Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
konektovan
Posts: 51433
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#36251 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

drug_profi wrote: 09/08/2021 01:20 Da komsija hoce da potrosi pare pa da rjesi problem i rjesio bi ga. Cackanje po parkingu sluzi samo da se auto pokrene do servisa.
Komšija se uredno naplaćao majstorima,...auto je bilo i na šlepi do servisa, ali sve kratka vijeka, kao i čačkanje po parkingu.
User avatar
drug_profi
Posts: 65419
Joined: 16/07/2012 16:00

#36252 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

konektovan wrote: 09/08/2021 01:23
drug_profi wrote: 09/08/2021 01:20 Da komsija hoce da potrosi pare pa da rjesi problem i rjesio bi ga. Cackanje po parkingu sluzi samo da se auto pokrene do servisa.
Komšija se uredno naplaćao majstorima,...auto je bilo i na šlepi do servisa, ali sve kratka vijeka, kao i čačkanje po parkingu.
E onda je naletio na groba il na lose majstore, ne znam sta da ti kazem. 1,4 ili 1,6 opel benzin motori ne bi trebali imati nerjesiv problem.
User avatar
konektovan
Posts: 51433
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#36253 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

drug_profi wrote: 09/08/2021 01:37
konektovan wrote: 09/08/2021 01:23

Komšija se uredno naplaćao majstorima,...auto je bilo i na šlepi do servisa, ali sve kratka vijeka, kao i čačkanje po parkingu.
E onda je naletio na groba il na lose majstore, ne znam sta da ti kazem. 1,4 ili 1,6 opel benzin motori ne bi trebali imati nerjesiv problem.
1.4 izgleda da je nerješiv..
User avatar
drug_profi
Posts: 65419
Joined: 16/07/2012 16:00

#36254 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

konektovan wrote: 09/08/2021 01:41
drug_profi wrote: 09/08/2021 01:37

E onda je naletio na groba il na lose majstore, ne znam sta da ti kazem. 1,4 ili 1,6 opel benzin motori ne bi trebali imati nerjesiv problem.
1.4 izgleda da je nerješiv..
Ma ne. Ja u tri verzije vozio taj motor. Stari motor, vremenom usavrsavan. Na kraju dodan i turbo punjac.
Ne znam sta na njemu moze biti nerjesiv problem.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36255 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

Opel je tesko smece..
User avatar
konektovan
Posts: 51433
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#36256 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

drug_profi wrote: 09/08/2021 01:44
konektovan wrote: 09/08/2021 01:41

1.4 izgleda da je nerješiv..
Ma ne. Ja u tri verzije vozio taj motor. Stari motor, vremenom usavrsavan. Na kraju dodan i turbo punjac.
Ne znam sta na njemu moze biti nerjesiv problem.
Očito je problem sa dijagnostičke strane,..ali to ne mjenja činjenicu, da čovjek ima problem vec duze vrijeme.
User avatar
drug_profi
Posts: 65419
Joined: 16/07/2012 16:00

#36257 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

STARx wrote: 09/08/2021 02:05 Opel je tesko smece..
Naravno.
Zato sam ja rahat.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#36258 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

Ko hoce pouzdan benzinac okrenuce se japanu...ah dijelovi tesko ovo ono..... Nista onda parking servis

Mazda 1.8 benzin ima gradsku potrosnju 7-8L benzina
Honda 1.8 ima oko 9L gradsku potrosnju....


al eto lakse bosnji metar u dupe nego cenat u glavu
User avatar
liaar
Posts: 3945
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#36259 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by liaar »

oruzana_pobuna wrote: 08/08/2021 12:12
_someone wrote: 08/08/2021 12:10 Sigurno si omiljen u drustvu sa takvim razmisljanjem. Hvala na pomoci, javicu ovdje sta je ako neko bude imao isti belaj da zna sta ocekivati
ja sam kurcina i nemam drustva.....
što mi ova priča zvuči poznato, kao ovaj jedan što je govorio da je portir na otpadu :D
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#36260 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

liaar wrote: 09/08/2021 09:31
oruzana_pobuna wrote: 08/08/2021 12:12

ja sam kurcina i nemam drustva.....
što mi ova priča zvuči poznato, kao ovaj jedan što je govorio da je portir na otpadu :D
Nije puno izdrzao bez foruma :D
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#36261 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

Karina sa karinama stas :thumbup:

Uzivajmo

Image
User avatar
liaar
Posts: 3945
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#36262 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by liaar »

oruzana_pobuna wrote: 09/08/2021 11:59 Karina sa karinama stas :thumbup:

Uzivajmo

Image
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#36263 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

Karinasi
Qwerty1234
Posts: 1277
Joined: 27/05/2021 09:57

#36264 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

Sve sto moze otici na benzincu moze i na dizelu (osim bobine, svjece, kablova) dok se neki dizelski problemi ne mogu ni teoretski desiti na atmosfercu sa MPI ubrizgavanjem (no turbo, no dizna problems, no dpf, no plutajuci) :D
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36265 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

