IRAN

Post Reply
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50679
Joined: 29/12/2005 01:20

#3751 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

glade wrote:
jeza u ledja wrote:
libertyBiH wrote:Rusi objektivno prate sta se desava.....


http://rt.com/usa/news/us-troops-israel-iran-257/
Nema gore, licemjernije i sugavije televizije od ovog RT.
Imam ih priliku pratiti u zadnje vrijeme, apsolutno sve vijesti su im usmjerene na blacenje SAD i svega sto dolazi sa Zapada, sirenja teorija zavjere i slicno, dok s druge strane kad pricaju o tome sta se desava u Rusiji - sve je bajno i krasno. Sto se tice Irana i Bliskog Istoka, vijesti se svode na podgrijavanje vatre i naglasavanje iranske vojne moci. Ko ima priliku nek pogleda malo.
za razliku od Fox-a i CNN-a jel'? :D
Da.

Prvo, za razliku od njih RT nisu privatna televizija, te se ne mogu porediti. RT mozes porediti sa Voice of America ili Deutche Welle ili BBC.
Drugo, za razliku od RT, Fox i CNN su puni vijesti i emisija koje obradjuju iste stvari koje se desavaju u SAD i to na isti - nagativan nacin.

Otvori stranicu CNN i stranicu RT evo sad i pogledaj naslove.

Ja sam otvorio rt.com i prva slika Obama, lijevo ima neka reklama za emisije (valjda), na prvoj je americk vojnik sa nekom cudnom puskom i pise : "Non-lethal weapons fatal for democracy?" , onda sljedeca vijest pise : "US troops move into Israel" i treca vijest "No fracking way" (fracking je kontroverzna tehnologija busenja plinskih busotina koju koriste , jel, americke kompanije u Americi.
Dalje, na ovim centralnim vijestima, ova vijest o Obami je neka kritika ACLU predsjednika u vezi oduglovacenja zakona o mucenju zatvorenika, pa onda sljedeca vijest je o Siriji kao centru "globalnih teznji", evo citam clanak pise izmedju ostalog necija izjava "according to western media, Assad is guilty...", dalje, sljedeca vijest o prijetnjama Izraela da tretira arapske hakere kao teroriste. Sljedeca vijest, naslov, pazi sad, "Strait of Hormuz powder keg: US-Israel to meet Great Prophet?" :lol: . I na kraju, peta vijest, intervju sa ruskim vojnim analiticarem o tome kako americka vojska smanjuje budzet jer gube bitku sa privatnim kontraktorima.
Dakle, svih 7 od osam vijesti su direktno o SAD, a osma vijest je o Siriji i pogresnoj slici kakvu nam o njoj donose zapadni mediji.

Otvori CNN i glavne vijesti su , normalno, o desavanjima u Americi, od toga pola vijesti nema nikakve veze sa bilo cim politickim.

Stoga...
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#3752 Re: IRAN

Post by heckler »

RT = cetnicka SRNA ... ali bas identicno.

Gledati njih je milimetar od gledanja Riste Djoge
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#3753 Re: IRAN

Post by nellington »

Republic of Bosnia wrote:U slucaju irana glavni razlog je nuklearna bomba.
To bi povecalo mogucnost da teroristi dodju do nje i naravno Amerika ne zeli da tiranin Ahmo i super Hodza ojacaju svoj uticaj u regionu. Takodjer iranska bomab bi podstakla druge zemlje regiona da naprave svoju bombu.
Dakle nafta u slucaju Irana je mozda neki peti razlog.
Prije će teroristi sami sebi dizajnirati i napraviti nuklearno oružje nego što će iskoristiti iransko. Naime, dizajn uopće nije problem (Nth country experiment je to pokazao). Fali im materijal? Pa dobro, oni su ti svemoćni teroristi koji bi mogli uzeti iransku bombu, još im je lakše nabaviti repromaterijale za bombu.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#3754 Re: IRAN

Post by heckler »

nellington wrote:
Republic of Bosnia wrote:U slucaju irana glavni razlog je nuklearna bomba.
To bi povecalo mogucnost da teroristi dodju do nje i naravno Amerika ne zeli da tiranin Ahmo i super Hodza ojacaju svoj uticaj u regionu. Takodjer iranska bomab bi podstakla druge zemlje regiona da naprave svoju bombu.
Dakle nafta u slucaju Irana je mozda neki peti razlog.
Prije će teroristi sami sebi dizajnirati i napraviti nuklearno oružje nego što će iskoristiti iransko. Naime, dizajn uopće nije problem (Nth country experiment je to pokazao). Fali im materijal? Pa dobro, oni su ti svemoćni teroristi koji bi mogli uzeti iransku bombu, još im je lakše nabaviti repromaterijale za bombu.
Bas tako nekako.

