nisi mi jasan. ti prizeljkujes nuklerani rat ili sta?haos1 wrote:neka, nek sija amerika ko zlato, istopice se bgm i izgorice ko zlato, ovako:
RUSIJA
-
5 0 5
- Posts: 15203
- Joined: 14/10/2007 20:58
#3751 Re: RUSIJA
- GAU8
- Posts: 9143
- Joined: 05/01/2011 09:18
#3752 Re: RUSIJA
Zaboravio si da USA ide na drugaciju taktiku. Nece biti nikakvog otvorenog sukoba od strane USA, vec jednostavno ekonomsko iscrpljivanje.haos1 wrote:Rusi znaju slabu tačku SAD-a
Rusija ima jednostavan plan za potpuno uništenje SAD - Ukoliko loši odnosi Rusije i Sjedinjenih Američkih Država dovedu do rata, Rusija može lako da potpuno uništi svog neprijatelja:
slabiji nuklearni udar na nacionalni park Yellowstone, koji leži na supervulkanu, doveo bi do totalnog uništenja SAD-a. Samo jedna eksplozija može da inicira erupciju. Kao rezultat toga - SAD će prestati da postoje.
Međutim, posledice će biti katastrofalne i po veliki deo ostatka planete. To će biti svakako katastrofa za celu civilizaciju.
SAD ima još slabih točaka i moguće je uništiti tu državu i izazivanjem cunamija, postavljanjem eksplozija duž raseda San Andreas, koji se nalazi između Severnoameričke i Pacifičke tektonske ploče...
- JohnnyS
- Posts: 17454
- Joined: 05/05/2007 12:03
- Location: Brijuni
- KAMI666
- Posts: 1141
- Joined: 02/07/2006 01:45
- Location: Aljaska
#3754 Re: RUSIJA
NSA prisluskuje telefon Markelove, da ne govorimo jos o tome kako ovakvih organizacija i placenika ima svugdje na svijetu i to od strane "voditelja demo(n)kratije".JohnnyS wrote:ne priželjkuje ništa, samo trola
http://www.index.hr/black/clanak/profes ... 10069.aspx
IMate i ovdje jednog, onog @savoxxx tamo na temama Sirije, sta mislite ciji je on?
- pici
- Posts: 46362
- Joined: 19/07/2007 23:17
- Location: zbrinut u kupleraju...
- Grijem se na: Ženske gHuzove
- Vozim: Trajvan
- Horoskop: Djevac
- JohnnyS
- Posts: 17454
- Joined: 05/05/2007 12:03
- Location: Brijuni
#3756 Re: RUSIJA
U prvi mah mi se učinilo da piše "bide"...
- pici
- Posts: 46362
- Joined: 19/07/2007 23:17
- Location: zbrinut u kupleraju...
- Grijem se na: Ženske gHuzove
- Vozim: Trajvan
- Horoskop: Djevac
#3757 Re: RUSIJA
Svjetska banka: Rusija ulazi u mračnu ekonomsku eru
Jake sankcije zapadnih zemalja i nagli pad cijena nafte formirali su okruženje u kojem će ruska ekonomija doživjeti krah kakav nisu očekivali ni ekonomisti, navodi se u izvještaju Svjetske banke.
U dokumentu pod nazivom "Zora nova ekonomske ere" navodi se da će ekonomija Rusije imati pad za 3,8 posto u ovoj godini ako cijena nafte ostane na 53 dolara po barelu. Prethodna procjena banaka govorila je da će očekivani pad biti 0,7 posto.
Recesija će se nastaviti barem još i narednu godinu.
"Sankcije i pad cijena nafte došle su krajem 2014. godine tako da se još uvijek ne očekuje njihov negativan utjecaj na način kako će to biti u 2016.", navodi se u izvještaju Svjetske banke.
Prosječna cijena nafte je od juna 2014. pala sa 110 dolara po barelu na oko 50 dolara, a nema naznaka da će rasti u skorije vrijeme.
