, moze i do prijevremenih ili vanrednih izbora, ali znajući sada sa kim imamo posla, od toga nema ništa dok se ne promijeni Ustav i zakoni. A pošto su nam sada dokazali da se ne mogu dogovoriti ni oko Vladine uredbe, koju i kada promjene bude i neustavna i nezakonita, ostalo nam je samo da ih za prijevremene ili vanredne izbore narod opet „pogura“.

Za kraj, gdje je u svemu tome SDP, iz ugla jednog člana?

SDP je izgubio izbore, ali neovisno o tome, mnogo prije izbora sam javno i jasno rekao da ja danas svakako ne bih više bio predsjednik SDP-a. Moja uloga od izbora do Kongresa je bila da ne dozvolim podjelu Partije, da demokratski izaberemo rukovodstvo , da u kasnim kongresnim noćnim satima ubijedim kvalifikovanu većinu delegata da usvojimo izmjene Statuta po kojem smo već polozili prvi ispit i birali opstinske i kantonalne predsjednike po principu „jedan član jedan glas“, te da dijelom a ne samo riječima, pokazemo da smo krenuli u proces širenja i ujedinjavanja ljevice sa USD-om pod zastavom SDP-a.

Od tada sam član SDPa koji ima i može da razgovara kada i gdje hoće, sa kim hoće, i sve to o čemu god hoće.

Zato, kao član SDPa, koji je krenuo da otvara vrata za punu demokratsku participaciju svih članova i u kadrovskoj politici , koji je vodio prvu fazu procesa ujedinjavanja ljevice, kao čovjek koji dobro poznaje ljude koji se danas pitaju u DFu, imam pravo da im dobronamjerno preporučim šta je najbolje što mogu uraditi da taj proces nastavimo. Ako su se već trudili da svašta od mene pokupe, kako bi što više ličili, onda im prije svega sugerišem da budu iskreni, bar kada su sami sa sobom.

Prvo, izadjite iz vladajuće koalicije onako kako se to svugdje u pristojnom svijetu časno radi. Pridružite se SDPu u opoziciji na svim nivoima. Budimo zajedno sa narodom i spremajmo se za predstojeće izbore. A to znači da izadjete i vratite ključeve izvršne vlasti , ministarskih i direktorskih pozicija u kantonima, Federaciji i državi. Tako će te državi, ljevici, a i sebi najviše pomoći. Prirodno, recite i potpredsjedniku Federacije kojeg vam je SDP „poklonio“, da slijedi svoje ministre kako bi onda mogli izabrati nestranačku ličnost, koja će odgovarati, u tehničkom mandatu, samo narodu, u mjeri u kojoj to bude narod trazio. Nemojte čekati da vas smjenjuju ljudi za koje svakako tvdite da niste isti. U protivnom, borite se da ostanete „važni“ , ostanite isti kao i oni, i zaboravite sve ovo što sam vam toplo preporučio. Izgleda da ja još nepopravljivo vjerujem da ste vi onakvi kakve sam vas nekada znao. Da ste bolji nego što sada pokazujete da jeste.

Drugo,kada izadjete iz vlasti, vratite se u SDP, kolektivno ili pojedinačno, sasvim je svejedno, kako bi brže krenuli u širenje ljevice. Kada ostanete sami sa sobom, vi to odlično znate, SDP je još uvijek najbolja partija koja jeste izgubila izbore, ali nije i porazena. Vi ste tvrdili da ste pobijedili na izborima, a sada i vi znate da ste poraženi. SDP je firma u kojoj može biti dobro i kada nisi dio vlasti, kada nisi ni u rukovodstvu partije, i kada si „samo“ iskreni član.

Treće, svoju veličinu možete pokazati i tako što priznate svoje greške. Ne morate to učiniti ni meni niti bilo kome. Dovoljno je da to iskreno priznate sami sebi. Ja sam , kao predsjednik SDPa, o svojim greškama govorio tamo gdje je bilo mjesto za to . Na Kongresu SDPa. Čak sam priznao kao svoju grešku i ljude koji su bili greška (Valjda Damir Hadžić Nole). Ali i za njih ima mjesta u SDPu. Jer i oni, kao i svaki čovjek, su za nešto dobri, ako već nisu za ono zto su bili kao dio mojih grešaka.

Samo onaj ko padne, uspravi se, i nastavi se boriti, samo onaj ko prizna sebi i nauči iz svojih grešaka, može računati na nove uspjehe i pobjede.'



