Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Senci1 wrote: ↑24/02/2021 22:10
daje privatna firma može i 10.000
a neće sigutno
ono što ti ne kontas, a ja te uporno pitam, ima li ijedna drzava u sbijetu gdje DRŽAVNA kompanija isplaćuje kafe kuharivi platu koja je jednaka prosječnoj u toj državi
by the way u republici Čobanskoj je TO ukljucen u platu a sve opet ulazi u prosjek drzave
Ma kontam ja vrlo dobro. Tebi je krivo sto oni imaju tolike plate, a ti i slicni tebi nemaju. Klasicni seljacki mentalitet da komsiji crkne krava, a ne znas da dobar dio administracije u ovoj drzavi ima iste plate kao i taj ebeni BHT na kojem je zvono sve ove godine. Isto zvono je na jos kojoj firmi u ovoj nasoj drzavi, a svi ostali šutke primaju istu platu.
A ovo ti nije sumska i oni su svakako bijeda na svaki moguci nacin.
Senci1 wrote: ↑24/02/2021 22:10
daje privatna firma može i 10.000
a neće sigutno
ono što ti ne kontas, a ja te uporno pitam, ima li ijedna drzava u sbijetu gdje DRŽAVNA kompanija isplaćuje kafe kuharivi platu koja je jednaka prosječnoj u toj državi
by the way u republici Čobanskoj je TO ukljucen u platu a sve opet ulazi u prosjek drzave
Ma kontam ja vrlo dobro. Tebi je krivo sto oni imaju tolike plate, a ti i slicni tebi nemaju. Klasicni seljacki mentalitet da komsiji crkne krava, a ne znas da dobar dio administracije u ovoj drzavi ima iste plate kao i taj ebeni BHT na kojem je zvono sve ove godine. Isto zvono je na jos kojoj firmi u ovoj nasoj drzavi, a svi ostali šutke primaju istu platu.
A ovo ti nije sumska i oni su svakako bijeda na svaki moguci nacin.
seljački mentitet je taj koji se poziva na drugog, goreg, da bi sebe opravdavao
doće na red i na budžetake parazite, ali valja prvo bunkere prije njih razbit, a to su javne kuće, pardon, preduzeća koja treba što prije privatizovat
kad se to sjebe, onda na red dolaze budžetlije
Senci1 wrote: ↑24/02/2021 22:10
daje privatna firma može i 10.000
a neće sigutno
ono što ti ne kontas, a ja te uporno pitam, ima li ijedna drzava u sbijetu gdje DRŽAVNA kompanija isplaćuje kafe kuharivi platu koja je jednaka prosječnoj u toj državi
by the way u republici Čobanskoj je TO ukljucen u platu a sve opet ulazi u prosjek drzave
Ma kontam ja vrlo dobro. Tebi je krivo sto oni imaju tolike plate, a ti i slicni tebi nemaju. Klasicni seljacki mentalitet da komsiji crkne krava, a ne znas da dobar dio administracije u ovoj drzavi ima iste plate kao i taj ebeni BHT na kojem je zvono sve ove godine. Isto zvono je na jos kojoj firmi u ovoj nasoj drzavi, a svi ostali šutke primaju istu platu.
A ovo ti nije sumska i oni su svakako bijeda na svaki moguci nacin.
seljački mentitet je taj koji se poziva na drugog, goreg, da bi sebe opravdavao
doće na red i na budžetake oarazite, ali valja bunkere prije njih razbit, a to su javne kuće, pardon, preduzeća
kad se to sjebe, onda na red dolaze budžetlije
Nije ti nimalo cudno da red voznje nije bas najbolji. Zelis prvo razbiti firmu koja puni taj budzet da bi tek onda na red dosao onaj koji ne proizvodi nista osim gubitka... Umjesto da se gleda da i ovi drugi, treci i cetvrti imaju istu platu, ono se gleda da se unisti i ono sto valja. Nije ni cudo sto je drzava u qrcu i sto nam je svake godine sve gore i gore.
beze u pricu s nekom rajom i kazu dosta inzinjera napusta i Telecom a i EP ide se vani a i u BiH firme tako da mozda kafe kuharica dobije i vecu platu ...
