Demokratska fronta Željko Komšić

Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#35701 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Milenkov buraz »

Željko postaje lagano magarac obični, jednom ga je SDA naguzila a i drugi će put ali oni uporno hoće sa SDA. Ko zna za šta je ovo dobro.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#35702 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Banksy »

Styling wrote: Nadam se da je Zeljku jasno da Covic jedva ceka da on udje u vlast s njima u Federaciji pa da ga samelju za naredne izbore, i njega i DF. Ne mogu da vjerujem da i nakon toliko godina bavljenja politikom nije nista naucio. I nema nista od price "samo nivo Federacije, Kanton Sarajevo ostaje". Bakir ce zahtijevati sve po vertikali ili nista. Bojim se da bi prije moglo biti sve nego nista.

Željko Komšić, 2015.


o ulasku u vlast s SDA -----

‘’Zar je jedna ili dvije funkcije vrijedna toga da država konačno dobije vlast’'



o prepuštanju svih hrvatskih pozicija u HDZ-u --------

‘’– Bitno je da zna raditi posao, da hoće raditi i da je pošten.‘’


User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#35703 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Capsicum »

drug_profi wrote:
Capsicum wrote:Ako DF uđe u vlast na nivou BiH i FBiH, a ostane aktuelna vlada KS, šta onda? Najveći gubitnik će biti SDP. Iako s najvećim brojem glasova u tom bh bloku, dopustit će si da imaju najmanji komad vlasti. U tom scenariju vrlo je izgledan i definitivan raspad stranke.
:-)
Ne razumiješ suštinu, što je sasvim logično obzirom na stavove koje zastupaš.
Na stranu impresije. Imaš li nešto da kažeš o ovome što sam napisao?
User avatar
drug_profi
Posts: 65421
Joined: 16/07/2012 16:00

#35704 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by drug_profi »

Capsicum wrote:
drug_profi wrote:
Capsicum wrote:Ako DF uđe u vlast na nivou BiH i FBiH, a ostane aktuelna vlada KS, šta onda? Najveći gubitnik će biti SDP. Iako s najvećim brojem glasova u tom bh bloku, dopustit će si da imaju najmanji komad vlasti. U tom scenariju vrlo je izgledan i definitivan raspad stranke.
:-)
Ne razumiješ suštinu, što je sasvim logično obzirom na stavove koje zastupaš.
Na stranu impresije. Imaš li nešto da kažeš o ovome što sam napisao?
Šta reći kakvu posluku porati.
Polazis od stanovista da je politicka partija osnovana samo da bi njeni rukovodioci dosli do vlasti i budzetske sise i ako se tu prekontaju pa popuse onda ide raspad. Jel ta logika?
Jesu neke, slažem se.
Međutim neke baš i nisu.
Pa upravo odbijanje ulaska u vlast sa onim ko je kreirao ovakvo stanje u drzavi pokazuje da je uzrok jasno detektovan i suludo, da ne kazem izdajnicki, bi bilo ici u vlast sa SDA te tako prekrsiti PREDIZBORNO OBECANJE koje im je vjerovatno i donijelo vecinu glasova.
Krsenje jednostavnog obecanja bi dapače dovelo do raspada. Pa čak je i sadašnje pehlivanjenje nanijelo ogromnu štetu jer ja prvi neću više dati glas SDP-u. Neću da mislim da li će to biti glas za Bakira ili neće.
Jedino ako dođe do čistke ovih koji navijaju za izdaju, onda se šteta može popraviti.
Last edited by drug_profi on 13/03/2019 09:48, edited 1 time in total.
izvrsni direktor
Posts: 14741
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#35705 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by izvrsni direktor »

X
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#35706 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by malakh »

jedino što mi je u kompletnoj priči drago jeste činjenica da je još prije mjesec dana fahro sebe vidio kao ministra sigurnosti, a sada blijedo strijepi i čeka odluku dfa i dijela sdpa.

