IRAN

Post Reply
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50733
Joined: 29/12/2005 01:20

#3876 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Kindzadza wrote:
jeza u ledja wrote:Iran je trenutno pod zestokim udarom MOSSADa, CIAe ili neceg slicnog, ako nisi primjetio. Naucnici i postrojenja nestaju kao svijece u magli.
Po tebi je to OK., sto gore pomenuti skotovi rovare po drugim drzavama? Ubijaju ljude i izazivaju haos u drustvu?

Inace, to su (po meni) domaci kvislinzi, prodane duze Reze Pehlavija ili sami zidovi... No, vrlo uskoro ce neko od njih visiti na banderi.
Ne budi naivan, smaknuce naucnika je velika tragedija za familiju tog coveka, a sam Iran ce to vec sutra prebroditi (kadrovski).
Daleko je od toga da je nesto uzdrmano (sa naucnog aspekta).., Iran cine 100tine hiljade visoko obrazovanih ljudi, i program ce biti nastavljen i poboljsan, svakim danom ce ici sve brze ka cilju (+95% obogaceni Uran).
Jeste. OK je. Bolje to nego da se ratuje i gube nevine glave.

Taj naucnik je sebi zapecatio sudbinu pokusavajuci napraviti najnovije smrtonosno oruzje.

Neko ce visiti na banderi? Super. :roll:
Kindzadza
Posts: 240
Joined: 24/11/2011 09:43

#3877 Re: IRAN

Post by Kindzadza »

jeza u ledja wrote:Oni se i ne mogu spominjati drukcije nego u izrazito negativnom kontekstu. Doveli su svoju zemlju na rub novog sukoba zbog glupe zelje da proizvode oruzje koje ubija milione ljudi.
To sto su necija "vjerska osjecanja" vezana za kritiku odredjenih ljudi u javnom zivotu koji uvijek i svugdje mogu i trebaju biti kritikovani se kosi sa svrhom postojanja slobodne diskusije kakva postoji izmedju ostalih i na ovom forumu. Cak sta vise, nacin na koji ti zloupotrebljavas necija "vjerska osjecanja" i pravila ovog foruma je slican nacinu na koji represivni rezimi (poput onog u Iranu) zloupotrebljavaju tekovine demokracije i "kolektivnog prava" ne bi li opravdali nesto sto se ne moze opravdati. Konstrukcija tvoje recenice je na kraju - paradoksalna.
Svako ima pravo da kritikuje svakoga. Svako :!:
:shock:
Da li su to oni doveli Iran na rubu rata, ili bolesni cionistickoanglosaksonski lobisti iz Amerike, VB, Izraela i Fr?
Pravo na posed oruzja koje ubija milione (doduse USA je ubila "samo" 500 000 u Japanu) ima i Iran... Ako je imaju privilegovani, i Iran ce biti jedan od njih, pre ili kasnije.
Imas ti pravo kritikovati (na zdravoj osnovi), ali, nemas pravo vredjati nicija verska osecanja (vidi uputstva koristenja ovog foruma).
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50733
Joined: 29/12/2005 01:20

#3878 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

amoninan wrote:
jeza u ledja wrote:
amoninan wrote: Fulaš, druže. Fulaš. Neće oni nikom ništa djelit džabaluka, niti će svakom prodat vojnu tehnologiju pa makar to bio i tenk.
Ovim tempom, plus sankcije, hoće sigurno....ovim sankcijama su samo ubrzali Irance, ništa više. Naravno govorim pod uslovom da stvari i okolnosti ostanu iste kao danas.
Eh, sad, mogući su i obrati, kao i u uvijek u politici.
A Rusi ce prodati svoju vojnu tehnologiju za hrpu dolara? Sega.

Ne razumijem kako ce sankcije ubrzati razvoj nuklearnog oruzja u Iranu?

Iran je trenutno pod zestokim udarom MOSSADa, CIAe ili neceg slicnog, ako nisi primjetio. Naucnici i postrojenja nestaju kao svijece u magli.
Kakvu hrpu dolara ba, šta će dolari Rusima, današnjoj Rusiji? Ali u cilju strateškog geopolitičkog pozicioniranja, da. Bez razmišljanja.

Lijepo. Jer će sad iranci sva raspoloživa sredstva okrenuti je'nom cilju. I to je svima jasno. Čak i javno potvrđeno od iranske vlasti.

Mah, slabo u to vjerujem. Iskreno mislim da je riječ o iranskoj antipropagandi.
Kazes kako "nista nikom nece dijelit dzabaluka", onda govoris sta ce Rusima novci? Pa sta je onda majku mu? Ili su im prodali ili su im dali dzabe. Tvrdnja da su im prodali je smijesna, kao sto si i sam rekao. Tvrdnja da su im dali djaba je takodje smijesna, jer Rusi u ovom vaktu nikome nece dijeliti vojnu tehnologiju djaba, a svakako ne nuklearnu, pa makar im i platili.
Kindzadza
Posts: 240
Joined: 24/11/2011 09:43

#3879 Re: IRAN

Post by Kindzadza »

jeza u ledja wrote:Jeste. OK je. Bolje to nego da se ratuje i gube nevine glave.
Taj naucnik je sebi zapecatio sudbinu pokusavajuci napraviti najnovije smrtonosno oruzje.
Neko ce visiti na banderi? Super. :roll:
Ja prosto ne mogu da verujem sta ti pises, a zivis u tako demokratskoj zemlji... :shock:

P.S. Diskvalifikovacu te iz dalje diskusije ako se ne transformises u ozbiljnog (realnog) sagovornika.

