Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#35951 Re: Zeničani

Post by Tempo »

da ih protjeramo. nesto kao etnicko ciscenje, samo nije etnicko nego radnicko ciscenje. ili jos bolje metalsko ciscenje.
User avatar
gentoo
Posts: 4588
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#35952 Re: Zeničani

Post by gentoo »

Ne, nego da shvatimo da ovo nije titina juga nego kapitalizam. Opet pitam.. hoce li neko pustit suzu za mnom i mojih 10-ak kolega ako nam se sutra zatvori firma (a nije skoro niko ni cuo za nas) ?

Ili jos bolje.. hoce li neko pustiti suzu ako sutra neko kupi BH Telecom pa nogira 200-ak zenicana koji tu rade? iako kao firma ne truju nikog i mnogo su drustveno korsniji od Mitala


Sta je sa radnicima Energoinvesta i inih njihovih " OUR-a" ? Rade, snasli se, u penziji..
Ci-Nick
Posts: 6883
Joined: 15/03/2015 17:38

#35953 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

Kad iseliš sve mittalovce i Mittal, onda iseli i sve rudare jer nas proizvod njihovog rada truje.
Iseli i sve ljude koji lože ugalj a i drva, jer se zbog njih šume sijeku.
Iseli i sve ljude koji voze automobile, iseli i sve ljude koji lete avionom jer nas truju odozgo.
Iseli i sve ljude koji rade u bilo kojoj proizvodnji a i prerađivačkoj industriji jer troše previše energije a ima uvijek i nekog zagađenja.
A i ovi što proizvode kornišone ako će koristiti kakve hemije, iseli i njih.
I onda će IT industrija u Zenici moći raditi u čistom zraku i sa pogledom na zelenu Bosnu,.. kakva nikad nije bila. :run:
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#35954 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Zamisli zablude zivis u stanu na centralno grijanje i mislis da ne zagadjujes. A tvoj stan zagrijava ugalj i ti trujes takodjer iz pogona Mittala gdje se stvara energija za tvoj stan. Zato nova energetika ne da vrijedi 100 miliona nego vrijedi milijardu KM.
Ci-Nick
Posts: 6883
Joined: 15/03/2015 17:38

#35955 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

I ne samo to. IT industrija koristi električnu energiju iz Kaknja i Tuzle. Dakle nije problem ako se tamo neko drugi truje.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#35956 Re: Zeničani

Post by Tempo »

gentoo wrote::lol: kad to tako kazes fakat ispadne da sam ja rekao da mital treba zatvoriti jer tamo rade samo crnci, seljaci, ljudi sa kitom od 20+cm.. i da ih ja zbog tog mrzim.

Mital treba zatvoriti zato jer ubija ljude.. sta ce sa mitalovim radnicima biti poslije je njihov problem, nek se snadju.. isto k'o sto je moja i tvoja egzistencija nas problem, i boli q onog mitalovca za nama.. isto k'o sto su mu radnici BhTelecoma uhljebi i sve ih treba na biro.

Po gradu nikad vise novogradnje, gradilista i zauzetih stanova.. a mi kao "nemoj mital propast ce Zenica"

sta znaci to, zauzetih stanova?
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#35957 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Vjerovatno misli da se novogradnja brzo proda, da ne "zjapi" prazna, odnosno da su stanovi useljeni.
Nego, cisto me zanima koliko ces dugo izdržati do idućeg bana. :D
Shmeker
Posts: 254
Joined: 17/09/2011 15:39

#35958 Re: Zeničani

Post by Shmeker »

skoronikako wrote:I moji su zivjeli pored Zeljezare godinama. Ne vidim kakve to veze ima?

Ok, zatvaranje zeljezare, otvaranje novih firmi. Sta mislis koliko je to moguce u Zenici? Zatvorio se eto Cimos, i sta sad? koje su to firme dosle umjesto Cimosa? Koja je firma dosla umjesto ZZ? Koja bi to firma dosla umjesto AMZ?

Da nece te firme sto daju platu 3000+ zaposliti 2400 radnika? :lol: Ili će to prije uraditi Ekro ili Almy?

