Milorad Dodik ALL ABOUT

Locked
ekvivalent
Posts: 461
Joined: 28/12/2008 21:05

#3926 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by ekvivalent »

zavrzlama wrote:Naredba iz staba je "nema nazad" dodik i velikosrbi idu do kraja pa koliko kosta da kosta...slijede konstantne medijske optuzbe i zaturanje medunacionalne mrznje,rezirani incidenti i negiranje svega sto imalo mirise na BIH...srbiji treba otvaranje krize u BIH da bi vratila Kosovo u zizu svjetske pozornosti i po hiljaditi put pokusala da zastrasi MZ da bi promijenili odluku o statusu Kosova ili ih primorali da razmisle o podjeli BIH,jer gubitak Kosova i ostanak srba u drzavi BIH je pretezak politicki a posebno strateski poraz velikosrpske politike...
eto dodo je odigrao ono sto se od njega ocekivalo...
ipak ce se prorocanstvo ostvariti
svi pod jednu krusku :wink:
odkad ja urlam da za BiH od lukasenka iz laktasa nema bolje opcije :thumbup:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#3927 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Maraschino »

Johny wrote:
kiky wrote:pa bit če veselo narednih dana .....
krajem maja ide i optužnica protiv dode ( čini mi se ) ...
prije toga pozivanje na informativni razgovor ...
i to je to ...
Glupo je to oko optuzbe i sudjenja, idemo li tom logikom svaki politicar bi trebao iza resetaka, tolko se love svi nakradu da je to degutantno... ne samo na Balkanu, u svim zemljama sveta, cak i u najbogatijim...

Ono gde treba napadati Dodika jeste njegova politika, njegov brdjanski i primitivni nastup, kvarna politika sedenja na dve stolice...

Ovo oko tuzbe za kradju je obicna predstava za narod bez ikakvog efekta...
ma da,

nece on vise...sada daje junioru...

a da svi trebaju odgovarati, to da...
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#3928 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by seln »

Maraschino wrote:
Johny wrote:
kiky wrote:pa bit če veselo narednih dana .....
krajem maja ide i optužnica protiv dode ( čini mi se ) ...
prije toga pozivanje na informativni razgovor ...
i to je to ...
Glupo je to oko optuzbe i sudjenja, idemo li tom logikom svaki politicar bi trebao iza resetaka, tolko se love svi nakradu da je to degutantno... ne samo na Balkanu, u svim zemljama sveta, cak i u najbogatijim...

Ono gde treba napadati Dodika jeste njegova politika, njegov brdjanski i primitivni nastup, kvarna politika sedenja na dve stolice...

Ovo oko tuzbe za kradju je obicna predstava za narod bez ikakvog efekta...
ma da,

nece on vise...sada daje junioru...

a da svi trebaju odgovarati, to da...
Evo, ja sam za to da se, po paritetu, odmah uz Dodu ista kazna bez sudjenja izrekne Brankovicu i Bicakcicu.
Jel posteno?
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#3929 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Real Khan »

osa wrote:on ne priznaje sud bih, a glavaš boga moli da mu bih sud sudi, tko je tu lud.
Može Dodo pričati šta hoće, ali izgleda da strane sudije ostaju do daljnjeg:
Niko ne može biti iznad zakona niti smije postojati prostor gdje nema zakona

Visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU Valentin Inzko danas je ponovo naglasio da je uspostavljanje i očuvanje vladavine prava od ključnog značaja, te je dao punu podršku zakonitim pravosudnim institucijama BiH – Sudu BiH, Tužilaštvu BiH te Visokom sudskom i tužilačkom vijeću.

Na sastanku održanom u Sarajevu sa predsjednicom Suda BiH Meddžidom Kreso, glavnim tužiocem Miloradom Barašinom i predsjednikom VSTV-a Miloradom Novakovićem, visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU Valentin Inzko istaknuo je da je “vladavina prava zasnovana na jednostavnoj
istini – da se svako rađa jednak, te je stoga jednak i pred zakonom i niko nije iznad ili izvan zakona.”

Vladavina zakona je u srži svake demokratske države zajedno sa svojim efikasnim i pouzdanim institucijama. Funkcionalan i vjerodostojan pravosudni sistem u BiH je suštinski interes za sve njene građane. Političari BiH nose najveću odgovornost za stvaranje takvog sistema. “Oni svojim ponašanjem postavljaju standard za koji će biti pozvani na odgovornost.”

Takođe, svi zvaničnici i svi nivoi vlasti moraju u potpunosti sarađivati sa pravosudnim institucijama BiH, tako što će im omogućiti neometano izvršavanje obaveza u cijeloj BiH. Ovo je suštinska vrijednost Evropske unije. Ne može biti kompromisa u vezi sa ovim pitanjem, ako BiH želi nastaviti na putu ka Evropi.

Visoki predstavnik/specijalni predstavnik EU Inzko složio se sa predsjednicom Suda BiH, glavnim državnim tužiocem i predsjednikom VSTV-a da je potrebno produžiti prisustvo međunarodnih zvaničnika u Sudu i Tužilaštvu BiH. “Osigurati da Sud BiH i Tužilaštvo BiH rade punim kapacitetom je apsolutni prioritet”, izjavio je visoki predstavnik/specijalni predstavnik EU .

Odlazak sudija iz sudskih vijeća moglo bi rezultirati zastojima u postupcima koji se vode pred sudom u predmetima ratnih zločina. “To bi bilo veoma bolno za porodice žrtava i nepravedno prema optuženima, koji imaju pravo da očekuju da budu osuđeni ili oslobođeni optužbe.”
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#3930 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by dallton »

Johny wrote:
kiky wrote:pa bit če veselo narednih dana .....
krajem maja ide i optužnica protiv dode ( čini mi se ) ...
prije toga pozivanje na informativni razgovor ...
i to je to ...
Glupo je to oko optuzbe i sudjenja, idemo li tom logikom svaki politicar bi trebao iza resetaka, tolko se love svi nakradu da je to degutantno... ne samo na Balkanu, u svim zemljama sveta, cak i u najbogatijim...

Ono gde treba napadati Dodika jeste njegova politika, njegov brdjanski i primitivni nastup, kvarna politika sedenja na dve stolice...

Ovo oko tuzbe za kradju je obicna predstava za narod bez ikakvog efekta...
a pametno bi naravno bilo da covjeku ne smetamo dok krade?
User avatar
vaca
Posts: 751
Joined: 24/02/2006 16:31
Location: sarajevo

#3931 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by vaca »

dallton wrote:
Johny wrote:
kiky wrote:pa bit če veselo narednih dana .....
krajem maja ide i optužnica protiv dode ( čini mi se ) ...
prije toga pozivanje na informativni razgovor ...
i to je to ...
Glupo je to oko optuzbe i sudjenja, idemo li tom logikom svaki politicar bi trebao iza resetaka, tolko se love svi nakradu da je to degutantno... ne samo na Balkanu, u svim zemljama sveta, cak i u najbogatijim...

Ono gde treba napadati Dodika jeste njegova politika, njegov brdjanski i primitivni nastup, kvarna politika sedenja na dve stolice...

