Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#35976 Re: Zeničani

Post by Throttle »

moet-perignon wrote:
Throttle wrote:Kakva automehanicarska radnja kod Tena?
tik do tena. :)
Ja koliko znam, a znam, do Tena imas prodaju kamionskih dijelova i nekad bio servis Strong auta. Nekad prije 2-3 godine je to iseljeno i sad im je servis iznad prodavnice. Sad je tu lager pića
moet-perignon
Posts: 611
Joined: 04/02/2015 13:32

#35977 Re: Zeničani

Post by moet-perignon »

Throttle wrote:
moet-perignon wrote:
Throttle wrote:Kakva automehanicarska radnja kod Tena?
tik do tena. :)
Ja koliko znam, a znam, do Tena imas prodaju kamionskih dijelova i nekad bio servis Strong auta. Nekad prije 2-3 godine je to iseljeno i sad im je servis iznad prodavnice. Sad je tu lager pića

da, Strong auto je tu. ocito da je bio. svejedno, to nije usamljen primjer. vjerovatno ima jos takvih slucajeva. Strong auto barem tada imao uslove da obezbijedi radnicima humanije grijanje, ali nije. valjda stedio.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83401
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#35978 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Haman ti i nisi bas u Zenici u Zadnje vrijeme :)
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2829
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#35979 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Sredina koja ima nezaposlenost poput nase ne moze ocekivati da je IT sektor izvlaci. IT sektor je napredna poslovna grana, a mi nemamo dovoljan broj kvalifikovane radne snage da napravimo neki ozbiljan korak ka IT sektoru. Nama je prvo potreban veliki broj radnih mjesta koja ne zahtijevaju pretjerane kvalifikacije kako bi se narod pozaposljavao. Mala preduzeca su u svakoj sredini pokretacka snaga, tako bi trebalo i kod nas. Naci nacin da se privole startup kompanije, male firme koje traze nacin da se sire, i slicno da ulaze u te radne zone.

Prvo bilo kakvi poslovi pa tek onda poboljsanje raznolikosti tih poslova. Kod nas bi usljo sa dvije godine mejtefa da sjeda u direktorsku stolicu ili da se pita nesto.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65960
Joined: 03/08/2010 19:04

#35980 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

zna li se pouzdano sta ce biti u objektu koji se gradi na mag. putu do bivse kalenove pumpe?
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#35981 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

kakavdanakneiskustvu wrote:zna li se pouzdano sta ce biti u objektu koji se gradi na mag. putu do bivse kalenove pumpe?
Bau centar.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#35982 Re: Zeničani

Post by triconja »

Zenica ima 100+k dusa a kao industrija je more pogurat it sektor. :lol:

More ko i uzgoj kormisona :lol:
skoronikako
Posts: 1135
Joined: 08/10/2018 12:09

#35983 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Da li nasa lokalna vlast radi nesto da umanji zahtjeve za pokretanje nove firme? Ili ti I dalje treba bubreg viska da podmazes (potkujes) sve cimbenike u tom lancu?
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#35984 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Sa pravnog gledišta, lokalna vlast nema nista sa procedurama u vezi registracije firme.
Ono sto može uraditi jesu neki info centri gdje bi neupućeni mogli dobiti informacije i pravnu pomoć pri registraciji firme i eventualno neke poticaje.
Ne određuje ti lokalna vlast koji ti papiri trebaju.
skoronikako
Posts: 1135
Joined: 08/10/2018 12:09

#35985 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

U cemu je onda razlika izmedju Tesnja i Zenice?
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#35986 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

U mentalitetu. Nisu zatucani. Znaju da neće nista ni od koga dobiti, po strani su, pa su se morali sami na sebe naslanjati. I progresivni su, prate trendove razvoja moderne industrije u svijetu.
I pomazu jedni drugima. Kad nešto pokreces drugi ce te pogurati ako treba i savjetima i novcem. Barem su takvi prije bili.
A u Zenici je susta suprotnost, zato smo tu gdje jesmo, sa Mittalom i ostalim zeniĆkim privrednicima.
Ci-Nick
Posts: 6883
Joined: 15/03/2015 17:38

#35987 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

Ne vidim ja tu ništa napredno, ni u Tešnju ni u Gračanici,.. prošetajte tim čaršijama pa da vidite koliko je uloženo u infrastrukturu, sa plaćama su na samom začelju u FBiH.
Jedino u čemu se razlikuju od Zenice je što su ljudi hrabriji, drskiji i bezobrazniji i što svako svakog zna i što se lakše rastale.
skoronikako
Posts: 1135
Joined: 08/10/2018 12:09

#35988 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Pa sta je onda nase rjesenje? Kako nadoknaditi odlazak Mittala ako to zelimo?

