Sirija vol. 2

Locked
bole1st
Posts: 833
Joined: 10/01/2013 21:28

#3576 Re: Sirija vol. 2

Post by bole1st »

Ne treba glorifikovati Rusiju, oni su ekonomski u rasulu, to se najbolje vidi po odnosu valuta, Dolar je do prije dvije godine vrijedio 30 Rubalja, sad je preko 60 sa tendencijom rasta.

Dakle, Putin nema novaca da vodi dugacke ratove, SAA mora nesto bitno napravit u naredna 3-4 mjeseca. I tu ne mislim osvojit 3-4 gradica i 20 "strateski" vaznih sela nego recimo uzet cijeli grad Alepo, spojit se na Deir ez-Zor preko Palmire i krenut s Kurdima na Raqqu sa dvije strane.

Druga strana ima vrijeme i novce, neki cak i uzivaju u ratu (Isis i Nusra), jedino nagla nestashica djevica na nebu moze da ih poremeti. :mrgreen:
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11829
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#3577 Re: Sirija vol. 2

Post by japin_mutapi »

krug se lagano zatvara - počelo je sovjetskom intervencijom u afganistanu završiće se ruskim debaklom u siriji
Škobo Habu
Posts: 9791
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#3578 Re: Sirija vol. 2

Post by Škobo Habu »

bole1st wrote: Dakle, Putin nema novaca da vodi dugacke ratove, SAA mora nesto bitno napravit u naredna 3-4 mjeseca. I tu ne mislim osvojit 3-4 gradica i 20 "strateski" vaznih sela nego recimo uzet cijeli grad Alepo, spojit se na Deir ez-Zor preko Palmire i krenut s Kurdima na Raqqu sa dvije strane.
Nisu ni Kurdi nešto zagrijani za Assada. Naravno, za tako nešto treba i protu-usluga ili ustupci od strane režima. Mada se je ne bi kladio dugoročno na Assada da sutra ID kolaborira u kompletu.
sarajevoxxxx
Posts: 26435
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#3579 Re: Sirija vol. 2

Post by sarajevoxxxx »

jefff wrote:
sarajevoxxxx wrote:Izvještaj novinara opozicije iz oslobođenog Tell Badžira u južnoj okolini Haleba.Cijelo selo zauzeli su za deset minuta.Sa dva tenka krenuli, napali iz više pravaca. Na snimku se vide razvaljena vojna vozila režimskih milicija, dosta oružja je zarobljeno.

video
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 0796315726

Sve u svemu Rusi nakon skoro dva mjeseca žestokog bombardovanja ništa nisu uradili. Naravno ako izuzmemo one masakre koje su počinili nad djecom u Deri, Guti, Halebu itd., i naravno ovo zadnje spaljivanje kamiona sa humanitarnom pomoći koji su dolazili iz Turske, a koja ne pokriva ni jednu petinu potreba Sirijaca i velikog broja izbjeglica koje se nalaze unutar Sirije.

Rusi su oko 400 civila usmrtili od kada su počeli avionima štiti masovnog ubicu iz Damaska.
Zato se i grizu, tersaju na Tursku, patetični su. Zaboravili su kako su dobili po turu u Afganistanu od "gaćonja"
Ali pazi samo sa kojom silinom su ušli u sirijski rat.Odjednom su otvorili pet linija:Latakija, Gab, južni Haleb tu su najviše napredovali, Guta, i Dera.

Ono klasični dogovor Irana i Rusije, ono mi ćemo poslati vojnike vi iz zraka.Nešto su napravili u južnoj okolini Haleba koja je najslabije branjena.Velika linija koju je čuvalo lokalno stanovništvo, ali i kao takvo bili su ozbiljna prijetnja plaćenicima iz Iraka, irana, Afganistana, Libanona.

Zauzeli neka sela počeli napredovati uzeli al Hadir i al Ajs, kada su im došli likovi iz Gaba, vojne formacije Džundul Aksa, Nusra front, postrojili ih i pokazali im gdje im je mjesto.Sada im uzimaju jedno po jedno selo.Onaj neki komandant Nusra fronta izjavio kako bi volio vidjeti nekog vojnika Sirijca na suprotnoj strani, apsolutno im sve plaćenici i na zemlji i u zraku.
User avatar
arzuhal
Posts: 20825
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#3580 Re: Sirija vol. 2

Post by arzuhal »

bole1st wrote:Ne treba glorifikovati Rusiju, oni su ekonomski u rasulu, to se najbolje vidi po odnosu valuta, Dolar je do prije dvije godine vrijedio 30 Rubalja, sad je preko 60 sa tendencijom rasta.

