Peljeski most zele graditi!

Post Reply

Peljeski most

se nesmije graditi jer onemogucava buducu izgradnju luke
48
22%
se nesmije graditi iz drugih razloga
24
11%
neka se gradi ali treba biti dovoljno visok kako bi mogli brodovi proci
76
35%
neka se gradi svakako
60
27%
nemam stav
12
5%
 
Total votes: 220

User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#376 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by cyprus »

stari grad Visegrad wrote:Bez obzira na nepobitno i neprikosnoveno teritorijalno pravo BiH na Jadranskom moru, Hrvatska je 1994. godine jednostrano usvojila ”polazne crte” ukljucujuci i one izmedu Rta Proizd i Otoka Vodnjak („Pomorski Zakonik Republike Hrvatske”, Narodne Novine 17/1994, 2 februar 1994). Taj medunarodno-pravno ništavan akt potvrden je deset godina kasnije u novom Pomorskom Zakonu (”Pomorski Zakonik Republike Hrvatske”, Narodne Novine 118/2004, 14 decembar 2004).

A Odredba Konvencije UN o Pravu Mora kaže: ”Arhipelaška država ne smije primijeniti sistem polaznih crta na takav nacin da odsjece od otvorenog mora ili ekskluzivne ekonomske zone teritorijalno more druge države.” (Clan 18 ).
Ovdje je pomorsko društvo upravu... Polazna crta (bazna linija) Hrvatske je zaista nepravilno povučena u sektoru između Korčule i Hvara, jer se po međunarodnoj konvenciji tako ne smije... Ali suštinski to ne mijenja stvar... Sa tom linijom Neretvanski kanal predstavlja unutrašnje vode Hrvatske, a bez te linije teritorijalno more... U svakom slučaju pripada Hrvatskoj, samo što se kroz teritorijalno more može 'neškodljivo prolaziti', a kroz unutrašnje ne može... Tu se Hrvati jesu malo zajebali, jer nam bukvalno nude neškodljiv prolaz kroz unutrašnje more, što po konvenciji nije moguće...

stari grad Visegrad wrote:Razgranicenje teritorijalnog mora izmedu država sa nasuprotnim ili bocnim obalama, prema Konvenciji UN o pravu mora, (clan 15 ) kaže: ”U slucaju kad su obale dviju država nasuprot jedna drugoj ili se nastavljaju jedna na drugu, nijedna od te dvije države nema pravo, ukoliko se drugacije ne sporazume, da prošire svoje teritorijalno more izvan crte sredine na kojoj je svaka tacka jednako udaljena od najbližih tacaka polazne crte od koje se mjeri širina teritorijalnog mora svake od tih dviju država”.
E, ovdje se udruženje kosi samo sa sobom... Ovo što su oni ovdje naveli je tačno ovo:
Image

Iz ovoga što su oni citirali jasno proizilazi da Bosna i Hercegovina ne može dobiti više mora od ovoga koliko je ovdje prikazano... Što nas dovodi do ovoga:
stari grad Visegrad wrote:Bosna i Hercegovina kao pomorska zemlja prema ”Medunarodnom pravu i pomorskom saobracaju” ima neotudivo pravo izlazaka na medunarodne vode, konkretno u našem slucaju koridor širine 1,0 milje. Prema tome vodeni i zracni koridor, predstavlja vezu za brodove i avione od medunarodnih prostora do BiH-e.


Gdje ovo piše?
Last edited by cyprus on 05/05/2013 23:17, edited 1 time in total.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#377 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by daddy-kool »

PipiDugaDevetka wrote:Kad' Evropa gradi što ne izgradi tunel ispod mora kao između Fr. i GB.?
Image
Daleko najelegantnije i najbolje rješenje koje bi svi podržali. Ali nema para za ovo.
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#378 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by and »

najbolje nek nama daju od ploča do dubrovnika da se ne troše i da ne komplikuju :mrgreen:
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#379 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by dalmatinka »

and wrote:najbolje nek nama daju od ploča do dubrovnika da se ne troše i da ne komplikuju :mrgreen:
I što biste s tim?
User avatar
PasoDzigera007
Posts: 472
Joined: 27/01/2007 21:57

