IRAN

Post Reply
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#3776 Re: IRAN

Post by nellington »

Kindzadza wrote:
amoninan wrote:Poboljšana verzija balističkog projektila zemlja-zemlja Fateh 110 - koji je kopija kineskog DF-11A. Nije petarda, to je sigurno.
Koji je domet? Je li kadar da nosi nuk.boj. glavu?
DF-11A bez problema može. Domet ~400 km sa nazivnom preciznošću.
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#3777 Re: IRAN

Post by amoninan »

Ako može dejstvovati kao DF 11A i ako ima dobro upravljanje povrh toga, onda je zmaj.
Testiranja su ispunila očekivanja. No, znaš kako je, na završnu ocjenu uvijek moraš sačekati ratne okolnosti.
Kindzadza wrote:
amoninan wrote:Poboljšana verzija balističkog projektila zemlja-zemlja Fateh 110 - koji je kopija kineskog DF-11A. Nije petarda, to je sigurno.
Koji je domet? Je li kadar da nosi nuk.boj. glavu?
300km, nosi do 650kg eklopziva. Šta misliš?
Pa i Shabab 3 može nositi n. bojevu glavu.
"Khalij Fars", ta na klipu, je specijalno dizajnirana za dejstvo na moru (antiship missile, dakle protiv vojnih brodova. Zato i nosi simptomatičan naziv, na naški "Perzijski zaljev".
User avatar
AlienBiH
Posts: 319
Joined: 21/03/2011 17:42

#3778 Re: IRAN

Post by AlienBiH »

@Republic if Bosnia

Izadji malo iz te svoje ljusture. Gledaj objektivno na stvari. Poslusaj neki i savjet, nije na odmet.
Ja ti kazem, jbte Iran. Ne zanima me zato sto je to muslimanska zemlja. Da je ortodoksno krscansko desnicarska, i da se prema njoj nepravedne stvari dogadjaju, ja bi, a vjerujem i mnogi ovde, isto razmisljali.

Znaci, prestani gledat samo javne tv kuce, nego provjeri info na vise strana, pa donesi zakljucak shodno tome.

Zelen si, malo zbunjen,i to je normalno. Ali nije normalno biti tvrdoglav ko mazga. sry...
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#3779 Re: IRAN

Post by Murat Sabanovic »

@Republic if Bosnia

izvini stari ,moze jedno pitanje ?! jesi li ti jevrej ?

pitam te ovo, iz razloga , jer si se toliko okomio na iran, kao da su ti nesto nazao ucinili .
Republic of Bosnia
Posts: 90
Joined: 29/11/2006 02:45

#3780 Re: IRAN

Post by Republic of Bosnia »

Ne druze, ja sam ti Bosanac ateista porijeklom musliman, ako te bas interesuje. Zaboli mene covjece za Iran samo me fascinira ta podrska za njih, jer apslutno nema smisla da "nasi" ljudi pdrzavaju Iran sa kojim mi ne dijelimo nikakve vrijednosti. kod nekih ovdje, koliko shvatam, to nije podrska za Iran vec cisto antiamerikanizam.
Samim time to je i "anti-zapadnost" i apsolutno je krivi razlog da se podrzava Iran.

Ja ovde navedem neke primjere kako je Iran ludi tiranski rezim, ali oni to ignorisu i velicaju njihove mocne rakete? :-)
Nista ja protiv Iranskog naroda nemam. ustavri meni je njih zao jer nisu slobodni kao vecina nas. :(
nuki_cika
Posts: 1155
Joined: 06/07/2010 16:19

#3781 Re: IRAN

Post by nuki_cika »

Republic of Bosnia wrote:Ne druze, ja sam ti Bosanac ateista porijeklom musliman, ako te bas interesuje. Zaboli mene covjece za Iran samo me fascinira ta podrska za njih, jer apslutno nema smisla da "nasi" ljudi pdrzavaju Iran sa kojim mi ne dijelimo nikakve vrijednosti. kod nekih ovdje, koliko shvatam, to nije podrska za Iran vec cisto antiamerikanizam.
Samim time to je i "anti-zapadnost" i apsolutno je krivi razlog da se podrzava Iran.