- See more at: http://www.avaz.ba/clanak/181355/lagumd ... 30gsg.dpuf
Ne kaki Zlatko Tita ti.ti koji si razavalio SDP ti koji si omogućio Hadžiću sve,ti koji si takodjer bio u koaliciji s SDA ti koji si za većinu normalnoh građana personifikacija lopovluka ti koji si itekako inteligentan,obrazovan i sve to iskoristio da uništiš SDP i ljevicu ti koji si otjerao Durakovića pa sve do Komšića ti sad pozivaš na ujedinjenje ti koji očito pretendiraš da ponovo budeš tiranin u SDP i ti koji i danas šalješ svoje satelite Hadžića i Mašića da čak i nivo Općine pokvarite i namjestite sebi podobne firmaše,ovog puta to radiš u Novom Gradu,šalješ Hadžića i Mašića da insitiraju kod članova glas za propalog Lijanovića,firmaša oji je jučer došao u SDP i odmah bih da bude predsjednik ili bolje rečeno da privatizuje SDP Novi Grad.
Garantujem ti da to članovi vide,ukoliko uspiješ utrapati Amara Tasu Hadžićevog komšiju potpisujem ti potop i rasapad SDP Novi Grad.
Last edited by Orange Revolution on 05/06/2015 22:39, edited 1 time in total.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#39729 Re: SDP

Post by VjecitiStudent »

Samo penzioner ZL je dobar ZL.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#39730 Re: SDP

Post by fosna2014 »

Dr. Havic predsjednik SDP USK.
User avatar
Orange Revolution
Posts: 213
Joined: 04/08/2013 14:00

#39731 Re: SDP

Post by Orange Revolution »

Jednom je jedan član SDP javno na tv rekao ,to je pupoljak SDP,ja sam latica tog populjka,vjerjem da će Habul raditi na tom da populjak bude dio snage crvene ruže,čestitam Habulu na pobjedi i dokazu da nekad kompletna infrastruktura SDP, nemože pobjediti pravi tim i prijateljstvo.
User avatar
sweet cherries
Posts: 53
Joined: 31/08/2010 16:05
Location: negdje na oblacima....

#39732 Re: SDP

Post by sweet cherries »

vajduga wrote:Pobjeda Edina Habula u Novom Gradu.186-177.
Čestitke Habulu,na veličanstvenoj pobjedi,siguran sam da će vratiti SDP N,G. na put na kojem je godinama stajao čvrsto,naravno,zahvalnost i timu mladih i onih malo stariji koji su bili u timu i uspjeli pobjediti,vrh SDP,liniju s Dobrinje na čelu s Damirom Hadžićem,FOM i dr,ovo se može nazvati istorijska pobjeda i povratak u budućnost.Takodej hvala i protu kandidatu na borbi,izbori su proči bez bilo kakvog incidenta ili mućke.kao jedan od članova tima mao sam pristup svemu i nakon svih dobronamjernih provjera utvrđeno je da nije bili niti jedna nepravilonst u toku izbora.
Stvarno ne mogu da shvatim ovu novu furku vodjenja predizborne kampanje I iznosenja problema u organizaciji na forumu. Valjda se takve stvari rade tamo gdje je I mjesto za njihovo rjesavanje, u prostorijama SDP-a. Umjesto toga, mi vec sedam dana treba da pratimo sapunicu oko izbora u ovoj opcini, samo zato sto se jedan kandidat zabrinuo za glasove pa preko svog pobjednickog tima radi sve da ocrni drugog kandidata. Teorije zavjere na zadnjih nekoliko stranica su nadmasile I desavanja u Esmeraldi, jos sam samo cekala da procitam kako je I Papa kad je dolazio ustvari lobirao za drugog kandidata. Udruzila se cijela drzava I cijeli SDP protiv nekog Habula, ali on I njegov pobjednicki tim nekako se izborise.

Nadam se da sad kad je sve zavrseno ne moramo vise da slusamo o tome, ili ste citav program rada zamislili da vodite na klix-u?!