Ovo oko tuzbe za kradju je obicna predstava za narod bez ikakvog efekta...
a pametno bi naravno bilo da covjeku ne smetamo dok krade?
Da im zaista zamjeramo na kradjama, pojavio bi se barem neko na navikanim 9-majskim protestima. Ovako tishu, ovo i jos mnogo gore smo i zasluzili. Oni u Srbiji barem popizde i dignu se kad im prekipi, skinu vlast. Sta mi?? Pljujemo iz jednog u drugi tor, divota jedna od osvjescenog naroda.
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#3932 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by veljaca »

Opasno se pletu mreze oko traktoriste ..... OPASNO ...
User avatar
pici
Posts: 46386
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3933 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by pici »

Neg imal ko kakvu info za ovu info :mrgreen: da mu sin studira u Italiji i da nejma deČko pojma da ima firmu i tri miljČeta zajma :shock: :mrgreen:
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#3934 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by dallton »

BH Dani
Milorad Dodik, srpstvo i bogatstvo

Sloboda divljaka


Ono što Dodik demonstrira u svojim javnim nastupima jest neka vrst slobode, oslobođenosti, ali to je sloboda divljaka, koji smatra da mu je sve dopušteno, zato što u čvrstim rukama drži jaku toljagu (kako Dodik tumači izborni legitimitet i privatnu financijsku moć). Uz to ide i očigledno uživanje u prekoračivanju granica civiliziranosti, u sladostrasnom prepuštanju afektima i najnižim porivima, što i jest osnovna indikacija divljaštva, ili, ako je ljepše reći - svojevrsne socijalne patologije. Zato često izgleda kao da sugovornici, odnosno politički partneri, domaći kao i strani, ne znaju što bi i kako bi s Dodikom: nisu savladali "školu" divljaštva



"Fenomen Dodik" stvara se na nečemu drugome - na ekstatičnom prelaženju
Definitivno je Milorad Dodik nadmašio i pobijedio sve konkurente, uspeo se na sam vrh, i sad stoji tamo sam, s glavom u oblacima, dok mu u ušima šumi od zanosa. I od manjka kisika: to su stanja u kojima se prsa nadimaju od ponosa, ali u mozgu se muti, smjenjuju se trenuci zatamnjenja s trenucima varničenja od kratkih spojeva... Napokon situacija, toliko žuđena: Dodiku se obratila vlada Amerike i rekla mu da je prekardašio! Premijer Republike Srpske vs. Amerika! (Kao u srpskoj narodnoj pjesmi iz 1941: "Zaratile dvije velesile, sva Hrvatska i srez Nevesinje.") Ni sanjati o tome ne mogu Dodikovi pandani u domaćem političkom ringu Silajdžić i Tihić, da se i ne spominju Čović, Lagumdžija, Ivanić, Bosić ili Čavić. Sve je to šef Republike Srpske pomeo u "prednatjecanju", u kojemu je isprobavao snagu i na strancima - Lajčaku, Doris Pack, Oliju Rehnu...

Pa, kako bi se mogla imenovati i opisati ta disciplina, u kojoj se jedan mali balkanski političar, čak ne ni državni nego tek pokrajinski ("entitetski"), vinuo tako visoko da je to morala primijetiti čak i vlada najjače svjetske sile (doduše, ne iz Bijele Kuće nego tek preko svoje sarajevske ambasade, ali nemojmo cjepidlačiti)?

Poznata je krivulja Dodikove političke karijere. Ukratko, promućurni "opozicionar" biznismen i "socijaldemokrat" s kraja Karadžićeve vladavine, uz enormnu pomoć danas mrskih mu stranaca politički se etablirao kao demokratska alternativa SDS-ovim nacionalističkim ekstremistima što su naslijedili Karadžića nakon njegove prisilne abdikacije. Takav, ulazio je i u vlast, sveudilj ašikujući s faktotumima u međunarodnoj zajednici. Nastavio je biti umiljat i kooperativan i kada su najjači od njih, Amerikanci, o desetoj godišnjici Daytona pri kraju 2005. godine započeli s projektom redizajna Dejtonskoga sporazuma, uviđajući sve njegovo paralizirajuće djelovanje u procesu državne konsolidacije Bosne i Hercegovine. Vidjelo se da Dodik to radi nevoljko, jer logika (sve)vlasti u Republici Srpskoj, kako ju je on zamislio i namjerio ostvariti, nalazila je u dejtonskome statusu quo svoj najjači oslonac. No, tu mu se nasmiješio Kairos, bog sretnoga trenutka, poslavši mu Silajdžića (uz asistenciju Ljubića), koji je u predizborno proljeće 2006. srušio projekt ustavnih promjena, zdušno odradivši Dodikov posao. To je, s jedne strane, na dugi rok zakovalo bilo kakvu mogućnost promjena, a s druge, kroz žestoki predizborni javni sukob između Silajdžića i Dodika koji se sveo na nacionalističko nadmetanje, ovome potonjem pripremilo pravi izborni trijumf. Posrećio mu se i reis Cerić, koji je praktično u svoje ruke uzeo i vanjsku i unutarnju politiku u Bošnjaka, te mu dao stotinu i jedan argument za teoriju o pravljenju "domovine islama od BiH".

Možda je i prije opisanih događaja Dodik u intimnim trenucima padao u nacionalne ekstaze, to ne možemo znati a ni ne treba da znamo ako spada u privatni život. No, evidentno je da je kroz opisane događaje iz 2006. godine nominalni socijaldemokrat iz Laktaša otkrio svu opojnost, odnosno političku funkcionalnost i učinkovitost slatkoga mleka nacionalizma, te da od tada opijenost svojim otkrićem ideološki iskazuje u takvim intonacijama i formulacijama, kakvim se do njega nije služio valjda nitko, ni sami ratni vođe, te bi se njegova političko-ideološka orijentacija mogla opisati jedino kao - nacionalsocijaldemokracija. Moram precizirati: nije što je Dodik nacionalist, imamo ih na svakom koraku, među političarima, vjerskim službenicima, intelektualcima iz svih naroda i vjera, o tzv. običnim ljudima da i ne govorimo, toliko je to postalo obično, da su neki od nacionalista počeli izgledati sasvim fini i konstruktivni. Parafrazirajući Lenjinovu opasku o ruskim komunistima-šovinistima: zagrebite malo ispod kože našega ljutog zagovornika građanske opcije, naći ćete pravog nacionalista. Nije, dakle, nacionalizam sam po sebi disciplina u kojoj se Dodik toliko izdignuo iznad svih; konkurencija je prejaka a borba neizvjesna. Primjera radi, neke od političkih ideja o Bosni i Bošnjacima, koje uporno varira reis Cerić (već prema tomu gdje nastupa i komu se obraća), imaju nacionalistički potencijal na kojemu Dodik može samo pozavidjeti. (Na neki način to i on sam priznaje, kada Cerića titulira "glavnom političkom facom" u Bošnjaka.) "Fenomen Dodik" stvara se na nečemu drugome - na ekstatičnom prelaženju svih granica civiliziranosti, boljih običaja i elementarnoga poštivanja druge strane (ma tko to bio - drugi narod, političar, novinar, ili javnost kao takva). Ono što Dodik demonstrira u svojim javnim nastupima jest neka vrst slobode, oslobođenosti, ali to je sloboda divljaka, koji smatra da mu je sve dopušteno, zato što u čvrstim rukama drži jaku toljagu (kako Dodik tumači izborni legitimitet i privatnu financijsku moć). Uz to ide i očigledno uživanje u prekoračivanju granica civiliziranosti, u sladostrasnom prepuštanju afektima i najnižim porivima, što i jest osnovna indikacija divljaštva, ili, ako je ljepše reći - svojevrsne socijalne patologije. Zato često izgleda kao da sugovornici, odnosno politički partneri, domaći kao i strani, ne znaju što bi i kako bi s Dodikom: nisu savladali "školu" divljaštva.

