Dobre vijesti iz BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3701 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Bingo gradi veliki objekat na granici s Hrvatskom



Kompanija Bingo gradi novi objekat i to u Šamcu. Riječ je o objektu u dvije etaže ukupne površine oko 14.000 kvadratinih metara.


Image



Poređenja radi, Bingov objekat u Mostaru koji je nedavno ponovo otvoren zauzima površinu od 11.660 kvadrata.

Radove na novom objektu izvodi kompanija Širbegović.

– Uspješna saradnja kompanija Binga i Širbegovića nastavljena je i na izgradnji objekta u Šamcu. Objekat se izvodi u dvije etaže ukupne površine 14.707 m2, stoji na internet stranici kompanije Širbegović.

Dodaje se da se temeljenje objekta vrši na šipovima i montažnim prefabrikovanim temeljima, i da će armirano betonska konstrukcija biti završena u roku od 30 dana, što predstavlja izuzetno kratak rok za ovu veličinu objekta

Inače, podsjetimo da je područje Šamca i Orašja veoma popularno i za kupce iz Hrvatske koji masovno dolaze u taj dio BiH u šoping.



:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3702 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Otvoren novi proizvodni pogon firme „Lubos“












:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3703 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Švicarska kompanija otvorila pogon na Ilidži: Posao za 22 radnice



Švicarska kompanija Forster Rohner otvorila je svoj pogon i počela je sa radom u Hrasnici.


Image

Presijecanjem vrpce 19. oktobra 2017. godine načelnik Općine Ilidža prof. dr. Senaid Memić i vlasnik firme Alma-Ras d.o.o. Džemal Memagić zvanično su proglasili otvorenim pogon u ulici Put Famosa 38.


Image



U prvoj fazi zaposlene su 22 radnice.

Kompanija sa sjedištem u St. Gallenu specijalizirala se za proizvode nastale finim i inovativnim vezom te doradu i ukrašavanje tekstila. Imaju pogone u Kini i Rumuniji, zapošljavaju oko 800 radnika.

U ovom pogonu će se ručno i na jednostavnim mašinama raditi specijalizirani proizvodi finog veza koje nije u stanju napraviti visokoautomatizirana fabrika Forster Rohnera u Rumuniji.




:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3704 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Svečano otvorena četvrta zgrada medrese











:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3705 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

U Milićima otvoren 28. maloprodajni objekat kompanije HIFA Petrol

U srijedu, 18. Oktobra 2017. godine na području opštine Milići kompanija HIFA Petrol otvorila je svoj 28. maloprodajni objekat.

Image





Na putnoj komunikaciji Vlasenica – Bratunac u opštini Milići HIFA Petrol, najuspješnija naftna kompanija u Bosni i Hercegovini u prethodne dvije godine, danas je otvorila svoj 28. maloprodajni objekat.

Obraćajući se prisutnima zamjenik direktora kompanije HIFA PETROL gospodin Muharem Ahmetlić istakao je da je izuzetno ponosan na novi maloprodajni objekat u Milićima i da je otvorenjem ove benzinske pumpe stvorena jača veza i pristupačniji način isporuke roba i usluga za kupce u ovom dijelu Bosne i Hercegovine.

„Prije svega zahvalio bih se svima koji su do sada bili korisnici naših usluga sa ovih prostora a pogodnosti naše kompanije su koristili u drugim gradovima a od danas imaju tu mogućnost da koriste i ovdje, u svojoj blizini što nam je izuzetna čast i zadovoljstvo. Mi se kao kompanija trudimo razviti svoju mrežu na zdravim principima poslovne politike odnosno našim kupcima želimo obezbijediti samo najkvalitetniju robu i usluge.“ ističe Ahmetlić.

„Benzinska pumpa HIFA Petrol u Milićima radit će u periodu od 05 – 24 sata svakim danom a u ponudi između ostalog nudi visokokvalitetno gorivo najboljih perfomansi, auto plin te brendiranu trgovinu „HP SHOP“ a uskoro će naši kupci moći koristiti i mjenjačnicu za razmjenu novca. Otvorenjem ove benzinske pumpe smo obezbijedili nova 4 radna mjesta te kompanija HIFA Petrol u ovom trenutku upošljava preko 300 radnika“ dodaje Ahmetlić.

Napominjemo da je kompanija HIFA Petrol prije sedam dana otvorila maloprodajni objekat u blizini, na području opštine Bratunac.






:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3706 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

KOMUNALNI PROJEKTI OPCINE KLADANJ











:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3707 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Strane investicije u prvih pet mjeseci 2017. porasle za 66,8 posto


Vijeće ministara BiH upoznato je s Informacijom o stanju u oblasti direktnih stranih investicija koju je pripremila Agencija za unapređenje stranih investicija u BiH u skladu sa zaključkom 17. sjednice Zajedničkog kolegija oba doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.

Image





Na sjednici je naglašeno da su strane investicije u prvih pet mjeseci ove godine iznosile 386,7 miliona i veće su za 66,8 posto u odnosu na isti period prošle godine, čime je nastavljen trend njihovog rasta iz prvog kvartala ove godine.

Strane investicije u prva tri mjeseca ove godine iznosile su 211 miliona KM i porasle su za 74 miliona KM u odnosu na isti period 2015. godine, kada su iznosile 137 miliona KM.

Direktne strane investicije u BiH u prošloj godini iznosile su 536,3 miliona KM, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.



:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3708 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

POVRATAK DOBOJ













:thumbup: :bih:
User avatar
Toto
Posts: 8121
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#3709 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Toto »

bh.tornjak wrote:Četiri bh. kompanije dobile dozvolu za izvoz piletine na tržište zemalja EU.
Inspekcijski tim Direktorata za hranu, zdravlje, analize i revizije Evropske unije (bivši FVO) dao je dozvolu bh. kompanijama Madi, Ovako, Brovis i Agreks za izvoz pilećeg mesa i mesnih prerađevina od pilećeg mesa na tržište EU, saznaje Klix.ba.
:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3710 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Džumhur trijumfovao u Moskvi i osvojio drugi ATP turnir u karijeri


Najbolji bh. teniser Damir Džuhmur savladao je Litvanca Ricardasa Berankisa u finalu ATP 250 turnira Moskvi rezultatom 2:1(6:2, 1:6, 6:4) u setovima kojom je stigao do druge ATP titule u karijeri.

Image




Već u prvom gemu Berankis je imao priliku da napravi break, međutim najbolji bh. teniser ostao je miran i s tri uzastopna poena poveo rezultatom 1:0 u gemovima.

Litvanac je u odličnom ritmu otvorio meč, a nakon što je lagano osvojio prvi gem na svoj servis, napravio je nove probleme Džumhuru u trećem gemu. Damir se opet izborio s pritiskom i nakon što je poveo 2:1 u gemovima, napravio je prvi, kasnije će se ispostaviti ključni break i stigao u vodstvo od 3:1.

Bh. teniser nakon toga znatno je popravio igru na svom servisu, osvojio dva naredna gema i stigao u vodstvo od 5:2, a onda pri tom rezultatu pravi drugi break koji mu je donio prednost od 1:0 u setovima.



Na početku drugog seta Berankis je odmah napravio break i stigao u vodstvo od 2:0, da bi Litvanac u petom gemu napravio drugi break i stigao u kapitalnu prednost od 4:1 u drugom setu koju je do kraja i zadržao te rezultatom 6:1 osigurao izjednačenje u setovima (1:1). Treba napomenuti da je Džumhur tokom drugog seta bio izuzetno nervozan te da je bio u stalnoj komunikaciji sa sudijom, dok je Berankis takvu atmsoferu koristio i lagano osvajao poene.

U ključnom trećem setu najbolji bosanskohercegovački teniser sigurnije je igrao na svom servisu, a sve do rezultata 4:4 oba tenisera sigurno su osvajala gemove pri svojoj servi, da bi onda Damir Džumhur napravio break i stigao u prednost od 5:4.

U desetom gemu Berankis je imao prednost od 40:00, ali je Džumhur spasio tri break lopte, stigao u prednost i osvojio drugi ATP turnir u karijeri.

Podsjećamo, Džumhur je do finala u Moskvi stigao kao šesti nosilac turnira pobjedama protiv Mirze Bašića u historijskom polufinalnom meču bh. tenisera, Andreasa Seppija, Yukija Bhambrija i Thomasa Fabbiana.

Džumhur je osvajanjem ATP 250 turnira u Moskvi zaradio 132.990 dolara, a nakon današnje pobjede, on će imati 1.411 bodova što će biti dovoljno za 31. mjesto na ATP listi.



:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3711 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Porodica Fetahović čuvar tradicije: Hrasnička vodenica stara više od 200 godina


Vodenice u kojima se melje brašno na tradicionalan način, uz huk vode, i kojima se širi miris tek samljevenih žitarica, postale su rijetkost u našoj zemlji. Ali da ih ipak ima, dokaz je vodenica nadomak Sarajeva, u naselju Hrasnica, koju vodi porodica Fetahović.


Image


Bili smo u posjeti ovoj vrijednoj porodici i odmah na ulazu u avliju nas je dočekala replika vodenice ispred koje se nalazi maleni ribnjak u kojem plivaju pastrmke.

- Ovo sam ja napravio za svoju dušu. A evo vidite, desno je pravi mlin, odnosno vodenica koju smo prije nekoliko godina restaurirali. Malo prilagodili sadašnjem vremenu, ali ona i dalje na tradicionalan način melje brašno i čuva sve njegove kvalitetne sastojke. Vodenica je stara više od 200 godina i mijenjala je vlasnike. Mi smo posljednji – priča nam domaćin Mehmed Meša Fetahović.

Dalje nastavlja kako je njegov otac Husnija zaslužan za "oživljavanje" vodenice.

- I ja sam mu u tome pomogao. U početku je to bio hobi, a kasnije su se počeli i ostvarivati prihodi. Ispod vodenice se nalaze lopatice, dva badnja imaju i kada se pusti voda, ona udara u lopatice. U gornjem dijelu se nalaze dva kamena. Jedan je sjedeći kamen, a drugi onaj koji se vrti – objašnjava nam način rada Fetahović.

Napominje da su ta dva kamena stara više od 200 godina i specifična su po svojoj tvrdoći.

- Mi u našoj vodenici meljemo integralno brašno kojim se i hranimo. Koliko je zdravo, navest ću vam primjer mog oca koji ima 83 godine i još uvijek na moru skače s mola na glavu (smijeh, op.a.). Ma, zdravo nego šta! Meljemo pšenično, kukuruzno, raževo, ječmeno brašno i heljdu. I sve te žitarice sam nabavljam. To je najvažnije – kazuje nam Meša.

Naglašava kako su žitarice sa planina i polja naše zemlje.

- Tako se mi u Bosni pomažemo. Uzgajivači meni prodaju kvalitet, ja njima za to platim. Ide to. U mlinu smo najviše moja supruga Fenisa i ja. Prodaja ide, ne žalimo se, može se živjeti. Uspjeli smo da dođemo i do tržnih centara. Dolaze nam ljudi i da im nešto njihovo sameljemo, poput kukuruza – priča nam Fetahović.

Image


Tokom naše posjete imali smo priliku i da probamo neke od proizvoda od integralnog brašna koje je za nas pripremila vrijedna domaćica Fenisa Fetahović. Na stolu su se mogli vidjeti uštipci od integralnog brašna, heljde, pura, hljeb vodeničar, kukuruzice....