Opet ponavljam, svaki radnik Mittala do 35-40 godina se ne mora brinuti. Takvi ljudi imaju poprilicno iskustva u onome sto rade, i za njih ima trziste u Njemackoj i gdje vec ne. Sta cemo sa starijim radnicima? Sta cemo sa penzionerima? Sta cemo sa zdravstvom? U tome se ogleda pravi udar ovih 2400 zaposlenika. Niste vi svjesni da mladi inzinjeri iz Mittala mogu raditi gdje god zele, mnogi i odlaze, ali mnogi i ostaju. Naravno, oni su "prodali" dusu djavolu. Nekome je lijepo zivjeti u Zenici i ne zeli ici.
Poslovna zona. Zenica 1 je jedan lijep primjer kako dalje. Na 1/10 povrsine nekadasnje Zeljezare vec imas 1000 radnih mjesta. Diverzifikacija privrede i da nam se nikad vise ne ponovi da ovisimo o jednoj firmi ili privrednoj grani.

Cimos nije bio problem jer je minoran zagadjivac u odnosu na Mittal. Ja ne znam sto ste se vi uhvatili IT sektora kad je to bio samo jedan primjer koji je neko naveo. Neka nama i industrije ali one koja nece trovati ljude.

Kad pominjes Ekru, da te pitam da li bi ti radio kod njega?
User avatar
gentoo
Posts: 4588
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#35959 Re: Zeničani

Post by gentoo »

:lol: jos vam samo fali onaj sto mu basket 2 dana godisnje smeta.

Zamisli koliko plitak moras biti kad poredis struju za zagrijavanje i PC (koju placas i dajes platu nekom s tim parama) sa crvenim oblacima u sred grada. Doduse, naprave 2 kilometra asfalta u Tetovu svakih 5 godina i daju platu NK radniku od 700km pa je to valjda dovoljno da se citav grad oslanja na njih.

Propao Energoinvest, Agrokomerc, Feroelektro.. i idalje sunce izlazi na istoku. Al' ne diraj Mital, valja kredit za Golf-a vracat' :wink:

Bio sam otisao sa ove teme zbog stranackih poltroncica i kretencica.. vidim da je bila greska sto sam se vratio (vinjete su me zabrinule :evil: ).

Izmedju ostalog.. i zbog takvih sugradjana normalan narod odlazi.. ja necu jos, ne zagadjujem, ne pusim, vozim benzinca i grijem se na inverter.. a i plata mi je 2-3x veca nego u Mitalu, sto bi se reklo, bar 3-4 covjeka se oslanjaju na mene :wink: :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83401
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#35960 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Kratkorocno i srednjorocno se ipak ne moze bez Mitala, dugorocno bi se trebalo moci uz adekvatnu pripremu.

Trenutno jedino gore od postojanja Mitala je njegovo zatvaranje.
User avatar
N.N.
Posts: 3541
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#35961 Re: Zeničani

Post by N.N. »

Bgmi ce neko Gluhica dobro istanglirati :mrgreen:
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#35962 Re: Zeničani

Post by Tempo »

_BataZiv_0809 wrote:Kratkorocno i srednjorocno se ipak ne moze bez Mitala, dugorocno bi se trebalo moci uz adekvatnu pripremu.

Trenutno jedino gore od postojanja Mitala je njegovo zatvaranje.
nazalost, tako je.


neki je objasnjavao da bi zatvaranjem mitala i gasenjem poslova koji su u vezi sa mitalom, trenutno nastupio kolaps zdravstvenog sistema u federaciji, vjerovatno i penzionog.
Shmeker
Posts: 254
Joined: 17/09/2011 15:39

#35964 Re: Zeničani

Post by Shmeker »

Radnici su samo da se neki zakoni primjenjuju, i to oni koji njima idu u korist, ovi ostali i nisu bas neki zakoni.

Koja komedija od drustva.
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#35965 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Problem je neko ko parkira BMW na pjesackom i pocini prekrsaj i tada bi svi rado da se zakon provodi, ali vecina bi da se za ozbiljnije krivicno djelo nekome progleda kroz prste.
I onda mi hocemo pravnu drzavu po uzoru na skandinavske zemlje...

