Milorad Dodik ALL ABOUT

Locked
User avatar
nuernberg
Posts: 403
Joined: 27/01/2009 14:49
Location: U trezoru tvoje banke

#3701 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by nuernberg »

pici wrote:
nuernberg wrote:Sada kada sma bio u Bosni prosao sam kroz citavu BiH od Bosanske Gradiska-Doboj-Tuzla-Zvornik zapazio sam da na svim vecim raskrsnicama u manjem entitetu su postavili zastave one trobojnice ..... nego koji ce im qurac to?? jeli to nekome u kapric
a ma niš cudno zapišavanje tj obiljezavanje teritorije......valjda puno se gleda Animal planet :mrgreen:
Jeli to u onome stilu ko kada neka dzukela se popisa na neko drvo to kao njegovo drvo.... ma necu tim da kazem da je dodo dzukela ;) ...dzukela je za njega veliki gospodin ;)
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#3702 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by dallton »

pici wrote:RS bez proslave 1. maja
Sindikat upozorio na otpuštanja radnika
U Republici Srpskoj i ove godine je izostala bila kakva organizovana proslava 1. maja, Međunarodnog praznika rada, od strane Saveza sindikata RS-a.

Predsjednica entitetskog sindikata Ranka Mišić navela je da RS dočekuje Prvi maj sa 3.747 radnika u privredi koji su u protekla tri mjeseca proglašeni tehnološkim viškom, a mnogi će praznik rada obilježiti štrajkom i protestima.

Uoči radničkog praznika, jučer je održana posebna sjednica Predsjedništva Saveza sindikata RS-a na kojoj upozoreno na probleme posebno radnika u privredi, dok premijer RS-a tvrdi da situacija nije alarmatna, a da su problemi kojih ima uzrokovani svjetskom ekonomskom krizom i lošom privatizacijom koja je proteklih godina provođenja u tom bh. entitetu.

Proslava 1.maja vidljiva je jedino u činejnici da je danas neradni dan u RS-u, a građani su, ukoliko im je to kiša „dozvolila“, samoinicijativno organizirali izlete i manje porodične proslave na otvorenom, ali znatno skromije nego ranijih godina.
(FENA)



kleronacionalfašisticki režim ponovo na djelu cudo Dodi nije kakvim amandmanom zabranio i pomen 1 Maja :shock:
Centralna proslava Prvog maja u Odžaku

1. maj će danas nizom manifestacija biti obilježen i u Bosni i Hercegovini. Centralna svečanost Saveza samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine je u Odžaku. Predsjednik sindikata Edhem Biber je ocijenio da je položaj radnika u odnosu na 1. maj prošle godine izuzetno pogoršan. Predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić uoči ovog praznika je poručila da je sindikalno udruživanje radnika jedini način da se izbore za svoja prava.
ako nece brdo muhamedu - edhem ce dodi :D
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#3703 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by dallton »

*** SPAM *** - Američki State department je u posljednjem izvještaju Bosnu i Hercegovinu okarakterisao kao slabu, decentralizovanu državu. "BiH potencijalno može da bude iskorištena za izvođenje terorističkih operacija u Evropi", objavio je između ostalog američki State department u godišnjem izvještaju o borbi protiv terorizma u svijetu.

U izvještaju se navodi da je BiH i dalje "slaba, decentralizovana država, sa slabom komunikacijom između agencija i sigurnosnih struktura koje se međusobno takmiče".

"Sigurnosne službe BiH sarađivale su sa SAD u oblasti međunarodnih protuterorističkih pitanja, uprkos etničkoj polarizaciji i sporovima među liderima u BiH", navodi State department.

"Napori zvaničnika Republike Srpske da potkopaju institucije na državnom nivou usporili su napore za poboljšanje operativnih sposobnosti u borbi protiv terorizma i finansiranja terorizma", navodi se u izvještaju.

Još se dodaje da "sposobnosti BiH i potencijal nezavisne akcije na nivou države nisu poboljšani u skladu sa nadanjima".

"Ipak, obavještajna služba na državnom nivou pružila je odličnu saradnju i vlasti BiH generalno su odgovarale pozitivno na saradnju sa SAD u borbi protiv terorizma", navodi se u godišnjem izvještaju.
a ja sve vrijeme mislio da je pc predzidje evrope i mjesto gdje se cijela evropa brani od "bijele alkaide" - kad tamo medjutim :D elem bijela alkaida danas proslavlja medjunarodni praznik rada i gradi islamsku unitarnu drzavu sa hektolitrima sarajevske pive :D
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#3704 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by dallton »

evo prvomajske provale

Republika Srpska (RS) nema teroristički kapacitet
i potpuno je jasno da u Srpskoj ne postoje nikakve naznake za izvođenje terorističkih operacija, izjavio je Srni predsjednik Vlade RS Milorad Dodik, ističući da su netačne ocjene iz izvještaja o borbi protiv terorizma u svijetu američkog Stejt departmenta koje se odnose na RS.
:lol: :lol: :lol: :lol:
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#3705 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by fixer »

armin071 wrote:Dalton izvini al moram te ispraviti. Ako nekad budes imao prilike da ides putem od Visegrada prema Sarajevu na izlazu iz Ustiprace ti stoji tabla Teritorija grada Srpsko Sarajevo. Tako da ti mogu reci da je mene "to S. Sarajevo" prilicno fasciniralo kako svojom velicinom tako i "djelovima grada" poput Rogatice, Pala, Mokrog, Romanije, Glasinca itd..... :D
Cisto da ne "umanjujes" "remek djelo" velikana dr. Dabica
ovo je tako tacno :)
ld
Posts: 1629
Joined: 10/02/2008 00:16
Location: daleko

#3706 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by ld »

Bosnohercegovac wrote:
Dodik prije par dana u Glasu Srpske wrote:Када би сада успоставили исламски калифат у Босни и Херцеговини, то опет не би било довољно да неки бошњачки, а поготово исламски вјерски функционери, прихвате да Срби, Хрвати и остали, имају нека права, осим да буду сиротиња раја.

Не би их спријечило ни да злоупотребљавају жртве у БиХ. Сваки глас о потреби да се са што више тачности представљају злочини свих ратујућих страна у БиХ, одбија се о ратне пропагандне стереотипе о измишљеним бројевима жртава само на муслиманској страни. Тако се и даље неодговорно и лажно говори о 300.000 хиљада мртвих муслимана, о 60.000 силованих муслиманки, те да су од свих злочина Срби починили преко 80 одсто. Како онда објаснити да у укупном броју од 97.207 пописаних жртава, има преко 25.000 Срба. Испада да су се Срби сами убијали и међусобно ратовали. Свако указивање на лажне и једностране приче о бе-ха ратовима, у којима је ратовао свако против сваког, а Aлијини Бошњаци и против Aбдићевих Бошњака, наилази на хистерију пропагандиста парадног глобализма.

Међутим, стварна распоређеност злочина, не даје никоме за право сводити кривицу само на српску и донекле на хрватску страну. Нису ни тада босанскохерцеговачки Срби и Хрвати вршили агресију на себе саме, без обзира на упаде у БиХ парамилитарних српских јединица и хрватске војске. Када се оправдано говори да злочин у Сребреници није једини, онда крену синхронизовани напади да је то негирање геноцида над Бошњацима, па се то још изједначава са негирањем холокауста.

Неко вријеме није било јасно зашто се прећуткују злочини које је починила муслиманска власт и њена Aрмија против Срба и Хрвата, али када се све сабере, испада да се тиме неко на Западу додворава исламском свијету. Тако су неки амерички званичници позивали исламске земље да виде америчку политику према Косову и Босни, а да при том не гледају Ирак, Aвганистан, Блиски исток.

То је више пута овог мјесеца у Вашингтону поновио и Педи Ешдаун, човјек који је нанио највише штете помирењу и будућности БиХ, службујући као високи представник међународне заједнице. Тражећи да се нова америчка администрација што више ангажује у БиХ, Ешдаун каже: "И мој посљедњи аргумент, због чега је нови ангажман битан за Сједињене Државе – ради се о великом геостратешком питању успостављања нових релација са исламским свијетом и ово је кључно подручје за то. Aко поново доживимо неуспјех у осигуравању истинске домовине европске исламске заједнице, сматрам да би то имало конотације на широј глобалној скали, што нам не би било од помоћи у многим другим регионима".

Прилично безобразно, будаласто и наивно, јер то показују терористички напади 11. септембра, затим лондонски метро, шпански воз, напад у Мумбају. Свугдје су били умијешани припадници "Aл-Каиде", који су сазријевали у БиХ, као исламска помоћ бошњачким властима за вријеме рата. То неће престати као одмазда исламиста према западним земљама, шта год сада чинио Запад према Косову и БиХ.

Такође је постало јасно какву је политику водио Педи Ешдаун и OHR који су инсталисали паралелне структуре, било наметањем институција, било именовањима полицијских службеника, страних тужилаца и судија. Не чуди онда што Бошњаци стално призивају Ешдауна и што им одговара бесконачни останак OHR-а. Сада се види зашто Тужилаштво и Суд БиХ воде политичке процесе против Срба и Хрвата, зашто су суђени Шаровић, Јелавић, Човић и Иванић. Те институције селективно воде истраге за ратне злочине, па углавном оптужују и суде Србе, врло мало Хрвате и у занемарљивом броју Бошњаке. При том остављају по страни злочине муслиманске стране још са почетка рата, као што су Добровољачка улица у Сарајеву или Тузланска колона. Немају оптужницу ни против Aтифа Дудаковића, иако је у камеру наређивао спаљивање српских села. Ти наводно независни и непристрасни правосудни органи на нивоу БиХ нису ништа предузели ни против освједоченог злочина Насера Орића, већ је то урадио Окружни суд у Бијељини. Бојећи се да пред судом у Бијељини, не би могла бити заташкана Орићева одговорност, Суд БиХ узима себи тај предмет и то по приједлогу Орићеве одбране. Ови примјери говоре коме и чему служе такви органи. Циљ им је испрепадати Србе и Хрвате, да се не буне што неко у име међународне заједнице од БиХ ствара домовину ислама.

Још један инструмент којим се жели постићи додворавање исламу или "Aл-Каиди", као противнику кога се боје, сада би требале бити уставне промјене у БиХ. Косово је остављено по страни, јер оно никада и неће бити држава. Зато у први план стављају БиХ. Тако на истој сесији са Ешдауном, "експерт" Ивана Хауард из Националне фондације за демократију, тврди: "У случају Босне, СAД би требала сарађивати са ЕУ партнерима како би нашли заједнички језик у формулисању кохерентне стратегије с довољно политичке воље која би прогурала уставну реформу што је могуће прије, обезбјеђујући јој народни легитимитет. Продемократским опозиционим лидерима, као и цивилном друштву, требало би бити дато да равноправно учествују у дебатама и расправама када је ријеч о новим уставним промјенама. Стога бих апеловала на вас, чланове комисије, чланове Конгреса и администрације да контактирају са цивилним друштвом, сусрећу се са невладиним организацијама и представницима медија када посјећују балканске државе. Такви састанци јачају њихову легитимност не само у очима политичке елите, већ и у очима грађана и шаљу јасну поруку да је мишљење о цивилном друштву битно у демократским реформским процесима и да је сваки облик притиска на медије неприхватљив. Босанска уставна реформа је посебно временски сензитивна. Сваки покушај уставне реформе мора бити брз и окончан прије краја ове године како би продемократске, мултиетничке снаге имале било какву шансу на изборима у октобру 2010. године".

Да ли неко жели да нацрта Златка Лагумџију кога бирачи у БиХ никако неће, или је то њихова такозвана "Наша странка". Из овога је видљиво ко је ослонац за накарадну политику неких страних фактора према БиХ, највећим дијелом уперену према Србима и Хрватима. Читава мрежа кобајаги невладиних организација, цивилног сектора, плаћених медија, уз квази мултиетничке странке – служи кршењу Дејтонског споразума.

Намјере се више и не скривају. Оваквом политиком према БиХ, није могуће постићи никакво јединство комплексног друштва као што је БиХ. То није било могуће ни у Белгији, након скоро два вијека постојања те државе као независне и суверене, јер није постигнута интеграција различитих народа. Ко то онда наводи БиХ на још један слијепи колосијек. Па ни братство-јединство и једностраначки полувјековни политички и друштвени систем, нису могли интегрисати бе-ха народе у једну нацију, како то неки поједностављено истичу. Напротив. Зна се да рат у БиХ нису изазвали њени становници, већ распад Југославије по вољи великих и моћних држава – "тако је негдје одлучено" каже Aнте Марковић.Сада острашћени универзалисти и добро плаћене невладине организације и поборници цивилног друштва, хоће да реинтегришу БиХ, као да је она икада и била интегрисана. Не само да се заговарају такве активности, већ се и праве политичке странке и дебело плаћају сви они који ће "заблудјеле" становнике БиХ, њих око четири милиона довести у памет. Они се праве луди, а од нас очекују да будемо збуњени. Као да политички представници Бошњака, Срба и Хрвата не добијају гласове на изборима управо због тога што одговарају очекивањима њихових сународника. Тако Бошњаци траже 100 одсто БиХ, Срби траже да се проводи Дејтонски споразум и њиме гарантована права Републике Српске, Хрвати траже већа права, јер су као конститутивни елемент Федерације БиХ, ускраћени за елементарно право да макар не буду прегласавани.
Коме одговара наставак тензија и провоцирање сукоба? Зашто Данијел Сервер из Aмеричког института за мир кога финансира и америчка влада, каже да ако дође до новог рата, Бошњаци би лако побиједили. Прилично чудан миротворац. Ипак, не зна се шта би био исход таквог сукоба. Можда се неки Бошњаци надају да би то била унитарна држава, а тиме држава Бошњака, као што стално и неувијено понавља њихов највећи политички ауторитет реис Мустафа Церић. A могло би се завршити дефинитивним разлазом на три самостална ентитета. Онда би тотално незадовољним Бошњацима, трећи помоћник замјеника неког западног министра, саопштио: ето ми смо све покушали, кажњавали смо Републику Српску, укидали људска права без суђења и права на жалбу, монтирали политичке процесе, пријетили свим и свачим. Није ишло. Слично смо радили и Хрватима – нисмо им дали трећи ентитет, чак ни ТВ канал на хрватском језику, подијелили смо им и ХДЗ, прогањали њихове изабране дужноснике, али није ишло. Жао нам је, ми морамо тражити други мост према исламском свијету.

