Milorad Dodik ALL ABOUT
-
dallton
- Posts: 7739
- Joined: 31/07/2008 08:49
#3651 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
ova lista gore, ako se ne varam, je otprilike komplet "vlada" pc-a?
- Socijalista
- Posts: 2304
- Joined: 19/01/2009 23:04
- Location: U Daytonu...
#3652 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
Nije, ima par zamjenika...sad cu da citam dalje, ma Tolstoj nije nista za ovaj izvjestajdallton wrote:ova lista gore, ako se ne varam, je otprilike komplet "vlada" pc-a?
- Socijalista
- Posts: 2304
- Joined: 19/01/2009 23:04
- Location: U Daytonu...
#3653 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
Četrvtoprijavljeni Nedeljko Čubrilović u svojstvu ministra Ministarstva
saobračaj i veze u Vladi Republike Srpske i dvanaestoprijavljeni Aleksandar
Đombić, u svojstvu ministra u Ministarstvu finansija Vlade Republike Srpske su
propustili da prije zaključivanja osnovnog ugovora i pripadajućih Anexa 1. i 2.
ugovora u skladu sa odredbama člana 35., 46.,48. i 49 Zakonom o budžetskom
sistemu Republike Srpske Vladi Republike Srpske blagovremeno predlože
izradu prijedloga Odluke o dugoročnom kreditnom zaduženju Vlade Republike
Srpske odnosno Ministrastva saobračaja i veza i sa prvoprijavljenim
Miloradom Dodikom u svojstvu predsjednika Vlade Republike Srpske
obezbijede da istu blagovremeno razmatra i usvoji Skupštine Republike Srpske i
da tek po njenom usvajanju planiraju i iskažu u budžetu za 2007. godinu i
rebalansu budžeta za 2007.godinu kreditno zaduženje odnosno kapitalne
izdatke Vlade Republike Srpske odnosno Ministrastva saobračaja i veza za
nabavku građevina u iznosu od 50.316.759,20 KM (sa PDV-om) . Iz
činjeničnog opisa navedenih radnji četvrtoprijavljenog nedeljko
Čubrilović, dvanestoprijavljenog Aleksandra Đombića i prvoprijavljenog
Milorada Dodika i prikupljenih dokaza proizilazi postojanje osnova sumnje
da su se u opisanim radnjama stekla obilježje kaznenog djela zlouporabe
položaja ili ovlasti iz članka 347. Kaznenog zakona RS .

saobračaj i veze u Vladi Republike Srpske i dvanaestoprijavljeni Aleksandar
Đombić, u svojstvu ministra u Ministarstvu finansija Vlade Republike Srpske su
propustili da prije zaključivanja osnovnog ugovora i pripadajućih Anexa 1. i 2.
ugovora u skladu sa odredbama člana 35., 46.,48. i 49 Zakonom o budžetskom
sistemu Republike Srpske Vladi Republike Srpske blagovremeno predlože
izradu prijedloga Odluke o dugoročnom kreditnom zaduženju Vlade Republike
Srpske odnosno Ministrastva saobračaja i veza i sa prvoprijavljenim
Miloradom Dodikom u svojstvu predsjednika Vlade Republike Srpske
obezbijede da istu blagovremeno razmatra i usvoji Skupštine Republike Srpske i
da tek po njenom usvajanju planiraju i iskažu u budžetu za 2007. godinu i
rebalansu budžeta za 2007.godinu kreditno zaduženje odnosno kapitalne
izdatke Vlade Republike Srpske odnosno Ministrastva saobračaja i veza za
nabavku građevina u iznosu od 50.316.759,20 KM (sa PDV-om) . Iz
činjeničnog opisa navedenih radnji četvrtoprijavljenog nedeljko
Čubrilović, dvanestoprijavljenog Aleksandra Đombića i prvoprijavljenog
Milorada Dodika i prikupljenih dokaza proizilazi postojanje osnova sumnje
da su se u opisanim radnjama stekla obilježje kaznenog djela zlouporabe
položaja ili ovlasti iz članka 347. Kaznenog zakona RS .
