Prevaranti na PIK-u

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#3651 Re: Одг: Prevaranti na PIK-u

Post by CaneBos »

Sanda88 wrote:
CaneBos wrote: To je ok jedino ako si vec rekla prodavcu da zelis pregledati torbu prije prijema i da ako nije sve kako ste dogovorili da neces primiti paket. Jer ako mu nisi rekla, a narucila si, pa kad otvoris paket i odlucis kako ti to bas nije ta ''nijansa'' boje ili si mislila da izgleda veca/manja nego na slici, onda si navukla prodavca da baci pare na postarinu samo sto nije fer ni prema njemu ukoliko je artikal bar 90% identican slikama, jer opce poznato je da slika ne moze nikada 100% biti vjerna originalu!
ne, nisam rekla jer sam mislila da je to za ocekivati.
najzad, uplaticu im 5KM za postarinu :roll:
Nista nije za ocekivati zato se i treba detaljno dogovoriti da ne bi bilo i sa jedne i sa druge strane ''ja sam mislio ovako, a ja sam mislila ovako''.
Drugo, vi ne uplacujute prodavcu nista ako placate pouzecem, jer ako odbijete primiti posiljku, prodavac onda snosi trokove postarine do vas i troskove povrata posiljke natrag njemu.
Sto se tice kupovine preko fb, gledajte koliki broj fanova stranica ima i javne objave korisnika ukoliko su trgovali sa istim, mada ni to nije 100% pouzdano jer moze biti namjesteno. U svakom slucaju ko ozbiljno radi nije mu u interesu varati.
User avatar
Sanda88
Posts: 208
Joined: 05/12/2013 20:23

#3652 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Sanda88 »

preko 56000 like-ova, ali to mi nista ne znaci ako ja ne mogu pogledati narudzbu.
plus, ne vidim komentare onih koji su mozda vec narucili/primili stvari.. :-?
jbga, ide nazad, onda!
User avatar
propalismo
Posts: 397
Joined: 29/12/2013 21:56
Location: Negdje na Balkanu

#3653 Re: Одг: Prevaranti na PIK-u

Post by propalismo »

Od otvaranja posiljke nema nista.Jer ako vi odbijete da je primite sta ce on sa njom...

Послато са GT-S5830i користећи Тапаток 2
azdralovic
Posts: 5113
Joined: 29/05/2010 21:46

#3654 Re: Одг: Prevaranti na PIK-u

Post by azdralovic »

propalismo wrote:Od otvaranja posiljke nema nista.Jer ako vi odbijete da je primite sta ce on sa njom...

Послато са GT-S5830i користећи Тапаток 2
pa vratiti je onome ko je poslao :D
User avatar
Ljakan
Posts: 4684
Joined: 07/01/2014 09:48
Location: tuspas mene i sviju nas

#3655 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Ljakan »

Sanda88 wrote:preko 56000 like-ova, ali to mi nista ne znaci ako ja ne mogu pogledati narudzbu.
plus, ne vidim komentare onih koji su mozda vec narucili/primili stvari.. :-?
jbga, ide nazad, onda!
trebala si onda to ranije pitat a ne sad kad su ljudi poslali,ako su poslali....
User avatar
Arslan_11
Posts: 6436
Joined: 13/05/2011 21:17

#3656 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Arslan_11 »

Pa pitaj ga hoces li dobiti torbu sa slike i onakvu kako je opisana, ako postoji opis. Ako kaze da, ti mu naglasi da ces u suprotnon odbiti posiljku. Ako odbije znas kakav je.
User avatar
Sanda88
Posts: 208
Joined: 05/12/2013 20:23

#3657 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Sanda88 »

Ljakan wrote:
Sanda88 wrote:preko 56000 like-ova, ali to mi nista ne znaci ako ja ne mogu pogledati narudzbu.
plus, ne vidim komentare onih koji su mozda vec narucili/primili stvari.. :-?
jbga, ide nazad, onda!
trebala si onda to ranije pitat a ne sad kad su ljudi poslali,ako su poslali....
uplaticu im razliku, opet manje od 70+ KM
User avatar
Ljakan
Posts: 4684
Joined: 07/01/2014 09:48
Location: tuspas mene i sviju nas