P.P.S. Da, neko ce visiti na banderi (s`pravom), jer u Iranu ubice budu ubijeni.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50733
Joined: 29/12/2005 01:20

#3880 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Kindzadza wrote: Imas ti pravo kritikovati (na zdravoj osnovi), ali, nemas pravo vredjati nicija verska osecanja (vidi uputstva koristenja ovog foruma).
Znaci stavljati mule i ajatolahe u negativan kontekst nije kritika na zdravoj osnovi?
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#3881 Re: IRAN

Post by jefferson »

Kindzadza wrote:
jeza u ledja wrote:Jeste. OK je. Bolje to nego da se ratuje i gube nevine glave.
Taj naucnik je sebi zapecatio sudbinu pokusavajuci napraviti najnovije smrtonosno oruzje.
Neko ce visiti na banderi? Super. :roll:
Ja prosto ne mogu da verujem sta ti pises, a zivis u tako demokratskoj zemlji... :shock:

P.S. Diskvalifikovacu te iz dalje diskusije ako se ne transformises u ozbiljnog (realnog) sagovornika.

P.P.S. Da, neko ce visiti na banderi (s`pravom), jer u Iranu ubice budu ubijeni.
Mozes li nam dati uputstva sta je to za tebe realan i ozbilja sagovornik?
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#3882 Re: IRAN

Post by nellington »

jeza u ledja wrote: Da, i?

Radi se o konceptu, na papiru, radi se o periodu prije 50 godina, i radi se o dizajnu bombe na osnovu poznatih informacija. Danas i malo dijete moze doci do tih podataka, ne trebaju mu 2-3 godine. :-)
Dakle, koncept nije problem, samim tim i realizacija (ne računajući obogaćenje urana). Međutim, tehnologija je čudna stvar - 20-30% obogaćeni uran je relativno nisko obogaćen, a može biti upotrijebljen u gradnji bombe. Kakve - nije bitno, to je nuklearno naoružanje. Uz iole razvijene metode obogaćivanja ovaj stepen se može postići bez značajnijih problema, i eto nam bombe.

Sad što je establišmentu cilj imati konkurentnu i modernu bombu, to je druga stvar - ali u principu znanje nije ograničavajući faktor u proliferaciji.
User avatar
kiky
Posts: 4725
Joined: 13/02/2008 13:20

#3883 Re: IRAN

Post by kiky »

moje mišljenje je da iran netreba da se kači sa amerima ...
nije stvar u tome ko je u pravu a ako nije ...
stvar je pragmatične prirode ...
ako iran želi da napravi bolje i sebi i palestincima mora sarađaviti sa amerima, eu i sa izraelom, a ne ulaziti u konfrotaciju sa njima ...
kroz saradnju sa tim zemljama može puno više da kaže i puno više da postigne ...
o ekonomskoj koristi takve politike netreba ni da pričam ...
iran jest postigao puno vlastitim snagama ali sve to može da izgori za samo sedmicu rata sa amerima ...
(jaser arafat je ratovao tolike godine pa nije stvorio organizovanu vojsku. zašto bi bilo ko drugi ginuo za njih)
nažalost ...
al to je istina ...
:sad:
Kindzadza
Posts: 240
Joined: 24/11/2011 09:43

#3884 Re: IRAN

Post by Kindzadza »

jeza u ledja wrote:Znaci stavljati mule i ajatolahe u negativan kontekst nije kritika na zdravoj osnovi?
Da ne listam, na svakoj strani su te teze kvalifikacije od odredjenog broja forumasa.
Ovo nije kritika, vec teska uvreda...
jefferson wrote:Trece, to jesu bradate spodobe,
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50733
Joined: 29/12/2005 01:20

#3885 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Kindzadza wrote:
jeza u ledja wrote:Znaci stavljati mule i ajatolahe u negativan kontekst nije kritika na zdravoj osnovi?
Da ne listam, na svakoj strani su te teze kvalifikacije od odredjenog broja forumasa.
Ovo nije kritika, vec teska uvreda...
jefferson wrote:Trece, to jesu bradate spodobe,
Rekao si "stavljanje u negativan kontekst je uvreda". Pitam te, ako nekoga "kritikujemo na zdravoj osnovi" (tvoje rijeci), zar to nije stavljanje tih osoba u negativan kontekst?
Kindzadza wrote:
jeza u ledja wrote:Jeste. OK je. Bolje to nego da se ratuje i gube nevine glave.
Taj naucnik je sebi zapecatio sudbinu pokusavajuci napraviti najnovije smrtonosno oruzje.
Neko ce visiti na banderi? Super. :roll:
Ja prosto ne mogu da verujem sta ti pises, a zivis u tako demokratskoj zemlji... :shock:
Zasto te to cudi kada je ta "tako demokratska zemlja" zeljna iranske krvi?
Kao sto rekoh, istovremeno se pljuju demokratski ideali, ali i zahtjeva ponasanje po demokratskim nacelima.

Tako se ponasaju i zemlje u ovom sukobu, sa Iranom na istaknutom celu licemjerja.

I haj da ne duzimo dalje, ima i pametnijih ljudi za raspravu...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50733
Joined: 29/12/2005 01:20

#3886 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

nellington wrote:
jeza u ledja wrote: Da, i?