- pici
- Posts: 46366
- Joined: 19/07/2007 23:17
- Location: zbrinut u kupleraju...
- Grijem se na: Ženske gHuzove
- Vozim: Trajvan
- Horoskop: Djevac
#3654 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
Dodik: SIPA i Tužilaštvo nelegitimni, BiH će se razbiti u paramparčad
"To je politička odmazda, to je politički sud i to nema veze sa pravom i pravdom", kazao je premijer RS...
24.04.2009. 18:55
Predsjednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da su Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) i Tužilaštvo BiH potpuno nelegitimni organi jer ne postoje u Dejtonskom sporazumu.
"SIPA i Tužilaštvo su vještački nametnuti i oni će najbolje doprinijeti da se BiH razbije u paramparčad, što će se vjerovatno i desiti", rekao je Dodik
novinarima na Palama komentarišući okončanje disciplinskog postupka u SIPA-i protiv pomoćnika direktora ove policijske agencije Dragana Lukača i medijske navode da bi Tužilaštvo BiH u maju moglo da podigne optužnicu protiv njega na osnovu istrage koju je provela SIPA.
Podsjećajući na slučajeve koje je pravosuđe BiH vodilo protiv lidera HDZ-a BiH Dragana Čovića i člana Predsjedništva BiH Mirka Šarovića, Dodik je ocijenio da se i u njegovom slučaju radi o političkoj odmazdi, a ne pravu.
"To je politička odmazda, to je politički sud i to nema veze sa pravom i pravdom, jer da ima, ne bi Lukača u SIPA-u imenovao OHR. Valjda bi ga imenovale institucije BiH", istakao je Dodik.
Navodeći da je u SIPA-i očigledna zloupotreba paralelizma koji se tamo desio Dodik je pozvao novinare da istraže zašto je komisija koja je utvrđivala disciplinsku odgovornost u SIPA-i pet puta pozivana na razgovor i saslušanje kod zamjenika visokog predstavnika Rafija Gregorijana i drugih i kako je natjerana da napiše konačan izvještaj.
"Pokušajte malo ispitati i kako je moguće da strani tužilac izda nalog da se prisluškuju sudije Ustavnog suda. Tvrdim da je to bilo", rekao je Dodik dodavši da ne može da poštuje Tužilaštvo u kojem sjede stranci koji se nisu zakleli BiH i koje OHR-ova struktura imenuje za tužioce.
Predsjednik Vlade RS poručio je da ga o optužnici treba pitati ako ona eventualno bude podignuta.
Disciplinska komisija SIPA-e oslobodila je ranije pomoćnika direktora agencije Dragana Lukača bilo kakve odgovornosti u odnosu na povredu službene dužnosti za što ga je teretio direktor SIPA-e Mirko Lujić.
Autor: SRNA
tooooo doooodiiiii sad samo ono što si obeco da uradiš ....da se poguraš s tenkovima
hebiga držimo te ra rijeČ 
"To je politička odmazda, to je politički sud i to nema veze sa pravom i pravdom", kazao je premijer RS...
24.04.2009. 18:55
Predsjednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da su Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) i Tužilaštvo BiH potpuno nelegitimni organi jer ne postoje u Dejtonskom sporazumu.
"SIPA i Tužilaštvo su vještački nametnuti i oni će najbolje doprinijeti da se BiH razbije u paramparčad, što će se vjerovatno i desiti", rekao je Dodik
Podsjećajući na slučajeve koje je pravosuđe BiH vodilo protiv lidera HDZ-a BiH Dragana Čovića i člana Predsjedništva BiH Mirka Šarovića, Dodik je ocijenio da se i u njegovom slučaju radi o političkoj odmazdi, a ne pravu.
"To je politička odmazda, to je politički sud i to nema veze sa pravom i pravdom, jer da ima, ne bi Lukača u SIPA-u imenovao OHR. Valjda bi ga imenovale institucije BiH", istakao je Dodik.