ako oni uđu u vlast, mislim da to šćepica neće moći preživjeti. jednom se jedva izvukao nakon izbornog debakla i sramota, a sada :lol: :lol:
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#35707 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Capsicum »

drug_profi wrote:Šta reći kakvu posluku porati.
Polazis od stanovista da je politicka partija osnovana samo da bi njeni rukovodioci dosli do vlasti i budzetske sise i ako se tu prekontaju pa popuse onda ide raspad. Jel ta logika?
Jesu neke, slažem se.
Međutim neke baš i nisu.
Pa upravo odbijanje ulaska u vlast sa onim ko je kreirao ovakvo stanje u drzavi pokazuje da je uzrok jasno detektovan i suludo, da ne kazem izdajnicki, bi bilo ici u vlast sa SDA te tako prekrsiti PREDIZBORNO OBECANJE koje im je vjerovatno i donijelo vecinu glasova.
Krsenje jednostavnog obecanja bi dapače dovelo do raspada. Pa čak je i sadašnje pehlivanjenje nanijelo ogromnu štetu jer ja prvi neću više dati glas SDP-u. Neću da mislim da li će to biti glas za Bakira ili neće.
Jedino ako dođe do čistke ovih koji navijaju za izdaju, onda se šteta može popraviti.
Ja govorim o raspadu SDP-a u smislu cijepanja na barem 2 stranke zbog neprincipijelnog odnosa sadašnje vladajuće garniture. Znaš dobro o čemu pričam. To je tinjajući sukob. Ako ispadne da su svi više hajrovali od SDP-a u tom BH bloku, a na kraju balade, jedini kratkih rukava ostanu ovi u TK... Moje je mišljenje da je cijepanje neminovno.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#35708 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by madner »

To cjepanje bi bilo vrlo dobra stvar za SDP dugorocno.

Mada nece do toga doci, ovi u TK mogu sastaviti savez kakav zele.
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#35709 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Capsicum »

madner wrote:To cjepanje bi bilo vrlo dobra stvar za SDP dugorocno.

Mada nece do toga doci, ovi u TK mogu sastaviti savez kakav zele.
Ne znam, možda. Trenutno ova garnitura "mladih lavova" nije baš dobro prošla kod građana. Da im nije bilo TK, bio bi ovo jedan od većih debakla SDP-a. Moje je mišljenje da SDP-u raspad ne treba u ovom momentu. U Sarajevu su realno loše prošli i NS im je preotela dobar dio lijevih glasača. Ako opstane aktuelna vlada KS, vjerujem da će NS znati medijski unovčiti svojeg premijera i učvrstiti svoju poziciju kod glasača. Šta ostaje SDP-u ako ostane bez TK i KS? Neće nestati s političke scene samo zato što imaju te neke nekretnine, ali i to se ubrzano topi.
doktor78
Posts: 3944
Joined: 14/09/2006 11:02

#35710 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by doktor78 »

Da se vratimo malo na priču o kandidovanju Martine M.S. za ambasadoricu. Neću sada raspravljati o tome je li to dobar potez ili nije, ali komentari od strane HDZ-ovaca na fb-u koji su uslijedili nakon toga su toliko šovinistički i mizogini da mi je muka. Fuj!
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#35711 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by madner »

Capsicum wrote:
madner wrote:To cjepanje bi bilo vrlo dobra stvar za SDP dugorocno.

Mada nece do toga doci, ovi u TK mogu sastaviti savez kakav zele.
Ne znam, možda. Trenutno ova garnitura "mladih lavova" nije baš dobro prošla kod građana. Da im nije bilo TK, bio bi ovo jedan od većih debakla SDP-a. Moje je mišljenje da SDP-u raspad ne treba u ovom momentu. U Sarajevu su realno loše prošli i NS im je preotela dobar dio lijevih glasača. Ako opstane aktuelna vlada KS, vjerujem da će NS znati medijski unovčiti svojeg premijera i učvrstiti svoju poziciju kod glasača. Šta ostaje SDP-u ako ostane bez TK i KS? Neće nestati s političke scene samo zato što imaju te neke nekretnine, ali i to se ubrzano topi.
DF ce nestati ako odu sa SDA, ti glasovi ce se preliti vecinom u SDP. Izborni rezultat je relativna stvar, moze se u sljedecem ciklusu imati slican rezultat i biti vlast na svim nivoima jer su se izgradile stranke koje ce biti partneri SDPu i uzeti glasove SDA. To je se Makiveljanske strane gdje gledamo sta je najbolje za stranku. Sa tacke gledista drustva, bitno je sta se uradi. Ako u SK naprave pomak to je puno bitnije za drustvo od toga da se sastavi neka vlada koja ce zamjeniti garniture ali ne promjeniti nista.

