IRAN

Post Reply
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#3851 Re: IRAN

Post by The 51st State »

jeza u ledja wrote:
The 51st State wrote:
To je vec realnija mogucnost.

Takodje postoji teorija da su Iranci dobili neke djidjebidje od Pakistanaca.
tesko od pakistanaca, najblaze receno te dvije zemlje se "tolerisu". inace, sa obziram na svakojake sankcije iran ima zavidan naucno-tehnicki potencijal, i po me osim ciste vojne akcije, ne vidim kako ih se moze sprijeciti da lagano naprave nuklearku. po meni vrlo zajebana drzava, rijetko kroz istoriju prejebana.
Nisu zajebaniji od Izraela sigurno. Nek se terorisu medjusobno ko ih jebe.... :roll:
izrael je za njih kusur bez amerike, da se ne lazemo.

http://www.americanthinker.com/blog/201 ... rcise.html
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#3852 Re: IRAN

Post by jefferson »

amoninan wrote:U redu je.
Da, Rusi će garant priznat da su prekršili sporazum koji su potpisali. Yeah, right.
Eto nek je tako, za 3 max godine, ako ne bude kakve frke, Iran će biti nuklerna sila. To ti garantujem, sad.
Ne moraju priznati, to se sazna, zato Rusi od 1991 nikad nisu zajebali amrikance niti su ovi njih. Do sada nuklearno rouzje bivseg SSSR-a je kostalo SAD preko 100 milijardi dolara kroz Nunn-Lugar sprazum. Rusija nije imala te pare da obezbjedi to oruzje, uskladisti ga itd, te je tu SAD ispala slamka spasa. Mislis da ce Rusi prodati nesto bez znanja amerikanaca irancima i time dovesti sebe u nekakav diplomatski zivi pijesak kada im ekonomija ovisi samo o nafti, koju pumpaju sve manje jos od 1979 godine? Daj, pa nije ovo fudbalska utakmica gdje svako ima svoj tim pa se navija.
A sto se tice bombe, vidis da je u toku tajni rat iz "najboljih" vremena hladnog rata. Onog naucnika juce su mogli skinuti i Rusi ili Kinezi koliko su ga mogli skinuti Amerikanci ili Izraelci. Iranci su za 2 godine izgubili 4 naucnika, sto dovoljno govori koliko im je kontraobavjestajna sluzba sposobna.
Ali onog trenutka kada Iran dosegne obogacenost od 97% (sto je potrebno za A bombu za razliku od 3% koliko je potrebno za nuklearne elektrane) bombe ce poceti padati ili ce biti neka diverzija. To ce se desiti onog trenutka kada Libija obnovi svoje naftne kapacitete i Irak pocne pumpat preko 3 milion barela dnevno (sto se ocekuje tokom ove godine).
Takodje, sve ove tenzije odgovaraju trenutnoj vlasti u iranu jer izbori idu u martu. Kada izbori prodju dinamika ce biti drugacija, osim ako ne bude previse ocito da je Ahmo opet varo na izborima.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#3853 Re: IRAN

Post by jefferson »

Nisu zajebaniji od Izraela sigurno. Nek se terorisu medjusobno ko ih jebe.... :roll:
izrael je za njih kusur bez amerike, da se ne lazemo.
Dajte uozbiljite se. Svako ko zna imalo o avijaciji zna da bi izraelci za 2 dana rasturili iransku avijaciju. Iranci su uspjeli jedino u tome da drze F4 koliko toliko operativnim, a to je kao da imas autobus sa dva mlazna motora. Trosi 3x vise goriva od modernih aviona, radijus mu je bolji jedino od MIG-21, a ti F4 cak nisu ni na nivou turske ili njemacke verzije.
F14 je totalno neoperativan jer nije jako rasprostranjen avion, i samo su jos 4-6 operativna u punom kapacitetu. Ono malo MIG-ova 29 su totalno neupotrebljivi u nocnim borbama, a to je verzija sa vrlo malim doletom. Jedino u bliskoj borbi mogu nesto napraviti, ali to niko ne bi dozvolio.
Da li Iran moze napravti stetu izraelu? Naravno, itekakvu. Ali mislim da ako Iran uradi tako nesto, onda iransko rukovodstvo fakat je poludilo. Kao sto je rekao Vialdi, za 2 sedmice ili tako nesto bili bi u kamenom dobu!
Meni ovo vise lici na to da iranci hoce N. bombu da bi se rezim odrzao pod izgovorom stalne vanjske prijetnje, nego zato sto je eto kao neko protiv njih. Jedino cega se one bradate spodobe boje vise od zapada su sami iranci!
StudentskiIC
Posts: 76
Joined: 01/04/2011 20:57

#3854 Re: IRAN

Post by StudentskiIC »

amoninan wrote:Mah, predstava za medije. Već viđeno. Nisu im onda trebali slati naučnike, niti obučavati Irance kako da obogaćuju i po potrebi vepeniziraju uranijum :wink:
Pa normalno da će biti zabrinut, jer ovaj rat, ako do njega dođe, uzdrmaće cijeli svijet.
Slali su im i Amerikanci naučnike, tek Francuzi, oni su svima na BI prodavali svoju nuklearnu tehnologiju. Nema ti to nikakve veze.

