Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#37751 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

zigson wrote: 30/10/2021 20:38 Bmw e60 525d 2005. Godina, nekad kad su oscilacije u temperaturi a stoji vani auto, kad se da kontakt izbaci gresku mjenjaca - transmition fault error, i nece da upali, nakon par davanja kontakta ne izbacuje tu gresku i pali normalno. Preko ljeta se nije desavalo, samo kad su sad hladniji dani. Promijenjena minusna klema sa senzorom i dalje isti problem. Zna li iko sta je
Sve ukazuje na akumulator, ili struju generalno. Pogledaj bakrene pletenice od mase u kakvim su stanju.
User avatar
mk ultra
Posts: 24038
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#37752 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

Onda imas problem na nekom od modula... Ili na kontaktima modula
Kod druga je ulje rijesilo slican problem
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#37753 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

zigson wrote: 30/10/2021 20:41
mk ultra wrote: 30/10/2021 20:41 Ja bih prvo krenuo od servisa mjenjaca, ulje i ostalo pa onda isprobaj dalje...
Ma uradjeno je to sve, ovo je bas do struje, popali jos greski, nije samo mjenjac, upali asc gresku, pumpu goriva a sve je to u redu i normalno mjenjac salta i radi. Reko ako nekome nije se isto desilo pa da kaze kako je popravio. I akumulator je nov stavljen isto
jel vergla uopste ?
zigson
Posts: 4821
Joined: 04/04/2015 22:17

#37754 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

avijon wrote: 30/10/2021 21:01
zigson wrote: 30/10/2021 20:41

Ma uradjeno je to sve, ovo je bas do struje, popali jos greski, nije samo mjenjac, upali asc gresku, pumpu goriva a sve je to u redu i normalno mjenjac salta i radi. Reko ako nekome nije se isto desilo pa da kaze kako je popravio. I akumulator je nov stavljen isto
jel vergla uopste ?
Vergla kad se to desi ali ne upali, onda izvadim kljuc dam kontakt par puta i upali normalno bez greske ikakve. Rekose mi ibs senzor na pametnoj klemi, zamijenio i opet isto se desava, skidao taj senzor opet se desava. Ali samo kad je hladno vrijeme, preko ljeta nije nijednom se desilo.

@kabal1337 da ne znas ti slucajno, znam da si ovdje pisao i rjesavao probleme sa strujom ljudima :lol:
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#37755 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

zigson wrote: 30/10/2021 21:03
avijon wrote: 30/10/2021 21:01

jel vergla uopste ?
Vergla kad se to desi ali ne upali, onda izvadim kljuc dam kontakt par puta i upali normalno bez greske ikakve. Rekose mi ibs senzor na pametnoj klemi, zamijenio i opet isto se desava, skidao taj senzor opet se desava. Ali samo kad je hladno vrijeme, preko ljeta nije nijednom se desilo
relej za pumpu goriva, stavi nov
zigson
Posts: 4821
Joined: 04/04/2015 22:17

#37756 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

avijon wrote: 30/10/2021 21:05
zigson wrote: 30/10/2021 21:03

Vergla kad se to desi ali ne upali, onda izvadim kljuc dam kontakt par puta i upali normalno bez greske ikakve. Rekose mi ibs senzor na pametnoj klemi, zamijenio i opet isto se desava, skidao taj senzor opet se desava. Ali samo kad je hladno vrijeme, preko ljeta nije nijednom se desilo
relej za pumpu goriva, stavi nov
Nasao sam i ja to na forumu nekom, vidjet cu da li je, mada ne vjerujem, ne znam izludih
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#37757 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

zigson wrote: 30/10/2021 21:06

Nasao sam i ja to na forumu nekom, vidjet cu da li je, mada ne vjerujem, ne znam izludih
mene isto asocira na neki hladan lem...
zigson
Posts: 4821
Joined: 04/04/2015 22:17

