Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#37651 Re: Zeničani

Post by Throttle »

clio_dci120 wrote:Ma meni je samo sporna cijena klupa i to sto je simptomaticno sto Glovis dobi tender.
Pa gdje si procitao koliko je klupa? Mislim, vjerujem da je neka zavala kao i inace kod nas al eto ne znam koliko je jedna jer je projekat sa vise segmenata(nije kao npr kad su postavili one po gradu i kad podijelis cifru sa brojem klupa ispalo da je 1400 il koliko vec)
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#37652 Re: Zeničani

Post by smartXL »

Nekad se moglo svasta izvoditi kad tenderi nisu išli po sistemu javne nabavke, nego po prikupljenim ponudama (Nema uvida, ne vidi svako zahtjev za ponudu...)
Od 1.1.2020. Svi tender iz postupka javne nabavke su obavezne da idu na e-aukciju, a to je da se ponudjaci medjusobno takmice ko će dati najjeftiniji ponudu, kad pogledaju ostale ponuđaće.

To je ovako dosta dobra stvar, gdje ponude znanju poprilično pasti.
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#37653 Re: Zeničani

Post by Kralj Tvrtko I. »

Što se tiće rudnika, ovo što se dešava može razumiti samo neko ko radi tamo. Ima par uhljupa koji nikad za svoj radni vijek u rudniku nisu radili i sad je došlo vrijeme da moraju raditi i zaraditi platu. Eh ti par desetina uhljupa to neće tako i odlučili su sjebati rudnik i ostale rudare...nas 1400.
Uz nagovor smrada, seljačine, nepismene i ortodoksne, Dogloda Smaje su večinom radnici iz Stranjana tužili rudnik zbog neuplačenih doprinosa.
Taj nepismeni smrad je objasnio ljudima da će oni te pare dobiti u kešu...pa su tako svi otišli i zaletili se tužiti...Ali, kao nepismeni ljudi, ne kontaju da iako dobiju tužbu, da samo koristi ima porezna uprava. Jer će rudnik samo uplatiti doprinose, a ti isti, će ostato na ulici jer u tom slučaju ide stečaj rudnika jer se radi o večoj sumi novca koju trenutno, rudnik ne može podnijeti.
Eto toliko o tome...

Praksa rudnika je, zbog nagomilanih dugova, pio i zdravstvo se uplačuje svakom radniku ali po odlasku u pemziju. Znaći niko nije zakinut. I zato mi ostali smatramo da je bolje da se i na taj način to isplacuje nego da se zatvara rudnik i da ostaješ bez posla... Znamo mi i da to nije uredu tako ali...drugačije ne može trenutno i mi smo mišljenja i stava da se to i u buduče tako nastavi...bolje nego stečaj.

Međutim, ovi neradnici smtraju da je bolje ovo drugo...tako da sada imamo situaciju....
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#37654 Re: Zeničani

Post by Jimmy McNulty »

Pa uglavnom većina "državnih" firmi i posluje tako da tek po odlasku u penziju uplate sve, mati mi za 6 mjeseci ide u penziju nakon 40 godina staža, a nema upisanih 15-ak godina. Da isplaćuju sve odmah davno bi ova država u stečaj otišla.
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#37655 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Da, cinjenica jeste da je Doglod Smajo pravi primjer kako neko ko se ne bi trebao pitati ni za sta u ovome gradu, fakticki upravlja nekim bitnim procesima koji se mogu odraziti na grad.
No, ipak, uzrok problema nije nepismena seljobercina Doglod Smajo, nego sve predhodne uprave rudnika, kao i visa politika preko Elektroprivrede.
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#37656 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Jimmy McNulty wrote:Pa uglavnom većina "državnih" firmi i posluje tako da tek po odlasku u penziju uplate sve, mati mi za 6 mjeseci ide u penziju nakon 40 godina staža, a nema upisanih 15-ak godina. Da isplaćuju sve odmah davno bi ova država u stečaj otišla.
Da , ali tu dodjemo do toga da djeca rudara imaju zdravstveno, a djeca teta sa trafika koje rade na crno nemaju. Nije posteno nikako.
Zakon treba biti isti za sve, nisi uplatio zdravstveno, nema lijecenja.Ili uvedi besplatno licenje za sve.

