jefff wrote:Ali pazi samo sa kojom silinom su ušli u sirijski rat.Odjednom su otvorili pet linija:Latakija, Gab, južni Haleb tu su najviše napredovali, Guta, i Dera.
Ono klasični dogovor Irana i Rusije, ono mi ćemo poslati vojnike vi iz zraka.Nešto su napravili u južnoj okolini Haleba koja je najslabije branjena.Velika linija koju je čuvalo lokalno stanovništvo, ali i kao takvo bili su ozbiljna prijetnja plaćenicima iz Iraka, irana, Afganistana, Libanona.
Zauzeli neka sela počeli napredovati uzeli al Hadir i al Ajs, kada su im došli likovi iz Gaba, vojne formacije Džundul Aksa, Nusra front, postrojili ih i pokazali im gdje im je mjesto.Sada im uzimaju jedno po jedno selo.Onaj neki komandant Nusra fronta izjavio kako bi volio vidjeti nekog vojnika Sirijca na suprotnoj strani, apsolutno im sve plaćenici i na zemlji i u zraku.
Da, ali u osnovi rat u Siriji je sukob među Muslimanima.
Rusija se upetljala ali se prvo upetljala USA, njeni saveznici u blizini i oni dalji, a u osnovi je to nesporazum među Muslimanima, odnosno između Sirijaca gdje upadaju iz drugih Muslimanskih država Iran, Irak, Jordan itd. da se bore na svim stranama.
Nije se ni moglo a niti se može očekivati da se Sirijsci međusobno zatru i sada je od prilike stalo na sektaškoj podjeli Sirije gdje SAA kontrolira većinski Šitska, Alavitska, Druska i Kršćanska podneblja a ostatak kontroliraju pobunjeničke frakcije i to gdje su većina Suniti i Kurdi.
Šta Rusija konkretno hoće?
Svi u ovome kuršlusu traže svoj interes.Muslimani i jesu najodgovorniji, u čemu je problem dogovarati se.Kakve crne razlike između šiita i sunita? Kakve crne diktature u 21. vijeku? Svi ti silni tabui, silno sektaštvo, silne diktature i policijske države, vojni udari, 5 ljudi 50 godina vlada arapskim svjetom.Jedan jezik, jedna nacija, jedna vjera a imaju 30 država, plus nasilje u Palestini u srcu arapskog svijeta koje decenijama traje.
Onaj razapinje šatore, onaj cijeli grad sravni sa zemljom, mislim sve ovo se moglo predvidjeti.Mnogo ljudi je očekivalo ovo danas što gledamo na Bliskom istoku.Elita muslimana i obični muslimani, tu decenijama postoji jaz, niko ne razgovara, svi problemi se gurali pod tepih, a kada je nastupila katastrofa za sve je kriva zavjera Zapada i Izrael.
Gdje to ima u svijetu da vojna hunta preuzima vlast? Gdje to ima u svijetu da vojska izađe i puca po narodu na ulici? Pa to su katastrofalne stvari, to su crvene linije, to je vijesnik katastrofe.Sisi nije čovjek od akcije, kako mu neki ovdje na forumu tepaju, on je udario temelje današnjem zlu, a svi koji su ga podržali podržali su te temelje.Gdje to još ima da ubijaš hiljade građana na ulici dugim cjevima rešetaš po njima i govoriš kako je to za dobrobit Egipta? To ono hajde da pobijemo 5000 da bi nam svima bilo bolje?
I u tome ga podržala ulema Azhara, prije toga Hafeza Al Asada isto tako muslimanska ulema podržala kada je ravnao Hamu, mislim, muslimani su na žalost danas upravo tu gdje treba da budu.Milijarde dolara su i jedni i drugi ulagali u širenje sektaštva i sunitskog i šiitskog.Gdje to ima sekta, čuj sekta? Mislim koliko trebaš truda, rada, da stvoriš milione bolida u svijetu koji s mržnjom gleda na drugu osobu samo zbog toga što je druge sekte.