Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#36551 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Spašavanje privatnika Rahmana..
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83491
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#36552 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

channel10 wrote: Jedan je isao u skolu, a drugi nije i ovaj drugi bi ne da ima istu platu, nego i vecu...
U normalnim okolnostima da. Ali kod nas masa ljudi sa skolom rmbace ko NK radnici. :-)
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#36553 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Warashii wrote:
channel10 wrote:
channel10 wrote:Ko kod privatnika zaradi 600-700 sa srednjom, treba da se udara u zicugu od srece. Ima dosta ljudi koji u javnim ustanovama sa fakultetskom diplomom imaju platu cca 700 plus TO od nekih 8KM
Zar nije normalnije da vece plate budu u privatnom nego u drzavnom sektoru?
Jadni imaju 950KM "platu" i sve ostale moguce pogodnosti.
Jel normalno da konobar ili neko u trgovini sa srednjom zaradi skoro isto kao neko sa VSS u recimo obrazovanju? Znaci odgaja ti i uci djecu i ima platu 700KM.
Nije, normalno je da konobar zaradi 1000 a nemam pojma koliko prosvjetni radnik. Zasto bi konobar MORAO da ima 700KM? Zato sto je konobar? Naberu i ovi prosvjetari i ostali vise nego koliko se spominje.
Prosvjeta je na kraju krajeva potpuno druga prica, truhla je i to jako duboko. Za usporedbu plata sam isao na brdo administracije i ostalih piskarala.
Neki dan sam cuo koliko one zene u obdanistu zarade i nisam mogao vjerovati. To je ona gore cifra. Eh ako je to normalno, onda ....
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#36554 Re: Zeničani

Post by Warashii »

channel10 wrote: Neki dan sam cuo koliko one zene u obdanistu zarade i nisam mogao vjerovati. To je ona gore cifra. Eh ako je to normalno, onda ....
Pa da, obicno svi navode tu cifru, bez toplog i ostalih stvari.
NE kazem ja da to nesto veliko, znam osoba koje u obdanistima zaradjuju i znatno manje al treba da znas da su to privatna obdanista, u slucaju te zene naravno da ne znam koje je.
Danas na trzistu rada, privatni sektor, skola igra ulogu ali ne toliku koliku mnogi misle da igra, zavrsiti bilo koii fakultet ne mora nuzno da znaci da je sposoban da radi odredjeni posao.
Jbga svi su se uvaljivali na budzet i sad odjednom ne valja, ispade privatni bolji. Pa niko nikom nije zabranio da se zaposli kod privatnika, nikad nije kasno.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#36555 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Warashii wrote:
channel10 wrote: Neki dan sam cuo koliko one zene u obdanistu zarade i nisam mogao vjerovati. To je ona gore cifra. Eh ako je to normalno, onda ....
Pa da, obicno svi navode tu cifru, bez toplog i ostalih stvari.
NE kazem ja da to nesto veliko, znam osoba koje u obdanistima zaradjuju i znatno manje al treba da znas da su to privatna obdanista, u slucaju te zene naravno da ne znam koje je.
Danas na trzistu rada, privatni sektor, skola igra ulogu ali ne toliku koliku mnogi misle da igra, zavrsiti bilo koii fakultet ne mora nuzno da znaci da je sposoban da radi odredjeni posao.
Jbga svi su se uvaljivali na budzet i sad odjednom ne valja, ispade privatni bolji. Pa niko nikom nije zabranio da se zaposli kod privatnika, nikad nije kasno.
Ebo.majku, pa ti bas ne.citas sta ja.pisem.
Javna ustanova, fakultetska diploma, plata gore cifra. TO je mislim 8 KM.

Zar ima ista pored plate i TO, kad spominjes ostale stvari?
Nema se vise sta diskutovati jer za mene ovo nije normalno. Kome je normalno, on definitivno nije normalan.

