Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
vicious
Posts: 7660
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#38276 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by vicious »

dale cooper wrote:
Tito_i_Partija wrote:
dale cooper wrote:Više se bojim omarke nego tebe. :mrgreen:
Svako normalan bi se boj'o omarke vise nego mene. Znam se i ja nekad malo strozije izrazit', al' brale ona i kad te hvali onako usput ti ogorca zivot. :D

Nego, mescini da vidjoh sa druge teme da si Tuzlak. Imam puno familije u Tuzli, a raja je :thumbup:
Istina. :lol:

:run:

Jesam, Tuzlak sam. :-D I jesmo raja. :D
Ih, ja služio Titinu jna u Tuzli (preko štele naravno) :D

Evo za Titu_i_Partiju preporuka:
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#38277 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by nema me tamo »

Preporuci se film, a oni opet nesto baljezgaju.

Sve bi ja to pobanovao
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#38278 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by beni-bu-man »

Apocalypto
Meni licno najbolji Gibsonov Film
User avatar
Edukator
Posts: 116
Joined: 27/04/2009 16:10
Location: Sarajevo

#38279 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Edukator »

Pozdrav svima,
redovno "kradem" ideje za filmove sa ove teme, a evo sad i jedan od mene.
Odlican film sa odlicnom temom i odlicno snimljen.
Po meni nije klasicni horor, tacnije nije uopste horor :-D ali da je dobar, dobar je :)
http://www.imdb.com/title/tt5052448/
Image
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51165
Joined: 29/06/2011 23:39

#38280 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by dječak sa šibicama »

Apocalypto je dobar film, samo se ne mogu oteti dojmu da ga je Gibson snimio uglavnom jer je kao veliki katolik osjetio potrebu pokazati i drugu stranu "genocida nad indijancima srednje i juzne amerike".
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 12402
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#38281 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Tito_i_Partija »

Na neki nacin je Apocalypto bas tako snimljen da na kraju gledaoci mogu da kazu "uh hvala Bogu pa evo Spanaca da civilizuju ovu bagru". Znam da su se u centralnoj americi zestoko zalili da ovaj film pokazuje Maya narod u pretjerano negativnom svjetlu.
User avatar
B6Redhell
Posts: 7814
Joined: 25/12/2010 04:56

#38282 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by B6Redhell »

dječak sa šibicama wrote:Apocalypto je dobar film, samo se ne mogu oteti dojmu da ga je Gibson snimio uglavnom jer je kao veliki katolik osjetio potrebu pokazati i drugu stranu "genocida nad indijancima srednje i juzne amerike".

Slazem se. :thumbup:
Film uglavnom prokazuje barbarstvo i kanibalizam, sve dok "europljani, krscanstvo i civilizacija ne stigne.
A znamo sta je bilo poslije kad su stigli. Al et.
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#38283 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Truba »

:D vidiš nisam o tome razmišljao
nego dođoše divlji i istjeraše pitome :D
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#38284 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Truba »

opet šupljirate
:D
trebale su ih osmnalije osloboditi i dati im ahndmuda :D
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#38285 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by beni-bu-man »

B6Redhell wrote:
dječak sa šibicama wrote:Apocalypto je dobar film, samo se ne mogu oteti dojmu da ga je Gibson snimio uglavnom jer je kao veliki katolik osjetio potrebu pokazati i drugu stranu "genocida nad indijancima srednje i juzne amerike".

Slazem se. :thumbup:
Film uglavnom prokazuje barbarstvo i kanibalizam, sve dok "europljani, krscanstvo i civilizacija ne stigne.
A znamo sta je bilo poslije kad su stigli. Al et.
I bas tu se vidi da je Gibson veliki Katolik
Kao u Filmu Hacksaw Ridge
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17772
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#38286 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by beni-bu-man »

Black swan wrote:opet šupljirate
:D
trebale su ih osmnalije osloboditi i dati im ahndmuda :D
reko malo da pobjegnem od kruznog toka :lol: :lol:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51165
Joined: 29/06/2011 23:39

#38287 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by dječak sa šibicama »

Pa nije on puno ni pogrijesio u predstavljaju indijosa, oni jesu imali te barbarske rituale, to je opcepoznato. Ali od barbara i ne mozes ocekivati neko drustvo demokracije i ljudskih sloboda.