Radi se o konceptu, na papiru, radi se o periodu prije 50 godina, i radi se o dizajnu bombe na osnovu poznatih informacija. Danas i malo dijete moze doci do tih podataka, ne trebaju mu 2-3 godine. :-)
Dakle, koncept nije problem, samim tim i realizacija (ne računajući obogaćenje urana). Međutim, tehnologija je čudna stvar - 20-30% obogaćeni uran je relativno nisko obogaćen, a može biti upotrijebljen u gradnji bombe. Kakve - nije bitno, to je nuklearno naoružanje. Uz iole razvijene metode obogaćivanja ovaj stepen se može postići bez značajnijih problema, i eto nam bombe.

Sad što je establišmentu cilj imati konkurentnu i modernu bombu, to je druga stvar - ali u principu znanje nije ograničavajući faktor u proliferaciji.
Ovaaaaj, koncept i realizacija...helloouu...danas svako ko zeli o tome procitati moze skontati koncept. Al da se to napravi da na nesto lici (to sigurno nije 20% obogaceni uranij), treba ti tehnologija bolan. Ne mozes ti macolom cjepati atome, valja to napraviti. Valja kupiti materijal. Valja kupiti masine, napraviti infrastrukturu, itd. O tome govorimo.
Kindzadza
Posts: 240
Joined: 24/11/2011 09:43

#3887 Re: IRAN

Post by Kindzadza »

kiky wrote:moje mišljenje je da iran netreba da se kači sa amerima ...
nije stvar u tome ko je u pravu a ako nije ...
stvar je pragmatične prirode ...
ako iran želi da napravi bolje i sebi i palestincima mora sarađaviti sa amerima, eu i sa izraelom, a ne ulaziti u konfrotaciju sa njima ...
kroz saradnju sa tim zemljama može puno više da kaže i puno više da postigne ...
o ekonomskoj koristi takve politike netreba ni da pričam ...
iran jest postigao puno vlastitim snagama ali sve to može da izgori za samo sedmicu rata sa amerima ...
(jaser arafat je ratovao tolike godine pa nije stvorio organizovanu vojsku. zašto bi bilo ko drugi ginuo za njih)
nažalost ...
al to je istina ...
:sad:
Naprotiv, svako ko se jednom savije, bice uvek "busen" po svim savovima i rupama.
Iran se ne kaci sa USA, vec obrnuto.
Jaser Arafat (sa svim saveznicima) nikada, ali bas nikada, nije vodio nijedan ozbiljan sukob sa neprijatelj... Ili, ako ti je lakse: Izrael je prvi ozbiljniji sukob od svog nelegalnog nastanka imao tek 2006te, sa Hezbolahom.

Iranu je to oruzje potrebno zbog Irana, a ne zbog iranske pretenzije da vlada svetom (sto je i nerealno).
Iran u komsiluku ima sledece nuklearne sile: USA, IZR, SA, TR, IND, RUS, KI, PAK.., a vrlo brzo tu mogu uploviti i VB i FR. Zbog njih Iran treba takvu vrstu naoruzanja.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#3888 Re: IRAN

Post by nellington »

jeza u ledja wrote:
nellington wrote:
jeza u ledja wrote: Da, i?

Radi se o konceptu, na papiru, radi se o periodu prije 50 godina, i radi se o dizajnu bombe na osnovu poznatih informacija. Danas i malo dijete moze doci do tih podataka, ne trebaju mu 2-3 godine. :-)
Dakle, koncept nije problem, samim tim i realizacija (ne računajući obogaćenje urana). Međutim, tehnologija je čudna stvar - 20-30% obogaćeni uran je relativno nisko obogaćen, a može biti upotrijebljen u gradnji bombe. Kakve - nije bitno, to je nuklearno naoružanje. Uz iole razvijene metode obogaćivanja ovaj stepen se može postići bez značajnijih problema, i eto nam bombe.

Sad što je establišmentu cilj imati konkurentnu i modernu bombu, to je druga stvar - ali u principu znanje nije ograničavajući faktor u proliferaciji.
Ovaaaaj, koncept i realizacija...helloouu...danas svako ko zeli o tome procitati moze skontati koncept. Al da se to napravi da na nesto lici (to sigurno nije 20% obogaceni uranij), treba ti tehnologija bolan. Ne mozes ti macolom cjepati atome, valja to napraviti. Valja kupiti materijal. Valja kupiti masine, napraviti infrastrukturu, itd. O tome govorimo.
Ovaaaaaj, što se nema kupi se, što se ne prodaje, konstruiše se (ako se ne može sam isprojektovati, ima industrijska špijunaža). Ne mora ti niko prodati gotovo rješenje za obogaćivanje do stepena 90% da bi ti to i učinio. Dio po dio se sklapala ta slagalica - ovo što sad gledamo je samo zadnji čin predstave koja traje godinama. Ono što je Iran javno i tajno dobio od Rusa je dio kostura programa, ali kad se podvuče crta to nipošto nije bio ključni dio - Rusija ne bi pomogla (hm, da li se može zvati pomoću nešto što masno naplatiš?) nekome ko je nesposoban i traži sve. Industrijske tajne su još sačuvane, naravno - savezništva su prolazna, Rodina je vječna.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#3889 Re: IRAN

Post by nellington »

I da, u čemu je poenta moje priče o nepraktičnim debelim 30% bombama - i to je bomba, i taj krš koji ne možeš lansirati uvodi zemlju u red nuklearnih sila, dovoljno da je negdje detoniraš - a to bar nije problem.
kratak_spoj
Posts: 81
Joined: 04/01/2012 02:17