NS i SDP su i prije ovih izbora bili za predizbornu koaliciju, DF je minirala taj dogovor. NS je ogranicena stranka, ostat ce takva tako da bi i ujedinjene doslo u obzir ako se vidi da imamo rezultate u radu.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59308
Joined: 15/12/2008 16:53

#35712 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by ultima_palabra »

doktor78 wrote:Da se vratimo malo na priču o kandidovanju Martine M.S. za ambasadoricu. Neću sada raspravljati o tome je li to dobar potez ili nije, ali komentari od strane HDZ-ovaca na fb-u koji su uslijedili nakon toga su toliko šovinistički i mizogini da mi je muka. Fuj!
Kakvi su bili njeni komentari na platformaše iz Hercegovine prije 8 godina? Kolo sreće se okreće...
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#35713 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Capsicum »

madner wrote:
Capsicum wrote:
madner wrote:To cjepanje bi bilo vrlo dobra stvar za SDP dugorocno.

Mada nece do toga doci, ovi u TK mogu sastaviti savez kakav zele.
Ne znam, možda. Trenutno ova garnitura "mladih lavova" nije baš dobro prošla kod građana. Da im nije bilo TK, bio bi ovo jedan od većih debakla SDP-a. Moje je mišljenje da SDP-u raspad ne treba u ovom momentu. U Sarajevu su realno loše prošli i NS im je preotela dobar dio lijevih glasača. Ako opstane aktuelna vlada KS, vjerujem da će NS znati medijski unovčiti svojeg premijera i učvrstiti svoju poziciju kod glasača. Šta ostaje SDP-u ako ostane bez TK i KS? Neće nestati s političke scene samo zato što imaju te neke nekretnine, ali i to se ubrzano topi.
DF ce nestati ako odu sa SDA, ti glasovi ce se preliti vecinom u SDP.
To je nekakav romantičarski pogled na političku situaciju kod nas. Kao da postoji jasna klasna borba radničke klase i kapitalističkih elita ili građana vs. nacionalista. Stvarnost je ipak malo drugačija. Izbori pokazuju da osim što građani ogromnom većinom podržavaju nacionalne stranke. A između njih i ovih koji su za čisto građansku opciju, postoji jedna velika siva zona. I ne, nije nestao ni SDP ni DF ni SBB zbog učešća u vlasti zajedno sa SDA (i ostalim nacionalnim strankama, što se često, namjerno ili nenamjerno zaboravlja). Oni koji misle da je SDP svoj izborni debakl doživio zbog učešća u vlasti, taj je najveći naivac. Oni su kažnjeni zbog toga što se pokazalo da nisu ni po čemu drugačiji od njih. Krali su kao i ostali.
madner wrote:Izborni rezultat je relativna stvar, moze se u sljedecem ciklusu imati slican rezultat i biti vlast na svim nivoima jer su se izgradile stranke koje ce biti partneri SDPu i uzeti glasove SDA. To je se Makiveljanske strane gdje gledamo sta je najbolje za stranku. Sa tacke gledista drustva, bitno je sta se uradi. Ako u SK naprave pomak to je puno bitnije za drustvo od toga da se sastavi neka vlada koja ce zamjeniti garniture ali ne promjeniti nista.
To možda može biti dobra priča za nekoga ko ima vremena, želje ili života da čeka. Evo ja čekam haman 30 godina. Kad će ta građanska opcija dobiti toliku podršku građana da može uspostaviti vlast od vrha do dna? Hoće li za mog života? Ja bih radije pristao da ljevica prihvati da živimo u zemlji gdje ogromna većina stanovnika jednostavno podržava desničare i da pokuša da uradi makar nešto da u djelo provede makar dio svojih politika i na djelu pokaže šta mogu, da nisu isti, da makar malo poprave ovaj ostatak mog života. Alternativa mi je da idem iz zemlje (što mnogi mladi već rade), jer ako mi se glasanje za nivo države i entiteta svodi samo na uhljebljivanje raznih opozicionara, onda nemam nikakav motiv da glasam. Više mi se onda isplati glasati na tim nivoima za neku stranku koja će biti manje zlo, pa da makar na taj način nekako doprinesem nekim promjenama na bolje.
madner wrote:NS i SDP su i prije ovih izbora bili za predizbornu koaliciju, DF je minirala taj dogovor. NS je ogranicena stranka, ostat ce takva tako da bi i ujedinjene doslo u obzir ako se vidi da imamo rezultate u radu.
Ovo jednostavno nije tačno. Pričao sam sa ljudima koji su bili direktni učesnici razgovora o predizbornoj saradnji SDP/DF/NS/GS i NS je taj koji je eksplicitno odbio svaku vrstu predizborne saradnje (još konkretnije današnji premijer KS Edin Forto). SDP je na prvu došao s nekim prijedlogom koji je prihvaćen od strane ostalih (DF-GS), ali je SDP kasnije sam odustao od toga.
User avatar
drug_profi
Posts: 65421
Joined: 16/07/2012 16:00