#380 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by PasoDzigera007 »

daddy-kool wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Kad' Evropa gradi što ne izgradi tunel ispod mora kao između Fr. i GB.?
Image
Daleko najelegantnije i najbolje rješenje koje bi svi podržali. Ali nema para za ovo.
Tunel je jeftiniji od mosta.
User avatar
akcid
Posts: 1904
Joined: 09/04/2013 13:49
Location: Sarajevo

#381 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by akcid »

and wrote:najbolje nek nama daju od ploča do dubrovnika da se ne troše i da ne komplikuju :mrgreen:

Ma ja bih dozvolio Hrvatskoj izgradnju ovog mosta u obliku i dimenzijama prema njihovim željama i potrebama. Onog trenutka kada bi taj most na bilo kakav način predstavio prepreku uplovljavanju broda u neumski zaljev, tražio bi od Hrvatske otklanjanje prepreke, kako god znaju i umiju.

Paralelno s gradnjom mosta, BiH bi trebala graditi kvalitetnu cestu neumskim zaleđem od Opuzena prema Stonu i Dubrovniku i omogućiti tranzit motornih vozila preko BiH bez zadržavanja i bez carinske i pasoške kontrole. Ubijeđen sam da bi se na Pelješkom mostu ubrzo nakupila prašina i paučina :oops:


A Hrvatska svakako može izgraditi most sa dizajućom rampom za prolaz brodova 8-)
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#382 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by daddy-kool »

PasoDzigera007 wrote:
daddy-kool wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Kad' Evropa gradi što ne izgradi tunel ispod mora kao između Fr. i GB.?
Image
Daleko najelegantnije i najbolje rješenje koje bi svi podržali. Ali nema para za ovo.
Tunel je jeftiniji od mosta.
Ovaj bi išao ispod mora, tamo gdje je predviđen most.
muzicar_iz_parka
Posts: 3949
Joined: 02/06/2012 18:59

#383 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by muzicar_iz_parka »

akcid wrote:

Paralelno s gradnjom mosta, BiH bi trebala graditi kvalitetnu cestu neumskim zaleđem od Opuzena prema Stonu i Dubrovniku i omogućiti tranzit motornih vozila preko BiH bez zadržavanja i bez carinske i pasoške kontrole. Ubijeđen sam da bi se na Pelješkom mostu ubrzo nakupila prašina i paučina :oops:
To je neizvodljivo u praksi, nikad HR nebi pristala na tako nešto, ukoliko bi postojao most oni jednostavno mogu otežati proceduru ulaza u njihovu državu za vozila koja dolaze iz "neumskog tranzita", jer se radi o dolasku van EU, ko bi onda koristio taj put.
Last edited by muzicar_iz_parka on 06/05/2013 00:14, edited 1 time in total.
muzicar_iz_parka
Posts: 3949
Joined: 02/06/2012 18:59

#384 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by muzicar_iz_parka »

PasoDzigera007 wrote:Tunel je jeftiniji od mosta.
Na osnovu čega to tvrdiš????
Konkretne cifre molim lijepo.
Hvala unaprijed.
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#385 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by and »

dalmatinka wrote:
and wrote:najbolje nek nama daju od ploča do dubrovnika da se ne troše i da ne komplikuju :mrgreen:
I što biste s tim?
isto što i vi.prodali europljanima
Krushna mrva
Posts: 1525
Joined: 28/03/2013 14:43

#386 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Krushna mrva »

opremdobro30 wrote:Jedna od tri najbjednije drzave u europi (po ekonomskim kriterijima) BiH se zeli upustiti u nekakve price oko gradnje luke ili kojecega u okolici Neuma.Da nije smjesno bilo bi zalosno
Ekonomska velesila Ljubuski i "Bijedni muslimani" :-)
Da nije tuzno bilo bi smijesno. Koliko zelje i kolika opsesija da se uvrijedi i ponizi drugi i drugaciji na nacin da se istice bijeda jednih i bogatstvo drugih....
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#387 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by dalmatinka »

and wrote:
dalmatinka wrote:
and wrote:najbolje nek nama daju od ploča do dubrovnika da se ne troše i da ne komplikuju :mrgreen:
I što biste s tim?
isto što i vi.prodali europljanima
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Što nemaš ništa bliže na prodaju?
Podsjeti me kome smo to prodali?
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#388 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by and »