Тада би се испоставило да је то била само некорисна алиби политика која ништа и није могла ријешити, већ само још горе упропастити. Тако насамаренима биће се касно кајати, јер неће имати ни Босну, ни Херцеговину, него само свој мали трећи ентитет. Насамарени ће бити и сви остали, јер су морали потрошити силно вријеме и труд, на доказивање легитимности и легалности својих ставова.

Зато се мора рећи да уставне реформе ради "функционалне државе", нису ништа друго него формула за продубљивање подјела, изазивање додатних међунационалних тензија, одузимање времена за социјално-економске теме. Свакако да треба промијенити уставне одредбе о кандидовању за чланове Предсједништва БиХ, направити концепт стварно неопходан за европске интеграције, по узору на друге европске сложене државе, уважавајући и вишенационалну структуру. Наставак притисака за унитаризацију БиХ под параваном уставних реформи, био би још један допринос за остваривање БиХ као немогуће државе.

Срби и Хрвати нису пристајали да буду колатерална штета нечије изградње мостова према исламском свијету. Нису пристали да се такви мостови за вријеме рата граде преко муџахедина и успјели су одбранити своје право на постојање у БиХ. Неће ни сада пристати, без обзира што им се пријети SIPA, страним тужиоцима и судијама у сувереној и независној БиХ коју је као такву установио међународни уговор. При том су више на мети Срби, због Републике Српске као међународно признатог ентитета који као такав има елементе ограничене државности. Уосталом, увијек говоримо да је Република Српска један од државотворних ентитета БиХ. На удару инструментализованих и наметнутих институција у БиХ је оно што виде као атрибуте државности и самоодрживости Републике Српске – од зграда Владе, па преко мреже аутопутева, до зграде РТВ јавног сервиса Републике Српске, који се показао боље организованим и једино финансијски стабилним дијелом јавне мреже у БиХ.

Сви знамо да ратови на Балкану нису никада настајали сами од себе. Увијек је то било вољом великих, уоквиреном у добре, чак најбоље намјере. Резултат су били потоци балканске крви, злочини који се не заборављају до следећег рата, а што је најтрагичније – све већа подијељеност и међунационална мржња. Да ли ћемо једном и заувијек прекинути са играњем те представе за нечију политику и публику, увијек гладну рата и насиља, али изван својих граница. Тога више нема ни за њих, јер пред свачијом кућом игра мечка глобалног тероризма, храњена "мостовима према исламском свијету" за вријеме рата у БиХ.
A sad malo analize teksta:

Tačno je da Bošnjaci smatraju Bih kao samo njihovu zemlju i to je loše, trebalo bi da počnu da se smatraju za jedan od 3 ravnopravna naroda , ali to neće doći ni brzo mi lako.
Takođe bi Bošnjaci trebalo da se oslobode mitova iz prošlog građanskog rata. app. 300.000
Dodik puno priča o zločinima drugih a Republika Srpska nije uhapsila nijednog zločinca.
Sa godinama sve više rastu apetiti Bošnjaka u pogledu Bih, dok sam skoro siguran da su Srbi zadovoljni položajem u Bih i da ne očekuju nikakvu promjenu u smisli nezavisnosti jer to svima izgleda potpuno nerealno i nemoguće.
Dodik pokušava da se postavi kao zaštitnik Hrvata, i to mu sigurno neće proći.
Od jedne nacije nema ništa, to su samo puste želje 100% bošnjačke BiH i svaka priča u tom smjeru je totalno smiješna.
Meni se čini da je u pravu sa ovim pitanjem kome odgovara stvaranje tenzija i provociranje sukoba. Mislim da svi trebaju imati real politiku i težiti ostvarivim ciljevima. A ne svoje neuspjehe pravdati smješnim stvarima i svaljivati krivicu na druge. Da li su entiteti ili kantoni krivi što u Sarajevu ne postoji moderna fabrika automobila iz Vw grupe koja proizvodi 300.000 automobila godišnje i gde radi 15.000 radnika? Dali su entiteti ili kantoni krivi što u Sarajevu ne postoji moderna i jaka konditorska industrija? Da li su entiteti ili kantoni krivi što u Krajini ne postoji bosanska Ikea? itd.
A ovo što je rekao za ratove na Balkanu je totalna glupost. Niko te ne može natjerati na nešto (zavaditi :) ), ako ti to ne želiš.


prvo boldirano
Bosnjaci smatraju BiH za svoju zemlju i u toj zemlji su sad nadpolovicna vecina,ali posto se bosnjaci mnogo razlikuju od svojih istocnih i zapadnih susjeda u prihvatanju drugih naroda i znaju sta znaci suzivot,tako da srpske i hrvatske manjine nemaju nikakvih problema da zive u BiH.I u buducnosti nece im to biti problem,jer bosnjaci su tolerantan narod,sto smo dokazali u zadnjem ratu,gdje na podruciju koje je kontrolisala ARMIJA BiH nije se sprovodio sistemtsko i organizirano etnicko ciscenje,za razliku od teritorija pod kontreolom srba i hrvata.
drugo boldirano
nigdje bosnjaci nisu spomenuli 300 000 poginulih bosnjaka,barate se brojkom od 200 000 poginulih bosnjaka,no sve je izvjesnije da taj broj nece preci 100 000,kad se uzme rad idc,masovica u obzir i kao sto se dodik pozvia na idc i na 25 000 srpskih zrtava,trebao bi da naglasi da je od tog broja oko 2 000 civila,a ostalo su vojnici poginuli u vojnim operacijama,i pri tome treba uzeti u obzir da pola tih civila je poginulo u samom sarajevu i ubijeni su od strane svojih sunarodnjaka sa okolnih brda,i poslije rata ti isti cetnici su te srpske zrtve koje su pobili upisali u svoje spiskove civilnih zrtava.
dok kod bosnjaka oko 40 000 civila,imenom i prezimenom, je hladnokrvno zaklano i ubijeno metkom u potiljak,i traga sa za jos 15 000-20 000
nestalih,uglavnom civila.i nebitno da li se radi o 300 000 ili 200 000 ili 40 000 civilnih zrtava,to su osobe koje su imale svoje ime i prezime,svoje rodjake,prijatelje,imali svoj zivot,tih zrtava je bilo strosti od nekoliko mjeseci,pa do djedova i nana starosti preko 80 godina,ali cetnici i ustase u srebrenici,bratuncu,foci,visegradu,bijeljini,prijedoru,ahmicima,mostaru,prozoru,varesu nikad se nisu obazirali da li je to bosnjacko dijete od par mjeseci ili neka nana,te monstrumi su sve redom ubijali
trece boldirano
po tebi bosnjacima rastu apetiti,jer bosnjaci zele da se vrate u opcine prijedor,bratunac,vlasenicu,visegrad,focu gdje su bili vecina i sto zele da imaju bar nekoliko bosnjaka u policiji,cisto da se osjecaju sigurnijim,ali polako vratice se bosnjaci i bice ponovo vecina u istocnoj bosni akoBogda,sve ukazuje na to.
cetvrto boldirano
krivi su bosnjacki politicari,jer su nesposobni,korumpirani i kreteni,ali i njih ce vrijeme pomesti,niko nije izmislio lijek protiv starenja i smrti,doci ce nove genracije koje bar govore engleski jezik,znaju ga upale kompjuter i znaju svoj posao
peto boldirano
bilo je srba u hrvatskoj i bosni koji nisu htjeli da ratuju protiv svojih komsija,na zalost manjina,ali ih je bilo,i u takva sela su slate specijalne jedinice mup srbije i oblacili su uniforme hrvatske vojske ili TO u bosni i pucali bi nesumice po selu i nakon povlacenja su ostavljali tragove koji bi ukazali da su hrvati ili bosnaci bili napadaci,ta svjedocenja imas od svjedoka iz crvenih beretki koji su u tim akcijama ucestvovali.za njih nije bitno ako koje dijete nastrada ili neduzan covjek,te zrtve su nebite,jer u glavama tih bolesnika i njihovih ludih naredbodavaca bitna je ideja velike srbije,koja bi bila ociscena od nesrpskog zivlja,Hitler,Gebels,Himler da su zivi postidili bi se tih manijaka
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#3707 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Abacija »

Interesantno kako je Associated Press jos prije tri dana izbacio vijest o cijeni pepeljara i kanti za otpatke u vladi pc-a (Bosnian Serb HQ: $1,120 trash can, $790 ashtrays) a malo ko od zapadnih medija je to prenio. Odlican primjer samocenzurisanja. :-)
User avatar
Socijalista
Posts: 2304
Joined: 19/01/2009 23:04
Location: U Daytonu...

#3708 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Socijalista »

User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#3709 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by zlatiborka »

dallton wrote:
Crni gavran nad Republikom Srpskom Štampaj E-pošta
Bojan Bajić
27.04.2009.

Često se u bližoj srpskoj istoriji ova zloslutna ’tica pojavljivala na nebesima svetih srpskih zemalja i nepogrešivo najavljivala crne bilanse. Ne bi tako davno kada Crni Gavro preleti preko Slavonije do Knina sa letačkom oznakom Z4 noseći u kandžama predizborne plakate Milana Martića i Slobodana Miloševića. Dal’ je to trebalo da znači da se radi o glavama ove dvojice ili cijelog naroda nesretno uvučenog u spiralu političke samodestrukcije, otkrili smo ubrzo nakon toga. Prvo je do najsitnijeg detalja nastrad’o narod, a onda i ova dvojica, a bilo bi bolje da su samo ova dvojica. Iz Knina Crni Gavro pobježe od Oluje prema Drvaru, u kandžama sada noseći plakate Radovana Karadžića i Ratka Mladića. Leti Crni Gavro, al’ Oluja za vratom, gori pod njim 13 krajiških opština, narod bježi. Bježi nebranjeni narod, a tek je prošlo mjesec dana otkako je ’’slavni srpski general i strateg’’ brukao srpski narod i vojničku čast, probavajući genocid nad nedužnim civilima Srebrenice i Žepe. Leti Crni Gavro dalje, prema Banja Luci, na letu zvanom: Ričarde pomozi. I dalje nosi plakate ove dvojice, pakuje se narod Banja Luke, no, na svu sreću, zastade Crni Gavro da se malo odmori na Manjači. Međutim, narod je opet do najsitnijeg detalja u onih trinaest opština nastrad’o, i ona će dvojica posle, a bilo bi bolje da su mnogo prije i samo njih dvojica. Ne prođe puno vremena, samo što je Crni Gavro prezimio, na samom pragu proljeća, poleće Gavro prema Sarajevu, na letu s oznakom PSSZ (ponijećemo sve saobraćajne znakove). U kandžama mu plakate Radovana Karadžića i Momčila Krajišnika. Opet je narod uvučen u stravičnu spiralu političke samodestrukcije. Paklenim planom luđaka sa političkog vrha, pokreće se 150.000 duša preko ledene Romanije, ostavljajući djedovinu i grad, tražeći sreću po istočnim kasabama i Srbiji, te tuđoj djedovini. Kakvu su sreću pronašli, to samo oni znaju, a bilo bi bolje da su samo ona dvojica stradali. Posle napornog posla, odluči Crni Gavro da odmori koju godinu, ko veli mogli bi se Srbi malo u pamet dozvati nakon ovog silnog jada, pa da se i Gavro već jednom penzioniše. No, ne da đavo mira, spremaj se Gavro Drinu vodu prelijetati, biće posla u Srbiji preko glave. I tako Gavro, posle višegodišnjeg odmora, u novu misiju pod rednim brojem 1244, sa plakatom Slobodana Miloševića u kandžama, ode u pravcu ’’suverenog’’ srpskog neba. Nosao je Gavro plakatu luđaka i u Rambujeu, pa čak i onog predzadnjeg dana kad je Ričard sa Slobom u Belim dvorima kafu i viski pio. Tada je ’’veliki’’ srpski vođa, političar i državnik rekao istorijsko NE. Rekao NE, a dobio Milosrdnog anđela i 1244. Bježao je narod opet, i jedan i drugi, razvaljena je država sistematski bila, ginuli su opet nevini, opet oni iz spirale političke samodestrukcije, prvo oni, pa onda on, a bilo bi bolje da je samo on.