Dakle, Putin nema novaca da vodi dugacke ratove, SAA mora nesto bitno napravit u naredna 3-4 mjeseca. I tu ne mislim osvojit 3-4 gradica i 20 "strateski" vaznih sela nego recimo uzet cijeli grad Alepo, spojit se na Deir ez-Zor preko Palmire i krenut s Kurdima na Raqqu sa dvije strane.

Druga strana ima vrijeme i novce, neki cak i uzivaju u ratu (Isis i Nusra), jedino nagla nestashica djevica na nebu moze da ih poremeti. :mrgreen:
Bole, šta pričaš, Dodik, Tegeltija und Cvijanovićka se (još i nezakonito, mimo volje NSRS) zadužuje u dolarima kod relevantnih finansijskih centara u Floridi, a ti pričaš o tendenciji jačanja dolara, šta prepadaš narod u RS? :mrgreen:

Sorry na offu :mrgreen:
User avatar
Johnny071
Posts: 619
Joined: 11/02/2009 13:42
Location: izmedju redova
Contact:

#3581 Re: Sirija vol. 2

Post by Johnny071 »

Haleb ??? Sta ti je to ?
bole1st
Posts: 833
Joined: 10/01/2013 21:28

#3582 Re: Sirija vol. 2

Post by bole1st »

Škobo Habu wrote:
bole1st wrote: Dakle, Putin nema novaca da vodi dugacke ratove, SAA mora nesto bitno napravit u naredna 3-4 mjeseca. I tu ne mislim osvojit 3-4 gradica i 20 "strateski" vaznih sela nego recimo uzet cijeli grad Alepo, spojit se na Deir ez-Zor preko Palmire i krenut s Kurdima na Raqqu sa dvije strane.
Nisu ni Kurdi nešto zagrijani za Assada. Naravno, za tako nešto treba i protu-usluga ili ustupci od strane režima. Mada se je ne bi kladio dugoročno na Assada da sutra ID kolaborira u kompletu.
Nisu zagrijani za Assada, ali su jako zagrijani da se zavrsi rat. Nisam najbolje upoznat sa situacijom oko pregovora, ali mislim da je realno da Kurdi u Siriji dobiju neku svoju Republiku Kurdsku, Dan Republike manje ili vise. :mrgreen:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#3583 Re: Sirija vol. 2

Post by Kikibombona »

Saleh Muslim: Syrian Kurds Must Be At Saudi Meeting

http://www.basnews.com/index.php/en/new ... tan/245742
bole1st
Posts: 833
Joined: 10/01/2013 21:28

#3584 Re: Sirija vol. 2

Post by bole1st »

arzuhal wrote: Bole, šta pričaš, Dodik, Tegeltija und Cvijanovićka se (još i nezakonito, mimo volje NSRS) zadužuje u dolarima kod relevantnih finansijskih centara u Floridi, a ti pričaš o tendenciji jačanja dolara, šta prepadaš narod u RS? :mrgreen:

Sorry na offu :mrgreen:
Bez zelje da prosirujem off topic, ali nisam rekao da dolar jacha, nego da rublja slabi. Dolar sam uzeo samo kao referentu valutu.
User avatar
husein_kapetan
Posts: 3314
Joined: 24/07/2013 20:19

#3585 Re: Sirija vol. 2

Post by husein_kapetan »