- Svakome bih preporučila da jede proizvode od integralnog brašna jer su zdraviji. Recimo, osobe koje su alergične na gluten mogu jesti heljdu. A ona je inače dobra za crijeva jer ima celuloze. Za svoje domaćinstvo pravim hljeb vodeničar. U njemu su sve vrste brašna i raž, ječam, pšenica, kukuruz i heljda. Pravim ječmenu pogaču, uštipke od heljde sinu koji je sportista, njih najviše voli – ispričala nam je Fenisa.

Meša dodaje kako njihov hljeb može trajati i po deset dana.

- Samo ga stavim u frižider i svako jutro po dvije kriške. Nema ništa zdravije – rekao nam je domaćin Meša Fetahović, dok smo završavali posjetu njihovoj vodenici.


Image
Image
Image



:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3712 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Aleksandra Samardžić: Svjetsko srebro u judou rezultat karijere



Reprezentativka Bosne i Hercegovine u judou Aleksandra Samardžić, koja je u petak postala svjetska juniorska viceprvakinja na Svjetskom U21 judo prventvu u Zagrebu u kategoriji do 70 kilograma, izjavila je danas u Sarajevu da je osvojena srebrena medalja jedan od njenih najvećih rezultata u dosadašnjoj karijeri

Image

Na Svjetskom prvenstvu u Zagrebu učestvovale su 82 zemlje sa 540 sportista, a Samardžić je do ovog uspjeha stigla savladavši Alicu Bellandi (Italija), Sarah Maekelburg (Njemačka), Lorianu Kuku (Kosovo) i Ellen Santanu (Brazil), dok je u finalnom meču izgubila je od Giovanne Scoccumario (Njemačka).

“Ovo je sigurno jedan od najvećih rezultata u mojoj dosadašnjoj karijeri, ako ne i najveći. Do ovog rezulatata sam došla pobjedama nad predstavnicama Italije, Njemačke, Kosova i Brazila, a u finalnoj borbi sam izgubila od predstavnice Njemačke u jednom jako tijesom meču u kojem sam na početku ja povela, međutim napravila sam manju grešku i na taj način izgubila šansu da osvojim zlato. Jako sam zadovoljna ovim rezultatom, jer je moja kategorija jedna od najmasovnijih i najjačih kategorija na ovom prvenstvu”, rekla je Samardžić na današnjoj konferenciji za novinare u Sarajevu.

Istakla je da je se judom bavi od sedme godine, a u tome je, kako je kazala, pokreće je samo ljubav, jer velike materijalne koristi nema.

Sa njom su na takmičenju u Zagrebu bili selektor judo reprezentacije BiH i njen trener Branislav Crnogorac i generalni sekretar JSBiH Arijana Jaha.

Jaha je istakla da je Aleksandra Samardžić tokom prvenstva dala maksimum te da je bila skoncentrisana kroz svaku borbu.

“Mi smo zadovoljni s obzirom da Aleksandra Samardžič izlazi iz juniorske konkurencije, tako da ova velika medaja ostaje za istoriju”, kazala je Jaha.

Samardžić je vlasnica deset evropskih medalja u različitim starosnim kategorijama, kao i srebrene olimpijske medalje U18, a kolekciji ovih medalja dodala je ovog puta i svjetsko srebro, podsjetio je selektor bh. judo reprezentacije.

“Radi se o sportašici koja je u svakom slučaju ponos sporta BiH i ono što je vrlo bitno u narednom periodu takođe očekujemo ponovo velike međunarodne rezultate. Do kraja godine imamo još jednu šansu na Evropskom prvenstvu do 23 godine. Ona je samo sa tog prvenstva nositeljica tri evropske medalje. Bila je čak jednom i viceprvakinja Evrope u toj starosnoj kategoriji, sad ćemo pokušati da napravimo još jedan iskorak ukoliko to bude moguće”, rekao je Crnogorac.

Istakao je da su mnoge zemlje iz okruženja na ovom Svjetskom prvenstvu ostale bez medalje, među njima i organizatori takmičenja, Judo federacija Hrvatske.

Najavio je da bi ova sezona za bh. judo sport mogla biti i najplodnija te je istakao da će i judo u narednom periodu nositi epitet najtrofejnijeg olimpijskog sporta.

“Temeljem rezultata, mi smo uistinu najtrofejniji olimpijski sport i ja sam kao trener i selektor iznimno ponosan na tu činjenicu. Naravno, nećemo se uspavati, nego ćemo nastojati da iz godine u godinu ti rezultati rastu i svakako da se u končanici nadamo i najvećoj medalji koja bi bila kruna našeg rada i rada mojih sportista, a to je olimpijska medalja Tokio 2020. Ona će biti izvjesna ukoliko ovi rezultati u narednom periodu budu rasli kao što su u ovoj godini”, rekao je Crnogorac.



:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3713 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Otvorena novoizgrađenja škola u Srebreniku











:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3714 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

LED rasvjetom osvijetljena šetnica uz desnu obalu rijeke Bosne



Proteklih dana je u sklopu projekta Sanacije javne rasvjete, na šetnici uz desnu obalu rijeke Bosne na Kamberovića polju zamijenjeno 80 postojećih natrijevih sijalica instalisane snage 83 W svjetiljkama s LED izvorom svjetlosti snage 20 W.


Image



Osnovni cilj projekta je smanjenje potrošnje električne energije za javnu rasvjetu, ušteda sredstava za redovno održavanje javne rasvjete i povećanje kvalitete rasvjete.

Instaliranjem novih svjetiljki čija je svjetlosna iskoristivost 95% u odnosu na postojeće čija je iskoristivost 35%, snaga sijalica smanjenja je za 60-70% a da pri tome nije smanjenj nivo osvijetljenosti. Ukupna snaga starih svjetiljki je 6,64 kW dok snaga novih svjetiljki iznosi 1.6 kW.