P.S. Tete sa trafika su samo slika i prilika svih drugih obespravljenih radnika, tipa Metalno, Borac i sl.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#37657 Re: Zeničani

Post by Jimmy McNulty »

Naravno da zakon treba bit isti za sve, ali nikad nije bio nit će ikad bit. Zato i odlaze cijele porodice.
moet-perignon
Posts: 611
Joined: 04/02/2015 13:32

#37658 Re: Zeničani

Post by moet-perignon »

Jimmy McNulty wrote:Naravno da zakon treba bit isti za sve, ali nikad nije bio nit će ikad bit. Zato i odlaze cijele porodice.

al' ne kuzim, kako se moze vjerovati nekome sto se zove smajo doglod?
priznajem da se trudim da nemam predrasude, ali totalno me ova kombinacija imena i prezimena zbunjuje.

kako se ikako desilo da vjeruju tipu sto se zove smajo, pa doglod?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65962
Joined: 03/08/2010 19:04

#37659 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

kako bi se neko trebao zvati pa da mu se stoprocentno vjeruje?
moet-perignon
Posts: 611
Joined: 04/02/2015 13:32

#37660 Re: Zeničani

Post by moet-perignon »

kakavdanakneiskustvu wrote:kako bi se neko trebao zvati pa da mu se stoprocentno vjeruje?

samo da nije smajo doglod. :)
i, mozda, fuad kasumovic, bakir izetbegovic, dodik milorad, slobodan milosevic, alija izetbegovic, franjo tudjman, ante pavelic, marko perkovic thompson, kolinda grabar kitarevic i tako to.

ova kombinacija imena zaudara na jednoobraznost i cisti oportunizam i glupost. :)

recimo, ako se neko zove Jovanka Budisaljevic Broz, ili Diana Budisaljevic, Ante Markovic, Jovan jovanovic Zmaj, Dzemal Bijedic, Kemal Kapetanvic nekako ulijeva povjerenje. :)

kad naglas izgovoris prva imena, osjecas da nesto skripi i nije iskreno. i, po meni, kamo srece da ih nikada nismo imali priliku vidjeti.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65962
Joined: 03/08/2010 19:04

#37661 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

ne znam,meni to tukne na nesto,nesto ruzno
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#37662 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Kralj Tvrtko I. wrote:Što se tiće rudnika, ovo što se dešava može razumiti samo neko ko radi tamo. Ima par uhljupa koji nikad za svoj radni vijek u rudniku nisu radili i sad je došlo vrijeme da moraju raditi i zaraditi platu. Eh ti par desetina uhljupa to neće tako i odlučili su sjebati rudnik i ostale rudare...nas 1400.
Uz nagovor smrada, seljačine, nepismene i ortodoksne, Dogloda Smaje su večinom radnici iz Stranjana tužili rudnik zbog neuplačenih doprinosa.
Taj nepismeni smrad je objasnio ljudima da će oni te pare dobiti u kešu...pa su tako svi otišli i zaletili se tužiti...Ali, kao nepismeni ljudi, ne kontaju da iako dobiju tužbu, da samo koristi ima porezna uprava. Jer će rudnik samo uplatiti doprinose, a ti isti, će ostato na ulici jer u tom slučaju ide stečaj rudnika jer se radi o večoj sumi novca koju trenutno, rudnik ne može podnijeti.
Eto toliko o tome...

Praksa rudnika je, zbog nagomilanih dugova, pio i zdravstvo se uplačuje svakom radniku ali po odlasku u pemziju. Znaći niko nije zakinut. I zato mi ostali smatramo da je bolje da se i na taj način to isplacuje nego da se zatvara rudnik i da ostaješ bez posla... Znamo mi i da to nije uredu tako ali...drugačije ne može trenutno i mi smo mišljenja i stava da se to i u buduče tako nastavi...bolje nego stečaj.