Navodeći da je u SIPA-i očigledna zloupotreba paralelizma koji se tamo desio Dodik je pozvao novinare da istraže zašto je komisija koja je utvrđivala disciplinsku odgovornost u SIPA-i pet puta pozivana na razgovor i saslušanje kod zamjenika visokog predstavnika Rafija Gregorijana i drugih i kako je natjerana da napiše konačan izvještaj.
"Pokušajte malo ispitati i kako je moguće da strani tužilac izda nalog da se prisluškuju sudije Ustavnog suda. Tvrdim da je to bilo", rekao je Dodik dodavši da ne može da poštuje Tužilaštvo u kojem sjede stranci koji se nisu zakleli BiH i koje OHR-ova struktura imenuje za tužioce.
Predsjednik Vlade RS poručio je da ga o optužnici treba pitati ako ona eventualno bude podignuta.
Disciplinska komisija SIPA-e oslobodila je ranije pomoćnika direktora agencije Dragana Lukača bilo kakve odgovornosti u odnosu na povredu službene dužnosti za što ga je teretio direktor SIPA-e Mirko Lujić.
Autor: SRNA
tooooo doooodiiiii sad samo ono što si obeco da uradiš ....da se poguraš s tenkovima
-
dallton
- Posts: 7739
- Joined: 31/07/2008 08:49
#3655 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
rekoh ja da je danas eu izjavila da podrzava samo cjelovitu EU - sto ti je jasan znak da znaju sta se sprema
al hajd dodo vise svega nemoj vise da cekamo, nemogu one bazuke s tavana vise podmazivati, a i godiste za snajperski vizir je vec starije, taman sam kupio novi, nemoj da i ovome istekne garancija
al hajd dodo vise svega nemoj vise da cekamo, nemogu one bazuke s tavana vise podmazivati, a i godiste za snajperski vizir je vec starije, taman sam kupio novi, nemoj da i ovome istekne garancija
- Drvosjeca iz Dejcica
- Posts: 16757
- Joined: 23/06/2004 15:46
- Location: Sarajevo
#3656 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
Jedno nagradno pitanje za sve forumase, nagrada tri miliona maraka od Investiciono-razvojne banke Republike Srpske, sta sin Milorada Dodika pjevusi ovih dana?
- kekec
- Posts: 4854
- Joined: 18/05/2004 15:40
- Location: EU
#3657 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
Originalni izvestaj Drzavne agencije za istrage i zastitu na forumu ?Socijalista wrote:Ljudi citam onaj izvjestaj SIPE(original) za slucaj Dodik i ostali (njih 15) mogu vam reci da je kao roman i ima 107 stranica, ali je sve lijepo sazeto i dokumentovano od A-Z, ovo ce definitivno odvuci Vladu RS u propast, stvarno nemam rijeci, ima podataka koje javnost nije ni znala, evo pocetak izvjesca:
...
Zar to nema neki stepen tajnosti ?
-
zavrzlama
- Posts: 10463
- Joined: 15/01/2006 18:35
#3658 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
Sad na red dolazi Canak i ostale organizacije da zastite Dodika
...Dodik uporno radi na tome da isprovocira incident da bi mogao imati povod za povlacenje srba iz drzavnih institucija BIH i da otvori secesiju na mala vrata...izgleda mu se zuri prije Nato vjezbe oko Banja Luke
...narednih par sedmica ce biti gutavo...
Mz namjerno pusta da Dodik divlja ...sta im je cilj tesko je predvidjeti..po meni MZ treba alibi da bi stavili BIH pod potpuni protektorat ,jer su svjesni da se domaci politicari ne mogu ni oko cega dogovoriti ,jer ciljevi velikosrba iz rata se nastavljaju samo sad mirnim sredstvima a krajnji cilj je podjela BIH,a MZ| to ne ide u prilog..mislim da Dodik zaostravanjem situacije u BIH pravi uslugu i sebi i MZ da se presijece ova agonija....bice interesantno koga ce stab iz srbije postaviti umjesto Dodika..da li nekog iz Dodikovog okruzenja(radmanovic,vasic) ili ce ici na Cavica.....
