Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#36026 Re: Zeničani

Post by Casual's »

kamen spoticanja wrote:
Casual's wrote:Samo lagano prema M17
sta je na M17?
Image
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#36027 Re: Zeničani

Post by channel10 »

kamen spoticanja wrote:
Casual's wrote:Samo lagano prema M17
sta je na M17?
Dijele lovu dole :D

Mogli bi jos i fasovati...
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#36028 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

kontam granicni prelazi i to
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#36029 Re: Zeničani

Post by Casual's »

kamen spoticanja wrote:kontam granicni prelazi i to
Vala, i to je solucija. Bolje lome leđa za 3000 nego za 1000. :D
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#36030 Re: Zeničani

Post by Kralj Tvrtko I. »

https://www.zenicablog.com/dzindic-brez ... 16TA_c5-u4

Eto nas još 1600 spremnih za dijasporu...

Sutra je parada ponosa opet...
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#36031 Re: Zeničani

Post by Throttle »

Pa ima li kod nas ijedna firma koja je ostala iz Juge da nema milionske dugove i to je sasvim normalno godinama da se zaobilazi, dok ne kucne zadnji cas a onda strajkovi, zaduzenja, blokade racuna, blokade cesta
Ljudi uporno guraju poslovanje sa gubicima i ne nude nikakvo rjesenje. Eto Stranjani npr, da su zatvoreni te 2015te kad je trebalo, mogao se dio ljudi bar prebacit u druge jame, ne primat nove i slicno. Neki ce u penziju, neki odose vani i otvore se radna mjesta za ljude iz te jame Stranjani al ne 4 godine gurat tu jamu i povecavat dugovanja :-)
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#36032 Re: Zeničani

Post by kamen spoticanja »

koliko ljudi radi u Stranjanima?
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#36033 Re: Zeničani

Post by Kralj Tvrtko I. »

Radnicima i rukovodstvu Stranjana nije u cilju bilo nikad da se to desi. Oni mogu i sada preći u Raspotočje ili Staru jamu ali neće...
Stara jama ima još par godina posla (max. 5) j tu je kraj svakako...
Raspotočje sa ovakvim rukovodstvom jame, nema dobru budučnost jer su neiskusni u svom radu...Ne znaju raditi sa opremom koju imaju...
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#36034 Re: Zeničani

Post by Kralj Tvrtko I. »

kamen spoticanja wrote:koliko ljudi radi u Stranjanima?
Ma oko 300 ukupno ali zamisli...na smjeni je trenutno 20.
Ostalo ili bolovanje ili slićno.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#36035 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Pa kakvi to nehljebi rade u Stranjanima kad su non stop po bolovanjima i kad se zadovoljavaju sa platom na bolovanju?
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#36036 Re: Zeničani

Post by Kralj Tvrtko I. »

channel10 wrote:Pa kakvi to nehljebi rade u Stranjanima kad su non stop po bolovanjima i kad se zadovoljavaju sa platom na bolovanju?
Pa ako dobije 80% plate to je oko 800-900 KM. A kod kuce je, što znaći radi još nešto privatno i dodatno zaradi (naprimjer za 10 metara drva koja ukrade u šumi dobije isto toliko para)
Pa ti vidi isplati li se to.
Eh sad, da ima neko da to sankcioniše, da mu ode kući i ne zatekne ga da "boluje" i da mu automatski urući otkaz...nebi bilo takvih. Al jbg...
I nije samo u Stranjanima tako...na svim pogonima je ista stvar.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#36037 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Dobre plate kod rudara, a vise po bolovanjima. Zar nemaju kontrole doktora koje izdaju bolovanja? Kako sam cuo, doktori se sad kontrolisu zbog tih bolovanja. A i novi zakon je stroziji po te ljude koji su non stop po bolovanjima, pa bi tu i uprava mogla lako pritisnuti i dovesti ih u red. Ili radi ili noga.

Pravo da ti kazem, nije mi ni zao tih uhljupa jer unistavaju i Rudnik i EP. Kod tih na bolovanju sigurno ima ljudi koji i jesu za bolovanja, ali zbog tih drugih ce sve iskihati i ti sto su stvarno bolesi i ljudi koji rade i zele da rade. Pozatvarat ce ih (Rudnike), pa onda nece imati ni za kruha.
Last edited by channel10 on 09/09/2019 15:00, edited 1 time in total.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#36038 Re: Zeničani

Post by Throttle »

Isto je i u bolnici, pisao sam nedavno. Dobiju 80% plate i nemaju toplog obroka al leze kuci, i ispada da oni sto rade ustvari rade za 400-500KM (20% plate + topli obrok) :-)
Treba ih i zatvorit i podijelit otkaze kad se tako ponasaju
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#36039 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Doslo je dotle da ih treba prijavljivati inspekcijama. Kad uprava i ljudi nece da to rjesavaju, na kraju ce ih trebati prijavljivati radnici koji rade i zele da rade. Pa onda ganjati inspekciju da oni urade svoj posao. Ako ne urade, jbg, onda ne preostaje nista drugo nego izaci sa tim u novine, televiziju.