Drugo je pitanje, kojim se ovdje nećemo baviti - dokle se može tako? Podrška na kojoj Dodik zasniva svoju "slobodu" (Rusija?, Srbija?, neusuglašenost evropskih država u vezi s Bosnom?...) uopće ne mora biti tako trajna i zakleta (kao što je, uostalom, upozorio sam Milorad Ekmečić u svojemu lanjskom referatu o "historijskim i političkim osnovama" Republike Srpske). Kad bi te podrške sutra u promijenjenoj konstelaciji odnosa nestalo, ili kad bi bila samo relativizirana, političar i građanin Dodik našao bi se sam, pred rugobom divljačkih besjeda što ih se naizgovarao kroz mjesece i godine svoje srpskoentitetske svevlasti, i ispuhao bi kao probušen mjehur u vlastitoj intelektualnoj ubogosti i političkoj beznačajnosti, a kojekakvi nacionalentitetski patrioti i medijski poltroni što ga danas pozlaćuju kao banjalučku verziju Saparmurata Nijazova, okrenuli bi se protiv njega ili bi ga naprosto zaboravili. Tada bi mu preostalo samo bogatstvo što ga je stekao valjda onako, usput, baveći se nacionalnom politikom i vrhunaravnom vrijednošću srpstva. Ako se ne bi našli neki sposobni i objektivni suci Srbi (nipošto muslimani!) da izvažu zakonsku validnost toga bogatstva...
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#3935 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by nokia6170 »

sto volim ove ceone sudare magarca od beton :)
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#3936 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by dallton »

BH Dani

Haris Silajdžić

"Rat u Bosni i Hercegovini je bio obilježen agresijom, etničkim čišćenjem i genocidom, koji su zaustavljeni Dejtonskim mirovnim sporazumom.(…) Trenutno ustavno uređenje Bosne i Hercegovine nije ni efikasno, ni racionalno, te državne institucije trebaju pojačati efektivnost i demokratičnost kako bi zemlja mogla krenuti ka članstvu u Evropskoj uniji. (…) Potrebno je osigurati precizne kriterije i standarde za jačanje funkcionalnosti države Bosne i Hercegovine, koje potom treba implementirati kroz ustavnu reformu. (…) Vlada SAD-a treba imenovati specijalnog izaslanika za Balkan koji bi u saradnji s Evropskom unijom i političkim liderima u BiH osigurao reforme na svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini." Ovo je sažetak u utorak jednoglasno usvojene Rezolucije broj 171 Kongresa SAD-a o Bosni i Hercegovini, koja predstavlja najjasniji dosadašnji signal da će se i administracija Baracka Obame ozbiljno angažirati na izvlačenju naše države sa slijepog kolosijeka na kojem su je betonirali prudski lideri i neučinkovita briselska birokracija. Ako uopće postoji bh. političar kojem pripadaju zasluge za vraćanje BiH na radare američkog interesa, onda je to nesumnjivo član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić, koji je uz pomoć svojih saradnika, američkih prijatelja i sjajnog Bošnjačko-američkog savjetodavnog vijeća u Washingtonu pogurao donošenje spomenute rezolucije. Ovaj uspjeh je utoliko veći ima li se u vidu potpuni debakl profesionalnog lobiranja u Americi za potporu razbijanju BiH višemilionskim iznosima iz budžeta Republike Srpske koje plaća Milorad Dodik.
:dance: :dance:
Sreo sam puno divnih Srba u Beogradu i Banja Luci koji gledaju svoju sudbinu u budućnosti.
(Valentin Inzko, visoki predstavnik u emisiji Otvoreno; FTV)
:lol:
zavrzlama
Posts: 10463
Joined: 15/01/2006 18:35

#3937 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by zavrzlama »

Dodik je interesentan po mnogo cemu....a najinteresantnija stvar u njegovom politickom ziviotu je to, da njegov opstanak na vlasti i u politici uopste ne zavisi od onih koji su za njega glasali,vec samo od politickog vrha iz srbije i tu je on najjaci...sto ce reci da Dodik nema uopste bojaznost da MZ moze razotkrivanjem njegovih prevara okrenuti srpski narod protiv istog,jer je taj narod politicki mrtav i paralizovan dugogodisnjom propagandom Beogradske fabrike lazi i relativizacije...toga je svjesna i MZ i zato i nemaju uopste nikakav nacin da smijene istog, jer njegovom smjenom bi stab veoma lako profitirao i jos vise uvjerio propagandno paralizovani srpski narod u svjetsku zavjeru protiv srba i rs-a kao srpske drzave u drzavi....nije Dodik jak,nego je srpski narod slab,paralizovan i preplasen, pa ne moze razumno razmisljati i odlucivati o svojoj sudbini....na potezu je srbija..
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#3938 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by dallton »

evo nove provale dana
Milorad Dodik
'Republika Srpska je trajnija od OHR-a'
Premijer Republike Srpske Milorad Dodik poručio je danas da je Srpska trajnija od Kancelarije visokog predstavnika.
Dodik je odbacio stav OHR-a da su neozbiljni juče usvojeni zaključci Narodne skupštine RS u vezi sa Informacijom o efektima prenosa ustavnih ovlaštenja sa RS na institucije BiH.

"OHR nije tijelo koje je predviđeno Dejtonskim sporazumom. Predviđen je visoki predstavnik i u Aneksu 10 piše da strane, u ovom slučaju to je RS, prihvataju da se formira institucija visokog predstavnika, a kancelarija je samo tehnički dio koji ga prati", rekao je Dodik novinarima u Banjaluci, gdje je prisustvovao sjednici Senata RS. :lol: :lol: :lol:

Narodna skupština RS usvojila je juče set zaključaka u vezi sa Informacijom o efektima prenosa ustavnih ovlaštenja sa RS na institucije BiH, kojim se tvrdi da prenos nadležnosti bez prethodnog dogovora entiteta nije ustavan.

OHR je ranije ocijenio da "nisu ozbiljni" usvojeni zaključci Narodne skupštine RS u vezi sa Informacijom o efektima prenosa ustavnih ovlaštenja sa RS na institucije BiH.