Ne znam otkud ti informacije da su Rusi obučavali Irance kako da "po potrebi vepeniziraju uranijum"? U svakom slučaju bi bilo fino za pročitati.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#3855 Re: IRAN

Post by The 51st State »

Dajte uozbiljite se. Svako ko zna imalo o avijaciji zna da bi izraelci za 2 dana rasturili iransku avijaciju. Iranci su uspjeli jedino u tome da drze F4 koliko toliko operativnim, a to je kao da imas autobus sa dva mlazna motora. Trosi 3x vise goriva od modernih aviona, radijus mu je bolji jedino od MIG-21, a ti F4 cak nisu ni na nivou turske ili njemacke verzije.
F14 je totalno neoperativan jer nije jako rasprostranjen avion, i samo su jos 4-6 operativna u punom kapacitetu. Ono malo MIG-ova 29 su totalno neupotrebljivi u nocnim borbama, a to je verzija sa vrlo malim doletom. Jedino u bliskoj borbi mogu nesto napraviti, ali to niko ne bi dozvolio.
Da li Iran moze napravti stetu izraelu? Naravno, itekakvu. Ali mislim da ako Iran uradi tako nesto, onda iransko rukovodstvo fakat je poludilo. Kao sto je rekao Vialdi, za 2 sedmice ili tako nesto bili bi u kamenom dobu!
Meni ovo vise lici na to da iranci hoce N. bombu da bi se rezim odrzao pod izgovorom stalne vanjske prijetnje, nego zato sto je eto kao neko protiv njih. Jedino cega se one bradate spodobe boje vise od zapada su sami iranci!
i sad amerikanci zale za f-14, jedini razlog zbog kojeg su uveli f-18 je zbog revolucije, inace iran ima mnogo vise od 4-5, 18-20, dakle danas ga uredno servisiraju bez kanibalizacije. svi su ti avioni upotrebljivi ako imaju oci, ne nuzno svoje, sto iran ima kroz pasivne osmatracke sisteme dalekog dometa.
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#3856 Re: IRAN

Post by simpozijum delirijum »

jefferson wrote:
Nisu zajebaniji od Izraela sigurno. Nek se terorisu medjusobno ko ih jebe.... :roll:
izrael je za njih kusur bez amerike, da se ne lazemo.
Dajte uozbiljite se. Svako ko zna imalo o avijaciji zna da bi izraelci za 2 dana rasturili iransku avijaciju. Iranci su uspjeli jedino u tome da drze F4 koliko toliko operativnim, a to je kao da imas autobus sa dva mlazna motora. Trosi 3x vise goriva od modernih aviona, radijus mu je bolji jedino od MIG-21, a ti F4 cak nisu ni na nivou turske ili njemacke verzije.
F14 je totalno neoperativan jer nije jako rasprostranjen avion, i samo su jos 4-6 operativna u punom kapacitetu. Ono malo MIG-ova 29 su totalno neupotrebljivi u nocnim borbama, a to je verzija sa vrlo malim doletom. Jedino u bliskoj borbi mogu nesto napraviti, ali to niko ne bi dozvolio.
Da li Iran moze napravti stetu izraelu? Naravno, itekakvu. Ali mislim da ako Iran uradi tako nesto, onda iransko rukovodstvo fakat je poludilo. Kao sto je rekao Vialdi, za 2 sedmice ili tako nesto bili bi u kamenom dobu!
Meni ovo vise lici na to da iranci hoce N. bombu da bi se rezim odrzao pod izgovorom stalne vanjske prijetnje, nego zato sto je eto kao neko protiv njih. Jedino cega se one bradate spodobe boje vise od zapada su sami iranci!
F-14 Iranskoga vazduhoplovstva je itekako operativan , moderniziran u zadnje dvije godine ( uz pomoc Rusa ?) oko 40 komada leti , kao sto se vidi na ovome videu imaju operativne i rakete zrak -zrak "Feniks " dometa 200 kilometara !
uz domace ? rakete zrak-zrak ?, naravno detalji su i dalje tajna
nisu takmac Izraelcima i Amerikancima ali su ipak i dalje Iranci vrlo opasni i u zraku
u Iracko-Iranskome ratu F-14 je oborio oko 50 Irackih aviona !
stvarno imaju dobre inzenjere ( i svercere :D ) F-14 je u odlicnome stanju i leti redovno

jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#3857 Re: IRAN

Post by jefferson »

