BiH proizvodi (domaće je najbolje)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#3576 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by quarterback »

Država wrote:
vješalica wrote:kupila zvijezda kečap,valjda me zapalo da je pravo dobar,domaći proizvod jako je dobar nije previše kiseo kao ovi žnj i sl.
Ja od domaćih izvođača najviše volim Laibach, Pankrte, KUD Idijote i Leb i Sol...


:lol:
porastao si mi malo u ocima sa listom "domacih" izvodjaca :D
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#3577 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by quarterback »

Hajvan wrote:
Država wrote:
vješalica wrote:kupila zvijezda kečap,valjda me zapalo da je pravo dobar,domaći proizvod jako je dobar nije previše kiseo kao ovi žnj i sl.
Ja od domaćih izvođača najviše volim Laibach, Pankrte, KUD Idijote i Leb i Sol...


:lol:
a ja od američkog rocka poštujem Led Zeppelin, Pink Floyd, AC/DC i Black Sabath!

ako ti ac / dc spada u rock onda si mogao spomenuti i cuvene americke rockere def leppard i iron maiden :lol:
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#3578 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Hajvan »

def leppard?
iron maiden?

Ta dva su New Wave of Finish Heavy Metal!
:wink:
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#3579 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by vješalica »

Nastavili lupati gluposti na temi iako vide da je BIH proizvodjac.
User avatar
burekodsira
Posts: 3539
Joined: 09/07/2006 00:23

#3580 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by burekodsira »

vješalica wrote:
Image


osim ako ne smatraš prnjavor nekim gradom u HR...paćenici histerični


malo me ovo zainteresovalo i pronasao sam objasnjenje. barcode oznacava zemlju u kojem je registrovan barcode a ne nuzno i zemlju porijekla proizvoda :bih:
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#3581 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by vješalica »

svaka ti čast,konačno nešto pametno :thumbup:
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#3582 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by quarterback »

fuck, sta cemo sada sa silnim akcijama kupujmo 387 :?
:D
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#3583 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Ned071 »

max clean deterdzenti. meni odlicni... osim njih, uzimam i spuzve, alu folije i ostale sitnice pravljene kod nas. mislim citluk

kupujem agromilk jogurt. odlican. kupujem vitalia mileram. odlican. kupujem ovako piletinu u mesari. odlicna. ne kupujem ovako salame virsle i sl jer k..u ne valjaju... kupujem perutnina breza proizvode, pogotovo purecu sunku. prva liga. gorica sir mi je tako tako, malo gorak za moj ukus. ne kupujem poljorad puter jer smrdi ko noge nakon 24 sata u cipelama...ne kupujem club vispakovu cokoladu jer je to nesto najgore sto sam probao u zivotu....
Last edited by Ned071 on 10/03/2015 11:14, edited 1 time in total.
User avatar
holowey
Posts: 10852
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#3584 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by holowey »

quarterback wrote:fuck, sta cemo sada sa silnim akcijama kupujmo 387 :?
:D
a sta cemo sa 387 proizvodima proizvedenim u kini? :evil:

btw, kako je hrvatska ispala iz cefte, dio svoje proizvodnje su prebacili kod nas pa se sada cesce vidjaju 385 proizvodi koji su proizvedeni kod nas...nista cudno
kox
Posts: 3244
Joined: 12/09/2008 12:48

#3585 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Ista firma (Mladegs Pak) pravi i Bingo kečap. Mada je meni lično u zadnje vrijeme Vegafruitov kečap bio bolji, ali ne mogu više da ga nadjem.
User avatar
saiks
Posts: 1195
Joined: 12/11/2013 13:06

#3586 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by saiks »

Ned071 wrote:max clean deterdzenti. meni odlicni... osim njih, uzimam i spuzve, alu folije i ostale sitnice pravljene kod nas. mislim citluk

kupujem agromilk jogurt. odlican. kupujem vitalia mileram. odlican. kupujem ovako piletinu u mesari. odlicna. ne kupujem ovako salame virsle i sl jer k..u ne valjaju... kupujem perutnina breza proizvode, pogotovo purecu sunku. prva liga. gorica sir mi je tako tako, malo gorak za moj ukus. ne kupujem poljorad puter jer smrdi ko noge nakon 24 sata u cipelama...ne kupujem club vispakovu cokoladu jer je to nesto najgore sto sam probao u zivotu....
Zar max clean nije banjalucki? To radi dukat iz banja luke,isto tako prave alu folije,djogere,mopove,tecne sapune,spuzvice,trulexe
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#3587 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Ned071 »

mislio sam na firmu iz citluka koja pravi alu folije, vrecice za zamrzivac i slicno... max clean jeste banja luka
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3784
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#3588 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by DaffyDuck »