Tu bi moglo biti svakavih problema, ali nema drugog izlaza jer ovakvi unistise zemlju. Ja bi ih oznacio, tako da bi se neko dobro zapitao da li bi ih zaposlio kad su svako malo po bolovanjima.
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#36040 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

A sta je sa Moscanicom, je li se tamo ikada kopalo u komercijalne svrhe ili samo eksperimentalno?
Mada, nerealno je bilo kakvo dalje ulaganje u prljave izvore energije.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#36041 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Da li je nerealno kad je ovakva EP skrsila sigurno 300-400 miliona u Rudnike :)?
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#36042 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Po ovome sto citam, izgledno je zatvaranje Stranjana i Stare Jame, sto znaci da ostaje samo Raspotocje, a i to je pod znakom pitanja.
Zao mi je rudnika jer je to simbol Zenice, ali nije ni lose da se jedan zagadjivac zatvori. Ostane jos Mital da se zakatanci.
Da me pogresno Tvrtko ne shvati, nas rudar sa foruma, mada po njegovom pisanju na forumu da se pretpostaviti da ce se snaci, nije nehljeb kao ostala vecina rudara.
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#36043 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

channel10 wrote:Da li je nerealno kad je ovakva EP skrsila sigurno 300-400 miliona u Rudnike :)?
Pa eto, pokazalo se kao promasena investicija. Sada iz kojih razloga, to najbolje oni znaju.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#36044 Re: Zeničani

Post by channel10 »

clio_dci120 wrote:
channel10 wrote:Da li je nerealno kad je ovakva EP skrsila sigurno 300-400 miliona u Rudnike :)?
Pa eto, pokazalo se kao promasena investicija. Sada iz kojih razloga, to najbolje oni znaju.
Zna se kojeg. Znalo se odmah da je bacanje para.

U ex-Yu te dvije firme nisu mogle zajedno poslovati, a sad ih sastavise i ukopase EP. Jedini razlog je u to vrijeme bila kupovina glasova i izvlacenje(citaj kradja) para iz EPBIH-a. Bog sami zna koliko se para zavrnulo na tenderima i koliko ce se jos zavrtati jer su rudnici rupa bez dna. Dok ne ukopaju EP, nece ih se kaniti.
Rudari su godinama krali sami sebe, krali druge i sad bi ko na ulicu da izadju. Ja bi ih pustio i onda izveo specijalne snage sa onim metarskim palicama da im objasne kako stvari stoje.
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#36045 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Jedini kompetentan da prica o rudarima je Tvrtko.
Izgleda da su nam svi radnici lopovi, nehljebi i da nas sve treba sutati.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#36046 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Ako ti Tvrtko krene pricati sta rade njegove kolege, moze ti samo muka doci, jer ovo sto sam ja napisao nije nista naspram onoga sta se sve radi u toj firmi.
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#36047 Re: Zeničani

Post by Casual's »

channel10 wrote:Ako ti Tvrtko krene pricati sta rade njegove kolege, moze ti samo muka doci, jer ovo sto sam ja napisao nije nista naspram onoga sta se sve radi u toj firmi.
Jedini sam u familiji koji ne radi u rudniku tako da odlicno znam sta se radilo i radi u jami.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#36048 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Casual's wrote:
channel10 wrote:Ako ti Tvrtko krene pricati sta rade njegove kolege, moze ti samo muka doci, jer ovo sto sam ja napisao nije nista naspram onoga sta se sve radi u toj firmi.
Jedini sam u familiji koji ne radi u rudniku tako da odlicno znam sta se radilo i radi u jami.
A rudnik je samo jama ili?
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#36049 Re: Zeničani

Post by Casual's »

channel10 wrote:
Casual's wrote:
channel10 wrote:Ako ti Tvrtko krene pricati sta rade njegove kolege, moze ti samo muka doci, jer ovo sto sam ja napisao nije nista naspram onoga sta se sve radi u toj firmi.
Jedini sam u familiji koji ne radi u rudniku tako da odlicno znam sta se radilo i radi u jami.
A rudnik je samo jama ili?
Sigurno više od 80% radnika je jamskih
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#36050 Re: Zeničani

Post by Kralj Tvrtko I. »

channel10 wrote:Ako ti Tvrtko krene pricati sta rade njegove kolege, moze ti samo muka doci, jer ovo sto sam ja napisao nije nista naspram onoga sta se sve radi u toj firmi.
Ima istine u ovom.
Nakon 95-te puno se nakotilo onih IMĐ (imal mene đe) i sličnih likova. Istk tako i familijarno zapošljavanje je dovelo da se nemaš kome obratiti za pomoč ili bilo šta.
Non stop govorim i pišem nije nama EP kriva a ni vlada.
Ljudi su ulagali..
Naša uprava je samo krala i krala. Bitno je da oni imaju do svoje penzije. Nije se gledalo u budučnost. Nikakvih istraživanja, nikakvih priprema za budučnost.
Evo pogledajte Raspotočje. Radio sam tamo. Desila se katastrofa, taj dio jame je zatvoren, potopljen.
Dobili pare od EP, uložili ljudi u široko čelo, ovi kreteni uvalili opremu ispod nivoa koji je potopljen.
Svako normalan zna i mogao je očekivati da će kad tad doći do probijanja vode u taj prostor u kojem se rade.
To je isto da napuniš sprat na drugom spratu vodom i odeš živjeti na prvi sprat...naravnk da će kad tad ta voda doći i probiti dole.

Problem je što niko normalan nema pravo glasa...običan radnik nema pravo glasa, sindikat je u talu sa upravom i jebena stranka smo mi radnici.

Jedini krivac za ovo je uprava naša. Na čelu sa direktorom.
Post Reply