The 51st State wrote:
Dajte uozbiljite se. Svako ko zna imalo o avijaciji zna da bi izraelci za 2 dana rasturili iransku avijaciju. Iranci su uspjeli jedino u tome da drze F4 koliko toliko operativnim, a to je kao da imas autobus sa dva mlazna motora. Trosi 3x vise goriva od modernih aviona, radijus mu je bolji jedino od MIG-21, a ti F4 cak nisu ni na nivou turske ili njemacke verzije.
F14 je totalno neoperativan jer nije jako rasprostranjen avion, i samo su jos 4-6 operativna u punom kapacitetu. Ono malo MIG-ova 29 su totalno neupotrebljivi u nocnim borbama, a to je verzija sa vrlo malim doletom. Jedino u bliskoj borbi mogu nesto napraviti, ali to niko ne bi dozvolio.
Da li Iran moze napravti stetu izraelu? Naravno, itekakvu. Ali mislim da ako Iran uradi tako nesto, onda iransko rukovodstvo fakat je poludilo. Kao sto je rekao Vialdi, za 2 sedmice ili tako nesto bili bi u kamenom dobu!
Meni ovo vise lici na to da iranci hoce N. bombu da bi se rezim odrzao pod izgovorom stalne vanjske prijetnje, nego zato sto je eto kao neko protiv njih. Jedino cega se one bradate spodobe boje vise od zapada su sami iranci!
i sad amerikanci zale za f-14, jedini razlog zbog kojeg su uveli f-18 je zbog revolucije, inace iran ima mnogo vise od 4-5, 18-20, dakle danas ga uredno servisiraju bez kanibalizacije. svi su ti avioni upotrebljivi ako imaju oci, ne nuzno svoje, sto iran ima kroz pasivne osmatracke sisteme dalekog dometa.
Zale za F14? Zale jedino zato sto je to tkz. Mercedes medju avionima kada je u pitanju udobnost. Medjutim, vrijeme je zgazilo F14. Previse parametara je protiv ovog aviona, velicina, radarski odraz, potrosnja goriva, flexibilnost itd.
Iranci su imali 25 operativnih prije 2 godine. Medjutim, problem za irance je sto F14 nije rasprostranjen avion. Samo su ga oni i SAD koristili. SAD je sve svoje modele ili unistila ili konzervirala da ne bi neki rezervni dio bio prosvercovan iranu. Takodje, iranci jos uvijek tvrde da imaju operativne Phoenix rakete, sto je vrlo upitno jer im je resurs davno istekao. Takodje, taj avion je prakticno neupotrebljiv protiv SAD jer sve slabosti tog aviona i njegove protivmjere americki avioni vec imaju ukalkulisane u svoje kompjutere (radarski signal, odraz itd).
Neozbiljno je uopste pricati o iranskoj avijaciji, jer su ih snakcije previse pogodile, sami ne mogu stici taj tehnoloski napredak. Cinjenica da amerikanci mogu u slucaju sranja poslati 4-5 nosaca od svojih 11 u taj dio svijeta, a da USS Stennis sam ima 4 eskadrona F18 Super Horneta je ipak "malo" previse za Iran.
Kao sto sam rekao, ovo nije fudbalska utakmica pa da navijamo, niti je bajka niti prica o Davidu i Golijatu. Ovdje stavis na papir brojke, obuku, broj sati leta pilota, itd,itd, i znas ishod daleko prije nego ce se hipoteticki desiti.
Ako se sta i desi, onda je sigurno da su ajatolasi i ahmo duvali previse opijuma!
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#3858 Re: IRAN

Post by jefferson »

F-14 Iranskoga vazduhoplovstva je itekako operativan , moderniziran u zadnje dvije godine ( uz pomoc Rusa ?) oko 40 komada leti , kao sto se vidi na ovome videu imaju operativne i rakete zrak -zrak "Feniks " dometa 200 kilometara !
uz domace ? rakete zrak-zrak ?, naravno detalji su i dalje tajna
nisu takmac Izraelcima i Amerikancima ali su ipak i dalje Iranci vrlo opasni i u zraku
u Iracko-Iranskome ratu F-14 je oborio oko 50 Irackih aviona !
stvarno imaju dobre inzenjere ( i svercere :D ) F-14 je u odlicnome stanju i leti redovno


Nacin na koji ti pises je kao da si sad izasao iz tog aviona sa leta, pa dajes svoje utiske.
Ako svoju snagu Iran bazira na avionu koji je zastario jos 1985 godine, onda je bespredmetno uopste pricati o tome, nego bolje otvoriti kladionicu i kladiti se koliko ce ih pasti za 1 dan.
I da, zadnji put kada su iranci tvrdili koliko ih imaju operativnih je 25, pa sad ne znam otkud broj od 40?
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#3859 Re: IRAN

Post by snaga_znanja »

Jedini segment u kojem bi eventualno Iran mogao nadjacati SAD je u klasicnom pjesadijskom ratu na iranskom tlu. I to je upitno ako bi SAD primjenila taktike koje primjenjuju u posljednjim ratovima. SAD vjerovatno ako dodje do rata nece ici na ovu opciju.