U privatnim je plata i 30-40 posto manja sto je strasno. Na sta smo spali...
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#36556 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

Bobi wrote: I ko je ?
pp
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#36557 Re: Zeničani

Post by Warashii »

channel10 wrote: Ebo.majku, pa ti bas ne.citas sta ja.pisem.
Javna ustanova, fakultetska diploma, plata gore cifra. TO je mislim 8 KM.

Zar ima ista pored plate i TO, kad spominjes ostale stvari?
Nema se vise sta diskutovati jer za mene ovo nije normalno. Kome je normalno, on definitivno nije normalan.

U privatnim je plata i 30-40 posto manja sto je strasno. Na sta smo spali...
Kako bolan koje stvari?
Vec sam ti rekao da je prosvjeta nesto trece a na kraju krajeva svi se sjebali dajući otkaze i trazeci bolja radna mjesta, bas im lose u pm.
Na ostale stvari mislim pod policiju ili evo ovdje uposlenike KPZ koji se spominju, svi ce ti reci samo osnovicu a niko nece spomenuti beneficirani staz, nocni rad, topli obrok i sl.
Ti zapeo fakultetska diploma, to uopste nije relevantno vise za cijenu rada.
I iz svega cu opet izuzeti prosvjetu i medicinare ( jos da se moze probrati koji nisu supci ). A i u jednom i u drugom treba jedna velika cistka.
Bobi
Forum administrator
Posts: 38006
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#36558 Re: Zeničani

Post by Bobi »

kamen spoticanja wrote:
Bobi wrote: I ko je ?
pp
Auuu ma nije moguce :mrgreen:


Taj Netto u drzavnim firmama vam je mazanje ociju za javnost...placa moze ici i na x3 po pravilniku :mrgreen: , bolje vam je da ne znate , ljepše ce te zaspati :mrgreen: .
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#36559 Re: Zeničani

Post by muhafuca »

channel10 wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Ne ogleda se kvalitet radnog mjesta kroz visinu plate, nego kroz kolicinu i vrstu rada koji ulozis za platu.

Neko u opstini kuca dopise od 8 do 4 sa slobodnim vikendima za 700, dok neko radi od zvijezde do zvijezde za 1000. Kome je bolje?
Jedan je isao u skolu, a drugi nije i ovaj drugi bi ne da ima istu platu, nego i vecu...
:-)

mozda bi i ovaj drugi isao u skolu da nije iz npr siromasne porodice bio pa morao raditi.

nije niko konobar sto je sanjao kao dijete da bude konobar.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66012
Joined: 03/08/2010 19:04

#36560 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

clio_dci120 wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:zar ja napisah da je neko korumpiran???


covjek je otjeran iz MUP-a,pa eto,sad,treba li dalje?
Sta znaci otjeran?

e jbg ako ti takvo nesto treba covjek objasnjavati,bio radnik za primjer drugima pa ostali nisu mogli gledati kako on jedini radi sve kako treba i morali mu jadnom dati otkaz
kakavdanakneiskustvu
Posts: 66012
Joined: 03/08/2010 19:04

#36561 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

kamen spoticanja wrote:
Bobi wrote:
kamen spoticanja wrote:zna li se ko uvazeni akademik "pare su mi u autu"?
E sad Klix dA je Klix poslao bi Ministarstvu pravde zvanicni upit sa pitanjem da li je doticni zaposlenik KPD- a .
za.klix ne znam
ali ja sam.poslao upit i.dobio odgovor
doduse ne od ministarstva.pravde :D

pa de reci nam od koga si dopbio odgovor,ako nije tajna velika
User avatar
kamberovica polje
Posts: 4105
Joined: 28/01/2012 11:38

#36562 Re: Zeničani

Post by kamberovica polje »

channel10 wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Ne ogleda se kvalitet radnog mjesta kroz visinu plate, nego kroz kolicinu i vrstu rada koji ulozis za platu.

