IRAN

Post Reply
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#3826 Re: IRAN

Post by snaga_znanja »

Baudelaire wrote:Pa pošteno, to ne sporim. Samo mi smiješno kad masa forumaša uzme braniti američku vanjsku politiku kao nešto opravdano. Možda i jeste, ali samo s aspekta Amerikanaca.
Nekako naginjem na stranu amerikanaca cisto zbog kinematografije i Kim Kardasian.
User avatar
Intimus
Posts: 818
Joined: 22/09/2009 22:22
Location: rahmetli sa-x

#3827 Re: IRAN

Post by Intimus »

snaga_znanja wrote:
Intimus wrote: Kroz istoriju, propadala su i veća i dugotrajnija carstva i to baš u trenutku kad su bila najveća i najmoćnija. Uopšte ne tvrdim da će Iran biti taj koji će mu "zadati smrtni udarac". U zadnjih desetak godina izmišljen je i potaknut sukob protiv muslimana (napravljen je odličan scenario zvan 9/11 kako bi se muslimani širom svijeta prozvali teroristima...). Bio je to sasvim dovoljan povod da se pokrenu novi ratovi i da vojna industrija - glavni pokretač američke ekonomije "ubaci u petu brzinu"!
Može im se sad zasad, ali neće dovijeka. Kad tad će se ovaj kabadahija ("najveći klinac u školi") namjeriti na dostojnog protivnika.
A kad mu ponestane državica nad kojim se može iživljavati, onda će i u njegovoj avliji doći proljeće...
Kad tad taj klinac se oda kriminalu, a onda glavu izgubi jer je podcjenio osvetu smokljana. :lol:
Pa..., ne bih ja baš nazvao šmokljnima Kinu, Indiju, Rusiju... (Kad sam ja bio osnovac Bruce Lee je bio najjači, al hbg-a, i njemu dohakaše!! :mrgreen: :lol: )
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#3828 Re: IRAN

Post by amoninan »

jeza u ledja wrote:Mislim ja razumijem ono, mi smo "robovi" tehnologije, kredita, izvora informacija i tako to, ali reci da su u Iranu ljudi slobodniji (u Iranu gdje isto tako imas internet, kredite i ostale palce) mi nikako ne ide u glavu.

Nego, anoniman, posto govoris o narusavanju ravnoteze izmedju velikih sila, de mi reci sta mislis o tome kakav stav imaju Rusi i Kinezi o nuklearnoj proliferaciji i da li njima na primjer smeta sto S. Koreja ima bombicu ili bilo ko drugi? Sta mislis je li njima svejedno? Tesko da jeste. Pa do cega je onda? Da li im je manje bitno hoce li im susjedi imati bombice ili to hoce li biti bolje globalno pozicionicarni u odnosu na SAD? Prije ce biti da je nesto trece. Prije ce biti da nisu ni vojno ni diplomatski sposobni nositi se sa ovakvim problemima.
Ovo drugo, burazeru, Uvijek ovo drugo. Rusi su najzaslužniji zašto je iranski nuklerani program i došao do ove tačke. Možda Jeljcinova Rusija, ne možda nego sigurno, ne bi se mogla nositi s sličnim problemima. Ali Rusija danas, itekako da. Nemam vakta, ali ako se vratiš koju stranicu nazad na debatu s Bisharom sa AJE, opisali su najvjerovatniji scenarij dešavanja u regionu i globalno. Vrlo moguće da budemo suočeni s istim šablonom kao i u Prvom svjetskom ratu, s malo izmješanim ulogama i pozicijama.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50734
Joined: 29/12/2005 01:20

#3829 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Baudelaire wrote:Ja samo postavljam pitanje po kom osnovu Amerika ima pravo na nuklearno oružje a Iran nema. Ma jasno je kao dan, ne treba tu postavljati previše pitanja.
Zar govorimo o "pravu"? :shock:

Ne govorimo uopste o pravu jer je u pitanju oruzje, dakle snaga. Nema tu nikakvog "prava" jer je pitanje istog paradoksalno kada pricamo o nabavci oruzja.
StudentskiIC
Posts: 76
Joined: 01/04/2011 20:57

#3830 Re: IRAN

Post by StudentskiIC »

amoninan wrote:
jeza u ledja wrote:Mislim ja razumijem ono, mi smo "robovi" tehnologije, kredita, izvora informacija i tako to, ali reci da su u Iranu ljudi slobodniji (u Iranu gdje isto tako imas internet, kredite i ostale palce) mi nikako ne ide u glavu.

