Ali pazi samo sa kojom silinom su ušli u sirijski rat.Odjednom su otvorili pet linija:Latakija, Gab, južni Haleb tu su najviše napredovali, Guta, i Dera.
Ono klasični dogovor Irana i Rusije, ono mi ćemo poslati vojnike vi iz zraka.Nešto su napravili u južnoj okolini Haleba koja je najslabije branjena.Velika linija koju je čuvalo lokalno stanovništvo, ali i kao takvo bili su ozbiljna prijetnja plaćenicima iz Iraka, irana, Afganistana, Libanona.
Zauzeli neka sela počeli napredovati uzeli al Hadir i al Ajs, kada su im došli likovi iz Gaba, vojne formacije Džundul Aksa, Nusra front, postrojili ih i pokazali im gdje im je mjesto.Sada im uzimaju jedno po jedno selo.Onaj neki komandant Nusra fronta izjavio kako bi volio vidjeti nekog vojnika Sirijca na suprotnoj strani, apsolutno im sve plaćenici i na zemlji i u zraku.
Da, ali u osnovi rat u Siriji je sukob među Muslimanima.
Rusija se upetljala ali se prvo upetljala USA, njeni saveznici u blizini i oni dalji, a u osnovi je to nesporazum među Muslimanima, odnosno između Sirijaca gdje upadaju iz drugih Muslimanskih država Iran, Irak, Jordan itd. da se bore na svim stranama.
Nije se ni moglo a niti se može očekivati da se Sirijsci međusobno zatru i sada je od prilike stalo na sektaškoj podjeli Sirije gdje SAA kontrolira većinski Šitska, Alavitska, Druska i Kršćanska podneblja a ostatak kontroliraju pobunjeničke frakcije i to gdje su većina Suniti i Kurdi.
Šta Rusija konkretno hoće?