I ne znam samo cemu tolika panika I sumnja u pobjedu, uz tako "pismen" pobjednicki tim povratak u buducnost je zagarantovan ( sta god je to trebalo da znaci ).
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#39733 Re: SDP

Post by VjecitiStudent »

Nova budućnost i nova ujedinjena ljevica, tj. guzica, sa novoizabranim šefom kantonalnog SDP-a, koji je jednim potezom nekoliko hiljada nezaposlenih u KS ostavio bez zdravstvenog osiguranja.
User avatar
mirsek
Posts: 12950
Joined: 07/05/2010 15:40

#39734 Re: SDP

Post by mirsek »

VjecitiStudent wrote:Nova budućnost i nova ujedinjena ljevica, tj. guzica, sa novoizabranim šefom kantonalnog SDP-a, koji je jednim potezom nekoliko hiljada nezaposlenih u KS ostavio bez zdravstvenog osiguranja.
Dobro slazem se da nije dobar marketing kad ti kadar iz stranke sa zavrsenim filozofskim fakultetom i mozda godinom radnog staza postane direktor kantonalne ustanove a ko fol se kritikuje strucnost Radeljasa i SDA sa njihovim kadrovskim rjesenjima.
Mada niko nije kriv drugim clanovima SDP-a sto se nisu kandidovali i pokusali izboriti za svoje glasove.
U krajnjem slucaju tim potezima SDP sve svoje programe i materijale moze baciti u kantu za smece jer je to primjer najsirovijeg uhljebljenja nestrucnog clanstva na vazne i odgovorne funkcije u javnim preduzecima.
Vidjecemo hoce li se sta promijeniti poslije kongresa.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#39735 Re: SDP

Post by It_is_a_Leclerc »

Jao, restart je divna kampanja. Baš se SDP obnovio.
Sve ološa, stranačkog taloga koji je životario na dnu, po javnim preduzećima, sada je popunio upražnjena mjesta u vrhu. Tuga božija.

Ali - jedan čovjek, jedan glas. Niko to nema, osim SDP-a. I ostale gluposti što priča onaj pasivno agresivni Irfan Čengić.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#39736 Re: SDP

Post by fosna2014 »

It_is_a_Leclerc wrote:Jao, restart je divna kampanja. Baš se SDP obnovio.
Sve ološa, stranačkog taloga koji je životario na dnu, po javnim preduzećima, sada je popunio upražnjena mjesta u vrhu. Tuga božija.

Ali - jedan čovjek, jedan glas. Niko to nema, osim SDP-a. I ostale gluposti što priča onaj pasivno agresivni Irfan Čengić.
Da Bog da, pa da sve stranke ovako rade, onda bi se moglo reci da nesto obicni clan moze odlucivati, pa sta god odlucio. Korak je svakako naprijed.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#39737 Re: SDP

Post by sabina1 »

fosna2014 wrote:
Da Bog da, pa da sve stranke ovako rade, onda bi se moglo reci da nesto obicni clan moze odlucivati, pa sta god odlucio. Korak je svakako naprijed.
Možda.

Ipak socijaldemokrate nemaju demokratsku unutrašnju klimu još.....još od osnivanja 1918 zar ne ;-) ?
Isto tako , svjedočili smo nedavnom povratku "istinskih" socijaldemokrata u SDP , Lazovića , Zlatara , Komšića........sve demokrat do demokrata.

Naravno da reformisani , ozdravljeni SDP mora biti jedan od nosilaca promjena u budućnosti.

Sve dok je stara klika formalno i neformalno prisutna uz tu stranku od te reformacije nema ništa ma kako unutrašnji izbor nalikovao na - demokratiju.

Srdačan pozdrav.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#39738 Re: SDP

Post by VjecitiStudent »

fosna2014 wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Jao, restart je divna kampanja. Baš se SDP obnovio.
Sve ološa, stranačkog taloga koji je životario na dnu, po javnim preduzećima, sada je popunio upražnjena mjesta u vrhu. Tuga božija.

Ali - jedan čovjek, jedan glas. Niko to nema, osim SDP-a. I ostale gluposti što priča onaj pasivno agresivni Irfan Čengić.
Da Bog da, pa da sve stranke ovako rade, onda bi se moglo reci da nesto obicni clan moze odlucivati, pa sta god odlucio. Korak je svakako naprijed.

Ako je zbilja obični član ovako birao, to je razlog više da se što prije ispod izbornog praga otjeraju.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#39739 Re: SDP

Post by fosna2014 »

VjecitiStudent wrote:
fosna2014 wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Jao, restart je divna kampanja. Baš se SDP obnovio.
Sve ološa, stranačkog taloga koji je životario na dnu, po javnim preduzećima, sada je popunio upražnjena mjesta u vrhu. Tuga božija.

