Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 93806
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#3626 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

Tuzla111 wrote:Ja ne znam na osnovu cega neki ljuid traze po Sarajevu po 2700 po kvadratu u starim zgradama, recimo u Hrasnom. Ko to toliko kupuje stanove po Sarajevu da su cijene tako visoke? Pa nove zdrage idu od 2500 do 3000 po kvadratu.
možda neki nepisani dogovor prodavača da vještački pumpaju cijene
User avatar
Haris.ba
Posts: 35289
Joined: 08/09/2005 20:08

#3627 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

Svake pola godine se javi neko ko kaže da su cijene nelogične u određenom dijelu grada. Ko što kažu Amerikanci, nisu cijene nekretnine velike - već kupac nema dovoljno para. :D

Psihologija je u igri. Čovjek samoopravdava svoju odluku drugačije kada vidi određenu cijenu i onda skine sa nje nekoliko hiljada. Naši kupci su na to navikli. Jer kad staviš tržišnu cijenu - konkretno za Hrasno za polovan stan je oko 2000 KM po kvadratu, kupac hoće da je smanji.

Ko što se Arap naljuti ako se ne cjenkaš za žvaku, tako i naša kultura podrazumjeva da skineš 500 KM sa cijene auta, a tako je i sa stanom.
I onda na kahvi pričaš jaranima kako si dobar trgovac.

A, radi se i o lokaciji. Lokacija u Sarajevu određuje sve. Nema puno novogradnje na određenim dijelovima grada gdje ljudi žele da žive.

Otiđite na sliku Menhetna u Njujorku. I vidjećete jednu liniju nebodera. A pored nekoliko stotina metara dalje, ide linija niskih zgradica. Fazon je metro. Tako i u Sarajevu - ovakav kljakav javni prevoz je primamljiv. Naročito tramvajski. Pa je zato uniprometova zgrada kod tramvajske stanice Otoka brzo rasprodata.

A ima i ono što sam ja nazvao "faktor žena". Kada ti žena kaže da želi živjeti u naselju Hrasno - nema tu puno priče. :D
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#3628 Re: Cijene stanova All about

Post by CaneBos »

Thorgerson wrote:
Tuzla111 wrote:Ja ne znam na osnovu cega neki ljuid traze po Sarajevu po 2700 po kvadratu u starim zgradama, recimo u Hrasnom. Ko to toliko kupuje stanove po Sarajevu da su cijene tako visoke? Pa nove zdrage idu od 2500 do 3000 po kvadratu.
Pa taj ko trazi tu cijenu ocito zivi u nekom paralelnom svijetu. Ja takav stan prvo ne bi gledao, drugo ne bi uopste dolazio u kontakt sa takvim vlasnikom.

Kakvih crnih 2700, pa u Ferhadiji za te pare mozes uzet... :-)


I nisu cijene tako visoke. Moze neko trazit i 7000 KM za kvadrat, ali ne znaci da ce dobiti cijenu. Realno za Hrasno cijena ne moze ici iznad 1900 za tip top stan. Sve preko toga ko plati je budala, jer za malo vise novca se moze uzeti novogradnja.

Konkretno znam da u Hrasnu u onim malim duplex zgradicama za stan u originalnom stanju, znaci potrebno je renoviranje apsolutno svega, traze oko 1600KM/m2.
emmir1
Posts: 4937
Joined: 07/06/2013 15:28

#3629 Re: Cijene stanova All about

Post by emmir1 »

CaneBos wrote:
Thorgerson wrote:
Tuzla111 wrote:Ja ne znam na osnovu cega neki ljuid traze po Sarajevu po 2700 po kvadratu u starim zgradama, recimo u Hrasnom. Ko to toliko kupuje stanove po Sarajevu da su cijene tako visoke? Pa nove zdrage idu od 2500 do 3000 po kvadratu.
Pa taj ko trazi tu cijenu ocito zivi u nekom paralelnom svijetu. Ja takav stan prvo ne bi gledao, drugo ne bi uopste dolazio u kontakt sa takvim vlasnikom.

Kakvih crnih 2700, pa u Ferhadiji za te pare mozes uzet... :-)


I nisu cijene tako visoke. Moze neko trazit i 7000 KM za kvadrat, ali ne znaci da ce dobiti cijenu. Realno za Hrasno cijena ne moze ici iznad 1900 za tip top stan. Sve preko toga ko plati je budala, jer za malo vise novca se moze uzeti novogradnja.