Istom tom predsjedniku sindikata neko da pregazi dijete, ovaj bi trazio da se osudi...a zasto se ne bi oslobodio? Bi li mu bilo pravo, bas se pitam... :-?
moet-perignon
Posts: 611
Joined: 04/02/2015 13:32

#35966 Re: Zeničani

Post by moet-perignon »

clio_dci120 wrote:Problem je neko ko parkira BMW na pjesackom i pocini prekrsaj i tada bi svi rado da se zakon provodi, ali vecina bi da se za ozbiljnije krivicno djelo nekome progleda kroz prste.
I onda mi hocemo pravnu drzavu po uzoru na skandinavske zemlje...

Istom tom predsjedniku sindikata neko da pregazi dijete, ovaj bi trazio da se osudi...a zasto se ne bi oslobodio? Bi li mu bilo pravo, bas se pitam... :-?

predsjednik sindikata zivi na Londzi ili na Jaliji, gdje li vec. :) pa razmislja da njemu ne zagadjuje.
te ljude poput predsjednika sindikata krasi moral i briljantna pamet. u njegov sud i sud ljudi njegovog kalibra nemoj da sumnjas.
zato nam je ovako kako jeste, raj na zemlji.

po meni su fenomeni oni sto vjeruju da su, ako zive u Radakovu ili Perinom Hanu, liseni zagadjenja. cak nerijetko neki od njih tvrde
da udaljeni od zagadjenja ako su na Odmutu. nivo zagadjenja je visok na Arktiku, bas zbog strujanja zraka, ali valjda strujanje zraka nemamo u Bosni
pa oni u Sarajevu na Poljinama ne trebaju da brinu. sve pet.

p.s. barem zbog ove bebe i druge djece koja zive u okolici onog industrijske zone bi trebalo da se trznemo, i da onog brku pritisnemo sa nasim zahtjevima. ko zna, mozda Biju i njegov gazda imaju karizmu pa opcini...
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#35967 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Kojim zahtjevima ? Novi hibridni filter, nova energetika i kotlovi i novi filter na celicani preko 10 miliona vrijednost, sve u izgradnji i pri kraju izgradnje. Ti si svoju pamet pokazao sada kada nasjedas na propagandu i hajku Gluhic Sinana i jedne lokalne tv, sada zamisli kako ti pametniji ljudi mogu razvuci pamet. Zasto klix ne posjeti pogone i snimi silne radove i modernizaciju ? Zasto to TVZE ne ucini ? U Sarajevu ocrtaju 3D pjesacki za 20 maraka udarna vijest ovdje se ugradjuju filteri desetina miliona eura i nijedne vijesti, zasto ? Zato sto je Mittal zlatna koka za sve. Zato nema price o drugim zagadjivacima od eko foruma i slicnih, dimnjak sa rudnika ne postoji, dimnjak u bolnici ne postoji, ljudi koji loze lakiranu stolariju kao onaj na carini kod lutve sto zapusi pola grada da krepas ne postoje, desetine hiljada lozista ne postoji, zasto ? Zato sto marke nikad od njih nece izvuci jer su sirotinja. I onda mi je to toboze borba za cist zrak. How yes no.

Gdje su oni eksperti nestali od EBRD-a zeleni grad i folovi koji ce locirati svaki izvor zagadjenja u gradu sto je Kasumovic 12 mjeseci bez prestanka ponavljao na svakom nastupu ? Zasto se usutilo o tome ? Dokle se doslo ?
moet-perignon
Posts: 611
Joined: 04/02/2015 13:32

#35968 Re: Zeničani

Post by moet-perignon »