#3658 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Ljakan »

Sanda88 wrote:
Ljakan wrote:
Sanda88 wrote:preko 56000 like-ova, ali to mi nista ne znaci ako ja ne mogu pogledati narudzbu.
plus, ne vidim komentare onih koji su mozda vec narucili/primili stvari.. :-?
jbga, ide nazad, onda!
trebala si onda to ranije pitat a ne sad kad su ljudi poslali,ako su poslali....
uplaticu im razliku, opet manje od 70+ KM
jest manje al sta ako je torba ista sa slike...
ja bi je uzo kad sam vec narucio...
ako se opeces bice ti lekcija za ubuduce. :D
Mehemed
Posts: 6192
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#3659 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Mehemed »

I više nego FAKE dojmovi...

http://www.pik.ba/artikal/11177095/brata/
User avatar
van helsing
Posts: 2093
Joined: 01/04/2010 19:34

#3660 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by van helsing »

Pa imate pdf za to brate,ovo nema veze sa temom :
http://www.klix.ba/forum/viewtopic.php?t=117407


Sent from my iPhone using Tapatalk
Lopov-eliminator
Posts: 1482
Joined: 11/07/2013 19:29

#3661 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Lopov-eliminator »

Optimist wrote:Da se i ja ukljucim i dam neki doprinos ovoj temi. Pretrazujuci neka auta, naletim na jedno te isto auto koje je postavljeno na tri razlicita pik profila.
Malo detaljnijom analizom se moze vidjeti da ta tri profila uglavnom imaju identicne artikle, sa nekim minimalnim navedenim razlikama, da ne bi bilo suvise upadljivo. Uzet cu primjer Clia III, koji je postavljen na sva tri profila. Isto auto, slike napravljene na tri razlicite lokacije. Na jednom profilu su tablice zamaskirane, a na druga dva se vide, i to se vidi da se radi o istom automobilu.
Opis artikla kao i broj telefona na svakom profilu se razlikuju, sto mozda ukazuje da tu ima vise ljudi koji se bave prodajom, pa duplanjem oglasa zele sebi da povecaju sansu da ih potencijalni kupac pronadje.
Identicna stvar se ponavlja i sa Meganom, koji je postavljen na tri profila, sa minimalnim razlikama.
Pored toga, vrijeme u kojem su korisnici online se uglavnom poklapa (sa minimalnim razlikama).
Takodje, vidljivo je medjusobno razmjenjivanje dojmova. Ima jos par sumnjivih nickova, sto vjerujem da ce eliminator puno bolje analizirati.

Linkovi profila:

http://www.pik.ba/profil/elmedinnn/
http://www.pik.ba/profil/trus/
http://www.pik.ba/profil/miksona/
Zamolio bih te da ovakve postove ne usmjeravas na mene licno.

Sve navedeno je izgleda tacno, i ovom profilu elmedinnn je promijenjen naziv u međuvremenu (garant prati temu), sad je Pik radnja DamelTrade http://dameltrade.pik.ba/ .
Sto se tice ostale ekipe, evo poveznice.
oglas od trus http://www.pik.ba/artikal/11078947/rena ... i-karavan/
oglas od miksona http://www.pik.ba/artikal/11076523/auto ... grandtour/
oglas od DamelTrade radnje http://dameltrade.pik.ba/artikal/110509 ... grandtour/

Prva 2 oglasa objavljena 10.2.2014. u razmaku od cca 2 sata. U pitanju isto auto, sto se vidi po tablicama BA-692-GR. Na trećem oglasu je sakrio brojeve tablica ali se moze prepoznazi da je isto auto u sva 3 oglasa po istim karakteristikama, kao sto su patosnice na kojima pise ''Carwash perfect'', ista sema boja u unutrasnjosti itd. Ovaj je malo namazaniji, koristi razlicite brojeve tel, slika auta na razlicitim lokacijama.