Presudni momenat je na vidiku. Tehnologija za lasersko obogacivanje urana je na ivici komercijalizacije. Nakon toga sve se rusi kao kula od karata. Pogoni ce se moci dizati u regularnim industrijskim zonama bez ikakvih posebnih karakteristika naspram danasnjih mega kompleksa za centrifuge.

Ko iskreno i predano zeli imati atomsko oruzje imace ga i nema nacina da se to zaustavi. Eventualno se moze usporiti, ali zaustaviti nikako.
Republic of Bosnia
Posts: 90
Joined: 29/11/2006 02:45

#3755 Re: IRAN

Post by Republic of Bosnia »

prvo ne razumijem zasto ih zoves teroristima.??(zasto itallic)
Pa isti je slucaj i sa materijalom za bombu. Povecava se mogucnost da nabave ili bombu ili "samo" obogaceni uranijum.


Ali ja samo govorim da kad pogledas u globalu postoji nekih 4-5 razloga protiv iranske bombe. Dakle nije to "samo" ovaj sa teroristima.....


@heckler
Pa nisam bas upoznat sa najnovijom tehnikom pravljenja bombe ali slazem se da ce nekad u buducnosti to postati relativno jednostavno. Ipak mislim da smo neki najmanje 50 god od toga. i nadati se da ce slicne zemlje do do tada postati odgovorne demokratske zemlje i da ce moci same kontrolirati takve stvari.
User avatar
Intimus
Posts: 818
Joined: 22/09/2009 22:22
Location: rahmetli sa-x

#3756 Re: IRAN

Post by Intimus »

Ovo uporno, u skoro svakom postu, ponavljanje "iranske bombe" je ili klasično trolanje ili totalno nerazumjevanje elementarnih činjenica o funkcionisanju država i međunarodnih odnosa?!
Nema ovaj pritisak na Iran nikakve veze sa borbom za resurse, globalizacijom, neokolonijalizmom. nezasitim multinacionalnim kompanijama... isto kao što to nije imalo veze ni u Afganistanu, Iraku, Libiji... (Zar ne vidite blagostanje koje sad vlada u tim "oslobođenim" zemljama?)
Ni slučajno nema veze sa čuvenom izjavom Henry Kissingera: “Nafta je isuviše važna da bismo je prepustili Arapima”!?
Nikakve veze ni sa vojno-industrijskim lobijem u SAD-u!
U pitanju je demokratija, ljudska prava, oslobađanje od tiranije... Ko im kriv što se ne ugledaju na S. Arabiju, kolijevku ljudskih prava i sloboda, i valjda baš zbog toga, velikim saveznikom Amerike??
I da ne nabrajam više, dosta toga je već rečeno u pojedinim postovima na ovoj temi.

Obzirom da je tema Iran, evo malo zanimljivih detalja o toj državi:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Dodatak:Ir ... atistikama

Vrlo je moguće da određeni statistički pokazatelji, posebno oni u sferi obrazovanja, nimalo ne idu u prilog stereotipu "zaostalih muslimana", koji su ili teroristi ili bombaši samoubice ili kamenjem gađaju tenkove ili su lijeni i nepismeni...
Šta će njima preko 3 miliona studenata kad su mogli mirno školovati probranu elitu političara i vojnika u V.Britaniji i Americi, pustiti zapadne kompanije da im izgrade kule i palače u zamjenu za "malo"nafte...

Dovoljno zasad... :mrgreen:
severin
Posts: 744
Joined: 09/02/2011 20:25

#3757 Re: IRAN

Post by severin »

pa naj bolje se vidjelo kad je nafta skocila radi iranskih izjava da ce zatvoriti prolaz i odma britanija salje svoj razarac da bi osigurala cjenu nafte :)
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#3758 Re: IRAN

Post by zemo_online »

kome pase atomski iran? nikome.
objektivno,mule ce prije upotrebit atomsku nego civilna vlast makar i desna.
Kindzadza
Posts: 240
Joined: 24/11/2011 09:43

