BiH proizvodi (domaće je najbolje)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
edos27
Posts: 3
Joined: 12/07/2015 16:55

#3951 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by edos27 »

Pravim domaće sokove od višnje, pa me zanima gdje bi mogao plasirati proizvode na koje tržište, da li ima neko zainteresovan za kupovinu
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#3952 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by quarterback »

ima neka radnja sa domacim proizvodima kod ulaza u BKC u Sarajevu, mozda tu ?
User avatar
jao_situacije
Posts: 18094
Joined: 29/03/2014 19:20

#3953 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by jao_situacije »

imaš ono na dobrinji onu neku pijacu, imaš ove neke bazare i sajmove ispred bbi, pa se malo raspitaj
cranberries
Posts: 619
Joined: 02/04/2010 15:19
Location: Earth

#3954 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by cranberries »

Bingo je s Tvornicom Corn flips i Dinom Merlinom započeo još jednu priču pod naslovom "Iz ljubavi prema domaćem".

Image

Tvornica Corn flips iz Srebrenika, koja se bavi proizvodnjom prehrambenih proizvoda osnovana je krajem 1979. godine prošlog vijeka u vrijeme kada je tadašnja "Majevica" doživljavala ekspanziju svog poslovanja. Od tada , pa do danas, njihov "narandžasti flips" je neizostavan dio svakog domaćinstva.

Vodeći se tradicijom dobrog okusa, iz tvornice ovih dana na police Binga stiže potpuno novi proizvod, Gold Chips.

Gold Chips se spravlja od odabranih sorti krompira iz domaćeg uzgoja koje mu daju jedinstvenu formu i samo njemu svojstvenu hrskavost. Kroz specijalni postupak pripreme sadržaj masnoće se redukuje za 40 %. Uprkos tome neodoljivi okus Gold Chipsa ostaje sačuvan 100%.
Da bi sve ovo imalo još veći "domaći" prizvuk, pobrinuo se naš kantautor Dino Merlin, koji je limitirano izdanje ovog čipsa ukrasio svojim potpisom .

Već 23. jula, ovaj proizvod će biti na policama Binga. Lako prepoznatljiv, veseo i moderan dizajn , te svježina čipsa proizvedenog od krompira s domaćih polja, nikoga neće ostaviti ravnodušnim.

Proizvod će se naći u prodaji i 25. jula na Koševu.

Da nas taj dan očekuje spektakl, pobrinula su se tri najveća domaća brenda: Dino Merlin, Corn Flips, vodeći domaći proizvođač snack proizvoda i Bingo.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#3955 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by quarterback »

dino merlin :oops:
sve ostalo :mrgreen:
User avatar
saiks
Posts: 1196
Joined: 12/11/2013 13:06

#3956 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by saiks »

Nadam se da ce biti ukusan,djaba i fina ambalaza i marketing ako on nevalja. Trenutno mi je najbolji chipsos paprika
cranberries
Posts: 619
Joined: 02/04/2010 15:19
Location: Earth

#3957 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by cranberries »

Ja sam probao Classic, iako više volim papirku ali mi se svidio jer je bio svjež i baš hrskav doduše datum proizvodnje je bio od par prije par dana tek...
kox
Posts: 3244
Joined: 12/09/2008 12:48

#3958 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Pravi Corn Flips tj. Majevica čips već godinama, ne znam je li ovo samo rebranding ili su nešto promijenili u procesu proizvodnje.
cranberries
Posts: 619
Joined: 02/04/2010 15:19
Location: Earth

#3959 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by cranberries »

Ovo je Chips a flips je ostao isti... narandzasti
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#3960 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by StupskaBitanga »

Aha bio mu je naziv svježe i domace
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#3961 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by strong69 »

Nama ne treba vanjski neprijatelj. Nama smo mi dovoljni. Kopiram clanak iz Oslobođenja. Pitam se zasto neko kupuje uvoznu vodu i to iz zemalja koje su mnogo siromasnije vodom kako kolicinama tako i kvalitetom...


Bosanci i Hercegovci osvježenje traže u susjedstvu: Voda iz Srbije i Hrvatske potopila BiH
Potražnja za vodom, sasvim logično, najveća je u ljeto. Iako je BiH među najbogatijim zemljama Evrope pitkom vodom, naše tržište preplavljeno je vodom iz uvoza.


