Cijene stanova All about
Moderator: anex
-
edisa19
- Posts: 2
- Joined: 28/04/2010 10:47
#3576 Re: Cijene stanova All about
Nina-stan na Stupu, kakva su mišljenja, iskustva. Planiram pogledati trosoban stan? Hvala
- Haris.ba
- Posts: 35289
- Joined: 08/09/2005 20:08
#3577 Re: Cijene stanova All about
Meni jedino problem pruga. Ali, pogledaš vozni red (možda neće biti tačan u realnostiedisa19 wrote:Nina-stan na Stupu, kakva su mišljenja, iskustva. Planiram pogledati trosoban stan? Hvala
Zgrade su okrenute malo nelogično za sarajevsku kotlinu, ali bilo bi glupo je l' da su sve isto.
U Izvoru ima lijepih stanova. Ali stvar je šta ko želi. Plus je što je blizu tramvajska stanica. Ima osnovna ("katolička") škola. Nije naravno ograničena samo na katolike. Gradiće se još zgrada pored trenutne, a i preko puta ceste. Stup je jedno od najzagađenijih mjesta u gradu. Saobraćaj je uvelike poboljšan završetkom Stupske petlje. Ali, pristup naselju je malo pospor od Ilidže. Zavisi iz kojeg djela grada dolaziš. Kad se ide od grada ima odličan pristup iza pijace Heco. Od Ilidže je malo peglativno (nije prioritetan potez, pa na semaforu staješ u 20 metara dvaput), ali ništa strašno. Kad izlaziš iz naselja prema Ilidži ima brz izlaz, malo treba kružiti kad se ide prema gradu, te treba na Stupsku petlju. Ima relativno blizu dječije igralište, ali to je u društvenoj podjeli "od druge zgrade". Al' kupuješ veći stan. Nek se dijete lopta po njemu.Thorgerson wrote:Mislim da treba uzeti u obzir vise parametara, od samog standarda stana. Dobrinja po mom misljenju ima puno vise prednosti u odnosu na Stup. Trenutno.emmir1 wrote:Kupio sam trosoban u Izvoru na Stupu..Estrella wrote:Molila bih za mišljenje, info, bilo šta .
Već neko vrijeme tražim malo veći stan za svoju porodicu ( po mogućnosti trosoban). E sad, gledali smo nove zgrade na dobrinji V. Cijene se uglavnom kreće izmedju 1650 - 1750 KM po m2. Ima li neko info. kakve su zgrade, visina režijskih troškova zimi, i sl.
Hvala svima unaprijed,
Naravno ukoliko neko ima neku preporuku za neku drugu lokaciju bila bih zahvalna.
Hvala svima
Otiđi i pogledaj kako ljudi rade, obilazio sam mnoge novogradnje ali niko nije bio ni blizu one klase gradnje.
Moj savjet najbolje otiđi i pogledaj i da se sama uvjeriš na licu mjesta.
Prijatelj mi zivi bas na Dobrinji V u onim novim zgradama. Zgrade su ok, ne znam stvarno kakav je standard, materijali i to u odnosu na Izvor, pa necu da lupam. Ali meni izgleda sasvim fino, sve novo, ogroman besplatan parking prostor, a u okrugu od 100-200m imaju tri isto tako ogromne garaze (koje se placaju).
Srednja i osnovna skola su odmah tu blizu, onaj novi park, igraliste za djecu, trolejbuska stanica je odmah tu. Izvuceno je malo od gradskog saobracaja.
Ovaj Izvor lijepo izgleda, ali je lokacija malo ne znam, meni se bas i ne svidja. Zgrada smjestena izmedju glavne saobracajnice i petlje. Je li ima osnovna skola blizu? Srednja ako se ne varam nema. Parkovi? Igralista?
Ono, mislim znam da oni dole svasta planiraju. Isto i Tibra je govorila bice igraliste, obdaniste, skola...pa ne znam jesu li ista uspjeli izganjati.
Uglavnom, naselje je takvo da ti treba auto. Nemaš kafića da valjaju, samo birtosi. Blizu zgrade Amko ima prodavnicu.
Pravo naselje za spavaj, posao, kući, u auto pa s djetetom na Bjelašnicu na havu.
- šatirana_ljubičica
- Posts: 4798
- Joined: 20/11/2010 12:37
#3578 Re: Cijene stanova All about
Koliko se otprilike kreće dvosoban stan na Dobrinji 2 od nekih 50-ak kvadrata?U izvornom stanju i koliko adaptiran?
