Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52753
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3626 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Chmoljo »

madner wrote:Pif, vi da znate kakve trebe su clanice SDP-a ne bi mogli zaspat cijelu noc :D
nemaju oni pojma, moj Zlatko :oops: :mrgreen: niko ne konta što su SDP-ovci najmanje frustrirani :mrgreen: đe'š bit' frustriran pored onakve ljepote :mrgreen: :oops:

no da je to samo u Kantonu Sarajevo, centru univerzuma... da vidiš omlaTinki iz Titovog rodnog kraja... ajmeeeee :oops:
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#3627 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by JBT »

Ženski Dr.Med wrote:
JBT wrote:
Ženski Dr.Med wrote:I zato selimo sve svi u manji entitet .... :D

Zamislite situaciju da se svi presele u RS. Kako bi Dodik reagovao? :-)
ma sta bi reko vasic.. ;)

..... ili onaj Slavuj. :)
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#3628 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Bosnolog »

JBT wrote:Bas me interesuje kako ce HDZ objasniti privrednicima u ta tri kantona to sto im je stao export-import i da su stecene monopole na uvoz robe i predstavnistva (koja su si priskrbili u vrijeme viznog rezima za Bosnjake) poceli preuzimati Bosnjaci koji su poceli slobodno putovati po svijetu i sklapati ugovore.
Bice to zanimljivo pratiti.
:thumbup: Sve ce biti drugacije nakon ukidanja viza,nema vise zapadnohercegovacke eksluzive i estornomskih profita koje su do sada pravili prodajuci uvozne proizvode u svojim prodajnim predstavnistvima (lancima) sirom BiH,..... ;-)
Last edited by Bosnolog on 17/03/2011 00:48, edited 2 times in total.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#3629 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mO k3 »

ili majkicka?? :shock:

Bogte koja parada debila .... :-)
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10559
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#3630 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by prljavi Hare »

DubrovnikII wrote:
MuaDib wrote:
test01 wrote:@muadibe sta ce bit dalje,tvoje prognoze?
Šta će biti. Najmanje još 8 godina bačeno u smeće, politička kriza, nemiri u Hercegovini, nemogućnost provođenja odluka, državna vlast u tehničkom mandatu još godinu dana. Uglavnom nikakav napredak, već duboko tonjenje u krizu, do totalnog ekonomskog sloma BiH.
Neće biti tako. Bit će Zapadna Njemačka u dijelu federacije i tu će se jesti zlatnim Zlajinim kašikama a u drugom dijelu federacije će biti mrak jer će im isključiti struju zbog neplaćanja.Za to vrijeme pola Države ( rep.Srp.) će već biti daleko izvan Države.Jedini problem može biti to što ovi koji imaju zlatne zlajine kašike neće imati što jesti kašikama.
Najgori problem u svemu je snaga koju posjeduje Dodik a o Ivi Miri Jovicu ne treba ni govoriti!BETON!!
"ARMIRATI"!!!
Image
Slika sa zadnjeg sastanka ADZ-a.Ivo MJ u sredini.


Image
Takozvani Zlajin escajg!!!

Ja od svega mislim da ce se u jednom dijelu federacije prestati placati RTV pretplata!!!! :lol: :lol: :lol:
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#3631 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by madner »

Chmoljo wrote:
madner wrote:Pif, vi da znate kakve trebe su clanice SDP-a ne bi mogli zaspat cijelu noc :D
nemaju oni pojma, moj Zlatko :oops: :mrgreen: niko ne konta što su SDP-ovci najmanje frustrirani :mrgreen: đe'š bit' frustriran pored onakve ljepote :mrgreen: :oops:

no da je to samo u Kantonu Sarajevo, centru univerzuma... da vidiš omlaTinki iz Titovog rodnog kraja... ajmeeeee :oops:
Priznajem da sam se pravio da cu glasat za SDA kako bi me izvele na pravi put :D
User avatar
Komrad
Posts: 3884
Joined: 05/09/2010 21:03
Location: Republika Bosna

#3632 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Komrad »

Ženski Dr.Med wrote:ili majkicka?? :shock:

Bogte koja parada debila .... :-)