Projektom je predviđena ušteda na održavanju javne rasvjete na godišnjem nivou u iznosu od 1.000,00 KM. Osim toga, uslijed smanjene potrošnje električne energije od 20075 kWh godišnje, dolazi do smanjenja emisije ispušnih plinova u atmosferu, a instaliranjem novih ekoloških rasvjetnih tijela pridonosi se i očuvanju noćnog neba te biološkoj raznolikosti.

Ukupna vrijednost radova iznosi oko 32.000,00 KM sa PDV-om. Grad Zenica je učestvovao sa 60 % sredstava, dok je projekat sa 40 % sredstava sufinansiralo Federalno ministarstvo okoliša i turizma.

Značajno je istaknuti, kako se radi o projektu energetske efikasnosti i da se Grad Zenica pridružuje evropskim gradovima koji prioritet daju povećanju kvaliteta života građana i zaštiti okoliša. O tome govori i činjenica, da je gradonačelnik Grada Zenica, Fuad Kasumović nedavno u Briselu potpisao Sporazum gradonačelnika za klimu i energiju, u kojem učestvuju najrazvijeniji evropski gradovi.



:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3715 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Plan upravljanja otpadom za grad Tuzla










:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3716 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Broj zaposlenih u Robotu dostigao 2000


Broj radnika u domaćem trgovinskom lancu Robot dostigao je cifru od 2000, dok ova kompanija nastavlja širenje svoje trgovačke mreže.



Image




Robot najavljuje otvaranje novog objekta u Velikoj Kladuši za kraj ovog mjeseca.


– Otovorenjem nove poslovnice zaposlili smo 100 radnika i tako povećali ukupan broj zaposlenih na 2000, naveli su iz kompanije.

Inače, Robot je lani imao prihode od 182 miliona KM, za oko 32 miliona KM više nego godinu ranije, dok je dobit porasla sa 3,6 na 7,3 miliona maraka.







:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3717 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

MINECO RUDNIK U OLOVU BIT ĆE IZGRAĐEN DO KRAJA GODINE



Realizacija ovog projekta duža od pet godina bila je na čekanju zbog administrativnih barijera koje su pred Mineco postavljale domaće vlasti na svim nivoima.


Image


Ime bosanskohercegovačkog gradića Olova i najvećem laiku za rudarstvo nedvosmisleno sugerira na čemu bi taj dio Bosne i Hercegovine mogao bazirati svoj privredni razvoj. To je davno prepoznala i britanska Mineco grupa, jedan od globalnih lidera u sektoru rudarstva, odlučivši se na investiranje 10 miliona konvertibilnih maraka u otvaranje rudnika olova u Olovu. No, realizacija tog projekta duže od pet godina bila je na čekanju zbog administrativnih barijera koje su pred Mineco postavljale domaće vlasti na svim nivoima. Ipak, nedavno se konačno ukazalo svjetlo na kraju tunela, čiji oblik i intenzitet u razgovoru za Business magazine pojašnjava Dominic Roberts, direktor operacija kompanije Mineco.

U kojoj fazi su pripreme za otvaranje rudnika u Olovu i kada se može očekivati početak njegovog rada?

ROBERTS: Federalno ministarstvo rudarstva u junu je odobrilo Glavni rudarski projekat za Olovo, što predstavlja prekretnicu ka otvaranju rudnika. To nam omogućava da izvršimo sve potrebne radove za početak rada rudnika, uključujući i podzemna testiranja, koja su neophodna da bi se utvrdio najefikasniji i najefektivniji model eksploatacije ceruzita (olovni mineral u oksidiranom stanju) u Olovu.

Do kraja 2017. bit će dovršeni svi infrastrukturni radovi. Tokom naredne godine projekat će se razvijati, a do kraja 2018. postići pune operativne kapacitete.

Koliko radnika će biti zaposleno u prvoj fazi rada rudnika, a koliko u narednom srednjoročnom periodu, kada rudnik proradi punim intenzitetom?

ROBERTS: Geomet (domaća kompanija u sastavu Mineco grupe, op. a.) trenutno zapošljava više od 80 ljudi, a planira da se broj zaposlenih povećava u prosjeku za 10 mjesečno, sve do 150 radnika u prvom kvartalu 2018. godine.

Kasnije, kada se otvore objekti za preradu rude, ukupan broj zaposlenih bit će oko 200.


Važno je istaći da rudarstvo indirektno stvara veliki broj radnih mjesta. Na svakog rudara kojeg Geomet zaposli u rudniku olova u Olovu, dolaze još dva radna mjesta (kod kooperanata koji podržavaju rudarstvo) i dva spin-off radna mjesta (posao koji nastaje kao rezultat razvoja u cijelom regionu).

Tako da će Geomet, zapošljavanjem 200 radnika, zapravo izdržavati još 800 ljudi. Veoma mali broj industrija omogućava ovako značajan uticaj i korist za zajednicu.

Šta biste još istakli kao dodatnu vrijednost koju donosi otvaranje ovog rudnika Bosni i Hercegovini?

ROBERTS: Naša investicija je višestruko značajna. Prvo, ovo će biti prvi rudnik olova u BiH nakon više od 30 godina. Na taj način šalje se pozitivna poruka i drugim investitorima, koji će doći kada vide da je posao ovdje moguće uraditi, da postoji dobra volja i dobar poslovni ambijent.

BiH raspolaže značajnim resursima i potencijalom za razvoj rudarstva. Uspješnim projektima, kakav će, vjerujemo, uskoro biti Rudnik olova u Olovu, utire se put za razvoj.

U kojoj mjeri su Vam administrativne prepreke otežale realizaciju ovog projekta?

ROBERTS: Glavni problem je to što je sve oduzimalo mnogo više vremena nego što se očekivalo.