Ali - jedan čovjek, jedan glas. Niko to nema, osim SDP-a. I ostale gluposti što priča onaj pasivno agresivni Irfan Čengić.
Da Bog da, pa da sve stranke ovako rade, onda bi se moglo reci da nesto obicni clan moze odlucivati, pa sta god odlucio. Korak je svakako naprijed.

Ako je zbilja obični član ovako birao, to je razlog više da se što prije ispod izbornog praga otjeraju.
Onda ne bismo trebali imati nikakve stranke. Kada poredimo SDP sa ostalim strankama, onda su oni u poredjenju svapski SPD, a ostali neka stranka tamo sa Kosova. Previse si pausalan.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#39740 Re: SDP

Post by fosna2014 »

tvsabina wrote:
fosna2014 wrote:
Da Bog da, pa da sve stranke ovako rade, onda bi se moglo reci da nesto obicni clan moze odlucivati, pa sta god odlucio. Korak je svakako naprijed.
Možda.

Ipak socijaldemokrate nemaju demokratsku unutrašnju klimu još.....još od osnivanja 1918 zar ne ;-) ?
Isto tako , svjedočili smo nedavnom povratku "istinskih" socijaldemokrata u SDP , Lazovića , Zlatara , Komšića........sve demokrat do demokrata.

Naravno da reformisani , ozdravljeni SDP mora biti jedan od nosilaca promjena u budućnosti.

Sve dok je stara klika formalno i neformalno prisutna uz tu stranku od te reformacije nema ništa ma kako unutrašnji izbor nalikovao na - demokratiju.

Srdačan pozdrav.
To je stvar procesa. Kada pogledamo druge stranke onda mozemo vidjeti da je SDP daleko ispred drugih stranaka sto se demokraticnosti tice. Da, to je pocelo sada, ali je ipak veca demokraticnost nego kod svih ostalih stranaka prisutna. :thumbup:

Sto se tice kadra, pa, koja to stranka ima strucniji kadar od SDP-a?

Moramo se pomiriti sa cinjenicom da je to nasa realnost i da moramo raditi sa onim cime raspolazemo, a da se to vremenom tek moze poboljsati. Mentalitet je ono sto nas koci. A svakako je dobro sto jedna stranka dopusta svojim clanovima da sami biraju rukovodstva.
pedeset
Posts: 580
Joined: 26/10/2014 14:11

#39741 Re: SDP

Post by pedeset »

vajduga wrote:Pobjeda Edina Habula u Novom Gradu.186-177.
Čestitke Habulu,na veličanstvenoj pobjedi,siguran sam da će vratiti SDP N,G. na put na kojem je godinama stajao čvrsto,naravno,zahvalnost i timu mladih i onih malo stariji koji su bili u timu i uspjeli pobjediti,vrh SDP,liniju s Dobrinje na čelu s Damirom Hadžićem,FOM i dr,ovo se može nazvati istorijska pobjeda i povratak u budućnost.Takodej hvala i protu kandidatu na borbi,izbori su proči bez bilo kakvog incidenta ili mućke.kao jedan od članova tima mao sam pristup svemu i nakon svih dobronamjernih provjera utvrđeno je da nije bili niti jedna nepravilonst u toku izbora.

Ahahhaahaha pa nemojte mi reći da je izgubio čovjek Damira Hadžića. Ovaj drugi (Habul) kakav god bio mora biti bolji od čovjeka čiji je komšija REKETAŠ Damir Hadžić. Znate ono s kim si takav si, a taj nesretnik ako se druži sa reketašem onda je i on takav. Inače, važno je napomenuti da su Damir Hadžić, Hamdija Lipovača i Zlatko Lagumdžija glavni odgovorni za ovo gdje se danas SDP nalazi tako da i ovi koji su pobijedili na ovim njihovim izborima nisu dobili neku važnu funkciju jer ovaj SDP je na dnu. A iz priloženog shvatam da tu još uvijek koliko toliko konce vuku Lagumdžija i Hadžić a to nikako nije dobro.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#39742 Re: SDP

Post by VjecitiStudent »

fosna2014 wrote:
VjecitiStudent wrote:
fosna2014 wrote:
Da Bog da, pa da sve stranke ovako rade, onda bi se moglo reci da nesto obicni clan moze odlucivati, pa sta god odlucio. Korak je svakako naprijed.

