Sarajevski taksisti- dno dna

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
glossyB
Posts: 207
Joined: 17/03/2013 13:50
Location: Sarajevo

#3626 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by glossyB »

The Realist wrote:
glossyB wrote:Koliko bi bilo KM da se dodje taksijem od elektroprivrede do bbi, ne bi da idem tramvajem ili necim gdje je guzva, a za drugi prevoz nisam bas upoznata, tek sam se doselila u Sarajevo :)
Ako im ovo daš do znanja, kod finog broja taksista bi ta vožnja mogla biti i 10-20KM :D.
Ma kakvi nikad ne govori odakle si znam to inace samo mozes :run: Valjda ne bude vise od 5 km ;)
User avatar
anonimnaosoba
Posts: 2015
Joined: 05/01/2012 00:01
Location: JOSIP KVESIĆ 3 !!!
Contact:

#3627 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by anonimnaosoba »

Traži da ti vozač uključi taksimetar, pa plati po njemu, makar bilo i 50 KM, kabadahijske prognoze ne uzimaj u obzir, ako se češće budeš vozila tom relacijom, znaćeš otprilike koliko treba platiti, pa taksimetar i nije toliko bitan...
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#3628 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by respo »

od mene imas vkoznju gratis :D
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#3629 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Zatamnjena stakla »

respo wrote:od mene imas vkoznju gratis :D
:lol:
Bimmer_
Posts: 362
Joined: 15/01/2012 23:47

#3630 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Bimmer_ »

glossyB wrote:
VenomousV wrote:
glossyB wrote:Koliko bi bilo KM da se dodje taksijem od elektroprivrede do bbi, ne bi da idem tramvajem ili necim gdje je guzva, a za drugi prevoz nisam bas upoznata, tek sam se doselila u Sarajevo :)
4-5 KM
hvala puno :)
5KM ti kuca taksimetar od slasticarne Palma do taxi stajalista kod BBI 10-20kf odstupanje u zavisnosti od guzve. Tako da bi od Elektroprivrede trebalo 4,5-5KM jer se ne ide Vilsonovim ;)
Bimmer_
Posts: 362
Joined: 15/01/2012 23:47

#3631 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Bimmer_ »

anonimnaosoba wrote:Traži da ti vozač uključi taksimetar, pa plati po njemu, makar bilo i 50 KM, kabadahijske prognoze ne uzimaj u obzir, ako se češće budeš vozila tom relacijom, znaćeš otprilike koliko treba platiti, pa taksimetar i nije toliko bitan...
Nema sta to je ta cijena sto sam napisao, napravim bar 5-6 takvih voznji dnevno. Pripremi 5KM ako bude vise udri po prstima i reci da sam ti ja rekao :D

I ako si vec nova pazi kad zaustavljas da zaustavis legalni taxi sa TA tablama i istaknutim oznakama i ne bi trebalo biti problema.
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#3632 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by bull21 »

Bimmer_ wrote:
anonimnaosoba wrote:Traži da ti vozač uključi taksimetar, pa plati po njemu, makar bilo i 50 KM, kabadahijske prognoze ne uzimaj u obzir, ako se češće budeš vozila tom relacijom, znaćeš otprilike koliko treba platiti, pa taksimetar i nije toliko bitan...
Nema sta to je ta cijena sto sam napisao, napravim bar 5-6 takvih voznji dnevno. Pripremi 5KM ako bude vise udri po prstima i reci da sam ti ja rekao :D

I ako si vec nova pazi kad zaustavljas da zaustavis legalni taxi sa TA tablama i istaknutim oznakama i ne bi trebalo biti problema.
I ako si već nova, gledaj da ne zaustavljaš Sarajevo Taxi. Oni su ti najgori.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#3633 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by un1ted »

Evo, poslije dugo dobrog iskustva sa zutim taksijem, prestajem da ih koristim :)

Jutros onako smusen od temperature zovem taksi i kazem lokaciju, no dispecerka cuje pogresno, ponovim lokaciju i sada zapamti broj. Kaze za tri minute, reko meni treba u 8:45 (za 10 minuta, jbga do mene je to sto odmah ne rekoh), na to ona malo odmakela slusalicu i rece "jebo ga bog hoce za 10 minuta".