#3890 Re: IRAN

Post by kratak_spoj »

jefferson wrote:
osim ako ne bude previse ocito da je Ahmo opet varo na izborima
kao ono svojevremeno Buš u Floridi :-) ...doduše kasnije u trci za drugi mandat se potrudio pa se obezbijedio na vrijeme ...
kratak_spoj
Posts: 81
Joined: 04/01/2012 02:17

#3891 Re: IRAN

Post by kratak_spoj »

jefferson wrote:
Da li Iran moze napravti stetu izraelu? Naravno, itekakvu. Ali mislim da ako Iran uradi tako nesto, onda iransko rukovodstvo fakat je poludilo. Kao sto je rekao Vialdi, za 2 sedmice ili tako nesto bili bi u kamenom dobu!
a neke ovdje to itekako raduje.. :roll: ubijanje stotina hiljada ili možda nekoliko miliona iranskih civila bilo bi kao i uvijek u američkom ratovanju okarakterisano kao kolateralna šteta, za koje bi vjerovatno slijedile riječi izvinjenja porodicama žrtava ( ako bi koji član preživio ) i pravdanje da je za to kriv iranski režim..

dakle logika je sljedeća:
ne možete imati nuklearno oružje jer ćemo vas mi uništiti i vratiti u kameno doba svojim nuklearnim oružjem ( koje je drastično jače, moćnije i brojnije-i time se naravno hvalimo i ponosimo :-) ) a ako pak odlučite biti dobri i da ga nemate onda ćemo vas uništiti samo konvencionalnim kako bismo vam uveli demokratiju, oslobodili vas režima za koji mi kažemo da nije dobar za vas i naravno vi ćete nam biti zahvalni tako što ćemo crpiti resurse iz vaše zemlje po cijenama koje mi odredimo...inače ste teroristi.... :lol:

i da, krivi ste za 11.septembar i za vezu sa el-kadiom koju podržavate i finansirate... :lol:

jeb..o dobra i zdrava logika... 8) :zzzz:
User avatar
Josip321
Posts: 822
Joined: 22/12/2011 10:42

#3892 Re: IRAN

Post by Josip321 »

kratak_spoj wrote:i da, krivi ste za 11.septembar i za vezu sa el-kadiom koju podržavate i finansirate... :lol:
Nisam siguran ali koliko ja znam nikada nitko nije optuživao Iran za povezanost sa Al Kaidom. SA jeste a Iran je kao nekakv konkurent SA. Jer Iran je šijitska zemlja i kao takva se nastoji postaviti kao lider šijita.
kratak_spoj
Posts: 81
Joined: 04/01/2012 02:17

#3893 Re: IRAN

Post by kratak_spoj »

Josip321 wrote:
kratak_spoj wrote:i da, krivi ste za 11.septembar i za vezu sa el-kadiom koju podržavate i finansirate... :lol:
Nisam siguran ali koliko ja znam nikada nitko nije optuživao Iran za povezanost sa Al Kaidom. SA jeste a Iran je kao nekakv konkurent SA. Jer Iran je šijitska zemlja i kao takva se nastoji postaviti kao lider šijita.
SAD: Iran kriv za napad 11. septembra

http://www.vijesti.ba/vijesti/svijet/65 ... embra.html

:-)
SA jeste
zašto ju ne napadnu ? :?
User avatar
Josip321
Posts: 822
Joined: 22/12/2011 10:42

#3894 Re: IRAN

Post by Josip321 »

kratak_spoj wrote:SAD: Iran kriv za napad 11. septembra

http://www.vijesti.ba/vijesti/svijet/65 ... embra.html

:-)
To je presuda jednoga sudca. Ako je sud koji je jedan od stupova države to dosudio onda bi mogli i reći da to jeste tako. Ali sumnjam da je CIA i slične organizacije, te vlada sama ikada za to optužila Iran.
Ali ako im zatreba lako će oni njih optužiti. Zapravo već ih i tuže da žele proizvesti nuklearno oružije. Znaju da ova prva tužba ne drži vode. Pa hajmo onda na drugu.
kratak_spoj wrote:
SA jeste
zašto ju ne napadnu ? :?
Što će ju napadati kada su im saveznici. Ako se ti dolje šeici jednom trgnu i okanu gonjanja plavuša po Monte carlu i vozanja skupih Porschea te zatraže potpuni suverenitet i nikakvo mješanje SAD-a onda će i oni doći na red. Ovako nemaju potrebe.
stari grad Visegrad
Posts: 2215
Joined: 23/03/2009 18:35

#3895 Re: IRAN

Post by stari grad Visegrad »

Zar niste gledali americki dokumntarac u kojem su dokazali da su nebodere nije moga srusiti avion, vec je bila sabotaza u podrumu. Neboder se tako srusio da se celik odmah pretvrio u prah sto jedino moze usljed ogromnih temeartura peko 2000 stepeni. A dokaz za to su ukoso odsjceni celicni stubovi u podrumu koji su ostali takvi nakon rusenja. Od nebodera je osato samo prah.
kratak_spoj
Posts: 81
Joined: 04/01/2012 02:17

#3896 Re: IRAN

Post by kratak_spoj »