Nivelacija wrote:Kojim zahtjevima ? Novi hibridni filter, nova energetika i kotlovi i novi filter na celicani preko 10 miliona vrijednost, sve u izgradnji i pri kraju izgradnje. Ti si svoju pamet pokazao sada kada nasjedas na propagandu i hajku Gluhic Sinana i jedne lokalne tv, sada zamisli kako ti pametniji ljudi mogu razvuci pamet. Zasto klix ne posjeti pogone i snimi silne radove i modernizaciju ? Zasto to TVZE ne ucini ? U Sarajevu ocrtaju 3D pjesacki za 20 maraka udarna vijest ovdje se ugradjuju filteri desetina miliona eura i nijedne vijesti, zasto ? Zato sto je Mittal zlatna koka za sve. Zato nema price o drugim zagadjivacima od eko foruma i slicnih, dimnjak sa rudnika ne postoji, dimnjak u bolnici ne postoji, ljudi koji loze lakiranu stolariju kao onaj na carini kod lutve sto zapusi pola grada da krepas ne postoje, desetine hiljada lozista ne postoji, zasto ? Zato sto marke nikad od njih nece izvuci jer su sirotinja. I onda mi je to toboze borba za cist zrak. How yes no.

Gdje su oni eksperti nestali od EBRD-a zeleni grad i folovi koji ce locirati svaki izvor zagadjenja u gradu sto je Kasumovic 12 mjeseci bez prestanka ponavljao na svakom nastupu ? Zasto se usutilo o tome ? Dokle se doslo ?
razumijem.
i Nijemci su tridesetih godina vjerovali da je umjetnost Chagalla, Mondriana i Picassa izopacena. rek'o im hitler.
tako da i biju primjenjuje tu metodu zavodjenja mase, ali ocigledno je da je mittal najveci zagadjivac.
kao sto je ocigledno da su Chagall, Mondrian i Picasso geniji, ali hitler je Nijemcima lijepo pricao, zavodio ih i onda ih hipnotizirao, pa su mnogi cinili sve sto je on htio.
tako i kod mittalovih radnika, mittal i biju ih potpuno hipnotiziraju njihovim "cinjenicama", a sve sto oni govore nema rezultata na vidiku osim da ugrozavaju ljudske zivote, i odnose ih.
meni je iskreno neprijatno zbog one bebe.

istini za volju, zaudara i od rudnika, i kod Srpske mahale zimi, te da radnici automehanicarske radnje kod Tena naloze bure i dolijevaju masinsko ulje i gume. no zaudara mnogo i od Mittala.

ako se mene pita, sve ih treba pritisnuti kaznama. pa bi ono cvijece na mostu konacno imalo smisla. :)
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#35969 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Vala, Mittalalov smrad nije ni blizu smradu na mostovima..
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#35970 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Pa dobro, ali prijavljuje li iko?
Ja sam imao neki problem sa komsijom oko medje, pa mu prijavu na firmu poslao kantonalnoj inspekciji (odjel za ekologiju). Po automatizmu mu dosle kasnije i porezna i jos neka (sto je i mene iznenadilo), cetiri ili pet hiljada kazni mu doslo po raznim osnovama. Znaci tada su njega "pretkeljare" sve zive inspkecije, po osnovu samo jedne moje prijave :D :izet: Kazu kasnije u inspekciji da malo ko i prijavljuje. Znaci, osim pisanja na forumu, da li je iko prijavog npr. tog na Carini ili te u automehanicarskoj radioni? Lako je pisati, treba i djelovati.
Last edited by clio_dci120 on 05/09/2019 12:12, edited 1 time in total.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#35971 Re: Zeničani

Post by Throttle »

Kakva automehanicarska radnja kod Tena?
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#35972 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Jes` to vlasnik? :D :lol:
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#35973 Re: Zeničani

Post by Throttle »

Zanima me gdje to kod Tena mehanicar koji navodno zagadjuje
moet-perignon
Posts: 611
Joined: 04/02/2015 13:32

#35974 Re: Zeničani

Post by moet-perignon »

Throttle wrote:Kakva automehanicarska radnja kod Tena?
tik do tena. :)
kakavdanakneiskustvu
Posts: 65960
Joined: 03/08/2010 19:04

#35975 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

Casual's wrote:Vala, Mittalalov smrad nije ni blizu smradu na mostovima..

strasno je kako ono cvijece smrdi
Post Reply