General War wrote:
husein_kapetan wrote:
General War wrote: Sutra da assad pobjedi i rusija, nista znacajno za zapad nije izgubljeno, za izrael bi bio business as usual...rusiji i assadu sankcije...ali bi svjet nastavio zivit, pojavit ce se neki drugi rat i opet jovo na novo...tako bilo, i bit ce.
Kao ni ranije tako ni sada.. svha hladnog rata nije niti ce biti izravni sukob oponenata.. oduvijek a i sada se vlastiti interesi.. geostrateski.. politicki.. ekonomski, brane preko proxy-a na trecim terenima .. Snowden, Ukraina ( Krim), Sirija, Iran, Irak..Libija... sankcije.. progon diplomata.. kontinuirane provokacije ( zracne)...o cemu pricamo.. pa i sama percepcija stanovnistva dvaju glavnih aktera govore u prilog gore napisanom.. i mislim da ako u zadnjih 20 ak godina rusija je bila prinudjena na neki nacin "uzmicati" sada i da hoce nema vise fizioloskog prostora za manevar.. drugi su im doslovce na vratima..mislim da.. ipak dalje nece tolerisati.. vrijedi njihovog opstanka..
Nije uzmicala nego drustvo prelazilo iz komunizma u kapitalizam, znaci u tranziciji...kao takva nije nikome predstavljala pretnju, otvorila trziste i zaradila na izvozu bogastava i cijene...sto je diktirao zapad, a ne radi putina. Umjesto da hvata kinu u razvoju. Putina prenijlo pa se igra sile iako objektivno nije ni medju prvih deset u svim segmentima pa i vojnim, na papiru impresivno ali objektivno jos na nivou osamdesetih gledajuci u cjelini.
Ne pada mi na pamet da pravim omjer snaga ma kako ga dobro ili lose napravio.. ali sa tvojim se ne slazem.. rekao bih zapravo.. mimo sistema (politickog) koji i danas sa odredjenim "popravkama" u kini sasvim solidno funkcionira.. nije rusiju u tim vremenima iz " igre " izbacila civilizacijsko-demokratska nadmocnost oponenta.. vec kolicina vlastitih gresaka koje su kontinuirano tokom vremena pravili..i drugim prostor ostavljali.. od Gorbacova pa nadalje..sada je prica u ovim "novim" uslovima ipak drugacija malo..
A i misljenja sam da bilo kakva protuteza u dominaciji jedne supersile je bolja nego nikakva makar i nominalno i u povojima bila.. za svijet u cjelini.. jer takva vrsta dominacije ipak polahko prerasta u ordinirani despotizam koji bi prije ili kasnije doveo do abolicije bilo kakve forme medjunarodnog prava..
sarajevoxxxx
Posts: 26435
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#3586 Re: Sirija vol. 2

Post by sarajevoxxxx »

Ebu Medžd el Homsi, borac opozicije koji je Tovom skinuo vozilo u kojem se nalazio simpatični djedica iz Irana Kasim Sulejmani dok je bio na proslavi i obilaženju linija u južnom Halebu tačnije na brdu al Ajs.

Image
User avatar
Ironmen
Posts: 7503
Joined: 29/07/2015 17:36

#3587 Re: Sirija vol. 2

Post by Ironmen »

sarajevoxxxx wrote:Ebu Medžd el Homsi, borac opozicije koji je Tovom skinuo vozilo u kojem se nalazio simpatični djedica iz Irana Kasim Sulejmani dok je bio na proslavi i obilaženju linija u južnom Halebu tačnije na brdu al Ajs.

Image

https://www.youtube.com/watch?v=u0DzRJpud_o
Ripicipi
Posts: 4171
Joined: 11/01/2007 21:55
Location: BiH, a vi???

#3588 Re: Sirija vol. 2

Post by Ripicipi »


:D
User avatar
Johnny071
Posts: 619
Joined: 11/02/2009 13:42
Location: izmedju redova
Contact:

#3589 Re: Sirija vol. 2

Post by Johnny071 »

sarajevoxxxx wrote:Ebu Medžd el Homsi, borac opozicije koji je Tovom skinuo vozilo u kojem se nalazio simpatični djedica iz Irana Kasim Sulejmani dok je bio na proslavi i obilaženju linija u južnom Halebu tačnije na brdu al Ajs.
Sta ti je HALEB ??? Jel to Aleppo na tvom jeziku ?
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#3590 Re: Sirija vol. 2

Post by jefff »

Ali pazi samo sa kojom silinom su ušli u sirijski rat.Odjednom su otvorili pet linija:Latakija, Gab, južni Haleb tu su najviše napredovali, Guta, i Dera.

Ono klasični dogovor Irana i Rusije, ono mi ćemo poslati vojnike vi iz zraka.Nešto su napravili u južnoj okolini Haleba koja je najslabije branjena.Velika linija koju je čuvalo lokalno stanovništvo, ali i kao takvo bili su ozbiljna prijetnja plaćenicima iz Iraka, irana, Afganistana, Libanona.