@ "Josip321"
To je presuda jednoga sudca. Ako je sud koji je jedan od stupova države to dosudio onda bi mogli i reći da to jeste tako. Ali sumnjam da je CIA i slične organizacije, te vlada sama ikada za to optužila Iran.
Ali ako im zatreba lako će oni njih optužiti. Zapravo već ih i tuže da žele proizvesti nuklearno oružije. Znaju da ova prva tužba ne drži vode. Pa hajmo onda na drugu.
da naravno, već će oni odnekle izvući neke klaune poput Ramsfelda, Buša, Kondolize i Pauela, koji će mantrati neprekidno svaki dan stotinama puta ( kao mantranje o iračkom oružju za masovno uništenje, a bilo je i povezivanja Sadama i el-Kaide :-) ) po medijima o povezanosti iranske vlasti i el-Kaide, iranske vlasti i 11.septembra.. :lol:
Što će ju napadati kada su im saveznici. Ako se ti dolje šeici jednom trgnu i okanu gonjanja plavuša po Monte carlu i vozanja skupih Porschea te zatraže potpuni suverenitet i nikakvo mješanje SAD-a onda će i oni doći na red. Ovako nemaju potrebe.
upravo.. :thumbup:

dakle ako počnu misliti glavom a ne ku..cem kao do sada eto im USA za vrat da im uvede demokratiju u zemlju kako bi jadne obespravljene saudijske žene mogle voziti auta.. :(
User avatar
Josip321
Posts: 822
Joined: 22/12/2011 10:42

#3897 Re: IRAN

Post by Josip321 »

stari grad Visegrad wrote:Zar niste gledali americki dokumntarac u kojem su dokazali da su nebodere nije moga srusiti avion, vec je bila sabotaza u podrumu. Neboder se tako srusio da se celik odmah pretvrio u prah sto jedino moze usljed ogromnih temeartura peko 2000 stepeni. A dokaz za to su ukoso odsjceni celicni stubovi u podrumu koji su ostali takvi nakon rusenja. Od nebodera je osato samo prah.

A i ti u svašto vjeruje!!

Neboderi se jesu srušili od udara avijona. Odnosno radi toga jer su popustili nosači, čelični, na jednom spratu od temperature. Onda je sve ostalo lančana reakcija. Eventualno bi se dalo diskutirati o tome tko je to organizirao. Ali o padu je stvarno besmislno razgovarati.
kratak_spoj
Posts: 81
Joined: 04/01/2012 02:17

#3898 Re: IRAN

Post by kratak_spoj »

stari grad Visegrad wrote:Zar niste gledali americki dokumntarac u kojem su dokazali da su nebodere nije moga srusiti avion, vec je bila sabotaza u podrumu. Neboder se tako srusio da se celik odmah pretvrio u prah sto jedino moze usljed ogromnih temeartura peko 2000 stepeni. A dokaz za to su ukoso odsjceni celicni stubovi u podrumu koji su ostali takvi nakon rusenja. Od nebodera je osato samo prah.
osaburi malo, sad će Jefferson da ti argumentovano objasni kako su za to krive bradate iranske šiitske spodobe-mule :D
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#3899 Re: IRAN

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Admiral Thomas Moorer, Predsjednik US Joint Chiefs of Staff – za vrijeme Ronald-a Reagan-a, rekao je sljedeće:

"Nikada nisam vidio nijednog od naših predsjednika da im se usprotivio (Izraelcima). To normalan čovjek ne može da shvati. Oni uvijek dobiju ono šta žele. Kad bi američki građani znali kakvu moć oni imaju nad našom vladom, odmah bi se digli na oružje. Naši građani stvarno pojma nemaju sta se događa"

Ovo naravno nije ništa novo, danas je nešto slično rekao i Nikolaj Petrušev, Šef ruskog vijeća sigurnosti:

"Postoji vjerovatnost vojne eskalacije sukoba, prema kojem Izrael gura Amerikance"
"Priča o Iranu koji će napraviti atomsku bombu do iduće sedmice slušamo već puno godina, kazao je dodajući da SAD pokušava svrgnuti iransko vodstvo koristeći "sva raspoloživa sredstva" kako bi pretvorio Iran u "odanog partnera".
denzel979
Posts: 109
Joined: 09/01/2012 08:34

#3900 Re: IRAN

Post by denzel979 »

citam neke komentare i ne mogu vjerovati da ljudi mogu biti toliko podlozni medijskom ispiranju mozga, od strane cionisticko/masonske propagande. pa ljudi moji, jeli vama rupert muroch i njegova imperija jedini relevantni izvor informacija?! jel se odatle uzimaju podatci, konkretno u ovom slucaju, o iranu?! pa znate li sta je na to rekao oliver stone (inace, jevrej), pa radi toga bio izlozen nevidjenom medijskom lincu. jeste li vi ikada barem pokusali provjeriti neki podatak?! pogledajte sljedeci prilog u kojem george galloway, upravo ukazuje na ovo o cemu vam pricam (prilog je titlovan na bosanski) http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... GBpsVlZfVU . a sto se irana tice, ko nije bio tamo i ne zeli ici tamo, a informacije izvlaci iz gore navedenih medija, neka barem pokusa naci nekoga ko jeste, pa tek onda neka iznese svoje misljenje. a ko nema nikoga, pa, ima wikipediu - http://hr.wikipedia.org/wiki/Iran, a ko ne zeli puno citati nego zeli vidjeti samo fakte onda moze i ova statisticka tabela pomoci - http://hr.wikipedia.org/wiki/Dodatak:Ir ... atistikama.

a ja cu vam postaviti neke, mozda manje poznate, fakte:

..da povijest civilizacije na Iranskoj visoravni počinje prije 5200 godina, u isto vrijeme kada i u Sumeru ili Egiptu?
...da povijest Irana u današnjem teritorijalnom, etnojezičnom i kulturološko-političkom kontekstu prije više od 2600 godina što ga čini najstarijom državom na svijetu?
...da su Grci u 6. stoljeću pr. Kr. na temelju perzijske dinastije Ahemenida imenovali Iran "Perzijom" zbog čega se taj naziv uvriježio u zapadnom svijetu idućih 2500 godina, iako su sami ahemenidski Perzijanci nazivali svoju zemlju "Iranom"?
...da termin "Iran" kojim Iranci nazivaju svoju zemlju proizlazi iz istoimenog etnonima starog 4500 godina i ovjerenog u Avesti, što "Irance" i "Iran" čini najstarijim etnonimom odnosno najstarijim nazivom neke države kako kroz povijest tako i danas?
...da se pojam "Iranci" ne označava specifični narod već široku lepezu naroda iste etnojezične porodice koji tisućama godina žive u zajedničkoj državi?
...da Perzijanci čine polovicu današnjeg stanovništva Irana, a većinu ostatka drugi iranski narodi?
...da se Oseti, iranski narod u europskom dijelu Rusije koji se odvojio od današnjih Iranaca prije više od 3000 godina, i dan danas naziva "Ironima" tj. Irancima?
...da iranski narodi spadaju u indoeuropsku etnojezičnu porodicu kao i većina naroda Europe?
...da su Iranci najstarija nacija na svijetu nastala političkim ujedinjenjem iz 625. pr. Kr., a slijede ih Grci (480. pr. Kr.), Indijci (322. pr. Kr.) i Kinezi (221. pr. Kr.)?

...da je perzijski jezik sa 2600 godina neprekidne dokumentirane upotrebe najstariji službeni jezik na svijetu?
...da je Iran u posljednjih 5200 godina imao samo dva službena jezika (elamitski i perzijski)?
...da je u današnjem Iranu uz perzijski službeno i dvadesetak regionalnih, većinom ostalih iranskih jezika?
da je perzijski jezik stoljećima bio "lingua franca" u Indiji, sve do britanske kolonizacije?
...da je perzijski jezik danas osim u Iranu glavnim i službenim jezikom i u Afganistanu i Tadžikistanu?

...da je Iran jedina multietnička država u široj regiji dok su sve ostale nastale raspadom europskog kolonijalizma, Sovjetskog saveza ili su zasnovane na nacionalizmu?
...da je iranska Nova godina Novruz najstariji blagdan na svijetu koji se službeno slavi i dan danas?
...da je Suza (Šuš) najstariji kontinuirano naseljeni grad na svijetu koji duže od 5000 godina nosi isto ime?
...da je Iran kroz povijest imao čak 38 glavnih gradova, više nego bilo koja druga država svijeta?
..da je Iran kroz povijest obuhvaćao i teritorije današnje balkanske Europe, sjeverne Afrike, Tanzanije, Rusije, Indije i Kine?
...da je Iran u kronološko-geografskim okvirima (obračun km2/god.) povijesno najveća zemlja svijeta, a slijede Kina, Britanija i Rusija?
...da su Iranci pod perzijskom dinastijom Ahemenida 550. pr. Kr. stvorili prvo carstvo u povijesti čovječanstva?
...da je ahemenidsko Perzijsko Carstvo bilo prva država u povijesti koja se prostirala preko tri kontinenta?
...da je ahemenidsko Perzijsko Carstvo bilo veće od Rimskog i Aleksandrovog carstva zajedno?
...da je Kir Veliki prvi ujedinio Istok i Zapad iako eurocentrični povjesničari to nerijetko pripisuju Aleksandru Makedonskom?
...da su iranske dinastije Parta i Sasanida 700 godina vodile neodlučeni rat protiv Rimskog Carstva?

...da su se u dva navrata kroz povijest (500. pr. Kr. i 620. g.) pod izravnim političkim utjecajem iranskih dinastija (Ahemenida i Sasanida) odnosno naroda (Skita) našla područja površine od oko 20 milijuna km2 (veća od današnje Rusije)?
...da su iranske vojske kroz povijest 13 puta uspješno osvojile Indiju odnosno četiri puta Egipat?
...da unatoč prodorima arapskih i turkijskih vojski Iran predstavlja jedinstven primjer zemlje koja nije ni arabizirana ni turcizirana?
...da je iranska vojska 1221. godine kod Parvana nanijela jedini poraz u karijeri Džingis-kana?
...da je Iran u 18. i 19. stoljeću uspješno očuvao nezavisnost unatoč istovremenim ratovima protiv Osmanskog, Ruskog i Britanskog Carstva?
...da je Iran jedinstven primjer države u široj regiji koju europske sile nikada nisu kolonizirale?
...da se Iranska revolucija iz 1979. smatra trećom najvažnijom u povijesti, nakon francuske i boljševičke?
...da Iran spriječava većinu (84%) protoka svjetske trgovine heroina koji se proizvodi u Afganistanu okupiranom od strane Amerikanaca?
...da Iran od 1739. godine nije pokrenuo niti jednu agresiju na svoje političke susjede?