#35714 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by drug_profi »

Capsicum wrote:
madner wrote:To cjepanje bi bilo vrlo dobra stvar za SDP dugorocno.

Mada nece do toga doci, ovi u TK mogu sastaviti savez kakav zele.
Ne znam, možda. Trenutno ova garnitura "mladih lavova" nije baš dobro prošla kod građana. Da im nije bilo TK, bio bi ovo jedan od većih debakla SDP-a. Moje je mišljenje da SDP-u raspad ne treba u ovom momentu. U Sarajevu su realno loše prošli i NS im je preotela dobar dio lijevih glasača. Ako opstane aktuelna vlada KS, vjerujem da će NS znati medijski unovčiti svojeg premijera i učvrstiti svoju poziciju kod glasača. Šta ostaje SDP-u ako ostane bez TK i KS? Neće nestati s političke scene samo zato što imaju te neke nekretnine, ali i to se ubrzano topi.
SDP mora da se izvuče iz ovoga nekako. Oporavka im nema bez čistke.
Kako već rekoh, polazim od sebe. Ako mi pratija nešto obeća prije izbora, a onda se pola godine nećka bil me prevarila ili da ipak drži do obećanja... ne uljeva povjerenje.
Garantujem da ne dam glas dok god mislim da moze na kraju zavrsiti kao glas za SDA.
doktor78
Posts: 3944
Joined: 14/09/2006 11:02

#35715 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by doktor78 »

ultima_palabra wrote:
doktor78 wrote:Da se vratimo malo na priču o kandidovanju Martine M.S. za ambasadoricu. Neću sada raspravljati o tome je li to dobar potez ili nije, ali komentari od strane HDZ-ovaca na fb-u koji su uslijedili nakon toga su toliko šovinistički i mizogini da mi je muka. Fuj!
Kakvi su bili njeni komentari na platformaše iz Hercegovine prije 8 godina? Kolo sreće se okreće...
Bez obira na sve, ali ovo:
Image
ili ovo:
Image
ja ne bih mogao Ljiljani i Sonji Karadžić napisati
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#35716 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Kikibombona »

