Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#36576 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Nivelacija wrote:Tih 200 maraka je za hranu dok se ne unesu artikli itd i ko zadovolji ostat ce raditi prijavljen i na platu od 700 KM ?
Otprilike tako, ali 200 KM za mjesec dana rada gdje ostaješ i do 14 sati? :D
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#36577 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Casual's wrote:
Nivelacija wrote:Tih 200 maraka je za hranu dok se ne unesu artikli itd i ko zadovolji ostat ce raditi prijavljen i na platu od 700 KM ?
Otprilike tako, ali 200 KM za mjesec dana rada gdje ostaješ i do 14 sati? :D
Nije ni to uredu, ali nisi ni ti odmah tako napisao, nego bombasticno. Ovo je vec drugo, rade za toliko, ali znaju da ce imati 700KM.

A da rade stalno za 200 , bili bi cisti debili...
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#36578 Re: Zeničani

Post by Casual's »

clio_dci120 wrote:
Nije ni to uredu, ali nisi ni ti odmah tako napisao, nego bombasticno. Ovo je vec drugo, rade za toliko, ali znaju da ce imati 700KM.

A da rade stalno za 200 , bili bi cisti debili...
Njih 30ak će mjesec dana raditi za 200 KM nakon čega će im kao ponuditi ugovore. Toliko o nedostatku radnika u Zenici, a bilo je 200 prijava.
Ne znam šta je drugacije napisano sada nego prvi put?
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#36579 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Pa nije strasno da rade mjesec za 200, jer ce imati ugovor na 700. Nisi napisao da ce dobiti 700 kasnije.
Pa i ja sam godinu dana volontirao za 220KM.

Pravite dramu bez potrebe. Rade mjesec za 200, a vec iduci dobiju ugovore...A ti si to predstavio kao neko izrabljivanje, eto sta je sporno...
Nema tu nista sporno niti izrabljivacki, kako si ti to predstavio. ;-) A kasnije sw pola foruma nakacilo sa tuznim smajlijima. Eto svi krenuli raditi sa pocetnim placama od 1.500KM, how yes no :)
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#36580 Re: Zeničani

Post by smartXL »

Kakve veze ima volonterski rad? Volonterski je osposobljavanje radnika za rad i to je regulirano zakonom. Ovo nije volonterski i kao takav mora bit riješen prijavom radnika pa i za probni rad. Ako ne zadovolji, odjaviš ga i tražiš drugog.
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#36581 Re: Zeničani

Post by Casual's »

clio_dci120 wrote:Pa nije strasno da rade mjesec za 200, jer ce imati ugovor na 700. Nisi napisao da ce dobiti 700 kasnije.
Pa i ja sam godinu dana volontirao za 220KM.

Pravite dramu bez potrebe. Rade mjesec za 200, a vec iduci dobiju ugovore...A ti si to predstavio kao neko izrabljivanje, eto sta je sporno...
Nema tu nista sporno niti izrabljivacki, kako si ti to predstavio. ;-) A kasnije sw pola foruma nakacilo sa tuznim smajlijima. Eto svi krenuli raditi sa pocetnim placama od 1.500KM, how yes no :)
Pa naravno da nece poslije imati 200 kada je minimalna 420. Mislim, kome to nije jasno malo je lud.

Raditi od 10 do 14 h mjesec dana za 200 KM nije izrabljivanje? Sporan si ti druže..

Ima li nešto u ovom gradu da ti nisi jbt?
User avatar
Freamon Lester
Posts: 3398
Joined: 06/09/2014 01:18

#36582 Re: Zeničani

Post by Freamon Lester »

Fino troskove otvaranja prodajnog objekta snose radnici. Da je pametan dao bi volovima po 100 KM. :izet:
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#36583 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Ja sam bio sav sretan kada sam dobio da volontiram za 220 mjesecno...
A sporno je sto covjek trazi da se radi mjesec za 200. Ne kazem da je to OK, ali nije ni strasno ni smak svijeta.
Strasno bi bilo da rade regularno za 500, a fino pise gore da ce dobiti 700. Ko misli da se u trgovini mogu vise platiti radnici, taj je budzetski uhljeb koji ugodno tipka iz kancelarije i misli da je svugdje kao na budzetu...
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#36585 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Pravis se malo pametan. :-)

Ranijim Zakonom o radu je definirano i da, ukoliko je stručni ispit ili radno iskustvo utvrđeno zakonom ili pravilnikom o radu , uvjet za obavljanje poslova određenog zanimanja, poslodavac može lice koje završi školovanje za takvo zanimanje primiti na stručno osposobljavanje i takav rad je bio definiran kao volonterski rad.
Tako da tu otpada faktor "dragovoljnosti"...Zato je donosenjem novog zakona i napušten termin volontiranja, koji nije bio bas najbolje definisan.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65999
Joined: 03/08/2010 19:04

#36586 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

zna se šta je volontiranje,ne samo kod nas
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#36587 Re: Zeničani

Post by Throttle »

Ja koliko sam upratio, oni odradjuju pripravnicki za trgovca :lol:
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#36588 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

kakavdanakneiskustvu wrote:zna se šta je volontiranje,ne samo kod nas
Nemam fakat zivaca da ti objasnjavam, ali kod nas je bilo i to "volontiranje" koje nije bilo volontiranje kakvim ga ti shvatas, a kao takvo ga je i zakon o radu prepoznavao.
Sada, upravo zbog toga sto ti govoris zakon je izmedju ostalog i u dijelu volontiranja promjenjen, mada sustinski ostalo je sve isto uglavnom kao i prije.
User avatar
Freamon Lester
Posts: 3398
Joined: 06/09/2014 01:18