Čudno zvuči ali Telecom već sada muku muči sa zapošljavanjem kadrova kojih nedostaje. Naravno ovo nije problem samo Telecoma već svih firmi koje se bavi IT-em ili bilo kakvim inžinjerstvom.
Znam da će većina pozeleniti od muke ali prosjek plate Telecoma pod švabom će biti 3500 KM ako misle da neko tamo dođe Doduše onda kuharice i portiri neće raditi više tamo ali će raja biti sretna jer je komšiji i komšinicama crkla krava...
sabanss wrote: ↑25/02/2021 13:42
Čudno zvuči ali Telecom već sada muku muči sa zapošljavanjem kadrova kojih nedostaje. Naravno ovo nije problem samo Telecoma već svih firmi koje se bavi IT-em ili bilo kakvim inžinjerstvom.
Znam da će većina pozeleniti od muke ali prosjek plate Telecoma pod švabom će biti 3500 KM ako misle da neko tamo dođe Doduše onda kuharice i portiri neće raditi više tamo ali će raja biti sretna jer je komšiji i komšinicama crkla krava...
nije problem plata, problem je produktivnost.
Evo Cementara Kakanj, koja je pod kontrolom njemačkog Heidlbergcementa, prosječna plata 3.900 KM (bruto),.. dakle veća nego u BH Telekomu, iako na prvu imaju debilan prozvod. Ali zato sa 202 uposlena prihod od 90 miliona KM ili 450.000 KM po uposlenom,.. što je tri puta veći prihod po uposlenom nego u BH Telekomu.
Daryl Dixon wrote: ↑09/03/2021 12:01
kolika je plata IT ljudima u BHT? čini mi se da imaju 4-5 odjela za IT...
Ispod plata u ovim poznatim IT firmama u SA. Znam neke koji su godinama radili sa SSS, plata im je bila oko 1500 KM, nije rasla, takva sistematizacija.
Ci-Nick wrote: ↑09/03/2021 12:17
nije problem plata, problem je produktivnost.
Evo Cementara Kakanj, koja je pod kontrolom njemačkog Heidlbergcementa, prosječna plata 3.900 KM (bruto),.. dakle veća nego u BH Telekomu, iako na prvu imaju debilan prozvod. Ali zato sa 202 uposlena prihod od 90 miliona KM ili 450.000 KM po uposlenom,.. što je tri puta veći prihod po uposlenom nego u BH Telekomu.
Pa to sam otprilike i rekao... Neće biti kuharica, čistačica, montera, doduše niti ekonomista, pravnika... Onih par stotina inžinjera će imati duplo veću platu nego sada i radit će 900 ljudi ukupno pa će prosjek biti veći. Pitanje je da li se to državi isplati jer će dobiti neke pare ali neće biti dividendi niti prihoda od 2000 ljudi. U oba slučaja je običnom čovjeku svakako svejedno
Daryl Dixon wrote: ↑09/03/2021 12:01
kolika je plata IT ljudima u BHT? čini mi se da imaju 4-5 odjela za IT...
Ispod plata u ovim poznatim IT firmama u SA. Znam neke koji su godinama radili sa SSS, plata im je bila oko 1500 KM, nije rasla, takva sistematizacija.
Plata za SSS u BH Telecomu ne može biti 1500 KM ni pomoću filmskih trikova.
Daryl Dixon wrote: ↑09/03/2021 12:01
kolika je plata IT ljudima u BHT? čini mi se da imaju 4-5 odjela za IT...
Ispod plata u ovim poznatim IT firmama u SA. Znam neke koji su godinama radili sa SSS, plata im je bila oko 1500 KM, nije rasla, takva sistematizacija.