Zauzeli neka sela počeli napredovati uzeli al Hadir i al Ajs, kada su im došli likovi iz Gaba, vojne formacije Džundul Aksa, Nusra front, postrojili ih i pokazali im gdje im je mjesto.Sada im uzimaju jedno po jedno selo.Onaj neki komandant Nusra fronta izjavio kako bi volio vidjeti nekog vojnika Sirijca na suprotnoj strani, apsolutno im sve plaćenici i na zemlji i u zraku.
Da, ali u osnovi rat u Siriji je sukob među Muslimanima.
Rusija se upetljala ali se prvo upetljala USA, njeni saveznici u blizini i oni dalji, a u osnovi je to nesporazum među Muslimanima, odnosno između Sirijaca gdje upadaju iz drugih Muslimanskih država Iran, Irak, Jordan itd. da se bore na svim stranama.
Nije se ni moglo a niti se može očekivati da se Sirijsci međusobno zatru i sada je od prilike stalo na sektaškoj podjeli Sirije gdje SAA kontrolira većinski Šitska, Alavitska, Druska i Kršćanska podneblja a ostatak kontroliraju pobunjeničke frakcije i to gdje su većina Suniti i Kurdi.
Šta Rusija konkretno hoće?
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#3591 Re: Sirija vol. 2

Post by Challenger__ »

Kikibombona wrote:SAA se nastavlja brukati. Fakat su postali smijesni!

Rusi su se svojski potrudili da im pomognu, Iranci su doveli svoju ekipu... ali jednostavno ne ide. Dzaba oruzje, dzaba sve. Selefije se zaderu, SAA se uhvati noge.

Rusi ce morati drasticno pojacati napade da bi nesto postigli.
Pališ se bezveze na Savine spinove. Više je ubleha izgubila oko Kweirisa nego što su ovi povratili dole. Da ne pričam da treba sačekati koji dan da se vidi prava slika.
User avatar
Ironmen
Posts: 7503
Joined: 29/07/2015 17:36

#3592 Re: Sirija vol. 2

Post by Ironmen »

Ripicipi wrote:
:D

Djecoubica je znao potapati zivu djecu u vodu i paliti zene i djecu u kavezu a sada kmeci kao ker ima srece sto je zarobljen u rukama Kurda makar su malo humaniji od ostalih.
User avatar
husein_kapetan
Posts: 3314
Joined: 24/07/2013 20:19

#3593 Re: Sirija vol. 2

Post by husein_kapetan »

jefff wrote:
Ali pazi samo sa kojom silinom su ušli u sirijski rat.Odjednom su otvorili pet linija:Latakija, Gab, južni Haleb tu su najviše napredovali, Guta, i Dera.

Ono klasični dogovor Irana i Rusije, ono mi ćemo poslati vojnike vi iz zraka.Nešto su napravili u južnoj okolini Haleba koja je najslabije branjena.Velika linija koju je čuvalo lokalno stanovništvo, ali i kao takvo bili su ozbiljna prijetnja plaćenicima iz Iraka, irana, Afganistana, Libanona.

Zauzeli neka sela počeli napredovati uzeli al Hadir i al Ajs, kada su im došli likovi iz Gaba, vojne formacije Džundul Aksa, Nusra front, postrojili ih i pokazali im gdje im je mjesto.Sada im uzimaju jedno po jedno selo.Onaj neki komandant Nusra fronta izjavio kako bi volio vidjeti nekog vojnika Sirijca na suprotnoj strani, apsolutno im sve plaćenici i na zemlji i u zraku.
Da, ali u osnovi rat u Siriji je sukob među Muslimanima.
Rusija se upetljala ali se prvo upetljala USA, njeni saveznici u blizini i oni dalji, a u osnovi je to nesporazum među Muslimanima, odnosno između Sirijaca gdje upadaju iz drugih Muslimanskih država Iran, Irak, Jordan itd. da se bore na svim stranama.
Nije se ni moglo a niti se može očekivati da se Sirijsci međusobno zatru i sada je od prilike stalo na sektaškoj podjeli Sirije gdje SAA kontrolira većinski Šitska, Alavitska, Druska i Kršćanska podneblja a ostatak kontroliraju pobunjeničke frakcije i to gdje su većina Suniti i Kurdi.
Šta Rusija konkretno hoće?
Odavno nista povrsnije u misli i poruci ne procitah..
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#3594 Re: Sirija vol. 2

Post by The 51st State »