A koliko bi bila adaptacija: mijenjanje unutrašnje i vanjske stolarije, kupatilo, kuhinja, podovi...
Hvala
A koliko bi bila adaptacija: mijenjanje unutrašnje i vanjske stolarije, kupatilo, kuhinja, podovi...
Hvala
-
vanjki
- Posts: 2236
- Joined: 26/10/2006 17:37
#3579 Re: Cijene stanova All about
Estrella wrote:Molila bih za mišljenje, info, bilo šta .
Već neko vrijeme tražim malo veći stan za svoju porodicu ( po mogućnosti trosoban). E sad, gledali smo nove zgrade na dobrinji V. Cijene se uglavnom kreće izmedju 1650 - 1750 KM po m2. Ima li neko info. kakve su zgrade, visina režijskih troškova zimi, i sl.
Hvala svima unaprijed,
Naravno ukoliko neko ima neku preporuku za neku drugu lokaciju bila bih zahvalna.
Hvala svima
jel ima slobodni trosobni stanova u novim zgradama na Dobrinji V?
-
_Astra_
- Posts: 848
- Joined: 29/08/2005 22:39
#3580 Re: Cijene stanova All about
stolarija - od 150-500 po m2šatirana_ljubičica wrote: A koliko bi bila adaptacija: mijenjanje unutrašnje i vanjske stolarije, kupatilo, kuhinja, podovi...
Hvala
Kupatilo - keramika od 9-400+KM po m2, keramicar 8-15km po m2, instalacija (prosjek 600km ruke i materijal po kupatilu), kada+kabina od 300-2000km, solja +vodokotlic od 100 - 1500km, slavine od 30do 600km po komadu.
pod - laminat od 7km do 50km po m2( ruke oko 3km po m2)
Parket od 15 do 150km po m2 (ukoliko nije gotovi parket, ruke su nekih 15ak km po m2)
kuhinja od 2000 - 12000 (zavisno od ugradnih aparata, da li je iverica, medijapan, kvalitet okova, osvjetljenje itd)
Naveo sam najnize cijene, a "najvise" sam stavio samo okvirno jer, "sky is the limit"....
- šatirana_ljubičica
- Posts: 4798
- Joined: 20/11/2010 12:37
#3581 Re: Cijene stanova All about
Hvala!_Astra_ wrote:stolarija - od 150-500 po m2šatirana_ljubičica wrote: A koliko bi bila adaptacija: mijenjanje unutrašnje i vanjske stolarije, kupatilo, kuhinja, podovi...
Hvala
Kupatilo - keramika od 9-400+KM po m2, keramicar 8-15km po m2, instalacija (prosjek 600km ruke i materijal po kupatilu), kada+kabina od 300-2000km, solja +vodokotlic od 100 - 1500km, slavine od 30do 600km po komadu.
pod - laminat od 7km do 50km po m2( ruke oko 3km po m2)
Parket od 15 do 150km po m2 (ukoliko nije gotovi parket, ruke su nekih 15ak km po m2)
kuhinja od 2000 - 12000 (zavisno od ugradnih aparata, da li je iverica, medijapan, kvalitet okova, osvjetljenje itd)
Naveo sam najnize cijene, a "najvise" sam stavio samo okvirno jer, "sky is the limit"....
- Gargi
- Posts: 185
- Joined: 17/08/2012 19:52
#3582 Re: Cijene stanova All about
Koja bi po vama bila realna cijena stana na Trgu heroja u onim niskim četvorospratnim zgradama bez lifta što okružuju trg? Stan je na trecem spratu, djelomicno renoviran.
-
tutku
- Posts: 1359
- Joined: 18/06/2011 12:10
#3583 Re: Cijene stanova All about
1800/m2Gargi wrote:Koja bi po vama bila realna cijena stana na Trgu heroja u onim niskim četvorospratnim zgradama bez lifta što okružuju trg? Stan je na trecem spratu, djelomicno renoviran.
- Gargi
- Posts: 185
- Joined: 17/08/2012 19:52
#3584 Re: Cijene stanova All about
tutku wrote:1800/m2Gargi wrote:Koja bi po vama bila realna cijena stana na Trgu heroja u onim niskim četvorospratnim zgradama bez lifta što okružuju trg? Stan je na trecem spratu, djelomicno renoviran.