"Kao što smo i rekli mnogo puta do sada, radi se o zabludi. Ako je neka nadležnost oduvijek pripadala državi, kako se onda može vratiti!? Imajući to u vidu, zaključci Narodne skupštine RS nisu ozbiljni", saopšteno je iz OHR-a.

i naravno zajednicka prica - sto prica glava, to misli i guzica, a ne mozas da skontas koji je koji dio tijela
Nebojša Radmanović
'BiH je protektorat iz kojeg stranci neće da odu'
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović izjavio je danas u Banjoj Luci da je BiH već godinama protektorat i da međunarodna zajednica neće da ode iz BiH, ali i pozvao na "borbu" da do toga ipak dođe.
„BiH se u posljednjih 13 godina nalazi pod međunarodnom upravom, što nije novost na ovim prostorima i iz čega nisu uvijek izvlačeni kvalitetni zaključci i način kako se boriti protiv toga“, rekao je Radmanović.

On smatra da u ovom momentu nema procjene „kada će prestati protektorat nad BiH, a samim tim i dijelom nad RS-om jer međunarodna zajednica nema koncept o tome i jednostavno ne želi da ode“.
e ovu cemo ti zelju ispuniti cim prije, pa kad ohr ode onda cemo proslaviti dan nezavisnosti pca organizovanjem trke traktora na relaciji banja luka - beograd, valjda ce se dotad autoput zavrsiti
User avatar
nuernberg
Posts: 403
Joined: 27/01/2009 14:49
Location: U trezoru tvoje banke

#3939 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by nuernberg »

dallton wrote:evo nove provale dana
Milorad Dodik
'Republika Srpska je trajnija od OHR-a'
Premijer Republike Srpske Milorad Dodik poručio je danas da je Srpska trajnija od Kancelarije visokog predstavnika.
Dodik je odbacio stav OHR-a da su neozbiljni juče usvojeni zaključci Narodne skupštine RS u vezi sa Informacijom o efektima prenosa ustavnih ovlaštenja sa RS na institucije BiH.

"OHR nije tijelo koje je predviđeno Dejtonskim sporazumom. Predviđen je visoki predstavnik i u Aneksu 10 piše da strane, u ovom slučaju to je RS, prihvataju da se formira institucija visokog predstavnika, a kancelarija je samo tehnički dio koji ga prati", rekao je Dodik novinarima u Banjaluci, gdje je prisustvovao sjednici Senata RS. :lol: :lol: :lol:

Narodna skupština RS usvojila je juče set zaključaka u vezi sa Informacijom o efektima prenosa ustavnih ovlaštenja sa RS na institucije BiH, kojim se tvrdi da prenos nadležnosti bez prethodnog dogovora entiteta nije ustavan.

OHR je ranije ocijenio da "nisu ozbiljni" usvojeni zaključci Narodne skupštine RS u vezi sa Informacijom o efektima prenosa ustavnih ovlaštenja sa RS na institucije BiH.

"Kao što smo i rekli mnogo puta do sada, radi se o zabludi. Ako je neka nadležnost oduvijek pripadala državi, kako se onda može vratiti!? Imajući to u vidu, zaključci Narodne skupštine RS nisu ozbiljni", saopšteno je iz OHR-a.

i naravno zajednicka prica - sto prica glava, to misli i guzica, a ne mozas da skontas koji je koji dio tijela
Nebojša Radmanović
'BiH je protektorat iz kojeg stranci neće da odu'
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović izjavio je danas u Banjoj Luci da je BiH već godinama protektorat i da međunarodna zajednica neće da ode iz BiH, ali i pozvao na "borbu" da do toga ipak dođe.
„BiH se u posljednjih 13 godina nalazi pod međunarodnom upravom, što nije novost na ovim prostorima i iz čega nisu uvijek izvlačeni kvalitetni zaključci i način kako se boriti protiv toga“, rekao je Radmanović.

On smatra da u ovom momentu nema procjene „kada će prestati protektorat nad BiH, a samim tim i dijelom nad RS-om jer međunarodna zajednica nema koncept o tome i jednostavno ne želi da ode“.
e ovu cemo ti zelju ispuniti cim prije, pa kad ohr ode onda cemo proslaviti dan nezavisnosti pca organizovanjem trke traktora na relaciji banja luka - beograd, valjda ce se dotad autoput zavrsiti


Jeste da mrzim dodu iz dna duse, ali svidja mi se svaki dan .... jer testira granice dogdje moze ici sa OHR-om :) neka im malo vuce za nos
A oni su nemocni ko malo misevi looooool

OHR je za mene jedan kabare ;) i nista drugo .....
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#3940 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by 1gorstak »

nuernberg wrote:Jeste da mrzim dodu iz dna duse, ali svidja mi se svaki dan .... jer testira granice dogdje moze ici sa OHR-om
Nije mi jasno sta tu ima da ti se svidja. Posljednji put kad su Martic i Milosevic "testirali", narod je izginuo. Nije ovo igra piljcima, nego kalkulisanje koje obicno zavrsava masovnim sahranama. A ti se zavalio u fotelju, kokice u krilo i cekas krv. Jadno.
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#3941 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by dallton »

Komentar
Dodikovi samari na srpskim leđima
Kad bi se unutar srpskog korpusa poveo otvoren i intenzivan dijalog, kakav Dodikova vlast svim silama ometa i zabranjuje, ljudi bi shvatili mnogo toga, a prije svega jednu elemenentarnu stvar – da nijedna od ključnih, egzistencijalnih nedaća koje danas u BiH pogađaju Srbina ne proističe iz činjenice da živi u tronacionalno i dvoentitetski komponovanoj državi Bosni i Hercegovini.
Piše: Vlastimir Mijović
Narodi su svojim vođama često praštali sve, i luksuz i lopovluk i strahovladu, pod jednim uslovom: da vođe ispunjavaju njihove pritajene želje. Na tu kartu, stiješnjen osnovanim sumnjama da pljačka i entitet i njegovo stanovništvo, odavno igra, sad već panično i napadno, i Milorad Dodik.

Ta pritajena želja u ovom slučaju se zove srpska samostalnost, bilo u vidu nezavisnosti Republike Srpske ili, pak, u pripajanju nečemu što bi se zvalo "Velika Srbija“. Ne treba biti volšebni čitač misli da bi se shvatilo kako je srpski narod u Bosni i Hercegovini, koj je u tom smislu trovan skoro dvjesto godina, zagrizao udicu i grčevito se uhvatio za tu fiks-ideju. Otud i samouvjerenost Dodikovih trbuhozboraca u Parlamentu BiH, koji su sredinom sedmice zatražili da se, pod plaštom statističkih istraživanja, javno provede testiranje narodnog raspoloženja prema državi Bosni i Hercegovini.

Isti je razlog i za energično odbijanje ovih parlamentarnih prijedloga, s kojim su reagovali predstavnici bošnjačkih stranaka. I jednim i drugim je, naime, jasno šta narod misli.

Kad bi se, recimo, provelo predloženo referendumsko izjašnjavanje, znatna većina Srba u Republici Srpskoj nesumnjivo bi rekla „ne“ Bosni i Hercegovini. Za to "ne" čak ne bi bio odlučujući ni dva stoljeća star agresivni i sistematski proces posrbljivanja bosanskih pravoslavaca; dovoljno je samo ono što se, u Miloševićevoj režiji, dešavalo od Gazimestanskih bojnih pokliča do danas. Rat je učinio svoje, a potom i poraće u kojem su se, u ime Srba, jedan za drugim prsili razni nacionalni opsjenari, čija promenada je u liku Milorada Dodika dobila svoj završni čin.