#37758 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

bitanga_sa_otesa wrote: 30/10/2021 21:07
zigson wrote: 30/10/2021 21:06

Nasao sam i ja to na forumu nekom, vidjet cu da li je, mada ne vjerujem, ne znam izludih
mene isto asocira na neki hladan lem...
Kako to mogu provjeriti. Danas bio kod majstora promijenio mi tu klemu, i evo opet problem, spajao na dijagnostiku nije greske izbacivalo, iskodirao tu klemu sta znam i sve ok, do maloprije..
Last edited by zigson on 30/10/2021 21:12, edited 1 time in total.
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#37759 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

zigson wrote: 30/10/2021 21:06
avijon wrote: 30/10/2021 21:05

relej za pumpu goriva, stavi nov
Nasao sam i ja to na forumu nekom, vidjet cu da li je, mada ne vjerujem, ne znam izludih
to je drugu za benzinca bilo 530i, promjeni ti njega nemoj nista provjeravat jel ispravan..
meni je tako isto neki zalijepio jednom i onda za cijeli taj modul greske budu
APOLONYE
Posts: 22
Joined: 11/06/2004 13:23

#37760 FIAT GRANDE PUNTO 1.3 MULTIJET (DIZEL)

Post by APOLONYE »

Kupio sam nedavno ovaj auto jer mi se učinio povoljno (2012. godina). Kad radi na štangasu čujem povremeno neko pucketanje (moj doživljaj najbliže ono kad plin palite na šporetu pa pritiskate dugme da baci iskru). Prije nego posjetim majstora volio bih čuti nečije mišljenje, pogotovo nekoga tko je vozao ovaj auto? Može li to imati veze s lancem umjesto zupčastog remena?
Drugo, volio bih čuti iskustva s ovim autom?
zigson
Posts: 4821
Joined: 04/04/2015 22:17

#37761 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

avijon wrote: 30/10/2021 21:11
zigson wrote: 30/10/2021 21:06

Nasao sam i ja to na forumu nekom, vidjet cu da li je, mada ne vjerujem, ne znam izludih
to je drugu za benzinca bilo 530i, promjeni ti njega nemoj nista provjeravat jel ispravan..
meni je tako isto neki zalijepio jednom i onda za cijeli taj modul greske budu
Hocu vidim u ponedjeljak odmah. A jesu li isti simptomi bili?
Vidim sad jesu, hvala ti na odg vidjet cu u ponedjeljak. Nervira me ovako 100 po 100km nakupi se a problem nije rijesen
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#37762 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

zigson wrote: 30/10/2021 21:11
Kako to mogu provjeriti. Danas bio kod majstora promijenio mi tu klemu, i evo opet problem, spajao na dijagnostiku nije greske izbacivalo, iskodirao tu klemu sta znam i sve ok, do maloprije..
ma neces to naci dijagnostikom,vec pjeske,vizuelnom provjerom stampanih ploca .eto neko je dao hint da je relej ,izvadi ga ,skini plasticni poklopac i pregledaj vidi li se na glavnim kontaktima da je pukao kalaj.

Image

Image
zigson
Posts: 4821
Joined: 04/04/2015 22:17

#37763 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

bitanga_sa_otesa wrote: 30/10/2021 21:31
zigson wrote: 30/10/2021 21:11
Kako to mogu provjeriti. Danas bio kod majstora promijenio mi tu klemu, i evo opet problem, spajao na dijagnostiku nije greske izbacivalo, iskodirao tu klemu sta znam i sve ok, do maloprije..
ma neces to naci dijagnostikom,vec pjeske,vizuelnom provjerom stampanih ploca .eto neko je dao hint da je relej ,izvadi ga ,skini plasticni poklopac i pregledaj vidi li se na glavnim kontaktima da je pukao kalaj.

Image

Image
E provjerit cu, hvala vam pumo :sax:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#37764 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

nea na ćemu,nadam se da ces rijesit bez nekih vecih troskova ,mislim takav kvar je pickin dim popravit,samo se smoris dok pronadjes sta je :roll:
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#37765 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

bitanga_sa_otesa wrote: 30/10/2021 21:40 nea na ćemu,nadam se da ces rijesit bez nekih vecih troskova ,mislim takav kvar je pickin dim popravit,samo se smoris dok pronadjes sta je :roll:
piĆkin
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#37766 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

oruzana_pobuna wrote: 30/10/2021 22:05

piĆkin
fala na ispravKi :D
User avatar
bordo gandalf
Posts: 10216
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#37767 Re: FIAT GRANDE PUNTO 1.3 MULTIJET (DIZEL)

Post by bordo gandalf »

Lanac vjerovatno
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#37768 Re: FIAT GRANDE PUNTO 1.3 MULTIJET (DIZEL)