Nego, anoniman, posto govoris o narusavanju ravnoteze izmedju velikih sila, de mi reci sta mislis o tome kakav stav imaju Rusi i Kinezi o nuklearnoj proliferaciji i da li njima na primjer smeta sto S. Koreja ima bombicu ili bilo ko drugi? Sta mislis je li njima svejedno? Tesko da jeste. Pa do cega je onda? Da li im je manje bitno hoce li im susjedi imati bombice ili to hoce li biti bolje globalno pozicionicarni u odnosu na SAD? Prije ce biti da je nesto trece. Prije ce biti da nisu ni vojno ni diplomatski sposobni nositi se sa ovakvim problemima.
Ovo drugo, burazeru, Uvijek ovo drugo. Rusi su najzaslužniji zašto je iranski nuklerani program i došao do ove tačke. Možda Jeljcinova Rusija, ne možda nego sigurno, ne bi se mogla nositi s sličnim problemima. Ali Rusija danas, itekako da. Nemam vakta, ali ako se vratiš koju stranicu nazad na debatu s Bisharom sa AJE, opisali su najvjerovatniji scenarij dešavanja u regionu i globalno. Vrlo moguće da budemo suočeni s istim šablonom kao i u Prvom svjetskom ratu, s malo izmješanim ulogama i pozicijama.
Isti ti Rusi sada kritikuju nuklearni program, te izražavaju žaljenje i zabrinutost zbog novih dešavanja.
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#3831 Re: IRAN

Post by amoninan »

Mah, predstava za medije. Već viđeno. Nisu im onda trebali slati naučnike, niti obučavati Irance kako da obogaćuju i po potrebi vepeniziraju uranijum :wink:
Pa normalno da će biti zabrinut, jer ovaj rat, ako do njega dođe, uzdrmaće cijeli svijet.
Kindzadza
Posts: 240
Joined: 24/11/2011 09:43

#3832 Re: IRAN

Post by Kindzadza »

Daj prokomentarisite ovaj arsenal oruzja koji datira sa Vojne parade 2011te... Vrlo mocno deluju ove rakete. http://www.youtube.com/watch?v=J4sAs-K_ ... r_embedded#!
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#3833 Re: IRAN

Post by snaga_znanja »

Kindzadza wrote:Daj prokomentarisite ovaj arsenal oruzja koji datira sa Vojne parade 2011te... Vrlo mocno deluju ove rakete. http://www.youtube.com/watch?v=J4sAs-K_ ... r_embedded#!
Koliko god moderne ja vjeruje da ameri imaju modernije!
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#3834 Re: IRAN

Post by vivaldi »

Kindzadza wrote:Daj prokomentarisite ovaj arsenal oruzja koji datira sa Vojne parade 2011te... Vrlo mocno deluju ove rakete. http://www.youtube.com/watch?v=J4sAs-K_ ... r_embedded#!
Dobro si napisao "djeluju". Ko tog Irana je vrlo sumnjivo sto zadnjih 15-ak godina koliko pamtim (a vjerovatno i duze) svakih mjesec-dva testiraju neke napredne rakete i ostala cuda i svaki je test bio uspjesan sto je malo neobicno.

Ameri su priznali, cak i pustali snimke onih raketa presretaca koji su otprilike imali 50:50 uspjesnost. Cak i Rusi priznaju promasaje onih novih interkontinetnalih raketa, zbog toga su smjenili i nekog generala..samo kod Irana svaka igra svaka dobija ;-) .

Istovremeno, Izraelci im usred Teherana skidaju nuklearne naucnike jednog po jednog sto je bruka za obavjestajnu sluzbu i cijelu vojsku.

Druga stvar, bi li se ti vozao ovim kamionima u slucaju rata, a znas da je na nebu 50 ptica koji registruju djeciji autic na baterije sa visine od 30 km?

Elem, Iran bi u slucaju rata Amerima i Izraelu bio do sada najveci zalogaj, ali nista vise od - zalogaja. Kopnene intrevencije nebi sigurno bilo jer je ogormna i mnogoljudna zemlje, a protiv zracnih udara nemaju sansi nikakvih.

