Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#36976 Re: Zeničani

Post by Throttle »

N.N. wrote:Raja, kakav je Beko konvektor, ima li ko iskustva sa njima!? Treba jbga malo za dogrijavanja dok ne dodje grijanje, a vala i nakon sezone sto bude onih dana.
Do 150 KM je cijena, prihvatljiva :-D
Šura kupio, ne žali se. Vjerujem da je ok ako nije za primarno grijanje nego povremeno dogrijavanje.
Kod mene su Atlantic Altis al sam ja plaćao po 239KM 2kW snage. Imaš i one jeftinije bez digitalnog termostata. Vjerujem da ti je izvan budžeta al evo kod mene par godina rade bez problema, isključio sam gradsko grijanje.
Ja bih izbjegavao Bosch jedino, crknu brzo.
tap3ah75
Posts: 7604
Joined: 07/09/2009 14:14

#36977 Re: Zeničani

Post by tap3ah75 »

Par stvari što me zanima ... vodim malca sad na tekmu.

1. Koliko ranije treba doći ba stadion?
2. Može li se dvojni c unijeti? Ili bilo kakva tečnost što nije u flaši?
3. Može li se išta od grickalica unijeti? I šta?
4. Na kartama su numerisana sjedišta ... je li se to pika ili ne?
5. Je li normalno mogu stare novine ponijeti - za pod guzicu?
User avatar
N.N.
Posts: 3554
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#36978 Re: Zeničani

Post by N.N. »

Throttle wrote:
N.N. wrote:Raja, kakav je Beko konvektor, ima li ko iskustva sa njima!? Treba jbga malo za dogrijavanja dok ne dodje grijanje, a vala i nakon sezone sto bude onih dana.
Do 150 KM je cijena, prihvatljiva :-D
Šura kupio, ne žali se. Vjerujem da je ok ako nije za primarno grijanje nego povremeno dogrijavanje.
Kod mene su Atlantic Altis al sam ja plaćao po 239KM 2kW snage. Imaš i one jeftinije bez digitalnog termostata. Vjerujem da ti je izvan budžeta al evo kod mene par godina rade bez problema, isključio sam gradsko grijanje.
Ja bih izbjegavao Bosch jedino, crknu brzo.
Hvalaaa.
Za dogrijavanja treba.
A pitam za Beko jer jedini imaju ove nogice i tockice, jer necu ga na zid postavljati vec malo vozikati gdje zatreba :) :mrgreen:
A uzeo bih Atlantic samo da imaju ovo sto trazim. Gdje sam god gledao, samo zidni.
Bosch i Bingo, bjezanija dakle...haahahah
Svakako hvala :thumbup:
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#36979 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

:meza1:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83552
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#36980 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

N.N. wrote:Raja, kakav je Beko konvektor, ima li ko iskustva sa njima!? Treba jbga malo za dogrijavanja dok ne dodje grijanje, a vala i nakon sezone sto bude onih dana.
Do 150 KM je cijena, prihvatljiva :-D
Uzmi Atlanic, Vaillant ili neku bolju marku, jebo Beko.
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#36981 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Ja sam prvi kupio 2012, u FIS-u marke Mastas, evo jos dere. Imam jos jedan kupljen 2013, i jedan 2016 (Mastas je samo kasnije promjenio ime). Turski, tada placani oko 250-260KM, jedan je bio nesto nakon par dana prestao raditi (problem bio do utikaca, ali stari odnjeo da FIS napravi, iako je i on znao). Svi deru bez problema, kombinujemo sa nasim centralnim grijanjem, ali ih zadnje zime bas koristili haos, manje lozili. Tako da pogledaj i u FISu.
Na poslu sam ima Vaillant, i razlika u odnosu na ove turske Mastas je sto se temperatura mogla "finije", "ugladjenije" stimati, puno vise onih nivoa, ne znam kako da objasnim. Mislim neprimjetno dok obadva ne koristis. Ali i razlika u cijenu je bila haman 70% konvektora.