Neko u opstini kuca dopise od 8 do 4 sa slobodnim vikendima za 700, dok neko radi od zvijezde do zvijezde za 1000. Kome je bolje?
Jedan je isao u skolu, a drugi nije i ovaj drugi bi ne da ima istu platu, nego i vecu...
Jest, ali u razvijenim zemljama.
Na ovim prostorima, razlika u plati između te dvije grupe uopće nije drastična tako da se čovjek zapita za koji je kurac učio školu.
Naravno, opet sve to ovisi o branši, ali generalno je sve to za kurac.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#36563 Re: Zeničani

Post by channel10 »

muhafuca wrote:
channel10 wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Ne ogleda se kvalitet radnog mjesta kroz visinu plate, nego kroz kolicinu i vrstu rada koji ulozis za platu.

Neko u opstini kuca dopise od 8 do 4 sa slobodnim vikendima za 700, dok neko radi od zvijezde do zvijezde za 1000. Kome je bolje?
Jedan je isao u skolu, a drugi nije i ovaj drugi bi ne da ima istu platu, nego i vecu...
:-)

mozda bi i ovaj drugi isao u skolu da nije iz npr siromasne porodice bio pa morao raditi.

nije niko konobar sto je sanjao kao dijete da bude konobar.
U to ne ulazim, ali bi trebalo biti razlike u visini plate.
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#36564 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

channel10 wrote:Ko kod privatnika zaradi 600-700 sa srednjom, treba da se udara u zicugu od srece. Ima dosta ljudi koji u javnim ustanovama sa fakultetskom diplomom imaju platu cca 700 plus TO od nekih 8KM
Shvatio si poentu sto sam mislio, a ostalim neka upada u oci. :wink:

Neko je napisao da ljudi rade za 200 jer ima radnika, a ja navodim primjer da radnika nema, jer jedan koji do sada nije imao tu praksu, pocinje sa prikavljivanjem i povecavanjem plata. Da radnika ima, ne bi to radio.
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#36565 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Bobi wrote:
clio_dci120 wrote:
Casual's wrote:Radnici u onom Zeki što se treba otvoriti, danas radili 14 sati sa dvije pauze od po 30 minuta. Njih 30ak će mjesec dana raditi za 200 KM nakon čega će im kao ponuditi ugovore. Toliko o nedostatku radnika u Zenici, a bilo je 200 prijava.
Ja znam da lik sto mu moji rentaju objekat muku muci sa radnicama, jedva ih nalazi. Bukvalno moli da rade, a cak je krenuo i prijavljivati iste. Povecao im platu za nekih 100 maraka, imaju oko 600 sada. Nije lose za trgovinu, a i striktno smjenu rade. Nedavno pricam sa njim, kaze ebala ga Njemacka sa radnicima...
Jel placaju "ti tvoji" porez na rentu u punom iznosu ili ostatak priimaju na ruke :mrgreen: ali bode u oci ovo "poceo prijavljivati", "povecao placu za 100km" "jebala ga Njemacka"..ma nek se jebe sam sad u pakšu :mrgreen:

Ako ces lakse zaspati, renatmo za 50KM kao i vecina ostalih. :wink:

Ovo sto ti bode oci, nisi shvatio kontekst u kojem sam napisao. Objasnio sam post iznad. Samo sam docarao kako privatnik koji je upravo takav kakvim ga ti shvatas, krene sa prijavljivanjem i povecanjem placa, iako ga dusa za to boli.
Mislis da bi to radio da ima ponude?
Tako da ne vjerujem u pricu da ljudi na Zeki rade za 200KM...
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#36566 Re: Zeničani

Post by Casual's »

clio_dci120 wrote: Tako da ne vjerujem u pricu da ljudi na Zeki rade za 200KM...
Pocni piti kafe sa ljudima, radnicima...mani Rame
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#36567 Re: Zeničani

Post by smartXL »

Ne razumijem te ublehe probni rad pa onda ugovor. Probni rad ide ugovor na 15 dana, mjesec...Gori su ljudi koji pristaju na te budalaštine.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#36568 Re: Zeničani

