Nemojte kvariti ovu temu imovinom ratnih i poratnih lešinara_Reds_ wrote:Naravno da ulazi, kad ono ne može legalizovati. Napravljeno je na državnoj imovini bez ikakavih dozvola. I po kojem zakonu onda možeš nekome zabraniti da se kreće preko državne imovine.baja wrote:1) amfiteatar drži vlasnik firme MIBO...privatno vlasništvo. narod ulazi ko u svoje![]()
bunkere koje spominješ nisam vidio pa ne znam je li to dio istog kompleksa...
2) u širem regionu koji spominješ se nalazila i naša vojska...blizu je Proskok, a tu su naši bili u ratu. e sad jesu li bili izloženi il' ne...oni znaju
Mada je on na ulazu bio stavio natpis "pivatni posjed".
Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
-
calculator
- Posts: 1351
- Joined: 25/11/2013 12:32
#376 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
- 4m3l
- Posts: 1109
- Joined: 04/04/2010 00:31
#377 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

ovo mi je poznato
-
Max Bunker
- Posts: 2406
- Joined: 19/03/2010 00:16
#378 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Nisam se borio ( skoro pa beba bio kada je rat poceo ) ali i meni ovo lici na selo Rakitnicu ( planinarim tu cesto ) i cak mislim da znam i koja je livada4m3l wrote:
ovo mi je poznatoRakitnica ?
Jel' neko zna za one bunkere sta ?
- 4m3l
- Posts: 1109
- Joined: 04/04/2010 00:31
#379 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Isto i ja tu na izlet izadjem, Burakovine se zovuMax Bunker wrote:Nisam se borio ( skoro pa beba bio kada je rat poceo ) ali i meni ovo lici na selo Rakitnicu ( planinarim tu cesto ) i cak mislim da znam i koja je livada4m3l wrote:
ovo mi je poznatoRakitnica ?
![]()
Jel' neko zna za one bunkere sta ?
Desno od ovih likova je potok, i nize dole most.. je li mislimo na istu lokaciju ?
kakve bunkere spominjes
-
Max Bunker
- Posts: 2406
- Joined: 19/03/2010 00:16
#380 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Ne znam tacno kako se zove ova livada a sada ( nemoj me u cenat uzimati ) ali njima iza ledja, trebalo bi da su sela Dujmovici, Ledici itd. a desnu stranu ide Treskavica.4m3l wrote:Isto i ja tu na izlet izadjem, Burakovine se zovuMax Bunker wrote:Nisam se borio ( skoro pa beba bio kada je rat poceo ) ali i meni ovo lici na selo Rakitnicu ( planinarim tu cesto ) i cak mislim da znam i koja je livada4m3l wrote:
ovo mi je poznatoRakitnica ?
![]()
Jel' neko zna za one bunkere sta ?![]()
Desno od ovih likova je potok, i nize dole most.. je li mislimo na istu lokaciju ?
kakve bunkere spominjes?
Ma bunkeri kod amfiteatra na Bjelasnici.
-
calculator
- Posts: 1351
- Joined: 25/11/2013 12:32
#381 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Max Bunker wrote:Ne znam tacno kako se zove ova livada a sada ( nemoj me u cenat uzimati ) ali njima iza ledja, trebalo bi da su sela Dujmovici, Ledici itd. a desnu stranu ide Treskavica.
Ne možeš sa fotografije iznad tačno utvrditi njenu lokaciju, nema dovoljno parametara. Ona je mogla biti snimljena i na Vlašiću, na Nišićima, u Krajini, svejedno sve je slično prirodno područje
-
gardistaVRS
- Posts: 1
- Joined: 26/02/2014 21:26
#382 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Postovanje svim na ovom forumu, evo da se javi i neko sa "one strane" tj VRS. Naime na treskavici sam bio kao pripadnik 1.gmtbr do 29. juna 94 kad sam ranjen u reonu kote "JABUKA", nasuprot jabuke je bio moj rov "MLAKVA".
Tog 29, juna sam bio u izvidjanju prema vasem polozaju na jabuci i nedaleko od vaseg prvog rova gledajuci od "nas" (mlakve) tu smo nagazili na minu i od nas 5 izbaci nas 3 iz stroja volio bi da mi se neko javi iz 1.slavne ko je u tom vremenskom periodu bio na jabuci !
Da pojasnim o kome se radi ja sam jedan od onih sto Vam je "pokrao" unproforski najlon i neke lopate sa tog prvog rova nekih 10-tak dana prije tog mog ranjavanja, tad smo vam usli u liniju na prvom rovu ste radili uredjenje tek ste pravili taj rov dolazeci cuo se rad motorke a i nasli smo pripremljene balvane za taj prvi rov dok ste na sledecoj liniji odbrane imali dosta uredjenije polozaje gdje vec bila transeja iskopana itd te linije su bile u razmaku odprilike nekih 70-tak metara a isto toliko dalje vam je bila "bajta" gdje smo uocili dvojicu vojnika po meni kuvali su kafu ili nesto jer se vidio dim, u tom momentu mi smo vas posmatrali snajperom (samo posmatrali nismo imali namjeru nikog da likvidiramo) zatim krecu ta dvojica prema nama , na srecu i njihovu i nasu posle nekih 20-tak metara iz nekog razloga se vracaju u bajtu!