Plata za SSS u BH Telecomu ne može biti 1500 KM ni pomoću filmskih trikova.
Moze sa toplim, prevozom i minulim radom oko 1400-1500.
Last edited by mirsek on 09/03/2021 20:29, edited 1 time in total.
Ci-Nick wrote: ↑09/03/2021 12:17
nije problem plata, problem je produktivnost.
Evo Cementara Kakanj, koja je pod kontrolom njemačkog Heidlbergcementa, prosječna plata 3.900 KM (bruto),.. dakle veća nego u BH Telekomu, iako na prvu imaju debilan prozvod. Ali zato sa 202 uposlena prihod od 90 miliona KM ili 450.000 KM po uposlenom,.. što je tri puta veći prihod po uposlenom nego u BH Telekomu.
Pa to sam otprilike i rekao... Neće biti kuharica, čistačica, montera, doduše niti ekonomista, pravnika... Onih par stotina inžinjera će imati duplo veću platu nego sada i radit će 900 ljudi ukupno pa će prosjek biti veći. Pitanje je da li se to državi isplati jer će dobiti neke pare ali neće biti dividendi niti prihoda od 2000 ljudi. U oba slučaja je običnom čovjeku svakako svejedno
Puno je 900 ljudi. Može taj posao i 3,4 čovjeka da obavlja.
mirsek wrote: ↑09/03/2021 13:08
Ispod plata u ovim poznatim IT firmama u SA. Znam neke koji su godinama radili sa SSS, plata im je bila oko 1500 KM, nije rasla, takva sistematizacija.
Plata za SSS u BH Telecomu ne može biti 1500 KM ni pomoću filmskih trikova.
Moze sa toplim, prevozom i minulim radom oko 1400-1500.
sabanss wrote: ↑25/02/2021 13:42
Čudno zvuči ali Telecom već sada muku muči sa zapošljavanjem kadrova kojih nedostaje. Naravno ovo nije problem samo Telecoma već svih firmi koje se bavi IT-em ili bilo kakvim inžinjerstvom.
Znam da će većina pozeleniti od muke ali prosjek plate Telecoma pod švabom će biti 3500 KM ako misle da neko tamo dođe Doduše onda kuharice i portiri neće raditi više tamo ali će raja biti sretna jer je komšiji i komšinicama crkla krava...
nije problem plata, problem je produktivnost.
Evo Cementara Kakanj, koja je pod kontrolom njemačkog Heidlbergcementa, prosječna plata 3.900 KM (bruto),.. dakle veća nego u BH Telekomu, iako na prvu imaju debilan prozvod. Ali zato sa 202 uposlena prihod od 90 miliona KM ili 450.000 KM po uposlenom,.. što je tri puta veći prihod po uposlenom nego u BH Telekomu.
Zavisi kako računaš produktivnost.
Evo, samo za primjer neka BH Telecom od 3k uposlenika ima 1k montera. Otpustiš montere i radiš outsource tih usluga. Prihod i dobit i dalje ista, ali ispada da je ovih 2k produktivnije. Dalje, recimo da je još 1k pravnika i ekonomista. Otpustiš i njih i tu uslugu autsorsaš. Opet dobit i prihod isti, a onih preostalih 1k ispadnu tri puta produktivniji
Da ne ulazim sada u to da i prihod i dobit zavise od puno faktora. Ispadne da su radnici BH Telecoma bili daleko produktivniji prije 10-15 godina kada je bio rekordan prihod i dobit, a garantujem ti da danas više rade. Manje ih je, a korisnika i usluga daleko više nego tada. S druge strane su prihodi i dobit pali dobrim dijelom i zbog kretanja na tržištu telekomunikacija i pada cijena usluga. Naravno, nije to jedini razlog, ali je jedan od najvećih, ako ne i najveći
sabanss wrote: ↑25/02/2021 13:42
Čudno zvuči ali Telecom već sada muku muči sa zapošljavanjem kadrova kojih nedostaje. Naravno ovo nije problem samo Telecoma već svih firmi koje se bavi IT-em ili bilo kakvim inžinjerstvom.