Konkretno znam da u Hrasnu u onim malim duplex zgradicama za stan u originalnom stanju, znaci potrebno je renoviranje apsolutno svega, traze oko 1600KM/m2.

1600 je povoljno
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3630 Re: Cijene stanova All about

Post by Alfons Kauders »

Black swan wrote:
Tuzla111 wrote:Ja ne znam na osnovu cega neki ljuid traze po Sarajevu po 2700 po kvadratu u starim zgradama, recimo u Hrasnom. Ko to toliko kupuje stanove po Sarajevu da su cijene tako visoke? Pa nove zdrage idu od 2500 do 3000 po kvadratu.
možda neki nepisani dogovor prodavača da vještački pumpaju cijene
Ma jok. Samo budale...

Nesto poput onih sto i dan danas prodaju (i kupuju) golfove 2 za par hiljada maraka...
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#3631 Re: Cijene stanova All about

Post by Heller »

Kolika je realna cijena za iznajmljivanje dvosobnog stana Grbavica, Hrasno, Malta, Cvila, Pofalici tako taj dio. Znaci spavaca+dnevna+kuhinja+wc i sunce ti jebem doso u stan samo sto gljive nisu pocele rast, sve se raspada na Malti 450 KM mjesec s tim da je soba i kuhinja zajedno+spavaca+wc :-? :lol:
emmir1
Posts: 4937
Joined: 07/06/2013 15:28

#3632 Re: Cijene stanova All about

Post by emmir1 »

Heller wrote:Kolika je realna cijena za iznajmljivanje dvosobnog stana Grbavica, Hrasno, Malta, Cvila, Pofalici tako taj dio. Znaci spavaca+dnevna+kuhinja+wc i sunce ti jebem doso u stan samo sto gljive nisu pocele rast, sve se raspada na Malti 450 KM mjesec s tim da je soba i kuhinja zajedno+spavaca+wc :-? :lol:


Odeš na Pik i pogledaš

za 450 bi trebalo da je solidno namješten i pristojan stan
User avatar
Truba
Posts: 93806
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#3633 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

CaneBos wrote: Konkretno znam da u Hrasnu u onim malim duplex zgradicama za stan u originalnom stanju, znaci potrebno je renoviranje apsolutno svega, traze oko 1600KM/m2.
ja živim u stanu 1984 izgrađen
nikad renoviran
bukvalno što dirneš otpada

tako da ta famozna novogradnja i nije tako skupa ako nećeš ništa obnavljat barem 10-15 godina
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#3634 Re: Cijene stanova All about

Post by Heller »

emmir1 wrote:
Heller wrote:Kolika je realna cijena za iznajmljivanje dvosobnog stana Grbavica, Hrasno, Malta, Cvila, Pofalici tako taj dio. Znaci spavaca+dnevna+kuhinja+wc i sunce ti jebem doso u stan samo sto gljive nisu pocele rast, sve se raspada na Malti 450 KM mjesec s tim da je soba i kuhinja zajedno+spavaca+wc :-? :lol:


Odeš na Pik i pogledaš

za 450 bi trebalo da je solidno namješten i pristojan stan
Ma gledam, ima ok stanova sa ok cijenama al to se izda za par sati, oglas star 4 sata stan izdat, a ima onih koji su tu 6-7 mjeseci.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3509
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#3635 Re: Cijene stanova All about

Post by Dupli_skalp »

CaneBos wrote:
Thorgerson wrote:
Tuzla111 wrote:Ja ne znam na osnovu cega neki ljuid traze po Sarajevu po 2700 po kvadratu u starim zgradama, recimo u Hrasnom. Ko to toliko kupuje stanove po Sarajevu da su cijene tako visoke? Pa nove zdrage idu od 2500 do 3000 po kvadratu.
Pa taj ko trazi tu cijenu ocito zivi u nekom paralelnom svijetu. Ja takav stan prvo ne bi gledao, drugo ne bi uopste dolazio u kontakt sa takvim vlasnikom.

Kakvih crnih 2700, pa u Ferhadiji za te pare mozes uzet... :-)


I nisu cijene tako visoke. Moze neko trazit i 7000 KM za kvadrat, ali ne znaci da ce dobiti cijenu. Realno za Hrasno cijena ne moze ici iznad 1900 za tip top stan. Sve preko toga ko plati je budala, jer za malo vise novca se moze uzeti novogradnja.