Ovaj rat ce vjerovatno biti ogranicen na samo Hormuski prolaz i to je to. SAD ce vjerovatno raketama unistavati lagano vojne i strateske ciljeve po Iranu i to je to.

U ovom scenariju Iran ne moze izaci kao pobjednik niti u jednoj varijanti.

Pricate o borbama u zraku? Tu definitivno nemaju sanse jer ce u prvom naletu raketama biti unisteni njihovi radarski sistemi i onda je to pola posla...
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#3860 Re: IRAN

Post by The 51st State »


Zale za F14? Zale jedino zato sto je to tkz. Mercedes medju avionima kada je u pitanju udobnost. Medjutim, vrijeme je zgazilo F14. Previse parametara je protiv ovog aviona, velicina, radarski odraz, potrosnja goriva, flexibilnost itd.
Iranci su imali 25 operativnih prije 2 godine. Medjutim, problem za irance je sto F14 nije rasprostranjen avion. Samo su ga oni i SAD koristili. SAD je sve svoje modele ili unistila ili konzervirala da ne bi neki rezervni dio bio prosvercovan iranu. Takodje, iranci jos uvijek tvrde da imaju operativne Phoenix rakete, sto je vrlo upitno jer im je resurs davno istekao. Takodje, taj avion je prakticno neupotrebljiv protiv SAD jer sve slabosti tog aviona i njegove protivmjere americki avioni vec imaju ukalkulisane u svoje kompjutere (radarski signal, odraz itd).
Neozbiljno je uopste pricati o iranskoj avijaciji, jer su ih snakcije previse pogodile, sami ne mogu stici taj tehnoloski napredak. Cinjenica da amerikanci mogu u slucaju sranja poslati 4-5 nosaca od svojih 11 u taj dio svijeta, a da USS Stennis sam ima 4 eskadrona F18 Super Horneta je ipak "malo" previse za Iran.
Kao sto sam rekao, ovo nije fudbalska utakmica pa da navijamo, niti je bajka niti prica o Davidu i Golijatu. Ovdje stavis na papir brojke, obuku, broj sati leta pilota, itd,itd, i znas ishod daleko prije nego ce se hipoteticki desiti.
Ako se sta i desi, onda je sigurno da su ajatolasi i ahmo duvali previse opijuma!
sve udure, jasno da iran nema sansi u konvencionalnom sukobu, samo sto ni oni nisu levati pa se nisu za takav ni pripremali, tj. razvijali su resurse koje su mogli. sve to sto si naveo za f-14 vazi i za f-15 pa ga zadrzase skoro 40 godina, uz stalne preinake, mislim u pravu si ti, samo kazem da je glavni razlog sto su ameri povukli f-14 je taj sto ga nisu imali vise pod kontrolom.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#3861 Re: IRAN

Post by jefferson »

The 51st State wrote:

Zale za F14? Zale jedino zato sto je to tkz. Mercedes medju avionima kada je u pitanju udobnost. Medjutim, vrijeme je zgazilo F14. Previse parametara je protiv ovog aviona, velicina, radarski odraz, potrosnja goriva, flexibilnost itd.
Iranci su imali 25 operativnih prije 2 godine. Medjutim, problem za irance je sto F14 nije rasprostranjen avion. Samo su ga oni i SAD koristili. SAD je sve svoje modele ili unistila ili konzervirala da ne bi neki rezervni dio bio prosvercovan iranu. Takodje, iranci jos uvijek tvrde da imaju operativne Phoenix rakete, sto je vrlo upitno jer im je resurs davno istekao. Takodje, taj avion je prakticno neupotrebljiv protiv SAD jer sve slabosti tog aviona i njegove protivmjere americki avioni vec imaju ukalkulisane u svoje kompjutere (radarski signal, odraz itd).
Neozbiljno je uopste pricati o iranskoj avijaciji, jer su ih snakcije previse pogodile, sami ne mogu stici taj tehnoloski napredak. Cinjenica da amerikanci mogu u slucaju sranja poslati 4-5 nosaca od svojih 11 u taj dio svijeta, a da USS Stennis sam ima 4 eskadrona F18 Super Horneta je ipak "malo" previse za Iran.
Kao sto sam rekao, ovo nije fudbalska utakmica pa da navijamo, niti je bajka niti prica o Davidu i Golijatu. Ovdje stavis na papir brojke, obuku, broj sati leta pilota, itd,itd, i znas ishod daleko prije nego ce se hipoteticki desiti.
Ako se sta i desi, onda je sigurno da su ajatolasi i ahmo duvali previse opijuma!
sve udure, jasno da iran nema sansi u konvencionalnom sukobu, samo sto ni oni nisu levati pa se nisu za takav ni pripremali, tj. razvijali su resurse koje su mogli. sve to sto si naveo za f-14 vazi i za f-15 pa ga zadrzase skoro 40 godina, uz stalne preinake, mislim u pravu si ti, samo kazem da je glavni razlog sto su ameri povukli f-14 je taj sto ga nisu imali vise pod kontrolom.
Pazi ne mozes porediti F15 u rukama SAD i F14 u rukama Irana. F15 je isto konceptualno zastario avion, osim F15E ili Strike Eaglea. Fazon je sto su amerikanci ispred ostalih jedno 20 godina kada je avionika u pitanju, i koncepcija i velicina F15 odgovara SAD. Posto je to dvosjed, omogucava raspodjelu posla, i nosenje puno vrlo sofisticiranih uredjaja koji fizicki ne mogu da nose F16 ili F18, dok jedan pilot u F16 ili F18 jos uvijek ne moze da upravlja sa tolikom sistemima koje nosi platforma F15E. Zbog velicine i stabilne aerodinamike, F15 moze da izvrsi penetraciju duboko u neprijateljske polozaje na nivou leta od 500 pa i vise, sto npr. F16 ili F18 ne mogu, kao ni MIG 29 ili F14. Takodje, ta velicina omogucava da nosi "bunker buster" bombe potrebne za enetraciju dubokih sklonista, verziju bombe koje ne moze nositi F16 ili F18. Zbog te velicine, F15E moze nositi 5 tonsku bunker buster bombu na centralnom nosacu, a i dalje imati 2X 1 tonska vanjska rezervoara gorva i komformalne tankove.
Ali, to funkcionise samo ako imas poslije u naletu F16 i F18, te nakon toga A10 i AC 130. Znaci, F15E je moderan avion, jer F15E se pokazao kao super platforma za nadogradjivanje jer 1. nema resursa, 2. vec je predvidjen za nadogradnju za razliku od F14, 3. Koristi isti motor kao F16 (moderne verzije PW F100 ili GE 404).
Znaci, F15E je OK, ako nije dio sistema (npr. u rukama J. Koreje ili S. Arabije), ako je dio sistema, e onda je vrlo jebena stvar!
StudentskiIC
Posts: 76
Joined: 01/04/2011 20:57

#3862 Re: IRAN

Post by StudentskiIC »

The 51st State wrote:sve udure, jasno da iran nema sansi u konvencionalnom sukobu, samo sto ni oni nisu levati pa se nisu za takav ni pripremali, tj. razvijali su resurse koje su mogli. sve to sto si naveo za f-14 vazi i za f-15 pa ga zadrzase skoro 40 godina, uz stalne preinake, mislim u pravu si ti, samo kazem da je glavni razlog sto su ameri povukli f-14 je taj sto ga nisu imali vise pod kontrolom.
Smiješno, prodaju nekoliko desetaka aviona još u sedamdesetim i odjednom ga nemaju pod kontrolom. Makar ih imali preko 500 na svojoj strani samo tog tipa. Nije ni slučajno razlog to što je jednostavno zastario u odnosu na konkurenciju.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#3863 Re: IRAN

Post by ljuspica »

Ja ovdje vidim samo nekakva prepucavanja, a nista konkretno. Tralabalala da joj prođe dan.
Ovih dana mi stizu mailovi u vezi Irana, blablabla- tipa “Nadajmo se da ova lijepa zemlja nece biti porusena”, no, posto sam totalno apolitična blage veze nemam sta se dešava.

Sa kim se to Iran sukobi?

Kome Iran prijeti, a ko Iranu?
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#3864 Re: IRAN

Post by amoninan »

jeza u ledja wrote:
amoninan wrote: Fulaš, druže. Fulaš. Neće oni nikom ništa djelit džabaluka, niti će svakom prodat vojnu tehnologiju pa makar to bio i tenk.
Ovim tempom, plus sankcije, hoće sigurno....ovim sankcijama su samo ubrzali Irance, ništa više. Naravno govorim pod uslovom da stvari i okolnosti ostanu iste kao danas.
Eh, sad, mogući su i obrati, kao i u uvijek u politici.
A Rusi ce prodati svoju vojnu tehnologiju za hrpu dolara? Sega.

