The 51st State wrote:
Dajte uozbiljite se. Svako ko zna imalo o avijaciji zna da bi izraelci za 2 dana rasturili iransku avijaciju. Iranci su uspjeli jedino u tome da drze F4 koliko toliko operativnim, a to je kao da imas autobus sa dva mlazna motora. Trosi 3x vise goriva od modernih aviona, radijus mu je bolji jedino od MIG-21, a ti F4 cak nisu ni na nivou turske ili njemacke verzije.
F14 je totalno neoperativan jer nije jako rasprostranjen avion, i samo su jos 4-6 operativna u punom kapacitetu. Ono malo MIG-ova 29 su totalno neupotrebljivi u nocnim borbama, a to je verzija sa vrlo malim doletom. Jedino u bliskoj borbi mogu nesto napraviti, ali to niko ne bi dozvolio.
Da li Iran moze napravti stetu izraelu? Naravno, itekakvu. Ali mislim da ako Iran uradi tako nesto, onda iransko rukovodstvo fakat je poludilo. Kao sto je rekao Vialdi, za 2 sedmice ili tako nesto bili bi u kamenom dobu!
Meni ovo vise lici na to da iranci hoce N. bombu da bi se rezim odrzao pod izgovorom stalne vanjske prijetnje, nego zato sto je eto kao neko protiv njih. Jedino cega se one bradate spodobe boje vise od zapada su sami iranci!
i sad amerikanci zale za f-14, jedini razlog zbog kojeg su uveli f-18 je zbog revolucije, inace iran ima mnogo vise od 4-5, 18-20, dakle danas ga uredno servisiraju bez kanibalizacije. svi su ti avioni upotrebljivi ako imaju oci, ne nuzno svoje, sto iran ima kroz pasivne osmatracke sisteme dalekog dometa.
Zale za F14? Zale jedino zato sto je to tkz. Mercedes medju avionima kada je u pitanju udobnost. Medjutim, vrijeme je zgazilo F14. Previse parametara je protiv ovog aviona, velicina, radarski odraz, potrosnja goriva, flexibilnost itd.
Iranci su imali 25 operativnih prije 2 godine. Medjutim, problem za irance je sto F14 nije rasprostranjen avion. Samo su ga oni i SAD koristili. SAD je sve svoje modele ili unistila ili konzervirala da ne bi neki rezervni dio bio prosvercovan iranu. Takodje, iranci jos uvijek tvrde da imaju operativne Phoenix rakete, sto je vrlo upitno jer im je resurs davno istekao. Takodje, taj avion je prakticno neupotrebljiv protiv SAD jer sve slabosti tog aviona i njegove protivmjere americki avioni vec imaju ukalkulisane u svoje kompjutere (radarski signal, odraz itd).
Neozbiljno je uopste pricati o iranskoj avijaciji, jer su ih snakcije previse pogodile, sami ne mogu stici taj tehnoloski napredak. Cinjenica da amerikanci mogu u slucaju sranja poslati 4-5 nosaca od svojih 11 u taj dio svijeta, a da USS Stennis sam ima 4 eskadrona F18 Super Horneta je ipak "malo" previse za Iran.
Kao sto sam rekao, ovo nije fudbalska utakmica pa da navijamo, niti je bajka niti prica o Davidu i Golijatu. Ovdje stavis na papir brojke, obuku, broj sati leta pilota, itd,itd, i znas ishod daleko prije nego ce se hipoteticki desiti.
Ako se sta i desi, onda je sigurno da su ajatolasi i ahmo duvali previse opijuma!