Ovdje je pomorsko društvo upravu... Polazna crta (bazna linija) Hrvatske je zaista nepravilno povučena u sektoru između Korčule i Hvara, jer se po međunarodnoj konvenciji tako ne smije... Ali suštinski to ne mijenja stvar... Sa tom linijom Neretvanski kanal predstavlja unutrašnje vode Hrvatske, a bez te linije teritorijalno more... U svakom slučaju pripada Hrvatskoj, samo što se kroz teritorijalno more može 'neškodljivo prolaziti', a kroz unutrašnje ne može... Tu se Hrvati jesu malo zajebali, jer nam bukvalno nude neškodljiv prolaz kroz unutrašnje more, što po konvenciji nije moguće...stari grad Visegrad wrote:Bez obzira na nepobitno i neprikosnoveno teritorijalno pravo BiH na Jadranskom moru, Hrvatska je 1994. godine jednostrano usvojila ”polazne crte” ukljucujuci i one izmedu Rta Proizd i Otoka Vodnjak („Pomorski Zakonik Republike Hrvatske”, Narodne Novine 17/1994, 2 februar 1994). Taj medunarodno-pravno ništavan akt potvrden je deset godina kasnije u novom Pomorskom Zakonu (”Pomorski Zakonik Republike Hrvatske”, Narodne Novine 118/2004, 14 decembar 2004).
A Odredba Konvencije UN o Pravu Mora kaže: ”Arhipelaška država ne smije primijeniti sistem polaznih crta na takav nacin da odsjece od otvorenog mora ili ekskluzivne ekonomske zone teritorijalno more druge države.” (Clan 18 ).
E, ovdje se udruženje kosi samo sa sobom... Ovo što su oni ovdje naveli je tačno ovo:stari grad Visegrad wrote:Razgranicenje teritorijalnog mora izmedu država sa nasuprotnim ili bocnim obalama, prema Konvenciji UN o pravu mora, (clan 15 ) kaže: ”U slucaju kad su obale dviju država nasuprot jedna drugoj ili se nastavljaju jedna na drugu, nijedna od te dvije države nema pravo, ukoliko se drugacije ne sporazume, da prošire svoje teritorijalno more izvan crte sredine na kojoj je svaka tacka jednako udaljena od najbližih tacaka polazne crte od koje se mjeri širina teritorijalnog mora svake od tih dviju država”.

Iz ovoga što su oni citirali jasno proizilazi da Bosna i Hercegovina ne može dobiti više mora od ovoga koliko je ovdje prikazano... Što nas dovodi do ovoga:
stari grad Visegrad wrote:Bosna i Hercegovina kao pomorska zemlja prema ”Medunarodnom pravu i pomorskom saobracaju” ima neotudivo pravo izlazaka na medunarodne vode, konkretno u našem slucaju koridor širine 1,0 milje. Prema tome vodeni i zracni koridor, predstavlja vezu za brodove i avione od medunarodnih prostora do BiH-e.
Gdje ovo piše?