To će itekako otežati sastavljanje budžeta Rusije koji se do sada uveliko oslanjao na bogate izvore energije.
"Sankcije koje su Rusiji nametnute zbog podrške pobunjenicima u Ukrajini i anektiranja Krima neće u skorije vrijeme biti ukinute, a to znači da zapadne banke i bogate energetske kompanije ne mogu poslovati s ovom zemljom", navodi se u izvještaju Svjetske banke.
Rusija je izolovana od međunarodnih ekonomskih aktivnosti kao što su trgovina i bankovne transakcije koje su ključne za privredni rast neke zemlje. Stoga se očekuje nagli rast siromaštva, najveći od ekonomske krize 1998. i 1999.
Svjetska banka predviđa da će prihodi padati, a inflacija rasti. Kao rezultat toga, više od 20 miliona Rusa osjetit će siromaštvo.
Svjetska banka ipak je pohvalila Kremlj i Centralnu banku Rusije za brzu reakciju nakon nametanja sankcija, čime je izbjegnuta recesija u prošloj godina.
No, kako se navodi u izvještaju, to je bilo prošle godine. Prognoze za ovu i narednu su u najmanju ruku sumorne.

-
prog321
- Posts: 7052
- Joined: 08/07/2014 21:03
#3758 Re: RUSIJA
Zapad nije financijski moćan kao 91e.
Nemaju njihove sankcije istu moć.
Nemaju njihove sankcije istu moć.
- JohnnyS
- Posts: 17454
- Joined: 05/05/2007 12:03
- Location: Brijuni
#3759 Re: RUSIJA
Naravno da nije moćan ko 91. Moćniji je! O tome bar trube oni prljavi hašišari po antiglobalističkim prosvjedima...
- Challenger__
- Posts: 26509
- Joined: 25/03/2012 09:31
- Location: In weiter Ferne, so nah!
- Contact:
- Stoner
- Posts: 1537
- Joined: 16/05/2010 17:00
- Location: Sarajevo
#3761 Re: RUSIJA
Ma ništa je to. Posljedice po rusku ekonomiju će se tek osjetiti za nekoliko mjeseci, godinu.
-
prog321
- Posts: 7052
- Joined: 08/07/2014 21:03
#3762 Re: RUSIJA
JohnnyS wrote:Naravno da nije moćan ko 91. Moćniji je! ..
Smjesan si.
Gdje je sada Kina, India, Brazil, pa UAE i Iran. a gdje su bili 91e ?
Ne moze zapad pritiskati Rusiju jer sve sto oni danas imaju, ima i ostatak svijeta.
Auta iz Japana, Elektronika iz Kine, Nafta iz Irana, Sirovine iz Brazila, jeftina radna snaga u Indiji itd,.
Zapad moze malo uticati na valutu, I nista vise.
To je minoran pritisak.
- pici
- Posts: 46362
- Joined: 19/07/2007 23:17
- Location: zbrinut u kupleraju...
- Grijem se na: Ženske gHuzove
- Vozim: Trajvan
- Horoskop: Djevac
#3763 Re: RUSIJA
Tko je jači: EU gradi granične tornjeve, Rusija doprema rakete
Varšava, 06.04.2015., 20:19
Poljska će izgraditi granične tornjeve uzduž kopnene granice s ruskom enklavom Kalinjingradom, prenosi poljska novinska agencija PAP.
Šest tornjeva bit će visoki do 50 metara i slat će snimke poljskim graničarima koji nadziru granicu dugu 200 kilometara. Gradnja će stajati oko 2.5 milijuna eura, a 75 posto osigurat će se iz fonda za nadzor vanjskih granica EU-a.

- Challenger__
- Posts: 26509
- Joined: 25/03/2012 09:31
- Location: In weiter Ferne, so nah!
- Contact:
#3764 Re: RUSIJA
Vidi stari...Stoner wrote:Ma ništa je to. Posljedice po rusku ekonomiju će se tek osjetiti za nekoliko mjeseci, godinu.
