micki125 wrote:
džaba je tebi govoriti. pa evo da danas svi ostave auta i krenu grasom na posao, imaš li predstavu šta bi se desilo? imaš li predstavu šta se dešava i bez tih ljudi, imaš li pojma kakve su gužve? znaš li da evo već jutrima kasnim na posao jer ne mogu ući u tramvaj, jer autobusa nema nikako?
gdje bi ti utrpao te dodatne putnike?
Nema rjesenja preko noci nigdje. Da par godina imamo drugaciju kulturu voznje i placanja usluga javnog prijevoza - onda bi i imao bolju uslugu. Lako je kukati na Gras - hajde skontaj koliko tvojih poznanika se redovno svera tramvajem - i koliko je taj obicaj neplacanja karte postao normalan. Znaci - svi bi se malo ogrebali o javni prijevoz, iskoristili uslugu a da ne platimo,.. pa poslije kukamo na servis javnog prijevoza. Pa jarane - koliko para - toliko i zabave. Mozda nisi ti taj koji se svera tu i tamo, ali hiljade i hiljade to redovno rade i niko se od obicnih gradjana ne zali na to niti to javno osudjuje. Gras jedva da ikako vozi koliko korisnika plati uslugu. Kako uopce poboljsati uslugu Grasa uz ovakve prihode koje ostvaruju? Sveranje i neplacanje karte je isto kao kradja, otimacina, pljacka, siledjijstvo,.... i dok zmirimo na to - nema ni kukanja na servis i uslige.
A ovdje govorimo o zimskim uvjetima i tu su veci problemi. E i zimskim uvjetima se gradjani trebaju prilagoditi i imati obzira - auto se ne pali i vozi kroz snijegom zatrpan grad osim ako nije akutno i to je jednostavno tako. Zakrcimo li ulice i onemogucimo sluzbe da ciste snijeg - nema onda kukanja ni na sluzbe a ni na Gras koji vozi u otezanim uslovima.
Problem je kod nas sto lako kritikujemo a sami nista ne poduzimamo. Kritikujemo Gras i sluzbe za ciscenje snijega a sami se grebemo i neplacamo, i usput onemogucavamo rad. E pa ne ide tako.