Svakakve je gadosti, političke i druge podlosti izgovarao i svojedobno režirao Radovan Karadžić, ali mislim da se bez pretjerivanja može zaključiti da je dobio nasljednika koji ga po svemu prevazilazi – Milorada Dodika. Dvometraš iz Laktaša već dvije i po godine, kad god i gdje god stigne, među svojim sunarodnicima sije otvorenu i agresivnu mržnju prema Bosni i Hercegovini. Šta je on sve u tom smislu nalupao, malo je samara na koje bi se sve smjestilo. A natovareni su, vještom propagandnom i političkom igrom, na leđa srpskom narodu u Bosni i Hercegovini. Da bez prestanka tegli balast jedne nacionalističke ideje koja je ne tako davno doživjela i politički i vojni fijasko.

Za zablude se kaže da se razbijaju. U tom smislu i zablude većeg dijela srpskog naroda u Bosni i Hercegovini mogu biti rablažene i na kraju razbijene samo u procesu sličnom onom u kakvom su stvorene, ali sa suprotnim predznakom.
Na zablude se, dakle, mora udariti svestranim i slobodnim informacijama, unutarnacionalnim dijalogom i sučeljavanjem ideja o poziciji, interesima i potrebama srpstva u državi Bosni i Hercegovini, a protiv stoljetnog papagajisanja i prepisivanja Garašaninove formule o imperativnom teritorijalno-nacionalnom sjedinjavanju svih Srba na ovom dijelu Balkana.

Jer ni Srbe, kao ni bilo koji drugi etnički kolektiv, niko nikakvom močugom neće natjerati da misle drugačije. Oni drugačije moraju smisliti – sami. A da bi to mogli, potrebno je da im se omogući potpuno drugačiji, demokratičniji i liberalniji metodološki, idejni i informativni okvir, od onog u kakvom sada bitišu.

Mislim da će Milorad Dodik vrlo brzo nestati sa političke scene, žigosan kao manipulant, prevarant i kriminalac. Nakon epizode sa višemilionskim kreditnim poklonom sopstvenom golobradom sinčiću, njegovo srpskorepubličko građanstvo i seljaštvo konačno je shvatilo kakva im se fukara na leđa natovarila. No, sumnjam da će samo to biti dovoljno za razbijanje velikosrpskih iluzija posijanih u Miloradove političke brazde, zbog, ponavljam, poznate sklonosti naroda, ne samo srpskog, da svojim vladarima puno praštaju ako im se čini da oni mogu ispuniti njihove pritajene nacionalne želje.

Potrebno je, dakle, u prvom redu poraditi na razbijanju medijsko-informativne feudalne stege i totalitarne strahovlade kojom su dodikovci okovali Republiku Srpsku. Potrebno je stvoriti situaciju u kojoj će ljudi doći u poziciju da se opredjeljuju na osnovu onoga što vide i čuju, a ne onako kako ih vođe i vođice instruiraju i dresiraju.

Mislim da bi većina Srba koji bi na famoznom referendumu, testiranju ili anketiranju danas Bosni i Hercegovini rekli "ne", brzlo došla, ako ništa drugo, u ozbiljnu dilemu o opravdanosti i učinkovitosti takvog razmišljanja. Kad bi se unutar srpskog korpusa poveo otvoren i intenzivan dijalog, kakav Dodikova vlast svim silama ometa i zabranjuje, ljudi bi shvatili mnogo toga, a prije svega jednu elemenentarnu stvar – da nijedna od ključnih, egzistencijalnih nedaća koje danas u BiH pogađaju Srbina ne proističe iz činjenice da živi u tronacionalno i dvoentitetski komponovanoj državi Bosni i Hercegovini. Njihova nevolja, kao i nevolja drugih BH naroda, proističe iz loše organizovanosti, nefunkcionalnosti i političke rastrganosti te države. Njeno sređivanje i bolje funkcionisanje stoga su imperativ svakog stanovnika i svakog nacionalnog kolektiviteta u ovoj zemlji, pa tako i srpskog.

Nisam pametan da prognoziram kad će se to desiti (i da li će do toga ikad uopšte doći), ali sam siguran da se može dogoditi jedino rečenim putem i metodom.
U tom smislu, razvlašćivanje i raskrinkavanje trenutno glavnog srpskog opsjenara, Milorada Dodika, preduslov je da u toj baruštini ipak nešto krene da se mrda. Pod njegovom stegom, sve dok traje, i Srbi i Bosna i Hercegovina na sigurnom su i neprestanom gubitku.


ne gricka @nuernberg kokice, nego je nejasno sta se to srpski narod nada da ce izvuci iz svega - po dosadasnjem iskustvu, izvuci ce jedino deblji kraj
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#3942 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by dallton »

Predsjednik Republike Srpske Rajko Kuzmanović ustvrdio je danas da je „RS energično ustala protiv svog daljnjeg neustavnog razvlašćivanja".
ustasmo mi, ustase i oni :D
User avatar
vee-jay
Posts: 9869
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: --- nisam vise ovdje ---

#3943 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by vee-jay »

1gorstak wrote:
nuernberg wrote:Jeste da mrzim dodu iz dna duse, ali svidja mi se svaki dan .... jer testira granice dogdje moze ici sa OHR-om
Nije mi jasno sta tu ima da ti se svidja. Posljednji put kad su Martic i Milosevic "testirali", narod je izginuo. Nije ovo igra piljcima, nego kalkulisanje koje obicno zavrsava masovnim sahranama. A ti se zavalio u fotelju, kokice u krilo i cekas krv. Jadno.

:thumbup:

svidjet ce mi se onog dana kada dobije 50 godina i kad ga uvale u kavez, tamo gdje mu je mjesto, i kada ga ljudi kao zivotinju u kavezu pocnu ismijavati i od njega praviti ono sto jeste.

btw. ne testira on nista bez razloga, nego kako @1gorstak rece.

btw2. Dodik me uopste vise ne interesuje jer vjerujem da je gotov i da od njega i njegovih planova B i C (plan A je otisao u historiju, ili jos iko prica o otcjepljenju?) nema nista. Vise me interesuje cinjenica da u RSu nema osobe (a pogotovo u SNSDu) da je stala na stranu i da suti. Nego svi zajedno, jednoglasno i gromoglasno. Gdje im je ostao srpski pragmatizam? Nisu valjda svi u istom shitu a i ako jesu, nek' sklapaju dealove sa Incom.
Frankyee
Posts: 1515
Joined: 02/04/2006 21:49
Location: Krajina u srcu

#3944 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Frankyee »

I pored svih napada iz OHR-a Dodik je jak kao beton i na kraju ce on izaci kao pobjednik a sve te price o tuzbama su price za malu djecu. U BiH i Evropi niko nema muda da se suprotstavi Dodiku. Na kraju ce da ovi strani tuzioci odu pognute glave, ...

