nema me tamo wrote:Pa jel pricas djecace o kraju filma?
Jedino sto se vidi je kako on s porodicom bjezi sto dalje od ovih s brodovima...
plus i ovi dole samo stoje ono..
Ma to su druga vremena ba vremena kad si mogao covjeku kamenom glavu otkinut i ne bi te niko ganjao po neku pravdu.

Ne, ta zadnja scena se moze gledati iz bezbroj gledista.
Nego opcenito, film je antireklama Mayama, nigdje on nije direktno poslao poruku "sad ce doci fini konkvistadori i uvesti red" nego naglasava barbarski mentalitet Maya, predstavlja ih bas onako surovo surove
Nema nikakve sumnje da su oni bili takvi, zrtvovanje bogovima je na tim piramidama bilo standard, a nece svoje priklati nego uhvate ove po djunglama, i u tom njihovom svijetu postojali su "begovi" i "raja" odnosno vladajuci i podanici, itd.
A poznavajuci Gibsona, to mu je i bio motiv, po meni. U fundamentu, postoji nekakvo nametnuto vjerovanje kako su Maye, Inke i ostali bili miroljubivi narodi sa razvijenom civilizacijom itd itd. o njima se uglavnom govori sa simpatijama i pored poznatih cinjenica o njihovoj krvolocnosti. On ocito pokusava predstaviti drugo lice medalje.