#3759 Re: IRAN

Post by Kindzadza »

test01 wrote:kome pase atomski iran? nikome.
objektivno,mule ce prije upotrebit atomsku nego civilna vlast makar i desna.
Kome pase atomska Amerika, izrael, Rusija, Britanija, Francuska, Kina, Indija... Iranu sigurno NE!
Recimo hipoteticki da ce je imati i da ce je upotrebiti... No, sta ce posle biti sa Iranom?!
Ne budi naivan u svojim stavovima, i ne misli da su ljudi, koji Iran uspesno vode pod 30+ god. nepaverdnim sankcijama, isto naivni (kao ti).
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#3760 Re: IRAN

Post by zemo_online »

ja samo konstatiram da vjerski rezim lakse upotrebit atomsku pogotovo u kontekstu prijetnji izraelu da ce da nestane.
sto se tice iranskih raketa,nisam strucnjak ,ali sumnjam u ono sto sluzbeni teheran tvrdi ,domet do 3000 km i upitna je njihova preciznost. normalno je da svako svoga konja hvali i zato te mogucnosti treba uzeti sa rezervom.
Kindzadza
Posts: 240
Joined: 24/11/2011 09:43

#3761 Re: IRAN

Post by Kindzadza »

00:49-00:52, 01:08-01:15

User avatar
Intimus
Posts: 818
Joined: 22/09/2009 22:22
Location: rahmetli sa-x

#3762 Re: IRAN

Post by Intimus »

Ovdje se uporno zastupa teza kako Iran svim silama pokušava napraviti atomsku bombu!?
Koliko sam uspio upratiti dešavanja u i oko Irana, Iran nikad nije tvrdio da je cilj njegovog nuklearnog programa atomska bomba, već upotreba te tehnologije u proizvodnju el. energije, odnosno mirnodopske svrhe.

Eh, ali zapad i Izrael tvrde drugačije.

Da se malo podsjetimo "šta je sve posjedovao, šta je pripremao i s kim je sarađivao" Sadam Husein, a što su bili ključni argumenti Bušove administarcije za napad na Irak.
Ovo su bile sve "provjerene informacije" i "nesumnjivi dokazi", a poznato je šta je od ovoga nađeno u Iraku nakon
njegovog "oslobađanja" - NIŠTA!!
[Prema istraživanjima udruženja ABC za odbranu ljudskih prava u Iraku je u periodu 2003. - 2008. stradalo 92.600 civila uglavnom žena i djece; ginu i dan danas, zemlja je podijeljena na 3 etničke skupine... sve u cilju ljudskih prava i sloboda, demokratizacije i sl. već davno izlizanih fraza!]

simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#3763 Re: IRAN

Post by simpozijum delirijum »

sve ovo oko Irana u zadnjih mjesec dana je kao partija saha , ali partija u kojemu ljudi glavu gube i moze poceti prava tarapana
2002 Americka vojska je izvela vojnu vjezbu pod hipotetickom pretpostavkom rata sa Iranom , skupocjena kompjuterska simulacija i masa vojnih stratega , a rezultat ?
20 000 mrtvih Amerikanaca prvi dan i jos mnogo vise Iranaca
5 flota bi prestala da postoji kao organizirana formacija ( nosac neutralisan sa oko 5 do 6000 clanova posade par direktnih pogodaka i malo bi se ko izvukao ziv , taj gigantski vojni brod je nakrcan gorivom za avione i stotinama tona municije , dalje ne trebam objasnjavati sta to znaci )
10 potopljenih razaraca i krstarica i amfibijskih brodova
problem je za Americku mornaricu sto je Hormuski tjesnac i Persijski zaljev jednostavno premali za takvu mocnu mornaricu , nemaju dovoljno distance da rokaju bezbjedno
zato ce najvjerovatnije djelovati iz Indijskoga okeana , bar 500 kilometara daleko od Irana
usput ulazak kroz Hormuz je kroz Iranske teritorijalne vode , i njihova je dobra volja i pravo da kazu ko smije a ko ne smije ploviti kroz njihovu teritoriju i naravno ! rute Iranskih naftovoda i gasovoda , ukljucujuci i veliki projekt sa Indijom
sto naravno jako nervira zapadne imperijaliste
imate mape na ovome linku ;
http://globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=28516
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50679
Joined: 29/12/2005 01:20

#3764 Re: IRAN

Post by jeza u ledja »

Intimus wrote:Ovdje se uporno zastupa teza kako Iran svim silama pokušava napraviti atomsku bombu!?
Koliko sam uspio upratiti dešavanja u i oko Irana, Iran nikad nije tvrdio da je cilj njegovog nuklearnog programa atomska bomba, već upotreba te tehnologije u proizvodnju el. energije, odnosno mirnodopske svrhe.