Capsicum wrote:To možda može biti dobra priča za nekoga ko ima vremena, želje ili života da čeka. Evo ja čekam haman 30 godina. Kad će ta građanska opcija dobiti toliku podršku građana da može uspostaviti vlast od vrha do dna? Hoće li za mog života? Ja bih radije pristao da ljevica prihvati da živimo u zemlji gdje ogromna većina stanovnika jednostavno podržava desničare i da pokuša da uradi makar nešto da u djelo provede makar dio svojih politika i na djelu pokaže šta mogu, da nisu isti, da makar malo poprave ovaj ostatak mog života. Alternativa mi je da idem iz zemlje (što mnogi mladi već rade), jer ako mi se glasanje za nivo države i entiteta svodi samo na uhljebljivanje raznih opozicionara, onda nemam nikakav motiv da glasam. Više mi se onda isplati glasati na tim nivoima za neku stranku koja će biti manje zlo, pa da makar na taj način nekako doprinesem nekim promjenama na bolje.
Nije problem desnica i desnicari. Prvi cu glasati za postenu desnicu.

Problem je kriminlna priroda SDA. Sa njima se nista ne moze uraditi. Pokusali su SDP i DF. Ne ide. Koaliranjem sa SDA izbori gube smisao jer uvijek, u svakoj varijanti, sa 20-30% glasova pobjedjuje SDA. Vecina ljudi glasa za SDP-DF-NS zato sto je kategoricno protiv SDA. Ako koaliraju sa SDA, cemu izbori? Mora postojati opozicija jer bez opozicije nema demokratije.

Misljenja sam da treba podvuci crtu kao sto je uradila Nasa stranka. Da je isto uradio SDP prije 20 godina sada bi mozda imali iole normalnu vlast. Izgubilo se vrijeme na nista.

Nece ni SDA dovijeka. Sve ima pocetak i kraj. Do nas je. Dolaze nove snage poput Platforme koje pretenduju na glasove desnice i centra. Tu je Konakovic koji je potpuno okreunuo list.

DF ne moze nista uraditi sa SDA. Nema borbe protiv kriminala i korupcije. Samo ce uhljebiti svoje kadrove i izgubit cemo dodatne cetiri godine.
User avatar
drug_profi
Posts: 65421
Joined: 16/07/2012 16:00

#35717 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by drug_profi »

Nikom. Ni Nemanji Kusturici ne bih ovakve poruke slao.

A jel ovaj Ljubo šta dođe onom našem hairliji Fadilu?
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#35718 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Capsicum »

doktor78 wrote:ja ne bih mogao Ljiljani i Sonji Karadžić napisati
Upravo to... Pojma mi nemamo s kakvim bolesnicima živimo.
Već sam rekao da Martina zbog svojih ranije iznošenih radikalnih stavova možda ne zaslužuje poziciju koja joj je ponuđena, ali ovakvi izljevi mržnje i primitivizma nam samo otvaraju oči... Teško je neke stvari vidjeti iz "Republike Sarajevo". Ovdje smo svi kao pod nekim staklenim zvonom.
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1602
Joined: 20/11/2018 16:45

#35720 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by MarshalDodik »

malakh wrote:jedino što mi je u kompletnoj priči drago jeste činjenica da je još prije mjesec dana fahro sebe vidio kao ministra sigurnosti, a sada blijedo strijepi i čeka odluku dfa i dijela sdpa.

ako oni uđu u vlast, mislim da to šćepica neće moći preživjeti. jednom se jedva izvukao nakon izbornog debakla i sramota, a sada :lol: :lol:
Fahro politicki prezivjeti nece, ali ce za svoga zivota ispratiti Df u minsko polje :izet:
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#35721 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Capsicum »

Kikibombona wrote:
Capsicum wrote:To možda može biti dobra priča za nekoga ko ima vremena, želje ili života da čeka. Evo ja čekam haman 30 godina. Kad će ta građanska opcija dobiti toliku podršku građana da može uspostaviti vlast od vrha do dna? Hoće li za mog života? Ja bih radije pristao da ljevica prihvati da živimo u zemlji gdje ogromna većina stanovnika jednostavno podržava desničare i da pokuša da uradi makar nešto da u djelo provede makar dio svojih politika i na djelu pokaže šta mogu, da nisu isti, da makar malo poprave ovaj ostatak mog života. Alternativa mi je da idem iz zemlje (što mnogi mladi već rade), jer ako mi se glasanje za nivo države i entiteta svodi samo na uhljebljivanje raznih opozicionara, onda nemam nikakav motiv da glasam. Više mi se onda isplati glasati na tim nivoima za neku stranku koja će biti manje zlo, pa da makar na taj način nekako doprinesem nekim promjenama na bolje.
Nije problem desnica i desnicari. Prvi cu glasati za postenu desnicu.