Ne razumijem kako ce sankcije ubrzati razvoj nuklearnog oruzja u Iranu?

Iran je trenutno pod zestokim udarom MOSSADa, CIAe ili neceg slicnog, ako nisi primjetio. Naucnici i postrojenja nestaju kao svijece u magli.
Kakvu hrpu dolara ba, šta će dolari Rusima, današnjoj Rusiji? Ali u cilju strateškog geopolitičkog pozicioniranja, da. Bez razmišljanja.

Lijepo. Jer će sad iranci sva raspoloživa sredstva okrenuti je'nom cilju. I to je svima jasno. Čak i javno potvrđeno od iranske vlasti.

Mah, slabo u to vjerujem. Iskreno mislim da je riječ o iranskoj antipropagandi.
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#3865 Re: IRAN

Post by amoninan »

U pravu je jefferson, iranska avijacija nema šanse protiv američke. Budimo realni.

u Iracko-Iranskome ratu F-14 je oborio oko 50 Irackih aviona !
Jesu, zato što su vozili američke avione, a ovi ruske i par francuskih Miraža.
Kindzadza
Posts: 240
Joined: 24/11/2011 09:43

#3866 Re: IRAN

Post by Kindzadza »

jeza u ledja wrote:Iran je trenutno pod zestokim udarom MOSSADa, CIAe ili neceg slicnog, ako nisi primjetio. Naucnici i postrojenja nestaju kao svijece u magli.
Po tebi je to OK., sto gore pomenuti skotovi rovare po drugim drzavama? Ubijaju ljude i izazivaju haos u drustvu?

Inace, to su (po meni) domaci kvislinzi, prodane duze Reze Pehlavija ili sami zidovi... No, vrlo uskoro ce neko od njih visiti na banderi.
Ne budi naivan, smaknuce naucnika je velika tragedija za familiju tog coveka, a sam Iran ce to vec sutra prebroditi (kadrovski).
Daleko je od toga da je nesto uzdrmano (sa naucnog aspekta).., Iran cine 100tine hiljade visoko obrazovanih ljudi, i program ce biti nastavljen i poboljsan, svakim danom ce ici sve brze ka cilju (+95% obogaceni Uran).
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#3867 Re: IRAN

Post by jefferson »

Kindzadza wrote:
jeza u ledja wrote:Iran je trenutno pod zestokim udarom MOSSADa, CIAe ili neceg slicnog, ako nisi primjetio. Naucnici i postrojenja nestaju kao svijece u magli.
Po tebi je to OK., sto gore pomenuti skotovi rovare po drugim drzavama? Ubijaju ljude i izazivaju haos u drustvu?

Inace, to su (po meni) domaci kvislinzi, prodane duze Reze Pehlavija ili sami zidovi... No, vrlo uskoro ce neko od njih visiti na banderi.
Ne budi naivan, smaknuce naucnika je velika tragedija za familiju tog coveka, a sam Iran ce to vec sutra prebroditi (kadrovski).
Daleko je od toga da je nesto uzdrmano (sa naucnog aspekta).., Iran cine 100tine hiljade visoko obrazovanih ljudi, i program ce biti nastavljen i poboljsan, svakim danom ce ici sve brze ka cilju (+95% obogaceni Uran).
Par pitanja za tebe?

1. Sta je problem sa Zidovima ili Jevrejima? Sto su oni problem?
2. Niko ne zna ko je ubio tog naucnika, mogla je biti CIA, MOSSAD, FSG, Kinezi, ISI, i sami iranci. E sad, recimo eto vec svi pricaju da je to uradio Mossad. Po cemu sad neko treba vjerovat irancima, a ne vjerovat da su iranci htjeli ubiti saudijskog ambasadora u SAD?
3. Jel ti stvarno vjerujes da iranci ne kopaju po drugim drzavama?
Kindzadza
Posts: 240
Joined: 24/11/2011 09:43

#3868 Re: IRAN

Post by Kindzadza »

jefferson wrote:Kao sto sam rekao, ovo nije fudbalska utakmica pa da navijamo, niti je bajka niti prica o Davidu i Golijatu. Ovdje stavis na papir brojke, obuku, broj sati leta pilota, itd,itd, i znas ishod daleko prije nego ce se hipoteticki desiti. Ako se sta i desi, onda je sigurno da su ajatolasi i ahmo duvali previse opijuma!
Ti, il` si neki strucnjak iz Pentagona, ili pak veliki saljivdzija?! :-)
Rat se ne dobija statistikom, vec hrabroscu i odvaznoscu (onaj ko ima veca muda, taj rat i dobije). Rat je u biti jedna poduza fudbalska utakmica, koja ima igru pre meca, sam mec, produzetke i igru nakon igre.
Po tebi, 40-tih godina proslog veka, citav je svet trebao bez borbe da skine gace Nemackoj i da ih ceka... Ili 90-tih, Slo, Hr, a najmanje BiH, po tvojim statistickim parametrima nisu smeli ni pomisliti na rat sa SCG?!