U toj čudnoj interakciji i nadopunjavanju Gavrovih favorita sa plakata i naroda koji takve podržava stvara se spirala samouništenja. Teško je reći da je narod kriv, ali narod ipak ne raspoznaje uzročno-posljedičnu vezu između svoje podrške Gavrovim luđacima i onoga što neminovno slijedi. Nije narod kriv, ali je podržao Milana Martića, nije narod kriv, ali je veličao Radovana, Ratka i Momčila, nije narod kriv, ali je zdušno podržavao politiku Slobodana Miloševića. Nije narod kriv, ali je nastavio podržavati iste luđake godinama nakon sopstvene katastrofe, nije narod kriv, ali i dalje uglavnom svaljuje krivicu na svijet, Hrvate, Bošnjake i Albance, a ne na sopstvene luđake i slijepe vođe.

Sve ovo napisah, jer se pojavio još jedan, ko jaje jajetu sličan prethodnicima, još jedan ’’srpski vitez’’, slijepi vođa, avanturista i politički luđak. Ima već više od dvije godine kako je Crni Gavro opet preletio Drinu, ovaj put s istoka na zapad, pod letačkom oznakom 2K1R (kriminal, korupcija, referendum), a u kandžama mu se crveni velika predizborna plakata na kojoj dominira glava Milorada Dodika. Spirala samouništenja je već poodmakla i podsjeća na najblistavije trenutke slave srpskih političkih luđaka iz devedesetih godina prošlog vijeka. Pomalo se vođa Milorad prilagođavao željama i zabludama narodnim, a pomalo je i sam dodavao ulja na vatru i produbljivao zablude. Pa se sada ne zna ko više želi da skoči s ivice provalije i ko za kim trči, narod za Miloradom ili Milorad za narodom. To je klasična spirala samouništenja, koja prijeti da nakon što dovoljno ubrza svoje kretanje, sve uništi po preciznom redoslijedu, prvo narod, a onda i njega.

Za razliku od Srbije devedesetih, Republika Srpska ima još nepovoljniju spiralu samodestrukcije, jer je Srbija makar imala liberalnu i građansku opoziciju vođi, dok se u Republici Srpskoj niko ne protivi ni narodu ni Miloradu, već naprotiv, opozicija je još glasnija u zagovaranju nerealne nacionalne i nacionalističke politike. To znači da niko ne pritiska kočnicu na putu ka propasti, nego svi dodaju samo gas.

Zadnje izjave vođe Milorada su zato i prizvale Crnog Gavra da najavi narodu nadolazeću nesreću. Izjave koje postaju sve žešće nakon što postaje sve izvjesnija krivična prijava protiv Milorada & Co, a za milionske malverzacije u vezi gradnje autoputa Banja Luka-Gradiška, gradnje administrativnog staklenika za uzgoj kadrova za korupciju i otimačinu, gradnju APS-RTRS (agit-prop sistem Radio televizije Republike Srpske), te dodjele tromilionskog povoljnog kredita za uzgoj jabuke ’’zeculje’’ svome nasljedniku od devetnaest ljeta starosti. Nakon što je staklenik opremljen sa stonim pepeljarama od 1.293, 51 KM po komadu, korpama za otpatke od 1.733,76 KM po komadu, konferencijskim stolom od 48.664,89 KM po komadu, lusterima i ornamentima u stilu Luja XVI, o umjetničkim slikama da i ne govorimo, specijalno izrađenim monitorom ogromnog prečnika, izgrađenog u Beču, u vrijednosti od 100.000$, te skoka vrijednosti izgradnje dva tunela u Laktašima i Klašnicama sa početnih 19.8 miliona KM, na basnoslovnih 60.3 miliona KM. Sve te unosne poslove vođa radi sa svojim kompanjonom Stankovićem, vlasnikom firme ’’Integral’’, prema kojima SDS-ov kriminal iz rata i poraća izgleda kao sitno razbojništvo. Da vođa sve više ubrzava kretanje Republike Srpske i naroda ka fatalnoj propasti, govori i stanje uma voljenog i obožavanog lidera, koji je rekao ovako nešto: ’’Bolje da moj sin uzgaja jabuke, nego da bude klošar i narkoman po Banja Luci, pa je zato i dobio tu sitnicu od 3 miliona KM kredita iz IRB - Investiciono razvojne banke RS-a’’. Ova izjava najvjerovatnije označava prekretnicu u vođinoj vladavini, daj Bože na njegovu štetu, a ne na štetu cijelog naroda.

U poznatom maniru prethodnika, zbog kojih se Crni Gavro već više puta pojavljivao na srpskim nebesima, vođa je aktivirao taktiku zbunjivanja, medijskih probnih balona, skretanja pažnje javnosti, a to sve koristeći autostradu užasa, pakla i stradanja, kako naroda, tako i Republike Srpske. Kao provala oblaka zadnjih dana je ponovo počeo najavljivati referendum o nezavisnosti RS-a, u želji da ta potmula grmljavina njegovih riječi zasjeni njegov kriminal, korupciju i nepotizam. Kaže vođa da je Srbija domovina bosanskim Srbima, baš kao da su bosanski Srbi u BiH na privremenom radu, a ne da tu žive stotinama godina. Ponovo podgrijava narodnu zabludu o mogućoj nezavisnosti RS-a, ponovo se igra riječima, tj.vatrom, tvrdeći da u Dejtonu nigdje ne piše da secesija nije dozvoljena. Što je još najzloslutnije poručuje to Ričardu Holbruku i drži mu lekcije pred nesretnim narodom i kamerama APS – RTRS-a. Istom onom Ričardu, koji je spasio Banja Luku od pada 1995. i koji je prizemljio Crnog Gavra na Manjači, istom onom Ričardu kome je Milošević u Belim dvorima na Dedinju održao lekciju pred kamerama RTS-a, a onda dobio Milosrdnog anđela brže nego što je narod uspio i proslaviti taj herojski, Slobov retorički podvig. Negira Milorad i BiH, negira i OHR, negira i Valentina i Gregorijana, i Sanadera i Englisha, negira dosadašnje mukotrpne reforme, sve negira i prkosi cijelom svijetu. Zar opet nesretni srpski narode, zar opet da te luđak i slijepi vođa vodi, zar ti se opet istorija ponavlja, zar opet da izbjegavaju zaslužene kazne za kriminal i korupciju tako što im ti narode daš legitimitet da krenu autostradom nacionalnog užasa i pakla. Zar opet da odbiju plan Z4, zar opet da odbiju reintegraciju Sarajeva, zar opet da odbiju Rambuje, zar opet da svoj samoubilački zanos o sopstvenoj sili i snazi, kao kakav opijat prenose na tebe narode.

Zar opet narode da si se našao u spirali samouništenja i samodestrukcije. Zašto bi narode na održanom referendumu o nezavisnosti RS-a glasao u ogromnom procentu ZA, zar nisi svjestan da je luđak u stanju da te nagovori na to samoubistvo, da bi spasio svoju zadnjicu, da bi spasio sebe i svoje kompanjone, spreman je da te gurne na referendum, i sam znajući da ne bi prošlo ni mjesec dana od tog čina, a Republika Srpska bi bila ukinuta. Da ne govorimo o 100, 200 ili 300 hiljada tebe narode, kojih bi se našlo na privremenom odsustvu kod ’’braće’’ u Srbiji, da ne kažem u izbjeglištvu.

Ko da zaustavi ovu spiralu samouništenja koja nepokolebljivo napreduje? Možda Milorad, ne, on će biti sve nervozniji zbog sopstvenih repova i sve više će se primicati prelasku crvene linije, tj. referendumu, a vilu na Dedinju je već kupio. Valjda će odatle voditi izbjegličku Vladu RS-a. Stranka mu SNSD, ne, mnogo ih se rastalilo s njim zajedno u unosnim poslovima. Opozicija mu u Skupštini, ne, i sami grade kampanje na romantičarskim ideologijama podgrijavanja narodne zablude o samostalnosti. Ko onda? Samo ti narode i niko više. Dok ne shvatiš da trebaš napraviti radikalni rez sa samoubilačkim nacionalističkim politikama, okrenuti se Bosni i Hercegovini kao državi svojih pradjedova. Sve što ti u političkim govorima miriše na izolaciju, ograđivanje od komšija Bošnjaka i Hrvata, ned’o Bog na referendum i nezavisnost, ne budeš li odbacio i prepoznao kao političku prevaru luđaka koji manipulišu tvojim osjećanjima, bogami ti se crno piše.


Ako nisi narode ništa do sada naučio, ako nisi nikakve pouke izvukao kuda te vodi nacionalistička politika (da ne bude zabune, nije sporno voliti svoje, ali nacionalizam pomalo mrzucka ostale, u tome je problem), ako nisi još na ’’svetom srpskom nebu’’ primjetio Crnog Gavra sa Miloradovom predizbornom plakatom u kandžama, i ako podržiš i samu pomisao na referendum i politiku razdvajanja, a kamoli da glasas za to, znaj da će se niz fatalnih političkih grešaka sa fatalnim posljedicama nastaviti, znaj da će s tobom biti završen pakleni balkanski ciklus.

Nemoj da posle ponovo svijet bude kriv, treba odmah da se zna, ako se bosanski Srbi odluče na referendum o nezavisnosti, uslijediće invazija NATO pakta, biće ukinuta Republika Srpska, a dobar dio naroda će se razbježati po Srbiji. Nakon toga će slavne srpske vođe potpisati još jednu kapitulaciju, još jednu rezoluciju 1244 kojom će onda Srbi moliti Boga da makar ostanu konstitutivni narod u BiH, a o postojanju entiteta ne bi bilo ni riječi.

Pamet u glavu narode i izvini na brutalnosti mojih riječi i neuvijenim porukama, ali je važno da prestane više foliranje i izgovori u stilu: ma nismo mi krivi, ma to nam svijet priprema zavjeru, ma Mile se bori za nas, ma ko je znao da će se to desiti nakon želje za samostalnošću. Biće napisani tomovi knjiga i žalopoljki nakon katastrofe, ako se za katostrofu narode odlučiš... Bolje da zasluženo propadne on, nego narod.

Peščanik.net, 27.04.2009.
da ne bude poslije da nije bilo upozorenja na vrijeme
Da ne bude zabune, autor teksta je Bojan Bajic, predsjednik i osnivac NASE STRANKE.
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#3710 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by dallton »

e ovo potpada pod kategoriju "zurnalisticke naucno fantasticne price ala dan brown

evo i prosirene verzije
*** SPAM *** - Unutar sigurnosnih struktura u BiH i dijela međunarodne zajednice postoje razrađeni planovi o eliminisanju sa političke scene djela funkcionera među kojima su kako se špekuliše Bakir Izetbegović i Dragan Čović. Prema navodima izvora bliskih obavještajnim službama Čović i Izetbegović bi mogli uskoro biti uhapšeni.

Navodno je prema tom scenariju pomoćnik direktora SIPA-e Dragan Lukač već dobio nalog za privođenje Bakira Izetbegovića, ali Lukač je od pravosudnih institucija zatražio saglasnost i za hapšenje Dragana Čovića.

U cijelom slučaju ključno bi bilo skloniti Bakira Izetbegovića sa političke scene. Drugi izvori bliski pravosuđu BiH tvrde kako nikakvih naloga za hapšenje za sada nema, kao ni razloga za ovakav scenarij, nego je posrijedi vjerovatno samo puštanje probnih balona kako bi se provjerile reakcije i kod javnosti. Američka administracije se oštro protivi namjeri Bakira Izetbegovića da postane šef najjače bošnjačke stranke u BiH. Njegov radikalizam bi bio vrlo loš za BiH, tvrde američke diplomate.

Između ostaloga on je jedan od razloga zašto Amerika razmišlja o slanju svog posebnog izaslanika za Zapadni Balkan. Ali, prava istina je da je Milorad Dodik ono zbog čega su američki diplomati odlučili reagovati. Njegova navodna podrška Bakiru Izetbegoviću je prelila čašu. Međunarodna zajednica lobira da najjaču bošnjačku stranku u iduće četiri godine vodi umjerena politička struja, koja je sklona kompromisu, piše Večernji.

Dragan Čović prema tvrdnjama bio bi u ovom slučaju "usputna šteta", a glavni cilj je rušenje Bakira Izetbegovića i to u skorom vremenu kako bi se sve odigralo do Kongresa SDA koji se održava 26. maja. Izvori u Ružilaštvu BiH su potvrdili kako će u "predstojećem vremenu biti hapšenja političara u FBiH". Pri tome nisu precizirali imena funkcionera koji su meta. Hapšenja bi u FBiH mogla biti svojevrsna priprema za hapšenje Milorada Dodika i kako je o svemu upoznat OHR. Odluka o privođenju Dodika je bila navodno donesena, ali je odgođena za skorije vrijeme. Dragan Lukač je predao Izvještaj Tužilaštvu BiH protiv Milorada Dodika i na osnovu koga je i pokrenut proces.

Premijer Vlade RS-a rekao je da je za kaznenu prijavu koja je podnesena protiv njega i i još nekoliko osoba, zbog navodne štete u iznosu od 145 miliona KM, odgovorna grupa ljudi okupljena oko pomoćnika direktora SIPA-e Dragana Lukača. "Ova kaznena prijava je nešto što sam ranije najavljivao, scenarij koji je upotrebljavan i u slučaju Šarovića, Čovića, Ivanića i mnogih drugih koji su bili na tapetu", izjavio je Dodik koji kao i Čović tvrdi kako se protiv njih vode montirani politički procesi. Dodik je u nekoliko navrata izjavljivao kako stranci moraju otići i kako u pravosuđu BiH ne smiju biti stranci, dok Čović kaže kako vjeruje u bh pravosuđe i nada se kako će se na kraju pokazati prava istina.