A Kalabic :)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52753
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3633 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Chmoljo »

madner wrote:
Chmoljo wrote:
madner wrote:Pif, vi da znate kakve trebe su clanice SDP-a ne bi mogli zaspat cijelu noc :D
nemaju oni pojma, moj Zlatko :oops: :mrgreen: niko ne konta što su SDP-ovci najmanje frustrirani :mrgreen: đe'š bit' frustriran pored onakve ljepote :mrgreen: :oops:

no da je to samo u Kantonu Sarajevo, centru univerzuma... da vidiš omlaTinki iz Titovog rodnog kraja... ajmeeeee :oops:
Priznajem da sam se pravio da cu glasat za SDA kako bi me izvele na pravi put :D
:lol:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#3634 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mO k3 »

Komrad wrote:
Ženski Dr.Med wrote:ili majkicka?? :shock:

Bogte koja parada debila .... :-)

A Kalabic :)
Sta bi na ovo sve reko????

Trifunovic,galijasevic ,vlajki???
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#3635 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by mO k3 »

ISkreno ovo je never end lista :)
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15270
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#3636 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Prpa.ba »

MuaDib wrote:HDZ ne krši Ustav, jer po ustavu Federacija BiH je federacija kantona, i ako u jednoj federaciji se negira politička volja federalne jedinice, ona ima legitimno pravo da ne imenuje svoje predstavnike u organe federacije. Uzmite Ustav FBiH i pročitajte, a ne svi se drže ustava u onih 30 dana, a niko se ne drži ustava gdje su zagarantovana prava konstitutivnih naroda i kantona.
Formulacija "federacija (savez) kantona" se nigdje ne spominje u Ustavu FBiH. I. Clan 2. Ustav FBiH: "Federacija BiH sastoji se od federalnih jedinica- kantona". Iako ima slicno znacenje, "savez kantona" predmnijeva da su kantoni preteca Federacije i da su nesto "unijeli" u Federaciju, a to je tvoja zlonamjerna konstrukcija bez ikakvog utemeljenja u Ustavu. Prvo je nastala FBiH, pa su podijeljene ovlasti Kantonima. Stavise, kada je kreiran Ustav FBiH, Kantoni jos nisu bili jasno ni odredjeni. Znao im se samo broj. :wink:

Dalje, zastitu prava konstitutivnih naroda poistovjecujes sa zastitom prava kantona.
"Vitalni nacionalni interes", Amandman XXXVII, ".. i druga pitanja koja bi se tretirala kao pitanja od vitalnog nacionalnog interesa ukoliko tako smatra 2/3 jednog od kluba delegata konstitutivnih naroda u Domu naroda".

Dakle, kantoni sami po sebi nemaju apsolutno nikakvo pravo procjenjivati sta je to vitalni nacionalni interes, tj. prava konstitutivnog naroda na nivou cijele Federacije BiH. Delegati iz kantona imaju, i iskljucivo u sklopu aktivnosti Doma naroda FBiH. Nema delegata- nema povrede (vitalnog) nacionalnog interesa. Imas uopceno pogresnu predodzbu o tome sta je Federacija BiH. Radi se o samo jako decentralizovanom entitetu, gdje nize jedinice vlasti- kantoni- imaju dosta siroke ovlasti i autonomiju pri odlucivanju. Nista vise, nista manje. Ekvivalent tvojoj usporedbi bio bi da opcine imaju pravo bojkotovati kantonalne vlasti jer im se ne svidja sto se ulaze u jedne, a ne i u druge dijelove Kantona. Istini za volju, jednom dodijeljena od strane FBiH, prava kantona su takva kakva jesu. Nacionalna struktura u izvrsnoj vlasti FBiH odredjena je Ustavom, a ne voljom Kantona. Ko ce tu vlast ciniti, izmedju ostalih, odlucuje i volja predstavnika kantona u sklopu (!) Doma naroda FBiH.

Prava kantona su odredjena kroz taksativno navodjenje njihovih nadleznosti. Federacija ima pravo preuzimati njihove nadleznosti iskljucivo uz dozvolu Kantona (Zdravstvo, KMUP-ovi, Obrazovanje), ali Kantoni nemaju nista sa iskljucivim nadleznostima Federacije. Odbijanje poslusnosti kod aktivnosti na polju: makroekonomske politike, globalne infrastrukture, oporezivanja, djelovanja FMUP-a, sudstva FBiH, kao i opstrukcija rada bilo koje institucije finansirane od strane Federacije a koja svoje aktivnosti temelji na Ustavom dodijeljenim nadleznostima, je antiustavno i podvrgava se sankcijama.