Ja ovde navedem neke primjere kako je Iran ludi tiranski rezim, ali oni to ignorisu i velicaju njihove mocne rakete? :-)
Nista ja protiv Iranskog naroda nemam. ustavri meni je njih zao jer nisu slobodni kao vecina nas. :(
Podržavam i ja IRAN,pa imas li šta protiv? :D
Hajd ovaj prvi dio si donekle u pravu,ali ovaj drugi dio bolje da nisi ni pisao.Vama ateistima sve sto je dobro i u skladu sa vjerom ne valja,a znam ja još tih ateista koji razmišljaju tako kao ti.Sta,možda treba američka demokratija da zavlada teheranskim ulicama,da ih oni uce kulturi i ljudskim pravima,jel?
Šerijatski nacin vladavine je nabolji i najsavršeniji nacin vladavine.Nedavno 16 dilera javno obješeno na trgu u Teheranu-tako i treba,a ne ko kod nas,pa vidimo gdje smo i dokle smo dogurali.Ugledajmo se na zapad.Ugledajmo se na k... :x
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#3782 Re: IRAN

Post by snaga_znanja »

nuki_cika wrote:
Republic of Bosnia wrote:Ne druze, ja sam ti Bosanac ateista porijeklom musliman, ako te bas interesuje. Zaboli mene covjece za Iran samo me fascinira ta podrska za njih, jer apslutno nema smisla da "nasi" ljudi pdrzavaju Iran sa kojim mi ne dijelimo nikakve vrijednosti. kod nekih ovdje, koliko shvatam, to nije podrska za Iran vec cisto antiamerikanizam.
Samim time to je i "anti-zapadnost" i apsolutno je krivi razlog da se podrzava Iran.

Ja ovde navedem neke primjere kako je Iran ludi tiranski rezim, ali oni to ignorisu i velicaju njihove mocne rakete? :-)
Nista ja protiv Iranskog naroda nemam. ustavri meni je njih zao jer nisu slobodni kao vecina nas. :(
Podržavam i ja IRAN,pa imas li šta protiv? :D
Hajd ovaj prvi dio si donekle u pravu,ali ovaj drugi dio bolje da nisi ni pisao.Vama ateistima sve sto je dobro i u skladu sa vjerom ne valja,a znam ja još tih ateista koji razmišljaju tako kao ti.Sta,možda treba američka demokratija da zavlada teheranskim ulicama,da ih oni uce kulturi i ljudskim pravima,jel?
Šerijatski nacin vladavine je nabolji i najsavršeniji nacin vladavine.Nedavno 16 dilera javno obješeno na trgu u Teheranu-tako i treba,a ne ko kod nas,pa vidimo gdje smo i dokle smo dogurali.Ugledajmo se na zapad.Ugledajmo se na k... :x
Image
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#3783 Re: IRAN

Post by Murat Sabanovic »

Republic of Bosnia wrote:Ne druze, ja sam ti Bosanac ateista porijeklom musliman, ako te bas interesuje. Zaboli mene covjece za Iran samo me fascinira ta podrska za njih, jer apslutno nema smisla da "nasi" ljudi pdrzavaju Iran sa kojim mi ne dijelimo nikakve vrijednosti. kod nekih ovdje, koliko shvatam, to nije podrska za Iran vec cisto antiamerikanizam.
Samim time to je i "anti-zapadnost" i apsolutno je krivi razlog da se podrzava Iran.

Ja ovde navedem neke primjere kako je Iran ludi tiranski rezim, ali oni to ignorisu i velicaju njihove mocne rakete? :-)
Nista ja protiv Iranskog naroda nemam. ustavri meni je njih zao jer nisu slobodni kao vecina nas. :(
zar zaista mislis da smo slobodni?! razmisli malo ...internet, kreditna kartica,navigacioni sistem,mobilni,biometrijski dokumenti. mi smo non stop pod lupom . iranci su 10 puta slobodniji nego amerikanci,englezi,francuzi,nijemci.eh, sad sto na zapadu covjek moze paradirati ulicom i pokazivati anus je druga stvar.
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#3784 Re: IRAN

Post by snaga_znanja »

Murat Sabanovic wrote:
Republic of Bosnia wrote:Ne druze, ja sam ti Bosanac ateista porijeklom musliman, ako te bas interesuje. Zaboli mene covjece za Iran samo me fascinira ta podrska za njih, jer apslutno nema smisla da "nasi" ljudi pdrzavaju Iran sa kojim mi ne dijelimo nikakve vrijednosti. kod nekih ovdje, koliko shvatam, to nije podrska za Iran vec cisto antiamerikanizam.
Samim time to je i "anti-zapadnost" i apsolutno je krivi razlog da se podrzava Iran.