Ni s-300 ili s-400 im tu nebi pomoglo, jer nebi bili ni izbliza efikasni ko kod rusa npr. gdje su ti sistemi samo jedan djelic integrisanog vojnog sistema koji cine 100-ak modernih aviona, sateliti, radari, supermoderne podmornice, dalekometne rakete i citav paket ostalih zajebanih pvo sistema. U takvom okruzenju s-300 je ubitacan. U slucaju Irana mozda bi im pomogao da sruse par aviona vise, ali i od toga bi imali vise stete nego koristi jer bi im ovi iz osvete vec u sljedecem talasu razvalili elektrane, mostove..sve sto se ne moze sakriti.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50734
Joined: 29/12/2005 01:20

#3835 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

amoninan wrote:
jeza u ledja wrote:Mislim ja razumijem ono, mi smo "robovi" tehnologije, kredita, izvora informacija i tako to, ali reci da su u Iranu ljudi slobodniji (u Iranu gdje isto tako imas internet, kredite i ostale palce) mi nikako ne ide u glavu.

Nego, anoniman, posto govoris o narusavanju ravnoteze izmedju velikih sila, de mi reci sta mislis o tome kakav stav imaju Rusi i Kinezi o nuklearnoj proliferaciji i da li njima na primjer smeta sto S. Koreja ima bombicu ili bilo ko drugi? Sta mislis je li njima svejedno? Tesko da jeste. Pa do cega je onda? Da li im je manje bitno hoce li im susjedi imati bombice ili to hoce li biti bolje globalno pozicionicarni u odnosu na SAD? Prije ce biti da je nesto trece. Prije ce biti da nisu ni vojno ni diplomatski sposobni nositi se sa ovakvim problemima.
Ovo drugo, burazeru, Uvijek ovo drugo. Rusi su najzaslužniji zašto je iranski nuklerani program i došao do ove tačke. Možda Jeljcinova Rusija, ne možda nego sigurno, ne bi se mogla nositi s sličnim problemima. Ali Rusija danas, itekako da. Nemam vakta, ali ako se vratiš koju stranicu nazad na debatu s Bisharom sa AJE, opisali su najvjerovatniji scenarij dešavanja u regionu i globalno. Vrlo moguće da budemo suočeni s istim šablonom kao i u Prvom svjetskom ratu, s malo izmješanim ulogama i pozicijama.
Cekaj, da vidim jel te shvatam dobro. Ti tvrdis da Rusi namjerno pomazu Iranu da razvije svoje nuklearno naoruzanje? :shock:

Jesi svjestan koliko je to opasno po sviju , ukljucujuci i Rusiju? Jesi li svjestan da nijedna velesila nije pomagala druge, manje zemlje da razviju i svoje oruzje? (osim u slucaju Izraela, mozda, i osim u slucaju nekih manjih drzava NATO pakta). Rusi nikad nikome nisu davali svoju tehnologiju nuklearnog oruzja, a koliko mi je poznato nisu ni Amerikanci ni Kinezi, i sad ce bas davati svojim "velikim" prijateljima Irancima? To je besmislica.

Jedino ako ne aludiras na odbjegle naucnike ili krijumcare koji su iz Rusije tokom 90ih prodavali budzasto planove ili uranijum najboljem ponudjacu?
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#3836 Re: IRAN

Post by amoninan »

jeza u ledja wrote:
amoninan wrote:
jeza u ledja wrote:Mislim ja razumijem ono, mi smo "robovi" tehnologije, kredita, izvora informacija i tako to, ali reci da su u Iranu ljudi slobodniji (u Iranu gdje isto tako imas internet, kredite i ostale palce) mi nikako ne ide u glavu.

Nego, anoniman, posto govoris o narusavanju ravnoteze izmedju velikih sila, de mi reci sta mislis o tome kakav stav imaju Rusi i Kinezi o nuklearnoj proliferaciji i da li njima na primjer smeta sto S. Koreja ima bombicu ili bilo ko drugi? Sta mislis je li njima svejedno? Tesko da jeste. Pa do cega je onda? Da li im je manje bitno hoce li im susjedi imati bombice ili to hoce li biti bolje globalno pozicionicarni u odnosu na SAD? Prije ce biti da je nesto trece. Prije ce biti da nisu ni vojno ni diplomatski sposobni nositi se sa ovakvim problemima.
Ovo drugo, burazeru, Uvijek ovo drugo. Rusi su najzaslužniji zašto je iranski nuklerani program i došao do ove tačke. Možda Jeljcinova Rusija, ne možda nego sigurno, ne bi se mogla nositi s sličnim problemima. Ali Rusija danas, itekako da. Nemam vakta, ali ako se vratiš koju stranicu nazad na debatu s Bisharom sa AJE, opisali su najvjerovatniji scenarij dešavanja u regionu i globalno. Vrlo moguće da budemo suočeni s istim šablonom kao i u Prvom svjetskom ratu, s malo izmješanim ulogama i pozicijama.
Cekaj, da vidim jel te shvatam dobro. Ti tvrdis da Rusi namjerno pomazu Iranu da razvije svoje nuklearno naoruzanje? :shock:

Jesi svjestan koliko je to opasno po sviju , ukljucujuci i Rusiju? Jesi li svjestan da nijedna velesila nije pomagala druge, manje zemlje da razviju i svoje oruzje? (osim u slucaju Izraela, mozda, i osim u slucaju nekih manjih drzava NATO pakta). Rusi nikad nikome nisu davali svoju tehnologiju nuklearnog oruzja, a koliko mi je poznato nisu ni Amerikanci ni Kinezi, i sad ce bas davati svojim "velikim" prijateljima Irancima? To je besmislica.

Jedino ako ne aludiras na odbjegle naucnike ili krijumcare koji su iz Rusije tokom 90ih prodavali budzasto planove ili uranijum najboljem ponudjacu?
Naravno da pomažu, odnosno pomagali su sve dok nije dospjelo u medije.
Osim, osim, osim u slučaju ovom, onom. Hajde sad nađi zajedničku poveznicu s tim svim osim, i naćeš haman identičnu i s slučajem o kojem govorimo.
Odbjegli naučnici nisu bili 2001 (ako se dobro sjećam godine) u Iranu, nego naučno izaslasntvo Ruske Federacije. Niti su iranski naučnici bili u Moskvi ilegalno...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50734
Joined: 29/12/2005 01:20

#3837 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Ti govoris o razvijanju tehnologije nuklearne energije , ne o nuklearnom naoruzanju.
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#3838 Re: IRAN

Post by amoninan »

jeza u ledja wrote:Ti govoris o razvijanju tehnologije nuklearne energije , ne o nuklearnom naoruzanju.
Burazeru, jednom kad ovladaš nuklearnom tehnologijom ( visokosofisticirana postrojenja , istraživačke centri i visokokvalifikovan ljudski faktor) , realtivno lahko možeš da je upotrijebiš, odnosno prilagodiš vojnoj upotrebi.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#3839 Re: IRAN

Post by nellington »

amoninan wrote:
jeza u ledja wrote:Ti govoris o razvijanju tehnologije nuklearne energije , ne o nuklearnom naoruzanju.
Burazeru, jednom kad ovladaš nuklearnom tehnologijom ( visokosofisticirana postrojenja , istraživačke centri i visokokvalifikovan ljudski faktor) , realtivno lahko možeš da je upotrijebiš, odnosno prilagodiš vojnoj upotrebi.
Exactly. Opet ja ponavljam - Nth country experiment je pokazao da za 2-2.5 godine ljudi koji nikad nisu radili na razvoju nuklearnog naoružanja mogu razviti potpuno funkcionalan koncept atomske bombe.
severin
Posts: 744
Joined: 09/02/2011 20:25

#3840 Re: IRAN

Post by severin »

ruku na srce al danas se nezna ko pije ko placa i to sve zahvaljujuci medijima toloko danas sire huskacku propagandu
prema iranu i prema svim muslimanima svi ocekuju neki rat veliki da se objavi a u stvari to se odavno desava nema vise klasicnih ratova ovo ja danas pokoravanje klasicno pa zar stvarno muslimani hoce a nekoga pokore i da idu na tu opciju
eto pakistan ima nuklearku pa sto je nebace kad vezu sve muslimane za terorizam gdje su muslimani bili u 1 i 2 svjetskome ratu ili se samo spominje evropa i amerika znaci klasicna otimacina i podvala..daj te ljudi dozovi te se malo... :-)
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#3841 Re: IRAN

Post by jefferson »