Ned071 wrote:mislio sam na firmu iz citluka koja pravi alu folije, vrecice za zamrzivac i slicno... max clean jeste banja luka
andrea&giovani?
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3784
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#3589 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by DaffyDuck »

ispravka, prije je to radila andrea&giovani, pa sad proizvodnju radi andrea&co citluk
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#3590 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by vješalica »

holowey wrote:
quarterback wrote:fuck, sta cemo sada sa silnim akcijama kupujmo 387 :?
:D
a sta cemo sa 387 proizvodima proizvedenim u kini? :evil:

btw, kako je hrvatska ispala iz cefte, dio svoje proizvodnje su prebacili kod nas pa se sada cesce vidjaju 385 proizvodi koji su proizvedeni kod nas...nista cudno
mah takvih proizvoda ima koliko hoćeš,tuna npr. proizvedena i porijeklo tajland a bar kod 385 i još uz to ima i EVA takvih i onih običnih sa robnom markom...naravno to je sada veliko iznenađenje,pošto se očito samo pojedinci vezivaju za bar kod,ali porijeklo i proizvođač "ne igra tu" nikakvu ulogu
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#3591 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by The Realist »

burekodsira wrote:
vješalica wrote:
Image


osim ako ne smatraš prnjavor nekim gradom u HR...paćenici histerični


malo me ovo zainteresovalo i pronasao sam objasnjenje. barcode oznacava zemlju u kojem je registrovan barcode a ne nuzno i zemlju porijekla proizvoda :bih:
Znaci porez na dobit se placa u Hrvatskoj, s tim da naravno doprinosi se u BiH placaju.

To mi je drugi izbor prilikom kupovine (ide 100% domaca firma, onda gdje su nasi zaposleni, nakon toga region i onda sve ostalo.....).
User avatar
holowey
Posts: 10852
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#3592 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by holowey »

The Realist wrote:
burekodsira wrote:
vješalica wrote:
Image


osim ako ne smatraš prnjavor nekim gradom u HR...paćenici histerični


malo me ovo zainteresovalo i pronasao sam objasnjenje. barcode oznacava zemlju u kojem je registrovan barcode a ne nuzno i zemlju porijekla proizvoda :bih:
Znaci porez na dobit se placa u Hrvatskoj, s tim da naravno doprinosi se u BiH placaju.

To mi je drugi izbor prilikom kupovine (ide 100% domaca firma, onda gdje su nasi zaposleni, nakon toga region i onda sve ostalo.....).
fulio si, i doprinosi i porez na dobit se placaju u bih, ali sama dobit ide vani...ista stvar kao sa drugim stranim brandovima koji imaju proizvodne pogone kod nas (meggle, zott, swisslion, itd)
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#3593 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by The Realist »

holowey wrote: fulio si, i doprinosi i porez na dobit se placaju u bih, ali sama dobit ide vani...ista stvar kao sa drugim stranim brandovima koji imaju proizvodne pogone kod nas (meggle, zott, swisslion, itd)
Hmm, znam da Apple recimo (a i mnoge, mnoge druge kompanije) imaju registrovane firme na drugim mjestima i tako ne plaćaju skoro ništa poreza na dobit u SAD-u (Njemci su pravili emisiju, vezano za Evropske zemlje, ali i neke kompanije iz USA i govorile koliko novca se tako "izgubi").

Zar ne ide majci firmi sve i ona svoje ostale troškove sabere, oduzme i onda na kraju prikazuje profit/gubitak i na osnovu toga plaća porez?
blablablabla1235
Posts: 59
Joined: 01/05/2012 22:54

#3594 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by blablablabla1235 »

The Realist wrote:
holowey wrote: fulio si, i doprinosi i porez na dobit se placaju u bih, ali sama dobit ide vani...ista stvar kao sa drugim stranim brandovima koji imaju proizvodne pogone kod nas (meggle, zott, swisslion, itd)
Hmm, znam da Apple recimo (a i mnoge, mnoge druge kompanije) imaju registrovane firme na drugim mjestima i tako ne plaćaju skoro ništa poreza na dobit u SAD-u (Njemci su pravili emisiju, vezano za Evropske zemlje, ali i neke kompanije iz USA i govorile koliko novca se tako "izgubi").

