Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
travar
Posts: 2800
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#36426 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by travar »

Šta može biti uzrok "curenja" dima iz AdBlue dizne (spoj označen na slici)?
Image
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#36427 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Jarane, KDZ ekipu zovi...


:mrgreen:
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#36428 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Danas vozio prema vikendici po nekom makadamu, imao sam osjećaj da će se volan raspasti od udaraca. Po ravnom i rupama sve uredu, makadam žestoko lupanje. Znaci li to da je komplet letva volana gotova ili ima još neki vezan dio za to koji često pravi probleme? Auto je Ford Fiesta 2005, tdci
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#36429 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Stabilizatori?
User avatar
Qler
Posts: 25835
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#36430 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qler »

Ma sigurno stabilizator, on tako lupa kontas ode sve :)
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#36431 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Mozda kod tog auta nije letva direktno pricvrscena na prednji most, vec ima selen/ silen blok. Ako ima moze biti i do njega.
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#36432 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Hvala svima, mislio sam odmah da je letva, jer je to baš izraženo kod lijevog točka i volana jezivo udaranje, desna strana dosta mirnija. Preostaje jedino na dizalicu :-D
User avatar
PlusSA
Posts: 4252
Joined: 13/07/2011 16:51

#36433 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by PlusSA »

Raja imam passata 2010 god 2.0 tdi 100kw motor.

Kad je hladan ili zagrijan nema pravila u leru tj izbacen iz brzine ili dok držim kvacilo u prvoj brzini dok stojim osjetim blago trzanje motora.

Kad krenem vuce normala, prebacivanje brzina i sl sve uredno tad je normalan rad motora.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#36434 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

prouci mu jasin,....
User avatar
B6Redhell
Posts: 7819
Joined: 25/12/2010 04:56

#36435 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by B6Redhell »

Image

Specijalci koji se razumijete u parametre. A ima ih ovdje. Ovo je drugi put da mi se upalio ček endzin, auto normalno radi, vuče i trosi.
Prvi put kad se upalio kontam uvlaci negdje vakum. Jer su greske P0171 i P0174. (Redni šestak) Smjesa goriva/zraka nejednaka .. Vise zraka nego goriva.
Uradim test. Nigdje ne uvlaci vakum. Kontam pritisak goriva slab. I to je dobro.
Ocitam parametre kad se desilo “freeze frame” i vidim na maf senzoru na 1700rpm i 40tak km/s maf pokazuje da je uvlacio 68g/s. Toliko ni w16 bugati ne bi smio uvlaciti. . O2 senzori su u redu.
Ne znam tacne parametre u radu. Ali mislim da maf ne ocitava stvarno stanje i vara ECU. Opet nisam siguran..!!!??!!
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36436 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

Sam sebi si odgovorio. Nek ti elektricar ispita maf senzor. Koje auto
User avatar
B6Redhell
Posts: 7819
Joined: 25/12/2010 04:56

#36437 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by B6Redhell »

STARx wrote: 19/08/2021 20:25 Sam sebi si odgovorio. Nek ti elektricar ispita maf senzor. Koje auto
Ovdje elektricar :D ali za veci napon..

Pogledat cu ja koji je otpor izmedju kontakta i da li varira kad zrak prolazi.
Problem je sto maf vecinom radi normalno. Znaci na leru 0-5g/s. U voznji max 30g/s. I to na 4-5k obrtaja. Ali kad je izbacilo gresku 70 skoro. To je puno i za kamion. Uglavnom nov VDO marke orginal 400KM. . Sve ostalo ne radi kako treba....
Auto je bmw z4 sa m54 motorom.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36438 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

B6Redhell wrote: 19/08/2021 20:48
STARx wrote: 19/08/2021 20:25 Sam sebi si odgovorio. Nek ti elektricar ispita maf senzor. Koje auto
Ovdje elektricar :D ali za veci napon..