U cijelom slučaju je čudno povezivanje Dragana Čovića sa Bakirom Izetbegovićem, ali izvor tvrdi kako je pozadina nacionalni balans, ustavne promjene pa i spajanje HDZ BiH i HDZ 1990 u jednu stranku. Sud BiH je prije nekoliko dana potvrdio optužnicu protiv nekadašnjeg premijera FBiH, Edhema Bičakčića i njegovog zamjenika i ministra finansija, Dragana Čovića, koja ih tereti za produženo kazneno djelo zloupotrebe položaja ili ovlasti. Bičakčić i Čović su optuženi da su u januaru 1999. bez odluke Vlade, donijeli i potpisali dvije odluke o izdvajanju ukupno 7,8 miliona KM iz pričuvnih sredstava proračuna FBiH za kupovinu ili renoviranje 64 stana i kuće za uposlene u tijelima zakonodavne, izvršne i sudske vlasti, među njima je i trenutni premijer FBiH Nedžad Branković.

Tokom istrage Tužilaštvo BiH je, kako tvrdi, došlo u vlasništvo samo kopija spomenutih odluka, jer originali odluka nisu mogli biti pronađeni nigdje u institucijama. Državni tužitelj koji potpisuje optužnicu je Njemac Peter Korneck. Kako se doznaje protiv Dragana Čovića bi u dogledno vrijeme biti pored ove, mogle biti podignute još dvije optužnice i to za slučaj ERONET i SOKO
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#3711 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by dallton »

novi clan "vijeca za religijsko medjusranje"
Kačavenda na čelu Međureligijskog vijeća u BiH
Objavljeno: Pet, 01. 05. 2009. 08:53
ĐAVOLJI VLADIKA PONOVO JAŠE
Đavolji vladika ponovo jaše

PHOTO: STOCK
Blizak sa Karadžićem i Mladićem za vrijeme rata, osumnjičen za silovanje Bošnjakinje u crkvi, takođe za vrijeme rata, kriv za rušenje bošnjačkih kuća u Bijeljini koje je kasnije opština morala da plati protjeranim ljudima, sve su to izgleda bile preporuke za vladiku Vasilija Kačavendu da, umesto da završi u zatvoru, bude izabran na čelo Međureligijskog vijeća BiH
Piše: Dženana Karabegović, Sarajevo

Episkop zvorničko-tuzlanski Vasilije Kačavenda prije dva dana preuzeo je dužnost predsjedavajućeg Međureligijskog vijeća Bosne i Hercegovine. Vijeće je formirano 1997. i okuplja sve međureligijske zajednice u Bosni i Hercegovini. Smanjenje predrasuda, međureligijska tolerancija, unapređenje odnosa crkava i vjerskih zajednica, samo su neki od zadataka Vijeća. Sve navedeno teško da može da bude sinonim za njegovog prvog čovjeka – vladiku Kačavendu.

-.-PHOTO: STOCK-.- Mio državnom vrhu: Kačavenda i Dodik
Mio državnom vrhu: Kačavenda i Dodik
PHOTO: STOCK

Vladika Kačavenda poznat je javnosti iz ratnog perioda u BiH kao blizak prijatelj i poštovalac Radovana Karadžića i Ratka Mladića pod imenom đavolji vladika, kako ga mnogi i dalje zovu. Danas, vladika Kačavenda pripada „konzervativnoj” struji SPC, tzv. bosanskom lobiju, koji se protivi izboru novog patrijarha, unošenju promjena u liturgiju i saradnji sa drugim religijama.

Vasilije Kačavenda je za episkopa zvorničko-tuzlanskog izabran 1978. godine. Tu dužnost je obnašao do 15. maja 1992. godine, kada iz Tuzle bježi u Bijeljinu, ostavljajući svoje vjernike. Po dolasku, počinje njegov ratnohuškački pohod, govor mržnje, prijetnje svima koji ne prihvataju njegove skute, a svuda daje blagoslov politici Radovana Karadžića.

Iz njegove „ratne” prošlosti zabilježeno je da je, zbog neposlušnosti, poslao vojnike da popa Radomira Markovića izbace iz kuće. Tom prilikom ranjena je njegova supruga, koja je od dobijenih rana umrla, a pop izbačen na ulicu.

Nakon tog incidenta, mještani pet sela došli su u Bijeljinu tražeći od Karadžića da Kačavendu protjera, što tadašnji čelnik bosanskih Srba nije uradio.

Vladika je u Bijeljini porušio i deset kuća čiji su vlasnici bili bošnjačke nacionalnosti i na tom mjestu počeo gradnju manastira, crkve i svog groba. Deset godina kasnije, sudskom odlukom, za porušene kuće i dvorišta, Skupština opštine Bijeljina morala je vlasnicima isplatiti dva miliona maraka.

Vladikino ime se veže i za crkvu u Diviču kod Zvornika i dvorištu Fate Orlović u Konjević Polju. Fata već godinama pokušava da „izmjesti” crkvu iz svog dvorišta. Kada ga je novinar nakon preuzimanja dužnosti predsjedavajućeg Međureligijskog vijeća pitao zbog čega crkva nije izmještena, vladika je rekao:

„Što se tiče Fate Orlović, nemojte od te čestite starice da stvarate Jovanku Orleanku. Predmet je u završnoj fazi. Neće da se kaže istina od onih koji je znaju, a to je da se predmet nalazi u Općinskom sudu u Srebrenici, koji treba završiti jedan proces vezano uz zemljište koje je kupljeno da se izmjesti crkva. Sud u Srebrenici je kriv zato što crkva još stoji u dvorištu Fate Orlović”, poručio je Kačavenda.

-.-PHOTO: http://www.daylife.com-.- Kačavendine umotvorine: Crkva u dvorištu Fate Orlović
Kačavendine umotvorine: Crkva u dvorištu Fate Orlović
PHOTO: http://www.daylife.com

Vasilije Kačavenda dovodi se i u vezu sa iskazom jedne svjedokinje, koja ga optužuje za silovanje na području opštine Doboj. Djevojka je u to vrijeme imala šesnaest godina, a njena ispovjest je sastavni dio optužnice protiv Predraga Kujundžića Prede, zloglasnog vođe Predinih vukova, kojem se trenutno sudi na Sudu BiH.

„Deset dana nakon što mi je promijenjeno ime, odvedena sam u Bijeljinu da me krste. Sjećam se, u to vrijeme oko te crkve bila je skela. Objekat je bio u obnovi ili izgradnji. Tad sam upoznala vladiku Vasilija Kačavendu. Kada je Vasilije došao pred mene, raskopčao je svoje pantalone, izvadio spolni organ i natjerao me da njegov spolni organ stavim u svoja usta, što sam morala i uraditi, a ovo mi je radio u jednoj prostoriji od crkve. Zatim, Predrag pita Vasilija: 'Hoćeš li je sada ili kasnije, kada bude naša', a Vasilije odgovara: 'Neću kasnije, bit će grijeh kada bude naša, ja hoću sada'. Tada me je vladika silovao. Nakon toga su me krstili”.

Vladika Kačavenda se od 1992. nije vraćao u Tuzlu, gdje je sjediše zvorničko-tuzlanske eparhije. Vladičanski dvor je izdao pod zakup. U pravoslavnoj crkvi u Tuzli bogosluženje obavlja samo ponekad, uglavnom kada su praznici.
da se diplomatski - vladika hebem ti sve zivo i mrtvo, ako bogda zavrsices kao i oni prije tebe - il u zatvoru ili u plivajuci s ribama na dnu nekog jezera ili rijeke
selmajamedzija
Posts: 12
Joined: 26/12/2007 22:48

#3712 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by selmajamedzija »

zlatiborka wrote:
dallton wrote:
Crni gavran nad Republikom Srpskom Štampaj E-pošta
Bojan Bajić
27.04.2009.

Često se u bližoj srpskoj istoriji ova zloslutna ’tica pojavljivala na nebesima svetih srpskih zemalja i nepogrešivo najavljivala crne bilanse. Ne bi tako davno kada Crni Gavro preleti preko Slavonije do Knina sa letačkom oznakom Z4 noseći u kandžama predizborne plakate Milana Martića i Slobodana Miloševića. Dal’ je to trebalo da znači da se radi o glavama ove dvojice ili cijelog naroda nesretno uvučenog u spiralu političke samodestrukcije, otkrili smo ubrzo nakon toga. Prvo je do najsitnijeg detalja nastrad’o narod, a onda i ova dvojica, a bilo bi bolje da su samo ova dvojica. Iz Knina Crni Gavro pobježe od Oluje prema Drvaru, u kandžama sada noseći plakate Radovana Karadžića i Ratka Mladića. Leti Crni Gavro, al’ Oluja za vratom, gori pod njim 13 krajiških opština, narod bježi. Bježi nebranjeni narod, a tek je prošlo mjesec dana otkako je ’’slavni srpski general i strateg’’ brukao srpski narod i vojničku čast, probavajući genocid nad nedužnim civilima Srebrenice i Žepe. Leti Crni Gavro dalje, prema Banja Luci, na letu zvanom: Ričarde pomozi. I dalje nosi plakate ove dvojice, pakuje se narod Banja Luke, no, na svu sreću, zastade Crni Gavro da se malo odmori na Manjači. Međutim, narod je opet do najsitnijeg detalja u onih trinaest opština nastrad’o, i ona će dvojica posle, a bilo bi bolje da su mnogo prije i samo njih dvojica. Ne prođe puno vremena, samo što je Crni Gavro prezimio, na samom pragu proljeća, poleće Gavro prema Sarajevu, na letu s oznakom PSSZ (ponijećemo sve saobraćajne znakove). U kandžama mu plakate Radovana Karadžića i Momčila Krajišnika. Opet je narod uvučen u stravičnu spiralu političke samodestrukcije. Paklenim planom luđaka sa političkog vrha, pokreće se 150.000 duša preko ledene Romanije, ostavljajući djedovinu i grad, tražeći sreću po istočnim kasabama i Srbiji, te tuđoj djedovini. Kakvu su sreću pronašli, to samo oni znaju, a bilo bi bolje da su samo ona dvojica stradali. Posle napornog posla, odluči Crni Gavro da odmori koju godinu, ko veli mogli bi se Srbi malo u pamet dozvati nakon ovog silnog jada, pa da se i Gavro već jednom penzioniše. No, ne da đavo mira, spremaj se Gavro Drinu vodu prelijetati, biće posla u Srbiji preko glave. I tako Gavro, posle višegodišnjeg odmora, u novu misiju pod rednim brojem 1244, sa plakatom Slobodana Miloševića u kandžama, ode u pravcu ’’suverenog’’ srpskog neba. Nosao je Gavro plakatu luđaka i u Rambujeu, pa čak i onog predzadnjeg dana kad je Ričard sa Slobom u Belim dvorima kafu i viski pio. Tada je ’’veliki’’ srpski vođa, političar i državnik rekao istorijsko NE. Rekao NE, a dobio Milosrdnog anđela i 1244. Bježao je narod opet, i jedan i drugi, razvaljena je država sistematski bila, ginuli su opet nevini, opet oni iz spirale političke samodestrukcije, prvo oni, pa onda on, a bilo bi bolje da je samo on.

U toj čudnoj interakciji i nadopunjavanju Gavrovih favorita sa plakata i naroda koji takve podržava stvara se spirala samouništenja. Teško je reći da je narod kriv, ali narod ipak ne raspoznaje uzročno-posljedičnu vezu između svoje podrške Gavrovim luđacima i onoga što neminovno slijedi. Nije narod kriv, ali je podržao Milana Martića, nije narod kriv, ali je veličao Radovana, Ratka i Momčila, nije narod kriv, ali je zdušno podržavao politiku Slobodana Miloševića. Nije narod kriv, ali je nastavio podržavati iste luđake godinama nakon sopstvene katastrofe, nije narod kriv, ali i dalje uglavnom svaljuje krivicu na svijet, Hrvate, Bošnjake i Albance, a ne na sopstvene luđake i slijepe vođe.

Sve ovo napisah, jer se pojavio još jedan, ko jaje jajetu sličan prethodnicima, još jedan ’’srpski vitez’’, slijepi vođa, avanturista i politički luđak. Ima već više od dvije godine kako je Crni Gavro opet preletio Drinu, ovaj put s istoka na zapad, pod letačkom oznakom 2K1R (kriminal, korupcija, referendum), a u kandžama mu se crveni velika predizborna plakata na kojoj dominira glava Milorada Dodika. Spirala samouništenja je već poodmakla i podsjeća na najblistavije trenutke slave srpskih političkih luđaka iz devedesetih godina prošlog vijeka. Pomalo se vođa Milorad prilagođavao željama i zabludama narodnim, a pomalo je i sam dodavao ulja na vatru i produbljivao zablude. Pa se sada ne zna ko više želi da skoči s ivice provalije i ko za kim trči, narod za Miloradom ili Milorad za narodom. To je klasična spirala samouništenja, koja prijeti da nakon što dovoljno ubrza svoje kretanje, sve uništi po preciznom redoslijedu, prvo narod, a onda i njega.