Mz namjerno pusta da Dodik divlja ...sta im je cilj tesko je predvidjeti..po meni MZ treba alibi da bi stavili BIH pod potpuni protektorat ,jer su svjesni da se domaci politicari ne mogu ni oko cega dogovoriti ,jer ciljevi velikosrba iz rata se nastavljaju samo sad mirnim sredstvima a krajnji cilj je podjela BIH,a MZ| to ne ide u prilog..mislim da Dodik zaostravanjem situacije u BIH pravi uslugu i sebi i MZ da se presijece ova agonija....bice interesantno koga ce stab iz srbije postaviti umjesto Dodika..da li nekog iz Dodikovog okruzenja(radmanovic,vasic) ili ce ici na Cavica.....
- Socijalista
- Posts: 2304
- Joined: 19/01/2009 23:04
- Location: U Daytonu...
#3659 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
Nema vise, objavljen je na netu juce.kekec wrote:Originalni izvestaj Drzavne agencije za istrage i zastitu na forumu ?Socijalista wrote:Ljudi citam onaj izvjestaj SIPE(original) za slucaj Dodik i ostali (njih 15) mogu vam reci da je kao roman i ima 107 stranica, ali je sve lijepo sazeto i dokumentovano od A-Z, ovo ce definitivno odvuci Vladu RS u propast, stvarno nemam rijeci, ima podataka koje javnost nije ni znala, evo pocetak izvjesca:
...
Zar to nema neki stepen tajnosti ?
- kekec
- Posts: 4854
- Joined: 18/05/2004 15:40
- Location: EU
#3660 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
Mozes li postaviti link, trazim, ali ne ide ?Socijalista wrote:Nema vise, objavljen je na netu juce.kekec wrote: Originalni izvestaj Drzavne agencije za istrage i zastitu na forumu ?
Zar to nema neki stepen tajnosti ?
- Socijalista
- Posts: 2304
- Joined: 19/01/2009 23:04
- Location: U Daytonu...
#3661 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
http://cin.ba/kekec wrote:Mozes li postaviti link, trazim, ali ne ide ?Socijalista wrote:Nema vise, objavljen je na netu juce.kekec wrote: Originalni izvestaj Drzavne agencije za istrage i zastitu na forumu ?
Zar to nema neki stepen tajnosti ?
- zlatiborka
- Posts: 1820
- Joined: 12/12/2006 09:51
- Location: Sarajevo
#3662 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
Nesto se Dodo pomamio, bljuje vatru na sve strane, opasan je k'o ranjena zvijer.....
Kakav ce biti epilog, necemo dugo cekati da vidimo ......
Kakav ce biti epilog, necemo dugo cekati da vidimo ......
*** SPAM *** - Milorad Dodik, premijer RS, izjavio je danas da su Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) i Tužilaštvo BiH potpuno nelegitimni organi, jer ne postoje u Dejtonskom sporazumu. "SIPA i Tužilaštvo su vještački nametnuti i oni će najbolje doprinijeti da se BiH razbije u paramparčad, što će se vjerovatno i desiti", rekao je Dodik novinarima na Palama.
Premijer RS je komentarisao i okončanje disciplinskog postupka u SIPA-i protiv Dragana Lukača, pomoćnika direktora ove policijske agencije, i glasine da bi Tužilaštvo BiH u maju moglo da podigne optužnicu protiv njega.
Podsjećajući na slučajeve koje je pravosuđe BiH vodilo protiv lidera HDZ-a BiH Dragana Čovića i člana Predsjedništva BiH Mirka Šarovića, Dodik je ocijenio da se i u njegovom slučaju radi o političkoj odmazdi, a ne o pravu.
"To je politička odmazda, to je politički sud i to nema veze s pravom i pravdom, jer da ima, ne bi Lukača u SIPA-i imenovao OHR. Valjda bi ga imenovale institucije BiH", istakao je Dodik.
