Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
sabanss
Posts: 4768
Joined: 13/08/2006 11:20

#3601 Re: Cijene stanova All about

Post by sabanss »

Nazalost sve se to moze primjeniti i na firmu koja je samo skup majstora :)

Treba ti dobar nadzor u svakom slucaju, moja poenta je da ti firma moze sfuseriti stvar koju ces skontati za deset godina. Jedino da dogovoris neku dinamiku radova i vrsis pregled po fazama. Isto kao sto i sa majstorom moras :)
User avatar
Thorgerson
Posts: 9900
Joined: 15/04/2015 11:26

#3602 Re: Cijene stanova All about

Post by Thorgerson »

sabanss wrote:Nazalost sve se to moze primjeniti i na firmu koja je samo skup majstora :)

Treba ti dobar nadzor u svakom slucaju, moja poenta je da ti firma moze sfuseriti stvar koju ces skontati za deset godina. Jedino da dogovoris neku dinamiku radova i vrsis pregled po fazama. Isto kao sto i sa majstorom moras :)
Pa i ne bas.

Firma je skupina majstora koja ima direktora, menadzera, odgovornog koji njima upravlja.

Majstor, jbg on je majstor, sam sebi direktor, menadzer.

Pa ga fino nazoves, on ti obeca uradit cu. I onda ide peglanje kad ce doc, kasni, vadi se, pa dodje nesta odradi, pa ga nema, ma haos. Nije mi se jednom desilo - a sve majstori po preporuci, ovo, ono.

To se desava zbog gladnih ociju, ti njega nazoves. Nikad ti nece reci ne mogu prihvatiti taj posao nemam vremena. Nego prihvati posao i onda kaze nemam vremena.

I ja mislim da je to sa firmama ipak malo drugacije.
sabanss
Posts: 4768
Joined: 13/08/2006 11:20

#3603 Re: Cijene stanova All about

Post by sabanss »

Za vremenske rokove se donekle slazem.

Za kvalitet radova se ne slazem. Nije dzaba da se bira nadzorni organ firmi koji nije povezan sa njom. Taj koji upravlja majstorima firme nece ici na stetu firme. Pogotovo sto se dosta lose uradjenog posla u gradjevini moze sakriti u fazama da ti skontas nakon par godina.

Ukratko moras biti nadzor u obje situacije. Sa firmom je idealno da dogovoris primopredaju svake faze (npr. estrih, vodoinstalacije, zidanje, elektroinstalacije...) kako bi odmah rjesavali eventualne nedostatke. Samo sto to trazi vrijeme koje vecina nema...

Plati covjeka kojem vjerujes da ti radi nadzor :D
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#3604 Re: Cijene stanova All about

Post by kritichar »

Vidim cijene (OLX), npr. dvosobnih stanova, ima ih dosta različitih, u čemu je razlika između ovih od 100.000 i preko i ovih recimo 50-80.000 KM
Kad pogledam namještaj, ne vidim logiku, a ni po lokaciji, ima li tu neka teorija zavjere koja objašnjava, komšija gura žvaku u bravu, žohari, kriminal, duhovi i sl.?
User avatar
pici
Posts: 46365
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3605 Re: Cijene stanova All about

Post by pici »

zlatno pravilo kad kupujes kucu/stan kupujes i komsiluk... sad zamisli kupis na alipasinom cetverosoban stan od 80 kvadrata (80 000KM), deseti sprat, ubio se pogled sve divno krasno i prvu noc legnes kad komsija sa strane derneci odes da ga opomenes kad balavurdija nafiksana il kakav iz KP zenica tek stigo pa mu docek priredjuju... :mrgreen:
Adoxxx
Posts: 1170
Joined: 15/06/2012 21:52

#3606 Re: Cijene stanova All about

Post by Adoxxx »

Kakvi su ovi izvor stanovi, cujem da jos nisu uknjizeni?
User avatar
Thorgerson
Posts: 9900
Joined: 15/04/2015 11:26

#3607 Re: Cijene stanova All about

Post by Thorgerson »

kritichar wrote:Vidim cijene (OLX), npr. dvosobnih stanova, ima ih dosta različitih, u čemu je razlika između ovih od 100.000 i preko i ovih recimo 50-80.000 KM
Kad pogledam namještaj, ne vidim logiku, a ni po lokaciji, ima li tu neka teorija zavjere koja objašnjava, komšija gura žvaku u bravu, žohari, kriminal, duhovi i sl.?
Ne znam gdje si ti nasao toliku razliku. Da je dvosoban stan na istoj lokaciji 100.000, a drugi 50.000?

Mozda je novija zgrada, zatim nije isto 2 sprat i prizemlje. Tu su cijene razlicite.