Meni se samo ne svidja pravdanje, ili nekakav pokusaj opravdanja, spanskih konkvistadora i ostalih zavojevaca. Nisu ni oni bili daleko od barbara, po metodama.

Mozda cak i gori.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51165
Joined: 29/06/2011 23:39

#38288 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by dječak sa šibicama »

Black swan wrote:opet šupljirate
:D
trebale su ih osmnalije osloboditi i dati im ahndmuda :D
Seldzuci nisu na vrijeme djelovali, Osmanlije zakasnili :D

Ali opcenito je glupo selektivno gledati na ta vremena, tada je vazio zakon jacega, pa vazi i danas samo su metode drugacije.
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#38289 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by nema me tamo »

Pa jel pricas djecace o kraju filma?

Jedino sto se vidi je kako on s porodicom bjezi sto dalje od ovih s brodovima...
plus i ovi dole samo stoje ono..

Ma to su druga vremena ba vremena kad si mogao covjeku kamenom glavu otkinut i ne bi te niko ganjao po neku pravdu. :D
omar little
Posts: 17377
Joined: 14/03/2008 21:14

#38290 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by omar little »

a, spanjolski kolonizatori su bili drustvo demokracije i ljudskih prava :D
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#38291 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by nema me tamo »

Ma glupa prica :lol:
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#38292 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Truba »

dječak sa šibicama wrote:
Black swan wrote:opet šupljirate
:D
trebale su ih osmnalije osloboditi i dati im ahndmuda :D
Seldzuci nisu na vrijeme djelovali, Osmanlije zakasnili :D

Ali opcenito je glupo selektivno gledati na ta vremena, tada je vazio zakon jacega, pa vazi i danas samo su metode drugacije.
jes dobro si... samo malo je čudno da svi znaju za istjerivanje muslimana iz španjolske :D ali kada se radi o istjerivanju kršćana iz turske i arabije :D
to baš i nije neko sveopće znanje
slično je i s ovim "oslobađanjem" "porobljenih" i "nazadnih" :thumbup:
dalje neću spamati

edit: i židova iz španjolske :D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51165
Joined: 29/06/2011 23:39

#38293 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by dječak sa šibicama »

nema me tamo wrote:Pa jel pricas djecace o kraju filma?

Jedino sto se vidi je kako on s porodicom bjezi sto dalje od ovih s brodovima...
plus i ovi dole samo stoje ono..

Ma to su druga vremena ba vremena kad si mogao covjeku kamenom glavu otkinut i ne bi te niko ganjao po neku pravdu. :D
Ne, ta zadnja scena se moze gledati iz bezbroj gledista.

Nego opcenito, film je antireklama Mayama, nigdje on nije direktno poslao poruku "sad ce doci fini konkvistadori i uvesti red" nego naglasava barbarski mentalitet Maya, predstavlja ih bas onako surovo surove :D

Nema nikakve sumnje da su oni bili takvi, zrtvovanje bogovima je na tim piramidama bilo standard, a nece svoje priklati nego uhvate ove po djunglama, i u tom njihovom svijetu postojali su "begovi" i "raja" odnosno vladajuci i podanici, itd.

A poznavajuci Gibsona, to mu je i bio motiv, po meni. U fundamentu, postoji nekakvo nametnuto vjerovanje kako su Maye, Inke i ostali bili miroljubivi narodi sa razvijenom civilizacijom itd itd. o njima se uglavnom govori sa simpatijama i pored poznatih cinjenica o njihovoj krvolocnosti. On ocito pokusava predstaviti drugo lice medalje.
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#38294 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Truba »

film sam gledao u kinu
i nikada nisam vidio nikakva opravdanja ili nešto slično
a kraj mi je bio ono
sad ste najebali :D i uvijek može gore :|
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#38295 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by nema me tamo »

dječak sa šibicama wrote:
nema me tamo wrote:Pa jel pricas djecace o kraju filma?

Jedino sto se vidi je kako on s porodicom bjezi sto dalje od ovih s brodovima...
plus i ovi dole samo stoje ono..

Ma to su druga vremena ba vremena kad si mogao covjeku kamenom glavu otkinut i ne bi te niko ganjao po neku pravdu. :D
Ne, ta zadnja scena se moze gledati iz bezbroj gledista.