Za razliku od Srbije devedesetih, Republika Srpska ima još nepovoljniju spiralu samodestrukcije, jer je Srbija makar imala liberalnu i građansku opoziciju vođi, dok se u Republici Srpskoj niko ne protivi ni narodu ni Miloradu, već naprotiv, opozicija je još glasnija u zagovaranju nerealne nacionalne i nacionalističke politike. To znači da niko ne pritiska kočnicu na putu ka propasti, nego svi dodaju samo gas.

Zadnje izjave vođe Milorada su zato i prizvale Crnog Gavra da najavi narodu nadolazeću nesreću. Izjave koje postaju sve žešće nakon što postaje sve izvjesnija krivična prijava protiv Milorada & Co, a za milionske malverzacije u vezi gradnje autoputa Banja Luka-Gradiška, gradnje administrativnog staklenika za uzgoj kadrova za korupciju i otimačinu, gradnju APS-RTRS (agit-prop sistem Radio televizije Republike Srpske), te dodjele tromilionskog povoljnog kredita za uzgoj jabuke ’’zeculje’’ svome nasljedniku od devetnaest ljeta starosti. Nakon što je staklenik opremljen sa stonim pepeljarama od 1.293, 51 KM po komadu, korpama za otpatke od 1.733,76 KM po komadu, konferencijskim stolom od 48.664,89 KM po komadu, lusterima i ornamentima u stilu Luja XVI, o umjetničkim slikama da i ne govorimo, specijalno izrađenim monitorom ogromnog prečnika, izgrađenog u Beču, u vrijednosti od 100.000$, te skoka vrijednosti izgradnje dva tunela u Laktašima i Klašnicama sa početnih 19.8 miliona KM, na basnoslovnih 60.3 miliona KM. Sve te unosne poslove vođa radi sa svojim kompanjonom Stankovićem, vlasnikom firme ’’Integral’’, prema kojima SDS-ov kriminal iz rata i poraća izgleda kao sitno razbojništvo. Da vođa sve više ubrzava kretanje Republike Srpske i naroda ka fatalnoj propasti, govori i stanje uma voljenog i obožavanog lidera, koji je rekao ovako nešto: ’’Bolje da moj sin uzgaja jabuke, nego da bude klošar i narkoman po Banja Luci, pa je zato i dobio tu sitnicu od 3 miliona KM kredita iz IRB - Investiciono razvojne banke RS-a’’. Ova izjava najvjerovatnije označava prekretnicu u vođinoj vladavini, daj Bože na njegovu štetu, a ne na štetu cijelog naroda.

U poznatom maniru prethodnika, zbog kojih se Crni Gavro već više puta pojavljivao na srpskim nebesima, vođa je aktivirao taktiku zbunjivanja, medijskih probnih balona, skretanja pažnje javnosti, a to sve koristeći autostradu užasa, pakla i stradanja, kako naroda, tako i Republike Srpske. Kao provala oblaka zadnjih dana je ponovo počeo najavljivati referendum o nezavisnosti RS-a, u želji da ta potmula grmljavina njegovih riječi zasjeni njegov kriminal, korupciju i nepotizam. Kaže vođa da je Srbija domovina bosanskim Srbima, baš kao da su bosanski Srbi u BiH na privremenom radu, a ne da tu žive stotinama godina. Ponovo podgrijava narodnu zabludu o mogućoj nezavisnosti RS-a, ponovo se igra riječima, tj.vatrom, tvrdeći da u Dejtonu nigdje ne piše da secesija nije dozvoljena. Što je još najzloslutnije poručuje to Ričardu Holbruku i drži mu lekcije pred nesretnim narodom i kamerama APS – RTRS-a. Istom onom Ričardu, koji je spasio Banja Luku od pada 1995. i koji je prizemljio Crnog Gavra na Manjači, istom onom Ričardu kome je Milošević u Belim dvorima na Dedinju održao lekciju pred kamerama RTS-a, a onda dobio Milosrdnog anđela brže nego što je narod uspio i proslaviti taj herojski, Slobov retorički podvig. Negira Milorad i BiH, negira i OHR, negira i Valentina i Gregorijana, i Sanadera i Englisha, negira dosadašnje mukotrpne reforme, sve negira i prkosi cijelom svijetu. Zar opet nesretni srpski narode, zar opet da te luđak i slijepi vođa vodi, zar ti se opet istorija ponavlja, zar opet da izbjegavaju zaslužene kazne za kriminal i korupciju tako što im ti narode daš legitimitet da krenu autostradom nacionalnog užasa i pakla. Zar opet da odbiju plan Z4, zar opet da odbiju reintegraciju Sarajeva, zar opet da odbiju Rambuje, zar opet da svoj samoubilački zanos o sopstvenoj sili i snazi, kao kakav opijat prenose na tebe narode.

Zar opet narode da si se našao u spirali samouništenja i samodestrukcije. Zašto bi narode na održanom referendumu o nezavisnosti RS-a glasao u ogromnom procentu ZA, zar nisi svjestan da je luđak u stanju da te nagovori na to samoubistvo, da bi spasio svoju zadnjicu, da bi spasio sebe i svoje kompanjone, spreman je da te gurne na referendum, i sam znajući da ne bi prošlo ni mjesec dana od tog čina, a Republika Srpska bi bila ukinuta. Da ne govorimo o 100, 200 ili 300 hiljada tebe narode, kojih bi se našlo na privremenom odsustvu kod ’’braće’’ u Srbiji, da ne kažem u izbjeglištvu.

Ko da zaustavi ovu spiralu samouništenja koja nepokolebljivo napreduje? Možda Milorad, ne, on će biti sve nervozniji zbog sopstvenih repova i sve više će se primicati prelasku crvene linije, tj. referendumu, a vilu na Dedinju je već kupio. Valjda će odatle voditi izbjegličku Vladu RS-a. Stranka mu SNSD, ne, mnogo ih se rastalilo s njim zajedno u unosnim poslovima. Opozicija mu u Skupštini, ne, i sami grade kampanje na romantičarskim ideologijama podgrijavanja narodne zablude o samostalnosti. Ko onda? Samo ti narode i niko više. Dok ne shvatiš da trebaš napraviti radikalni rez sa samoubilačkim nacionalističkim politikama, okrenuti se Bosni i Hercegovini kao državi svojih pradjedova. Sve što ti u političkim govorima miriše na izolaciju, ograđivanje od komšija Bošnjaka i Hrvata, ned’o Bog na referendum i nezavisnost, ne budeš li odbacio i prepoznao kao političku prevaru luđaka koji manipulišu tvojim osjećanjima, bogami ti se crno piše.


Ako nisi narode ništa do sada naučio, ako nisi nikakve pouke izvukao kuda te vodi nacionalistička politika (da ne bude zabune, nije sporno voliti svoje, ali nacionalizam pomalo mrzucka ostale, u tome je problem), ako nisi još na ’’svetom srpskom nebu’’ primjetio Crnog Gavra sa Miloradovom predizbornom plakatom u kandžama, i ako podržiš i samu pomisao na referendum i politiku razdvajanja, a kamoli da glasas za to, znaj da će se niz fatalnih političkih grešaka sa fatalnim posljedicama nastaviti, znaj da će s tobom biti završen pakleni balkanski ciklus.

Nemoj da posle ponovo svijet bude kriv, treba odmah da se zna, ako se bosanski Srbi odluče na referendum o nezavisnosti, uslijediće invazija NATO pakta, biće ukinuta Republika Srpska, a dobar dio naroda će se razbježati po Srbiji. Nakon toga će slavne srpske vođe potpisati još jednu kapitulaciju, još jednu rezoluciju 1244 kojom će onda Srbi moliti Boga da makar ostanu konstitutivni narod u BiH, a o postojanju entiteta ne bi bilo ni riječi.

Pamet u glavu narode i izvini na brutalnosti mojih riječi i neuvijenim porukama, ali je važno da prestane više foliranje i izgovori u stilu: ma nismo mi krivi, ma to nam svijet priprema zavjeru, ma Mile se bori za nas, ma ko je znao da će se to desiti nakon želje za samostalnošću. Biće napisani tomovi knjiga i žalopoljki nakon katastrofe, ako se za katostrofu narode odlučiš... Bolje da zasluženo propadne on, nego narod.

Peščanik.net, 27.04.2009.
da ne bude poslije da nije bilo upozorenja na vrijeme
Da ne bude zabune, autor teksta je Bojan Bajic, predsjednik i osnivac NASE STRANKE.
Kakav seljacic iz Rudog taj Bajic, pa se jado iz kompleksa dodvorava sarajevskoj carsiji. Papke treba vratiti tamo gdje im je mjesto. Zato nam i jeste ko sto jeste, jer papci ko Bajic se nesto pitaju. Jeste da se dobro nalickao, ali papacki kompleks se ne moze sakriti.
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#3713 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Abacija »

selmajamedzija wrote:
Kakav seljacic iz Rudog taj Bajic, pa se jado iz kompleksa dodvorava sarajevskoj carsiji. Papke treba vratiti tamo gdje im je mjesto. Zato nam i jeste ko sto jeste, jer papci ko Bajic se nesto pitaju. Jeste da se dobro nalickao, ali papacki kompleks se ne moze sakriti.
Nadam se da ces nam objasniti sta si mislio s ovim. O kakvim kompleksima govoris i ko smo to MI? Najbolje bi bilo kad bi uzeo ovaj tekst, pa ako si laf, da ga rasturis na proste. Bas da vidim jesi li u stanju. ;-)
User avatar
1gorstak
Posts: 4549
Joined: 27/01/2008 22:00

#3714 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by 1gorstak »

selmajamedzija wrote:Kakav seljacic iz Rudog taj Bajic, pa se jado iz kompleksa dodvorava sarajevskoj carsiji. Papke treba vratiti tamo gdje im je mjesto. Zato nam i jeste ko sto jeste, jer papci ko Bajic se nesto pitaju. Jeste da se dobro nalickao, ali papacki kompleks se ne moze sakriti.
Sarajevo od svog nastanka raste zbog migracije stanovnistva, kao uostalom i New York i London. Ali kada je covjek kao covjek nula, mora naci svoju vrijednost u necem vecem, u tvom slucaju, u gradu. Nikom nista sto je tebi i tebi slicnim dedo ili otac u Sarajevo dosao iz Strgacine ili recimo Jamedzija.
doktor78
Posts: 3940
Joined: 14/09/2006 11:02

#3715 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by doktor78 »

Mozda je selmajamedzija iz Istocnog Sarajeva :D
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#3716 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by dallton »

eto nas nazad do vas :D

washington post i foreign policy (US)


By Georgie Anne Geyer Georgie Anne Geyer – Thu Apr 30, 7:57 pm ET

WASHINGTON -- Bosnia again? Wait a minute, pal, the name rings a distant bell, but I don't exactly remember. Wasn't that the capital of Hungary? Oh no, that's Budapest. Or was it some place in Asia? No, I'm thinking of Burma.

Oh well, the point is, Bosnia is about to break back in the news, even though I don't quite remember what it was when it was here. But, hey, wait! Now I hear you talking about Sarajevo, and suddenly everything gets clearer in my geopolitically scattered world.

Who could forget that exquisite old city, stretched out along the meandering Miljacka River in the former Yugoslavia like a beautiful string of pearls, until the necklace was shattered by months of Serb artillery attacks. Hundreds of thousands died back in those dark days of the early 1990s.

But all that was "over" in 1995 with the Dayton accords, when the U.S., backed by Europe, forced the Serbs to accept Bosnian independence. The three warring groups within Bosnia finally came to a peaceful resolution of their "difficulties." In fact, the solution over Bosnia was feted as a historic piece of sheer genius. And it worked, didn't it? Didn't it?

Well, like marriage contracts and agreements of every sort, it didn't quite work, but it didn't quite NOT work, either. And so little Bosnia today is a study in historic ambivalence, not sure whether its three warring ethnic groups -- Bosniaks, Croats and Serbs -- can ever come together in a state, or whether, as its international oversight now crawls to an end, this klix enclave is going to fall apart again, ripping the Balkans to shreds yet one more time.

As a prominent woman reporter for Radio Free Europe told a group of us at the broadcaster's headquarters here via telecommunications from Prague recently: "The situation now is you have Bosnia waiting for the European Union for a solution, and you have the E.U. waiting for Bosnia to grow up. The first 10 years after the war ended, Bosnia made progress -- the last three years, none."

The highly respected Brit, Paddy Ashdown, formerly the international community's high representative for Bosnia and Herzegovina, is even more somber in his assessments. He warned as early as last summer that "there is a real threat of Bosnia breaking up again. ... I'm sorry if this disturbs comfortable slumber of some capitals, especially in Europe. But I know of no way to whisper a wake-up call and no words to describe the pain that will ensue if Europe, once again, misjudges or misunderstands what is happening in Bosnia."

Then this winter, the Crisis Group, the private group of foreign policy analysts that does such exceptional work in analyzing conflict regions, wrote in a strongly worded alert: "The state put together by the 1995 Dayton Peace Agreement after a long war will never be secure and able to take its place in the European Union (EU) until it is responsible for the consequences of its own decisions. But tensions are currently high and stability is deteriorating, as Bosniaks and Serbs play a zero-sum game to upset the Dayton settlement."

Time to pause, set "Playback" and ask: What WAS it, after all, that "Bosnia" was supposed to embody? And where does that put us now -- and why?