Pogledat cu ja koji je otpor izmedju kontakta i da li varira kad zrak prolazi.
Problem je sto maf vecinom radi normalno. Znaci na leru 0-5g/s. U voznji max 30g/s. I to na 4-5k obrtaja. Ali kad je izbacilo gresku 70 skoro. To je puno i za kamion. Uglavnom nov VDO marke orginal 400KM. . Sve ostalo ne radi kako treba....
Auto je bmw z4 sa m54 motorom.
Provjeri onda otpor. Jesi li siguran da nemas vakuum, kako si provjerio, dimom? I ispitaj o2 senzore
User avatar
B6Redhell
Posts: 7819
Joined: 25/12/2010 04:56

#36439 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by B6Redhell »

Vakum sam dimom provjerio. “Naduvao” ga dobro. Sa malim pritiskom da ne ostetim membranu za kontrolu pritiska PCV ventil.
Nigdje ne izlazi.
O2 senzori znaju biti problem. Ali izgleda ovi dobri. Voltaza uredna. Ova očitavanja gore na slici. O2 senzori poslije katalizatora (LTFT) mozda malo jaki. Ali sve do 20% je ok.
Auto potpuno normalno radi.
Hvala druze starx. Malo cu se zafrkavati preko vikenda da vidim sta je.. a sve upucuje na maf koji i nije bas jeftin.. :thumbup:
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36440 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

B6Redhell wrote: 19/08/2021 21:21 Vakum sam dimom provjerio. “Naduvao” ga dobro. Sa malim pritiskom da ne ostetim membranu za kontrolu pritiska PCV ventil.
Nigdje ne izlazi.
O2 senzori znaju biti problem. Ali izgleda ovi dobri. Voltaza uredna. Ova očitavanja gore na slici. O2 senzori poslije katalizatora (LTFT) mozda malo jaki. Ali sve do 20% je ok.
Auto potpuno normalno radi.
Hvala druze starx. Malo cu se zafrkavati preko vikenda da vidim sta je.. a sve upucuje na maf koji i nije bas jeftin.. :thumbup:
To ti je to, ako ne pusta nigdje onda je dobar. Bune me dvije greske, sto po svemu govori na moguci problem i sa o2 senzorom. Nadam se da nece biti potrebe skidati ih, znaju zapec dobro.. Ma jebi ga, potrosni materijal, a osjetljiv je samo tako.. Zamjenski dijelovi nisu neka sreca, radije trazi oem s otpada.. A prije nego ista zamijenis, ispitaj maf. Javi, budes mijenjao maf, jesu li se ugasile obje greske ili samo jedna.
User avatar
B6Redhell
Posts: 7819
Joined: 25/12/2010 04:56

#36441 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by B6Redhell »

STARx wrote: 19/08/2021 21:36
B6Redhell wrote: 19/08/2021 21:21 Vakum sam dimom provjerio. “Naduvao” ga dobro. Sa malim pritiskom da ne ostetim membranu za kontrolu pritiska PCV ventil.
Nigdje ne izlazi.
O2 senzori znaju biti problem. Ali izgleda ovi dobri. Voltaza uredna. Ova očitavanja gore na slici. O2 senzori poslije katalizatora (LTFT) mozda malo jaki. Ali sve do 20% je ok.
Auto potpuno normalno radi.
Hvala druze starx. Malo cu se zafrkavati preko vikenda da vidim sta je.. a sve upucuje na maf koji i nije bas jeftin.. :thumbup:
To ti je to, ako ne pusta nigdje onda je dobar. Bune me dvije greske, sto po svemu govori na moguci problem i sa o2 senzorom. Nadam se da nece biti potrebe skidati ih, znaju zapec dobro.. Ma jebi ga, potrosni materijal, a osjetljiv je samo tako.. Zamjenski dijelovi nisu neka sreca, radije trazi oem s otpada.. A prije nego ista zamijenis, ispitaj maf. Javi, budes mijenjao maf, jesu li se ugasile obje greske ili samo jedna.
Sta je god. Povezano je. Jer jedna komora je p0171 druga p0174 kod sestaka i osmaka. Tri cilindra idu na jedan katalizator tri na drugi. U mom slucaju.