Eto, stoke na svkaom koraku :) Zahvalio sam se i rekao da ne salje taxi.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#3634 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by quarterback »

ja bih pohvalio taksiste, neki dan mi je jedan dao pravo prvenstva dok sam bio na biciklu...
:shock:

nemojte brate, jest lijepo, al nismo navikli od vas
User avatar
gnjev
Posts: 3358
Joined: 02/04/2013 11:56
Location: Sarajevo
Contact:

#3635 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by gnjev »

quarterback wrote:ja bih pohvalio taksiste, neki dan mi je jedan dao pravo prvenstva dok sam bio na biciklu...
:shock:

nemojte brate, jest lijepo, al nismo navikli od vas
Taksista Fudo, dobio sina taj dan

Sent from my ST21i using Tapatalk 4
User avatar
burekodsira
Posts: 3539
Joined: 09/07/2006 00:23

#3636 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by burekodsira »

koliko je trenutno regularna cijena od aJrodroma do aVtobuske usarajvu :D i kojeg prevoznika da zovem (br u pp plz)?
znam da je dosad bilo na tu temu ali trenutno ne mogu da nadjem a i mozda nije ap tu dejt :kiss:
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#3637 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by quarterback »

gnjev wrote:
quarterback wrote:ja bih pohvalio taksiste, neki dan mi je jedan dao pravo prvenstva dok sam bio na biciklu...
:shock:

nemojte brate, jest lijepo, al nismo navikli od vas
Taksista Fudo, dobio sina taj dan

Sent from my ST21i using Tapatalk 4
dobro si
User avatar
madesa
Posts: 5570
Joined: 26/07/2013 02:37

#3638 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by madesa »

pitanje sto ne voze po naseljima tipa vrbanjusa,budakovici,bistrik itd realno cijena mu je 4-5 km kaze on meni ne voim ti ja gore i tako mi se desava vec neko vrijeme nece po brdima i bog
User avatar
Adriatic
Posts: 3422
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#3639 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Adriatic »

Pitam se da li je nekim zakonom, pravilnikom i sl. regulisano ovo odbijanje vožnji?
Da li taksista stvarno može odbiti vožnju, i ako može, u kojim slučajevima i da li to zavisi od dužine relacije (nije valjda)?
azdralovic
Posts: 5113
Joined: 29/05/2010 21:46

#3640 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by azdralovic »

Adriatic wrote:Pitam se da li je nekim zakonom, pravilnikom i sl. regulisano ovo odbijanje vožnji?
Da li taksista stvarno može odbiti vožnju, i ako može, u kojim slučajevima i da li to zavisi od dužine relacije (nije valjda)?
pa s obzirom da je privatnik DA, ne mozes nikoga natjerati da radi realno :D
User avatar
Adriatic
Posts: 3422
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#3641 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Adriatic »

azdralovic wrote:
Adriatic wrote:Pitam se da li je nekim zakonom, pravilnikom i sl. regulisano ovo odbijanje vožnji?
Da li taksista stvarno može odbiti vožnju, i ako može, u kojim slučajevima i da li to zavisi od dužine relacije (nije valjda)?
pa s obzirom da je privatnik DA, ne mozes nikoga natjerati da radi realno :D
Ako neće da radi, neka pusti drugog koji hoće.
Naravno, dobiti licencu ravno je dobitku na lutriji.
A i nasljedna je.
Toliko o tržišnoj ekonomiji.
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#3642 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by drug_profi »

Pocetkom novembra bi trebao biti usvojen Zakon o taksi prevozu gdje ce se raspetljati mnoge stvari. Vjerujem da nece bas biti drago sadasnjim taksistima, osim onima kao npr. Bimmer koji ipak imaju pristojno auto, kucno vaspitanje, znanje jezika, ljubaznost i obrazovanje. Nadajmo se da će zakon biti poštovan.
Nacrt zakona o taksi prevozu u Kantonu Sarajevo ima 65 članova, a među 11 poglavlja su i poglavlja koja tretiraju uslove, organizaciju i način obavljanja taksi prevoza, broj i razmještaj taksi stajališta i način njihovog korištenja, broj vozila, način naplate taksi prevoza, prava i dužnosti taksi vozača, način registracije te izdavanja taksi oznaka.