Vidi se da su razmjenjivali lazne dojmove.
Lopov-eliminator
Posts: 1482
Joined: 11/07/2013 19:29

#3662 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Lopov-eliminator »

Mehemed wrote:I više nego FAKE dojmovi...

http://www.pik.ba/artikal/11177095/brata/
Zar je tako tesko popisati profile? Bitno je radi pretrage. Ovdje su profili Ljubo_ i stib95 .
User avatar
Optimist
Posts: 15517
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#3663 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Optimist »

Lopov-eliminator wrote: Zamolio bih te da ovakve postove ne usmjeravas na mene licno.
Procitao sam kako si razotkrio neke dosadasnje necasne radnje, pa sam mislio da ce ti mozda i ovi biti interesantni. Nista licno. :thumbup:
User avatar
holowey
Posts: 10852
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#3664 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by holowey »

Lopov-eliminator wrote:
Mehemed wrote:I više nego FAKE dojmovi...

http://www.pik.ba/artikal/11177095/brata/
Zar je tako tesko popisati profile? Bitno je radi pretrage. Ovdje su profili Ljubo_ i stib95 .
tu bih dodao i http://www.pik.ba/profil/bios1/ jer je imao duple transakcije sa Ljubo_ da bi nabio dojmove
User avatar
Di Canio
Posts: 120
Joined: 07/10/2013 10:08

#3665 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Di Canio »

http://www.pik.ba/profil/Heuer/

Samo da upozorim na ovog prevaranta, naime, dogovorili smo se da mu posaljem mob brzom postom, i naravno kako to biva ne odgovara na pozive i poruke na piku.

Ime ovog prevaranta Semir Hodzic, Mostar, 063-952-076

Oprez s njim.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3666 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by seoBIH »

Prijavi piku dole putem kontakt forme pa ce ga banovat ako ti ne plati postarinu
User avatar
Di Canio
Posts: 120
Joined: 07/10/2013 10:08

#3667 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Di Canio »

123456789 wrote:Prijavi piku dole putem kontakt forme pa ce ga banovat ako ti ne plati postarinu
Vec sam to uradio :wink: Al da covjek ne povjeruje kakvih sve degenerika ima.
User avatar
propalismo
Posts: 397
Joined: 29/12/2013 21:56
Location: Negdje na Balkanu

#3668 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by propalismo »

Evo slucajno nadjoh ovog pacijenta na Pik-u http://www.pik.ba/profil/Minotaur4/

Za ovu temu interesantan profil ima solidnih 215 transakcija(212 pozitivnih i 3 negativna dojma) sa sumnjivih 26 kupaca/prodavaca
Image

A kao sto biva sa vecinom ovakvih profila za vecinu transakcija treba da zahvali korisniku:
http://www.pik.ba/profil/SHIFT87/
Image
Ovaj velikodusni korisnik ima 152 transakcije sa samo 7 razlitih kupaca/prodavaca.Naravno ne trebam ni spominjati da mu je vecinu pozitivnih dojmova ostavio upravo Minotaur4
A sto je najzalosnije jako su providni oba profila iz Brckog i isti nacin ostavljanja dojmova :-)
Ovako ostavlja SHIFT87:
Image
A ovako Minotaur4:
Image
Znaci po meni radi se o laznim dojmovima u velikom obimu(epidemija)da bi se zavarali naivni kupci i kupili nesto od ovog prevaranta misleci da saradjuju sa pravim profesionalcem sa mnooogo transakcija :-)
I ne samo to ako procitate Minotaurove negativne dojmove vidjecete da zeznuo par ljudi i nije im htio vratiti novac jer artikal nije odgovarao opisu koji je prodavac predstavio na Pik-u.
Image
Nisam mnogo duboko zalazio u transakcije ali vjerujem da i tu ima sumnjivih radnji kao sto se vidi na onoj slici 5 pokvarenih maticnih ploca zaredom.Mi koji se bavimo online trgovinom znamo da to ne ide bas tako lako da dodje jedan kupac i pokupuje ti svu robu sto imas i jos + ti za sve to ostavi pozitivne dojmove.Iskusniji trgovci na Pik-u znaju da nije toliko tesko prodati artikal koliko je tesko posle za njega dobiti pozitivan dojam.Ljudi ili nemaju profil ili imaju ali samo 50% verifikovan ili ih to uopste ne zanima ili prosto ne znaju da ostave dojam.Iz komentara negatitvih dojmova vidi se koliko je Minotaur4 drzak prema svom kupcu sto je po meni nedopustivo.Zamislite kupite nesto od njega i posle dan dva kvar ili nesto nije u redu i vi ga nazovete ili posaljete poruku mozete pretpostaviti kakav biste odgovor dobili.Ja sam pomenuta dva profila prijavio Pik Administraciji i nadam se da ce biti trajno uklonjeni jer im nije mjesto na Pik-u :roll:
P.S Gledao sam jos neke profile koji se cesto ponavljaju u njegovim transakcijama lijepa druzina nema sta:
http://www.pik.ba/profil/predator4/
Image
http://www.pik.ba/profil/XeKLer/
Image
http://www.pik.ba/profil/Taverna/
Image
Sva 3 profila iznad su 50% verfikovana i naravno samo email na sva 3 bez telefona.Zasto bez telefona?Emailova mozes besplatno otvoriti koliko hoces a telefonski broj moras kupiti ;-)
Taverna,XeKLer i glavno osumnjiceni Minotaur4 ostavljaju indenticne dojmove:
XeKLer:
Image
Taverna:
Image
Minotaur4:
Image
Ja mislim da je ovo sve jedna osoba :fazlija:
Last edited by propalismo on 15/03/2014 19:32, edited 1 time in total.
zippoo87
Posts: 19653
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#3669 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by zippoo87 »