Dodik ce sljedece izbore dobiti sa 90% glasova i kako je krenulo drug Klempo ce da mu se pridruzi (Cim izgubi poziciju u SDA ) i formira klub bosnjaka unutar SNSD-a i tako omoguci Dodiku da popuni institucije sa podobnim Bosnjacima.

Od Dodika treba uciti kako se u BiH vodi uspjesna politika ( i jos krade do mile volje )
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#3945 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by dallton »

vee-jay wrote:
1gorstak wrote:
nuernberg wrote:Jeste da mrzim dodu iz dna duse, ali svidja mi se svaki dan .... jer testira granice dogdje moze ici sa OHR-om
Nije mi jasno sta tu ima da ti se svidja. Posljednji put kad su Martic i Milosevic "testirali", narod je izginuo. Nije ovo igra piljcima, nego kalkulisanje koje obicno zavrsava masovnim sahranama. A ti se zavalio u fotelju, kokice u krilo i cekas krv. Jadno.

:thumbup:

svidjet ce mi se onog dana kada dobije 50 godina i kad ga uvale u kavez, tamo gdje mu je mjesto, i kada ga ljudi kao zivotinju u kavezu pocnu ismijavati i od njega praviti ono sto jeste.

btw. ne testira on nista bez razloga, nego kako @1gorstak rece.

btw2. Dodik me uopste vise ne interesuje jer vjerujem da je gotov i da od njega i njegovih planova B i C (plan A je otisao u historiju, ili jos iko prica o otcjepljenju?) nema nista. Vise me interesuje cinjenica da u RSu nema osobe (a pogotovo u SNSDu) da je stala na stranu i da suti. Nego svi zajedno, jednoglasno i gromoglasno. Gdje im je ostao srpski pragmatizam? Nisu valjda svi u istom shitu a i ako jesu, nek' sklapaju dealove sa Incom.
znas kako @vee-jay, @zavrzlama bi rekao da je srpski narod paralisan idejom koja umire a prepadnut idejom da je BIH=dzamahirija=muslimanska dominacija i ostalim shitovima...ja opet u svojim postovima generaliziram maksimalno, pa se recimo @behavac i mnogi drugi nadju uvredjeni pa me npr. @behavac lijepo nazove bolesnim u pojedinim postovima - evo da ga malo razuvjerim, da objasnim da znam u cemu je kvaka, tj. sta je srbima problem u BiH...prvo su ih ubjedili da su mudzahedini (bosnjaci) ili hrvati (ustase) hoce da dominiraju i da imaju drzavu gdje su mudzahedini vecina, pa im se jos nekom magijom dokazalo da bi oni u toj drzavi nestali kao manjina tj. nista srpsko ne bi postojalo u slucaju odvajanja granicom od srbije...onda se krenulo u rat, pa su se golema sranja napravila, a u tim sranjim srpski imidz je unisten a o kraja, a srbi to generalno tesko podnose jer imaju jaku kolektivisticku kulturu i jako su ponosni na ono sto jesu, pa su sad u situaciji da kad neko kaze "srebrenica" i nista vise odmah se zavice "namece nam se kolektivna krivica" i kuku lele majko...u pocetku prije nekih 8,9 godina to im nije ni smetalo toliko jer su ocekivali rasplet u smislu otcjepljenja - e sad kad se zna da to nece doci (bez novog rata) sad se prica transformirala u "ma dobro jesmo mi malo uprskali, al svi su pravili sranja, hajd sad to da zaboravimo pa da se okrenemo boljoj buducnosti, eu, itd, treba gledati naprijed" i ostala retorika ali by the way "nemoj slucajno da neko dira srpsku dominaciju u pcu, a molimo neprisutne bosnjake i hrvate da se ne vracaju ovamo"....posto ta prica ne prolazi (a i zasto bi prosla kad nije niko budala), sad se ponovo dize tenzija po principu "nazivaju nasu (to je ono kao samo srpsko) pc genocidnom tvorevinom vidite da ne mozemo zivjeti zajedno, dajte braco da zbijemo redove" - stara prica koja pije vode, al sad samo donekle, jer se vise ni narodu ne da kretati u novi rat i belaj za koji ne zna kako ce zavrsiti...znaci sad su srbi ni tam ni vam = kontaju ako ne krenemo u neku secesiju nema od nas nista, al opet da se okrenu BiH kontaju "stalno ce nas optuzivati da smo cetnici genocidni, hoce balije i ustase da mi se stalno izvinjavamo i hodamo pognute glave"...e sad se polako blizi vrijeme raspleta i izbora, jer ne moze i BiH i put u EU i srpska dominacija u pcu zajedno...jedno od to troje mora otpasti..za BIH cisto sumnjam da ce otpasti, kad nije propala 92-95, sad pogotovo nece...znaci otpada ili pc ()sto srbi nece, jer kontaju da im je to zastita od dominacija, al ih zeza sto im narod odlazi, pa se postiznu rezultati suprotni onome sto bi se zelilo) ili EU - sto je jos gore, jer srbija ide prema EU kako god, a ako ona krene, a pc ostane srpska sparta, onda ce se populacija srba u pcu i generalno u BiH smanjiti da valja....

uglavnom, srbi u BiH bi htjeli da su malo trudni, al nesto to ne ide
User avatar
pici
Posts: 46386
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3946 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by pici »

Dodik na Senatu RS: RS je "najvažniji" faktor BiH, koja je pod protektoratom
15.05.2009. 18:06

Predsjednik Vlade RS-a Milorad Dodik izjavio je danas u Banjoj Luci da je „RS danas u BiH sigurno najvažniji faktor, što se mnogima ne sviđa, ali su naučili lekciju da se bez tog entiteta ne može ništa".

Situaciju u BiH je nazvao složenom, odnosno kao onu, kako je rekao, na relaciji RS - BiH, ističući da je, s druge strane, RS "politički i institucionalno veoma stabilna, ekonomski dobro stoji, i nema pritiska u tom pogledu u odnosu na mnoge zemlje u regionu".

Dodik je ovo rekao na konstitutivnoj sjednici novog saziva Senata RS-a, ističući da je „veoma važno da to tijelo postoji i da pokaže svoj kontinuitet".

Entitetski premijer je također ponovio stav „da je BiH danas pod protektoratom međunarodne zajednice i da to više niko ne krije".

On je naveo da je osnovni koncept međunarodne zajednice bio Dejtonski sporazum, ali u međuvremenu se radilo na tome „da entiteti uvenu, a to treba čitati na način da je bila težnja da uvene RS, ostane njen prazan okvir, bez sadržine, i da ona bude - ništa".

I onda bi, tvrdi on, međunarodna zajednica kazala „evo vam ništa, i čuvajte to dobro".

On je ustvrdio da je postojala koncepcija da „RS bude prazna ljuštura, bez sadržaja", koja se provodila kroz brojne reforme u BiH, a RS bi bila „pod dominacijom jednog centra moći u kojem će se koncentrirati svi resursi i koja će vremenom postati ono što neki žele".

Dodik je ustvrdio i to da su predstavnici vlasti RS-a „imali karakter da se tim tendencijama suprotstave".