Jebi ga. Sta ustedis na dizelu na gorivu placas na odrzavanju. S tim da danansji benzin motori ne zaostaju puno za dizelom u vidu potrosnje. Ja dizela, da mogu birat, ne bih kupovo. Pogotovo ako je voznja gradska, krace relacije, manja predjena kilometraza..
el_bake007
Posts: 1092
Joined: 16/03/2017 15:26

#36266 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by el_bake007 »

Danas je bilo uzasno vruce i nakon voznje od nekih kilometar-dva uzbrdo je temperatura motora pocela da se penje, dosla do ovog nivoa Image ,klima je bila upaljena pa je bilo i vece opterecenje. Nisam strucan ali mislim da nebi mi smjela ovoliko prosetati iznad 90,jednom mi se je ovo desilo i ranije , cuje se ventilator kako se upali i vrti i onda pocne obarati ali isto kao da termostat kasno otvori :-) U normalnoj voznji po ravnom se ovo ne desava,ostaje manje vise zakovana na 85-90. G12+ je u autu, star godinu ipo, ne fali ga nimalo.
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#36267 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Dobro je to, jedva malo preko 90.
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#36268 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Je li toliko tesko citati pokazivac temperature?
el_bake007
Posts: 1092
Joined: 16/03/2017 15:26

#36269 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by el_bake007 »

kabal1337 wrote: 09/08/2021 21:38 Je li toliko tesko citati pokazivac temperature?
Pa mislim da nebi trebala ovoliko prosetati iznad 90 ni pod opterecenjem voznje uzbrdo ,ne znam je li normalno. Nije bas da pise tacno koja je temperatura vec po nekoj procjeni polozaja kazaljke 93-95C
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#36270 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

el_bake007 wrote: 09/08/2021 21:16 Danas je bilo uzasno vruce i nakon voznje od nekih kilometar-dva uzbrdo je temperatura motora pocela da se penje, dosla do ovog nivoa Image ,klima je bila upaljena pa je bilo i vece opterecenje. Nisam strucan ali mislim da nebi mi smjela ovoliko prosetati iznad 90,jednom mi se je ovo desilo i ranije , cuje se ventilator kako se upali i vrti i onda pocne obarati ali isto kao da termostat kasno otvori :-) U normalnoj voznji po ravnom se ovo ne desava,ostaje manje vise zakovana na 85-90. G12+ je u autu, star godinu ipo, ne fali ga nimalo.
vjerovatno je temperatura motora skocila naglo toliko da termoprekidac jos nije stigao u polozaj za aktivaciju :thumbup:
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#36271 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Pa ljudi su ti crvenom oznacili sta je moguci rizik za motor. Ovo mozes pronaci i u korisnickom uputstvu. ( ~110-120°C je rizik)

Logicno da ne moze drzati 90° stalno pod naporom, nije izradjen hladnjak, ventilator da vozika uzbrdo, stani kreni ~ 35-40°C.
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#36272 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Kod HDI seta od 70 do 130, znao sam usred ljeta paliti grijanje na maks. da se malo hladne. Zimi se spustas nizbrdo, u brzini, bez gasa ona padne na 70.
Reklamiras u servisu, kazu sve ispravno. :-)
2.0 HDI, 66 kW, Peugeot 306 i 307.
Qwerty1234
Posts: 1277
Joined: 27/05/2021 09:57

#36273 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

NediM17 wrote: 09/08/2021 21:54 Kod HDI seta od 70 do 130, znao sam usred ljeta paliti grijanje na maks. da se malo hladne. Zimi se spustas nizbrdo, u brzini, bez gasa ona padne na 70.
Reklamiras u servisu, kazu sve ispravno. :-)
2.0 HDI, 66 kW, Peugeot 306 i 307.
Al kod azijske nakaze stoji kako stoji ha? :D
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#36274 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Zakucano., ne samo kod jedne, vise njihA. :thumbup:
ucenik1234
Posts: 1191
Joined: 06/11/2012 22:10

#36275 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ucenik1234 »

NediM17 wrote: 09/08/2021 21:54 Kod HDI seta od 70 do 130, znao sam usred ljeta paliti grijanje na maks. da se malo hladne. Zimi se spustas nizbrdo, u brzini, bez gasa ona padne na 70.
Reklamiras u servisu, kazu sve ispravno. :-)
2.0 HDI, 66 kW, Peugeot 306 i 307.
Normalna stvar na peugeotu, jer realno stanje ocitava a ne drzi zakucanu kazaljku kao VW (gdje minimalna odstupanja ne prikazuje)
Meni na pugu isto seta 70-90, ali jos nije preslo 90 nikad, a kad otvori termostat padne na 80 ili kad se 2. brzina ukljuci bude 85.
Post Reply