Post by Throttle »

Ljudi rade za hranu...
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#36569 Re: Zeničani

Post by Casual's »

smartXL wrote:Ne razumijem te ublehe probni rad pa onda ugovor. Probni rad ide ugovor na 15 dana, mjesec...Gori su ljudi koji pristaju na te budalaštine.
Kada imaš 40 osoba, to znaci da tih 40 osoba nije bilo zaposleno i nisu imali primanja. Rade bez ugovora.
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#36570 Re: Zeničani

Post by smartXL »

Dok god ljudi tako razmišljaju, privatnici dobro prolaze. Socijalni slučajevi su dok su radno sposobni, ali sami od sebe prave i socijalne slučajeve kad više ne budu sposobni, kad dođe vrijeme za penziju...
moet-perignon
Posts: 611
Joined: 04/02/2015 13:32

#36571 Re: Zeničani

Post by moet-perignon »

Throttle wrote:Ljudi rade za hranu...
nije hrana u pitanju. cisti strah da ne vrijede. sto ih je vise takvih, to vise postajemo zemlja ljudi koja strahuje, i koja se daje u bescijenje. tako ce im se jednom lako gurnuti puska, pa nek' idu u nove ratove. edukacija, uzivanje stvari koje vrijede, to je vecini postala mislena imenica. nekima i nepotrebna.

i dakako, dosta smo lijeni. savrseni improvizatori.
ludjacki miks karaktera. ne moze nas ni Bog shvatiti.
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#36572 Re: Zeničani

Post by Casual's »

moet-perignon wrote:
Throttle wrote:Ljudi rade za hranu...
nije hrana u pitanju. cisti strah da ne vrijede. .
Ovo ti je dobro :thumbup: :thumbup:
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#36573 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Eto, neka predju kod Ekre. Kazu da odmah primaju cim se ljudi jave.
A kada je jedan Ekro krenuo prijavljivati i davati cak i pozajmice radnicima, onda znate koliko je sati sa radnom snagom.
Pisao sam prosle godine da je Ze Transu nekoliko kamiona lezalo na placu dok nisu nasli vozace.

Tako u tu pricu da radnici rade za 200KM na Zeki cisto ne vjerujem, a ako rade totalni su debili i budale...neka shvati kako god ko hoce! Samo ruse sistem drugim radnicima!
Opet ponavljam, ne kazem da Causals laze, ali ne vjerujem u tu pricu!
Kroz posao sam cesto u dodiru sa dosta poslodavaca i bas svi sve vise muku muce sa radnicima. I to u raznim sektorima.

Ako je istina, neka drage Njemacke pa neka svi idu. Makar danas svako ziv ima izbor, moze ovdje crnciti za privatnika ili se moze pokupiti i otici, nikad lakse bilo...Ja bi radije otisao negdje na selo i zasijao njivu nego nekom radio za 200KM.
Ovo mi vise lici na plasiranje neke lozionicke price upravo od strane nekog privatnika...Davno su prosla vremena kada su poslodavci, makar za ova zanimanja sa sss, odredjivali uslove, naprotiv, sada Bogami radnici sve vise diktiraju.
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#36574 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Obecana im je plata od 700 KM nakon što odrade probni rad gdje pune radnju. Nema se kome sta plasirati, dovoljno je otici i pitati tamo da li je neko pod ugovorom i koliko ce biti placeni za taj rad sto rade.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#36575 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Tih 200 maraka je za hranu dok se ne unesu artikli itd i ko zadovolji ostat ce raditi prijavljen i na platu od 700 KM ?
Pa dobro nije sad za trgovce to ni lose, mada svaka plata ispod 1000 KM je cista borba.

Jel neko primjetio da sve poskupljuje u Zenici pogotovo ugostiteljski objeti itd ? Jedem u McMilano cesto, ode gore po pola marke sve, isto u Evropi fast food, citam jucer kristal digao sve za 50 %..
Post Reply