MOSCOW (AP) — The doomsday scenario of Soviet nukes falling into the hands of rogue states or terrorists has, as far as is known, remained fiction, thanks to a massive U.S.-Russian effort to lock the weaponry up safely after the Soviet Union fell apart.
The vast nuclear arsenal, scattered among several newly independent nations, was secured because Russian military officers acted with professionalism and honesty, Moscow and Washington shared clear priorities, and the U.S. taxpayer coughed up billions of dollars, former top officials who dealt with the Soviet nuclear legacy say.
Even so, as the world marks the 20th anniversary of the Soviet demise at the end of 1991, occasional doubts surface about whether the system was airtight. There's the Russian scientist who perhaps went to work for Iran's nuclear program, an old claim that portable nuclear devices went astray, the seizures of smuggled fissile material in the 1990s.
But difficult though it is to prove a nuclear negative, U.S. and Russian officials insist in interviews with The Associated Press that the fears of the 1990s have not become a reality, even though the challenges of safeguarding Soviet nukes were daunting at the time.
"Twenty years on it's pretty hard to believe that not a single nuclear weapon has shown up loose," said Graham Allison, who played a key role in the effort as an assistant secretary of defense under President Bill Clinton and now heads Harvard's Belfer Center for Science and International Affairs.
A quick U.S.-sponsored deal had Belarus, Ukraine and Kazakhstan handing all their nukes over to Russia, and American cash helped safeguard the weapons at a time when the new governments couldn't even afford to pay military wages on time. Additional U.S. incentives offered jobs to disgruntled nuclear scientists from the former Soviet Union, many of whom were courted by nations like Iran.
There have been gnawing fears that a few Soviet nukes still might have gone missing, but experts with inside knowledge say that if it were true the world would already know.
"If somebody or a terrorist group got hold of a nuclear weapon, they would probably use it as quickly as possible," said Steven Pifer, who served as U.S. ambassador to Ukraine, held other senior State Department posts and is now director of the Brookings Institution's Arms Control Initiative. "So the fact that you haven't seen a nuclear detonation ... reflects the fact that the nuclear weapons have been maintained in a secure way."
That was no mean achievement given the enormous proliferation risks posed by the Soviet breakup.
The economic meltdown of the early 1990s forced many officers of the once-proud Soviet Army to moonlight as security guards or even cab drivers. And with the wars and ethnic clashes triggered by the Soviet collapse came strong incentives to steal weapons for the black market.
The immediate task for the Russian military was to quickly remove thousands of battlefield weapons such as nuclear artillery shells and land mines from other Soviet nations. These relatively compact arms posed the biggest proliferation risk and often were stored close to areas of conflict.
"The military officers who did the job were the unknown heroes," said Alexander Golts, a Russian independent analyst. "It's hard to imagine what might have happened if the tactical nuclear weapons had remained on the territories of the states involved in military conflicts."
The next goal, strongly backed by Washington, was to remove strategic nuclear weapons from Belarus, Kazakhstan and Ukraine. The first two agreed quickly, but Ukraine, which had inherited enough of the Soviet arsenal to be the world's third largest nuclear power, balked at the plan, setting the stage for years of diplomatic battles.
A war for custody of nukes? "All this was quite terrifying," said Allison.
Pifer said that some Ukrainian officials longed to keep them, but around 1992 concluded their country had neither the money nor the expertise to remain a nuclear power.
Also, the world's worst nuclear disaster had happened in 1986 at Chernobyl, in Ukraine, and public opinion wasn't keen on keeping nukes.
Still, Ukraine bargained for years for compensation in tough talks that sometimes made even seasoned diplomats lose their temper.
"There was a lot of pressure, they threatened us with all kinds of economic sanctions, they wanted to get this issue over with fast," Leonid Kravchuk, Ukraine's then president, told the AP.
Ukraine insisted the U.S. provide hundreds of millions of dollars to pay for safeguarding and dismantling the arsenal. From Russia it demanded nuclear fuel as compensation for the highly enriched uranium in the warheads. And it wanted security guarantees from all the nuclear powers.
"We didn't want to get naked for free," Kravchuk said.
Tensions over which country military officers in Ukraine should swear allegiance to — Russia or Ukraine — also stoked tensions. In February, 1992 an entire squadron of combat jets flew from Ukraine to Russia after their pilots refused to take the oath.
Ukraine eventually got the money and security guarantees it was seeking, but the Russians had other obstacles to overcome. For instance, the economy was so bad that the military struggled to pay wages on time, and top brass were reduced to struggling to give the strategic nuclear forces personnel better rations, said Maj.-Gen. (Ret.) Vladimir Dvorkin, a nuclear weapons expert in the Russian Defense Ministry in the early 1990s.