Međutim, ovi neradnici smtraju da je bolje ovo drugo...tako da sada imamo situaciju....
Ali taj Smajo nije sigurno osmislio taj plan. Ima neko ko savjetuje Smaju i sve se to smisljeno radi. Sad da li je to iz stranke SDA ili SBB, nebitno. Uglavnom neko njemu instrukcije daje, ne radi on to na svoju ruku.
moet-perignon
Posts: 611
Joined: 04/02/2015 13:32

#37663 Re: Zeničani

Post by moet-perignon »

kakavdanakneiskustvu wrote:ne znam,meni to tukne na nesto,nesto ruzno

ako mislis na prvi red imena i prezimena, dakako da vonja. ima takvih jos beskonacno. na srecu, na racun ovih drugih, svijet opstaje.
samo sto su ovi prvi toliko fiksirali da su mesije. obicno im se stosta ruznog u glavi desava, da drugima oko sebe naudjuju.
zbog takvih se pitam, gdje je do vraga Bog zbrisao i zasto nista ne poduzima, jer rudari vjeruju tipu koji se zove smajo doglod?
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#37664 Re: Zeničani

Post by channel10 »

clio_dci120 wrote:http://www.zenica.ba/aktuelnosti/vijest ... c6e591c913

18 setova klupa koje su postavljene na Smetovima kosta 140.000 maraka!!! Pa Boze dragi, zar je moguce ovako otvoreno da .... :run:
I to pogadjate opet, izvodjac radova je Glovis :izet:
Zar ti nisi pravnik i zar ne bi trebao procitati svaku rijec sa tog linka i izvesti ispravan zakljucak, a ne lupati ko Maksim po diviziji?
Pretjerujes malo...

Edit: sad vidim da su drugi vec reagovali ...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65962
Joined: 03/08/2010 19:04

#37665 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

moet-perignon wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:ne znam,meni to tukne na nesto,nesto ruzno

ako mislis na prvi red imena i prezimena, dakako da vonja. ima takvih jos beskonacno. na srecu, na racun ovih drugih, svijet opstaje.
samo sto su ovi prvi toliko fiksirali da su mesije. obicno im se stosta ruznog u glavi desava, da drugima oko sebe naudjuju.
zbog takvih se pitam, gdje je do vraga Bog zbrisao i zasto nista ne poduzima, jer rudari vjeruju tipu koji se zove smajo doglod?

kako bi ti da se npr. zove neko kome bi rudari trebali vjerovati?
moet-perignon
Posts: 611
Joined: 04/02/2015 13:32

#37666 Re: Zeničani

Post by moet-perignon »

kakavdanakneiskustvu wrote:
moet-perignon wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:ne znam,meni to tukne na nesto,nesto ruzno

ako mislis na prvi red imena i prezimena, dakako da vonja. ima takvih jos beskonacno. na srecu, na racun ovih drugih, svijet opstaje.
samo sto su ovi prvi toliko fiksirali da su mesije. obicno im se stosta ruznog u glavi desava, da drugima oko sebe naudjuju.
zbog takvih se pitam, gdje je do vraga Bog zbrisao i zasto nista ne poduzima, jer rudari vjeruju tipu koji se zove smajo doglod?

kako bi ti da se npr. zove neko kome bi rudari trebali vjerovati?

Diana Budisaljevic.
a nje vise nema, tako da su rudari izvisili, kao i svi nakon njih sto dolaze.
moet-perignon
Posts: 611
Joined: 04/02/2015 13:32

#37667 Re: Zeničani

Post by moet-perignon »

gledam fejs tog smajedogloda. i ucenik prvog osnovnog ga moze narisati, kad mu ucitelj da temu da nacrta seljacinu prostaka.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65962
Joined: 03/08/2010 19:04

#37668 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

moet-perignon wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:ne znam,meni to tukne na nesto,nesto ruzno

ako mislis na prvi red imena i prezimena, dakako da vonja. ima takvih jos beskonacno. na srecu, na racun ovih drugih, svijet opstaje.
samo sto su ovi prvi toliko fiksirali da su mesije. obicno im se stosta ruznog u glavi desava, da drugima oko sebe naudjuju.
zbog takvih se pitam, gdje je do vraga Bog zbrisao i zasto nista ne poduzima, jer rudari vjeruju tipu koji se zove smajo doglod?

kako bi ti da se npr. zove neko kome bi rudari trebali vjerovati?