Pusti se namjestaja, malo ko prodaje stan sa namjestajem.
User avatar
Truba
Posts: 93802
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#3608 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

prijatelj mi kaže
razlika u cijeni izmeju dvije iste kvadrature od 70 u tibri na otoci i u prvoj tibri 48 000
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83412
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3609 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

Ako je karanana sex troll, kao sto imas obicaj reci (a ja ne vjerujem u to, samo da znas karanana ako citas) onda si ti Labuditju real estate troll :D
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#3610 Re: Cijene stanova All about

Post by suza81 »

Adoxxx wrote:Kakvi su ovi izvor stanovi, cujem da jos nisu uknjizeni?
Trenutno najkvalitetnija novogradnja :thumbup:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6606
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#3611 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

suza81 wrote:
Adoxxx wrote:Kakvi su ovi izvor stanovi, cujem da jos nisu uknjizeni?
Trenutno najkvalitetnija novogradnja :thumbup:
zaključeno na osnovu čega? (ne trolam već i meni izgleda drugaćije od "okoline" pa me interesuje na osnovu čega je najkvalitetnija u svom okruženju)
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#3612 Re: Cijene stanova All about

Post by suza81 »

VladaFBiH wrote:
suza81 wrote:
Adoxxx wrote:Kakvi su ovi izvor stanovi, cujem da jos nisu uknjizeni?
Trenutno najkvalitetnija novogradnja :thumbup:
zaključeno na osnovu čega? (ne trolam već i meni izgleda drugaćije od "okoline" pa me interesuje na osnovu čega je najkvalitetnija u svom okruženju)
Reko mi coek :) a on gradj.ing. i kupismo tu stan. A otidji sam pogledaj i sve ce ti se samo reci. Ja se ne razumijem plaho u te tehnikalije, ugradjuju valjda kvalitetnije materijale nego ostali... dodatnu izolaciju izmedju stanova... imaju jedini neki eko certifikat...
User avatar
Thorgerson
Posts: 9900
Joined: 15/04/2015 11:26

#3613 Re: Cijene stanova All about

Post by Thorgerson »

suza81 wrote:
VladaFBiH wrote:
suza81 wrote:Trenutno najkvalitetnija novogradnja :thumbup:
zaključeno na osnovu čega? (ne trolam već i meni izgleda drugaćije od "okoline" pa me interesuje na osnovu čega je najkvalitetnija u svom okruženju)
Reko mi coek :) a on gradj.ing. i kupismo tu stan. A otidji sam pogledaj i sve ce ti se samo reci. Ja se ne razumijem plaho u te tehnikalije, ugradjuju valjda kvalitetnije materijale nego ostali... dodatnu izolaciju izmedju stanova... imaju jedini neki eko certifikat...
key words
:D
L u c i f e r
Posts: 12480
Joined: 30/11/2013 14:50

#3614 Re: Cijene stanova All about

Post by L u c i f e r »

:D
Adi-g
Posts: 831
Joined: 26/02/2004 00:00

#3615 Re: Cijene stanova All about

Post by Adi-g »

Da li je neko kupovao stan na nacin da ima npr 1/5 novca u kesu a ostatak na kredit? Interesuje me koje su banke za preporuciti po pitanju kamata(iako znam da su sve vise manje grozne). Interesuje me procedura kako to odraditi od pocetka do kraja...znam da se daje kapara za pocetak ali me zanima sama procedura u detalje. Hvalaaa
bucik
Posts: 95
Joined: 29/05/2011 19:59

#3616 Re: Cijene stanova All about

Post by bucik »

Pozdrav dragi forumaši.

Kakvo je stanje na tržištu nekretnina u Sarajevu, da li se oporavlja, hoće li cijene padati ili rasti? U čemu je fazon da za memljive zgrade na Č. Vili traže istu cijenu kao za novogradnju u Novoj Otoci koja je par stanica niže?
Fox_Fox
Posts: 274
Joined: 18/03/2014 18:39

#3617 Re: Cijene stanova All about

Post by Fox_Fox »

bucik wrote:Pozdrav dragi forumaši.

Kakvo je stanje na tržištu nekretnina u Sarajevu, da li se oporavlja, hoće li cijene padati ili rasti? U čemu je fazon da za memljive zgrade na Č. Vili traže istu cijenu kao za novogradnju u Novoj Otoci koja je par stanica niže?
Fazon je u tome da raja misli da je stara gradnja kvalitetnija od novogradnje.. Doduše postoji nekoliko primjera gdje je to tačno; tibra stup (imaš stan na 13 spratu a sa komšijom u zgradi do se rukuješ sa prozora). Ali opet tibrine zgrade u Buća Potoku vrijede svake marke.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3509
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#3618 Re: Cijene stanova All about

Post by Dupli_skalp »

bucik wrote:Pozdrav dragi forumaši.

