Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post Reply
calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#376 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by calculator »

_Reds_ wrote:
baja wrote:1) amfiteatar drži vlasnik firme MIBO...privatno vlasništvo. narod ulazi ko u svoje :D
bunkere koje spominješ nisam vidio pa ne znam je li to dio istog kompleksa...

2) u širem regionu koji spominješ se nalazila i naša vojska...blizu je Proskok, a tu su naši bili u ratu. e sad jesu li bili izloženi il' ne...oni znaju :roll:
Naravno da ulazi, kad ono ne može legalizovati. Napravljeno je na državnoj imovini bez ikakavih dozvola. I po kojem zakonu onda možeš nekome zabraniti da se kreće preko državne imovine.

Mada je on na ulazu bio stavio natpis "pivatni posjed".
Nemojte kvariti ovu temu imovinom ratnih i poratnih lešinara
User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#377 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by 4m3l »

Image

ovo mi je poznato :D Rakitnica ?
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#378 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Max Bunker »

4m3l wrote:Image

ovo mi je poznato :D Rakitnica ?
Nisam se borio ( skoro pa beba bio kada je rat poceo ) ali i meni ovo lici na selo Rakitnicu ( planinarim tu cesto ) i cak mislim da znam i koja je livada :D

Jel' neko zna za one bunkere sta ? :D
User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#379 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by 4m3l »

Max Bunker wrote:
4m3l wrote:
ovo mi je poznato :D Rakitnica ?
Nisam se borio ( skoro pa beba bio kada je rat poceo ) ali i meni ovo lici na selo Rakitnicu ( planinarim tu cesto ) i cak mislim da znam i koja je livada :D

Jel' neko zna za one bunkere sta ? :D
Isto i ja tu na izlet izadjem, Burakovine se zovu :D :P
Desno od ovih likova je potok, i nize dole most.. je li mislimo na istu lokaciju ?

kakve bunkere spominjes :D ?
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#380 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Max Bunker »

4m3l wrote:
Max Bunker wrote:
4m3l wrote:
ovo mi je poznato :D Rakitnica ?
Nisam se borio ( skoro pa beba bio kada je rat poceo ) ali i meni ovo lici na selo Rakitnicu ( planinarim tu cesto ) i cak mislim da znam i koja je livada :D

Jel' neko zna za one bunkere sta ? :D
Isto i ja tu na izlet izadjem, Burakovine se zovu :D :P
Desno od ovih likova je potok, i nize dole most.. je li mislimo na istu lokaciju ?

kakve bunkere spominjes :D ?
Ne znam tacno kako se zove ova livada a sada ( nemoj me u cenat uzimati ) ali njima iza ledja, trebalo bi da su sela Dujmovici, Ledici itd. a desnu stranu ide Treskavica.

Ma bunkeri kod amfiteatra na Bjelasnici.
calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#381 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by calculator »

Max Bunker wrote:Ne znam tacno kako se zove ova livada a sada ( nemoj me u cenat uzimati ) ali njima iza ledja, trebalo bi da su sela Dujmovici, Ledici itd. a desnu stranu ide Treskavica.

Ne možeš sa fotografije iznad tačno utvrditi njenu lokaciju, nema dovoljno parametara. Ona je mogla biti snimljena i na Vlašiću, na Nišićima, u Krajini, svejedno sve je slično prirodno područje
gardistaVRS
Posts: 1
Joined: 26/02/2014 21:26

#382 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by gardistaVRS »

Postovanje svim na ovom forumu, evo da se javi i neko sa "one strane" tj VRS. Naime na treskavici sam bio kao pripadnik 1.gmtbr do 29. juna 94 kad sam ranjen u reonu kote "JABUKA", nasuprot jabuke je bio moj rov "MLAKVA".

Tog 29, juna sam bio u izvidjanju prema vasem polozaju na jabuci i nedaleko od vaseg prvog rova gledajuci od "nas" (mlakve) tu smo nagazili na minu i od nas 5 izbaci nas 3 iz stroja volio bi da mi se neko javi iz 1.slavne ko je u tom vremenskom periodu bio na jabuci !

Da pojasnim o kome se radi ja sam jedan od onih sto Vam je "pokrao" unproforski najlon i neke lopate sa tog prvog rova nekih 10-tak dana prije tog mog ranjavanja, tad smo vam usli u liniju na prvom rovu ste radili uredjenje tek ste pravili taj rov dolazeci cuo se rad motorke a i nasli smo pripremljene balvane za taj prvi rov dok ste na sledecoj liniji odbrane imali dosta uredjenije polozaje gdje vec bila transeja iskopana itd te linije su bile u razmaku odprilike nekih 70-tak metara a isto toliko dalje vam je bila "bajta" gdje smo uocili dvojicu vojnika po meni kuvali su kafu ili nesto jer se vidio dim, u tom momentu mi smo vas posmatrali snajperom (samo posmatrali nismo imali namjeru nikog da likvidiramo) zatim krecu ta dvojica prema nama , na srecu i njihovu i nasu posle nekih 20-tak metara iz nekog razloga se vracaju u bajtu!
U povratku smo vam uzeli najlon jer mi je bajta prokisnjavala i lopate nesjecam se tacno mislim 2 ili 3 bile su one trougle.

AKO SE NEKO PREPOZNA VOLIO BI DA SE JAVI !!!!