Atlantic imam u wc-u u kuci, onaj uski kao stalak za peskire i dere isto od 2012, samo treba redovno na njemu fitler cistiti (sapirati pod vodom). Te filtere nemaju ovi regularni konvektori.
Last edited by clio_dci120 on 09/10/2019 18:22, edited 1 time in total.
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#36982 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Vigo je Mastas (samo brendirali proizvod). Digitalni od 1kw su od 120 do 150 KM.
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#36983 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Jest tacno, Vigo. Sada se sjetio kada si rekao.
Kod mene su svi 2000W.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66030
Joined: 03/08/2010 19:04

#36984 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Throttle wrote:
N.N. wrote:Raja, kakav je Beko konvektor, ima li ko iskustva sa njima!? Treba jbga malo za dogrijavanja dok ne dodje grijanje, a vala i nakon sezone sto bude onih dana.
Do 150 KM je cijena, prihvatljiva :-D
Šura kupio, ne žali se. Vjerujem da je ok ako nije za primarno grijanje nego povremeno dogrijavanje.
Kod mene su Atlantic Altis al sam ja plaćao po 239KM 2kW snage. Imaš i one jeftinije bez digitalnog termostata. Vjerujem da ti je izvan budžeta al evo kod mene par godina rade bez problema, isključio sam gradsko grijanje.
Ja bih izbjegavao Bosch jedino, crknu brzo.

evo ja imam jedan boschov,on najvise i radi,4 godine,nije jos crko
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#36985 Re: Zeničani

Post by Casual's »

https://www.nextbike.ba/bs/zenica/

Nije lose. Fali jedino jedna lokacija oko stadiona.
Bobi
Forum administrator
Posts: 38029
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#36986 Re: Zeničani

Post by Bobi »

E ovako, ja kao neko od zanata :lol: da vam "reknem", imam invertor,konvektor, uljni ridijator, kvarcnu grijalicu..od svega navedenog najbolji je Invertor klima pa uljni ridijator pa konvektor pa kvarcna grijalica...pa eto ako vam je sta pomoglo :mrgreen:
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#36987 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Jel ima neka razlika između ovih Tesla, Vivax, Fox inverter klima od 700, pa ovih Samsung, Beko od 1000 KM? Osim marketinga naravno
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#36988 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Za 1000-1100 mozes kupiti japanski inverter, ali ima jedan problem. Montaza je dodatnih 200KM, pa na kraju ode to fino preko 1000.
Bobi
Forum administrator
Posts: 38029
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#36989 Re: Zeničani

Post by Bobi »

Casual's wrote:Jel ima neka razlika između ovih Tesla, Vivax, Fox inverter klima od 700, pa ovih Samsung, Beko od 1000 KM? Osim marketinga naravno
Najvjerovatnije da ima ali ako se umjereno koristi sve mogu dugo trajati. Za stalno grijanje ili hladjenje ono bukvalno 24 sata ipak se preporucuju skuplji modeli tipa Fuji, Daikin ili Mitsubishi .
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#36990 Re: Zeničani

Post by Throttle »

kakavdanakneiskustvu wrote: evo ja imam jedan boschov,on najvise i radi,4 godine,nije jos crko
Ja znam za 4 slucaja gdje je crko u prvoj il drugoj sezoni
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#36991 Re: Zeničani

Post by Throttle »

Ja do iduceg ljeta planiram ubacit Fujitsu 12ku, oko 1200KM je ona plus montaza, najefikasnija je za tu cijenu koliko sam nasao. I prebacit se na grijanje klimom a konvektori nek stoje kao alternativa
Bobi
Forum administrator
Posts: 38029
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#36992 Re: Zeničani

Post by Bobi »

U startu inverter klima je skuplja i to odbija ljude ali dugorocno se isplati plus kvalitet grijanja je nemjerljiv sa ostalim vidovima . Vecina njih ima viseslojne filtere zraka tako da imate osjecaj kao da ste negdje na moru u sred Jula :mrgreen:
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#36993 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Meni bidne cudna hava od ovih konvektora.
User avatar
phillie
Posts: 9493
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#36994 Re: Zeničani

Post by phillie »

tap3ah75 wrote:Par stvari što me zanima ... vodim malca sad na tekmu.