Čije džepove pune građani BiH?
Čije džepove pune građani BiH?

Prema podacima Agencije za sigurnost hrane BiH, na listi odobrenih voda za 2014. godinu nalazi se ukupno 38 voda. Od toga je više od polovine voda iz uvoza, tačnije 20 voda su iz uvoza, a 18 domaćih. Najviše uvoznih voda na našem tržištu je Srbije (11), te Hrvatske (5). Podaci o uvozu i izvozu vode još su porazniji.

Prema podacima Vanjskotrgovinske komore BiH, u prvoj polovini ove godine BiH je izvezla vodu (mineralnu i prirodnu izvorsku) u vrijednosti 14,8 miliona maraka, dok je vrijednost uvoza u ovom periodu bila 62,9 miliona.

Izvoz

Najveći prihod od izvoza vode u ovom periodu bh. firme su ostvarile na tržištu Hrvatske, 8,2 miliona maraka, zatim slijedi tržište Srbije 2,7 miliona, Crne Gore 989.947, Makedonije 547.850, Švicarske 407.268, Italije 316.927 i Slovenije 253.271.

Što se tiče uvoza, na bh. tržištu najviše profitiraju firme iz Srbije. Vrijednost uvoza vode iz ove zemlje u prvoj polovini ove godine iznosila je 23,6 miliona maraka. Istovremeno, iz Hrvatske je uvezeno vode u vrijednosti 18,76 miliona. Po vrijednosti uvoza na trećem mjestu je Slovenija sa 9,1 milion KM, zatim su među većim uvoznicima još i Austrija 2,8, Rumunija 1,09 miliona, Francuska 26.380 maraka itd.

Stanje nije bilo ništa bolje ni prošle godine. Podaci VTKBiH pokazuju da je u 2014. godini BiH izvezla vodu u vrijednosti 29,84 miliona maraka, dok je istovremeno vrijednost uvoza vode bila 126,6 miliona maraka. To znači da pet puta više vode uvozimo nego što izvozimo.

Razloga zbog kojih je stanje na našem tržištu takvo kakvo jeste ima mnogo, a najveći je taj što država nije učinila ništa da pomogne domaćim firmama, čak šta više, obilato pomaže uvoznicima. Jedan od razloga je i to što građani nisu svjesni da kupovinom domaćih proizvoda doprinose razvoju vlastite privrede i države.

Poruka

"Najveći gubitnik je država, čija uloga je da zaštiti domaću privredu. Međutim, političari, oni koji odlučuju, saučesnici su u uništavanju privrede BiH, jer oni više vole 1.000 maraka u svoj džep nego 100 miliona u državnu kasu. A oni predstavljaju BiH", kazao je direktor Tuzlanske pivare Fahrudin Salihović.

Prema njegovim riječima, poruka koju nosi domaća voda je da je ona sigurno zdrava. Najbolji izvori vode u bivšoj Jugoslaviji bili su u BiH i to je dokazano istraživanjima i analizama, dodao je Salihović.

"Voda iz Tuzlanske pivare je sigurno jedna od najbojih voda u Evropi po sastavu i mineralima. Nemamo mi finansija da kažemo naša voda ima poruku, naša poruka je na etiketi, dokaz koji je utvrđen analizama. To su prave poruke", kazao je direktor Tuzlanske pivare i nastavio: "Naša poruka državi je da mi plaćamo sve obaveze, koncesije, ulažemo u razvoj ove države, ali zaista smo nezadovoljni ponašanjem odgovornih ljudi koji ne poduzimaju ništa da bude bolje. Oni su deklarativno uz nas, ali rade protiv nas".

Najveće bogatstvo koje nam je dragi Bog podario je voda, a mi ni to ne znamo oplemeniti nego uvozimo vodu iz inostranstva, BiH je postala deponija gdje se odlaže sve što ne može proći ni na jednom drugom tržištu.