Na početku projekta dobili smo suprotna mišljenja o ispravnom načinu otvaranja rudnika od strane viših državnih službenika. Na to smo izgubili čitavu godinu u planu koncesije, dok je Mineco trpio veliki pritisak da ispoštuje rokove za izdavanje dozvola i licenci.

Osim toga, potrošeno je mnogo vremena na rješavanje pitanja vlasništva nad imovinom, a taj problem i dalje utiče na našu operativnu slobodu. U cjelini, mislim da je manji problem u pojedinačnim institucijama, a mnogo veći u lošoj komunikaciji između relevantnih državnih organa (bilo lokalnih, kantonalnih ili federalnih).

U ovom trenutku, međutim, svjedoci smo veoma važnih pozitivnih pomaka, među kojima je za nas veoma dobar znak brzo odobrenje Federalnog ministarstva rudarstva za Glavni rudarski projekat u Olovu.

Svakako smatram da, u budućnosti, industrija i vlast moraju sarađivati i preispitati važeće zakone o koncesijama za prirodne resurse. Također, moramo podsticati “zajedničku vladu“, vrstu međuresorske saradnje koja je neophodna za realiziranje složenih projekata, kao što je otvaranje rudnika i dobijanje svih neophodnih dozvola. Na taj način će se stvoriti okruženje mnogo privlačnije za investitore.

Imate li u planu još neke investicione projekte u BiH i regiji?

ROBERTS: Trenutno provodimo obimno geološko istraživanje u Čelebićima kod Foče i započeli smo izvođenje zemljanih radova na prvom projektu hidroelektrane u Medošu u Zvorniku.

Problemi u otvaranju rudnika Olovo učinili su nas mnogo opreznijim, ali u suštini vjerujemo u potencijale prirodnih resursa u BiH i nastavit ćemo naše poslovanje širom zemlje. Međutim, lobirat ćemo i voditi kampanju za modernizaciju ključnih propisa o koncesiji i rudarstvu, a sve radi olakšanja i podsticanja investicija.

Kakav je odnos lokalnih vlasti i stanovništva prema otvaranju rudnika i Mineco kompaniji?

ROBERTS: Nas kao investitore najviše zanima kako na nas gledaju i kako nas prihvata zajednica i okruženje u kome radimo. Od ključnog je značaja za našu kompaniju da se od samog početka uspostave dobri odnosi i da se posluje uz opću saglasnost zajednice.

U Olovu smo naišli na više fizičkih ograničenja naših operacija radi zaštite zajednice. Mi poštujemo ovakve odluke i uvijek ćemo poslovati u okviru zadatih smjernica. Bosna i Hercegovina je ponosna na svoju historiju rudarstva i to se jasno prepoznaje u odnosu stanovništva prema našoj industriji, ali mi to ne smijemo nikada uzeti zdravo za gotovo.

Kako stoje stvari sa radnom snagom potrebnom za rad rudnika, posebno kada je je riječ o visokokvalifikovanim kadrovima?

ROBERTS: Na praktičnom nivou ima smisla zapošljavati lokalne radnike, ali moramo se proširiti i na tržište visokokvalifikovanih inženjera, a mnogo našeg višeg kadra dolazi iz Sarajeva ili Tuzle.

Od trenutno zaposlenih, oko 50 ljudi je iz Olova i svi će imati koristi od programa obuke kroz koji će se kvalifikovati za potpuno obučene rudare.

Nadam se da će u budućnosti pozitivno iskustvo rudarstva u Olovu ohrabriti neke od lokalnih učenika da se opredijele za inženjersku karijeru i potencijalno se pridruže timu – planiram da istražim mogućnosti da se i formalno pomogne takvim aspiracijama, možda kroz stipendije ili druge načine direktne podrške najboljim kandidatima.

Na koja tržišta će rudnik biti orijentiran kada je u pitanju plasman olovne rude?

ROBERTS: U prvoj fazi, ruda iz Olova bit će prerađivana u našem Rudniku Sase kod Srebrenice, sve dok ne budemo pronašli najbolje rješenje za dugoročnu preradu rude u samom Olovu.

U svakom slučaju, krajnji proizvod izvozit će se iz Bosne i Hercegovine i prodavati se na međunarodnim tržištima ili će potencijalno biti integriran u snabdijevanje Topionice olova Fregat u Rusiji, u sastavu kompanije Mineco, radi proizvodnje finalnog metala.



:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3718 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Uspon taekwondoa u BiH












:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3719 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Radnici kompanije MS&WOOD i fojnički srednjoškolci zasadili 5.500 sadnica




Radnici industrije namještaja MS&WOOD (Majstori i drvo) i fojnički srednjoškolci zasadili su proteklog vikenda 5.500 sadnica.

U dosadašnjim tradicionalnim akcijama pošumljavanja MS&WOOD je zasadio više od 30.000 sadnica šume.




Image



U akciji pošumljavanja učestvovalo je 50 radnika MS&WOOD-a i isto toliko učenika. Ovu veliku akciju pošumljavanja MS&WOOD je organizirao u saradnji sa Asocijacijom srednjoškolaca Bosne i Hercegovine i Vijećem učenika SMS “Zijah Dizdarević” iz Fojnice.

U pošumljavanju obronaka Vranice bio je uključen kompletan menadžment kompanije na čelu sa vlasnikom i direktorom Muhamedom Pilavom. Akciji su se priključili načelnik općine Fojnica Sabahudin Klisura, te upravnik Šumarije Fojnica Elmir Dugonja, kao i nekoliko članova planinarskog društva “Vranica” Fojnica.