Ovaj zakon će, kako je rekao Jusuf Bubica, ministar saobraćaja Kantona Sarajevo, ići na javnu raspravu.
Novim zakonskim rješenjima predložena je promjena kojom je umjesto izdavanja jedne taksi dozvole na do sada predviđenih 700 stanovnika ovaj kriterij promijenjen, te će sada na svakih 500 stanovnika Kantona biti predviđeno jedno taksi vozilo.

Kontrolu vozila pored inspekcije će moći obavljati policijski službenici, što je izuzetno bitno jer kantonalne inspekcije nemaju dovoljan broj ljudi.

Po uzoru na neke evropske gradove, predložena je forma slobodnih taksi stajališta koja će moći koristiti svi koji imaju plaćenu dozvolu za njih. Takođe se ukida nasljedni prenos licence sa taksi prevoznika na člana njegove porodice te će se svaka slobodna licenca dodijeljivati po zakonom predviđenim procedurama.

Oni taksisti koji poznaju jedan strani jezik imat će prednost u dobijanju licence u odnosu na one taksiste koji ne znaju strani jezik.
Bimmer_
Posts: 362
Joined: 15/01/2012 23:47

#3643 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Bimmer_ »

drugi profil wrote:Pocetkom novembra bi trebao biti usvojen Zakon o taksi prevozu gdje ce se raspetljati mnoge stvari. Vjerujem da nece bas biti drago sadasnjim taksistima, osim onima kao npr. Bimmer koji ipak imaju pristojno auto, kucno vaspitanje, znanje jezika, ljubaznost i obrazovanje. Nadajmo se da će zakon biti poštovan.
Nacrt zakona o taksi prevozu u Kantonu Sarajevo ima 65 članova, a među 11 poglavlja su i poglavlja koja tretiraju uslove, organizaciju i način obavljanja taksi prevoza, broj i razmještaj taksi stajališta i način njihovog korištenja, broj vozila, način naplate taksi prevoza, prava i dužnosti taksi vozača, način registracije te izdavanja taksi oznaka.

Ovaj zakon će, kako je rekao Jusuf Bubica, ministar saobraćaja Kantona Sarajevo, ići na javnu raspravu.
Novim zakonskim rješenjima predložena je promjena kojom je umjesto izdavanja jedne taksi dozvole na do sada predviđenih 700 stanovnika ovaj kriterij promijenjen, te će sada na svakih 500 stanovnika Kantona biti predviđeno jedno taksi vozilo.

Kontrolu vozila pored inspekcije će moći obavljati policijski službenici, što je izuzetno bitno jer kantonalne inspekcije nemaju dovoljan broj ljudi.

Po uzoru na neke evropske gradove, predložena je forma slobodnih taksi stajališta koja će moći koristiti svi koji imaju plaćenu dozvolu za njih. Takođe se ukida nasljedni prenos licence sa taksi prevoznika na člana njegove porodice te će se svaka slobodna licenca dodijeljivati po zakonom predviđenim procedurama.

Oni taksisti koji poznaju jedan strani jezik imat će prednost u dobijanju licence u odnosu na one taksiste koji ne znaju strani jezik.
Izgleda da nista od toga nema, ali vidjet cemo...Ovo je bila velika sansa da se ova oblast dovede u red, ali zbog necijih privatnih interesa najvjerovatnije ovo pada u vodu
Bimmer_
Posts: 362
Joined: 15/01/2012 23:47

#3644 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Bimmer_ »