Ja ovde navedem neke primjere kako je Iran ludi tiranski rezim, ali oni to ignorisu i velicaju njihove mocne rakete? :-)
Nista ja protiv Iranskog naroda nemam. ustavri meni je njih zao jer nisu slobodni kao vecina nas. :(
zar zaista mislis da smo slobodni?! razmisli malo ...internet, kreditna kartica,navigacioni sistem,mobilni,biometrijski dokumenti. mi smo non stop pod lupom . iranci su 10 puta slobodniji nego amerikanci,englezi,francuzi,nijemci.eh, sad sto na zapadu covjek moze paradirati ulicom i pokazivati anus je druga stvar.
:lol: :lol: :lol:

Ovo fakat moze u anale smijesnih postova. Boze sacuvaj.
User avatar
Intimus
Posts: 818
Joined: 22/09/2009 22:22
Location: rahmetli sa-x

#3785 Re: IRAN

Post by Intimus »

Republic of Bosnia wrote:Ne druze, ja sam ti Bosanac ateista porijeklom musliman, ako te bas interesuje. Zaboli mene covjece za Iran samo me fascinira ta podrska za njih, jer apslutno nema smisla da "nasi" ljudi pdrzavaju Iran sa kojim mi ne dijelimo nikakve vrijednosti. kod nekih ovdje, koliko shvatam, to nije podrska za Iran vec cisto antiamerikanizam.
Samim time to je i "anti-zapadnost" i apsolutno je krivi razlog da se podrzava Iran.

Ja ovde navedem neke primjere kako je Iran ludi tiranski rezim, ali oni to ignorisu i velicaju njihove mocne rakete? :-)
Nista ja protiv Iranskog naroda nemam. ustavri meni je njih zao jer nisu slobodni kao vecina nas. :(
Izgleda da baš imaš!? Ili nećeš ili ne možeš da razumiješ neke stvari!
Nije u pitanju nikakav antiamerikanizam, već principijelan stav. Otkud Americi pravo da određuje kako će živjeti narod u Iranu?! Niti su od tog istog naroda pozvani da im pomognu, niti im je neko dao mandat za to.
I kad smo već kod ljudskih prava i sloboda, evo, složiću se da se (i) u Iranu ista krše, da mnogo toga nije u skladu sa dostignutim stepenom ljudskih prava i sloboda.Isto tako, po izvještajima gotovo svih vladinih i nevladinih agencija i kozna koliko organizacija koje se bave ovom problematikom isto ili gore stanje je u Kini.
Obzirom da je jedina briga i namjera zapadnih zemalja (predvođenih Amerikom) uvođenje demokratije i zaštita ljudskih prava širom svijeta, obećavam i zaklinjem se da ću, nakon što Amerika sruši režim u Kini i kineskom narodu donese blagostanje, ja biti među prvim dobrovoljcima da to isto uradimo i u Iranu... :-) :mrgreen:
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#3786 Re: IRAN

Post by Murat Sabanovic »

snaga_znanja wrote:
Murat Sabanovic wrote:
Republic of Bosnia wrote:Ne druze, ja sam ti Bosanac ateista porijeklom musliman, ako te bas interesuje. Zaboli mene covjece za Iran samo me fascinira ta podrska za njih, jer apslutno nema smisla da "nasi" ljudi pdrzavaju Iran sa kojim mi ne dijelimo nikakve vrijednosti. kod nekih ovdje, koliko shvatam, to nije podrska za Iran vec cisto antiamerikanizam.
Samim time to je i "anti-zapadnost" i apsolutno je krivi razlog da se podrzava Iran.