Control over the security of nuclear weapons never slackened, Dvorkin said. "People realized their responsibility because they were fully aware of the dangers."
Nuclear arsenals surrendered by former Soviet republics had to be safely transported long distances to centralized storage sites and secured. Dismantling missiles, bombers and submarines as required by the 1991 START treaty with the U.S. also required huge funds.
"Russia badly needed assistance," Dvorkin said, and the U.S. responded quickly with the Cooperative Threat Reduction Program initiated by Sens. Sam Nunn and Richard Lugar, which provided billions of dollars in equipment and know-how to help Russia and its neighbors deal with the Soviet nuclear legacy.
"It seems to me that Nunn-Lugar was one of the smartest uses of defense dollars we ever made," Pifer said.
Under the program, the U.S. provided reinforced rail cars to carry nuclear warheads, high-tech security systems for storage sites and dismantling mothballed nuclear subs.
"The program provided colossal support," Dvorkin said.
Building on their cooperation in securing the Soviet nuclear arsenals, Moscow and Washington moved later to reduce the number of nuclear weapons held by both sides, most recently with the New START deal signed by Presidents Barack Obama and Dmitry Medvedev that took effect last year.
But while Dvorkin says the military in Russia and other ex-Soviet nations kept tight control over atomic weapons, numerous civilian agencies were far less diligent in keeping track of nuclear materials at their disposal. "Fissile materials at nuclear power plants were controlled by one agency, and research reactors were in the hands of another one," he said.
Oversight at civilian structures was less stringent than in the military, creating conditions for a steady string of thefts of radioactive materials in the early 1990s, which were later seized by police in Germany and other European nations.
"There were such cases, but they didn't entail catastrophic consequences," Dvorkin said, noting that the amounts of uranium and plutonium seized in Germany and elsewhere were extremely small, each measuring just a few grams.
Another major worry for the West was that scientists with nuclear know-how would be hired by unfriendly forces.
The U.S. responded quickly by setting up research centers that distributed grants to scientists "so that they can do civilian research and do it in Russia and avoid the temptations perhaps to go to countries such as North Korea and Iran," Pifer said.
"Thousands of scientists participated in this project in Russia and Ukraine, so we know of thousands of people who stayed behind," he said. "Whether we got everybody, I don't know."
Iran was working actively to attract scientists from Russia and other ex-Soviet lands, and the International Atomic Energy Agency in a report released in November said a foreign expert helped Iran on some of its alleged weapons-related experiments by working on ways to set off a nuclear blast through a sophisticated multipoint explosives trigger. Diplomats identified him as former Soviet scientist Vyacheslav Danilenko, who worked in Iran for several years.
Despite the assurances from Russian and U.S. officials that no Soviet nukes got lost in the chaos of the post-Soviet years, allegations occasionally surfaced that some of the weapons went missing.
Gen. Alexander Lebed, who headed Russia's Security Council for several months in 1996, made the most stunning of such claims in 1997, saying the military lost track of dozens of suitcase-sized portable nuclear devices. Lebed issued several contradictory statements about the number missing, and Russian officials rejected his claim.
Dvorkin said Lebed, who died in a helicopter crash in 2002, didn't know what he was talking about.
"I personally know people who were counting the weapons at centralized depots, and they have confirmed that nothing was stolen," he said. "They did the check after Lebed's statements and made sure that everything was in place."
___
Maria Danilova in Kiev, Ukraine contributed to this report.
Stvari na medjunarodnom polju ne funkcionisu na nacin kako funkcionise BH politika. Ono: ti meni rekao ovo, pa cu ja tebi reci ono, pa cu te zavrnuti tamo gdje te boli.
Sve sto su Rusi dali irancima je u skladu sa NPT sporazumom iz 1968 godine, kojeg se "kao" Iran i dan danas eto pridrzava, s tim sto NPT podrazumjeva kontrolu nuklearnog programa od strane IAEA, UN itd. Tako je bivsa drzava dobila u Krskom elektranu i radila na nuklearnom programu.
I osvrt na ovu retoriku oko Ormuz prolaza. Visoka cijena nafte najvise odgovara drzavama koje izvoze naftu. Drzave kao Norveska profitiraju od toga tako sto ubiru veci porez od kompanija koje izvlace sirovu naftu. Drzave kao Venecuela, Rusija i Iran koje imaju nacionalizovane naftne kompanije direktno zaradjuju na visokoj cijeni nafte. Sad se zapitajte kome je u vecem interesu visoka cijena sirove nafte, Iranu ili Zapadu?
Iran ce zatvoriti Ormuz prolaz? Hoce al kad na vrbi zasvrbi!
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50734
Joined: 29/12/2005 01:20