Adriatic wrote:
azdralovic wrote:
Adriatic wrote:Pitam se da li je nekim zakonom, pravilnikom i sl. regulisano ovo odbijanje vožnji?
Da li taksista stvarno može odbiti vožnju, i ako može, u kojim slučajevima i da li to zavisi od dužine relacije (nije valjda)?
pa s obzirom da je privatnik DA, ne mozes nikoga natjerati da radi realno :D
Ako neće da radi, neka pusti drugog koji hoće.
Naravno, dobiti licencu ravno je dobitku na lutriji.
A i nasljedna je.
Toliko o tržišnoj ekonomiji.
U Sarajevo taxi-u postoji pravilnik o odbijanju voznji i za krsenje postoje sankcije. I ostali vjerovatno imaju isto
Licenca nije nasljedna
Nemoguce je dobiti jer kanton ne zeli da izdaje nove(prijasnji ministri pokupili lovu, izdali previse licenci i sad je problem)
Bimmer_
Posts: 362
Joined: 15/01/2012 23:47

#3645 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Bimmer_ »

azdralovic wrote:
Adriatic wrote:Pitam se da li je nekim zakonom, pravilnikom i sl. regulisano ovo odbijanje vožnji?
Da li taksista stvarno može odbiti vožnju, i ako može, u kojim slučajevima i da li to zavisi od dužine relacije (nije valjda)?
pa s obzirom da je privatnik DA, ne mozes nikoga natjerati da radi realno :D
Jeste privatnik ali je i clan udruzenja, udruzenje ima svoj statut i pravila koja se moraju postovati u protivnom imaju sankcije
User avatar
drndalo
Posts: 25040
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#3646 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by drndalo »

Mislis:"U protivnom bi trebali snositi sankcije, ali se to bas i ne primjenjuje..."???
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#3647 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Hemera »

mene zanima zasto pojedini taxisti sa TA tablama (legalni) imaju divlje standove?
zar nije nesto regulisano oko njihovih standova?
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#3648 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by daxon »

Bimmer_ wrote:Licenca nije nasljedna
Da, nasljedna je, jedan moj drug je tzv. licencu (ili kako se to već zove) nasljedio od svog oca koji se penzionisao. Uostalom, ako nije nasljedna, kako to da se predlaže zakon kojim se ukida mogućnost nasljeđivanja licence za najbliže članove porodice?

Inače, primjećujem, da su taksisti kao plemstvo, čija se titula prenosi sa oca na sina, također, ograničavanje broja taksi vozila ne postoji nigdje u svijetu.

Da bi se ilustrovalo i shvatilo koliko je ovaj zakon nakaradan i diskriminatorski, dovoljno je zamisliti slijedeću situaciju:
Danas svako može postati sve, svakome je omogućeno da uz odgovarajuću kvalifikaciju postane što god poželi, pekar, frizer, doktor, astronaut... međutim, postoji jedno zanimanje kojim se niko ne može baviti, osim postojećih "bogom danih" i njihovih bližih članova koji imaju pravo naslijedstva.

Zamislite dječaka kojemu je npr. san da nekad, kad poraste, bude taksista, da ima svoje vozilo, moderno i uredno, da u odjelu i kravati, uglađenih manira stoji na raspolaganju svojim mušterijama...
Zamislimo da završi i sve potrebne škole, između ostalog i saobraćajni fakultet, nauči da govori i dva strana jezika, nabavi novo vozilo... ali ne, ništa mu to ne pomaže, jer to je zanimanje rezervisano samo za grupu odabranih i njihove naslijednike. Primjećujete li apsurd?

Kako onda da se u toj branši pomjeri bilo što naprijed?
Dakle, ovaj i svaki drugi zakon će pasti na sudu, ukoliko se dobivanje licence i dozvole za rad, ne omogući svim zainteresobanim građanima pod jednakim, identičnim uslovima.
Šta hoću reći? dok god meni, ili bilo kome drugom, nije omogućeno da budem taksista (ukoliko to želim), pod istim uslovima po kojima je uvaženom kolegi bimeru, omogućeno da bude instruktor vožnje, kazandžija ili pekar..., dakle, dok se ne donese takav zakon, svaki drugi će biti diskriminatorski, privremen, neustavan, i naravno, pod pritiskom tužbi biti će ukinut.
689908
Posts: 289
Joined: 27/05/2011 18:31

#3649 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by 689908 »

cuj nije nasljedna
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#3650 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by mirzet87sa »

Bila je, ne znam jel jos uvijek... Navodno zele, ako vec nisu, da onemoguce naslijedje licence.
Post Reply