#36589 Re: Zeničani

Post by Freamon Lester »

    Throttle wrote:Ja koliko sam upratio, oni odradjuju pripravnicki za trgovca :lol:
    Radna akcija za privatnika. :izet:

    Sto se tice plate jel 700 malo ili dovoljno. Samo budala moze biti zadovoljna platom. Da je 7000 malo je. :D

    Btw. Onog trenutka kad su pristali raditi za 200 KM mjesec dana sami su sebi skocili usta za sva vremena. Ovih 700 im je do penzije, ako i to budu dobijali u tom iznosu.
    Last edited by Freamon Lester on 25/09/2019 15:05, edited 1 time in total.
    Throttle
    Posts: 14680
    Joined: 10/06/2016 12:35

    #36590 Re: Zeničani

    Post by Throttle »

    Ma nije to neka plata al vjerujem da je iznad prosjeka u prodavnicama tog tipa
    Bobi
    Forum administrator
    Posts: 38006
    Joined: 30/10/2002 00:00
    Location: http://www.klix.ba
    Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
    Vozim: TDI sve crveno
    Contact:

    #36591 Re: Zeničani

    Post by Bobi »

    Summa summarum...u kurcu smo :mrgreen:
    Bobi
    Forum administrator
    Posts: 38006
    Joined: 30/10/2002 00:00
    Location: http://www.klix.ba
    Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
    Vozim: TDI sve crveno
    Contact:

    #36592 Re: Zeničani

    Post by Bobi »

    Throttle wrote:Ma nije to neka plata al vjerujem da je iznad prosjeka u prodavnicama tog tipa
    U Pero je 800 i vise pa bjeze ljudi iz njega :D ili su vazda nadrkani i nezadovoljni i sjede po vazdan u onom svom kaficu dok nema gazde..nismo mi bolje ni zasluzili :D.
    Throttle
    Posts: 14680
    Joined: 10/06/2016 12:35

    #36593 Re: Zeničani

    Post by Throttle »

    Ja cesce odem na Almy, na Peru ako ti treba neko da pitas lakse na lotu dobit :lol: Na Almyju su radnici susretljiviji, vise ih ima, cak mi i sami nekad daju popust neki na kasi itd. Generalno mi je prijatnije okruzenje. Ne znam za plate stvarno al na prvu izgleda da su na Almyju zadovoljniji. Il imaju manja ocekivanja :lol:
    Bobi
    Forum administrator
    Posts: 38006
    Joined: 30/10/2002 00:00
    Location: http://www.klix.ba
    Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
    Vozim: TDI sve crveno
    Contact:

    #36594 Re: Zeničani

    Post by Bobi »

    Throttle wrote:Ja cesce odem na Almy, na Peru ako ti treba neko da pitas lakse na lotu dobit :lol: Na Almyju su radnici susretljiviji, vise ih ima, cak mi i sami nekad daju popust neki na kasi itd. Generalno mi je prijatnije okruzenje. Ne znam za plate stvarno al na prvu izgleda da su na Almyju zadovoljniji. Il imaju manja ocekivanja :lol:
    Prica mi lik radio u Pero inventuru,kaze gazda "sve ispod 1 mil KM ako bude minus dobri smo" :lol: ..bio je nekih 800k na godisnjem nivou :mrgreen:
    Throttle
    Posts: 14680
    Joined: 10/06/2016 12:35

    #36595 Re: Zeničani

    Post by Throttle »

    Pa gdje se ondje napravi skoro milion manjka? 65000 mjesecno?
    User avatar
    Freamon Lester
    Posts: 3398
    Joined: 06/09/2014 01:18

    #36596 Re: Zeničani

    Post by Freamon Lester »

    Bobi wrote:
    Throttle wrote:Ja cesce odem na Almy, na Peru ako ti treba neko da pitas lakse na lotu dobit :lol: Na Almyju su radnici susretljiviji, vise ih ima, cak mi i sami nekad daju popust neki na kasi itd. Generalno mi je prijatnije okruzenje. Ne znam za plate stvarno al na prvu izgleda da su na Almyju zadovoljniji. Il imaju manja ocekivanja :lol:
    Prica mi lik radio u Pero inventuru,kaze gazda "sve ispod 1 mil KM ako bude minus dobri smo" :lol: ..bio je nekih 800k na godisnjem nivou :mrgreen:
    Za te pare moze uposliti internog revizora iz sjedista Deloitta, direkt iz New Yorka, da mu nadzire poslovne procese. :D
    User avatar
    Casual's
    Posts: 6723
    Joined: 19/01/2012 00:08
    Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

    #36597 Re: Zeničani

    Post by Casual's »

    Za te novce može robote umjesto radnika angažovati, pa i Jašara na vratima ako neko zajebe robota.
    Throttle
    Posts: 14680
    Joined: 10/06/2016 12:35

    #36598 Re: Zeničani

    Post by Throttle »

    :lol:
    Throttle
    Posts: 14680
    Joined: 10/06/2016 12:35

    #36600 Re: Zeničani

    Post by Throttle »

    Tugo moja
    Post Reply