U povratku smo vam uzeli najlon jer mi je bajta prokisnjavala i lopate nesjecam se tacno mislim 2 ili 3 bile su one trougle.
AKO SE NEKO PREPOZNA VOLIO BI DA SE JAVI !!!!
NISAM OVDJE RADI PREPUCAVANJA!
POZDRAV ZA ISKRENE BORCE SA BILO KOJE STRANE !
Tog 29, juna sam bio u izvidjanju prema vasem polozaju na jabuci i nedaleko od vaseg prvog rova gledajuci od "nas" (mlakve) tu smo nagazili na minu i od nas 5 izbaci nas 3 iz stroja volio bi da mi se neko javi iz 1.slavne ko je u tom vremenskom periodu bio na jabuci !
Da pojasnim o kome se radi ja sam jedan od onih sto Vam je "pokrao" unproforski najlon i neke lopate sa tog prvog rova nekih 10-tak dana prije tog mog ranjavanja, tad smo vam usli u liniju na prvom rovu ste radili uredjenje tek ste pravili taj rov dolazeci cuo se rad motorke a i nasli smo pripremljene balvane za taj prvi rov dok ste na sledecoj liniji odbrane imali dosta uredjenije polozaje gdje vec bila transeja iskopana itd te linije su bile u razmaku odprilike nekih 70-tak metara a isto toliko dalje vam je bila "bajta" gdje smo uocili dvojicu vojnika po meni kuvali su kafu ili nesto jer se vidio dim, u tom momentu mi smo vas posmatrali snajperom (samo posmatrali nismo imali namjeru nikog da likvidiramo) zatim krecu ta dvojica prema nama , na srecu i njihovu i nasu posle nekih 20-tak metara iz nekog razloga se vracaju u bajtu!
U povratku smo vam uzeli najlon jer mi je bajta prokisnjavala i lopate nesjecam se tacno mislim 2 ili 3 bile su one trougle.
AKO SE NEKO PREPOZNA VOLIO BI DA SE JAVI !!!!
NISAM OVDJE RADI PREPUCAVANJA!
POZDRAV ZA ISKRENE BORCE SA BILO KOJE STRANE !
-
Max Bunker
- Posts: 2406
- Joined: 19/03/2010 00:16
#383 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Nađoh jedan snimak sa Bjelašnice
-
archi_a
- Posts: 11871
- Joined: 11/12/2011 18:11
- jalijas74
- Posts: 1366
- Joined: 17/11/2010 15:10
#385 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
https://www.youtube.com/watch?v=6-DrGchmKYw
Poslje ovoga "slikanja" debeli Karavelic se uhvatio noge brze bolje nazad dok nije pao mrak. prosao je pored nas i nesto nas kao pozdravljao i jos nas snimala kamera a mi idemo gore da zmjenimo neke momke bukvalno sa par okovira i puskicama. Kako smo samo bili tada zavaljeni pisao sam vec o tome.
Poslje ovoga "slikanja" debeli Karavelic se uhvatio noge brze bolje nazad dok nije pao mrak. prosao je pored nas i nesto nas kao pozdravljao i jos nas snimala kamera a mi idemo gore da zmjenimo neke momke bukvalno sa par okovira i puskicama. Kako smo samo bili tada zavaljeni pisao sam vec o tome.
- agent_zero
- Posts: 10478
- Joined: 27/01/2010 23:58
- Location: tamni vilajet SDA zlotvora!
#386 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Koliko ja mogu vidjeti, Đokin toranj.
- jalijas74
- Posts: 1366
- Joined: 17/11/2010 15:10
#387 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Kako smo mi culi glavonje su dosle helicem (ovo zaista ne znam da li je istina).
Pocetak snimak je na Volujoj jami a onda su se kao popeli na Djokin toranj da bi se slikali i kao sto sam rekao brze bolje su se uhvatili noge niz kotare sto bi narod rekao. Mi smo ih sreli negdje prije odvajanja za Djevigrad.
Pocetak snimak je na Volujoj jami a onda su se kao popeli na Djokin toranj da bi se slikali i kao sto sam rekao brze bolje su se uhvatili noge niz kotare sto bi narod rekao. Mi smo ih sreli negdje prije odvajanja za Djevigrad.
-
FASIZMU SMRT
- Posts: 32
- Joined: 28/02/2010 22:58
#388 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
https://www.youtube.com/watch?v=dxcbX2GvPyU
Kulturno društvo Bošnjaka-džemat Ženeva vam predstavlja novu jedinstvenu knjigu o najvećim herojima odbrane Bosne, o velikim i nezaboravnim bitkama za odbranu Republike Bosne i Hercegovine
Kulturno društvo Bošnjaka-džemat Ženeva vam predstavlja novu jedinstvenu knjigu o najvećim herojima odbrane Bosne, o velikim i nezaboravnim bitkama za odbranu Republike Bosne i Hercegovine
- _Reds_
- Posts: 9475
- Joined: 14/01/2012 20:01
- Location: Aqua S....