Navodeći da je u SIPA očigledna zloupotreba paralelizma koji se tamo desio, Dodik je pozvao novinare da istraže zašto je komisija koja je utvrđivala disciplinsku odgovornost u SIPA-i pet puta pozivana na razgovor i saslušanje kod zamjenika visokog predstavnika Rafija Gregorijana i drugih i kako je natjerana da napiše konačan izvještaj.
(nezavisne)
- lopta
- Posts: 806
- Joined: 24/08/2008 01:11
- Location: Sarajevo
#3663 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
Cetnik ponovo jase, cim se zadrma stolica, udri srpskofasistickom retorikom.
-
zavrzlama
- Posts: 10463
- Joined: 15/01/2006 18:35
#3664 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
Dodik je od staba iz srbije dobio odrijesene ruke da vedri i oblaci i srpskim narodom u BIH i da ima kontrolu nad svim financijskim sredstvima od kojih sebi i ljudima oko sebe moze da dijeli koliko hoce...ALI zato mora odraditi ono sto srbija hoce,a to je destabilizacija BIH i drzanje BIH srba u euforiji antibosanstva i secesije..kad istrose Dodika,naci ce drugog, a stari u najboljem slucaju na Dedinje ili kod Slobe pod lipu..tako fercera velikosrpska politika...nista novo....
-
dallton
- Posts: 7739
- Joined: 31/07/2008 08:49
#3665 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
e kad te karadziceva stranka proziva za "nedemokratsko ponasanje" onda stvarno hebiga - dno dnaSDS:Ubistvo Branislava Garića ima sve elemente političke pozadine; ubica bio blizak članovima SNSD-a Ispis E-mail
27.04.2009. 14:24
Image
"Ubistvo potpredsjednika Srpske demokratske stranke (SDS) Branislava Garića izvršeno je s predumišljajem i ono ima sve elemente političke pozadine", ustvrdio je danas Dragan Ćuzulan, generalni sekretar SDS-a
On je na vanrednoj pres-konferenciji SDS-a u Banjoj Luci, govoreći o ubistvu Garića s kojim se dovodi u vezu Rajko Savić, vlasnik preduzeća "Građ-promet" iz Doboja, naveo i da su "netačne informacije koje plasiraju neki mediji u vezi s ovim slučajem da se radi o unutarstranačkom obračunu".
Ćuzulan je dodao da su predstavnici SDS-a provjerili evidenciju članova i finansijsku dokumentaciju te ustanovili da se ubica Garića ne pojavljuje kao donator ili finansijer SDS-a, niti je član te stranke.
"Opšte je poznato da je Garićev ubica bio blizak članovima SNSD-a, odnosno aktuelnoj vlasti u RS-u", tvrdi Ćuzulan.
Generalni sekretar SDS-a je još dodao i da je „Garić bio nekonfliktna ličnost, da je poznavao ubicu, ali da nikada nisu imali sukob, kao i da Branislav Garić ni na koji način nije mogao izazvati ovaj slijed događaja".
Za Savića je rekao da je „opštepoznato i da je imao finansijskih problema, ali da ih očigledno nije mogao riješiti i preko Garića".
Ističući da SDS „ima hiljadu razloga da sumnja u nepristrasnost istražnih radnji" u ovom slučaju, Ćuzelan je ustvrdio i da je sumnja opravdana, ako se uzme u obzir da je „u toku predizborne kampanje prošle godine, vlast proganjala i hapsila članove te stranke u Doboju".
On je uime SDS-a ponovio stav da je ubistvo Garića težak udarac za tu stranku, jer je "Doboj na proteklim izborima bio kičma SDS-a, a Branislav Garić glavni pršljen te cijele priče".
(--- NO LINKS ---/Fena)
- Socijalista
- Posts: 2304
- Joined: 19/01/2009 23:04
- Location: U Daytonu...
#3666 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
Pocelo je konstantno prepucavanje SDS-a i SNSD-a.
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52700
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#3667 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
jarane moj ono je oduvijek bilo samo se sad intenziviralo. zagrijavanje pred izbore.Socijalista wrote:Pocelo je konstantno prepucavanje SDS-a i SNSD-a.