1. Koliko ranije treba doći ba stadion?
2. Može li se dvojni c unijeti? Ili bilo kakva tečnost što nije u flaši?
3. Može li se išta od grickalica unijeti? I šta?
4. Na kartama su numerisana sjedišta ... je li se to pika ili ne?
5. Je li normalno mogu stare novine ponijeti - za pod guzicu?
1. Posto nije velika navala, sat do sat i po.
2. Ne. Bar dosad to nije bio slucaj.
3. Ne znam.
4. Ne.
5. Da, cak je i pozeljno.

PS.
Ako ti malac ima vise do sedam godina, i za njega treba karta.
User avatar
Distortion
Posts: 3209
Joined: 08/09/2007 19:56

#36995 Re: Zeničani

Post by Distortion »

Throttle wrote:Ja do iduceg ljeta planiram ubacit Fujitsu 12ku, oko 1200KM je ona plus montaza, najefikasnija je za tu cijenu koliko sam nasao. I prebacit se na grijanje klimom a konvektori nek stoje kao alternativa
Ulazim u petu sezonu grijanja na invertere. Nema isplatnijeg grijanja ako govorimo alternativi JP Grijanje. Neces pogrijesiti sa Daikinom sigurno jer ovi nasi u Zenici slabo ko prodaje i servisira Fujitsu da je ovlasten. Ja od pocetka preferiram Fujitsu :)
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66030
Joined: 03/08/2010 19:04

#36996 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Throttle wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote: evo ja imam jedan boschov,on najvise i radi,4 godine,nije jos crko
Ja znam za 4 slucaja gdje je crko u prvoj il drugoj sezoni


ja imam izgleda velike srece sa ovim
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#36997 Re: Zeničani

Post by Throttle »

Moguce da je od slucaja do slucaja. Bitno je da radi :thumbup:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66030
Joined: 03/08/2010 19:04

#36998 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

tacno,jos prve zime,dijete ubacilo cd u konvektor,nesto zasmrdilo,nosio na reklamaciju,nisam u prvi mah znao šta je bilo u pitanju,kad sam ga otvorio imam šta i viditi
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#36999 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Ali problem invertera je sto moze jednu jedinicu instalirati negdje na centralno mjesto, pa moraju biti otvorena sva vrata...konvektor moze imati svaka soba plus privatnost sa zatvorenim vratima, kome treba to. Troskovi idu mnogo vise ako se stavlja vise jedinica...
Konvektor svakako vise trosi od invertera, inverter je isplativiji.

Ne znam na kojem principu radi, ali nedavno sam cuo od druga da planira u kucu ugraditi neku Mitsibushi toplotnu pumpu, navodno 20.000KM :run: :run:
Ci-Nick
Posts: 6890
Joined: 15/03/2015 17:38

#37000 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

Toplotna pumpa je dobra,.. ali skupa investicija.
Sistem toplotne pumpe je sličan kao kod invertera, samo što se uglavnom koristi sistem zrak/voda.
COP je oko 4, dakle za potrošen KW električne energije dobiješ 4 KW toplote.
Najefikasnija je ako se uradi podno grijanje, pa sistem radi sa nižom temperaturom vode.
Ali treba računati i vrijeme otplate, a ono je dugooo,.. vjerovatno sistem prije crkne nego što se otplati,... uz naše cijene električne energije.
U zemljama gdje je električna energija skupa a država uz to daje subvencije za grijanje toplotnom pumpom, .sistem je OK.
Post Reply