Kakvo je stanje na tržištu nekretnina u Sarajevu, da li se oporavlja, hoće li cijene padati ili rasti? U čemu je fazon da za memljive zgrade na Č. Vili traže istu cijenu kao za novogradnju u Novoj Otoci koja je par stanica niže?
zato što su "stara" naselja građena planski i rezonski, struka je vodila glavnu riječ... nova naselja su divlja, nezgrapna, neplanska, služe samo za obrtanje i pranje novca, nasađena gdje im nije mjesto... i na kraju, nekom vrijedi stanica-dvije bliže gradu :)
bucik
Posts: 95
Joined: 29/05/2011 19:59

#3619 Re: Cijene stanova All about

Post by bucik »

eyesburn wrote:
bucik wrote:Pozdrav dragi forumaši.

Kakvo je stanje na tržištu nekretnina u Sarajevu, da li se oporavlja, hoće li cijene padati ili rasti? U čemu je fazon da za memljive zgrade na Č. Vili traže istu cijenu kao za novogradnju u Novoj Otoci koja je par stanica niže?
zato što su "stara" naselja građena planski i rezonski, struka je vodila glavnu riječ... nova naselja su divlja, nezgrapna, neplanska, služe samo za obrtanje i pranje novca, nasađena gdje im nije mjesto... i na kraju, nekom vrijedi stanica-dvije bliže gradu :)
Uredu, svjestan sam toga, zato nisam ni naveo Stup kao primjer, već Novu Otoku koja može aplicirat na postojeću infrastrukturu ( škola naprimjer, meni lično najvažniji detalj).
Kapri
Posts: 832
Joined: 20/11/2011 12:14

#3620 Re: Cijene stanova All about

Post by Kapri »

Eh ovako...Moja rodica jos uvjek trazi stan aima fore do sredine oktobra.Dakle nasla je sada dva jedan je u C5 dobrinji neke nove zgrade,33 kvadrata, ispod prozora je parking mjesto,namjesten je(novogradnja),plinsko grijanje .Drugi je Hrasno malo je veci 38 kvadrata,ne znam kuda gleda ,isti sprat samo sto je za 12 hiljada skuplji.Plus trebao bi se raditi sigrno onaj bi dole dobila gotov samo da useli..Sta mislite da li vrijedi dati 12 hiljada plus jos dok se uradi i opremi nekoliko hiljada ili uci u C5 u gotov?Odbija je sto je malen(doduse trazi jednosoban ali mislim da je 33 kvadrata premalo)i sto je parking ispod balkona odmah.Najgore sto ona nije sada tu dolazi u subotu ,ali eto cisto da vas pitam sta bi vi izabrali u ovom slucaju i zasto?
razuman_covjek
Posts: 320
Joined: 23/09/2016 21:15

#3621 Re: Cijene stanova All about

Post by razuman_covjek »

Kapri wrote:Eh ovako...Moja rodica jos uvjek trazi stan aima fore do sredine oktobra.Dakle nasla je sada dva jedan je u C5 dobrinji neke nove zgrade,33 kvadrata, ispod prozora je parking mjesto,namjesten je(novogradnja),plinsko grijanje .Drugi je Hrasno malo je veci 38 kvadrata,ne znam kuda gleda ,isti sprat samo sto je za 12 hiljada skuplji.Plus trebao bi se raditi sigrno onaj bi dole dobila gotov samo da useli..Sta mislite da li vrijedi dati 12 hiljada plus jos dok se uradi i opremi nekoliko hiljada ili uci u C5 u gotov?Odbija je sto je malen(doduse trazi jednosoban ali mislim da je 33 kvadrata premalo)i sto je parking ispod balkona odmah.Najgore sto ona nije sada tu dolazi u subotu ,ali eto cisto da vas pitam sta bi vi izabrali u ovom slucaju i zasto?
Pa ljudima je obicno vrlo bitna lokacija, a tvojoj rodici ocito nije cim razmatra dvije tako razlicite lokacije, Dobrinju i Hrasno. Dobrinja C5 je jedan od najboljih dijelova na Dobrinji. Sto se tice samih stanova koje si navela taj u Hrasnom ako mu treba renoviranje, onda je to oko 250-400 KM po kvadratu sto moze znaciti dodatnih 10-15 hiljada u zavisnosti od stanja. Znaci taj u Hrasnom ce kostati minimalno oko 20 hiljada vise. Zauzvrat ce dobiti 5 kvadrata sto po mom misljenju nije toliko znacajno. Zakljucak je da ako joj lokacija nije presudna onda preporucujem taj na Dobrinji.