- Dupli_skalp
- Posts: 3509
- Joined: 05/08/2008 13:14
- Location: pleme Šavašavaha
#3585 Re: Cijene stanova All about
kakva se kretanja cijena stanova očekuju u narednom periodu? ovo sve što gledam je dosta skupo, dvosobne ili jednoiposobne starudije izgrađene 40-50 plus godina na potezu grbavica - dolac malta imaju cijene kao da su nasred titove
, preskupo... a da ne spominjem porez, trošak potpunog renoviranja...
- Thorgerson
- Posts: 9900
- Joined: 15/04/2015 11:26
#3586 Re: Cijene stanova All about
Na Grbavici ne ocekuj da cijene padnu. Prodavci na Grbavici znaju da su u prednosti. Jer nemas izbora. Nema novogradnje, nema velike ponude. A potraznja je ogromna.eyesburn wrote:kakva se kretanja cijena stanova očekuju u narednom periodu? ovo sve što gledam je dosta skupo, dvosobne ili jednoiposobne starudije izgrađene 40-50 plus godina na potezu grbavica - dolac malta imaju cijene kao da su nasred titove, preskupo... a da ne spominjem porez, trošak potpunog renoviranja...
Pogledaj na Otoci ili Čengić Vili, dole mislim da se moze fina cijena dobiti u starogradnji.
Kazem Grbavica je atraktivna, ali jbg ako ti je skupo, sta ces onda. Ako mislis kupovati stan, bolje ti je ne zavaljivati se previse.
-
ado_7
- Posts: 132
- Joined: 22/11/2010 21:21
#3587 Re: Cijene stanova All about
Treba mi informacija...
Koja je cijena notarskih usluga za stan od 80ak hiljada? Ako imate iskustva s tim, valjalo bi mi
I ako imate nekog notara za preporuciti, moze u pp da mi posaljete, bio bih zahvalan...
Koja je cijena notarskih usluga za stan od 80ak hiljada? Ako imate iskustva s tim, valjalo bi mi
I ako imate nekog notara za preporuciti, moze u pp da mi posaljete, bio bih zahvalan...
- Thorgerson
- Posts: 9900
- Joined: 15/04/2015 11:26
#3588 Re: Cijene stanova All about
Notar i takse za uknjizbu dodje te oko 550-600 KM.ado_7 wrote:Treba mi informacija...
Koja je cijena notarskih usluga za stan od 80ak hiljada? Ako imate iskustva s tim, valjalo bi mi
I ako imate nekog notara za preporuciti, moze u pp da mi posaljete, bio bih zahvalan...
Najbolje ti je nazovi bilo kojeg notara i pitaj ga za cijenu.
-
Dr Baltazar
- Posts: 2216
- Joined: 21/06/2014 00:17
#3589 Re: Cijene stanova All about
DaffyDuck wrote:@drvosjeca i kuhinja
- Sajo---:
- Posts: 619
- Joined: 25/09/2005 14:18
- Location: Sarajevo
#3590 Re: Cijene stanova All about
...
Last edited by Sajo---: on 10/04/2025 14:48, edited 1 time in total.
-
emmir1
- Posts: 4937
- Joined: 07/06/2013 15:28
#3591 Re: Cijene stanova All about
Sajo---: wrote:Pozdrav svima,
upadam nepozvan s nadom da ce te mi malo pomoci.
Naime, stiglo je vrijeme za kupovinu stana, ali sam potpuno neiskusan po tom pitanju. Stan bi se kupovao na kredit, bio bi pod hipotekom, znam i koji bih i to je sve.
Sada me interesuje kakav je kompletan proces oko toga? Sta provjeravati i na koji nacin provjeravati sitnice oko stana (dakle mislim na taj administrativni dio)? Na sta obratiti paznju? Sta se sve treba platiti pored samog stana (porezi, uknjizenja, notari ili nesto)?
Prakticno, ja sam tabula raza oko svega, a ne smijem biti prije kupovine, pa me interesuje moze li mi neko u kratkim crtama opisati postupak... svakako se raspitujem i iz drugimh izvora, ali volio bih imati sve na jednom mjestu i krenuti redom. Prakticno , ne zelim da me neko prevari ili vara oko toga, pa mi je cilj maksimalno istraziti cijeli proces prike kupovine. Prakticno, pitanje je "kako kupiti stan?"