- Moja perspektiva nije ni "fan" niti prepucavanje nego pokušaj da se dođe do stvarne slike. Znači, ni ideološka ni wishful vizura. Prema analizama nezavisnih američkih ekonomskih autora (neke postavio na temi), trendovima (npr, već danas RF je četvrta najpoželjnija zemlja za strane investicije ispred Njemačke, kurs nacionalne valute više ne reaguje na oscilacije cijene energenata, obaranje visokih kamatnih stopa kod CB itd itd) i onima koji se daju naslutiti, ove sankcije i politička špekulacija cijenama energenata neće dati očekivane rezultate. Naprotiv. Ubrzaće davno najavljen, a iznutra do sankcija miniran proces privredne, distributivne (Azija) i platežne (kineski i ruski SWIFT) diversifikacije. Što će RF učiniti potpuno nezavisnim od SAD i satelita. A što će na globalnom političkom planu imati potpuno obrnut efekat od očekivanih.
Uzalud su probali, c'est la vie.
- Stoner
- Posts: 1537
- Joined: 16/05/2010 17:00
- Location: Sarajevo
#3765 Re: RUSIJA
Izvini ali moraš biti jako optimističan da ne kažem naivan ako misliš da sankcije jednoj nacionalnoj ekonomiji od strane najjačih igrača na globalnom tržištu neće ostaviti nikakve negativne posljedice nego će čak doći i do pozitivnih kretanja. Ekonomija je živa stvar. Apsorbira udarac, vrati se pa je za nekoliko mjeseci ponovo u krizi. Iz prostog razloga što jedan ekonomski sistem ima previše varijabli koji utiču na njega, a pogotovo zavisnih ukoliko se radi o sistemu kao što je ruski u današnjim okolnostima.Challenger__ wrote:Vidi stari...Stoner wrote:Ma ništa je to. Posljedice po rusku ekonomiju će se tek osjetiti za nekoliko mjeseci, godinu.
- Moja perspektiva nije ni "fan" niti prepucavanje nego pokušaj da se dođe do stvarne slike. Znači, ni ideološka ni wishful vizura. Prema analizama nezavisnih američkih ekonomskih autora (neke postavio na temi), trendovima (npr, već danas RF je četvrta najpoželjnija zemlja za strane investicije ispred Njemačke, kurs nacionalne valute više ne reaguje na oscilacije cijene energenata, obaranje visokih kamatnih stopa kod CB itd itd) i onima koji se daju naslutiti, ove sankcije i politička špekulacija cijenama energenata neće dati očekivane rezultate. Naprotiv. Ubrzaće davno najavljen, a iznutra do sankcija miniran proces privredne, distributivne (Azija) i platežne (kineski i ruski SWIFT) diversifikacije. Što će RF učiniti potpuno nezavisnim od SAD i satelita. A što će na globalnom političkom planu imati potpuno obrnut efekat od očekivanih.
Uzalud su probali, c'est la vie.
Inače, nemoj se previše uzbuđivati zbog bilo kakvog ( malog i kratkoročnog) rasta ruske ekonomije, kad padneš na dno možeš ići samo prema vrhu. Fenomen ratne ekonomije.
- General War
- Posts: 24423
- Joined: 18/09/2013 22:04
#3766 Re: RUSIJA
Challenger__ wrote:Stoner wrote:Ma ništa je to. Posljedice po rusku ekonomiju će se tek osjetiti za nekoliko mjeseci, godinu.
Vidi stari...
- Moja perspektiva nije ni "fan" niti prepucavanje nego pokušaj da se dođe do stvarne slike.
- Challenger__
- Posts: 26509
- Joined: 25/03/2012 09:31
- Location: In weiter Ferne, so nah!