Konkretno znam da u Hrasnu u onim malim duplex zgradicama za stan u originalnom stanju, znaci potrebno je renoviranje apsolutno svega, traze oko 1600KM/m2.
to je maltene džabe.

u hrasnom nema dvosobnog stana ispod 100k. kao što gore neko reče, lokacija diktira sve, cijene nekretnina su regulativom određene po zonama, hrasno je u dobroj zoni i tu te niko ne pita kad je zgrada izgrađena.

ko hoće novogradnju za te pare, ok ima, ali idi na dobrinju, stup, miljacku... itd...
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3509
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#3636 Re: Cijene stanova All about

Post by Dupli_skalp »

Heller wrote:Kolika je realna cijena za iznajmljivanje dvosobnog stana Grbavica, Hrasno, Malta, Cvila, Pofalici tako taj dio. Znaci spavaca+dnevna+kuhinja+wc i sunce ti jebem doso u stan samo sto gljive nisu pocele rast, sve se raspada na Malti 450 KM mjesec s tim da je soba i kuhinja zajedno+spavaca+wc :-? :lol:
plafon 350KM. ali da je namještan, sa kablovskom i internetom.
User avatar
Thorgerson
Posts: 9900
Joined: 15/04/2015 11:26

#3637 Re: Cijene stanova All about

Post by Thorgerson »

eyesburn wrote: to je maltene džabe.

u hrasnom nema dvosobnog stana ispod 100k. kao što gore neko reče, lokacija diktira sve, cijene nekretnina su regulativom određene po zonama, hrasno je u dobroj zoni i tu te niko ne pita kad je zgrada izgrađena.

ko hoće novogradnju za te pare, ok ima, ali idi na dobrinju, stup, miljacku... itd...
Evo dvosoban stan, idealan. Plus mozes napraviti i ok trosoban stan, dakla odlican raspored 91.000 KM.

Ne moze bolja lokacija, Vils odmah pored...jedina ako se moze reci mana jeste spratnost...mada meni to predstavlja problem...ne bih samo zadnji sprat i prizemlje. Sve ostalo je meni ok.

http://prostor.ba/nekretnina/hrasno/sta ... rasno/7082
prof.
Posts: 575
Joined: 17/10/2009 22:37

#3638 Re: Cijene stanova All about

Post by prof. »

Thorgerson wrote:
eyesburn wrote: to je maltene džabe.

u hrasnom nema dvosobnog stana ispod 100k. kao što gore neko reče, lokacija diktira sve, cijene nekretnina su regulativom određene po zonama, hrasno je u dobroj zoni i tu te niko ne pita kad je zgrada izgrađena.

ko hoće novogradnju za te pare, ok ima, ali idi na dobrinju, stup, miljacku... itd...
Evo dvosoban stan, idealan. Plus mozes napraviti i ok trosoban stan, dakla odlican raspored 91.000 KM.

Ne moze bolja lokacija, Vils odmah pored...jedina ako se moze reci mana jeste spratnost...mada meni to predstavlja problem...ne bih samo zadnji sprat i prizemlje. Sve ostalo je meni ok.

http://prostor.ba/nekretnina/hrasno/sta ... rasno/7082
ovo idealno?! :-)
90k KM za stan gdje treba skinuti sve do zidova ali baš SVE! dodaj na to porez i činjenicu da je stan na 11. spratu što znači svakodnevno korištenje lifta iz 71. i sve to bez garaže. :-) :-) :run:
User avatar
Haris.ba
Posts: 35289
Joined: 08/09/2005 20:08

#3639 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

Bio sam u ovoj zgradi. Onako. Nije neka pljačka. Bolje su one niske zgrade u tom dijelu grada.

Ova konkretno zgrada i susjedna (gdje je slastičarna Palma) su meni srednja žalost. Bile su na prvoj liniji, bile su i dosta izrešetane.

Ako je istina da su vodovodne instalacije zamjenjene (a to nekima znači nova česma) tj. da su od glavnoga ventila u stanu sve cijevi i odvodi zamjenjeni, onda ovo i jeste otprilike cijena u tom rejonu. Jer, ide renoviranje kuhinje, ulazna vrata, vrata na sobama, kupatila (meni ono ne izgleda da je renovirano kupatilo 2000ih). I dođe se bez problema do cifre 10.000 KM. I eto te na 2000 po kvadratu. Iskreno, meni ova vanjska stolarija izgleda slabo. Možda griješim. Ali, ako treba i stolariju mijenjati - donji si.