Problem je kriminlna priroda SDA. Sa njima se nista ne moze uraditi. Pokusali su SDP i DF. Ne ide. Koaliranjem sa SDA izbori gube smisao jer uvijek, u svakoj varijanti, sa 20-30% glasova pobjedjuje SDA. Vecina ljudi glasa za SDP-DF-NS zato sto je kategoricno protiv SDA. Ako koaliraju sa SDA, cemu izbori? Mora postojati opozicija jer bez opozicije nema demokratije.
Ne znam kako da ti to saopštim, ali ovdje SDA i njihovi otpaci imaju ogromnu podršku građana. Isto vrijedi i za druga 2 konstitutivna naroda. Jednostavno nacionalisti imaju ogromnu podršku, a Ustav i izborni zakon im idu na ruku. Tako je moguće da jedna stranka sa 100k glasova bude apsolutno nezaobilazan partner u formiranju vlasti, a druga koja osvoji duplo više, tavori u opoziciji.

Ja se slažem da ima dio ljudi koji glasaju za kategoričko odbijanje pravljenja vlasti sa nacionalnim strankama, ali je nerealno govoriti kako oni čine većinu glasačkog tijela tih stranaka. To se najbolje vidi u rezultatima SDP-a, pa i DF-a i SBB-a. SDP se skoro pa pocijepao na 2 stranke zato što ljudi žele vlast i dosta im je čekanja u opoziciji. DF otvoreno kaže da bi najradije da kao blok idu u vlast. SBB s druge strane redovno glumi žestoku anti-SDA opciju, a nemaju problema s ulaskom u vlast. Nadam se da je svima jasno da je pljuvanje po Komšiću u Avazu i spletkarenje oko bh bloka s jasnim ciljem da sebi osiguraju ulazak/ostanak u vlasti.

Kikibombona wrote:Misljenja sam da treba podvuci crtu kao sto je uradila Nasa stranka. Da je isto uradio SDP prije 20 godina sada bi mozda imali iole normalnu vlast. Izgubilo se vrijeme na nista.

Nece ni SDA dovijeka. Sve ima pocetak i kraj. Do nas je. Dolaze nove snage poput Platforme koje pretenduju na glasove desnice i centra. Tu je Konakovic koji je potpuno okreunuo list.

DF ne moze nista uraditi sa SDA. Nema borbe protiv kriminala i korupcije. Samo ce uhljebiti svoje kadrove i izgubit cemo dodatne cetiri godine.
Poštujem mišljenje, ali se ne slažem. Podrška nacionalistima se već skoro 30 godina kreće oko 70%. Nema bitnih odstupanja. Pa ni kod ljevice nema velikih odstupanja, sve je to preljevanje iz šupljeg u prazno. Sad glasam za SDP, poslije za DF i obrnuto. Jednostavno ovdje građani podržavaju ove kriminalne nacionalne stranke i šanse da će se to nakon 30 godina nešto drastično i naglo primijeniti su nikakve.

Sve se svelo na opciju da živiš u nekakvoj fantaziji da se nacionalisti mogu skinuti s vlasti s ovakvim Ustavom, ovakvim izbornim zakonom, ovakvim građanima, ovakvim međunarodnim okolnostima itd. ili da prihvatiš da je situacija takva kakva jeste i da se uradi ono što se može uraditi, promijeni ono što možeš.

Što jedan reče, znaš kako se kod nas zovu izborni gubitnici? - Moralni pobjednici.
Vidal89
Posts: 1012
Joined: 18/01/2013 02:26

#35722 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Vidal89 »

Ja mislim da bi DF rado u vlast i nevjerovatno je koliko se nude i izjave koje daju a da jos nisu sjeli za stol sa SDA, mislim da od.toga nema nista jer jedan faktor je kljucan zbog kojeg DF nece u vlast, a to je Dragan Covic.

