GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#3751 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Zatamnjena stakla »

Post iznad :thumbup:
User avatar
Gradski
Posts: 274
Joined: 05/12/2012 18:41
Location: NI NA NEBU NI NA ZEMLJI

#3752 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Gradski »

micki125 wrote:
Gradski wrote:Koji primitivizam na onoj Ilidži i one rampe kao da smo na carini kad hoćeš iskaznicu proturiti ubacuješ ispod aparata za kontrolu novca sve na primitivnoj bazi i kad ti hoće rampu onu otvoriti klika na svakog putnika bog te i otvara manuelno-ručno i bulji stoji onaj revizor ko kreten i još je seljak smrdi. :lol:
ma dobro i nije tako strašno. neka naplate svoje, još samo kad bi pružali nešto zauzvrat.
Kako nije strašno i prije rata su bili revizori pa ih nismo primjećivali ovako često kao sad.Na Ilidži su se otvarala sva vrata bio narod sretan ulazilo se normalno kako se i ulazi u gradski saobraćaj.

Druga stvar na autobuskoj na terminalu ilidža otvori ti pola prvih vrata naguravamo se kao stoka ni manje ni više, nije moje da me neko pegla na vratima i šikanira, kad putnici sjednu izvolite pregledati karte, šta mene briga što ti je gužva, da je redovan saobraćaj možda i nebi bila gužva jelde.
DON_eARL
Posts: 3847
Joined: 31/10/2010 22:26

#3753 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by DON_eARL »

I sada otvaraju sva vrata na tramvajima na Ilidži, pa opet niko nije sretan. Otvaraju se i na svakoj drugoj stanici, ali ne može polupismeni papak da ukapira da su prva i zadnja vrata namjenjena za ulaz a ostala za izlaz. Ili da se prvo sačeka da izađu putnici, pa da se onda uđe, da se mjesto ustupa starijoj osobi...

Nisu oni krivi što se guraju ljudi k'o stoka, nego upravo ti ljudi, koji ne znaju red da naprave. :-) Ili da pripreme karte na pregled, odnosno sitan novac za kupovinu iste. :D

Koliko god "stručnjaci" iz GRASa bili krivi za trenutno stanje, toliko su i putnici, koji se odnose prema prevoznim sredstvima sa motom "nije moje - išaraj, razvali da budeš faca u raji", koji neće da kupuju karte i sl. Stanje voznog parka sigurno ne bi bilo ovakvo kakvo jeste da nije bilo ovakvog pristupa.

Ali šta znaju stručnjaci i papci šta je opšte dobro, bitan je lični interes danas, a sutra ćemo pješke svi da idemo.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#3754 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by un1ted »

Ja nikada nisam vidio da se sva vrata na tramvajima prilikom polaska otvore na:

-zeljeznickoj
-skenderiji
-ilidzi
DON_eARL
Posts: 3847
Joined: 31/10/2010 22:26

#3755 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by DON_eARL »

un1ted wrote:Ja nikada nisam vidio da se sva vrata na tramvajima prilikom polaska otvore na:

-zeljeznickoj
-skenderiji
-ilidzi
Na Ilidži otvaraju otkad su postavili ono "čudo tehnike" za karte. Ako imaš kartu, prođeš provjeru i imaš četvero vrata, da biraš na koja ćeš ući. :D Ostale polazne stanice nisu opremljene za kontrolu, pa je logično da će biti revizori na prvim vratima, svakako frekvencija putnika na Željezničkoj i Skenderiji nije velika.

Danas situacija u tramvaju, par srednjoškolaca razvaljuju poništivač karata, okreću onaj hepek iznad vrata, lupaju šakama u prozore, niko ne obraća pažnju, standardno. I onda kad takvi papci razvale SATRA, kukaće se opet kako voze tramvaji stari 40 godina, bez grijanja, otvorenih vrata...
dresdener78
Posts: 918
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#3756 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dresdener78 »

DON_eARL wrote:
un1ted wrote:Ja nikada nisam vidio da se sva vrata na tramvajima prilikom polaska otvore na:

-zeljeznickoj
-skenderiji
-ilidzi
Na Ilidži otvaraju otkad su postavili ono "čudo tehnike" za karte. Ako imaš kartu, prođeš provjeru i imaš četvero vrata, da biraš na koja ćeš ući. :D Ostale polazne stanice nisu opremljene za kontrolu, pa je logično da će biti revizori na prvim vratima, svakako frekvencija putnika na Željezničkoj i Skenderiji nije velika.

