amoninan wrote:Burazeru, upravo taj balans o kojem govoriš bi bio narušen američkom invazijom na Iran s ciljem promjene režima.Intimus wrote:Od Kine bi se možda i mogla očekivati neka pomoć, a od Rusije vrlo teško. Od raspada SSSR-a pa naovamo Rusi se baš i nisu pokazali kao pouzdan saveznik.amoninan wrote:Pa, u slučaju da ove psihološke igrarije pređu u nešto ozbiljnije, Rusi a i Kinezi će bez svake sumnje opskrbiti Iran svojim sistemima koji Iranu budu neophodni. Tako da, i u slučaju da nemaju S300 trenutno, šanse da će ga imati kad bude trebalo su jako izgledne. I ne samo S300. Uglavnom, goriće cjeli region pa i šire.
Ne mogu tvrditi (i ne želim da ovo shvatite kao još jednu u nizu "teorija zavjere"), ali mi se čini da su Amerika i Rusija poodavno napravile nekakav deal o nenapadanju i razgraničenju teritorija i interesa, onako u stilu onog stiha: "...kralj na cara udariti neće..."! U posljednjih 20-ak godina sve njihove konfrontacije i vojne intervencije bilo Amerike ili Rusije završavale su "izražavanjem zabrinutosti", "žaljenja" i sl., kao i najčešće suzdržanošću jedne od strana prilikom glasanja u VS UN-a.
Rusija i Kina u slučaju rata sigurno neće ostati po strani, i izražavat zabrinutost.
oko Irana se zakuhalo pravo , naravno da postoji crvena linija koju niti Kina niti Rusija vise nece tolerirati zapadu
a trenutno je Ahmo ' kod jarana Chaveza u Venecueli ,
posjetice jos i Ekvador , Nikaragvu i Kubu sve drzave ( ali i Brazil ) koje ne hebu sankcije prema Iranu vec masovno potpisuju i ugovaraju i ekonomsku i kulturnu a i vojnu saradnju sa Iranom
usput ; sve ovo desavanje u zadnjih par sedmica i zveckanje oruzjem je i posljedica velike nervoze Americke elite
zasto ?
zato sto od prije koju sedmicu Iran ne prodaje naftu za dolare , a i Kina je sa Indijom takodjer izbacila dolar iz opticaja
Iran, Kina, Rusija, Brazil i Venecuela su nakupovali velike kolicine zlata i smjestili u svoje trezore
Venecuela je poslije napada na Libiju vratila sve svoje zlatne rezerve iz stranih banaka
USA je sada ostalo samo da panicno zvecka oruzjem , dolar je jos uvijek glavni ali ? atmosfera se mijenja
dok joj ostatak svijeta polagano okrece ledja USA sada ima i problema sa pobunama naroda i ekonomskom krizom i kod sebe , a Iran samo sklapa medjudrzavne ugovore poput ugovora sa Indijom o velikom gasovodu do Indije takodjer i opet bez placanja dolara , sankcije prema Iranu su propast , Turska takodjer ne sljivi sankcije ,,
http://www.informationclearinghouse.inf ... e30192.htm