Prošao sam renoviranje polovnog stana. Bruka prijatelja mi je renovirala stanove u Hrasnom. I računica je jednostavna. Kolegica je nedavno stavila na papir, da je blizu cifre da je mogla kupiti stan u novogradnji Moja Malta za cijenu koliko je uložila u polovan stan iste kvadrature ko u novogradnji u istom naselju. Jedina razlika je što je prvo kupila polovan stan, pa onda polahko renovirala. Ali, na kraju balade ima renoviran polovan stan.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#3640 Re: Cijene stanova All about

Post by Tuzla111 »

Thorgerson wrote:
Tuzla111 wrote:Ja ne znam na osnovu cega neki ljuid traze po Sarajevu po 2700 po kvadratu u starim zgradama, recimo u Hrasnom. Ko to toliko kupuje stanove po Sarajevu da su cijene tako visoke? Pa nove zdrage idu od 2500 do 3000 po kvadratu.
Pa taj ko trazi tu cijenu ocito zivi u nekom paralelnom svijetu. Ja takav stan prvo ne bi gledao, drugo ne bi uopste dolazio u kontakt sa takvim vlasnikom.

Kakvih crnih 2700, pa u Ferhadiji za te pare mozes uzet... :-)


I nisu cijene tako visoke. Moze neko trazit i 7000 KM za kvadrat, ali ne znaci da ce dobiti cijenu. Realno za Hrasno cijena ne moze ici iznad 1900 za tip top stan. Sve preko toga ko plati je budala, jer za malo vise novca se moze uzeti novogradnja.
ma znam da je preskupo i da necu nikad to platiti.

Koja bi bila najbolja lokacija da se izdaje stan. Najbolji odnos na ulozene pare-renta?
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3509
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#3641 Re: Cijene stanova All about

Post by Dupli_skalp »

prof. wrote:
Thorgerson wrote:
eyesburn wrote: to je maltene džabe.

u hrasnom nema dvosobnog stana ispod 100k. kao što gore neko reče, lokacija diktira sve, cijene nekretnina su regulativom određene po zonama, hrasno je u dobroj zoni i tu te niko ne pita kad je zgrada izgrađena.

ko hoće novogradnju za te pare, ok ima, ali idi na dobrinju, stup, miljacku... itd...
Evo dvosoban stan, idealan. Plus mozes napraviti i ok trosoban stan, dakla odlican raspored 91.000 KM.

Ne moze bolja lokacija, Vils odmah pored...jedina ako se moze reci mana jeste spratnost...mada meni to predstavlja problem...ne bih samo zadnji sprat i prizemlje. Sve ostalo je meni ok.

http://prostor.ba/nekretnina/hrasno/sta ... rasno/7082
ovo idealno?! :-)
90k KM za stan gdje treba skinuti sve do zidova ali baš SVE! dodaj na to porez i činjenicu da je stan na 11. spratu što znači svakodnevno korištenje lifta iz 71. i sve to bez garaže. :-) :-) :run:
spratnost je daleko od idealne, ali cijena je odlična obzirom na stanje stana i lokaciju. ti bi da ti neko renovira i da platiš 90k stan od 53m2 na toj lokaciji? :lol:

novu zgradu da ti neko umjesto te izgradi na istom mjestu, dupla bi ti cijena bila, pa ti sad vidi. a što naši ljudi ne kontaju da cijene nekretnina diktira LOKACIJA, odnosno ZONE gdje se iste nalaze, to je već drugi par opanaka.

moja malta je bila 2600km po m2 i to avansno! pa izračunaj koliko bi te to došlo na 53m2. za tu razliku pare dva stana možeš renovirati u hrasnom.
sabanss
Posts: 4768
Joined: 13/08/2006 11:20

#3642 Re: Cijene stanova All about

Post by sabanss »

eyesburn wrote: spratnost je daleko od idealne, ali cijena je odlična obzirom na stanje stana i lokaciju. ti bi da ti neko renovira i da platiš 90k stan od 53m2 na toj lokaciji? :lol:

novu zgradu da ti neko umjesto te izgradi na istom mjestu, dupla bi ti cijena bila, pa ti sad vidi. a što naši ljudi ne kontaju da cijene nekretnina diktira LOKACIJA, odnosno ZONE gdje se iste nalaze, to je već drugi par opanaka.

moja malta je bila 2600km po m2 i to avansno! pa izračunaj koliko bi te to došlo na 53m2. za tu razliku pare dva stana možeš renovirati u hrasnom.
Ovo je malo preko 1700 KM, ulozis jos 900 po kvadratu da bi stan doveo na nivo te novogradnje i skontas da zivis u zgradi staroj 35 godina i da si mogao uzeti novogradnju u startu.