Brojke

38 voda nalazi se na bh. tržištu
20 voda u BiH iz uvoza
18 domaćih voda na tržištu
23,6 miliona maraka vrijednost uvoza vode iz Srbije u prvoj polovini 2015.
18,76 miliona KM uvoz vode iz Hrvatske
9,1 milion KM vrijednost uvoza vode iz Slovenije
User avatar
parappa
Posts: 3706
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#3962 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by parappa »

kljucna poruka je "politicari vise vole 1000km u svoj dzep nego 100 milona u drzavni".
te politicare treba javno imenovati... nek se zna ko pomaze uvoznicima.

po meni postoje jos dva dodatna razloga za ovu situaciju...
ljudi jednostavno nemaju tu savijest da kupovinom stranih proizvoda stete svoju drzavu a i nase firme se oslanjaju samo na taj moto "kupujmo domace".
nase firme ne cine nista osim sto kmecu kako ih drzava nece da zastiti... onda dodje jana i novom ambalazom pokupi trziste za djecu:
Image
a nase firme cekaju jos koju godinu pa onda tek pokusavaju nesto slicno.
voda sa okusom (limuna itd.) u zapadnoj evropi vec godinama na policama... jana ili neke druge firme iz susjedstva/komsiluka kopiraju to a nasi opet kasne. sve to kupcima pokazuje kako su neozbiljni.

dodatan razlog je i sveprisutni nacionalizam... jedni kupuju proizvode iz srbije drugi iz hrvatske.
dobro ako neko iz foce nece da pije sarajevsku pivu... ali sto mora piti jelen kad moze i nektar? ili kad smo kod vode sto mora biti knjaz milos kad moze i vitinka?
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#3963 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Eborg »

Šta je sa prirodnim Swity sokovima u tetrapaku? Ne viđam ih već neko vrijeme na policama, je li to propalo ili su izgubili dio tržišta?

Nešto slično je i sa Vitaminkom, imali su solidan sok od paradajza i nikako ga više nema nigdje, je li izašao iz proizvodnje?
probook
Posts: 5042
Joined: 13/10/2013 22:38

#3964 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by probook »

Ne kupujem janu skoro nikada, ali brate mili oni ubise sa reklamama. Na televiziji, prodavnici, po putu, te ovaj ukus, onak ukus, za djecu, bla bla i zato prodaja ide. Najcesce u gradu vidim da ljudi nose janu. Kod nasih firmi nema marketinga, dzaba ti sto si domaci i jeftin, bez marketinga te nema nigdje.
nikimostar
Posts: 653
Joined: 09/05/2010 15:42

#3965 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by nikimostar »

probook wrote:Ne kupujem janu skoro nikada, ali brate mili oni ubise sa reklamama. Na televiziji, prodavnici, po putu, te ovaj ukus, onak ukus, za djecu, bla bla i zato prodaja ide. Najcesce u gradu vidim da ljudi nose janu. Kod nasih firmi nema marketinga, dzaba ti sto si domaci i jeftin, bez marketinga te nema nigdje.
100 posto,moja djeca uvijek uzmu janu jer znaju sa reklame,ko je kriv nasim pa ne znaju
User avatar
zubi
Posts: 6228
Joined: 16/07/2009 00:27

#3966 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by zubi »

nikimostar wrote:
probook wrote:Ne kupujem janu skoro nikada, ali brate mili oni ubise sa reklamama. Na televiziji, prodavnici, po putu, te ovaj ukus, onak ukus, za djecu, bla bla i zato prodaja ide. Najcesce u gradu vidim da ljudi nose janu. Kod nasih firmi nema marketinga, dzaba ti sto si domaci i jeftin, bez marketinga te nema nigdje.
100 posto,moja djeca uvijek uzmu janu jer znaju sa reklame,ko je kriv nasim pa ne znaju
a kod djece ti je i novcanik?
nikimostar
Posts: 653
Joined: 09/05/2010 15:42

#3967 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by nikimostar »

kakve veze ima kod koga je novcanik,samo kazem sta je marketing,dijete od 5 godina zna za Janu jer cuje reklamu,vidi sliku i zapamti..To je poenta price...Zasto nasi ne znaju proizvesti nesto da privuku djecu,nesto ovako

http://www.konzum.hr/Proizvodi/Pica/Bez ... l-sa-cepom
User avatar
zubi
Posts: 6228
Joined: 16/07/2009 00:27

#3968 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by zubi »

nikimostar wrote:kakve veze ima kod koga je novcanik,samo kazem sta je marketing,dijete od 5 godina zna za Janu jer cuje reklamu,vidi sliku i zapamti..To je poenta price...Zasto nasi ne znaju proizvesti nesto da privuku djecu,nesto ovako

http://www.konzum.hr/Proizvodi/Pica/Bez ... l-sa-cepom
da, dijete zna za janu, uzme je a ti MORAS da je kupis... jah.
User avatar
aveos
Posts: 1761
Joined: 28/02/2012 08:42

#3969 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by aveos »

Novi proizvod dolazi iz Citluka !