NISAM OVDJE RADI PREPUCAVANJA!
POZDRAV ZA ISKRENE BORCE SA BILO KOJE STRANE !
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#383 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Max Bunker »

Nađoh jedan snimak sa Bjelašnice



archi_a
Posts: 11871
Joined: 11/12/2011 18:11

#384 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by archi_a »

.
User avatar
jalijas74
Posts: 1366
Joined: 17/11/2010 15:10

#385 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by jalijas74 »

https://www.youtube.com/watch?v=6-DrGchmKYw

Poslje ovoga "slikanja" debeli Karavelic se uhvatio noge brze bolje nazad dok nije pao mrak. prosao je pored nas i nesto nas kao pozdravljao i jos nas snimala kamera a mi idemo gore da zmjenimo neke momke bukvalno sa par okovira i puskicama. Kako smo samo bili tada zavaljeni pisao sam vec o tome.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#386 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by agent_zero »

Koliko ja mogu vidjeti, Đokin toranj.
User avatar
jalijas74
Posts: 1366
Joined: 17/11/2010 15:10

#387 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by jalijas74 »

Kako smo mi culi glavonje su dosle helicem (ovo zaista ne znam da li je istina).
Pocetak snimak je na Volujoj jami a onda su se kao popeli na Djokin toranj da bi se slikali i kao sto sam rekao brze bolje su se uhvatili noge niz kotare sto bi narod rekao. Mi smo ih sreli negdje prije odvajanja za Djevigrad.
FASIZMU SMRT
Posts: 32
Joined: 28/02/2010 22:58

#388 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by FASIZMU SMRT »

https://www.youtube.com/watch?v=dxcbX2GvPyU

Kulturno društvo Bošnjaka-džemat Ženeva vam predstavlja novu jedinstvenu knjigu o najvećim herojima odbrane Bosne, o velikim i nezaboravnim bitkama za odbranu Republike Bosne i Hercegovine
User avatar
_Reds_
Posts: 9475
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#389 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by _Reds_ »

Za sve ove neupućene, vrh planine Treskavica se zove Mala Ćaba, i takav stoji u svim relevantim karatama.


Đokin toranj je samo metalni objekat za zaštitu koji je nekad bio na Maloj Ćabi. Pozdrav.
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#390 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by homega »

_Reds_ wrote:Za sve ove neupućene, vrh planine Treskavica se zove Mala Ćaba, i takav stoji u svim relevantim karatama.


Đokin toranj je samo metalni objekat za zaštitu koji je nekad bio na Maloj Ćabi. Pozdrav.
Alaha ti?
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#391 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Woody »

_Reds_ wrote:Za sve ove neupućene, vrh planine Treskavica se zove Mala Ćaba, i takav stoji u svim relevantim karatama.


Đokin toranj je samo metalni objekat za zaštitu koji je nekad bio na Maloj Ćabi. Pozdrav.
Jeste, ali od 1993-e.

Znači od 1993: Đoko je na Kjabi (maloj) :-)
User avatar
_Reds_
Posts: 9475
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#392 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by _Reds_ »

Woody wrote:
_Reds_ wrote:Za sve ove neupućene, vrh planine Treskavica se zove Mala Ćaba, i takav stoji u svim relevantim karatama.


Đokin toranj je samo metalni objekat za zaštitu koji je nekad bio na Maloj Ćabi. Pozdrav.
Jeste, ali od 1993-e.

Znači od 1993: Đoko je na Kjabi (maloj) :-)
Nije tačno. Dakle progooglaj pa ćeš da saznaš.
User avatar
JoseMujica
Posts: 32831
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: u zagrljaju Vojina Mijatovića
Grijem se na: malograDŽane
Vozim: Tuarega
Horoskop: Poskok

#393 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by JoseMujica »

kako se zove greben na prilazu vrhu?

Ćabanske ili Đokine stijene?
User avatar
_Reds_
Posts: 9475
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#394 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by _Reds_ »

JoseMujica wrote:kako se zove greben na prilazu vrhu?

Ćabanske ili Đokine stijene?
Čini mi se Pakliješ da se zove.
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#395 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by homega »

_Reds_ wrote:
JoseMujica wrote:kako se zove greben na prilazu vrhu?

Ćabanske ili Đokine stijene?
Čini mi se Pakliješ da se zove.
Ako je Pakliješ, onda je i Đokin toranj. Trebao bi prestati s lupetanjem po ovoj temi

Image
Last edited by homega on 28/10/2014 00:07, edited 1 time in total.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#396 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by aldinjo »

homega wrote:
_Reds_ wrote:Za sve ove neupućene, vrh planine Treskavica se zove Mala Ćaba, i takav stoji u svim relevantim karatama.


Đokin toranj je samo metalni objekat za zaštitu koji je nekad bio na Maloj Ćabi. Pozdrav.
Alaha ti?
Ne znaš ni pravilno napisati. :(
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#397 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by homega »

aldinjo wrote:
homega wrote:
_Reds_ wrote:Za sve ove neupućene, vrh planine Treskavica se zove Mala Ćaba, i takav stoji u svim relevantim karatama.


Đokin toranj je samo metalni objekat za zaštitu koji je nekad bio na Maloj Ćabi. Pozdrav.
Alaha ti?
Ne znaš ni pravilno napisati. :(
Za mene je pravilno
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#398 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by NIN »

Polako momci!
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#399 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by aldinjo »

NIN wrote:Polako momci!
Treba polahko,naravno.Ali ružno je onako da napiše. ;-)
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#400 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by VjecitiStudent »

U staroj planinarskoj literaturi za vrh Treskavice se dva termina skoro pa jednako učestalo pojavljuju: Pakliješ i Ćaba (nikada Mala Ćaba), a od pedesetih se onda pojavljuje i Đokin toranj, po skloništu napravljenom na vrhu.
Post Reply