Covic je malo drugaciji i ako zauzme jedan stav onda se ga i drzi a to je da mu DF nije prihvatljiv partner.
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#35723 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Capsicum »

Vidal89 wrote:Ja mislim da bi DF rado u vlast i nevjerovatno je koliko se nude i izjave koje daju a da jos nisu sjeli za stol sa SDA, mislim da od.toga nema nista jer jedan faktor je kljucan zbog kojeg DF nece u vlast, a to je Dragan Covic.

Covic je malo drugaciji i ako zauzme jedan stav onda se ga i drzi a to je da mu DF nije prihvatljiv partner.
Nije baš tako. Do nedavno su trubili kako nema formiranja vlasti bez novog izbornog zakona. Pa su odustali. A već su nekoliko puta davali izjave kako im nije bitno ko će biti s njima u vlasti - eto vas tamo dogovorite se...
User avatar
ultima_palabra
Posts: 59308
Joined: 15/12/2008 16:53

#35724 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by ultima_palabra »

Kikibombona wrote:
Capsicum wrote:To možda može biti dobra priča za nekoga ko ima vremena, želje ili života da čeka. Evo ja čekam haman 30 godina. Kad će ta građanska opcija dobiti toliku podršku građana da može uspostaviti vlast od vrha do dna? Hoće li za mog života? Ja bih radije pristao da ljevica prihvati da živimo u zemlji gdje ogromna većina stanovnika jednostavno podržava desničare i da pokuša da uradi makar nešto da u djelo provede makar dio svojih politika i na djelu pokaže šta mogu, da nisu isti, da makar malo poprave ovaj ostatak mog života. Alternativa mi je da idem iz zemlje (što mnogi mladi već rade), jer ako mi se glasanje za nivo države i entiteta svodi samo na uhljebljivanje raznih opozicionara, onda nemam nikakav motiv da glasam. Više mi se onda isplati glasati na tim nivoima za neku stranku koja će biti manje zlo, pa da makar na taj način nekako doprinesem nekim promjenama na bolje.
Nije problem desnica i desnicari. Prvi cu glasati za postenu desnicu.

Problem je kriminlna priroda SDA. Sa njima se nista ne moze uraditi. Pokusali su SDP i DF. Ne ide. Koaliranjem sa SDA izbori gube smisao jer uvijek, u svakoj varijanti, sa 20-30% glasova pobjedjuje SDA. Vecina ljudi glasa za SDP-DF-NS zato sto je kategoricno protiv SDA. Ako koaliraju sa SDA, cemu izbori? Mora postojati opozicija jer bez opozicije nema demokratije.

Misljenja sam da treba podvuci crtu kao sto je uradila Nasa stranka. Da je isto uradio SDP prije 20 godina sada bi mozda imali iole normalnu vlast. Izgubilo se vrijeme na nista.

Nece ni SDA dovijeka. Sve ima pocetak i kraj. Do nas je. Dolaze nove snage poput Platforme koje pretenduju na glasove desnice i centra. Tu je Konakovic koji je potpuno okreunuo list.

DF ne moze nista uraditi sa SDA. Nema borbe protiv kriminala i korupcije. Samo ce uhljebiti svoje kadrove i izgubit cemo dodatne cetiri godine.
Kod glasanja za NS je najbolja stvar to da ne moraš brinuti da si glas dao SDA. 100% sigurnost kao u švicarskoj banci. To do sada nije viđeno na našoj političkoj sceni.
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#35725 Re: Demokratska fronta Željko Komšić

Post by Capsicum »

ultima_palabra wrote:Kod glasanja za NS je najbolja stvar to da ne moraš brinuti da si glas dao SDA. 100% sigurnost kao u švicarskoj banci. To do sada nije viđeno na našoj političkoj sceni.
Super. A jel vrijedi i da ako njima daš glas da će pokrenuti opoziv SDA općinskog načelnika ukoliko imaju sa svojim partnerima većinu u vijeću?
Post Reply