#3842 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

nellington wrote:
amoninan wrote:
jeza u ledja wrote:Ti govoris o razvijanju tehnologije nuklearne energije , ne o nuklearnom naoruzanju.
Burazeru, jednom kad ovladaš nuklearnom tehnologijom ( visokosofisticirana postrojenja , istraživačke centri i visokokvalifikovan ljudski faktor) , realtivno lahko možeš da je upotrijebiš, odnosno prilagodiš vojnoj upotrebi.
Exactly. Opet ja ponavljam - Nth country experiment je pokazao da za 2-2.5 godine ljudi koji nikad nisu radili na razvoju nuklearnog naoružanja mogu razviti potpuno funkcionalan koncept atomske bombe.
Da, i?

Radi se o konceptu, na papiru, radi se o periodu prije 50 godina, i radi se o dizajnu bombe na osnovu poznatih informacija. Danas i malo dijete moze doci do tih podataka, ne trebaju mu 2-3 godine. :-)

@ anoniman, burazeru :-) , da bi razvio nuklearnu bombu treba ti mnogo jaca "doza" obogacenog uranija, nesto kao 90% u odnosu na recimo 2% koliko ti treba za nuklearne reaktore za komercijalne svrhe. Za to ti treba mnogo rada i truda, a bogami i uranija, da bi tako nesto razvio. Drugo, i jos bitnije, jedno je imati bombu, a drugo je razviti sistem njene dostave da je funkcionalan, a za to treba raketna tehnologija koju Iran, budi siguran, ne posjeduje.
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#3843 Re: IRAN

Post by amoninan »

U redu je.
Da, Rusi će garant priznat da su prekršili sporazum koji su potpisali. Yeah, right.
Eto nek je tako, za 3 max godine, ako ne bude kakve frke, Iran će biti nuklerna sila. To ti garantujem, sad.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50734
Joined: 29/12/2005 01:20

#3844 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

amoninan wrote:U redu je.
Da, Rusi će garant priznat da su prekršili sporazum koji su potpisali. Yeah, right.
Eto nek je tako, za 3 max godine, ako ne bude kakve frke, Iran će biti nuklerna sila. To ti garantujem, sad.
Da, Rusi ce garant dijeliti okolnim zemljama vojnu nuklearnu tehnologiju, nako radi fazona. Yeah, right.

Za te 3 godine, vidjecemo....
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#3845 Re: IRAN

Post by amoninan »

jeza u ledja wrote:
amoninan wrote:U redu je.
Da, Rusi će garant priznat da su prekršili sporazum koji su potpisali. Yeah, right.
Eto nek je tako, za 3 max godine, ako ne bude kakve frke, Iran će biti nuklerna sila. To ti garantujem, sad.
Da, Rusi ce garant dijeliti okolnim zemljama vojnu nuklearnu tehnologiju, nako radi fazona. Yeah, right.

Za te 3 godine, vidjecemo....
Fulaš, druže. Fulaš. Neće oni nikom ništa djelit džabaluka, niti će svakom prodat vojnu tehnologiju pa makar to bio i tenk.
Ovim tempom, plus sankcije, hoće sigurno....ovim sankcijama su samo ubrzali Irance, ništa više. Naravno govorim pod uslovom da stvari i okolnosti ostanu iste kao danas.
Eh, sad, mogući su i obrati, kao i u uvijek u politici.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50734
Joined: 29/12/2005 01:20

#3846 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

amoninan wrote: Fulaš, druže. Fulaš. Neće oni nikom ništa djelit džabaluka, niti će svakom prodat vojnu tehnologiju pa makar to bio i tenk.
Ovim tempom, plus sankcije, hoće sigurno....ovim sankcijama su samo ubrzali Irance, ništa više. Naravno govorim pod uslovom da stvari i okolnosti ostanu iste kao danas.
Eh, sad, mogući su i obrati, kao i u uvijek u politici.
A Rusi ce prodati svoju vojnu tehnologiju za hrpu dolara? Sega.

Ne razumijem kako ce sankcije ubrzati razvoj nuklearnog oruzja u Iranu?