- Contact:
#3767 Re: RUSIJA
Ne uzbuđujem se ni malo. Nemam nikakav lični odnos. Svoje viđenje situacije (komplementarno američkim ekonomskim skepticima) sam iznio prvih dana i vidim da sve ide u pravcu gore iznesenih procjena. Da budem malo pretenciozan, osjećam se kao čitalac koji je pročitao prolog (uvođenje sankcija) i epilog (njihov ishod) drame pa s vremena na vrijeme, iz čiste dokolice, baci pogled na dešavanja u međuvremenu.Stoner wrote:...
Prati.
Živi bili pa vidjeli.
______
p.s.
Oponentima je ostala samo vojna opcija.
- General War
- Posts: 24423
- Joined: 18/09/2013 22:04
#3768 Re: RUSIJA

Russia's central bank cut interest rates by 1% to 14% on Friday, highlighting the dire state of the country's economy.
The bank also slashed its growth forecast. It expects the Russian economy to contract by between 3.5% and 4% in 2015, worse than its January prediction of 3%.
There is plenty to worry about.
Low oil prices and Western sanctions have crushed the economy. The ruble plunged 40% against the dollar in just six months -- sparking a backlash against the central bank. Some even accused it of sabotage.
The Bank of Russia is caught in a bind. Inflation is soaring -- it hit 16.7% in February, with food prices jumping by 23% compared to last year. Cutting rates could push prices even higher, but leaving them at elevated levels may mean an even deeper and longer recession.
Industrial activity and consumer demand is slowing, according to the World Bank.

- General War
- Posts: 24423
- Joined: 18/09/2013 22:04
#3769 Re: RUSIJA
..dok vijesti sa druge strane izgledaju ovako:
Russian ruble seen as world’s best performing currency, hits 2015 high
..@RT
Russian ruble seen as world’s best performing currency, hits 2015 high
..@RT
- GAU8
- Posts: 9143
- Joined: 05/01/2011 09:18
#3770 Re: RUSIJA
Ako kropuješ i skalitaš kako treba, svaki graf može izgledati odličnoGeneral War wrote:..dok vijesti sa druge strane izgledaju ovako:
Russian ruble seen as world’s best performing currency, hits 2015 high![]()
![]()
![]()
..@RT
-
celava_dlaka
- Posts: 2244
- Joined: 24/12/2012 18:05
#3771 Re: RUSIJA
haos1 wrote:Rusi znaju slabu tačku SAD-a
Rusija ima jednostavan plan za potpuno uništenje SAD - Ukoliko loši odnosi Rusije i Sjedinjenih Američkih Država dovedu do rata, Rusija može lako da potpuno uništi svog neprijatelja:
slabiji nuklearni udar na nacionalni park Yellowstone, koji leži na supervulkanu, doveo bi do totalnog uništenja SAD-a. Samo jedna eksplozija može da inicira erupciju. Kao rezultat toga - SAD će prestati da postoje.
Međutim, posledice će biti katastrofalne i po veliki deo ostatka planete. To će biti svakako katastrofa za celu civilizaciju.
SAD ima još slabih točaka i moguće je uništiti tu državu i izazivanjem cunamija, postavljanjem eksplozija duž raseda San Andreas, koji se nalazi između Severnoameričke i Pacifičke tektonske ploče...
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#3772 Re: RUSIJA
Kazu i da ovi americki gradovi nisu previse otporni na termonuklerane bombe, no haj ga znaj.
-
celava_dlaka
- Posts: 2244
- Joined: 24/12/2012 18:05
#3773 Re: RUSIJA
Neka je slavljen gospodar Putin 
- insomnia78
- Posts: 61961
- Joined: 03/04/2011 14:43
#3774 Re: RUSIJA
Eno zapalila im se nuklearna podnornica koja je na remontu
Srecom nenaoruzana, al' ima reaktor

Srecom nenaoruzana, al' ima reaktor

-
5 0 5
- Posts: 15203
- Joined: 14/10/2007 20:58
#3775 Re: RUSIJA
insomnia78 wrote:Eno zapalila im se nuklearna podnornica koja je na remontu
Srecom nenaoruzana, al' ima reaktor