Prosjecna plata u ZDK u aprilu je bila 791 KM. U junu je bilo 18.18% nezaposlenih.
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#35989 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Ugasiti Mittal i dati Zenicu na upravljanje Tesnjacima :D Smislit ce nesto :D
Ako se sjećate kada je MUP-om rukovodio Semso Mehmedović, zenicki MUP je imao najbolju opremu odmah poslije rata. I danas se rado sjećaju Semse.
Ci-Nick
Posts: 6883
Joined: 15/03/2015 17:38

#35990 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

skoronikako wrote:Pa sta je onda nase rjesenje? Kako nadoknaditi odlazak Mittala ako to zelimo?

Prosjecna plata u ZDK u aprilu je bila 791 KM. U junu je bilo 18.18% nezaposlenih.
U slučaju da se Mittal ugasi, u što čisto sumnjam, bar dok ima rude u Prijedoru,... metaloprerada i IT sektor :D će ići svojim tokom ali treba se okrenuti trgovini a zašto ne i turizmu.
Koliko prođe vozila kroz Zenicu u toku godine, duplo više nego kroz Vitez a tamo svako bar peto auto svrati u trgovine.
Ozbiljniji Outlet centar bi se ubio od posla. Broj turista u BiH raste iz dana u dan a Zenice ni na mapi.
Zašto ne graditi neku atrakciju zbog koje bi vrijedilo svratiti, npr. neki moderan zabavni centar.
Ako je u Trebinju koje je napola ćorsokak izgrađen aquaprak vrijedan 70 miliona KM, zašto ne bi i u Zenicu koja leži na najprometnijem putnom pravcu neko investirao.
Samo treba stvoriti preduslove.
Evo ovakva zajebancija bi godišnje privukla 500.000 ljudi u grad.
Image
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65960
Joined: 03/08/2010 19:04

#35991 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

naši bazeni izgledaju isto zadnjih 35 godina minimalno,da se eto bar tu nešto promijeni,a kamoli nekakav outlet centar izgradi
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83401
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#35992 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Ljudi okanite se sredina gdje je ratni šverc prerastao u mirnodopski privatluk. Pogledajte malo linije fronta prema VRS i sve ce vam se kazati.
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#35993 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Ugasiti Mittal i otvoriti u zeljezari filmski studio...bas dobar teren za snimanja holivudskih blockbustera. :-D
Ostaviti celicanu zbog snimanja nastavka Cernobila.
Fakat bez zajebancije, bila je to opcija sa zeljezarom u Varešu.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#35994 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

clio_dci120 wrote:Ugasiti Mittal i otvoriti u zeljezari filmski studio...bas dobar teren za snimanja holivudskih blockbustera. :-D
Ostaviti celicanu zbog snimanja nastavka Cernobila.
Fakat bez zajebancije, bila je to opcija sa zeljezarom u Varešu.


sta je spotova nasnimano u zeljezari zadnjih 5 godina pojma nemas :-D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83401
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#35995 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Ovo je u skadistu Auto Targeta koliko sam uspio vidjeti od guzova :D
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#35996 Re: Zeničani

Post by Throttle »

Guzovi i autodijelovi. Batine dvije najdraze stvari :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83401
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#35997 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Upravo tako.

Gdje je ova Almijeva zgrada Residence? Je li to ono kod kina sto se gradi godinama?
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#35998 Re: Zeničani

Post by Kralj Tvrtko I. »

Da.
User avatar
N.N.
Posts: 3541
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#35999 Re: Zeničani

Post by N.N. »

Sada kada oni svojom sucmurasto zelenom fasadom sjebu onaj gotivni red zgrada od cigle :mrgreen:

Samo neka se radi :thumbup:
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#36000 Re: Zeničani

Post by Throttle »

Bolje šarena fasada nego da narkići i cuke obitavaju tu :mrgreen:
Post Reply