Iran je trenutno pod zestokim udarom MOSSADa, CIAe ili neceg slicnog, ako nisi primjetio. Naucnici i postrojenja nestaju kao svijece u magli.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#3847 Re: IRAN

Post by The 51st State »

jeza u ledja wrote:
amoninan wrote: Fulaš, druže. Fulaš. Neće oni nikom ništa djelit džabaluka, niti će svakom prodat vojnu tehnologiju pa makar to bio i tenk.
Ovim tempom, plus sankcije, hoće sigurno....ovim sankcijama su samo ubrzali Irance, ništa više. Naravno govorim pod uslovom da stvari i okolnosti ostanu iste kao danas.
Eh, sad, mogući su i obrati, kao i u uvijek u politici.
A Rusi ce prodati svoju vojnu tehnologiju za hrpu dolara? Sega.

Ne razumijem kako ce sankcije ubrzati razvoj nuklearnog oruzja u Iranu?

Iran je trenutno pod zestokim udarom MOSSADa, CIAe ili neceg slicnog, ako nisi primjetio. Naucnici i postrojenja nestaju kao svijece u magli.
sjeverna koreja ima svu potrebnu tehnologiju, koju je vjerujem ispod zita haverima proslijedila...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50734
Joined: 29/12/2005 01:20

#3848 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

The 51st State wrote:
jeza u ledja wrote:
amoninan wrote: Fulaš, druže. Fulaš. Neće oni nikom ništa djelit džabaluka, niti će svakom prodat vojnu tehnologiju pa makar to bio i tenk.
Ovim tempom, plus sankcije, hoće sigurno....ovim sankcijama su samo ubrzali Irance, ništa više. Naravno govorim pod uslovom da stvari i okolnosti ostanu iste kao danas.
Eh, sad, mogući su i obrati, kao i u uvijek u politici.
A Rusi ce prodati svoju vojnu tehnologiju za hrpu dolara? Sega.

Ne razumijem kako ce sankcije ubrzati razvoj nuklearnog oruzja u Iranu?

Iran je trenutno pod zestokim udarom MOSSADa, CIAe ili neceg slicnog, ako nisi primjetio. Naucnici i postrojenja nestaju kao svijece u magli.
sjeverna koreja ima svu potrebnu tehnologiju, koju je vjerujem ispod zita haverima proslijedila...
To je vec realnija mogucnost.

Takodje postoji teorija da su Iranci dobili neke djidjebidje od Pakistanaca.

I kad smo vec kod Najbolje Zemlje Na Svijetu, mislim da su se na njenom primjeru Ameri i ostali opekli. Cim je Kim testirao prvu bombicu time je maltene zamandalio sudbinu svoje zemlje kao zatvorene bar narednih 10-20 godina. Sad mu ne mogu nista, a oni koriste oruzje kao mrkvu/stap svaki put kad im zatreba humanitarna pomoc.
Vjerujte da ni Kinezima nije svejedno zbog susjeda, ali te zemlje se jednostavno jos uvijek ne znaju nositi sa ovakvim stvarima, niti imaju volje niti mogucnosti izgleda.
Last edited by jeza u ledja on 12/01/2012 16:58, edited 1 time in total.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#3849 Re: IRAN

Post by The 51st State »

To je vec realnija mogucnost.

Takodje postoji teorija da su Iranci dobili neke djidjebidje od Pakistanaca.
tesko od pakistanaca, najblaze receno te dvije zemlje se "tolerisu". inace, sa obziram na svakojake sankcije iran ima zavidan naucno-tehnicki potencijal, i po meni osim ciste vojne akcije, ne vidim kako ih se moze sprijeciti da lagano naprave nuklearku. po meni vrlo zajebana drzava, rijetko kroz istoriju prejebana.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50734
Joined: 29/12/2005 01:20

#3850 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

The 51st State wrote:
To je vec realnija mogucnost.

Takodje postoji teorija da su Iranci dobili neke djidjebidje od Pakistanaca.
tesko od pakistanaca, najblaze receno te dvije zemlje se "tolerisu". inace, sa obziram na svakojake sankcije iran ima zavidan naucno-tehnicki potencijal, i po me osim ciste vojne akcije, ne vidim kako ih se moze sprijeciti da lagano naprave nuklearku. po meni vrlo zajebana drzava, rijetko kroz istoriju prejebana.
Nisu zajebaniji od Izraela sigurno. Nek se terorisu medjusobno ko ih jebe.... :roll:
Post Reply