Ako je zbilja obični član ovako birao, to je razlog više da se što prije ispod izbornog praga otjeraju.
Onda ne bismo trebali imati nikakve stranke. Kada poredimo SDP sa ostalim strankama, onda su oni u poredjenju svapski SPD, a ostali neka stranka tamo sa Kosova. Previse si pausalan.
Pusti nas da malo zaboravimo, pa onda bajke pokušaj pričati.
Da zadnje četiri godine nismo gledali sav taj odron, diletante, sjecikese na djelu ...
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#39743 Re: SDP

Post by fosna2014 »

vajduga wrote:Da pobjedio je čovjek koji živi SDP,čovjek koji nije ni Damirov ni Zlatkov.I pored otvorenog pokušaja da komšiju utrpa Hadžić nije uspjeo,Nikšić takodjer a mogu misliti kako je knegle gutao Zlatko,pored tog što su uništili SDP pokušđali su i sad ugurati svog igrača Amara Tasu,neka vrsta firmaša a takvi najviše odgovaraju Damiru Hadžiću i još plus komšije.
E ovako,Lagumdžija,Hadžiću,Nikšiću,Musiću itd nećete više moći dirigovati i uništavati,pobijedili su obični ljudi,oni koji žive i vole SDP.pobjedio je autohtoni SDP na čelu s Habulom.
Mislim da Imamovic ima vrlo dobre sanse ako se kandiduje za predsjednika SDP-a. (uh za dlaku rece da cu glasati za njega :D )
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#39744 Re: SDP

Post by VjecitiStudent »

Za sve one koji misle da on nije i dalje tu.

Image
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#39745 Re: SDP

Post by klavirdžija »

Ma ovo je slučajno prolazio.
obelix1
Posts: 288
Joined: 06/04/2009 09:55

#39746 Re: SDP

Post by obelix1 »

vajduga wrote:Da pobjedio je čovjek koji živi SDP,čovjek koji nije ni Damirov ni Zlatkov.I pored otvorenog pokušaja da komšiju utrpa Hadžić nije uspjeo,Nikšić takodjer a mogu misliti kako je knegle gutao Zlatko,pored tog što su uništili SDP pokušđali su i sad ugurati svog igrača Amara Tasu,neka vrsta firmaša a takvi najviše odgovaraju Damiru Hadžiću i još plus komšije.
E ovako,Lagumdžija,Hadžiću,Nikšiću,Musiću itd nećete više moći dirigovati i uništavati,pobijedili su obični ljudi,oni koji žive i vole SDP.pobjedio je autohtoni SDP na čelu s Habulom.
E blago SDP Novi grad sa pobjednikom
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 10265
Joined: 12/10/2014 01:12

#39747 Re: SDP

Post by skupljac_zeljeza »

Povratak Otpisanih.

Image
User avatar
mirzadelibasic
Posts: 1379
Joined: 17/07/2014 17:35
Location: tu i tamo

#39748 Re: SDP

Post by mirzadelibasic »

SDP je stranka koja ima ime, tradiciju i jasnu ideologiju i teško da oni mogu doživjeti klasični debakl. Naravno puno zavisi i od njih, ali sam naziv SDP daje im odredjenu veličinu u usporedbi sa drugim stranka, posebno onim koje imaju istu ili slicnu ideologiju..
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59308
Joined: 15/12/2008 16:53

#39749 Re: SDP

Post by ultima_palabra »

klavirdžija wrote:Ma ovo je slučajno prolazio.
:mrgreen:
Novak20
Posts: 15242
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#39750 Re: SDP

Post by Novak20 »

mirzadelibasic wrote:SDP je stranka koja ima ime, tradiciju i jasnu ideologiju i teško da oni mogu doživjeti klasični debakl. Naravno puno zavisi i od njih, ali sam naziv SDP daje im odredjenu veličinu u usporedbi sa drugim stranka, posebno onim koje imaju istu ili slicnu ideologiju..
Ime OK, tradicija OK, ideološki obezvrjeđeni i neprepoznatljivi. Odvojeni od realnosti, nesposobni da demokratizuju stranku i odnose u njoj, podanički podređeni vođi, neosjetljivi na socijalno stanje građana, neprincipijelni, nekompetentni. Iznevjerili su sve osim onih koji su u četiri godine njihove vlasti dobili posao u državnoj firmi ili fotelju.

SDP je pljunuo na svoju "ideologiju" i dobar dio članstva koalicijom sa jednom nacionalnom strankom kontra druge nacionalne stranke. Nekima je to OK (možda većini) ali rezultate i posljedice osjećat' će BiH i SDP dugo vremena.
Post Reply