Ja ovde navedem neke primjere kako je Iran ludi tiranski rezim, ali oni to ignorisu i velicaju njihove mocne rakete? :-)
Nista ja protiv Iranskog naroda nemam. ustavri meni je njih zao jer nisu slobodni kao vecina nas. :(
zar zaista mislis da smo slobodni?! razmisli malo ...internet, kreditna kartica,navigacioni sistem,mobilni,biometrijski dokumenti. mi smo non stop pod lupom . iranci su 10 puta slobodniji nego amerikanci,englezi,francuzi,nijemci.eh, sad sto na zapadu covjek moze paradirati ulicom i pokazivati anus je druga stvar.
:lol: :lol: :lol:

Ovo fakat moze u anale smijesnih postova. Boze sacuvaj.
udri se ...
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#3787 Re: IRAN

Post by mO k3 »

Republic of Bosnia wrote:Ne druze, ja sam ti Bosanac ateista porijeklom musliman, ako te bas interesuje. Zaboli mene covjece za Iran samo me fascinira ta podrska za njih, jer apslutno nema smisla da "nasi" ljudi pdrzavaju Iran sa kojim mi ne dijelimo nikakve vrijednosti. kod nekih ovdje, koliko shvatam, to nije podrska za Iran vec cisto antiamerikanizam.
Samim time to je i "anti-zapadnost" i apsolutno je krivi razlog da se podrzava Iran.

Ja ovde navedem neke primjere kako je Iran ludi tiranski rezim, ali oni to ignorisu i velicaju njihove mocne rakete? :-)
Nista ja protiv Iranskog naroda nemam. ustavri meni je njih zao jer nisu slobodni kao vecina nas. :(
:-) Koliko trolas ... ili si musliman ili si ateista ,to ja sam ateista porijeklom musliman nidze veze :lol: :lol:
Republic of Bosnia
Posts: 90
Joined: 29/11/2006 02:45

#3788 Re: IRAN

Post by Republic of Bosnia »

zagazaga wrote:Image

vi napisete dvije stranice, pa ja onda brisem, pa vi opet pisete....e necemo tako vise, BUJRUM
nemaju argumente da pokazu Iran kao "normalnu" odgovornu zemlju pa onda udlutaju na Ameriku, Izrael, S Arabiju, teorije zavjere, kolonizam....bilo sta, samo da ne komentarisemo pravu istinu o Iranu.
Republic of Bosnia
Posts: 90
Joined: 29/11/2006 02:45

#3789 Re: IRAN

Post by Republic of Bosnia »

.....
Last edited by Anonymous on 09/01/2012 19:46, edited 1 time in total.
Reason: OPOMENA pred ban!
Republic of Bosnia
Posts: 90
Joined: 29/11/2006 02:45

#3790 Re: IRAN

Post by Republic of Bosnia »

@zagazaga
obrisa mi post...?

kako ne razumijes da je to citava poenta. Oni pricaju o tiraniji kao o necemu dobrom a pri tome zive u demokratiji.Ako na trenutak zamisle da zive u Iranu shvatit ce da Iranski rezim ne treba podrzavati.
Kindzadza
Posts: 240
Joined: 24/11/2011 09:43

#3791 Re: IRAN

Post by Kindzadza »

@amoninan, @nellington, hvala za odgovore.

Sta mislite da li su S-300 sa videa (strana 152) neka montaza, ili su im Rusi uprkos obecanju zapadu da nece, isporucili naruceni sistem PVO-a?

Edit:
Ahmedinadzed na turneji po Latinksoj Americi... Danas u Karakasu!
http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=572435

Hugo Cavez: Venecuela je zahvaljujući iranskoj pomoći izgradila 14.000 kuća, kao i fabrike u kojima se proizvode prehrambeni proizvodi, traktori i vozila. :thumbup:
Last edited by Kindzadza on 09/01/2012 23:43, edited 1 time in total.
severin
Posts: 744
Joined: 09/02/2011 20:25

#3792 Re: IRAN

Post by severin »

ma svaka cast u svakom slucaju iranu ljudi imaju svoje ja :) ako nista nekuca im banka na vrata.. ne igraju kako drugi sviraju i da istraju na kraju protiv ovih danasnjih demona sa bolesnim ambicijama....
User avatar
Spejs
Posts: 286
Joined: 14/07/2011 18:00

#3793 Re: IRAN

Post by Spejs »

Kindzadza wrote:@amoninan, nellington, hvala za odgovore.

