Automobilizam - sve o tome

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#3751 Re: Automobilizam - All about

Post by Ned071 »

sema 911s u vogosci ispred skenderagicevog servisa... :mrgreen:

http://autoklub.jutarnji.hr/video--izgu ... -/1416981/

u medjuvremenu, shoopci u kijama... :mrgreen:

Image
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#3752 Re: Automobilizam - All about

Post by Bakir1 »


:D
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#3753 Re: Automobilizam - All about

Post by basicm »

http://youtu.be/xRLCzOtzd2U

Ovo me fascinira svaki put! Manuelac zakon!
Last edited by basicm on 16/09/2015 19:46, edited 1 time in total.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#3754 Re: Automobilizam - All about

Post by sema911s »

Nedoo

Ovo kinez nije cuo za start/stop Ili nisam dobro procitao,
Kako skontah auto mu se gasilo na semaforu, I kada stane ...

I meni je bilo par puta Palo na pamet da ga slupam, pa ugasis na puljku I trosi 0,02l vise
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#3755 Re: Automobilizam - All about

Post by citroen xm »

Ja ne znam ko plaća ove tipove da lupaju svoja auta. Jedne godine polupaju Ferarija, druge Lamba, treće BMW, sad Mercedes, sigurno sam neke još propustio. Malo providno izgleda.

Što se tiče Korvete, ma kakav manuelac pa da ti se ruka umara šaltajući. :D
User avatar
heat
Posts: 17438
Joined: 30/01/2013 10:58
Location: Sarajevo
Grijem se na: Ljubav
Vozim: ABCD
Contact:

#3756 Re: Automobilizam - All about

Post by heat »

gdje kupiti dijelove za veliki i mali servis Lagune 1.9DCI , cijene ?

Hvala
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#3757 Re: Automobilizam - All about

Post by Ned071 »

Reno shop hrasno? Grk?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#3758 Re: Automobilizam - All about

Post by Bakir1 »

Image
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#3759 Re: Automobilizam - All about

Post by insomnia78 »

Neki dan dodjem po zenu na pos'o, kad na parkingu Simca maslinasto zelena :lol:
Zurio sam pa nisam stig'o uslikati
I jos cesto vidjam, ovdje gdje radim jednu tetu sa Ladom karavan
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#3760 Re: Automobilizam - All about

Post by Bakir1 »

meni licno bude drago vidjeti relikte proslosti na cesti.
mada nigdje u zivotu nisam vise vidio golfova 1 kao u metkovicu i plocama i svi bijeli
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#3761 Re: Automobilizam - All about

Post by insomnia78 »

Meni isto
Al Lada 2015 u Francuskoj :D
Dje i kako li je nadje
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#3762 Re: Automobilizam - All about

Post by Nabucco »

Samo vi pricajte loše o Ladi :D , gledo sam zadnjih par WTCC utrka, nije Lada loša, jedino su im vozaci debili :D . Vjerovatno kad bi Loeb sjeo za volan lade, da bi sigurno sa 3. pozicije ukupnog plasmana prešli na 2. . Realno je nemoguce da neko zajebe Citroena u WTCC .
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#3763 Re: Automobilizam - All about

Post by sema911s »

Nabucco wrote:Samo vi pricajte loše o Ladi :D , gledo sam zadnjih par WTCC utrka, nije Lada loša, jedino su im vozaci debili :D . Vjerovatno kad bi Loeb sjeo za volan lade, da bi sigurno sa 3. pozicije ukupnog plasmana prešli na 2. . Realno je nemoguce da neko zajebe Citroena u WTCC .
Opelov motor, cruze sasija(isti ljudi)
Lada je samo sponzor Koji je donio farove

A Citroen nema konkurenciju, pa I'm je lagano, sve privatni timovi Kojima fabrika daje podrsku,,,
gdje Su bilo kada je Bmw, seat, Alfa, cruze vladali
Isto Ko trenutna situacija u wrc vw ima 179 puta veci budzet od ostalih,, malo Honolulu gura Ali slaboo
SSemir
Posts: 4584
Joined: 26/02/2009 08:42

#3764 Re: Automobilizam - All about

Post by SSemir »