P.S. Primetio sam da vrlo cesto (u negativnom kontekstu) spominjes Iranskog Ajatolaha i Mule u svojim postovima... Nije to lepo, jer sa tim vredjas necija verska osecanja, a samim tim i krsis pravila foruma.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50732
Joined: 29/12/2005 01:20

#3869 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

The 51st State wrote: izrael je za njih kusur bez amerike, da se ne lazemo.

http://www.americanthinker.com/blog/201 ... rcise.html
Haj, "da se ne lazemo"... :-)
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#3870 Re: IRAN

Post by jefferson »

Kindzadza wrote:
jefferson wrote:Kao sto sam rekao, ovo nije fudbalska utakmica pa da navijamo, niti je bajka niti prica o Davidu i Golijatu. Ovdje stavis na papir brojke, obuku, broj sati leta pilota, itd,itd, i znas ishod daleko prije nego ce se hipoteticki desiti. Ako se sta i desi, onda je sigurno da su ajatolasi i ahmo duvali previse opijuma!
Ti, il` si neki strucnjak iz Pentagona, ili pak veliki saljivdzija?! :-)
Rat se ne dobija statistikom, vec hrabroscu i odvaznoscu (onaj ko ima veca muda, taj rat i dobije). Rat je u biti jedna poduza fudbalska utakmica, koja ima igru pre meca, sam mec, produzetke i igru nakon igre.
Po tebi, 40-tih godina proslog veka, citav je svet trebao bez borbe da skine gace Nemackoj i da ih ceka... Ili 90-tih, Slo, Hr, a najmanje BiH, po tvojim statistickim parametrima nisu smeli ni pomisliti na rat sa SCG?!

P.S. Primetio sam da vrlo cesto (u negativnom kontekstu) spominjes Iranskog Ajatolaha i Mule u svojim postovima... Nije to lepo, jer sa tim vredjas necija verska osecanja, a samim tim i krsis pravila foruma.
Ovako,prvo to uopste ne bi bio rat!
Niko nece napasti Iran kopnenom invazijom. Desit ce se da ce avijacija Iran vratiti u kameno doba i eto.
Drugo, to nikome nije u interesu, a ponajmanje zapadnim drzavama zbog previse varijabli!
Trece, to jesu bradate spodobe, i ne vrijedjam vjerska osjecanja jer koliko se sjecam, oni su samoproglasene vodje, niko ih nije izabrao na to mjesto! Mene vrijedja da takva zemlja ima nekoliko kretena koji odlucuju ko ce sta gledat ili slusat!
mido_Hz
Posts: 94
Joined: 11/08/2009 23:08

#3871 Re: IRAN

Post by mido_Hz »

ne mogu da vjerujem kako doticni gospodin Jefferson opisuje situaciju kao da covjek posjeduje svu mogucu dokumentaciju svijeta pa da zna sa kakvim zalihama ide iran,sad itd, nije mi jasno zasto toliko navijas protiv Irana, jel imas nesto protiv ti "bradonja" sto ih spominjes ili...pa nemoj te ljudi biti smijesni, nije ni Iran mala maca, sa teritorijom koju je nemoguce okupirati, sa preko 70-80m stanovnika, NATO je neki 6-7 mjeseci bombardovao dan-noc Libiju i na kraju je unistio, od toga bilo je 30-40+% libijaca na strani NATO-a, a napasti Iran i ocekivati laganu pobjedu pa to je smijesno, ako je napadnu Iran, smio bi se kladiti da ce 70-80% gradova u izraelu biti unisteno kao sto ce biti i u iranu. Nije iran tako lagan, da jeste davno bi on bio kao afganistan, iraq itd. ako dodje do sranja bice i nama ostalima jebeno al nek bude, samo da se hoce vise stati u kraj zidovima i njihovoj okupaciji svijeta
Kindzadza
Posts: 240
Joined: 24/11/2011 09:43

#3872 Re: IRAN

Post by Kindzadza »

jefferson wrote:Par pitanja za tebe?