Post by Optimist »

Lanac ti je za zamjenu. Nemoj odugovlaciti sa servisom da ti ne bi preskocio.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83539
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#37769 Re: FIAT GRANDE PUNTO 1.3 MULTIJET (DIZEL)

Post by _BataZiv_0809 »

APOLONYE wrote: 30/10/2021 21:12 Kupio sam nedavno ovaj auto jer mi se učinio povoljno (2012. godina). Kad radi na štangasu čujem povremeno neko pucketanje (moj doživljaj najbliže ono kad plin palite na šporetu pa pritiskate dugme da baci iskru). Prije nego posjetim majstora volio bih čuti nečije mišljenje, pogotovo nekoga tko je vozao ovaj auto? Može li to imati veze s lancem umjesto zupčastog remena?
Drugo, volio bih čuti iskustva s ovim autom?
Prebačeno

Imas odgovore @bordo gandalf i @Optimist
zigson
Posts: 4821
Joined: 04/04/2015 22:17

#37770 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

avijon wrote: 30/10/2021 21:05
zigson wrote: 30/10/2021 21:03

Vergla kad se to desi ali ne upali, onda izvadim kljuc dam kontakt par puta i upali normalno bez greske ikakve. Rekose mi ibs senzor na pametnoj klemi, zamijenio i opet isto se desava, skidao taj senzor opet se desava. Ali samo kad je hladno vrijeme, preko ljeta nije nijednom se desilo
relej za pumpu goriva, stavi nov
Evo rijesen danas kvar, relej kod procesora motora, kojem je funkcija da zagrije taj procesor, ili tako nesto nisam tacno siguran, 40km nov kod tomica. Dobro je :mrgreen: hvala svima na pomoci svakako
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#37771 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

zigson wrote: 01/11/2021 23:13
avijon wrote: 30/10/2021 21:05

relej za pumpu goriva, stavi nov
Evo rijesen danas kvar, relej kod procesora motora, kojem je funkcija da zagrije taj procesor, ili tako nesto nisam tacno siguran, 40km nov kod tomica. Dobro je :mrgreen: hvala svima na pomoci svakako
Eto super nek je rjeseno :thumbup:
Kako i ko je dijagnosticirao?
User avatar
aditon
Posts: 4661
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#37772 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by aditon »

Pozdrav ekipa

jučer mi se upalila lampica, u toku vožnje, za ručnu kočnicu. Isto tako, nakon nekog vremena se i ugasila, pa ponovo upalila...taj trend se nastavio i danas.. Ono što sam primjetio jeste da se upali ako puni smotam, nevažno na koju stranu...ili mi se samo čini da sam "prokužio sistem". O čemu se radi, obzirom da je taj indikator u crvenoj boji, ne želim da rizikujem bilo šta. Da li on signalizira možda nivo kočione tečnosti? Ili je samo neki senzor poludio? U pitanju je je Mazda 6, 2012 god., 2,2 dizel.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#37773 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

počela miješati kočiono ulje i antifriz, nalij malo vode iz visočkih piramida u posudu za rashladnu tečnost..
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#37774 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

aditon wrote: 02/11/2021 08:50 Pozdrav ekipa

jučer mi se upalila lampica, u toku vožnje, za ručnu kočnicu. Isto tako, nakon nekog vremena se i ugasila, pa ponovo upalila...taj trend se nastavio i danas.. Ono što sam primjetio jeste da se upali ako puni smotam, nevažno na koju stranu...ili mi se samo čini da sam "prokužio sistem". O čemu se radi, obzirom da je taj indikator u crvenoj boji, ne želim da rizikujem bilo šta. Da li on signalizira možda nivo kočione tečnosti? Ili je samo neki senzor poludio? U pitanju je je Mazda 6, 2012 god., 2,2 dizel.
Moze biti manjak kocione tecnosti u posudi.

Provjeri nivo, ako je uredu, onda nemoj vise motat puni i rijesio si problem. :)
User avatar
aditon
Posts: 4661
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#37775 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by aditon »

black_adrian wrote: 02/11/2021 08:51 počela miješati kočiono ulje i antifriz, nalij malo vode iz visočkih piramida u posudu za rashladnu tečnost..
da li će biti potrebno promijeniti kočiono ulje ako je došlo do miješanja?
Post Reply