Nije ti loše za početak napisati gdje kupuješ, ako je novogradnja sigurno ima neko da je tu još kupovao i da ti prenese iskustva.
Inače sa prodavcem ideš kod notara.
Jedna od provjera jeste da od lika od kojeg kupuješ tražiš na uvid vjenčani list, a to notar odradi
Da se provjeri ko polaže prava na stan.
Naravno ZK provjerit
I onda svakako tražiti da ti dostave i poreska uvjerenja da nemaju poreskih dugovanja.
- Tomahawk11
- Globalni moderator
- Posts: 109749
- Joined: 14/08/2009 14:51
#3592 Re: Cijene stanova All about
Ako stan kupis na kredit i stavis ga pod hipoteku, sve i da hoce, prodavac te ne moze prevariti.Sajo---: wrote:Pozdrav svima,
upadam nepozvan s nadom da ce te mi malo pomoci.
Naime, stiglo je vrijeme za kupovinu stana, ali sam potpuno neiskusan po tom pitanju. Stan bi se kupovao na kredit, bio bi pod hipotekom, znam i koji bih i to je sve.
Sada me interesuje kakav je kompletan proces oko toga? Sta provjeravati i na koji nacin provjeravati sitnice oko stana (dakle mislim na taj administrativni dio)? Na sta obratiti paznju? Sta se sve treba platiti pored samog stana (porezi, uknjizenja, notari ili nesto)?
Prakticno, ja sam tabula raza oko svega, a ne smijem biti prije kupovine, pa me interesuje moze li mi neko u kratkim crtama opisati postupak... svakako se raspitujem i iz drugimh izvora, ali volio bih imati sve na jednom mjestu i krenuti redom. Prakticno , ne zelim da me neko prevari ili vara oko toga, pa mi je cilj maksimalno istraziti cijeli proces prike kupovine. Prakticno, pitanje je "kako kupiti stan?"
Banka trazi da je sve cisto, ZK mora biti frisak i s te strane nema sanse da bude nekog muljanja.
- dinoo1898
- Posts: 394
- Joined: 02/10/2011 16:35
- Location: Mostar
#3593 Re: Cijene stanova All about
pošto s djevojkom kupujem stan i ne kupuje nam se niti jedan "renoviran" stan, kupujemo stan u izvornom stanju koji će se upotpunosti renovirati.
Mene sada zanima da li je neko ranije angažirao firmu i potpisao ugovor za renoviranje kompletnog stana (prema našim instrukcijama za kvalitet tako da ne fušere s materijalom), odnosno da li bi ta varijanta bila bolja od varijante da za svaku pojedinačnu fazu renoviranja angažujem majstore pojedinačno?
Da li se isplati angažirati nadzor?
Mene sada zanima da li je neko ranije angažirao firmu i potpisao ugovor za renoviranje kompletnog stana (prema našim instrukcijama za kvalitet tako da ne fušere s materijalom), odnosno da li bi ta varijanta bila bolja od varijante da za svaku pojedinačnu fazu renoviranja angažujem majstore pojedinačno?
Da li se isplati angažirati nadzor?
-
probook
- Posts: 5043
- Joined: 13/10/2013 22:38
#3594 Re: Cijene stanova All about
Vise ti se isplati majstora naci, kupiti sa njim materijal i da ti odradi posao. Sto se firme tice dok se radnici plate, dok firmi ostane koji dinar, pa pdv i na kraju da platis nadzor nigdje te nemadinoo1898 wrote:pošto s djevojkom kupujem stan i ne kupuje nam se niti jedan "renoviran" stan, kupujemo stan u izvornom stanju koji će se upotpunosti renovirati.
Mene sada zanima da li je neko ranije angažirao firmu i potpisao ugovor za renoviranje kompletnog stana (prema našim instrukcijama za kvalitet tako da ne fušere s materijalom), odnosno da li bi ta varijanta bila bolja od varijante da za svaku pojedinačnu fazu renoviranja angažujem majstore pojedinačno?
Da li se isplati angažirati nadzor?
- agent_zero
- Posts: 10478
- Joined: 27/01/2010 23:58
- Location: tamni vilajet SDA zlotvora!
#3595 Re: Cijene stanova All about
Ja i dalje tražim dvosoban stan, ponuda slaba, cijene previsoke, ljudi teški za pregovore (uvrte sebi neku cifru u glavi i ne žele dogovor).