Danas situacija u tramvaju, par srednjoškolaca razvaljuju poništivač karata, okreću onaj hepek iznad vrata, lupaju šakama u prozore, niko ne obraća pažnju, standardno. I onda kad takvi papci razvale SATRA, kukaće se opet kako voze tramvaji stari 40 godina, bez grijanja, otvorenih vrata...
Kolego, ovdje si spomenuo drugi težak problem, i to opću nekulturnost velikog broja putnika u sarajevskom javnom saobraćaju. Oni SATRA tramvaji jesu tipični - iz remize su prije nekoliko godina izašli potpuno novi (iz starih tramvaja je preuzet samo "kostur" i dijelovi obrtnih postolja) i danas izgledaju unutar kao štala za svinje.
Vjerujem da je recimo 50 posto vandalskih napada prouzrokovano činjenicom da vozila i usluge GRAS-a baš izgledaju kao za stoku. Ali u slučaju da bude saobraćaj moderniziran, još uvijek ostaje puno vandala i psiho pojedinaca, koji će sa zadovoljstvom uništavati moderne (i skupe) stvari. Onda vidim rješenje ovdje: video nadzor i brz rad sudova. Ukoliko će djeca nešto uništiti, imamo dokaz, imamo snimak, i neka dragi roditelji plaćaju štetu kada nisu uspjeli odgojiti djecu kako treba. Ukoliko će odrasla osoba uništiti dio vozila, neka se joj zaplijeni u skraćenom postupku sudskom odlukom imovina u vrijednosti prouzrokovane štete. Ali, čak i ovo je danas skoro nemoguće... Osim toga, može GRAS pokrenuti kampanju i promovirati pristojno ponašanje u javnom saobraćaju. Mogu zamisliti da se snimci vandala ili devastirana vozila izlože negdje ispred BBI centra zajedno sa kalkulacijom šteta i njihovih uklanjanja neka to ljudi vide. Svakako vjerujem da bi bolji kvalitet usluga te samopouzdano i ozbiljno ponašanje radnika GRAS-a unaprijed doprinijele "smirivanju" problematičnih pojedinaca u redovima putnika...

P. S. vandalizam i primitivizam ne predstavljaju problem samo u Sarajevu. Negdje sam čitao da u Cirihu, gradu u bogatoj Švicarskoj, broje svake godine vandalska oštećenja vozila i stajališta ukupne vrijednosti oko 2-3 miliona švicarskih franaka...
User avatar
kokuz_sa
Posts: 9069
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#3757 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by kokuz_sa »

gledati od
0.10-0.42

User avatar
hypko_nurko
Posts: 2385
Joined: 28/12/2011 13:54

#3758 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by hypko_nurko »

dobar je smooth :thumbup:
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#3759 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Pitarrr82 »

Jucer je u Vog "kidnapovan" autobus Sa-Vog koji je na "nagovor" putnika morao nastaviti za Ilijas jer istog nije bilo :lol: :lol:
lajkujMe
Posts: 12944
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#3760 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by lajkujMe »

Pitarrr82 wrote:Jucer je u Vog "kidnapovan" autobus Sa-Vog koji je na "nagovor" putnika morao nastaviti za Ilijas jer istog nije bilo :lol: :lol:
ahhahahahahaa
User avatar
Logovan
Posts: 102844
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#3761 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Logovan »

Pitarrr82 wrote:Jucer je u Vog "kidnapovan" autobus Sa-Vog koji je na "nagovor" putnika morao nastaviti za Ilijas jer istog nije bilo :lol: :lol:
Sve više i više putnika preuzima stvar u svoje ruke, pa se svako malo dešavaju ovakve situacije. :lol: :D
User avatar
anonimnaosoba
Posts: 2015
Joined: 05/01/2012 00:01
Location: JOSIP KVESIĆ 3 !!!
Contact:

#3762 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by anonimnaosoba »

Pitarrr82 wrote:Jucer je u Vog "kidnapovan" autobus Sa-Vog koji je na "nagovor" putnika morao nastaviti za Ilijas jer istog nije bilo :lol: :lol:
:lol: :lol: što su putnici zajebani :lol:
dresdener78
Posts: 918
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#3763 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by dresdener78 »

Pozdrav svim forumasima! Pripremam knjigu o GRAS-u, nazalost nemam u sljedecim sedmicama priliku da putujem u SA. Zato molim cijenjene kolege forumase koji su uposlenici GRAS-a (ili poznaju nekog ko radi u tramvajskom sektoru) da mi se jave ukoliko jesu spremni da meni pomognu. Treba mi da se provjeri sljedeca sema kolosijeka u tramvajskoj remizi. Molim javite mi se putem privatne poruke ako ima spremnih za pomoc :)
Zvanicnim putem ne mogu doci do potrebnih informacija od rukovodstva firme, GRAS suti kao riba u frizideru.
Hvala!!!