Zar ne ide majci firmi sve i ona svoje ostale troškove sabere, oduzme i onda na kraju prikazuje profit/gubitak i na osnovu toga plaća porez?
Ne.
U Americi imaju zakone koji namjerno uključuju rupe kako bi Apple i slični mogli kroz offshore firme provući pare bez poreza. U EU kao uniji država koje dijele zajedničko tržište, neke države (Niskozemska, ostatak Beneluxa, ...) dozvoljavaju dogovorno plaćanje harača između države i poreskog obveznika (ono ti meni, ja tebi) tako da Apple i slični, provodeći pare kroz podružnice u tim državama smanjuju poreze.
U BIH, van raznih "SDA & co" firmi koje uopće ne plaćaju poreze, ne postoji "legalan" način da isplatiš dobit bez poreza na dobit.
User avatar
holowey
Posts: 10852
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#3595 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by holowey »

The Realist wrote:
holowey wrote: fulio si, i doprinosi i porez na dobit se placaju u bih, ali sama dobit ide vani...ista stvar kao sa drugim stranim brandovima koji imaju proizvodne pogone kod nas (meggle, zott, swisslion, itd)
Hmm, znam da Apple recimo (a i mnoge, mnoge druge kompanije) imaju registrovane firme na drugim mjestima i tako ne plaćaju skoro ništa poreza na dobit u SAD-u (Njemci su pravili emisiju, vezano za Evropske zemlje, ali i neke kompanije iz USA i govorile koliko novca se tako "izgubi").

Zar ne ide majci firmi sve i ona svoje ostale troškove sabere, oduzme i onda na kraju prikazuje profit/gubitak i na osnovu toga plaća porez?
ne moze fabrika poslovati u bosni a da porez na dobit placa u nekoj drugoj zemlji bez obzira sto je brand firma iz te neke druge zemlje... tu fabriku posmatraj kao pravno lice koje posluje ovdje kod nas, na koje se odnose pravni zakoni koji vaze u nasoj zemlji, poreska politika koja vazi u nasoj zemlji...

apple registruje firmu u nekoj ostrvskoj drzavici gdje je porez na dobit mizeran (u poredjenju sa us of a), ali foxconn koji radi za apple itekako placa porez na dobit u tajvanu jer tamo posluje... pa kad foxconn proizvede porizvod xy i proda ga appleu, foxconn plati porez na dobit u tajvanu... ali kad se apple ugradi sa svojom marzom i preproda taj proizvod tebi, porez na dobit placa u toj ostrvskoj drzavici gdje je registrovan...

isto tako, kada mladegs zakljuci godinu, plati porez na dobit u bosni gdje i posluje, a zvijezda kada zakljuci svoju godinu plati porez na dobit u zemlji gdje je ona registrovana... tako je ovaj zvijezdin kecap sa 385 bar kodom, proizveden u mladegsu, vise bh proizvod, nego birin fen i pegla koji su proizvedeni u kini a imaju 387 bar kod
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#3596 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by The Realist »

holowey wrote:
ne moze fabrika poslovati u bosni a da porez na dobit placa u nekoj drugoj zemlji bez obzira sto je brand firma iz te neke druge zemlje... tu fabriku posmatraj kao pravno lice koje posluje ovdje kod nas, na koje se odnose pravni zakoni koji vaze u nasoj zemlji, poreska politika koja vazi u nasoj zemlji...

apple registruje firmu u nekoj ostrvskoj drzavici gdje je porez na dobit mizeran (u poredjenju sa us of a), ali foxconn koji radi za apple itekako placa porez na dobit u tajvanu jer tamo posluje... pa kad foxconn proizvede porizvod xy i proda ga appleu, foxconn plati porez na dobit u tajvanu... ali kad se apple ugradi sa svojom marzom i preproda taj proizvod tebi, porez na dobit placa u toj ostrvskoj drzavici gdje je registrovan...

isto tako, kada mladegs zakljuci godinu, plati porez na dobit u bosni gdje i posluje, a zvijezda kada zakljuci svoju godinu plati porez na dobit u zemlji gdje je ona registrovana... tako je ovaj zvijezdin kecap sa 385 bar kodom, proizveden u mladegsu, vise bh proizvod, nego birin fen i pegla koji su proizvedeni u kini a imaju 387 bar kod

Aha, hvala na pojašnjenju :thumbup: :thumbup: .
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#3597 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by StupskaBitanga »

Sarko rolat klas 200 i nešto gr 1,5KM :thumbup:
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#3598 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by safran »

burekodsira wrote:
vješalica wrote:


osim ako ne smatraš prnjavor nekim gradom u HR...paćenici histerični


malo me ovo zainteresovalo i pronasao sam objasnjenje. barcode oznacava zemlju u kojem je registrovan barcode a ne nuzno i zemlju porijekla proizvoda :bih:
Čuj, Zvijezda Agrokorova. Evo provjerih i Biljno maslo (kao iz nanine kuhinje), također Agrokor ali proizvodnja Hrvatska. Todorić rasturio proizvodnju.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#3599 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by quarterback »

u bingu se mogu kupiti lokumi slicni onim klasovim, vrlo solidni, stoje obicno u friziderima gdje su kolaci :thumbup:
(mislim da je firma hajs ili ovako nesto, uglavnom domaca)
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#3600 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by safran »

Ja sam ih nedavno (po drugi put) probala i ne sviđaju mi se. Baš se osjeti margarin i imaju neki memli šmek.
Post Reply