“Ovo je sada već tradicionalna i redovna aktivnost koju svake godine u proljeće i u jesen radnici MS&WOOD provode u Fojnici a u kojoj za svaki otkupljeni kubik oblovine mi zasadimo više od dvije nove sadnice. Ovaj put smo za sve srednjoškolce koji učestvuju u pošumljavanju izdvojili dnevnice po 20 KM. Kako sam informiran, oni su donijeli odluku da svoj zarađeni novac uplate za liječenje njihove kolegice Sarah Tutnjević”, izjavio je Pilav.

Akcija se nastavlja, i na proljeće će biti zasađeno novih 5.000 sadnica.

U proteklim godinama i proljetos radnici MS&WOOD-a zasadili su na planini Vranica 26.000 sadnica šume. Sa novih 5.500 sadnica, ukupno je do sada zasađeno 31.500 sadnica šume. “MS&WOOD kontinuirano investira u zasade novih stabala. Ovo je jedini način da obnovimo naše šume, osiguramo dovljono oblovine za proizvodnju namještaja, ali i zdravije okruženje”, kazao je Pilav.

Sendviče i slatku zakusku za sve koji su učestvovali u pošumljavanju osigurala je pekara “Dukat” iz Tešnja, članica grupacije.



:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3720 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

ZLATNA DŽEZVA NAJČEŠĆI POKLON U BOSNI I HERCEGOVINI



Bosanskohercegovačka prehrambena industrija Vispak d.d. Visoko snimila je novi spot za brand koji ove godine obilježava 45 godina postojanja, pod naslovom Zlatna džezva – najčešći poklon u Bosni i Hercegovini.



Image



Razlog zbog kojeg su se u Vispaku odlučili na ovakav koncept nove kampanje je upravo taj što je Zlatna džezva prva u Bosni i Hercegovini po lojlanosti potrošača, a njenu vrijednost ljubitelji prave bosanske kafe prepoznaju kao “obrazli” poklon koji rado dijele sa najdražima.

“Zlatna džezva je jedan od najznačajnijih bosanskohercegovačkih brandova, čije utemeljenje se da prepoznati u tradiciji i simbolima Bosne i Hercegovine. Kao takva, funkcionalnost jedine i prave bosanske kafe može se prepoznati i u darivanju, tj. u činjenici da je Zlatna džezva najčešći poklon u Bosni i Hercegovini.

Cilj ove kampanje je da promoviše značaj druženja, darivanja i isticanja pravih vrijednosti u međuljudskim odnosima. Ovim spotom, mi našu radost i ćejf dijelimo s drugim ljudima. Ako uspijemo u tome, niko neće biti sretniji od nas”, izjavila je Zerina Muco rukovodilac marketinga i prodaje u kompaniji Vispak d.d. Visoko.

Produkciju novog spota radila je agencija “Gotiva” iz Sarajeva, a u spotu se pojavljuju Vanesa Glođo, Adnan Kreso, Nina Tirić i Nerman Mahmutović, od kojih su svi osim Nine Tirić akademski glumci.

“Kampanja Zlatna džezva – najčešći poklon u Bosni i Hercegovini je zasnovana na istinitim činjenicama. Dakle, u našoj zemlji je običaj da se ‘u goste’ ne ide ‘praznih ruku’, tj. bez poklona. Sama radnja spota je smještena u stan, tačnije na ulaz u stan, u kojem se uobičajeno odvija svakodnevna ‘mini drama’ koju smo svi doživjeli više puta, bili u ulozi gosta ili domaćina, svejedno. Sigurni smo da sam spot i kampanja odražavaju bosanskohercegovački mentalitet, i da je najistinitija i najtačnija kampanja do sad. Pristavite vodu za kafu i uživajte”, kazao je kreativni tvorac ideje, poznati sarajevski umjetnik Almir Kurt Kugla.

Osnivanje Vispaka je i početak razvoja brenda Zlatna džezva. Ono što je posebno interesantno kod Zlatne džezve da kroz sve decenije svog postojanja ona ne mijenja svoj identitet.

Zlatna džezva se danas izvozi u 28 zemalja svijeta, a najviše prave bosanske kafe se nakon Bosne i Hercegovine popije u SAD-u, potom u Švedskoj i Sloveniji, a slijedi ih susjedna Hrvatska.







:thumbup: :bih:
kockakockica
Posts: 1706
Joined: 25/01/2017 14:47

#3721 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by kockakockica »

Kestenijada u Bosanskoj krajini


Jesen, posebno oktobar, u Bosansku krajinu, sjeverozapadni dio Bosne i Hercegovine uz granicu s Hrvatskom, dolazi s mirisom kestena, dima, vatri. Otud i posebna radost ovom prirodnom dragulju, koji mnogima ovdje na ovim prostorima život znači. Naročito je to izraženo na Kestenijadi – Festivalu kestena, agro-turističkoj i kulturnoj manifestaciji, koja se već 17. godinu zaredom organizuje drugog oktobarskog vikenda u Pećigradu, cazinskoj mjesnoj zajednici, srcu Krajine, kako se to ovdje uobičajava kazati.


Image



Uživaju svi stanovnici: oni koji kupe plodove kestena i priskrbljuju solidnu zaradu, oni koji uživaju u okusu prženog i kuhanog kestena, ali i pčelari, jer se kestenov med smatra jednim od najboljih. To je i prvi brendirani med u Bosni i Hercegovini s geografskom zaštitom porijekla.

Ovaj je prostor “najpokriveniji” šumom kestena u Bosni i Hercegovini, šest puta je veći od ostala dva, onog oko Konjica i onog oko Bratunca i Srebrenice, na kojima se šuma kestena prostire na blizu 1000 hektara.

A kesten je zbog nutritivne vrijednosti neizostavan u ishrani, pa mnogi Krajišnici, gotovo 20.000 porodica u općinama Velika Kladuša, Bužim i Cazin, popravljaju svoj budžet skupljanjem i prodajom.