...da među starovjekovne iranske izume spadaju hladnjak, vjetrenjača, sustav klimatizacije i baterija?
...da među starovjekovne iranske ratničke izume spadaju kotač, konjica, bojna kola i složeni luk?
...da je ideja ksenotransplantacije rođena u Iranu prije više od 2500 godina?
...da je u 3. stoljeću pr. Kr. u iranskom gradu Gundišapuru otvoreno prvo medicinsko učilište u povijesti?
...da su Iranci bili nositelji znanosti tijekom "Islamskog zlatnog razdoblja"?
...da je tzv. "arapske" brojeve, decimale i dekadski brojevni sustav kakvog danas poznajemo prvi definirao iranski matematičar Hvarizmi?
...da se iranski znanstvenik Hvarizmi smatra ocem moderne algebre i algoritama, te da se služio "Pascalovim trokutom" gotovo 700 godina prije Pascalovog rođenja?
...da se iranski znanstvenik Avicena smatra ocem moderne medicine?
...da se otkriće etanola (alkohola) pripisuje se iranskom znanstveniku Raziju?
...da je u Iranu rođena medicinska metoda anestezije?
...da je iranski astronom Raman u 10. stoljeću prvi opisao jednu stranu galaksiju?

...da je iranski znanstvenik Biruni prvi zagovarao da je brzina svjetlosti ograničena?
...da su iranski znanstvenici Biruni i Omar Hajam definirali heliocentrički sustav 500 godina prije Kopernika?

...da je iranski kalendar kojeg je definirao Hajam (danas u upotrebi) najprecizniji među svim kalendarima uključujući i 600 godina mlađi gregorijanski kalendar?
...da se iranski znanstvenik Hajtam smatra ocem optike?
...da je iranski znanstvenik Tusi postavio zakon očuvanja mase 500 godina prije Lomonosova i Lavoisiera?
...da su ukrasni uzorci u iranskom gradu Maragi slagani prema matematičkim formulama aperiodičkog popločenja koje je na Zapadu otkrio Roger Penrose tek 1973. odnosno više od 700 godina kasnije?
...da je Iran bio vodeći svjetski proizvođač znanstvenih instrumenata sve do 19. stoljeća i rođenja industrijske revolucije u Europi?

...da tradicija akademskih nošnji i kapa koje su danas raširene u čitavom svijetu potječe iz Irana?
...da se na obrazovanje izdvaja čak 25% državnog budžeta odnosno iznad 100 milijardi dolara godišnje?
...da je Iran osma zemlja u svijetu po broju studenata (18. po broju stanovnika)?

...da u odnosu na ukupan broj stanovnika Iran ima više studenata od pet vodećih europskih zemalja (Njemačke, Britanije, Francuske, Italije i Španjolske)?
...da 69% Perzijanaca u Sjedinjenim Državama ima završen fakultet što ih čini najobrazovanijom manjinom?
...da Iran bilježi najveći rast u objavljivanju znanstvenih radova među svim zemljama svijeta?
...da je Iran 2010. godine bio među prvih dvadeset zemalja prema broju objavljenih znanstvenih radova, dok se za 2020. godinu procjenjuje ulazak u Top-7?
...da je iransko sveučilište Azadi sa 1,5 milijuna studenata najveće privatno sveučilište u svijetu?
...da su iranski studenti u posljednjih 15 godina osvojili zlatne medalje na matematičkoj i fizičkoj, odnosno brončanu medalju na kemijskoj olimpijadi?
...da je Iran vodeća zemlja svijeta u istraživanju teorije struna (svemir)?
...da je Iran među deset vodećih zemalja svijeta po istraživanju matičnih stanica?
...da je Iran druga zemlja svijeta koja je uspješno klonirala ovcu, odnosno treća koja je uspješno klonirala govedo?
...da među moderne iranske pronalaske spadaju umjetno srce, plinski laser i elektrokemijska nanotehnologija?

...da je Iran među vodećih pet zemalja u razvoju humanoidnih robota?
...da je Iran među osam zemalja u svijetu koje proizvode nuklearne reaktore?
...da je Iran među prvih devet zemalja prema proizvodnji obogaćenog uranija?
...da je Iran jedna od šest zemalja u svijetu koje proizvode pokusne fuzijske reaktore?
...da Iran jedini u regiji proizvodi superkompjutere?
...da je Iran jedina zemlja u regiji koja proizvodi podmornice, razarače i putničke zrakoplove?
...da se u Iranu godišnje proizvede 1,4 milijuna motornih vozila, više nego u Britaniji i Rusiji?
...da je Iran jedna od osam zemalja svijeta koja posjeduje tehnologiju za lansiranje satelita u svemir?
...da je Iran jedna od šest zemalja svijeta koja je lansirala životinje u svemir?
...da Iranska svemirska agencija ISA ima godišnji budžet od četiri milijarde dolara, najviše nakon američke NASA-e i europske ESA-e?
...da je Iran trenutačno jedina svemirska sila koja nije doživjela neuspješno lansiranje raketa u svemir?
...da se Iran trenutačno natječe s Japanom, Indijom i Europom za četvrto mjesto na popisu zemalja koje su poslale astronaute u svemir?

..da je iranski zoroastrizam najstarija monoteistička religija na svijetu?
...da je Zaratuštra živio prije Mojsija?
...da među iranske religije spadaju zoroastrizam, zurvanizam, mazdakizam, mitraizam, mandaizam, manihejstvo, jesidizam, jarsan, babizam i bahaizam, dok su na temelju praindoiranskih vjerovanja rođeni i hinduizam, džainizam, sikhizam i budizam?
...da je zoroastrijski koncept dobra i zla izravno utjecao na oblikovanje ranog judaizma, a kasnije i kršćanstva?
...da se kršćanstvo temelji na zoroastrijskom ogranku (mitraizmu) koji je u 1. stoljeću bio raširen u grčko-rimskom svijetu?
...da je Isus kao spasitelj u kršćanstvu istovjetan Mitri, a Marija kao bezgrešna djevica Anahiti?
...da su tri sveta kralja odnosno tri mudraca bili iranski svećenici tj. magi?
...da razapinjanje na križ potječe iz drevnog Irana?
...da među katoličkim svecima postoji 35 Iranaca, više nego Poljaka (30), Portugalaca (16) ili Hrvata (9)?