-
dallton
- Posts: 7739
- Joined: 31/07/2008 08:49
#3668 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
ja cu kokice i kolu, jesi ti za kospe,da posmatramo ovu komediju uzivo? ako zatreba oruzja bilo sdsu ili snsdu, tu smo da pomognemo jel jedna drzava ili nije (ono suzivot i to)...Socijalista wrote:Pocelo je konstantno prepucavanje SDS-a i SNSD-a.
- Socijalista
- Posts: 2304
- Joined: 19/01/2009 23:04
- Location: U Daytonu...
#3669 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
pa kazem ti da je konstantno, jedva cekam sta ce Dodo odgovoriti na RTRS ili ce poslati svog GebbelsaChmoljo wrote:jarane moj ono je oduvijek bilo samo se sad intenziviralo. zagrijavanje pred izbore.Socijalista wrote:Pocelo je konstantno prepucavanje SDS-a i SNSD-a.
-
Abacija
- Posts: 4493
- Joined: 11/01/2008 05:06
- Location: Haustor
#3670 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
Pocelo je pocelo... bice obracun kod kafane Koral.


- Socijalista
- Posts: 2304
- Joined: 19/01/2009 23:04
- Location: U Daytonu...
#3671 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
cekam odgovor Vasica...kazu da se voza liftom u zgradi vlade rsdallton wrote:ja cu kokice i kolu, jesi ti za kospe,da posmatramo ovu komediju uzivo? ako zatreba oruzja bilo sdsu ili snsdu, tu smo da pomognemo jel jedna drzava ili nije (ono suzivot i to)...Socijalista wrote:Pocelo je konstantno prepucavanje SDS-a i SNSD-a.
-
dallton
- Posts: 7739
- Joined: 31/07/2008 08:49
#3672 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
fasciniran tehnologijomSocijalista wrote:cekam odgovor Vasica...kazu da se voza liftom u zgradi vlade rsdallton wrote:ja cu kokice i kolu, jesi ti za kospe,da posmatramo ovu komediju uzivo? ako zatreba oruzja bilo sdsu ili snsdu, tu smo da pomognemo jel jedna drzava ili nije (ono suzivot i to)...Socijalista wrote:Pocelo je konstantno prepucavanje SDS-a i SNSD-a.
al ipak se primjeti napredak u pcu, do jucer su se nozevima klali, a sad samo pistolji i bliska borba, valjda kako hoce da dokazu da su bolji entitet, pa presli na napredne tehnologije...
- pici
- Posts: 46366
- Joined: 19/07/2007 23:17
- Location: zbrinut u kupleraju...
- Grijem se na: Ženske gHuzove
- Vozim: Trajvan
- Horoskop: Djevac
#3673 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
Nije djaba Dodi bio u Palama i ponudio 60 miljki 
- pici
- Posts: 46366
- Joined: 19/07/2007 23:17
- Location: zbrinut u kupleraju...
- Grijem se na: Ženske gHuzove
- Vozim: Trajvan
- Horoskop: Djevac
#3674 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
Socijalista wrote:cekam odgovor Vasica...kazu da se voza liftom u zgradi vlade rsdallton wrote:ja cu kokice i kolu, jesi ti za kospe,da posmatramo ovu komediju uzivo? ako zatreba oruzja bilo sdsu ili snsdu, tu smo da pomognemo jel jedna drzava ili nije (ono suzivot i to)...Socijalista wrote:Pocelo je konstantno prepucavanje SDS-a i SNSD-a.
Trenutno je na trecem pa ce se vrne na protokol i ode kuci .....valjda ima glavobolju
-
dallton
- Posts: 7739
- Joined: 31/07/2008 08:49
#3675 Re: Milorad Dodik ALL ABOUT
podigla se cijena za ubistvo, valjda kako je recesija, manje posla, pa ljudi moraju da dizu cijene da se prezivi...samo malo im je ostalo placenih ubica - gotovo svi su vec bili na 60 minuta, e jedino ako nece uzeti bivse vojnike iz beograda, kod njih su cijene manjepici wrote:Nije djaba Dodi bio u Palama i ponudio 60 miljki