Podsjetio je i da je, kada je postao premijer, „bilo 14 zahtjeva za prijenos nadležnosti, a da se u međuvremenu nije prenijela nijedna sa RS-a na nivo BiH".

Dodik je u svom obraćanju Senatu RS-a naveo i da je sa RS-a prenijeto, kako kaže, neustavno 68 nadležnosti nametanjem od visokih predstavnika, a podsjetio je i na stavove koje su predstavnici tog entiteta imali prilikom reforme policije.

I ovaj put je optužio dvojicu bivših visokih predstavnika Wolfganga Petritscha i Paddyja Ashdowna da su „nanijeli najviše zla RS-u".

Za sadašnjem visokog predstavnika je rekao da nije sigurno da će biti posljednji koji će imati mandat u BiH.

„Ali to ne mijenja suštinu, jer smo jasno rekli da se autoritet međunarodne zajednice više ne može braniti ili graditi na način kao u prošlosti i da se mora promijeniti", rekao je entitetski premijer.

On je, između ostalog, rekao da će „biti još igara", te da je jasno da „međunarodna zajednica neće da mijenja svoj bazični odnos prema BiH, ali se moramo vratiti onome što je jučer i rečeno u Narodnoj skupštini".

Dodik je poručio da „ukoliko se želi ovakva BiH onda se mora reći - Dejton zauvijek, a ukoliko se želi da se on mijenja onda RS ima pravo da odlučuje o svojoj sudbini kao i sve druge normalne demokratske zajedncie".

Ta poruka, naveo je, bit će upućena svakom, kao i da se u BiH mora provoditi samo slovo, a ne duh Dejtona.

On je optužio političke predstavnike Bošnjaka da imaju nerealne zahtjeve u pogledu funkcioniranja BiH, ističući i da problem u BiH nije Dejtonski sporazum, već Vašingtonski, "jer Federacija, vidi se, ne može da funkcionira".

Zbog toga se, rekao je, vrši pritisak za centralozaciju, koja ne daje efekte.

Dodik je, između ostalog, dodao da nije protiv BiH, ali želi i da kaže kakvu je želi. :bih:

Današnjoj konstitutivnoj sjednici Senata prisustvovali su predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Milorad Živković.

Među sentorima ima i bivših predsjednika RS-a i njenih predstavnika u zajedničkim organima kao što su Nikola Polašen, Dragan Čavić, Živko Radišić, Borislav Paravac, a tu je i nekadašnji načelnik Glavnog štaba VRS-a Manojlo Milovanović.

Za senatore su imenovani i Milutin Vujić, Milutin Vučkovac, Duško Jakšić, Džemal Kolonić, Savo Lončar, Vladimir Lukić, Zdravko Marijanac, Miroslav Mikeš, Ranko Risojević, Željko Rodić, Ivanka Šego te Fuad Turalić.

Prema ranije objavljenim informacijama medija u RS-u senatori iz Beograda su Milorad Ekmečić, Stevo Mirjanić, Bosa Nenadić, Slobodan Perović i Jovica Trkulja, iz Novog Sada je Ljubomir Zuković, iz Istočnog Sarajeva Branko Đerić i Svetozar Mihajlović, a iz Brčkog Milan Tomić.

Senator je i vlasnik kompanije "Pavlović" iz Čikaga Slobodan Pavlović, primadona Beogradske opere Radmila Smiljanić, kao i doktorica historijskih nauka iz Moskve Jelena Guskova i Arie Livne iz Izraela.



(--- NO LINKS ---/Fena)



ja kojih Četalj-kokošara ima u hovom senatu :shock: .......jel ovo grupni manervi za guranje s tenkovima :mrgreen:
User avatar
nuernberg
Posts: 403
Joined: 27/01/2009 14:49
Location: U trezoru tvoje banke

#3947 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by nuernberg »

1gorstak wrote:
nuernberg wrote:Jeste da mrzim dodu iz dna duse, ali svidja mi se svaki dan .... jer testira granice dogdje moze ici sa OHR-om
Nije mi jasno sta tu ima da ti se svidja. Posljednji put kad su Martic i Milosevic "testirali", narod je izginuo. Nije ovo igra piljcima, nego kalkulisanje koje obicno zavrsava masovnim sahranama. A ti se zavalio u fotelju, kokice u krilo i cekas krv. Jadno.
Gorstak nece da ulazim u neku dublju diskusiju sta sam ja rekao ili sta si ti procito ili sta si htjeo da procitas.... ali nigdje nisam napisao da zelim krv ili rat ilii!!!! nesto slicno zato drugar moj ako ne razumijes sta sam ja napisao pitaj me sta sam mislio sa tim !!!!!
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#3948 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by dallton »

i konacno je zvanicno objavljeno - Evropa je ponovo uprskala (oliti ispusila) na Balkanu, a u Bosni totalno...ma s nama bi i Microsoft bankrotirao, a saudija zatrazila pomoc od MMF-a :D
Europe's Balkan Failure
By Edward P. Joseph Page 1 of 1


Posted May 2009

The U.S. vice president's trip is evidence of a lack of European leadership.
SAUL LOEB/AFP/Getty Images
Old hand: Biden receives Kosovan President Hashim Thaci at the White House in February.
Something is terribly wrong with Joe Biden visiting the Balkans next week. It isn't his expertise that is at issue. Few Americans understand the region better than Biden, who had the temerity to call Slobodan Milosevic, the late Serbian dictator, a "war criminal," to his face. The problem is that a visit from the vice president of the United States is even needed nine years after Milosevic lost power, a decade after NATO intervened in Kosovo, and 14 years after determined U.S. diplomacy ended the war in Bosnia.

Sadly, Biden's visit to Serbia, Kosovo, and, most especially, Bosnia, is all too necessary. The reason is simple: Europe is still not up to resolving its own security problems. Brussels is indifferent at best, and divided at worst, when it comes to the pressing issues in the Balkans. Five EU states still do not recognize Kosovo. The European Union lacks a viable policy toward Bosnia, leaving Washington to lobby most consistently for the steps that would bring the country into the EU.

By default, U.S. leadership remains indispensable in the region. Fortunately, it is quite welcome. Biden will get a warm reception in all three countries, including from Serbia's leaders, who are eager to open a new chapter in relations with the United States.

But the challenges Biden will face are serious and complex. The most acute is Bosnia, a country whose chronic ethnic divisions have defied one of the most intensive, multilateral nation-building efforts ever attempted. Last year, for the first time since the war ended, there was anxious worry in Sarajevo about renewed conflict. Even if the parties never pick up arms again, Bosnia risks permanent stagnation, a quite plausible scenario that would put the substantial American investment -- and continuing American interests -- in Bosnia at risk. In the words of a former senior Bosnian official, without swift reform the country is doomed to become an "economic colony" of its neighbors, supplying cheap labor from its chronically underperforming economy. Instead of an inevitable EU member, Bosnia is more likely to remain an unwelcome, dysfunctional and divided country, with an aggrieved Bosniak (Muslim) plurality, a frustrated, increasingly defensive Serb entity, and an anxious, existentially threatened Croat population.