Jos jedna stvar koju preporucujem ljudima da ne kupuju nekretnine na brzinu. Bolje je potrositi par stoja na kiriju dok se ne nadje stan koji ce 100% odgovarati.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3509
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#3622 Re: Cijene stanova All about

Post by Dupli_skalp »

razuman_covjek wrote:
Kapri wrote:Eh ovako...Moja rodica jos uvjek trazi stan aima fore do sredine oktobra.Dakle nasla je sada dva jedan je u C5 dobrinji neke nove zgrade,33 kvadrata, ispod prozora je parking mjesto,namjesten je(novogradnja),plinsko grijanje .Drugi je Hrasno malo je veci 38 kvadrata,ne znam kuda gleda ,isti sprat samo sto je za 12 hiljada skuplji.Plus trebao bi se raditi sigrno onaj bi dole dobila gotov samo da useli..Sta mislite da li vrijedi dati 12 hiljada plus jos dok se uradi i opremi nekoliko hiljada ili uci u C5 u gotov?Odbija je sto je malen(doduse trazi jednosoban ali mislim da je 33 kvadrata premalo)i sto je parking ispod balkona odmah.Najgore sto ona nije sada tu dolazi u subotu ,ali eto cisto da vas pitam sta bi vi izabrali u ovom slucaju i zasto?
Pa ljudima je obicno vrlo bitna lokacija, a tvojoj rodici ocito nije cim razmatra dvije tako razlicite lokacije, Dobrinju i Hrasno. Dobrinja C5 je jedan od najboljih dijelova na Dobrinji. Sto se tice samih stanova koje si navela taj u Hrasnom ako mu treba renoviranje, onda je to oko 250-400 KM po kvadratu sto moze znaciti dodatnih 10-15 hiljada u zavisnosti od stanja. Znaci taj u Hrasnom ce kostati minimalno oko 20 hiljada vise. Zauzvrat ce dobiti 5 kvadrata sto po mom misljenju nije toliko znacajno. Zakljucak je da ako joj lokacija nije presudna onda preporucujem taj na Dobrinji.

Jos jedna stvar koju preporucujem ljudima da ne kupuju nekretnine na brzinu. Bolje je potrositi par stoja na kiriju dok se ne nadje stan koji ce 100% odgovarati.
slažem se s napisanim.

jedino zadnja rečenica je nekad tačna, nekad ne... desilo mi se nemali broj puta da se nećkam dva-tri dana, gledam slike stana i onda nazovem, a stan već prodat. hoću reći ne valja previše ni oklijevati.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3509
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#3623 Re: Cijene stanova All about

Post by Dupli_skalp »

bucik wrote:
eyesburn wrote:
bucik wrote:Pozdrav dragi forumaši.

Kakvo je stanje na tržištu nekretnina u Sarajevu, da li se oporavlja, hoće li cijene padati ili rasti? U čemu je fazon da za memljive zgrade na Č. Vili traže istu cijenu kao za novogradnju u Novoj Otoci koja je par stanica niže?
zato što su "stara" naselja građena planski i rezonski, struka je vodila glavnu riječ... nova naselja su divlja, nezgrapna, neplanska, služe samo za obrtanje i pranje novca, nasađena gdje im nije mjesto... i na kraju, nekom vrijedi stanica-dvije bliže gradu :)
Uredu, svjestan sam toga, zato nisam ni naveo Stup kao primjer, već Novu Otoku koja može aplicirat na postojeću infrastrukturu ( škola naprimjer, meni lično najvažniji detalj).
a na šta i nova otoka počinje da sliči nego na tibru2 :)? zgradu iza zgrade cicaju i ne misle stati...
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#3624 Re: Cijene stanova All about

Post by Tuzla111 »

Ja ne znam na osnovu cega neki ljuid traze po Sarajevu po 2700 po kvadratu u starim zgradama, recimo u Hrasnom. Ko to toliko kupuje stanove po Sarajevu da su cijene tako visoke? Pa nove zdrage idu od 2500 do 3000 po kvadratu.
User avatar
Thorgerson
Posts: 9900
Joined: 15/04/2015 11:26

#3625 Re: Cijene stanova All about

Post by Thorgerson »

Tuzla111 wrote:Ja ne znam na osnovu cega neki ljuid traze po Sarajevu po 2700 po kvadratu u starim zgradama, recimo u Hrasnom. Ko to toliko kupuje stanove po Sarajevu da su cijene tako visoke? Pa nove zdrage idu od 2500 do 3000 po kvadratu.
Pa taj ko trazi tu cijenu ocito zivi u nekom paralelnom svijetu. Ja takav stan prvo ne bi gledao, drugo ne bi uopste dolazio u kontakt sa takvim vlasnikom.

Kakvih crnih 2700, pa u Ferhadiji za te pare mozes uzet... :-)


I nisu cijene tako visoke. Moze neko trazit i 7000 KM za kvadrat, ali ne znaci da ce dobiti cijenu. Realno za Hrasno cijena ne moze ici iznad 1900 za tip top stan. Sve preko toga ko plati je budala, jer za malo vise novca se moze uzeti novogradnja.
Post Reply