Izvinjavam se na poduzem komentaru, ali ovolika kolicina ublehe ne smije ostati bez odgovora. Inace, iznenadjuje me trenutni razvoj situacije, ali ne bih zelio prejudicirati stvari bez svjezijih informacija. Vise o tome neki drugi put.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52753
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3637 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Chmoljo »

Prpa.ba wrote:
Formulacija "federacija (savez) kantona" se nigdje ne spominje u Ustavu FBiH. I. Clan 2. Ustav FBiH: "Federacija BiH sastoji se od federalnih jedinica- kantona". Iako ima slicno znacenje, "savez kantona" predmnijeva da su kantoni preteca Federacije i da su nesto "unijeli" u Federaciju, a to je tvoja zlonamjerna konstrukcija bez ikakvog utemeljenja u Ustavu. Prvo je nastala FBiH, pa su podijeljene ovlasti Kantonima. Stavise, kada je kreiran Ustav FBiH, Kantoni jos nisu bili jasno ni odredjeni. Znao im se samo broj. :wink:

Dalje, zastitu prava konstitutivnih naroda poistovjecujes sa zastitom prava kantona.
"Vitalni nacionalni interes", Amandman XXXVII, ".. i druga pitanja koja bi se tretirala kao pitanja od vitalnog nacionalnog interesa ukoliko tako smatra 2/3 jednog od kluba delegata konstitutivnih naroda u Domu naroda".

Dakle, kantoni sami po sebi nemaju apsolutno nikakvo pravo procjenjivati sta je to vitalni nacionalni interes, tj. prava konstitutivnog naroda na nivou cijele Federacije BiH. Delegati iz kantona imaju, i iskljucivo u sklopu aktivnosti Doma naroda FBiH. Nema delegata- nema povrede (vitalnog) nacionalnog interesa. Imas uopceno pogresnu predodzbu o tome sta je Federacija BiH. Radi se o samo jako decentralizovanom entitetu, gdje nize jedinice vlasti- kantoni- imaju dosta siroke ovlasti i autonomiju pri odlucivanju. Nista vise, nista manje. Ekvivalent tvojoj usporedbi bio bi da opcine imaju pravo bojkotovati kantonalne vlasti jer im se ne svidja sto se ulaze u jedne, a ne i u druge dijelove Kantona. Istini za volju, jednom dodijeljena od strane FBiH, prava kantona su takva kakva jesu. Nacionalna struktura u izvrsnoj vlasti FBiH odredjena je Ustavom, a ne voljom Kantona. Ko ce tu vlast ciniti, izmedju ostalih, odlucuje i volja predstavnika kantona u sklopu (!) Doma naroda FBiH.

Prava kantona su odredjena kroz taksativno navodjenje njihovih nadleznosti. Federacija ima pravo preuzimati njihove nadleznosti iskljucivo uz dozvolu Kantona (Zdravstvo, KMUP-ovi, Obrazovanje), ali Kantoni nemaju nista sa iskljucivim nadleznostima Federacije. Odbijanje poslusnosti kod aktivnosti na polju: makroekonomske politike, globalne infrastrukture, oporezivanja, djelovanja FMUP-a, sudstva FBiH, kao i opstrukcija rada bilo koje institucije finansirane od strane Federacije a koja svoje aktivnosti temelji na Ustavom dodijeljenim nadleznostima, je antiustavno i podvrgava se sankcijama.