Sta mislite da li su S-300 sa videa (strana 152) neka montaza, ili su im Rusi uprkos obecanju zapadu da nece, isporucili naruceni sistem PVO-a?
Sustav S-300 je odbrambeno oružje i ne spada pod sankcije koje je i Rusija podržala.

Da li su ga zaista prodali, ili se radi o blefu, vjeruj da na ovom forumu ti na to niko ne može dati tačan odgovor.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#3794 Re: IRAN

Post by heckler »

Spejs wrote:
Kindzadza wrote:@amoninan, nellington, hvala za odgovore.

Sta mislite da li su S-300 sa videa (strana 152) neka montaza, ili su im Rusi uprkos obecanju zapadu da nece, isporucili naruceni sistem PVO-a?
Sustav S-300 je odbrambeno oružje i ne spada pod sankcije koje je i Rusija podržala.

Da li su ga zaista prodali, ili se radi o blefu, vjeruj da na ovom forumu ti na to niko ne može dati tačan odgovor.

Imas par opcija ovdje.

1) I Zagrebom je paradirao S-300 sistem na vojnoj paradi pa se kasnije pokazalo da je samo hrpa gvozdja za reciklazu bez ostalih potrebih komponenti. (bilo je patki da je bas i taj zavrsio u Iranu).

2) Druga prica je da su Bjelorusi prodali svoje

3) Treca prica je da je iz Libije dosao

4) Cetvrta je da su i rusi poceli slati djelove

5) Peta je da ce Iranci sami poceti kopirati sistem.


Helem, nema smisla ni pokusati nagadjati o cemu se tu radi.
Kindzadza
Posts: 240
Joined: 24/11/2011 09:43

#3795 Re: IRAN

Post by Kindzadza »

Spejs wrote:
Kindzadza wrote:@amoninan, nellington, hvala za odgovore.
Sta mislite da li su S-300 sa videa (strana 152) neka montaza, ili su im Rusi uprkos obecanju zapadu da nece, isporucili naruceni sistem PVO-a?
Sustav S-300 je odbrambeno oružje i ne spada pod sankcije koje je i Rusija podržala.
Da li su ga zaista prodali, ili se radi o blefu, vjeruj da na ovom forumu ti na to niko ne može dati tačan odgovor.
I on je bio pod embargom, tj. zaustavljena je (dogovorena/placena) isporuka od strane Rusa.
User avatar
Spejs
Posts: 286
Joined: 14/07/2011 18:00

#3796 Re: IRAN

Post by Spejs »

Pa da, možemo samo nagađati.

Iran tvrdi da su još 2007 uplatili Rusima lovu za sustva S-300 i da ga do danas nisu dobili, u što ja po malo sumnjam.

Isto tako imamo slike sa vojnih testiranja gdje iranska vojska paradira sa tim sustavom tvrdeći da je to njihov vlastiti modernizovani i poboljšani sustav S-200.

Sad, ili su Iranci stvarno napravili vlastiti ili su im ga Ruje utalile za taj novac niko ne može znati.

Priče o bjeloruskim,hrvatskim a pogotovo Gadafijevim sustavima me mogu samo nasmijati!
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#3797 Re: IRAN

Post by amoninan »

Pa, u slučaju da ove psihološke igrarije pređu u nešto ozbiljnije, Rusi a i Kinezi će bez svake sumnje opskrbiti Iran svojim sistemima koji Iranu budu neophodni. Tako da, i u slučaju da nemaju S300 trenutno, šanse da će ga imati kad bude trebalo su jako izgledne. I ne samo S300. Uglavnom, goriće cjeli region pa i šire.
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#3798 Re: IRAN

Post by simpozijum delirijum »