Znaci problem je usisni dio. Ili previse zraka prolazi. Ili maf senzor salje pogresni signal ECU i ovaj izbaci gresku. Obicno ako je problem jedan od O2 senzora ili katalizator. Zavisi koja strana ta greska se aktivira samo..
vidjet cemo starx. 😉 :thumbup:
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36442 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

B6Redhell wrote: 19/08/2021 21:53
STARx wrote: 19/08/2021 21:36

To ti je to, ako ne pusta nigdje onda je dobar. Bune me dvije greske, sto po svemu govori na moguci problem i sa o2 senzorom. Nadam se da nece biti potrebe skidati ih, znaju zapec dobro.. Ma jebi ga, potrosni materijal, a osjetljiv je samo tako.. Zamjenski dijelovi nisu neka sreca, radije trazi oem s otpada.. A prije nego ista zamijenis, ispitaj maf. Javi, budes mijenjao maf, jesu li se ugasile obje greske ili samo jedna.
Sta je god. Povezano je. Jer jedna komora je p0171 druga p0174 kod sestaka i osmaka. Tri cilindra idu na jedan katalizator tri na drugi. U mom slucaju.

Znaci problem je usisni dio. Ili previse zraka prolazi. Ili maf senzor salje pogresni signal ECU i ovaj izbaci gresku. Obicno ako je problem jedan od O2 senzora ili katalizator. Zavisi koja strana ta greska se aktivira samo..
vidjet cemo starx. 😉 :thumbup:
Javi kad sredis maf stanje
caseytron
Posts: 2413
Joined: 01/06/2016 16:42

#36443 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by caseytron »

Gdje se uzimaju dijelovi specificno za Hondu? Ima li neka kvalitetnija radnja osim Japan Auta gdje drze Japanparts
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6510
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#36444 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Daryl Dixon »

. :bih:
Last edited by Daryl Dixon on 24/04/2022 21:25, edited 1 time in total.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36445 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

caseytron wrote: 19/08/2021 22:29 Gdje se uzimaju dijelovi specificno za Hondu? Ima li neka kvalitetnija radnja osim Japan Auta gdje drze Japanparts
Probaj simimpex, moze upit na 0 65 429 063
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36446 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

Daryl Dixon wrote: 21/08/2021 12:09 Pozz, preporuka za čišćenje EGR-a na Opelu da radi subotom i nedjeljom u Sarajevu. Hvala,
Bilo koji mehanicar, a da nije bas bolikurac. Nazovi unitrade
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#36447 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

caseytron wrote: 19/08/2021 22:29 Gdje se uzimaju dijelovi specificno za Hondu? Ima li neka kvalitetnija radnja osim Japan Auta gdje drze Japanparts
Japanparts je kinez 🤣

Ima svugdje skoro sve, sandor, ashondas i sve iole pismeno, jedino skoljic nema, samo sa evropskim autima radi 🤮
User avatar
Optimist
Posts: 15529
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#36448 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Peugeo 308, 1.6 HDI, 88kw automatik, 2015 god.
Koji je mjenjac u pitanju, zna li neko?
User avatar
konektovan
Posts: 51453
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#36449 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Optimist wrote: 22/08/2021 15:21 Peugeo 308, 1.6 HDI, 88kw automatik, 2015 god.
Koji je mjenjac u pitanju, zna li neko?
To bi mogao biti novi EAT 6 iz aisina...
User avatar
Optimist
Posts: 15529
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#36450 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

konektovan wrote: 22/08/2021 15:28
Optimist wrote: 22/08/2021 15:21 Peugeo 308, 1.6 HDI, 88kw automatik, 2015 god.
Koji je mjenjac u pitanju, zna li neko?
To bi mogao biti novi EAT 6 iz aisina...
I ja tako razmisljam ali nisam siguran, jer su u C4 robotizirani.
Post Reply