...da je iransko učenje sufizma izravno utjecalo na osnivanje crkvenog reda Franjevaca?
...da se islam kao većinska religija kod Iranaca nije nametnuo arapskim osvajanjem u 7. stoljeću, već 400 godina kasnije pod vladavinom autothonih iranskih dinastija Bujida i Samanida?
...da su islamski ogranci šijitizam, sufizam i alevizam rođeni u Iranu?
...da je Abu Hanifa, osnivač hanefijske škola sunitskog islama koju danas slijedi više od milijardu muslimana, bio Iranac?
...da teokratski element u Iranu kontinuirano postoji duže od 4500 godina: od protoiranskih brahmina u 3. tisućljeću pr. Kr., zoroastrijskih maga u antici, do islamskih ajatola do danas?
...da se u Iranu uz predsjednika i parlament čak i teokratsko Vijeće stručnjaka bira putem slobodnih izbora?
...da je Iran druga zemlja svijeta prema broju objavljenih knjiga o teologiji?
...da su iranska šijitska svetišta u Kumu i Mašhadu među deset najposjećenijih u svijetu?
...da je Iran zemlja s najvećim brojem šijita i drugim najvećim brojem zoroastrijanaca?
...da u zadnjih 5000 godina nije zabilježeno niti jedno rušenje civilizacije ili prisilna asimilacija od strane iranskih dinastija?
...da su prije 4000 godina Kasiti i elamski Eparti s Iranske visoravni prve poznate dinastije u povijesti koje su tolerirale vjerske manjine?

...da je iranski vladar Kir Veliki 539. pr. Kr. dao sastaviti prvi pisani dokument o ljudskim pravima (Kirov valjak), sedamnaest i pol stoljeća prije prvog istovjetnog dokumenta u Zapadnom svijetu (Magna charta)?
...da je iranski vladar Kir Veliki oslobodio Židove iz babilonskog sužanjstva?
...da su iranski vladari Kir Veliki i Darije Veliki dali Židovima sagraditi Jeruzalemski hram?
...da je iranski vladar Darije Veliki ostao upamćen po oslobađanju grčkih svetišta od poreza odnosno kao religijski reformator u Egiptu?
...da u Iranu za razliku od zapadnog svijeta nikada u povijesti nije postojalo robovlasništvo?
...da je Armenija pod iranskim patronatom odnosno iranskom dinastijom Arsakida postala prva kršćanska zemlja na svijetu?
...da se u Iranu nalazi crkva sv. Marije koja je druga najstarija na svijetu, nakon one u palestinskom Betlehemu?
...da se u zapadnom svijetu sufizam (iranski oblik islama) uzima kao predložak tolerancije za islamski svijet?
...da je nastajanje kršćanskog reda franjevaca inspirirano iranskim sufijskim pokretom?
...da su prilikom osmanlijskih progona armenski i gruzijski kršćani utočište pronalazili u susjednom šijitskom Iranu, a ne susjednoj kršćanskoj Rusiji?

...da se katedrala Vank u Isfahanu podignuta u iransko-armenskom stilu smatra najvećim kršćanskim arhitektonskim remek-djelom izvan Europe?
...da je francuski putopisac Jean Chardin u svojim djelima iz 17. stoljeća uzimao Iran kao uzor vjerski tolerantne države za Europu zahvaćenu religijskim sukobima i da su njegova djela izravno utjecala na oblikovanje francuske i europske liberalne tradicije 18. stoljeća?
...da se Thomas Jefferson prilikom pisanja američke Deklaracije nezavinosti povodio Kirupedijom, djelom grčkog povjesničara Ksenofonta koje veliča lik i djelo iranskog vladara Kira Velikog?
...da u Iranu danas živi dvostruko više Židova nego u svim ostalim muslimanskim zemljama zajedno?
...da stotine tisuća iranskih kršćana slobodno obavljaju bogoslužje u 600 aktivnih crkava diljem Irana?
...da je Iran većinski muslimanska država s najviše crkava (600), a slijedi Turska sa 236?
...da u iranskom glavnom gradu Teheranu postoji 30 židovskih sinagoga, više nego u Rimu ili Londonu?
...da su asirski kršćani prebacili sjedište svoje međunarodne udruge iz New Yorka u Teheran pod obrazloženjem kako se u Iranu najviše poštuju njihova vjerska prava?
...da vjerske manjine kršćana, židova i zoroastrijaca imaju stalne zastupnike u iranskom parlamentu uz dodatno pravo glasa za političke stranke?

...da Iran zabranjuje knjige i filmove koji se smatraju uvredljivima za kršćanstvo i ostale religije?
...da Iran trenutačno udomljava najveći broj izbjeglica u svijetu (između tri i pet milijuna) koje uglavnom dolaze iz susjednog Afganistana i Iraka zbog američkih agresija?
...da je iranski vrhovni vođa Ali Hamenej etnički Azer, dok su iranski potpredsjednik Muhamed Reza Rahimi i teheranski gradonačelnik Muhamed Bager Galibaf etnički Kurdi?


a na kraju, jedno opustanje uz ove prelijepe prizore:
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... zQLo0bmPC4
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... zQLo0bmPC4

unaprijed vam se zahvaljujem za ulozeni trud na putu trazenja istine. :thumbup:
Post Reply