Unlike its predecessor, the Obama administration is attuned to the need to quickly get a handle on the situation in Bosnia. All three parties still look to Washington for leadership. The question is: How can the United States maximize its influence before ceding to the EU sole control of international supervision in the country? There are two options. The first is to to simply "get Bosnia through" to the 2010 elections without further slippage. But the United States will still be saddled with the problem of what to about Bosnia once Brussels takes over and U.S. influence is diminished. It is unlikely that next year's elections -- the country's tenth -- will produce true moderates or transform relationships among divided Serbs, Croats, and Bosniaks. Once the country enters its election cycle early in 2010, politics will again revolve around defending parochial ethnic interests -- squelching any opportunity for productive dialogue. Washington faces the risk of being sidelined while Bosnia continues to languish under ineffective European stewardship.

The second and better option is to finally fix the core problem in Bosnia: the unresolved relationship between Republika Srpska (RS), the Serb entity that emerged from the war, and the central state that Serbs see as "Muslim dominated." This means opening up the constitution to fundamental change, something the Serbs are reluctant to do. They understand that any move to strengthen the central government will necessarily weaken Republika Srpska. Getting the Serbs and their Bosniak and Croat counterparts to negotiate seriously on the constitution will require a game-changer, something that will reward cooperation and penalize intransigence.

That game-changer is accelerated NATO membership. Traditionally, as in the Baltics, NATO offers the ultimate protection against external threats; in divided Balkan states like Bosnia (and Macedonia), NATO represents a guarantee of internal cohesion. This is as important for Serbs, whose overriding objective is to preserve their entity, Republika Srpska, as it is for Bosniaks, whose overriding objective, shared by many Croats, is to preserve the integrity of the state. In short, NATO membership both protects Republika Srpska and prevents it from seceding. Instead of "holding out for the next round" (of fighting, negotiation or attempted secession), the parties will proceed from a platform of permanence. In the words of the leader of a prominent Bosnian party, "NATO membership takes fear out of the equation." And by doing so, the prospects for reaching a compromise on difficult constitutional issues would be dramatically improved.

Unlike EU membership, accession to NATO is something that Bosnia can achieve in the near term, even by the next alliance summit at the end of 2010, given intensified support. To be sure, neither a membership action plan nor full membership will be given "for free"; Bosnia parties will have to do their part, including making substantial reform of the constitution, which locks the parties in a paralyzing, zero-sum relationship. Only the tangible promise of fixed-date membership will goad them to compromise - not the vague, passive hope of eventually crossing an "open door."

To skeptics, RS Prime Minister Milorad Dodik's recent call for Serb troops to pull out from Bosnia's participation in NATO exercises in Georgia offers proof that Banja Luka has no serious interest in joining the alliance. Dodik's ploy was indeed a grave blow - but against the authority of the state of Bosnia-Herzegovina much more than against NATO. His decision was derided by other Serb parties. Even the Serb member of Bosnia's presidency, who comes from the same party as Dodik, did not defend his position. Rather than expect EU supervision and the possibility of eventual EU membership to produce evolution in attitudes, it is imperative to present the parties with a serious choice now: NATO membership and a secure, normal country - or permanent dysfunction and insecurity. In the unlikely event that Dodik rejects the offer, it will at least elicit clarity about his true intentions.

NATO membership has been the way-station to the EU for every Eastern European member of the union. Accelerating NATO membership will boost Bosnia's EU prospects, spurring Brussels to energize its approach. And once Bosnia -- with Republika Srpska intact -- joins NATO, the nascent debate in Serbia on joining the alliance will be transformed. No longer will virulent nationalists in Belgrade be able to sustain the argument that NATO membership and Serb security are incompatible. And as Serbia moves closer to both NATO and the EU, rapprochement with Kosovo is inevitable.

When Biden visits Serbia and Kosovo, he will need to cite the violent confrontation that occurred last week between Serbs and Albanians in the Serb-controlled north of the fledgling Republic of Kosovo. (In general, warnings of calamity about Kosovo's year-old independence have not come to pass. Serbia has taken its opposition to independence to the courts. While Belgrade awaits its day in the International Court of Justice, Pristina continues to slowly accumulate international recognition.) Unlike in Bosnia, the key in both Kosovo and Serbia is to promote internal democratic processes and cooperation with international actors, not reach for a dramatic breakthrough just yet. Washington should support the genuine desire in each country to join Euro-Atlantic institutions, a development that will foster accommodation.

Until Europe finally shows the will and capability to deal with its troublesome corner, U.S. leadership will remain indispensable. And so will more visits by Vice President Biden and his colleagues.
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#3949 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by 1gorstak »

dallton wrote:i konacno je zvanicno objavljeno - Evropa je ponovo uprskala (oliti ispusila) na Balkanu, a u Bosni totalno...ma s nama bi i Microsoft bankrotirao, a saudija zatrazila pomoc od MMF-a :D
Europe's Balkan Failure
By Edward P. Joseph Page 1 of 1


Posted May 2009

The U.S. vice president's trip is evidence of a lack of European leadership.

The second and better option is to finally fix the core problem in Bosnia: the unresolved relationship between Republika Srpska (RS), the Serb entity that emerged from the war, and the central state that Serbs see as "Muslim dominated." This means opening up the constitution to fundamental change, something the Serbs are reluctant to do. They understand that any move to strengthen the central government will necessarily weaken Republika Srpska. Getting the Serbs and their Bosniak and Croat counterparts to negotiate seriously on the constitution will require a game-changer, something that will reward cooperation and penalize intransigence.
Sve dok manji entitet moze entitetskim glasanjem drzati drzavu taocem, stagnacija je neizbjezna. To su konacno uvidjeli i relevantni faktori, pa cemo vidjeti kako ce se to kaznjavati nekooperativnost.
zavrzlama
Posts: 10463
Joined: 15/01/2006 18:35

#3950 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by zavrzlama »

matematika je jasna...srbija ne moze podnijeti dva gubitka odjednom i nezavisnost Kosova i ostanak rs-a zauvijek u BIH..ukoloko MZ bude nastavila sa podrzavanjem nezavisnosti i nepovredivosti BIH i Kosova, je siguran znak da ce Srbija nastaviti sa destabiliziranjem Balkana,jer Srbija je sve izgubila i kao lijecenje frustracija zeli da i drugi pate i propadaju....nekako gledajuci geograsku kartu Baklana i raspored Nato-a ,ispada da je Srbija i BIH okruzena Nato-om sto znaci da je velika mogucnost da Zapad pusti jos jednu turu sukoba u BIH, jer se sukob ne moze prosiriti na veci dio Balkana...sad su posljednje opomene velikosrbima prije pustanja ratne opcije....jer u Americkoj politici rat i sila je najjaca politika...ja se ipak nadam da ce zapad izabrati ono sto sam uvijek predpostavljao"Potpuni vojni i politicki protektorat nad BIH" sve dotle dok se ne ubije dobro organizovani secesionisticki aparat u rs-u, i otkloni secijaski i bosnjikistanski lobi koji vlada u vrhu bosnjackog politickog vrha(SDA)...
Locked