Eh, ali zapad i Izrael tvrde drugačije.
Ne radi se o tezi vec o cinjenici i ne tvrdi to samo "zapad". Ni Izrael nikad nije tvrdio da ima nuklearno naoruzanje pa to i male ptice na grani znaju da nije tacno.
Republic of Bosnia
Posts: 90
Joined: 29/11/2006 02:45

#3765 Re: IRAN

Post by Republic of Bosnia »

test01 wrote:kome pase atomski iran? nikome.
objektivno,mule ce prije upotrebit atomsku nego civilna vlast makar i desna.
Nema ti ovima pomoci druze. Oni zapeli da brane svoju "bracu" Irance i dzaba. :D
Jednima je izgovor da Iran uopste ne pravi bombu vec da Amerika to izmislja jer zeli da "ukrade" njihovu naftu. A drugima da Iran ima pravo, kao i svaka normalna zemlja, da napravi bombu.

Oni ne shvataju da Iran svakako mora da prodaje tu naftu, i da Iran nije "normalna" zemlja.
Oni takodjer ne shvataju da je iran nedemokratska a time i veoma nestabilna zemlja. Njima je Iran uzor i primjer uspjeha, snage i moci???? :-) Oni takodjer ignorisu cinjenicu da iranski narod nije slobodan.
Njima je potpuno normalno da je na celu Irana jedan moron Ahmedinedzad i neki Super Hodza.
I da, oni porede Iran sa Amerikom, Francuskom i sl :-)

I jos su ubjedjeni da bi ako dodje do sukoba Iran vs Amerika(i zaveznici) Iran izasao kao pobjednik.

Kao sto rekoh, nema im pomoci. :(
Republic of Bosnia
Posts: 90
Joined: 29/11/2006 02:45

#3766 Re: IRAN

Post by Republic of Bosnia »

"Uspjesni" Iran:

A woman is beaten until she is hospitalized, yet she is not able to get a divorce, a woman can get a divorce but her children will be taken away from her, a woman’s job prospects are severely limited so she is forced into prostitution to keep herself alive. These lines seem to come from a sad movie, but unfortunately they are true for many women in Iran. In a country, which is ruled by Islamic Law, and in which the supreme leader is a man, women live under extreme oppressive conditions.
http://www.marzeporgohar.org/en/content ... re-kaviyan

The world's attention may have wandered from Iran, but recent reports from the country reveal a government that is as willing as ever to suppress dissent and a judiciary that still plans to execute a woman saved from a stoning sentence last month.
http://www.thedailybeast.com/newsweek/2 ... -iran.html

When asked about the death penalty Iran imposed on homosexuals, Ahmadinejad discussed the death sentence for drug smugglers. When pushed by moderator and acting dean of the School of International and Public Affairs John Coatsworth, the Iranian president said: "In Iran, we don't have homosexuals like in your country. In Iran, we do not have this phenomenon. I don't know who has told you we have that.
http://abcnews.go.com/US/story?id=3642673#.TwqPP6U7Xps

The MCIG decides what Iranians can wear, what schoolbags their children may use (Barbie is out!), what they can read, what movies and TV shows they may watch, and even how they should cut their hair.

http://israeligirl.typepad.com/my_weblo ... -iran.html
SaPnA
Posts: 7102
Joined: 12/05/2011 20:02
Location: Kattegat

#3767 Re: IRAN

Post by SaPnA »

Koji si ti trol :-) :-)
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#3768 Re: IRAN

Post by amoninan »

SaPnA wrote:Koji si ti trol :-) :-)
Michelle Bachmann, u život da je ovo ona. :D
SaPnA
Posts: 7102
Joined: 12/05/2011 20:02
Location: Kattegat

#3769 Re: IRAN

Post by SaPnA »

amoninan wrote:
SaPnA wrote:Koji si ti trol :-) :-)
Michelle Bachmann, u život da je ovo ona. :D
Ja se uvijek pokusavam suzdrzati od pisanja, ali ovo :-) frajer kontantno pise jednu te istu stvar 100x puta koju je negdje drugdje procitao i sto mu je vrhunac poznavanja situacije o IRANu i americi, ne slusa druge, on se drzi svoga bez obzira sto je ono pogresno i nema veze sa stvarnom situacijom koja se odvija trenutno. Nije iran cvjecka ali nije ni tolika rupa kojom je predstavljaju BBC, CNN i ostala sranja od novina i TV kuca.
Kindzadza
Posts: 240
Joined: 24/11/2011 09:43