1. Sta je problem sa Zidovima ili Jevrejima? Sto su oni problem?
2. Niko ne zna ko je ubio tog naucnika, mogla je biti CIA, MOSSAD, FSG, Kinezi, ISI, i sami iranci. E sad, recimo eto vec svi pricaju da je to uradio Mossad. Po cemu sad neko treba vjerovat irancima, a ne vjerovat da su iranci htjeli ubiti saudijskog ambasadora u SAD?
3. Jel ti stvarno vjerujes da iranci ne kopaju po drugim drzavama?
Ja nigde nisam napisao da su zidovi ili jevreji problem. Kako si dosao do toga?
Predhodna dva naucnika su ubili ljudi kojima je proces u toku pred Iranskim sudom. Ne samo sto su priznali svoj kontakt sa mosadom, vec su im i razotkrivene kontakt jazbine u Dubaiu i Istanbulu. Pitati slobodoumnog coveka zasto veruje Irancu, a ne veruje Amerikancu je krajnje smesno... :lol: USA-u ne veruju ni sami Ameri, vec 150 godina.
Svaka zemlja to radi, pa i Iran verovatno. Namena svake Ambasade je upravo da rovari po tudjem dvoristu.
Amerikancima su Iranci ovu privilegiju (direktno) uskratili davne 79-te.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#3873 Re: IRAN

Post by jefferson »

Kindzadza wrote:
jefferson wrote:Par pitanja za tebe?

1. Sta je problem sa Zidovima ili Jevrejima? Sto su oni problem?
2. Niko ne zna ko je ubio tog naucnika, mogla je biti CIA, MOSSAD, FSG, Kinezi, ISI, i sami iranci. E sad, recimo eto vec svi pricaju da je to uradio Mossad. Po cemu sad neko treba vjerovat irancima, a ne vjerovat da su iranci htjeli ubiti saudijskog ambasadora u SAD?
3. Jel ti stvarno vjerujes da iranci ne kopaju po drugim drzavama?
Ja nigde nisam napisao da su zidovi ili jevreji problem. Kako si dosao do toga?
Predhodna dva naucnika su ubili ljudi kojima je proces u toku pred Iranskim sudom. Ne samo sto su priznali svoj kontakt sa mosadom, vec su im i razotkrivene kontakt jazbine u Dubaiu i Istanbulu. Pitati slobodoumnog coveka zasto veruje Irancu, a ne veruje Amerikancu je krajnje smesno... :lol: USA-u ne veruju ni sami Ameri, vec 150 godina.
Svaka zemlja to radi, pa i Iran verovatno. Namena svake Ambasade je upravo da rovari po tudjem dvoristu.
Amerikancima su Iranci ovu privilegiju (direktno) uskratili davne 79-te.
Over and out!
Kindzadza
Posts: 240
Joined: 24/11/2011 09:43

#3874 Re: IRAN

Post by Kindzadza »

jefferson wrote:Trece, to jesu bradate spodobe, i ne vrijedjam vjerska osjecanja jer koliko se sjecam, oni su samoproglasene vodje, niko ih nije izabrao na to mjesto! Mene vrijedja da takva zemlja ima nekoliko kretena koji odlucuju ko ce sta gledat ili slusat!
Naravno da vredjas necija verska osecanja, jer te "bradate spodobe" su necije verske vodje. Ti su ljudi na vrlo visokom nivou, u Islamskom ucenjackim krugovima, cenjeni i stovani. Stotine miliona muslimana sledi te ljude (u verskom smislu).
Na ovom se forumu uvazava i postuje i uloga Pape iz Vatikana, ali i raznoraznih Patrijarha, pa bi dobro bilo da i ti uvazis tu cinjenicu i ne vredjas Ajatolaha.
Oni nisu samoproglasene verske vodje.
Ti verovatno i ne zivis u Iranu, pa nije ni logicno da te "kreteni" mogu i vredjati.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50732
Joined: 29/12/2005 01:20

#3875 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Kindzadza wrote: P.S. Primetio sam da vrlo cesto (u negativnom kontekstu) spominjes Iranskog Ajatolaha i Mule u svojim postovima... Nije to lepo, jer sa tim vredjas necija verska osecanja, a samim tim i krsis pravila foruma.
Oni se i ne mogu spominjati drukcije nego u izrazito negativnom kontekstu. Doveli su svoju zemlju na rub novog sukoba zbog glupe zelje da proizvode oruzje koje ubija milione ljudi.

To sto su necija "vjerska osjecanja" vezana za kritiku odredjenih ljudi u javnom zivotu koji uvijek i svugdje mogu i trebaju biti kritikovani se kosi sa svrhom postojanja slobodne diskusije kakva postoji izmedju ostalih i na ovom forumu. Cak sta vise, nacin na koji ti zloupotrebljavas necija "vjerska osjecanja" i pravila ovog foruma je slican nacinu na koji represivni rezimi (poput onog u Iranu) zloupotrebljavaju tekovine demokracije i "kolektivnog prava" ne bi li opravdali nesto sto se ne moze opravdati. Konstrukcija tvoje recenice je na kraju - paradoksalna.

Svako ima pravo da kritikuje svakoga. Svako :!:
Post Reply