It is the little places in the world that you have to watch out for. They are like yippy little dogs, always trying to nip at some big mutt who's only trying to doze in the sun. Bosnia has done the world in just swell at least once already: It was in Sarajevo on the banks of the Miljacka in 1914 that the radical Bosnian Serb Gavrilo Princip assassinated the heir to the Austrian empire's crown, throwing Europe into World War I.

But the wars of the 1990s started in Serbia proper, when, after the death of Marshal Tito, his half-maddened heir Slobodan Milosevic attacked all of the six provinces and peoples of the former Yugoslavia. Bosnia, being largely Muslim, got the brunt of the ferocious hatred emanating from Belgrade, as Serb artillerymen, operating from ancient artillery placements in the mountains surrounding Sarajevo, maintained a deadly siege for months over 1993 and '94.

Once again, Bosnia "threatened" Europe, but this time not in the old manner. Now Bosnia threatened Europe by revealing the "Old Continent's" modern moral laxity. The Europeans sent "peacekeepers" where there was no peace to keep, but in the end, the West hammered out an agreement by which Bosnia was overseen by a high representative, while power in the Bosnian state was fractiously divided among its three peoples. The Bosnian Serbs, their hearts really in Belgrade, never accepted the new situation, and their Republika Srpska movement is still trying to aggressively reverse that decade of reforms and plan to break away from the new Bosnia.

The problem the Bosnians face is that nobody ever paid for the tens of thousands of Bosnian dead. Belgrade goes on its own way, no apologies from that corner. Meanwhile, the E.U.'s expansion into Eastern Europe, which has gone so well until recently, is now threatened by Bosnia. Can Europe really think, as it is doing, of taking in such an internally troubled place?


The lesson? If a situation is not settled, and if the guilty do not pay some price for their crimes, eventually that history will return to haunt you. It looks very much as though that is what is happening with Bosnia -- again.
i malo iz engleskog guardiana - podnaslov "spasavajmo se ko moze"
Bosnia lurches into a new crisis

Nationalist passions that brought war to Balkan state re-emerge as communities struggle in poor economy
Sunday, 03 May 2009

In the piano bar of the Hotel Bosna in Banja Luka's centre, the former finance minister of Republika Srpska, Svetlana Cenic, offers a bleak vision of life in Bosnia's Serb entity.

"I'm living in the most corrupt part of Europe, in a kind of dictatorship with no human freedoms," she says, smoking the first of a series of long, brown cigarettes. "I can't work here. The few times I have had interest from companies, the government has intervened. I'm described on the news as a traitor and a spy. I'm even approached in the street by people and told I should be arrested."
Article Continues

Cenic's "offence" was to have questioned what she calls the "crazy" and corrupt economics of the largely autonomous Republika Srpska, which is a part of Bosnia and Herzegovina. It is a place, she says, where politics have also been corrupted to a dangerous degree by the rhetoric of ethnic identity.

Three hours' drive away in a restaurant in Sarajevo, in the heart of the Muslim-Croat federation that makes up the rest of Bosnia, Danis Tanovic, Bosnia's Oscar-winning director, was just as gloomy. No Man's Land, which Tanovic wrote and directed, won the Academy award for best foreign film in 2001.

The film is a dark satire on the Bosnian war of 1993-95, which claimed more than 100,000 lives. One of the film's main characters is sprawled over a landmine for the duration, and now, amid widespread talk of an escalating crisis in his country, Tanovic believes that peacetime Bosnia is once again "on the landmine".

As a result, he is now as passionate about transforming his country's politics as he is about making films, last year

co-founding the Nasa Stranka - Our Party - movement whose aim is to break the grip of ethnic politics on Bosnia that continues to imperil the country.

"I'm a father of four," he explains. "I have a house in France as well. The main reason I got involved in politics is that I won't be able to stay here if the country sticks on the course that it is on. It is a selfish interest. I want to be able to be here.

"Bosnia is stuck," he adds bitterly. "Everyone is talking about it being in crisis. But how do you take it forward?"

Bosnia's "crisis" is so much talked about these days, yet so difficult to define. Bosnia is not a failed state. Not yet, at least. Instead, it is more like a zombie state. Like Afghanistan and Iraq, Bosnia has been reanimated out of conflict following external intervention. Outwardly it appears to be in possession of the institutions of democracy, but those institutions, say critics, are moribund in most respects.

It is a country, warns Paddy Ashdown, the former UN High Representative for Bosnia - the country's internationally appointed administrator - that if not tackled will become "a black hole of dysfunctionality, corruption and tension in the midst of the EU".

It was not supposed to be like this. The country's war, which occurred during the break-up of Yugoslavia, pitted the three national identities against each other - Orthodox Christian Serb against Bosniak (Bosnian Muslim) and Bosniak against Catholic Croat - with many secular Bosnians from all sides fighting with the Bosniak-dominated government for the dream of a multi-ethnic state.

The conflict ended with the Dayton Agreement of 1995, which was designed to usher in reconciliation and reconstruction under a complex structure that gave Serbs their own largely autonomous entity, Republika Srpska, which, with a Bosniak-Croat federation would exist under a tripartite presidency, representing all the ethnic groups.

Now, however, Bosnia is on the verge of economic bankruptcy, with unemployment running at more than 40%, leading it to canvass for a bailout from the International Monetary Fund.

Politically, too, Bosnia is close to bankruptcy. Corruption is endemic both in Republika Srpska and the federation. The leader of the country's main Croat political party, Dragan Covic, has just been charged with abuse of office for allegedly illegally diverting funds in a case also involving a former Bosniak prime minister, Edhem Bikacic. Also, it has been widely reported that Milorad Dodik, the Bosnian Serb prime minister, is under investigation for abuse of power and corruption involving tens of millions of euros, an allegation he denies.

Movement towards the conditions for membership of the EU have long been becalmed, while the federation's parliament struggles to pass laws (except when voting to give salary rises to officials). Relations between the federation and Republika Srpska remain permanently stalled.

Yet on the surface at least, Bosnia seems to be prospering. Sarajevo's streets, once crowded by ugly Tito-era Yugos, are now full of Golfs, Fords and Mercedes. Sarajevo even has a Porsche dealer. In the city-centre streets, such as Ulica Saraci and Ferhadiya, young couples window-shop or sit drinking endless espressos.

Banja Luka, the "capital" of Republika Srpska and the country's second-largest city, seems prosperous, too, a polished and well-ordered place of pretty Austrian imperial buildings and wide boulevards whose once unruly traffic has been brought under control by new parking meters.

The city's makeover has been paid for by hefty tax revenues and a series of large privatisation deals. Last month, its hotels were filled to overflowing with spectators and competitors for the world river-rafting championships.

In Banja Luka, Orthodox churches, road signs in Cyrillic script and a certain fondness among women for more declarative hair dyes contrast with the pretty little mosques of Sarajevo, and the increasingly visible number of young women wearing Islamic headscarves. But beneath pleasing surface impressions, ugly dynamics are at work.

Across the country, an ever more polarising and vicious soap opera of ethnic identity politics is being played out by a cast of self-interested leaders trading in fear and mutual suspicion. So divisive has it become that some analysts have suggested it could lead once more to disintegration and - just perhaps - to war, although most Bosnians are quick to reject that possibility.

It is a performance that revolves - in large part - around the figures of prime minister Dodik and Haris Silajdzic, the most senior Bosniak politician in the Croat-Muslim federation in their respective power bases of Banja Luka and Sarajevo. Together they have been nicknamed by diplomats Bosnia's "Terrible Twins".

Dodik is an increasingly autocratic former basketball player and businessman who became rich during the country's war and who several times in the past two years has raised the possibility of secession for the Serbs. In the past three years he has quietly moved to construct a parallel system of institutions so that Republika Srpska could quickly disengage if it so chose.

And he is not alone in fanning the flames of nationalism. In the federation, Bosniak and Croat nationalists also have mooted the need for their own states. Most controversially, the Sarajevo "twin" - Silajdzic - has called for the abolition of Republika Srpska, arguing that it was founded on the "genocide" of the Bosnian war.

On the Bosnian Serb side, a strong sense of national identity has long been in place. On the Bosniak side, the struggle for identity - so long repressed during the Tito era and after - is coming to be represented by a steadily encroaching Islamicisation of its society, and by the continuing idea of Bosniak entitlement deriving from a status as main victim during the war.

It is visible in the increasing power of the Islamic community, which represents the view of "the mosque" as a political player, and in challenges to Sarajevo's old secular identity, most recently in the construction of a new mall where alcohol and pork are banned. And the manner in which these conflicts over issues of identity are playing out is alarming many seasoned observers.

"We are far from [what happened in] the 1990s," says an exasperated Tanovic, whose party's vision is of a properly functioning multi-ethnic state. "But there is talk of splitting. If that happens - if they divide Bosnia again... If they succeed... they don't have to love each other."

Travelling through Bosnia today - a decade and a half after the war ended - signs of the conflict can still be found everywhere, as if the country is refusing to relinquish the physical reminders.

For every building that has been reconstructed, there are walls nicked with bullet holes, ruined houses, even whole hamlets still standing like broken teeth among the fields.

In Sarajevo, once besieged by Serb artillery, mortar impacts in the streets where people died, imprinted in the concrete like fossils, have been filled with pink resin and preserved as "Sarajevo Roses". It is evidence of who did what to whom, and when; who is to be trusted and who not.

But there is something else at work in the fragmentation of Bosnia's politics. The rhetoric of separation finds its audience, because ordinary politics - the sort that concerns itself with issues such as poverty and employment and social provision - has so obviously failed.

"After the war, the international community placed a lid on what had been happening," says Ivan Lovrenovic, a prominent author and critic, sitting in the Sarajevo offices of the magazine Dani

Like many, he does not blame Bosnia's dysfunctional homegrown politicians alone for the crisis facing the country, but the manner of the international community's engagement as well.

"It is a real paradox, but a major source of the crisis is the Dayton peace agreement itself [that ended the war]. It left a political structure that could do nothing but create further problems.

"It left a [Bosnian Serb] entity, Republika Srpska, on one side which is essentially a state and on the other side the federation which is completely different in its structure... It is a laboratory experiment where the goal is not to succeed."

In spite of that, he is not convinced that collapse and violence are around the corner; rather, a perilous drift.

"The goal of Serbs in Republika Srpksa is not secession, despite what its leadership might say. It is to achieve the greatest degree of autonomy for now. That is why Serbs do not want political consolidation of the state."

In her offices on the outskirts of Sarajevo, Vildana Selimbegovic, editor-in-chief of Bosnia's oldest paper, Oslobodjenje, says she is "seriously afraid". Not because of the rumours circulating of young men in hunting clubs arming themselves with automatic weapons. She is afraid of the "black hole" scenario. "We seem to be in a permanent crisis," she says sadly. "What I am afraid of is that Bosnia will be like this in 10 years' time."

Selimbegovic believes that for many in the country's three national elites the unfinished, dysfunctional nature of the Bosnian state actually suits their agenda. "It is fine for them the way things are. They don't want things to disintegrate completely... Everyone wants to be a leader and rule in their own backyard. Politics here has been privatised. One party. One leader. One criminal. And the tragedy is that, 14 years after Dayton, people in this ruined and poor country are still afraid."

Back in Banja Luka, Svetlana Cenic is gloomy about the possibility of change through the country's own political system. "To be honest, I don't see a solution. Not through the political opposition at least. That can't change it. The one thing I can see is that people might come out on to the streets. People are dissatisfied. They are now talking about what is wrong."

She believes that "a crisis is necessary. It is the only way in the Balkans to reset the hardware. It could be dangerous, but someone normal might then appear to transform our politics."

A politics that, as both Cenic and Tanovic, would agree, is in dire need of a new beginning.
mihajlo miki miki, ti si nam najvecu uslugu ikada, lijepo je stalno govorim, trebamo pokazati strpljenje za napored milorada dodika u izgradnji normalne BiH - nikad bolje prijatelja nismo imalo :D :bih:
User avatar
Socijalista
Posts: 2304
Joined: 19/01/2009 23:04
Location: U Daytonu...

#3717 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by Socijalista »

Podiže se optužnica protiv Dodika!?

Državno Tužiteljstvo uskoro će podignuti optužnicu protiv premijera Republike Srpske Milorada Dodika i još nekih osoba iz tog entiteta, doznaje Dnevni list iz dobro obaviještenih izvora bliskih ovom tužiteljstvu. Istodobno, zbog straha od podizanja optužnice, a potom i uhićenja nakon kaznene prijave koju je protiv njega podignula SIPA-a, odnosno zamjenik ravnatelja SIPA-e Dragan Lukač, Milorad Dodik izbjegava sve susrete i sastanke koji se održavaju na teritoriju Federacije.


Dodikovo izbjegavanje kretanja Federacijom vidljivo je iz više primjera, a najupečatljiviji su njegov izostanak na otvaranju Mostarskog sajma gospodarstva 31. ožujka, kada se trebao sastati s čelnicima HDZ-a BiH Draganom Čovićem te SDA Sulejmanom Tihićem. U prilog ovoj tezi ide i Dodikov nedolazak na sastanak bh. političkih čelnika kod američkog veleposlanika Charlesa Englisha koji se održavao u Sarajevu. Opravdanje za ovakvo ponašanje zasigurno postoji, tim više što bi proces protiv njega, doznaje Dnevni list, mogao ući i u novu fazu, jer se, kako smo kazali, sprema podizanje optužnice pred državnim Tužiteljstvom, a odmah potom i potvrđivanje od Suda BiH.