To ti ljudi pokusavaju reci. Zivio sam u slicnoj zgradi na ovoj lokaciji, jedan od kvalitetnijih zajeba u zivotu.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3509
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#3643 Re: Cijene stanova All about

Post by Dupli_skalp »

sabanss wrote:
eyesburn wrote: spratnost je daleko od idealne, ali cijena je odlična obzirom na stanje stana i lokaciju. ti bi da ti neko renovira i da platiš 90k stan od 53m2 na toj lokaciji? :lol:

novu zgradu da ti neko umjesto te izgradi na istom mjestu, dupla bi ti cijena bila, pa ti sad vidi. a što naši ljudi ne kontaju da cijene nekretnina diktira LOKACIJA, odnosno ZONE gdje se iste nalaze, to je već drugi par opanaka.

moja malta je bila 2600km po m2 i to avansno! pa izračunaj koliko bi te to došlo na 53m2. za tu razliku pare dva stana možeš renovirati u hrasnom.
Ovo je malo preko 1700 KM, ulozis jos 900 po kvadratu da bi stan doveo na nivo te novogradnje i skontas da zivis u zgradi staroj 35 godina i da si mogao uzeti novogradnju u startu.

To ti ljudi pokusavaju reci. Zivio sam u slicnoj zgradi na ovoj lokaciji, jedan od kvalitetnijih zajeba u zivotu.
novogradnju u hrasnom?

ako misliš na novogradnju dobrinje 5, miljacke, nove otoke... ne hvala, biram radije hrasno nego takva džungla naselja.

i šta ima veze kad je zgrada izgrađena? kad su izgrađene zgrade u titovoj i po kojoj cijeni se danas prodaju? isto tako u beču, pragu, zagrebu, parizu...
User avatar
Haris.ba
Posts: 35289
Joined: 08/09/2005 20:08

#3644 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

eyesburn wrote:novogradnju u hrasnom?

ako misliš na novogradnju dobrinje 5, miljacke, nove otoke... ne hvala, biram radije hrasno nego takva džungla naselja.

i šta ima veze kad je zgrada izgrađena? kad su izgrađene zgrade u titovoj i po kojoj cijeni se danas prodaju? isto tako u beču, pragu, zagrebu, parizu...
Zgrade u Titovoj se prodaju zbog lokacije. I mnoge od njih su katastrofalno zapuštene. Pa bio ti tekst na klixu nedavno da je pao dio fasade sa jedne.

Bio sam i u Beču i u Parizu. I poređenja ti ne stoje. Imaš kontrole. Od ispunjavanja zemljotresnih standarda, do požarnih, i do estetskih.

Pa u zgradi u kojoj sam bio u Beču došlo rješenje da se mora fasada popraviti. Nema hočeš - nečeš, ili nemaš para. Drugo je što se tamo redovno plaća održavanje, pa se nešta para i skupi na računu pa je lakše.

I takva polovna zgrada iste godine kako austrougarska zgrada u Sarajevu sigurno nisu iste.

Kod nas je kultura održavanja zgrada na veoma niskom nivou.

Kod nas onaj na zadnjem spratu viče samo nek krov ne prokišnjava, šta me briga šta je sa temeljima. A onaj u prizemlju viče šta me briga šta je sa krovom, samo nek nema vlage u temeljima.
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#3645 Re: Cijene stanova All about

Post by CaneBos »

Mozemo se mi opravdavati lokacijama, klincima,palcima, ali cijene nasih polovnih stanova i njihovog stanja, spram naseg standarda su u oooogromnoj disproporciji i potpuno su nerealne.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3509
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#3646 Re: Cijene stanova All about

Post by Dupli_skalp »

CaneBos wrote:Mozemo se mi opravdavati lokacijama, klincima,palcima, ali cijene nasih polovnih stanova i njihovog stanja, spram naseg standarda su u oooogromnoj disproporciji i potpuno su nerealne.
tu se valjda svi slažemo. ali isto tako je skupo i nerealno dati preko 100k za novogradnju u pizdićima i džungla naseljima.

ja kad bih kupovao, prvo bih gledao lokaciju, pa onda na toj lokaciji šta se najbolje može pronaći.

to su stvari ličnog afiniteta i ukusa, možemo mi do sutra pametovati.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35289
Joined: 08/09/2005 20:08

#3647 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

CaneBos wrote:Mozemo se mi opravdavati lokacijama, klincima,palcima, ali cijene nasih polovnih stanova i njihovog stanja, spram naseg standarda su u oooogromnoj disproporciji i potpuno su nerealne.
Jesu u ogromnoj disproporciji, ali to ne znači da su nerealne.