nije da nemam,nego vidim vraća se oteto,pa reko možda i vi vratite starim vlasnicima :lol:
a prodaje se,da krenem od dubrovnika?turcima,rusima,amerikancima.....
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#389 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by dalmatinka »

and wrote:nije da nemam,nego vidim vraća se oteto,pa reko možda i vi vratite starim vlasnicima :lol:
a prodaje se,da krenem od dubrovnika?turcima,rusima,amerikancima.....
Polako, doći ćete vi već do toga, svi su, nećete biti iznimka. :lol:
Bodkin
Posts: 22540
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#390 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Bodkin »

muzicar_iz_parka wrote:
akcid wrote:

Paralelno s gradnjom mosta, BiH bi trebala graditi kvalitetnu cestu neumskim zaleđem od Opuzena prema Stonu i Dubrovniku i omogućiti tranzit motornih vozila preko BiH bez zadržavanja i bez carinske i pasoške kontrole. Ubijeđen sam da bi se na Pelješkom mostu ubrzo nakupila prašina i paučina :oops:
To je neizvodljivo u praksi, nikad HR nebi pristala na tako nešto, ukoliko bi postojao most oni jednostavno mogu otežati proceduru ulaza u njihovu državu za vozila koja dolaze iz "neumskog tranzita", jer se radi o dolasku van EU, ko bi onda koristio taj put.
I naravno sada kada smo napravili ovakvu mrezu autoputeva kroz bih i kad imamo para viska daj da se bodemo sa prvim susjedom pa da potrosimo par stotina miliona na taj autoput koji niko ziv osim hr turista nece koristiti
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#391 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by daddy-kool »

Ja ne vidim problem u teritorijalnom diskontinuitetu Hrvatske, postoji još mnogo teritorija koje nemaju kopnenu vezu sa maticom ili čak sa Evroazijskim kontinentom. To nije gorući problem niti nešto što se mora riješiti.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... map_en.png
Image

Hrvatska uvijek može zaobići teritoriju BiH jednostavim uvođenjem trajektne linije, bez agresivnog zatvaranja otvorenog mora ili narušavanja prirode i ekologije. Takođe, zašto ne praviti tunel ispod zaliva, slično kao što povezuje Dansku i Švedsku, i time uvažiti i BiH?
jiji
Posts: 292
Joined: 02/05/2013 15:10

#392 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by jiji »

Zato sto su EU studije pokazale da je most najbolje rjesenje.BiH nije pomorska zemlja po konvenciji UN-a o pravu mora i to stp je u sastavu SFRJ imala slobodan izlaz na otvoreno more nema nikakve veze imala
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#393 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by daddy-kool »

jiji wrote:Zato sto su EU studije pokazale da je most najbolje rjesenje.BiH nije pomorska zemlja po konvenciji UN-a o pravu mora i to stp je u sastavu SFRJ imala slobodan izlaz na otvoreno more nema nikakve veze imala
Vidio sam da se spominju predstudije izvodivosti (nisu bile ni studije izvodivosti), znači izvodiv je i tunel ako se ima dovoljno para. Nisam uspio pronaći linkove na ove studije, ukoliko su uopšte javne. Bacanje prašine u oči sa spominjanjem EU ništa ne rješava, ako BiH mora da pregovara i sa EU isti principi će se i tada primjenjivati i zastupati. Ako se ne uzmu u obzir i interesi BiH ovo bi bilo agresivno ponašanje Hrvatske.
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#394 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by hercegovac_pravi »

sredoje wrote:
hercegovac_pravi wrote:Svaka pomorska zemlja (što BiH JESTE sviđalo se to vama ili ne) ima puno i suvereno pravo pristupa međunarodnim vodama.
"Suverenost" ostvaruje samo ako joj terit. more doticu medj. vode, inace ima "samo" pravo neskodljivog prolaza
Ne bi bilo zgoreg da pročitaš napisano prije već što odgovoriš... :-)
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#395 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by hercegovac_pravi »

opremdobro30 wrote:Hercegovac nema pojma sta pise al bitno je da nesto pise.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
:lol: :lol:
Nek imaš ti ..