Znam da će većina pozeleniti od muke ali prosjek plate Telecoma pod švabom će biti 3500 KM ako misle da neko tamo dođe Doduše onda kuharice i portiri neće raditi više tamo ali će raja biti sretna jer je komšiji i komšinicama crkla krava...
nije problem plata, problem je produktivnost.
Evo Cementara Kakanj, koja je pod kontrolom njemačkog Heidlbergcementa, prosječna plata 3.900 KM (bruto),.. dakle veća nego u BH Telekomu, iako na prvu imaju debilan prozvod. Ali zato sa 202 uposlena prihod od 90 miliona KM ili 450.000 KM po uposlenom,.. što je tri puta veći prihod po uposlenom nego u BH Telekomu.
Zavisi kako računaš produktivnost.
Evo, samo za primjer neka BH Telecom od 3k uposlenika ima 1k montera. Otpustiš montere i radiš outsource tih usluga. Prihod i dobit i dalje ista, ali ispada da je ovih 2k produktivnije. Dalje, recimo da je još 1k pravnika i ekonomista. Otpustiš i njih i tu uslugu autsorsaš. Opet dobit i prihod isti, a onih preostalih 1k ispadnu tri puta produktivniji
Da ne ulazim sada u to da i prihod i dobit zavise od puno faktora. Ispadne da su radnici BH Telecoma bili daleko produktivniji prije 10-15 godina kada je bio rekordan prihod i dobit, a garantujem ti da danas više rade. Manje ih je, a korisnika i usluga daleko više nego tada. S druge strane su prihodi i dobit pali dobrim dijelom i zbog kretanja na tržištu telekomunikacija i pada cijena usluga. Naravno, nije to jedini razlog, ali je jedan od najvećih, ako ne i najveći
Zna se koliki je prihod po uposlenom i šta je trošak rada i usluga. Mtel ima malo manje prihode od BH Telekoma a ima 1100 uposlenih manje.
Odnosno 33% manje uz sličan trošak po uposlenom.
Ja sam mislio da sam bio jasan. Ugrubo, prihod BH Telecoma 500 miliona. 3k uposlenih. 166.666 KM po uposlenom. Otpustiš ekonomiste, pravnike i montere i radiš outsourcing tih usluga. Sada imaš 1k zaposlenih i 500.000 po uposlenom jer je prihod ostao isti. Postade ovih preostalih 1k tri puta produktivnije preko noći.
M:tel je firma u vlasništvu Telekoma Srbije. Veliki broj poslova koji se rade u BH Telecomu, za m:tel se rade u Beogradu. M:tel ima apsolutni monopol u RS. Ubili su konkurenciju.
Ima u BH Telecomu viška zaposlenika u nekim sektorima, ali u nekim i nedostaje ljudi. Evo montera recimo. Sa ovim obimom poslova, bez da se outsource-a nešto i sa pravilnom raspodjelom BH Telecom ne može ići ispod 2500 ljudi.
Dosta stvari će biti migrirano u maticu firme koja ga kupi. Telemach je recimo uradio outsource i montera, billing im je u Beogradu, Ljubljani ili gdje već, ugovore sklapaju isto tako na nivou grupacije, CRM nije u Bosni niti se tu razvija i održava...
Vjeruj mi da posao neće raditi više od hiljadu ljudi u novom BH Telecomu. Ono što ljudi pogrešno misle je da će krajnjem korisniku biti bolje. Vlada će dobiti pare, poneki zaposlenik otpremninu, oni koji ostanu će vjerovatno imati bolje uslove ali krajnji korisnik sigurno neće dobiti bolju uslugu za manje para.