DIZELSKI MOTOR ZAMIJENIO ELEKTRIČNIM Tuzlak Esmir Spahić vozi se 200 kilometara za 50 feninga!
Voziti automobil 200 kilometara, te uz to potrošiti samo pola KM - moguće je! To najbolje zna Tuzlak Esmir Spahić, koji je odnedavno u svom automobilu Polo dizelski zamijenio motorom na električni pogon. - Supruga i ja odlučili smo se da prilagodimo postojeće vozilo marke Polo sa klasičnim dizel motorom, na motor sa električnim pogonom, a ključna namjera biila je smanjenje potrošnje goriva i održavanja vozila. Sve smo započeli prije 15 mjeseci, a danas imamo registrovan automobil - priča Spahić za Bportal.ba. Kriv je elektroinžinjer Kako navodi, za sve je "kriv" Almir Cipurković, elektroinžinjer iz Tuzle, koji je prije nekoliko godina napravio ručno prvi automobil za svoje potrebe. Nakon toga je iste usluge pružio i nekim od svojih drugova. - Ovaj Esmirov Polo ukupno je peti automobil do sada. Proces ugradnje motora je nešto duži. Sve je od početne ideje do registracije automobila trajalo 15 mjeseci, iz razloga što se dijelovi potrebni za to, ne mogu nabaviti u BiH - kaže Cipurković. Riječ je o električnom motoru snage 10 kilovata, a sam automobil ima potpuno iste karakteristike kao i dok je ispod haube bio njegov dizel motor. Snagu, kako je rekao Esmir, nije izgubio. - Snaga ovih 10 kilovata odgovara njegovoj bivšoj snazi od 44 kilovata dizel motora. Čak je u prednosti jer je startniji na ubrzanju.
Baterija omogućava prelazak 200 kilometara, nakon čega se mora ponovo puniti. Punjenje za tih 200 kilometara košta oko 0,50 KM, a traje oko 40 minuta. Baterije nisu limitirane, što znači da se ne mora čekati totalno pražnjenje, da bi se ponovo napunila - objašnjava Spahić. Puni se na struju Za punjenje se koristi klasična utičnica i električna energija kao i u domaćinstvima, s tim da se koristi punjač kojm se dobija snaga za punjenje baterija. Automobil postiže potpuno istu brzinu kao i ranije na dizel pogon, dakle, onoliko koliko je graviran.
Ugradnja motora koštala ga je oko 15.000 KM. Isto toliko Esmir je izdvojio i za nabavku Pola. Uštede nisu samo na gorivu. Esmir je pojasnio da su one višestruke, te da očekuje da se za šest godina u potpunosti isplati uložena suma novca u automobil. - Ugradnja motora do registracije koštala je petnaestak hiljada KM, koliko sam platio i samo vozilo. Dakle, sveukupno, riječ je o cifri od 30.000 KM. Garancija na baterije je minimalno 3.000 punjenja, što daje garanciju na prelaz 600.000 kilometara. Za razliku od klasičnih automobila, nema troškova održavanja u smislu malog i velikog servisa, kao i ogromnih izdataka na točenje goriva. Prostom računicom za šest godina ovaj automobil će sam sebe isplatiti. Moja dosadašnja potrošnja mjesečno na gorivo je bila 200 KM. Kada tome dodate mali, veliki servis, disk pločice i druge neplanske troškove, to za šest godina dođe oko 30.000 KM - objašnjava Esmir.

Šta učiniti ako se na dužoj vožnji prazni baterija? Ni to nije prevelik problem. Najčešće punjenje može se vršiti na benzinskim pumpama. Neuništivi motor - Dok popijete kafu, za 40-ak minuta, "rezervoar" je pun - kaže Esmir.

Garancija na motor je milion pređenih kilometara. Motor se ne može uništiti. Radi se o magnetnom pogonu, a podešen je da ima regenerativno kočenje. To znači da stiskom pedale košnice motor sam koči, pa nema čak ni potrošnje disk pločica. Registracija ovakvog automobila na godišnjem nivou košta 180 KM, umjesto ranijih 480 KM. Razlog tome je što se sada njegova kubikaža vodi na 100, umjesto prethodnih 1.900 kubika. Tu je još izbijena i naknada za zagađenje zraka koje se plaća za benzinske i dizel motore. Električni automobil toga nema.
ovo izgleda idealno kad sve ovo procita ovako..
a vala i nisam neki inzinjer da mogu iznijeti svoje misljenje o ovome.
User avatar
Rockefeller
Posts: 8702
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#3765 Re: Automobilizam - All about

Post by Rockefeller »

Nije ništa slagao :thumbup:
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#3766 Re: Automobilizam - All about

Post by citroen xm »

Sve je fino samo što ja u tu autonomiju i brzinu punjenja baš i ne vjerujem.


Zašto je ovaj Golf koga je Golfista kačio sada slikan u lakirnici? Poliranje ili farbanje. Sve u svemu kvari mu sliku auta kakvog je prikazao kroz tekst.

http://www.olx.ba/artikal/18880269/vw-golf-1/
Pirija
Posts: 2138
Joined: 07/08/2013 16:37

#3767 Re: Automobilizam - All about

Post by Pirija »

Image
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#3768 Re: Automobilizam - All about

Post by 530i »

citroen xm wrote:
Zašto je ovaj Golf koga je Golfista kačio sada slikan u lakirnici? Poliranje ili farbanje. Sve u svemu kvari mu sliku auta kakvog je prikazao kroz tekst.

http://www.olx.ba/artikal/18880269/vw-golf-1/

Po svemu sudeći auto je poliran, a i gume mu je promijenio.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#3769 Re: Automobilizam - All about

Post by Bakir1 »

Image
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3770 Re: Automobilizam - All about

Post by bitanga_sa_otesa »

Bakir1 wrote:Image
puj bagatelo
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3771 Re: Automobilizam - All about

Post by bitanga_sa_otesa »

Image
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#3772 Re: Automobilizam - All about

Post by citroen xm »

Bakir1 wrote:Image
Zašto ovo radiš Bakire? :roll:

Da li je ovo možda u HR?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#3773 Re: Automobilizam - All about

Post by bitanga_sa_otesa »

to je u donjim mostrama :)
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#3774 Re: Automobilizam - All about

Post by citroen xm »

Dakle Bakirova blizina. :)

Pa šta radi sa ovolikim, nije valjda pravi groblje ajkula i da sve ovako propadaju? :-)
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#3775 Re: Automobilizam - All about

Post by Nabucco »

Golf je bio kod Tice u visokom. poliranje i detaljno pranje je u pitanju. Prica se da je prodan u njemacku :D
Post Reply