Kindzadza wrote:
amoninan wrote:Poboljšana verzija balističkog projektila zemlja-zemlja Fateh 110 - koji je kopija kineskog DF-11A. Nije petarda, to je sigurno.
Koji je domet? Je li kadar da nosi nuk.boj. glavu?
najvjerovatnije Kineska tehnologija , nije prvi niti zadnji put da Kinezi i vise negoli Rusija velikodusno dijele vojnu tehnologiju sa Iranom ( naravno za masne pare i pouzdaniji od korumpiranih Rusa )
Izraelska fregata je pogodjena 2008 Hezbolahovom protu-brodskom raketom Kineske proizvodnje C-802
i to je stara verzija od prije 20 i kusur godina , Kinezi ih prodaju dzabana posto imaju nove rakete
e pa ako tehnoloski nadmocne i izvjezbane Izraelce pogadjaju i to starim raketama sta ce im tek ovo cudo odraditi :lol:
DF-11A originalna Kineska verzija nije za izvoz i ima domet oko 1500 Km i leti 6 puta brze od zvuka !
navodno su je uspjesno testirali , efikasna je samo protiv velikih plovecih ciljeva a to je nosac aviona ili krstarica ili desantni brodovi , ali mora imati i satelitsko i radarsko vodjenje , a bojeva glava ima takodjer ( vojna tajna koji Kinezi strogo cuvaju ) ima valjda vise senzora za samonavodjenje
Iranska verzija je manja i kracega dometa , pa je navode radarima sa kopna , garant ' kinezi im prodali slabiju kopiju ali dovoljno ubitacnu
jedan pogodak i kraj price , cak i za nosac aviona
Amerikanci nemaju nikakvu odbranu od ove vrste projektila i to su priznali
User avatar
Intimus
Posts: 818
Joined: 22/09/2009 22:22
Location: rahmetli sa-x

#3799 Re: IRAN

Post by Intimus »

amoninan wrote:Pa, u slučaju da ove psihološke igrarije pređu u nešto ozbiljnije, Rusi a i Kinezi će bez svake sumnje opskrbiti Iran svojim sistemima koji Iranu budu neophodni. Tako da, i u slučaju da nemaju S300 trenutno, šanse da će ga imati kad bude trebalo su jako izgledne. I ne samo S300. Uglavnom, goriće cjeli region pa i šire.
Od Kine bi se možda i mogla očekivati neka pomoć, a od Rusije vrlo teško. Od raspada SSSR-a pa naovamo Rusi se baš i nisu pokazali kao pouzdan saveznik.
Ne mogu tvrditi (i ne želim da ovo shvatite kao još jednu u nizu "teorija zavjere"), ali mi se čini da su Amerika i Rusija poodavno napravile nekakav deal o nenapadanju i razgraničenju teritorija i interesa, onako u stilu onog stiha: "...kralj na cara udariti neće..."! U posljednjih 20-ak godina sve njihove konfrontacije i vojne intervencije bilo Amerike ili Rusije završavale su "izražavanjem zabrinutosti", "žaljenja" i sl., kao i najčešće suzdržanošću jedne od strana prilikom glasanja u VS UN-a.
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#3800 Re: IRAN

Post by amoninan »

Intimus wrote:
amoninan wrote:Pa, u slučaju da ove psihološke igrarije pređu u nešto ozbiljnije, Rusi a i Kinezi će bez svake sumnje opskrbiti Iran svojim sistemima koji Iranu budu neophodni. Tako da, i u slučaju da nemaju S300 trenutno, šanse da će ga imati kad bude trebalo su jako izgledne. I ne samo S300. Uglavnom, goriće cjeli region pa i šire.
Od Kine bi se možda i mogla očekivati neka pomoć, a od Rusije vrlo teško. Od raspada SSSR-a pa naovamo Rusi se baš i nisu pokazali kao pouzdan saveznik.
Ne mogu tvrditi (i ne želim da ovo shvatite kao još jednu u nizu "teorija zavjere"), ali mi se čini da su Amerika i Rusija poodavno napravile nekakav deal o nenapadanju i razgraničenju teritorija i interesa, onako u stilu onog stiha: "...kralj na cara udariti neće..."! U posljednjih 20-ak godina sve njihove konfrontacije i vojne intervencije bilo Amerike ili Rusije završavale su "izražavanjem zabrinutosti", "žaljenja" i sl., kao i najčešće suzdržanošću jedne od strana prilikom glasanja u VS UN-a.
Burazeru, upravo taj balans o kojem govoriš bi bio narušen američkom invazijom na Iran s ciljem promjene režima.
Rusija i Kina u slučaju rata sigurno neće ostati po strani, i izražavat zabrinutost.
Post Reply