To samo znači da malo zarađujemo. A cijene nekretnina određuje tržište na kraju krajeva. Neko kupuje te stanove po tim cijenama koje su velike za standard čovjeka sa prosječnim primanjima.

Da li to znači da će za jednu generaciju biti slučaj ko u Njemačkoj da pola ljudi dočeka penziju u podstanarstvu - ne znam.

Ali, i u komunizmu je postojala tržišna cijena stana. Bilo je ljudi koji nisu bili u domaćim firmama prijavljeni, pa dobili stan preko stanarskog prava.

To je cijena kvadrata bila u ogromnoj disproporciji standardu kupca sa prosječnim primanjima. Već su to kupovali uglavnom oni koji su dolazili sa parama iz inostranstva.
User avatar
xamp
Posts: 1630
Joined: 31/03/2010 18:43

#3648 Re: Cijene stanova All about

Post by xamp »

Haris.ba wrote:
eyesburn wrote:novogradnju u hrasnom?

ako misliš na novogradnju dobrinje 5, miljacke, nove otoke... ne hvala, biram radije hrasno nego takva džungla naselja.

i šta ima veze kad je zgrada izgrađena? kad su izgrađene zgrade u titovoj i po kojoj cijeni se danas prodaju? isto tako u beču, pragu, zagrebu, parizu...
Zgrade u Titovoj se prodaju zbog lokacije. I mnoge od njih su katastrofalno zapuštene. Pa bio ti tekst na klixu nedavno da je pao dio fasade sa jedne.

Bio sam i u Beču i u Parizu. I poređenja ti ne stoje. Imaš kontrole. Od ispunjavanja zemljotresnih standarda, do požarnih, i do estetskih.

Pa u zgradi u kojoj sam bio u Beču došlo rješenje da se mora fasada popraviti. Nema hočeš - nečeš, ili nemaš para. Drugo je što se tamo redovno plaća održavanje, pa se nešta para i skupi na računu pa je lakše.

I takva polovna zgrada iste godine kako austrougarska zgrada u Sarajevu sigurno nisu iste.

Kod nas je kultura održavanja zgrada na veoma niskom nivou.

Kod nas onaj na zadnjem spratu viče samo nek krov ne prokišnjava, šta me briga šta je sa temeljima. A onaj u prizemlju viče šta me briga šta je sa krovom, samo nek nema vlage u temeljima.
U tim gradovima se najcesce i ne isplati imati stan... Samo ti dodje racun 'uplati 7000eura za obnovu fasade u roku od 15dana', nema hoces neces...
sabanss
Posts: 4768
Joined: 13/08/2006 11:20

#3649 Re: Cijene stanova All about

Post by sabanss »

eyesburn wrote:
novogradnju u hrasnom?

ako misliš na novogradnju dobrinje 5, miljacke, nove otoke... ne hvala, biram radije hrasno nego takva džungla naselja.

i šta ima veze kad je zgrada izgrađena? kad su izgrađene zgrade u titovoj i po kojoj cijeni se danas prodaju? isto tako u beču, pragu, zagrebu, parizu...
Pa spomenuta je Moja Malta pa sam se nadovezao. Inace lokacije su udaljene 100 m zracne linije.

Ima veze kad je izgradjena, pogotovo za nebodere. Ti ces renovirati ali komsija nece. Pukne radijator sprat iznad, cijev, lift koji je neredovno servisiran, krov, kanalizacija u podrumu, pumpe za vodu (bitno za 11. sprat koji je pomenut)... Mogu nabrajati do sutra, vidio i prezivio.
sabanss
Posts: 4768
Joined: 13/08/2006 11:20

#3650 Re: Cijene stanova All about

Post by sabanss »

xamp wrote: U tim gradovima se najcesce i ne isplati imati stan... Samo ti dodje racun 'uplati 7000eura za obnovu fasade u roku od 15dana', nema hoces neces...
Upravo, kod nas samo cekamo da neko pogine kad se fasada obrusi. Dovoljno je vidjeti na koji nacin se "Upravitelji" bore protiv takvih stvari - A4 papir u plasticnoj foliji sa natpisom "Oprez - fasada se obrusava"
Post Reply