:thumbup:

Image
[/img]
nikimostar
Posts: 653
Joined: 09/05/2010 15:42

#3970 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by nikimostar »

zubi wrote:
nikimostar wrote:kakve veze ima kod koga je novcanik,samo kazem sta je marketing,dijete od 5 godina zna za Janu jer cuje reklamu,vidi sliku i zapamti..To je poenta price...Zasto nasi ne znaju proizvesti nesto da privuku djecu,nesto ovako

http://www.konzum.hr/Proizvodi/Pica/Bez ... l-sa-cepom
da, dijete zna za janu, uzme je a ti MORAS da je kupis... jah.

odrasti :roll:
User avatar
zubi
Posts: 6228
Joined: 16/07/2009 00:27

#3971 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by zubi »

nikimostar wrote:
zubi wrote:
nikimostar wrote:kakve veze ima kod koga je novcanik,samo kazem sta je marketing,dijete od 5 godina zna za Janu jer cuje reklamu,vidi sliku i zapamti..To je poenta price...Zasto nasi ne znaju proizvesti nesto da privuku djecu,nesto ovako

http://www.konzum.hr/Proizvodi/Pica/Bez ... l-sa-cepom
da, dijete zna za janu, uzme je a ti MORAS da je kupis... jah.

odrasti :roll:
ukljuci mozak :-)
nikimostar
Posts: 653
Joined: 09/05/2010 15:42

#3972 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by nikimostar »

Hvala molim te,otvori mi oci :D
User avatar
mayab
Posts: 30839
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#3973 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by mayab »

nikimostar wrote:kakve veze ima kod koga je novcanik,samo kazem sta je marketing,dijete od 5 godina zna za Janu jer cuje reklamu,vidi sliku i zapamti..To je poenta price...Zasto nasi ne znaju proizvesti nesto da privuku djecu,nesto ovako

http://www.konzum.hr/Proizvodi/Pica/Bez ... l-sa-cepom
Nase firme jos uvijek ne vide vaznost reklame, odnosno, pare za reklamiranje smatraju bacenim parama, bolan je to i dug proces dok im dodje iz guzice u glavu, samo da tada ne bude prekasno!
Kad smo vec kod vode, ja nastojim uvijek kupiti neku domacu BH vodu, konkretno najcesce onu BH2O, ali kad vidim da recimo nemaju flasu sa onom "pipom" gore, kao ni recimo nesto poput one litrene Jane, koja je vrlo prakticna zbog svoje velicine i oblika, ospem se, jer to traje vec godinama!
Zar toliko neinventivni mogu biti, nije mi jasno
Naslovnica
Posts: 35427
Joined: 20/03/2013 15:38

#3974 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Naslovnica »

nikimostar wrote:kakve veze ima kod koga je novcanik,samo kazem sta je marketing,dijete od 5 godina zna za Janu jer cuje reklamu,vidi sliku i zapamti..To je poenta price...Zasto nasi ne znaju proizvesti nesto da privuku djecu,nesto ovako

http://www.konzum.hr/Proizvodi/Pica/Bez ... l-sa-cepom
Image
Evo ova lijeva flašica je na tragu, šteta što ne probaju sa aromatiziranim vodama.
Elem, proizvod postoji, ali je marketing nula.
Nije ni čudo, jer je finansijska dubioza prevelika, jednostavno su pregaženi od strane velikih igrača (Jana), i ne mogu da se takmiče.
Plus naš mentalitet...curice idu kroz grad noseću Janu (čista folirancija), qratz će neka nosati flašicu vode iz sarajevske pivare, to nije ql.
Mentalitet je čudo.
User avatar
zubi
Posts: 6228
Joined: 16/07/2009 00:27

#3975 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by zubi »

nikimostar wrote:Hvala molim te,otvori mi oci :D
ma jok sta ti je, dok tebi ne dodje iz guzice u glavu niko ti tu ne moze pomoci... meni je samo sega bilo kad si rekla da dijete hoce janu jer je zna sa reklame i to je to, hop kupi se jana :D

samo ti furaj svoj fazon, imacemo se svi kada kajati...
Post Reply