Kompanija “Vrganjpromet” iz Bužima, pa “Agrodar” iz Cazina i još nekoliko – do prije dvije godine bilo ih je osam – vrše stalni otkup, koji se mjeri stotinama tona, koje gotovo sve izvoze na tržište Evropske unije. U “Vrganjprometu” otkup se kreće i do 800 tona, dok je u “Agrodaru” blizu 500.

U obje kompanije naglašavaju tržišne cijene koje dostižu i do jednog eura za kilogram kestena.


Image


Kesten uništavaju i insekti i čovjek


S ovogodišnje je Kestenijade – Festivala kestena, u svoj raskoši ponude proizvoda od kestena i kulturno-tradicijskih vrijednosti Bosanske krajine, odaslano i upozorenje, čak i u granicama alarmantnog, o stanju kestenovih šuma. A cilj je potaknuti širu društvenu akciju za podizanje svijesti o važnosti kestena i očuvanja kestenovih šuma.

Stručnjaci već nekoliko godina, posebno protekle dvije, upozoravaju na ugroženost kestenovih šuma zbog pojave i širenja insekta ose šiškarice.

Profesorice na Biotehničkom fakultetu Univerziteta u Bihaću Azra Skender i Vildana Alibabić, te inženjer Arif Rošić iz “Agrodara” naglašavaju da kesten ugrožavaju mikroorganizmi, insekti i čovjek.

“Najveći problem za kesten u Krajini predstavlja insekt osa šiškarica. Otkrivena je otprilike prije dvije godine, kad je u šume Velike Kladuše, uz granicu s Hrvatskom, stigla upravo iz Hrvatske, jer se na tom graničnom dijelu spajaju šume kestena. Nakon toga širi se prema Cazinu i Bužimu”, objašnjavaju profesorice Skender i Alibabić.

Amir Makić iz kompanije “Vrganjpromet” Bužim upozorava i na nesavjestan odnos stanovništva. “Nesavjesno gospodarenje šumama, loš odnos stanovništva s jedne, a s druge strane osa šiškarica i bojim se da ćemo za dvije do tri godine biti u situaciji da će površine kestena biti drastično smanjene, da ne kažem: uništene.”

Arif Rošić iz “Agrodara” upozorava na neophodnost i hitnost akcije na zaštiti. “Mi smo prije tri godine otkupili 500 tona, ‘Vrganjpromet’ 800, kada je bilo osam otkupljivača na ovom prostoru, a sada, kad ih je ostalo tri-četiri, otkup je smanjen za pola. Nažalost, taj trend će se nastaviti.”

Sve više problema imaju i pčelari. Predsjednik Udruženja pčelara “Kesten” iz Cazina Hazim Hodžić upozorava na znatno smanjen prinos prošle i ove godine.

“Prinos meda gotovo je prepolovljen, ali je i kvalitet slabiji. Doduše, utječu na to i klimatske promjene, jer je kesten osjetljiva biljka i traži povoljne uvjete za lučenje nektara.” Tješi se da je, i pored svega navedenog, kestenov med i dalje najtraženiji.

Projekti zaštite

Nešto optimizma unosi projekt zaštite, o kojem se govorilo na Festivalu kestena, a koji je pokrenut u julu. On bi se trebao realizovati u okviru međunarodnih IPA projekata, i to kao projekt “Zaštita i promocija kestena”.

“Projekt podrazumijeva”, pojašnjava Edhem Hodžić iz Poljoprivrednog zavoda Unsko-sanskog kantona, “sistemsko, naučno i plansko rješavanje ovog problema, te podršku zaštiti, ali i promociji kestena. Određene naučne institucije iz Bosne i Hercegovine uradit će elaborate koji se tiču zdravstvenog stanja kestena i kestenovih šuma i na bazi toga odrediti pravce djelovanja i aktivnosti.”

Kako dalje navodi Hodžić, jedna od aktivnosti jest uvoz parazitoida, vrste insekta koji parazitira osu šiškaricu u određenim fazama njenog razvoja i kao koristan insekt upotrebljava se kao mjera biološke borbe protiv šiškarice.

Projekt podrazumijeva i stvaranje dvije nove parcele kestena sa sortimentom kestena u Bužimu i Velikoj Kladuši u Bosni i Hercegovini i Vojniću u Hrvatskoj.

Zaustaviti bolest kestenovih šuma

Inače, projekt provode Općina Velika Kladuša, kao lider, zatim Općina Bužim, te Poljoprivredni zavod Unsko-sanskog kantona, dok su partneri Grad Karlovac, Općina Vojnić i Centar za šljivu i kesten iz Petrinje u Hrvatskoj.

Vrijednost projekta dostići će 590.000 eura, a provodit će se do kraja 2019. godine.

“Vjerujemo da ćemo ovim mjerama uspjeti zaustaviti daljnje obolijevanje šume kestena”, kaže ministar privrede u Vladi Unsko-sanskog kantona Samir Sedić, dodajući da će se tako nastaviti s projekcijama razvoja i finaliziranja proizvodnje kestena.

Ne treba zaboraviti da je kesten zapravo odvajkada ovdje bio izvor egzistencije najvećeg broja stanovnika, da su se u “Agrokomercu” prerađivale stotine tona i proizvodili deseci proizvoda, koji su najvećim dijelom plasirani na inozemno tržište.

“Moramo to vratiti, jednostavno učiniti sve da se bolest šuma zaustavi”, kaže Amir Beganović, predsjednik Organizacijskog odbora Kestenijade, “jer cilj nam je da već naredne godine, a najdalje za jubilarnu dvadesetu dobijemo državni okvir kao agronomsko-turistička i kulturna manifestacija u Bosni i Hercegovini”.