Naime, naši izvori bliski državnom Tužiteljstvu istaknuli su kako se trenutačno vrše posljednje pripreme pred podizanje optužnice na osnovi kaznene prijave koju je zamjenik ravntelja SIPA-e Dragan Lukač podnio protiv Dodika i još nekoliko osoba zbog sumnje da su oštetili proračune RS-a i BiH za 145 milijuna maraka. S druge strane, glasnogovornik Tužiteljstva BiH Boris Grubešić jučer nam nije mogao komentirati ovu informaciju. No, treba spomenuti kako je Tužiteljstvo BiH Lukačevu prijavu, iako je ravnatelj SIPA-e Mirko Lujić tvrdio da je ova prijava podnesena mimo propisa i procedure, odlučilo tretirati kao i svaku drugu.

Image

*** SPAM ***/content/view/29368/215/
zavrzlama
Posts: 10463
Joined: 15/01/2006 18:35

#3718 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by zavrzlama »

Ovaj put Bajic je dao odlican intervju :thumbup: ....ako ovako nastavi skidam ga sa liste :mrgreen:
Žalosno je, kaže Bajić, što Dodik svojim izjavama pokušava da obesmisli multietničnost kao civilizacijsku tekovinu, te srpski narod ždi da smjesti među primitivne narode koji ne žele da žive sa drugim i drugačijim, što je anticivilizacijski stav jer je to odlika plemenskih zajednica, a ne civilizovanog evropskog društva kome težimo.

"Kao bosanski Srbin, koji je predsjednik multietničke stranke, poručujem Dodiku da je vrhovni srpski nacionalni interes da prihvati i jača BiH kao sopstvenu državu i da gradi mir i prosperitet sa druga dva ravnopravna naroda i svim građanima BiH. Svaki drugi put i izbor vodi nas u devedesete, od kojih se niko nije usrećio, a koji bi definitivno uništio svaku šansu i perspektivu naše djece", poručio je Bajić.
palermo
Posts: 25340
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#3719 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by palermo »

zavrzlama wrote:Ovaj put Bajic je dao odlican intervju :thumbup: ....ako ovako nastavi skidam ga sa liste :mrgreen:
Žalosno je, kaže Bajić, što Dodik svojim izjavama pokušava da obesmisli multietničnost kao civilizacijsku tekovinu, te srpski narod ždi da smjesti među primitivne narode koji ne žele da žive sa drugim i drugačijim, što je anticivilizacijski stav jer je to odlika plemenskih zajednica, a ne civilizovanog evropskog društva kome težimo.

"Kao bosanski Srbin, koji je predsjednik multietničke stranke, poručujem Dodiku da je vrhovni srpski nacionalni interes da prihvati i jača BiH kao sopstvenu državu i da gradi mir i prosperitet sa druga dva ravnopravna naroda i svim građanima BiH. Svaki drugi put i izbor vodi nas u devedesete, od kojih se niko nije usrećio, a koji bi definitivno uništio svaku šansu i perspektivu naše djece", poručio je Bajić.
a čojek, link da nam daš da pročitamo u cjelosti, ili ga postiraj.
Ako si dao, a ja nisam vidio, de ga ponovi ne bilo ti zapovjeđeno.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#3720 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by nokia6170 »

ono sto bosni najmanje treba jeste slavodobitovanje bilo koje politike, bilo koje ideologije, bilo kojeg etnosa bez obzira ko bio u pravu, a ko u krivu.

nametati osjecaj krivnje ne doprinosi izgradnji normalne drzave, kojoj tezimo. ono sto bosni treba jesu mediji i politicari koji ce i kada se njihova pisanja obistine ili budu upravu znati spustiti lopticu na zemlju i pruziti ruku drugoj strani koja nije bila upravu.

to je odlika drzavnika, a mi ga trenutno u nasoj drzavi nemamo...osobu koja ce svojim ponasanjem i svoju politicku pobjedu znati predstaviti kao nesto korisno i dobro za onu stranu koja je politicki porazena.

vise patimo od nasladjivanja i vodjenja virtualnih emotivnih ratova jednih sa drugima umjesto da se okrenemo jedni drugima.
zavrzlama
Posts: 10463
Joined: 15/01/2006 18:35

#3721 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by zavrzlama »

palermo wrote:
zavrzlama wrote:Ovaj put Bajic je dao odlican intervju :thumbup: ....ako ovako nastavi skidam ga sa liste :mrgreen:
Žalosno je, kaže Bajić, što Dodik svojim izjavama pokušava da obesmisli multietničnost kao civilizacijsku tekovinu, te srpski narod ždi da smjesti među primitivne narode koji ne žele da žive sa drugim i drugačijim, što je anticivilizacijski stav jer je to odlika plemenskih zajednica, a ne civilizovanog evropskog društva kome težimo.

"Kao bosanski Srbin, koji je predsjednik multietničke stranke, poručujem Dodiku da je vrhovni srpski nacionalni interes da prihvati i jača BiH kao sopstvenu državu i da gradi mir i prosperitet sa druga dva ravnopravna naroda i svim građanima BiH. Svaki drugi put i izbor vodi nas u devedesete, od kojih se niko nije usrećio, a koji bi definitivno uništio svaku šansu i perspektivu naše djece", poručio je Bajić.
a čojek, link da nam daš da pročitamo u cjelosti, ili ga postiraj.
Ako si dao, a ja nisam vidio, de ga ponovi ne bilo ti zapovjeđeno.[/q

Bajić: "Milorad Dodik je najveći neprijatelj Srba koji se može pretvoriti i u novog Milana Martića"
04. 05. 2009. • 09:04 S. B.
Veličina slova:
Bojan Bajić / reuters *** SPAM *** - Povodom tvrdnji Milorada Dodika koje je iznio u kolumni "Opet isto" u Glasu Srpske od 30. aprila 2009. godine, gdje se referisao na kolumnu "Crni gavran nad Republikom Srpskom" koju je 27. aprila 2009. objavio Bojan Bajić na beogradskom Peščaniku,...

...te u kojoj Dodik proziva Našu stranku "da je oslonac za nakaradnu politiku nekih stranih faktora prema BiH, najvećim dijelom uperenu prema Srbima i Hrvatima", predsjednik Naše stranke Bojan Bajić je izjavio:

"Dodikove tvrdnje i razne bombastične izjave su poslale uobičajene u vrijeme kada se javnost sve više pita gdje su Dodik i Stanković potrošili milijardu i tristo miliona maraka od prodaje Telekoma, zašto je potrošeno preko 200 miliona maraka za zgradu Vlade, između ostalog, zašto su tone pepeljara koštale 1293,51 KM po komadu, korpe za otpatke 1.733,76 KM po komadu, konferencijski sto 46.664,89 KM po komadu, zašto su dva tunela Laktaši i Klašnice naprasno skočili sa 19,8 mihona KM na 603 miliona KM, te zašto i kako je Miloradov sin sa 19 ljeta starosti dobio kredit iz budžeta RS-a od tri miliona maraka za uzgoj jabuke".

Smiješno i žalosno je da Dodik, koji je bio i ostao neprevaziđeni šampion u skupljanju američkih dolara za razvoj svog SNSD-a, za razvoj svojih Nezavisnih novina, pa čak je koristio NATO-ove tenkove i komandose za osvajanje vlasti na Palama 1998. god, te NATO-ove helikoptere koji su razvodu poslanike kako bi mu nategnuli većinu u Skupštini tokom svog prvog mandata, da taj i takav Dodik sada optužuje plaćene medije, nevladine organizadje ili bilo koga za bilo šta je stvarno tragikomično.

Javnost treba da zna da je najveći neprijatelj srpskih interesa u BiH upravo Milorad Dodik, koji vlada strahom, nepotizmom, dirigovanim medijima, korupcijama i probranim kompanijama u RS-u, a sve to prikriva i skreće pažnju javnosti podgrijavajući referendumsku atmosferu, po Srbe samoubilačku politiku, što za posljedicu može imati pretvaranje Milorada Dodika u novog Milana Martića.

Svađanje bosanskih Srba sa međunarodnom zajednicom, OHR-om, Richardom Holbrooke-om i drugima već opasno podsjeća na neka prošla vremena.

Naša stranka svojim realnim i beskompromisnim kritikama korumpiranih i lažno posvađanih srpskih, bošnjačkih i hrvatskih političkih elita pomaže narodima i građanima u BiH da zbace vladare i oligarhe poput Dodika, Čovića, Silajdžića i njihove sumnjive kompanjone, koji fantastično sarađuju kao u najsretnijim multietničkim društvima. Zbog toga Dodik i zna zašto je spomenuo samo Našu stranku, jer zna kako nova iskrena energija koja dolazi sa Našom strankom prijeti da im pomrsi multietničke kriminalne talove.

Žalosno je, kaže Bajić, što Dodik svojim izjavama pokušava da obesmisli multietničnost kao civilizacijsku tekovinu, te srpski narod ždi da smjesti među primitivne narode koji ne žele da žive sa drugim i drugačijim, što je anticivilizacijski stav jer je to odlika plemenskih zajednica, a ne civilizovanog evropskog društva kome težimo.

"Kao bosanski Srbin, koji je predsjednik multietničke stranke, poručujem Dodiku da je vrhovni srpski nacionalni interes da prihvati i jača BiH kao sopstvenu državu i da gradi mir i prosperitet sa druga dva ravnopravna naroda i svim građanima BiH. Svaki drugi put i izbor vodi nas u devedesete, od kojih se niko nije usrećio, a koji bi definitivno uništio svaku šansu i perspektivu naše djece", poručio je Bajić.
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#3722 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by dallton »

nokia6170 wrote:ono sto bosni najmanje treba jeste slavodobitovanje bilo koje politike, bilo koje ideologije, bilo kojeg etnosa bez obzira ko bio u pravu, a ko u krivu.

nametati osjecaj krivnje ne doprinosi izgradnji normalne drzave, kojoj tezimo. ono sto bosni treba jesu mediji i politicari koji ce i kada se njihova pisanja obistine ili budu upravu znati spustiti lopticu na zemlju i pruziti ruku drugoj strani koja nije bila upravu.

to je odlika drzavnika, a mi ga trenutno u nasoj drzavi nemamo...osobu koja ce svojim ponasanjem i svoju politicku pobjedu znati predstaviti kao nesto korisno i dobro za onu stranu koja je politicki porazena.

vise patimo od nasladjivanja i vodjenja virtualnih emotivnih ratova jednih sa drugima umjesto da se okrenemo jedni drugima.
svaka ti je na mjestu
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#3723 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by dallton »

Socijalista wrote:Podiže se optužnica protiv Dodika!?

Državno Tužiteljstvo uskoro će podignuti optužnicu protiv premijera Republike Srpske Milorada Dodika i još nekih osoba iz tog entiteta, doznaje Dnevni list iz dobro obaviještenih izvora bliskih ovom tužiteljstvu. Istodobno, zbog straha od podizanja optužnice, a potom i uhićenja nakon kaznene prijave koju je protiv njega podignula SIPA-a, odnosno zamjenik ravnatelja SIPA-e Dragan Lukač, Milorad Dodik izbjegava sve susrete i sastanke koji se održavaju na teritoriju Federacije.


Dodikovo izbjegavanje kretanja Federacijom vidljivo je iz više primjera, a najupečatljiviji su njegov izostanak na otvaranju Mostarskog sajma gospodarstva 31. ožujka, kada se trebao sastati s čelnicima HDZ-a BiH Draganom Čovićem te SDA Sulejmanom Tihićem. U prilog ovoj tezi ide i Dodikov nedolazak na sastanak bh. političkih čelnika kod američkog veleposlanika Charlesa Englisha koji se održavao u Sarajevu. Opravdanje za ovakvo ponašanje zasigurno postoji, tim više što bi proces protiv njega, doznaje Dnevni list, mogao ući i u novu fazu, jer se, kako smo kazali, sprema podizanje optužnice pred državnim Tužiteljstvom, a odmah potom i potvrđivanje od Suda BiH.

Naime, naši izvori bliski državnom Tužiteljstvu istaknuli su kako se trenutačno vrše posljednje pripreme pred podizanje optužnice na osnovi kaznene prijave koju je zamjenik ravntelja SIPA-e Dragan Lukač podnio protiv Dodika i još nekoliko osoba zbog sumnje da su oštetili proračune RS-a i BiH za 145 milijuna maraka. S druge strane, glasnogovornik Tužiteljstva BiH Boris Grubešić jučer nam nije mogao komentirati ovu informaciju. No, treba spomenuti kako je Tužiteljstvo BiH Lukačevu prijavu, iako je ravnatelj SIPA-e Mirko Lujić tvrdio da je ova prijava podnesena mimo propisa i procedure, odlučilo tretirati kao i svaku drugu.