#3770 Re: IRAN

Post by Kindzadza »

Ima li iko uvida koliko je ovo mocno?

http://www.youtube.com/watch?v=GvWF1lUd ... re=related
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#3771 Re: IRAN

Post by nellington »

Kindzadza wrote:Ima li iko uvida koliko je ovo mocno?

http://www.youtube.com/watch?v=GvWF1lUd ... re=related
Nemam uvida dok ne vidim još detalja. Sama brzina kojom se hvale mi ne znači ništa.
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#3772 Re: IRAN

Post by amoninan »

nellington wrote:
Kindzadza wrote:Ima li iko uvida koliko je ovo mocno?

http://www.youtube.com/watch?v=GvWF1lUd ... re=related
Nemam uvida dok ne vidim još detalja. Sama brzina kojom se hvale mi ne znači ništa.
Poboljšana verzija balističkog projektila zemlja-zemlja Fateh 110 - koji je kopija kineskog DF-11A. Nije petarda, to ej sigurno.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#3773 Re: IRAN

Post by nellington »

amoninan wrote:
nellington wrote:
Kindzadza wrote:Ima li iko uvida koliko je ovo mocno?

http://www.youtube.com/watch?v=GvWF1lUd ... re=related
Nemam uvida dok ne vidim još detalja. Sama brzina kojom se hvale mi ne znači ništa.
Poboljšana verzija balističkog projektila zemlja-zemlja Fateh 110 - koji je kopija kineskog DF-11A. Nije petarda, to ej sigurno.
Ako može dejstvovati kao DF 11A i ako ima dobro upravljanje povrh toga, onda je zmaj.
Kindzadza
Posts: 240
Joined: 24/11/2011 09:43

#3774 Re: IRAN

Post by Kindzadza »

amoninan wrote:Poboljšana verzija balističkog projektila zemlja-zemlja Fateh 110 - koji je kopija kineskog DF-11A. Nije petarda, to je sigurno.
Koji je domet? Je li kadar da nosi nuk.boj. glavu?
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#3775 Re: IRAN

Post by snaga_znanja »

Iran sentences American to death in spy case

By the CNN Wire Staff
January 9, 2012 -- Updated 1131 GMT (1931 HKT)

(CNN) -- American Amir Mirzaei Hekmati, on trial in Iran for espionage, has been sentenced to death nearly five months after he was arrested, Iran's semi-official Fars news agency reported Monday.

A court convicted Hekmati of "working for an enemy country ... for membership in the CIA and also for his efforts to accuse Iran of involvement in terrorism," according to Fars.

Ahead of the verdict, his family and the United States denied the accusations against him.

"We are deeply concerned that Amir is not receiving a fair trial and has not been afforded due process," a family statement released last week said. "We have struggled to provide Amir with an attorney in Iran. We have sought to hire at least 10 different attorneys in Tehran to no avail."

The family said their son was being represented by a government-appointment lawyer.

"Under any standard, this is not acceptable due process of law," the statement said. " We will not stop hoping and praying for justice, for peaceful dialogue with Iran, and for Amir's safe return home."
American accused of spying in Iran

Hekmati, a former U.S. Marine, was arrested in August while visiting his grandmother and other relatives, his family in Michigan said last month.

The Hekmatis said their son served in the Marines from 2001 to 2005. Later, he started his own linguistics company and contracted his services to the military as well as civilian businesses.

His military contracts included cultural competency training. He worked with troops at military bases to promote understanding of, and positive communication, with people of other cultures, his family said.

Fars reported that Hekmati said he worked for the U.S. Army for four years and later the CIA, where he was sent to Afghanistan and had access to secret documents.

Hekmati was supposed to give his information to the Iranians in two parts -- the first part for free, and if they liked it he would ask for $500,000 for the second part, the news agency said.

Hekmati said he was to get a receipt from the intelligence ministry for the money, Fars reported. The judge speculated whether the receipt would later be used as evidence linking Iran to terrorist activities, the news agency said.

If Iran had paid, Hekmati told the judge, he would have kept the money and lived in Iran, according to Fars.
Post Reply