Kestenu su se u Bosanskoj krajini, posebno onom dijelu koji se imenuje Cazinskom, odvajkada radovali. Od najmlađih do najstarijih. Zbog zarade, ali i povoda za druženje. Otud vjerovanje da će se dobiti i ova bitka u spašavanju ovog prirodnog dragulja. Što je ne samo zabrinulo već i dobrano opteretilo Krajišnike.





:thumbup: :bih:
User avatar
Bluemore
Posts: 4336
Joined: 18/06/2010 21:18

#3722 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Bluemore »

evo jedne dobre vijesti

https://www.klix.ba/biznis/ilija-studen ... /171026139


koja i nije toliko dobra kada skontas da su Autrijanci dali pocast liku koji pere lovu, zatjuje porez angro i tako to

hajd sto je kod nas hadzija, al ocigledno i njima lezi :bih:
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#3723 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Grean »

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... ka-u-tuzli

Pametan potez i ovo sa vizama smo trebali davno uraditi.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2665
Joined: 18/03/2015 01:36

#3724 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Mea_parvitas »

Projektni partner za izgradnju Bloka 7 TE Tuzla bit će kineski China Gezhouba Gropu

Image

Vlada FBiH danas je prihvatila završnu informaciju o izboru projektnog partnera za izgradnju Bloka 7 - 450 MW u TE Tuzla, koju je pripremila Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo, te ovom javnom preduzeću dala saglasnost na odabir Konzorcija China Gezhouba Group Company Ltd - CGGC (lider konzorcija) i China Energy Engineering Group, Guangdong Electric Power Design Institute Co., Ltd - GEDI (član Konzorcija) za Projektnog partnera za izgradnju Bloka 7.
Vlada je dala saglasnost i na predložene tekstove Sporazuma o projektnom partnerstvu između Elektroprivrede BiH d.d. Sarajevo i Konzorcija, kao i Ugovora o inženjeringu, nabavci i izgradnji Bloka 7.

Federalna vlada je saglasna da Uprava i Nadzorni odbor Elektroprivrede BiH nastave aktivnosti na okončanju izbora projektnog partnera za izgradnju Bloka 7, s kojim će Elektroprivreda BiH zaključiti Sporazum o projektnom partnerstvu, usaglasiti i donijeti Plan implementacije kompletnog Projekta izgradnje i zaključiti Ugovor o inženjeringu, nabavci i izgradnji Bloka 7 - 450 MW u TE Tuzla.

Vlada FBiH je, također, Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije dala prethodnu saglasnost u postupku izdavanja Energetske dozvole investitoru JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo za izgradnju Bloka 7 - 450 MW u TE Tuzla, instalisane nazivne snage 450 MW, planirane godišnje proizvodnje električne energije od 2.739,81 GWh i 390,9 GWh toplotne energije čija gradnja je planirana na postojećoj lokaciji TE Tuzla.

Premijer FBiH će informaciju, zaključak Vlade FBiH i Prijedlog zaključka uputi Parlamentu FBiH, te zatražiti prethodnu saglasnost u postupku izdavanja Energetske dozvole investitoru JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo, kako bi nadležno ministarstvo moglo početi sa aktivnostima za izdavanje Energetske dozvole.
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#3725 Re: Dobre vijesti iz BiH

Post by Država »

7 MILIJARDI UKUPNO

BiH ove godine prikupila 386 miliona KM više indirektnih poreza u odnosu na prošlu godinu

Image

U Upravi za indirekno oporezivanje (UIO) Bosne i Hercegovine očekuju da ovu godinu završe s prikupljenih više od sedam milijardi KM indirektnih poreza, što će biti prvi put od osnivanja te finansijske institucije.
Načelnik Odjeljenja za komunikacije i međunarodnu saradnju u UIO Ratko Kovačević je danas na konferenciji za novinare u Banjoj Luci kazao da su prihodi od indirektnih poreza u deset mjeseci ove godine iznosili pet milijardi i 845 miliona KM i veći su za 386 miliona KM ili 7,08 posto u odnosu na isti period prošle godine.

Samo u oktobru ove godine, po njegovim riječima, prikupljeno je oko 619 miliona KM indirektnih poreza, što je za 25 miliona KM više u odnosu na oktobar 2016..

Nakon izvršenih povrata PDV-a poreznim obveznicima, koji su u deset mjeseci 2017. godine iznosili milijardu i 55 miliona KM, neto prikupljeni prihodi koji su otišli u raspodjelu korisnicima, državi, entitetima i Distriktu Brčko BiH, iznosili su četiri milijarde i 791 milion KM i veći su za 224 miliona KM u odnosu na prihode koje su sa Jedinstvenog računa korisnici dobili u istom periodu lani.

Za finansiranje državnih institucija, naveo je Kovačević, raspoređen je iznos od 625 miliona KM. Federaciji BiH uplaćene su dvije milijarde i 659 miliona KM, Republici Srpskoj raspoređena je milijarda i 348 miliona KM, a Distriktu Brčko 145 miliona KM.Kovačević je potvrdio i da rast prihoda od indirektnih poreza „pokrio“ povećanje rata vanjskog duga u 2017..

"Zabilježili smo rast prihoda po svim vrstama indirektinih poreza", potvrdio je on.

Po osnovu posebne putarine za izgradnju autoputeva (0,10 KM) u periodu od 1. januara do 31. oktobra 2017. godine, Federacija BiH je dobila dodatnih 67,3 miliona KM, Republika Srpska 44,5 miliona KM i Distrikt Brčko 2,3 miliona KM.

Također, u maju ove godine Upravni odbor UIO je donio odluku o privremenoj raspodjeli prihoda od putarine za autoputeve, koji su ostajali na podračunu jedinstvenog računa.

Ovom odlukom privremeno se raspoređuju sredstva od 10 posto ukupno ostvarenih prihoda od putarine za autoceste u iznosu od 27,9 miliona.



:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
Post Reply