[img]http://www.***%20SPAM%20***.ba/images/stories/afere/dodik_daylife_sv_2.jpg[/img]

[url]http://www.***%20SPAM%20***.ba/content/view/29368/215/[/url]
nastavak
Čović: Biću lišen slobode kao balans za hapšenje Dodika
"Osjećam da nikada nisam prekršio zakon BiH, a najbolje mjesto da to i dokažem jeste sud", tvrdi Čović...
04.05.2009. 15:57

- Dobio sam informaciju od dva veoma pouzdana izvora da ću biti lišen slobode kao balans za hapšenje ili Bakira Izetbegovića ili Milorada Dodika. Nije mi jasno zbog čega se to radi na takav način iza kulisa, jer sam ja u bezbroj navrata potvrdio da ću se javiti na sve pozive Tužiteljstava u BiH i da mi nije namjera napustiti zemlju - rekao je na današnjoj konferenciji za novinare u Mostaru predsjednik HDZBiH Dragan Čović.
a slobodno uzmite i izetbegovica, a s njim i radoncica, kad se hapsi hapsi naveliko
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#3724 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by dallton »

zavrzlama wrote:
palermo wrote:
zavrzlama wrote:
Bajić: "Milorad Dodik je najveći neprijatelj Srba koji se može pretvoriti i u novog Milana Martića"
04. 05. 2009. • 09:04 S. B.
Veličina slova:
Bojan Bajić / reuters *** SPAM *** - Povodom tvrdnji Milorada Dodika koje je iznio u kolumni "Opet isto" u Glasu Srpske od 30. aprila 2009. godine, gdje se referisao na kolumnu "Crni gavran nad Republikom Srpskom" koju je 27. aprila 2009. objavio Bojan Bajić na beogradskom Peščaniku,...

...te u kojoj Dodik proziva Našu stranku "da je oslonac za nakaradnu politiku nekih stranih faktora prema BiH, najvećim dijelom uperenu prema Srbima i Hrvatima", predsjednik Naše stranke Bojan Bajić je izjavio:

"Dodikove tvrdnje i razne bombastične izjave su poslale uobičajene u vrijeme kada se javnost sve više pita gdje su Dodik i Stanković potrošili milijardu i tristo miliona maraka od prodaje Telekoma, zašto je potrošeno preko 200 miliona maraka za zgradu Vlade, između ostalog, zašto su tone pepeljara koštale 1293,51 KM po komadu, korpe za otpatke 1.733,76 KM po komadu, konferencijski sto 46.664,89 KM po komadu, zašto su dva tunela Laktaši i Klašnice naprasno skočili sa 19,8 mihona KM na 603 miliona KM, te zašto i kako je Miloradov sin sa 19 ljeta starosti dobio kredit iz budžeta RS-a od tri miliona maraka za uzgoj jabuke".

Smiješno i žalosno je da Dodik, koji je bio i ostao neprevaziđeni šampion u skupljanju američkih dolara za razvoj svog SNSD-a, za razvoj svojih Nezavisnih novina, pa čak je koristio NATO-ove tenkove i komandose za osvajanje vlasti na Palama 1998. god, te NATO-ove helikoptere koji su razvodu poslanike kako bi mu nategnuli većinu u Skupštini tokom svog prvog mandata, da taj i takav Dodik sada optužuje plaćene medije, nevladine organizadje ili bilo koga za bilo šta je stvarno tragikomično.

Javnost treba da zna da je najveći neprijatelj srpskih interesa u BiH upravo Milorad Dodik, koji vlada strahom, nepotizmom, dirigovanim medijima, korupcijama i probranim kompanijama u RS-u, a sve to prikriva i skreće pažnju javnosti podgrijavajući referendumsku atmosferu, po Srbe samoubilačku politiku, što za posljedicu može imati pretvaranje Milorada Dodika u novog Milana Martića.

Svađanje bosanskih Srba sa međunarodnom zajednicom, OHR-om, Richardom Holbrooke-om i drugima već opasno podsjeća na neka prošla vremena.

Naša stranka svojim realnim i beskompromisnim kritikama korumpiranih i lažno posvađanih srpskih, bošnjačkih i hrvatskih političkih elita pomaže narodima i građanima u BiH da zbace vladare i oligarhe poput Dodika, Čovića, Silajdžića i njihove sumnjive kompanjone, koji fantastično sarađuju kao u najsretnijim multietničkim društvima. Zbog toga Dodik i zna zašto je spomenuo samo Našu stranku, jer zna kako nova iskrena energija koja dolazi sa Našom strankom prijeti da im pomrsi multietničke kriminalne talove.

Žalosno je, kaže Bajić, što Dodik svojim izjavama pokušava da obesmisli multietničnost kao civilizacijsku tekovinu, te srpski narod ždi da smjesti među primitivne narode koji ne žele da žive sa drugim i drugačijim, što je anticivilizacijski stav jer je to odlika plemenskih zajednica, a ne civilizovanog evropskog društva kome težimo.

"Kao bosanski Srbin, koji je predsjednik multietničke stranke, poručujem Dodiku da je vrhovni srpski nacionalni interes da prihvati i jača BiH kao sopstvenu državu i da gradi mir i prosperitet sa druga dva ravnopravna naroda i svim građanima BiH. Svaki drugi put i izbor vodi nas u devedesete, od kojih se niko nije usrećio, a koji bi definitivno uništio svaku šansu i perspektivu naše djece", poručio je Bajić.
odgovor je uslijedio kao i obicno brzo i koristenjem civiliziranog vokabulara po kojem je recimo rajko vasic poznat
Savez nezavisnih socijaldemokrata smatra da je današnja izjava predsjednika Naše stranke Bojana Bajića da bi Milorad Dodik mogao biti novi Milan Martić direktna prijetnja Srbima u BiH.

"Bajić, predsjednik multietničke stranke, čime se hvali, nije pozvan da govori i zastupa vrhovni srpski nacionalni interes i da ga usmjerava u jačanje BiH kao sopstvene države, što zastupa u svojoj izjavi", naveo je izvršni sekretar Saveza nezavisnih socijalemokrata /SNSD/ Rajko Vasić.

On je u pisanoj izjavi istakao da je srpski nacionalni interes sprečavanje da Srbi budu svedeni na manjinu u BiH i izbacivanje iz ustava svođenjem na sintagmu "bosanski Srbin", te napomenuo da vrhovni nacionalni interes određuju institucije i organi Republike Srpske, a ne "multiuetnički splavari sa Drine".

Vasić rekao je da je Bajić "poštonoša kome su inostrani tehnolozi, kao bosanskom Srbinu, kako sebe naziva, osnovali i organizovali stranku".

"Kao bosanski Srbin, koji je predsjednik multietničke stranke, poručujem Dodiku da je vrhovni srpski nacionalni interes da prihvati i jača BiH kao sopstvenu državu i da gradi mir i prosperitet s druga dva ravnopravna naroda i svim građanima BiH", naveo je, između ostalog, predsjednik Naše stranke Bojan Bajić u tekstu u današnjem sarajevskom "Oslobođenju".
jel ovaj dodin ker svjestan da srbi u bih ako nisu bosanski srbi onda su srpska dijaspora u prolazu? a izjava mu je vrijedna psihijatrijske paznje :D
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#3725 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT

Post by dallton »

Oslobodjenje
Tajna posla

Drugi dan Praznika rada zagrebački Večernji list obilježio je ekskluzivnom pričom najavljenom na naslovnici i ok­ićenom slikama Bakira Izetbegovića, Milorada Dodika i Dragana Čovića. Tajni plan uhićenja političara je špekulacija ili istina, vajka se Večernjak, obznanjujući svekolikom pučanstvu kako “međunarodna zajednica i bošnjačke tajne službe kreću u akciju“. Meta je, saznajemo, “Bakir Izetbegović, kojega se želi spriječiti da postane predsjednik SDA; kao balans treba ukloniti Dragana Čovića, a krajnji cilj je Milorad Dodik“.

Izetbegović je iste noći otkomentirao svoje, Čović je najavio za danas konferenciju za novinare, pa stoga nije zgoreg krenuti od krajnjeg cilja, dakle Dodika. Drug Cilj je ponosni vlasnik podebelog dosjea koji ga tereti za zloupotrebu 147 miliona maraka i još ponosniji otac devetnaestogodišnjaka kome je Investicijska razvojna banka Republike Srpske “da ne bi bio klošar ili narkoman“ dodijelila kredit od tri miliona maraka ko­jim će razvijati vlastitu želju za poduzetništvom. Da se sin ne bi potpuno sam borio u tranzicijskom poslovnom svijetu, kredit je dobio i zet Milorada Dodika. Samo ovaj podatak, koji ne poriče ni sam Dodik, bio bi posve dovoljan bilo gdje na svijetu da se političar katapultira iz fotelje. Što se onih stotinu četrdeset i kusur miliona tiče, već smo se uvjerili: zbog toga što je potpisao SIPA-in izvještaj o Dodikovim zloupotrebama, Dragan Lukač se morao braniti. Milorad Dodik se ionako ne osvrće, a i što bi: njemu i njemu sličnima izvještaji finansijskih istražitelja o zloupotrebama položaja služe kao politički marketing, kao promocija njihove osobne moći i garant da će na nekim budućim izborima glasači s divljenjem zaokružiti majstora za milionske bahanalije.

Zašto je tako? Odgovor će, nažalost, danas ponuditi Čović vjerovatno na isti način na koji Izetbegović brani “viđenije“ Bošnjake od montiranih političkih procesa, pri čemu ni slova nema od silnih zloupotrijebljenih para. Stoga nije zgoreg podsjetiti – optužnica protiv Nedžada Brankovića nije podignuta zbog njegovog doprinosa bošnjačkoj kulturi, historiji ili nauci, već zbog njegove pohlepe. Tačnije, Branković se tereti da je do stana došao tako što su zloupotrijebljene budžetske pare; Edhema Bičakčića, baš kao i Dragana Čovića, optužnica tereti za zloupotrebu budžetskih para i sad su svi pobrojani, skupa s Dodikom, “meta bošnjačkih tajnih službi i međunarodne zajednice“. Ko je ovdje lud? Zar trebaju tajni planovi da pred sudom odgovaraju optuženi? Zar je Bosna i Hercegovina jedina zemlja na svijetu u kojoj treba međunarodna urota da bi se proveo zakon?

Možda se to može i ovako promatrati: u ovoj zemlji političari već odavno ne kradu, oni otimaju, i još su za to bogato nagrađeni glasovima. Mediji u službi takvih političara, kada se obračunavaju s njihovim protivnicima, uz zgražavanje ih nazivaju “stratezima iz jednosobnih stanova“. Što treba da znači da ne može biti strateg, a kamoli nacionalni lider, ako nije kao Branković vlasnik više luksuznih stanova od kojih je najmanje jedan dobio zloupotrebom para, a ostale stekao zloupotrebom položaja. Dalje, da bi bio nacionalni lider, mora imati izraženu sklonost da mimo zakona preusmjerava pare, kao Bičakčić ili Čović, a ako hoće da bude nacionalni heroj, poželjno je da prvo s budžeta zbrine sina i zeta, kao Dodik.

Bit će ipak da je Večernjak upravu: da bi pobrojani bili istjerani iz fotelja, neophodna je međunarodna zajednica. Recimo, da na sljedećoj sjednici PIC-a dnevni red bude dodjela granta bošnjačkoj tajnoj službi koja će sprovesti ovu akciju hapšenja. No, opet ima jedan posve tipičan domaći problem – bošnjačka tajna služba već odavno se raspala, a iako postoje njezini posmrtni ostaci, oni su u službi tvorca, tj. Izetbegovića. Čemu onda sva ujdurma oko tajnog plana? Odgovor je, nažalost, jednostavan: sve dok se hapšenja za lopovluk tretiraju kao pakleni politički planovi i narodu serviraju kao ataci na nacije, i Dodik i Branković i Čović mogu biti mirni. I umjesto svojim poslom baviti se uvećavanjem svojih imovinskih kartona. Da je tako, najbolji je dokaz upravo Večernjakov tekst: tu se, kao ilustracije velikih političkih procesa protiv Hrvata, sem Čovića, navode Dario Kordić, Jadranko Prlić i Ante Jelavić. Prvi je ratni zločinac, drugi je utemeljitelj konc-logora u Hercegovini, treći je pare iz proračuna države Hrvatske, namijenjene ratnim vojnim invalidima, u Dodikovom maniru razdijelio svojim najbližim (generalima).

Po istom principu proces protiv Dodika bi valjalo ilustrirati sudbinom Stanislava Galića, a proces protiv Bičakčića jednim od onih ratnih zločinaca koji robijaju zločin u Grabovici. Sve, samo da bi se opravdao tajni plan ataka na naciju. I da ova zemlja ne bi bila uporediva sa drugim, da ne bi ne daj bože dobacila do Evropske unije i vladavine zakona. Jer, vladavina zakona uistinu je porazna za domaću političku elitu. Ona znači da bi i Bičakčić i Čović i Branković i Dodik posve javno dobili lisice. Za početak, dok još nema tajnog plana kako da se pokrenu mehanizmi zakona, nije zgoreg demonstrirati princip na Ramizu Džaferoviću, direktoru Federalne investicijske banke. Nije političar, a radi sve što i pobrojani.
pa ja, sad ce navodni b/h/s/ "nacionalisti" da skoce da fola brane "naciju" od "zavjere i tajnih sluzbi" pa ce vjerovatno zaprijetiti (dodo prvi, jer mu je to jedino sto zna) "ako ja budem uhapsen, zemlja ce se tresti" :lol: :lol: :lol: nece se nista tresti, niti ce se sta desiti, uhapseno ih je masa prije toga, pa se nakon 2 dana sve zaboravi...bas ce narod u po ekonomske krize i opsteg lopovluka da skoci da brani nekog vozda, radi koga - vrijeme branjenja vozdova je proslo...
Locked