Imal' tog treČeg ili zle balije i dalje prcaju u praznu glavurdu?
A "stoni" grad ? kakva je stVacija na tom pravcu?
Ima li bar tog "rvackog kanala" hebem ga više?
Toliko o "znanju" kmeeeeeee
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#396 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by hercegovac_pravi »

animals wrote:
Canton wrote:
opremdobro30 wrote:Jedna od tri najbjednije drzave u europi (po ekonomskim kriterijima) BiH se zeli upustiti u nekakve price oko gradnje luke ili kojecega u okolici Neuma.Da nije smjesno bilo bi zalosno

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
A zasto se danas sutra ne bi pojavio neki investitor za gradnju objekata na Kleku? Slicno necemu, sto je vec bilo u javnosti.
Pojavljuju se investitori, najveci domet im je svaki dan po jedna nova djamija..
:thumbup:
Čekaj bola đesi navalio..sad će vam počet otvarat i medicinske centre za masovni sunet...
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#397 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by hercegovac_pravi »

opremdobro30 wrote:Meni je to naprosto smjesno.Kada RH udje u EU i taj isti EU da zeleno svjetlo (ako da) on ce se graditi, svidjelo se to vama ili ne.Smjesna su mi laprdanja o toj temi kao da je ona od zivotne vaznosti za ljude koji zive u njoj.U moru jada i bijede u kojem se svakodnevno utapaju penzici i nezaposlena omladina vi bi bacali stotine miliona ili cak milijardu nepostojecih dolara, eura....A ljudi nemaju za kaficu.Strasno

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
A meni je još smiješnije (čak šta više usudio bih se reći i žalosnije) da čovjek naivja za svoju vlastitu propast. Pa ako bi iko trebao biti protiv grdanje ovog mosta onda ste to vi.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#398 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Banksy »

palermo wrote:Nije da ja mislim da treba luku graditi, nije da mislim da je to nešto isplatno, i nije da mislim da ćemo je graditi.

Al opet, pomalo me iritira jedna vrsta benevolentnosti koju pojedinci iskazuju na ovom forumu, u kojem se kaže, ne mi ne možemo luku(đeš bolan bosanci da grade luku)a sasvim je logično i neupitno da Hrvati grade most kakav im qrc ćeif, i uopće ne postavljajući pitanje znači li to nama nešto. Pitanje isplativosti i da preskočimo, to stvarno nije naš problem,
To.
I šta koga zaboli hoćemo li je ikada graditi.

Tradicionalni podaničko - uvlakački mentalitet koji će nam glave doći ...
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#399 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by hercegovac_pravi »

animals wrote:
hercegovac_pravi wrote:
animals wrote:
Koji si ti kloc, zagadjeni nacionalist..Neum je BiH grad, a ne Bosnjacki, za tvoju informaciju..
Kasno ti je sada! O tome si trebao mislit prije 7-8 godina. Tražio si entničku podjelu i imat ćeš je. Samo što ti se neće svidjeti :-D
:sinbad:
Pa pogledaj sastav stanovnistva pa ces vidjeti da ni u snu ne moze biti Bosnjacki..
Nisam ni rekao da će ti se svidjeti :-D. Nije valjda da vam sad ni etnička podjela ne odgovara?
Vidi, taj argument sa stanovništvom je promijenjiva kategorija. Spada u red stvari koje Bošnjaci promjenu u 5-6 mjeseci. Nemoj se zamarati sa takvim stvarima jer je to unaprijed izgubljena bitka (skoro 2 miliona Bošnjaka i 80,000 škutorčića..samo da ti doĆaram sliku). Ako ne vjeruješ meni pitaj ove iz srednje Bosne. Kažu u Vitezu da nikad boljeg gradonaĆelnika nisu imali :D

P.S. zar vam stvarno do sada nije baš niTko rekao? Ćisto sumnjam ali eto..
Soniboy
Posts: 11
Joined: 27/04/2013 19:30

#400 Re: Peljeski most zele graditi!

Post by Soniboy »

U ovoga lika vazda nekakva obećanja, a nigdje s mjesta maknut.
javi nam se kada preseliš u Neum da te malo obiđemo :)
Post Reply