Srecom sve sto ovaj zaljubljenik bacuska pise je istina, docim supacki presucuje trljanje solju bosanskih rana i direktno protektovanje rs-a od strane ruskog ambasadora.
Kakva budaletina moras biti pa ovako gorljivo braniti pozicije zemlje koja je otvoreno na strani onih koji bi sutra da ista ne postoji, ili budala ili internet placenik, treve nema.
sarajevoxxxx
Posts: 26435
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#3595 Re: Sirija vol. 2

Post by sarajevoxxxx »

User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#3596 Re: Sirija vol. 2

Post by Grean »

The 51st State wrote:Srecom sve sto ovaj zaljubljenik bacuska pise je istina, docim supacki presucuje trljanje solju bosanskih rana i direktno protektovanje rs-a od strane ruskog ambasadora.
Kakva budaletina moras biti pa ovako gorljivo braniti pozicije zemlje koja je otvoreno na strani onih koji bi sutra da ista ne postoji, ili budala ili internet placenik, treve nema.
Tako nekako.

Ja kad vidim postove nekih koji brane rusku politiku, ja bih ih najradje preselio u Han Pijesak pa neka tamo i srbuju i rusuju. Stvarno ne mogu to pojmiti poslije frisko oborene rezolucije o Srebrenici. A nije ih mali broj sto je najzalosnije, valjda su to oni tipicni kontrasi, ma i protiv sebe samo da bude kontra drugih.
User avatar
Point.
Posts: 33474
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Bagni di Lucca

#3597 Re: Sirija vol. 2

Post by Point. »

Ja bi se objesio da ovako branim ruse koji brane srbe koji bi sutra da zarati pobili sve Bosnjake ko ovaj @Challenger. Koji su tu prenosi, neshvatljivo.
bole1st
Posts: 833
Joined: 10/01/2013 21:28

#3598 Re: Sirija vol. 2

Post by bole1st »

Grean wrote:
Ja kad vidim postove nekih iz Federacije koji brane rusku politiku...
To nije ruska politika, nego putinova politika, on je apsolutista.

Za vas djecicu sto niste igrali Civilizaciju na vrijeme, kad si diktator puno ti je lakse ratovati nego ostalim Obamama i Merkelima koji imaju stranke, zastupnike i glasache nad vratom.
User avatar
husein_kapetan
Posts: 3314
Joined: 24/07/2013 20:19

#3599 Re: Sirija vol. 2

Post by husein_kapetan »

Challenger__ wrote:
Kikibombona wrote:SAA se nastavlja brukati. Fakat su postali smijesni!

Rusi su se svojski potrudili da im pomognu, Iranci su doveli svoju ekipu... ali jednostavno ne ide. Dzaba oruzje, dzaba sve. Selefije se zaderu, SAA se uhvati noge.

Rusi ce morati drasticno pojacati napade da bi nesto postigli.
Pališ se bezveze na Savine spinove. Više je ubleha izgubila oko Kweirisa nego što su ovi povratili dole. Da ne pričam da treba sačekati koji dan da se vidi prava slika.
Ovdje chelli malo grijesis.. nije sve u krivu ono sto govori.. temeljni postulat ofanzivnog dejstva je da nakon napredovanja obezbijede svoj prodor po dubini i osiguraju snage za odbranu zajedno sa ligisticko tehnickim resursima.. a SAA to kontinuirano na vise frontova ne pravi.. za nevjerovati.. nema svrhe gubiti ljude u ofanzivi.. prolivati krv.. i onda linije prepustiti nekolicini lose pripermljenih i nemotivisanih NDF-ovaca.. ljustvo ovako gubi moral i postaje apaticno..
Najveci problem SAA danas je hronicni nedostatak kvalitetno obucenog ljudstva.. ono malo sto imaju je premoreno i pomalo apaticno.. i da se razumijemo ovo sto se u kontinuitetu dogadja nije rezultat nekakve borbene spremnosti nusrica vec sasvim indikativnih kontinuiranih propusta i nepripremljenosti SAA..
User avatar
Ironmen
Posts: 7503
Joined: 29/07/2015 17:36

#3600 Re: Sirija vol. 2

Post by Ironmen »

Point. wrote:Ja bi se objesio da ovako branim ruse koji brane srbe koji bi sutra da zarati pobili sve Bosnjake ko ovaj @Challenger. Koji su tu prenosi, neshvatljivo.

Pa rusi ratuju protiv terorista ISILA koji su stavili i BiH na crnu listu proglasili nas nevjernicima i objavili nam rat tako da ti na isto dodje svi bi nas bosnje opet pobili :/
Locked