#389 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Za sve ove neupućene, vrh planine Treskavica se zove Mala Ćaba, i takav stoji u svim relevantim karatama.
Đokin toranj je samo metalni objekat za zaštitu koji je nekad bio na Maloj Ćabi. Pozdrav.
Đokin toranj je samo metalni objekat za zaštitu koji je nekad bio na Maloj Ćabi. Pozdrav.
- homega
- Posts: 1866
- Joined: 18/05/2014 23:45
#390 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Alaha ti?_Reds_ wrote:Za sve ove neupućene, vrh planine Treskavica se zove Mala Ćaba, i takav stoji u svim relevantim karatama.
Đokin toranj je samo metalni objekat za zaštitu koji je nekad bio na Maloj Ćabi. Pozdrav.
- Woody
- Posts: 1690
- Joined: 17/12/2003 00:00
- Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine
#391 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Jeste, ali od 1993-e._Reds_ wrote:Za sve ove neupućene, vrh planine Treskavica se zove Mala Ćaba, i takav stoji u svim relevantim karatama.
Đokin toranj je samo metalni objekat za zaštitu koji je nekad bio na Maloj Ćabi. Pozdrav.
Znači od 1993: Đoko je na Kjabi (maloj)
- _Reds_
- Posts: 9475
- Joined: 14/01/2012 20:01
- Location: Aqua S....
#392 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Nije tačno. Dakle progooglaj pa ćeš da saznaš.Woody wrote:Jeste, ali od 1993-e._Reds_ wrote:Za sve ove neupućene, vrh planine Treskavica se zove Mala Ćaba, i takav stoji u svim relevantim karatama.
Đokin toranj je samo metalni objekat za zaštitu koji je nekad bio na Maloj Ćabi. Pozdrav.
Znači od 1993: Đoko je na Kjabi (maloj)
- JoseMujica
- Posts: 32831
- Joined: 11/01/2011 14:33
- Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
- Grijem se na: malograDŽane
- Vozim: Tuarega
- Horoskop: Poskok
#393 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
kako se zove greben na prilazu vrhu?
Ćabanske ili Đokine stijene?
Ćabanske ili Đokine stijene?
- _Reds_
- Posts: 9475
- Joined: 14/01/2012 20:01
- Location: Aqua S....
#394 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Čini mi se Pakliješ da se zove.JoseMujica wrote:kako se zove greben na prilazu vrhu?
Ćabanske ili Đokine stijene?
- homega
- Posts: 1866
- Joined: 18/05/2014 23:45
#395 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Ako je Pakliješ, onda je i Đokin toranj. Trebao bi prestati s lupetanjem po ovoj temi_Reds_ wrote:Čini mi se Pakliješ da se zove.JoseMujica wrote:kako se zove greben na prilazu vrhu?
Ćabanske ili Đokine stijene?

Last edited by homega on 28/10/2014 00:07, edited 1 time in total.
-
aldinjo
- Posts: 5019
- Joined: 03/07/2011 02:49
#396 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Ne znaš ni pravilno napisati.homega wrote:Alaha ti?_Reds_ wrote:Za sve ove neupućene, vrh planine Treskavica se zove Mala Ćaba, i takav stoji u svim relevantim karatama.
Đokin toranj je samo metalni objekat za zaštitu koji je nekad bio na Maloj Ćabi. Pozdrav.
- homega
- Posts: 1866
- Joined: 18/05/2014 23:45
#397 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Za mene je pravilnoaldinjo wrote:Ne znaš ni pravilno napisati.homega wrote:Alaha ti?_Reds_ wrote:Za sve ove neupućene, vrh planine Treskavica se zove Mala Ćaba, i takav stoji u svim relevantim karatama.
Đokin toranj je samo metalni objekat za zaštitu koji je nekad bio na Maloj Ćabi. Pozdrav.
- NIN
- Posts: 6187
- Joined: 15/02/2006 20:18
- Location: Via Lactea, Orion Arm
#398 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Polako momci!
-
aldinjo
- Posts: 5019
- Joined: 03/07/2011 02:49
#399 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
Treba polahko,naravno.Ali ružno je onako da napiše.NIN wrote:Polako momci!
-
VjecitiStudent
- Posts: 18920
- Joined: 14/08/2008 13:42
- Location: Životinjska farma
#400 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.
U staroj planinarskoj literaturi za vrh Treskavice se dva termina skoro pa jednako učestalo pojavljuju: Pakliješ i Ćaba (nikada Mala Ćaba), a od pedesetih se onda pojavljuje i Đokin toranj, po skloništu napravljenom na vrhu.