Diana Budisaljevic.
a nje vise nema, tako da su rudari izvisili, kao i svi nakon njih sto dolaze.[/quote]


znaci neko ko ima takvo ime i prezime ne moze biti loša osoba?
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#37669 Re: Zeničani

Post by Jimmy McNulty »

moet-perignon wrote:
Jimmy McNulty wrote:Naravno da zakon treba bit isti za sve, ali nikad nije bio nit će ikad bit. Zato i odlaze cijele porodice.

al' ne kuzim, kako se moze vjerovati nekome sto se zove smajo doglod?
priznajem da se trudim da nemam predrasude, ali totalno me ova kombinacija imena i prezimena zbunjuje.

kako se ikako desilo da vjeruju tipu sto se zove smajo, pa doglod?
Ja fakat ni dan danas ne znam ko je taj lik, njegovo ime mi iskače samo ovdje na forumu.
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#37670 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

channel10 wrote:
clio_dci120 wrote:http://www.zenica.ba/aktuelnosti/vijest ... c6e591c913

18 setova klupa koje su postavljene na Smetovima kosta 140.000 maraka!!! Pa Boze dragi, zar je moguce ovako otvoreno da .... :run:
I to pogadjate opet, izvodjac radova je Glovis :izet:
Zar ti nisi pravnik i zar ne bi trebao procitati svaku rijec sa tog linka i izvesti ispravan zakljucak, a ne lupati ko Maksim po diviziji?
Pretjerujes malo...

Edit: sad vidim da su drugi vec reagovali ...
Ma hajd, ali ruku na srce ne zna se cijena klupi. Mozda i jesu 3 milje po komadu.
Kako god, dobre su klupe sto se tice estetike, ali koliko sam vidio imaju oni sarafi, to gore oni seljaci mogu skinuti, sto ce i biti na kraju.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#37671 Re: Zeničani

Post by channel10 »

A kojim klupama papci nisu dohakali? Jedino da odustanemo od klupa i svega sto papci unistavaju. Ili da unistimo papke i damo sve ovlasti policiji da to sve dovedu u red.
User avatar
N.N.
Posts: 3541
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#37672 Re: Zeničani

Post by N.N. »

Na Smetovima samo ljakani iz 'Carsije' mogu sarafe skidati i kamione smeca iza sebe ostavljati :)

I sto neko rece, ovo nije ni skupo ako je sve u tih 140 milja...klupe, igralista, tobogani, kosevi, golovi i td.

Samo neka se radi, insistirati da se ta Eko kuca ili sta vec napravi i Salcinovica istjerati odozgo i dati nekome pismenijem da vodi objekat.
Gore uraditi fazon Ttebevica i objekta Prvog sumara (danss Pino nature), ubio bi se kes :)
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#37673 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Smetove mora neko održavati tj Alba barem jednom sedmično. U subotu se nije moglo proci od smeca.
Svakog ponedeljka poslati ekipe gore da srede stanje i eto ga.

Pokušati prodati koju parcelu za ugostiteljske objekte/apartman, obogatiti zabavni sadržaj uz ovo igraliste, svake godine nesto novo i imas top destination.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2829
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#37674 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Trebalo bi bar za pocetak poceti sa vrecama za smece, tj. obezbjediti stanice na kojim se moze preuzeti vreca ili bar vrecica za smece. I onda bar jednom sedmicno da to pokupe, naravno uz prosirenje kapaciteta za odlaganje smeca, jer osim jednog dva kontenjera kod Salcinovica i nema nista vise od onih polomljenih ko biva betonskih "kanti" za otpad.

Nesto poput ovog:
Image

Opcija ima mali milion, veliki broj njih nisu ni skupe ali je neshvatljivo da ljudi nece, ne zele, niti znaju da rade svoj posao. Na stranu sto smo mi stoka od insana pa ne nosimo svoje vrecice, ali ne mogu da opet shvatim koliki bolid moras biti u glavi da ti je uredu da ostavis smece iza sebe.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#37675 Re: Zeničani

Post by Throttle »

Problem je sto gore ptice i cuke raznose otpad. Trebaju zatvoreni kontejneri kao oni limeni sto su bili prije ovih plasticnih po gradu
Post Reply