- VladaFBiH
- Posts: 6606
- Joined: 01/02/2012 12:32
- Location: rajvoSa
#3596 Re: Cijene stanova All about
i na kraju od 7 majstora koje dovedeš jedan ili nijedan ne uradi posao kako treba a ti se možeš žaliti al'' *urcu (pogotovo ako si se za*ebao i platio unaprijed) jer i da mu ne platiš cijena utrošenog materijala je višestruko veća od njegove "dnevnice" a da ne spominjem naknadne popravke koje idu iz tvog džepa... ozbiljna firma jeste skuplja ali ne brineš oko toga koliko će majstror taj dan popiti i jel' ga iz*ebala žena pa mu fuga ode u krivoprobook wrote:Vise ti se isplati majstora naci, kupiti sa njim materijal i da ti odradi posao. Sto se firme tice dok se radnici plate, dok firmi ostane koji dinar, pa pdv i na kraju da platis nadzor nigdje te nemadinoo1898 wrote:pošto s djevojkom kupujem stan i ne kupuje nam se niti jedan "renoviran" stan, kupujemo stan u izvornom stanju koji će se upotpunosti renovirati.
Mene sada zanima da li je neko ranije angažirao firmu i potpisao ugovor za renoviranje kompletnog stana (prema našim instrukcijama za kvalitet tako da ne fušere s materijalom), odnosno da li bi ta varijanta bila bolja od varijante da za svaku pojedinačnu fazu renoviranja angažujem majstore pojedinačno?
Da li se isplati angažirati nadzor?
-
gidra
- Posts: 4106
- Joined: 17/11/2011 16:11
- Location: Sarajevo
#3597 Re: Cijene stanova All about
Kad ste se već raspisali o tim firmama imate li koga preporučiti?
Gdje uopće naći firme koje se bave renoviranjem stanova?
Gdje uopće naći firme koje se bave renoviranjem stanova?
-
sabanss
- Posts: 4768
- Joined: 13/08/2006 11:20
#3598 Re: Cijene stanova All about
Samo sto ce ti firma uraditi isto to i jos gore. Kod majstora makar imas nadzor iza svakog dijela posla i mozes ga natjerati da popravi, firma zavrsi cjelokupan posao i prikrije nedostatke koje je sfuserila u prvoj ili drugoj fazi. Na kraju bude skuplje popravljati nego ostaviti kako je napravljeno.
Pojedinacni majstori su opcija koja je problematicna sa vremenom. Moras biti stalni nadzor i paziti jer su radovi obicno vezani. Sa druge strane mozes dobiti kvalitetniji krajnji rezultat sigurno.
Pojedinacni majstori su opcija koja je problematicna sa vremenom. Moras biti stalni nadzor i paziti jer su radovi obicno vezani. Sa druge strane mozes dobiti kvalitetniji krajnji rezultat sigurno.
- P308
- Posts: 5084
- Joined: 21/09/2012 23:15
#3599 Re: Cijene stanova All about
Ja na FB cesto gledam fotografije ove firme: https://www.facebook.com/reikinteriordesign/?fref=ts i cine mi se jako dobri.gidra wrote:Kad ste se već raspisali o tim firmama imate li koga preporučiti?
Gdje uopće naći firme koje se bave renoviranjem stanova?
Mada izgledaju papreno.
- VladaFBiH
- Posts: 6606
- Joined: 01/02/2012 12:32
- Location: rajvoSa
#3600 Re: Cijene stanova All about
Moje iskustvo sa majstorima da su to najveća *ovna zajedno sa taksisitima i ugostiteljimasabanss wrote:Samo sto ce ti firma uraditi isto to i jos gore. Kod majstora makar imas nadzor iza svakog dijela posla i mozes ga natjerati da popravi, firma zavrsi cjelokupan posao i prikrije nedostatke koje je sfuserila u prvoj ili drugoj fazi. Na kraju bude skuplje popravljati nego ostaviti kako je napravljeno.
Pojedinacni majstori su opcija koja je problematicna sa vremenom. Moras biti stalni nadzor i paziti jer su radovi obicno vezani. Sa druge strane mozes dobiti kvalitetniji krajnji rezultat sigurno.
Zadnje kupatilo mi je radila firma - postavljali su pločice sa waser vagom