Image
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#3764 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by un1ted »

Javite se dresdener78, svakako nas je svojim postovima zaduzio da mu "pomognemo" ;) :thumbup: :sax:
User avatar
duminjo
Posts: 20189
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#3765 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by duminjo »

samo da im se najebem familije od do... jucer krenem u velesice i cekam ceam cekam...kontam sve sace..cekam... i ajd kako sam cekao jedno vrijeme, kontam ma nesto guzva, nema ga odavno, sace vec... i tako cekam od 18:00 do 18:50 :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: ... ulazim, pitam vozaca sta je ovo i on kaze, svakih 50 min autobus... e pa jebemti mater lakse doci sa carsije u lukavicu, u hrasnicu, u rakovicu nego sa m.dvora u velesice.
User avatar
Truba
Posts: 93847
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#3766 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Truba »

što bliže gradu lošiji je autobuski prijevoz
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#3767 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by O'zone »

Kraj GRAS-a kakvog poznajemo ili još jedan ubleha?
JUSUF BUBICA, MINISTAR SAOBRAĆAJA KS: GRAS ide pod stečaj, godina je bila preteška
Srijeda | 09.01.2013.

Kantonalno javno komunalno preduzeće Gras nalazi se u mnogo težoj situaciji nego što je to javnosti poznato, kazao je Jusuf Bubica, ministar saobraćaja Kantona Sarajevo, dodajući da se u ovom preduzeću sve što se zaradi podijeli na plaće

- Situacija je takva da su im lični dohoci dosegli vrijednost bruto proizvoda. Po tom osnovu oni bi mogli odmah sutra prestati raditi. Drugi je problem što je poslovanje Grasa kao privrednog subjekta potpuno negativno. Njima u ovoj godini gubitak prelazi vrijednost kapitala, istakao je Bubica u razgovoru za Oslobođenje.

S obzirom na izuzetno tešku situaciju, prema riječima Bubice, morat će se poduzeti radikalne mjere kako bi se spasilo ono što se spasiti može.

- U Gras će ući revizorske kuće da naprave izvještaj o poslovanju. Kada revizorske kuće sačine izvještaj i to dođe nama na uvid, onda će vjerovatno nadležne institucije morati shodno zakonu pokrenuti proceduru stečaja Grasa, na glasio je Bubica.

Međutim, stečaj ne znači, kako je Bubica kazao, kraj Grasa.

- Znam šta to znači za javnost, ali nas će opet, ukoliko dođe do stečaja, vozati Gras. To će biti isti ljudi samo što će se unutrašnja struktura u preduzeću morati značajno promijeniti. Znači, doći će prinudna uprava, pravit će se plan konsolidacije i plan kako da se Gras postavi na sopstvene noge s obzirom na to da kao kantonalno preduzeće raspolaže prugom, tramvajima, trolejbusima. Sve je to u vlasništvu Kantona i svakako da će se Kanton morati odrediti prema tome, istakao je Bubica.

U Grasu ima i nekoliko stotina radnika viška, što je potvrdio i Bubica.

- Prema nekim pokazateljima kojima raspolažem, u Grasu ima 500 radnika viška, a od njih 250 su invalidi rada koji su na neki način socijalna kategorija. Ta kategorija će mora ti biti predmet zbrinjavanja Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS-a. Ne može socijalno zbrinjavati ljude Gras kao privredni subjekt, a ni ovo ministarstvo kao strukovni subjekt za saobraćaj, kazao je Bubica.
User avatar
Truba
Posts: 93847
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#3768 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Truba »

meni je komšija grasovac
radi čovjek sve pet u 3 smjene

međutim fascinantno mi je koliko odmora ima + uzme bolovanje
non stop kod sina u drugoj državi :cry:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#3769 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by VjecitiStudent »

EdinBosnaSMRKD
Posts: 39
Joined: 01/01/2013 16:38

#3770 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by EdinBosnaSMRKD »

VjecitiStudent wrote:Neće dugo

Ministar saobraćaja: Neminovan je stečaj Grasa
Hvala BOGU da i to docekam. Moram proslaviti ovu vijest. Ta firma umjesto da zapošljava ljude iz Bosne oni zapošljavaju ljude iz Srbije (sandžak). UŽAS. DABOGDA IM SE PRUGA ISKRIVILA! :mrgreen:
ins
Posts: 2741
Joined: 12/05/2005 10:50

#3771 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by ins »

Stecaj je jedino rjesenje da se zaustavi daljne lesinarenje nad GRAS-om, i svaka cast Bubici koji je to javno rekao :thumbup:

Sada cekamo reakciju "sindikata" u "odbrani" interesa, pljackaskih naravno, ne radnickih niti interesa putnika. Svojevrstan je apsurd da su oni najveci krivci za stecaj jer su odbili se moguce pokusaje za stabilizaciju GRAS-a, a bit ce najveci gubitnici proglasenjem stecaja :skoljka:

GRAS je JKP, pa tako u stecajnom postupku ima poseban status, mora mu se omoguciti nastavak djelatnosti, ne postoji opasnost od likvidacije, vec se moze samo restruktuirati ili prodati dio imovine ili slicno, ali nema mogucnosti likvidacije niti zaustavljanja osnovne djelatnosti.
DON_eARL
Posts: 3847
Joined: 31/10/2010 22:26

#3772 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by DON_eARL »

Plakaćemo svi za GRAS-om, k'o Libijci za Gadafijem. :D
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#3773 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by StupskaBitanga »

ins wrote:Stecaj je jedino rjesenje da se zaustavi daljne lesinarenje nad GRAS-om, i svaka cast Bubici koji je to javno rekao :thumbup:

Sada cekamo reakciju "sindikata" u "odbrani" interesa, pljackaskih naravno, ne radnickih niti interesa putnika. Svojevrstan je apsurd da su oni najveci krivci za stecaj jer su odbili se moguce pokusaje za stabilizaciju GRAS-a, a bit ce najveci gubitnici proglasenjem stecaja :skoljka:

GRAS je JKP, pa tako u stecajnom postupku ima poseban status, mora mu se omoguciti nastavak djelatnosti, ne postoji opasnost od likvidacije, vec se moze samo restruktuirati ili prodati dio imovine ili slicno, ali nema mogucnosti likvidacije niti zaustavljanja osnovne djelatnosti.
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#3774 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by O'zone »

ins wrote:Stecaj je jedino rjesenje da se zaustavi daljne lesinarenje nad GRAS-om, i svaka cast Bubici koji je to javno rekao :thumbup:

Sada cekamo reakciju "sindikata" u "odbrani" interesa, pljackaskih naravno, ne radnickih niti interesa putnika. Svojevrstan je apsurd da su oni najveci krivci za stecaj jer su odbili se moguce pokusaje za stabilizaciju GRAS-a, a bit ce najveci gubitnici proglasenjem stecaja :skoljka:

GRAS je JKP, pa tako u stecajnom postupku ima poseban status, mora mu se omoguciti nastavak djelatnosti, ne postoji opasnost od likvidacije, vec se moze samo restruktuirati ili prodati dio imovine ili slicno, ali nema mogucnosti likvidacije niti zaustavljanja osnovne djelatnosti.

I ODGOVOR SINDIKATA JEEEEEEEEEEE:
Sindikat i Nadzorni odbor odlučno protiv najava iz Vlade
Radnici neće dozvoliti da GRAS ode pod stečaj



Nema govora o stečaju, GRAS može pozitivno poslovati uz redovno ispunjavanje obaveza njegovog vlasnika, smatraju u Sindikatu komunalne privrede i Nadzornom odboru ovog preduzeća.

Brojni pritisci

Oni ne dijele mišljenje ministra saobraćaja KS Jusufa Bubice da je odlazak pod stečaj jedino rješenje za izlazak GRAS-a iz dubioze, mada priznaju da bi preduzeće u ovoj godini moglo dostići gubitak u vrijednosti samog kapitala.

- Sa mnom niko nije pravio računicu, niti znam za planove u vezi sa stečajem. Mi radimo isto, borimo se i ulažemo maksimalan napor da isplatimo svoje obaveze, da obezbijedimo prihod koliko možemo. Koliko mogu vidjeti, ministar je dobro upoznat sa stanjem u GRAS-u čim daje takve ocjene, mada na početku svog mandata o ovoj kompaniji nije znao baš ništa - kazao je predsjednik Nadzornog odbora Izet Horman.

On navodi da je ovo samo još jedan u nizu pritisaka na kompaniju.

- Staviti preduzeće pod stečaj može samo vlasnik, odnosno Kanton, koji zna za akumulirani gubitak i vrijednost imovine. Ne vidim da je stečajem poboljšano stanje i u jednom preduzeću. Ako dođe do toga, stečajni upravnik može otpustiti sve radnike i potom primiti onoliko koliko smatra da je potrebno, a to nije dobro ni za GRAS ni za korisnike - pojasnio je Horman.

Isti zahtjev

Zamjenik predsjednika Sindikata komunalne privrede Amir Muminović kazao nam je da će se radnici svim silama boriti da preduzeće opstane.

- Mi smo kategorično protiv toga, Vlada treba provesti svoje odluke i obaveze kao naš vlasnik. Nećemo se pomiriti s tim jer nismo mi krivci za deficit, još prevozimo putnike onim čime raspolažemo. Uništili su mnoge firme, sad je red na nas. Uz bezbroj štrajkova upozorenja imali smo uvijek isti zahtjev prema Kantonu, da GRAS bude firma koja će biti ponos ovog grada - kazao je Muminović.
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#3775 Re: GRAS se raspada a Vlada ni mukajet

Post by Pitarrr82 »

Sto bi dozvolili da ide pod stecaj, ovakav posao a ovakve plate u ovo doba...
Post Reply