Nego opcenito, film je antireklama Mayama, nigdje on nije direktno poslao poruku "sad ce doci fini konkvistadori i uvesti red" nego naglasava barbarski mentalitet Maya, predstavlja ih bas onako surovo surove :D

Nema nikakve sumnje da su oni bili takvi, zrtvovanje bogovima je na tim piramidama bilo standard, a nece svoje priklati nego uhvate ove po djunglama, i u tom njihovom svijetu postojali su "begovi" i "raja" odnosno vladajuci i podanici, itd.

A poznavajuci Gibsona, to mu je i bio motiv, po meni. U fundamentu, postoji nekakvo nametnuto vjerovanje kako su Maye, Inke i ostali bili miroljubivi narodi sa razvijenom civilizacijom itd itd. o njima se uglavnom govori sa simpatijama i pored poznatih cinjenica o njihovoj krvolocnosti. On ocito pokusava predstaviti drugo lice medalje.
:thumbup:

Odlican film..
User avatar
johnnykola
Posts: 10400
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#38296 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by johnnykola »

Cinemax2 upravo ide najbolji film/mini serija mi u mene
unatrag pet godina. Uletjet ćete na pol druge epizode od četiri,
ali nije ni bitno, samo gledajte, Bruno je razorio:

Image

RTL 22.25:

Image

Nešto hvale ovog Dolana,
nisam pogledao onaj njegov udarni u kojem
pići od Oejzisa Vondervol.<3
O onom gejiću na farmi me smorio.

Uglavnom, HRT3 22.55:

Image

Odlična dekonstrukcija horora kao takovog HRT1 u 23.00:

Image

HRT2 pet minuta iza ponoći:

Image
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 12402
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#38297 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by Tito_i_Partija »

omar little wrote:a, spanjolski kolonizatori su bili drustvo demokracije i ljudskih prava :D
Daleko od toga, al' mislim ipak da je film svjesno napravljen tako da se pojava Spanaca pokaze k'o antiteza zestokom barbarizmu i brutalitetu koji hara prethodnih 90 minuta. Mislim, u filmu je detaljno (ali bas detaljno) pokazano ritualno zrtvovanje ljudi, brutalna silovanja, ubijanje ljudi za sport, a Gibson svoj film lukavo zavrsava samo na dolasku Spanaca, a ne na onome sto je se neposredno poslije toga desilo. E pa necemo tako Dino. :-D
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#38298 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by listopad »

Gibsonova poruka je valjda jasna: Maje su bili divljaci i ljudozderi dok im dobri Spanjolci nisu donijeli rijec Krista (te usput po koju bolest i sve to naplatili u zlatu).
omar little
Posts: 17377
Joined: 14/03/2008 21:14

#38299 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by omar little »

Tito_i_Partija wrote:
omar little wrote:a, spanjolski kolonizatori su bili drustvo demokracije i ljudskih prava :D
Daleko od toga, al' mislim ipak da je film svjesno napravljen tako da se pojava Spanaca pokaze k'o antiteza zestokom barbarizmu i brutalitetu koji hara prethodnih 90 minuta. Mislim, u filmu je detaljno (ali bas detaljno) pokazano ritualno zrtvovanje ljudi, brutalna silovanja, ubijanje ljudi za sport, a Gibson svoj film lukavo zavrsava samo na dolasku Spanaca, a ne na onome sto je se neposredno poslije toga desilo. E pa necemo tako Dino. :-D
nisam gledala film, samo komentiram, na slijepo, divljaci i barbari za razliku od civilizacije koju su kolonizatori sa sobom donijeli. prft.

mozda ga pogledam, mada cisto sumnjam. :D

pogledala sam zato clockers jer me klizo podsjetio neki dan. :D i dan danas dobar. malo vizualno ne bas, ali narativ (knjiga je bolja, ali knjiga je bila bolja i kada se film prvobitno pojavio), likovi, dijalozi, sve stoji.
User avatar
karanana
Posts: 50762
Joined: 26/02/2004 00:00

#38300 Re: Gledali ste film, preporuĆite ga drugima

Post by karanana »

Aha, znaci kijamet i forest gump imaju istu poruku?!

Kako u ovom filmu znamo kako gibson vidi spance? Ako se dobro sjecam, spanci su prikazani jednom scenom iskrcavanja na plazu.
Dapache, ako malo razmislim, ta scena se moze tumaciti i kao: e tek sad ste najebali!
Post Reply