Dodik na Senatu RS: RS je "najvažniji" faktor BiH, koja je pod protektoratom
15.05.2009. 18:06
Predsjednik Vlade RS-a Milorad Dodik izjavio je danas u Banjoj Luci da je „RS danas u BiH sigurno najvažniji faktor, što se mnogima ne sviđa, ali su naučili lekciju da se bez tog entiteta ne može ništa".
Situaciju u BiH je nazvao složenom, odnosno kao onu, kako je rekao, na relaciji RS - BiH, ističući da je, s druge strane, RS "politički i institucionalno veoma stabilna, ekonomski dobro stoji, i nema pritiska u tom pogledu u odnosu na mnoge zemlje u regionu".
Dodik je ovo rekao na konstitutivnoj sjednici novog saziva Senata RS-a, ističući da je „veoma važno da to tijelo postoji i da pokaže svoj kontinuitet".
Entitetski premijer je također ponovio stav „da je BiH danas pod protektoratom međunarodne zajednice i da to više niko ne krije".
On je naveo da je osnovni koncept međunarodne zajednice bio Dejtonski sporazum, ali u međuvremenu se radilo na tome „da entiteti uvenu, a to treba čitati na način da je bila težnja da uvene RS, ostane njen prazan okvir, bez sadržine, i da ona bude - ništa".
I onda bi, tvrdi on, međunarodna zajednica kazala „evo vam ništa, i čuvajte to dobro".
On je ustvrdio da je postojala koncepcija da „RS bude prazna ljuštura, bez sadržaja", koja se provodila kroz brojne reforme u BiH, a RS bi bila „pod dominacijom jednog centra moći u kojem će se koncentrirati svi resursi i koja će vremenom postati ono što neki žele".
Dodik je ustvrdio i to da su predstavnici vlasti RS-a „imali karakter da se tim tendencijama suprotstave".
Podsjetio je i da je, kada je postao premijer, „bilo 14 zahtjeva za prijenos nadležnosti, a da se u međuvremenu nije prenijela nijedna sa RS-a na nivo BiH".
Dodik je u svom obraćanju Senatu RS-a naveo i da je sa RS-a prenijeto, kako kaže, neustavno 68 nadležnosti nametanjem od visokih predstavnika, a podsjetio je i na stavove koje su predstavnici tog entiteta imali prilikom reforme policije.
I ovaj put je optužio dvojicu bivših visokih predstavnika Wolfganga Petritscha i Paddyja Ashdowna da su „nanijeli najviše zla RS-u".
Za sadašnjem visokog predstavnika je rekao da nije sigurno da će biti posljednji koji će imati mandat u BiH.
„Ali to ne mijenja suštinu, jer smo jasno rekli da se autoritet međunarodne zajednice više ne može braniti ili graditi na način kao u prošlosti i da se mora promijeniti", rekao je entitetski premijer.
On je, između ostalog, rekao da će „biti još igara", te da je jasno da „međunarodna zajednica neće da mijenja svoj bazični odnos prema BiH, ali se moramo vratiti onome što je jučer i rečeno u Narodnoj skupštini".
Dodik je poručio da
„ukoliko se želi ovakva BiH onda se mora reći - Dejton zauvijek, a ukoliko se želi da se on mijenja onda RS ima pravo da odlučuje o svojoj sudbini kao i sve druge normalne demokratske zajedncie".
Ta poruka, naveo je, bit će upućena svakom, kao i da se u BiH mora provoditi samo slovo, a ne duh Dejtona.
On je optužio političke predstavnike Bošnjaka da imaju nerealne zahtjeve u pogledu funkcioniranja BiH,
ističući i da problem u BiH nije Dejtonski sporazum, već Vašingtonski, "jer Federacija, vidi se, ne može da funkcionira".
Zbog toga se, rekao je, vrši pritisak za centralozaciju, koja ne daje efekte.
Dodik je, između ostalog, dodao da nije protiv BiH, ali želi i da kaže kakvu je želi.
Današnjoj konstitutivnoj sjednici Senata prisustvovali su predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Milorad Živković.
Među sentorima ima i bivših predsjednika RS-a i njenih predstavnika u zajedničkim organima kao što su
Nikola Polašen, Dragan Čavić, Živko Radišić, Borislav Paravac, a tu je i nekadašnji načelnik Glavnog štaba VRS-a Manojlo Milovanović.
Za senatore su imenovani i
Milutin Vujić, Milutin Vučkovac, Duško Jakšić, Džemal Kolonić, Savo Lončar, Vladimir Lukić, Zdravko Marijanac, Miroslav Mikeš, Ranko Risojević, Željko Rodić, Ivanka Šego te Fuad Turalić.
Prema ranije objavljenim informacijama medija u RS-u senatori iz Beograda su
Milorad Ekmečić, Stevo Mirjanić, Bosa Nenadić, Slobodan Perović i Jovica Trkulja, iz Novog Sada je Ljubomir Zuković, iz Istočnog Sarajeva Branko Đerić i Svetozar Mihajlović, a iz Brčkog Milan Tomić.
Senator je i vlasnik kompanije "Pavlović" iz Čikaga Slobodan Pavlović, primadona Beogradske opere Radmila Smiljanić, kao i doktorica historijskih nauka iz Moskve Jelena Guskova i Arie Livne iz Izraela.
(--- NO LINKS ---/Fena)
ja kojih Četalj-kokošara ima u hovom senatu

.......jel ovo grupni manervi za guranje s tenkovima