Izvinjavam se na poduzem komentaru, ali ovolika kolicina ublehe ne smije ostati bez odgovora. Inace, iznenadjuje me trenutni razvoj situacije, ali ne bih zelio prejudicirati stvari bez svjezijih informacija. Vise o tome neki drugi put.
pa granice Kantona nisu ni određene Ustavom, nego Zakonom... pametnom i išaret dosta :oops:
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#3638 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by JBT »

Samo da se slozim da Ivo Miro Jovic jeste BETON pa da se vratimo temi.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#3639 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by madner »

Da ne zaboravimo da BiH i pored labavih ovlastenja jeste unitarna drzava. Dakle sve nadleznosti koje su prenesene na nize se mogu vratiti, ali suverenitet ostaje drzavni.
zavrzlama
Posts: 10463
Joined: 15/01/2006 18:35

#3640 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zavrzlama »

najgore je kad politicki stav u vezi desavanja u BIH donosis misleci da su putevi u zapdnoj hercegovini blokirani ustaskim bojovnicima,BIH gradovi okruzeni cetnickim tenkovima i snajperima a probosanske snage na milosti istih,bez oruzja,hrane i medjunarodne podrske.....mnogi i danas sanjaju/zale ovakvu situaciju pa ih jebe otkud drskost probosanskim snagama da odbijaju ono sto neprijatelji BIH traze i zele.....naravno ovaj post je upucen salonskoj ekipi :D
Last edited by zavrzlama on 17/03/2011 01:11, edited 1 time in total.
User avatar
Komrad
Posts: 3884
Joined: 05/09/2010 21:03
Location: Republika Bosna

#3641 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Komrad »

Ma doslo je vrijeme i da se pocne pricati o ukidanju kantona
User avatar
Gandalf
Posts: 11175
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#3642 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Gandalf »

Samo se vi crveni zezajte - kad ovo pročita Ivo Jovo Miro pa kad vrisne, ma biće vam odma ŽIK svima, odma ŽIK, ko se dotakne Miro Jović Ive odma mu je ŽIK, ma nema tu nikakve priče.
A preCjednik će neŽIKovane ukinut jer je on jak k'o ma kakav beton, preCjednik je jak ko zid i to Berlinski nesalomljivi zid prosperiteta i progresa.
User avatar
plain vanilla
Posts: 70303
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#3643 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plain vanilla »

Gandalf wrote:Samo se vi crveni zezajte - kad ovo pročita Ivo Jovo Miro pa kad vrisne, ma biće vam odma ŽIK svima, odma ŽIK, ko se dotakne Miro Jović Ive odma mu je ŽIK, ma nema tu nikakve priče.
A preCjednik će neŽIKovane ukinut jer je on jak k'o ma kakav beton, preCjednik je jak ko zid i to Berlinski nesalomljivi zid prosperiteta i progresa.
dvoimeni nam je sad moderator :mrgreen:
valjda nas nece ukinuti kao preCjednistvo onomad :cry:
User avatar
prljavi Hare
Posts: 10559
Joined: 28/02/2011 09:14
Location: Šta se ono u Njujorku plavi,Donaldovi prameni na glavi

#3644 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by prljavi Hare »

Gandalf wrote:Samo se vi crveni zezajte - kad ovo pročita Ivo Jovo Miro pa kad vrisne, ma biće vam odma ŽIK svima, odma ŽIK, ko se dotakne Miro Jović Ive odma mu je ŽIK, ma nema tu nikakve priče.
A preCjednik će neŽIKovane ukinut jer je on jak k'o ma kakav beton, preCjednik je jak ko zid i to Berlinski nesalomljivi zid prosperiteta i progresa.

Nemojte molim vas vise o IMJ ili precjedniku!!!Sanjam ih,u znoju se budim,s krikom na ustima!!!
I u podsvjesti znam da protiv sile ne mozes!! :D
Image
A nemojte ni o Vlajkiju!!! :D
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#3645 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Bosnolog »

Evo suljo kao najpoznatiji beskonacni kompromisni pregovarac da je potrosio sve pojaseve za spasavanje HDZ-a i da ih nema namjeru nabavljati do daljnjeg,.:mrgreen:
Tihić: Dva HDZ-a nisu pristali ni na zadnju ponudu OHR-a

On je naglasio da HDZ BiH nije pokazao spremnost na bilo kakav kompromis, te da su jednostavno tražili sve hrvatske pozicije i neke druge pozicije koje pripadaju predstavnicima srpskog naroda.
17.03.2011. u 00:29
Formiranje vlasti

Predsjednik SDA Sulejman Tihić izjavio je večeras da predstavnici HDZ-a BiH i HDZ-a 1990 nisu pristali ni na zadnju ponudu OHR-a i međunarodne zajednice, te da su stranke potpisnice platforme prinuđene da sutra krenu u proces konstituisanja vlasti bez oba HDZ-a.