svaka cast,sve ovo i jest ista osoba i sitni prevarant
User avatar
propalismo
Posts: 397
Joined: 29/12/2013 21:56
Location: Negdje na Balkanu

#3670 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by propalismo »

@zippoo87Nabijanje laznih dojmova je po meni prevara jer sluzi da bi se kupac doveo u zabludu da saradjuje sa pravim postenim trgovcem koji je imao mnogo transakcija :-)
Ishak7
Posts: 24
Joined: 16/03/2014 12:15

#3671 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Ishak7 »

pozdrav,
nemam bas iskustva na piku,zna li neko zasto je ovaj korisnik suspendovan?koji su inace razlozi suspenzije?
http://www.pik.ba/profil/ProKomp/
User avatar
propalismo
Posts: 397
Joined: 29/12/2013 21:56
Location: Negdje na Balkanu

#3672 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by propalismo »

@Ishak7Moze biti vise razloga za ban na Pik-u.Najcesci je ako izradis nekoga u transakciji pa se taj zali na tebe Pik Administraciji.Ako ti neko posalje artikal ti ne ispostujes dogovor ne podignes ga ili ne uplatis novac.Ako imas dva ili vise profila na Pik-u to nije dozvoljeno.Ako objavis indentican oglas i na Pik-u i na nekom drugom oglasniku.Lazno nabijanje transakcija....Moras postovati pravila Pik.ba inace ce ti pisati na profilu Korisnik je suspendovan! :zid:
Lopov-eliminator
Posts: 1482
Joined: 11/07/2013 19:29

#3673 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Lopov-eliminator »

Efektivno 2 profila jesu dozvoljena ako nisu u interakciji jedan s drugim (npr. nabijanje dojmova).
User avatar
propalismo
Posts: 397
Joined: 29/12/2013 21:56
Location: Negdje na Balkanu

#3674 Re: Одг: Prevaranti na PIK-u

Post by propalismo »

Ja koliko znam 2 profila se mogu imati ali uz posebno odobrenje Pik Administracije...

Послато са Samsung Galaxy S5 користећи Тапаток 2
Lopov-eliminator
Posts: 1482
Joined: 11/07/2013 19:29

#3675 Re: Prevaranti na PIK-u

Post by Lopov-eliminator »

Tako pise u pravilima Pika a ja sam napisao kako je efektivno. Po cemu Pik raspoznaje jel neki profil dupli ili nije ako nema interakcije medju istim? Nemaju nacina osim da se posluze IP adresom, ali i tu dolazi do problema, ako recimo ti i neko ti u kuci imate svak svoj zaseban profil a koristite isti racunar, ispade da su vasi profili od jedne osobe i da vas treba suspendovati iako u realnosti uopste nemaju veze jedan s drugim. Zato Pik nece suspendovati profile koji nemaju medjusobnu interakciju i zajednicke karakteristike.
Last edited by Lopov-eliminator on 16/03/2014 19:24, edited 1 time in total.
Post Reply