"Nakon pet mjeseci pregovora i pokušaja da HDZ BiH i HDZ 1990 uđu u vlast i imaju najviše funkcije u BiH i Federaciji BiH /FBiH/ - od predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH do predsjednika FBiH, oni nisu pristali", rekao je Tihić novinarima nakon sastanka u zgradi OHR-a o procesu formiranja vlasti u FBiH.

On je naglasio da HDZ BiH nije pokazao spremnost na bilo kakav kompromis, te da su jednostavno tražili sve hrvatske pozicije i neke druge pozicije koje pripadaju predstavnicima srpskog naroda.

"Sutra krećemo u konstituisanje Doma naroda FBiH, predlaganje predsjednika i potpredsjednika FBiH, te imenovanje vlade. Imena svih članova Vlade FBiH vjerovatno će biti poznata u toku sutrašnjeg dana", dodao je Tihić.

Ivanic je ovdje nesto prepozano i porucio izmedu redova Hrvatima u BiH,...... ;-)

User avatar
plain vanilla
Posts: 70303
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#3646 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plain vanilla »

zoom66 wrote:
samo da dopunim moje osobno, definitivno mishljenje o IMJ-u:

markantan, dzentlmen, prosvijecen, dobrodrzheci, uvijek srdachan i upitan, nadasve korektan i pazhljiv sugovornik, odmjeren u izjavama i nikad trijumfalistichki raspolozhen, ma chovjek za pozheljeti.

biljezhim ga sa osebujnim shtovanjem :)
Image
User avatar
Bosnolog
Posts: 8060
Joined: 07/09/2009 00:23
Location: Pod Suncem i Zvijezdama

#3647 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Bosnolog »

Dvoglava odluka (biti ili ne biti),.....

Image
Nass
Posts: 1795
Joined: 20/05/2010 16:17

#3648 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Nass »

Izgleda da ce ipak ici na opstruiranje svega i svacega, kako bi izazvali nove izbore. U tome je vjerovatno tajna veza izmedju SBiH i HDZ.
BOŽO LJUBIĆ PRIJETI: Ili pet ministarskih mjesta, ili vanredni izbori!
Srijeda | 16.03.2011.

Nakon propalih pregovora i večerašnje odluke da se u formiranje federalne vlasti ide bez dva HDZ-a, gostujući na TV1 u emisiji "Intervju" Sanjina Bećiragića, Božo Ljubić je upozorio bh. javnost da takva odluka mora imati posljedice, te da BiH očekuju vanredni izbori

Predsjednik HDZ-a 1990 nije krio razočaranost još jednim propalim razgovorima između HDZ-a BiH, HDZ-a 1990, SDA i SDP-a BiH, koji su završeni večeras bez sporazuma o formiranju vlasti u Federaciji BiH, odnosno odlukom da se već sutra započne sa uspostavom federalne vlade bez članova HDZ-a na ministarskim funkcijama.

- Takvo rješenje ne može proći bez posljedica. Mi smo kategorični u našem zahtjevu - ili pet ministarskih mjesta, ili vanredni izbori!, ultimativno je ponovio Ljubić beskompromisni stav dva HDZ-a po pitanju raspodjele ministarskih mjesta u vladi FBiH, čime je jasno stavio na znanje da ove dvije stranke neće pristati na ponudu da budu konstruktivna opozicija u novoj federalnoj vlasti.

(** No links ** PORTAL/aa)
User avatar
plain vanilla
Posts: 70303
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#3649 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plain vanilla »

Lijepo je sto TV1 jos uvijek navija za opstrukcije HDZ-a :oops:
User avatar
plain vanilla
Posts: 70303
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#3650 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plain vanilla »

zoom66 wrote:
plain vanilla wrote:Lijepo je sto TV1 jos uvijek navija za opstrukcije HDZ-a :oops:
hare spasitelj :D hajmo na vanredne :D u aprilu :D nema chekanja :D
A ja naivna sve cekam da 3 Senada progledaju i oglase se, medjutim..sipak
Ako se doskora samo nagadjalo ko koci, opstruira i trazi nemoguce, sad je bar sve jasno..ali oni ocito istu pricu pricaju..Zlaja najgori.. :zzzz:

Blago onome ko nema ni obraza ni savjesti
Locked