Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#35676 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Ne bi ja tog Smaju za bager prozivao, ni zbog toga sto prevozi drva u kombiju, i vadi ugalj...radije bi ga prozivao sto se ugradio u djecije paketice :mrgreen: :mrgreen:
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#35677 Re: Zeničani

Post by smartXL »

clio_dci120 wrote:
I šta ti znači da bager radi na crno. U gradjevini ti dosta takvog posla ima, gdje uvedeš u posao nekog ko će za sitnicu lovu radit, i to je sve legalno (glavni izvođač uzima razliku). Vuk sit, ovce na broju.
Napisa to i ostade ziv. :shock: :-)
Po meni, trebao bi biti registrovan i placati svoje obaveze prema drzavi koje proizlaze iz takvog poslovanja. To sto on radi, to je cisti rad na crno i nije u redu prema registrovanim licima koja obavljaju takve djelatnosti. Ovako, nema razlike izmedju njega i onih sto prodaju cigare ispred pijace.
Ja sam nedavno unajmljivao bager, covjek registrovao obrt i placa svoje obaveze. Takodjer, ljudi koji se bave prevozom u najmanju ruku se registruju kao obrti, pa rade legalno, a ne na crno.

Ne mozes ljude prozivati i pricati kako ti je sef posten i odgovoran, a vamo se baviti kriminalnim radnjama, sto i jeste rad na crno. Oblik kriminala. :!:
E pa vidi, nikad neće dobiti posao dok se ne registruje. Onaj ko ga unajmljuje (glavni izvođač) traži fiskalni račun, bez toga nema poslovanja (izuzev ako je oslobođen plaćanja PDV ali i za to ima racun) jer ovaj drugi mora pravdat izdatak. To su ti standardne procedure u svim gradjevinskim firmama. E sad hocel neko od komšije tražit njegovu uslugu...realno, toga nema puno.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#35678 Re: Zeničani

Post by Throttle »

Pa nece ga angazovat firma za neke vece radove al ce se namlatit love po selima gdje se takve usluge cesto traze
Rezon da "nema veze sto je na crno" je pogresan, nevezano o cemu se radi jer registrovani nije konkurentan il je prisiljen da radi na crno da bi mogao istu cijenu ponudit
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#35679 Re: Zeničani

Post by smartXL »

Taj se hljeba neće najesti ako bude čekao da ga seljaci angazuju. Bager (gusjenicar) nema neku aman siroku primjenu osim iskopa materijala. Čisto sumnjam da će mu u njegovom selu biti posla, za udaljenija sela ipak treba labudica za prijevoz a to se extra plaća...
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#35680 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Ne treba labudica, kupi mali Tamic i opleti. Bager se bez problema penje na kamion i ne treba labudica.
I vjerovatno ce raditi upravo to sto Throtle kaze, samo privatni iskopi, rusenja, ima posla i previse za takve stvari, iznenadio bi se.

A Causals, pisi, kakve paketice, zar je neko spsoban od djece hapati? :shock:
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#35681 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Image

RTV Zenica :lol: :lol:
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#35682 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Hahaha, fakat nisu normlani. :-) :lol:
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#35683 Re: Zeničani

Post by smartXL »

clio_dci120 wrote:Ne treba labudica, kupi mali Tamic i opleti. Bager se bez problema penje na kamion i ne treba labudica.
I vjerovatno ce raditi upravo to sto Throtle kaze, samo privatni iskopi, rusenja, ima posla i previse za takve stvari, iznenadio bi se.

A Causals, pisi, kakve paketice, zar je neko spsoban od djece hapati? :shock:
Pa jel bager il mini bager. Razlika drastična. Nit ima snagu nit kapacitet. Klasični bager ne može na kamion, što zbog mase, što zbog gabarita.
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#35684 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Pa imaš one srednje veličine, idu bez problema na kamion od 7.5 tona (to su ti oni manji Mercedesi Atego i sl.). Ti rade iskope i rusenja i sve zivo, zgodna velicina, imaju snage.
Otac od jednog mog poznanika iz Sa radi samo tako rusenja, iskope i slicno , registrovan naravno, za godinu se samo od toga otplati bager. Ova gradilišta sto spominjes, ti su već druga, visa liga, ozbiljnije se pare vrte, ali imas tu već i reket i slicno, tako da je bolje ovo "sitno" odradjivati.
Nisu jeftini radovi sa tim masinama, pisao sam već jednom koliko samo asfaltiranje Kosta i slicno. Svi kontaju da je to kao kad betoniras metar avlije ...
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#35685 Re: Zeničani

Post by smartXL »

Al ne možeš poraditi sarajevo i zenicu ni po kojem osnovu. U sarajevo se na svakom cosku nešto gradi, kod nas brate slabo, naročito po selima.

Ako misliš da ima posla, uzmi ga i ti, registruj i eto lova. Al znaš da ne ide baš u Zenici...
Mustang1
Posts: 29919
Joined: 29/12/2010 17:31

#35686 Re: Zeničani

Post by Mustang1 »

pas do pasa beton do betona :D
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#35687 Re: Zeničani

Post by Throttle »

Cini mi se da je sat vremena 60KM bagerom?
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#35688 Re: Zeničani

Post by smartXL »

Mini bager 40-50 KM/h, bager 100-120 KM/h
User avatar
Casual's
Posts: 6723
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#35689 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Zar krolj nije rekao da prodaja Zenicatransa ne dolazi u obzir? Zar nije zbog toga postavio svog direktora?

Grebem li mu oba Vakufa..
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#35690 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Imate li slike na telemach?

D3 uredjaj ne dobiva signal od sinoc..internet je ok..
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#35691 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Ne može ni internet da izdrži tvoja pisanja na forumu :D
Ci-Nick
Posts: 6885
Joined: 15/03/2015 17:38

#35692 Re: Zeničani

Post by Ci-Nick »

Nivelacija wrote:Imate li slike na telemach?

D3 uredjaj ne dobiva signal od sinoc..internet je ok..
i ja sam sinoć imao problema ali ne na svim kanalima.
Od jutros sve OK.
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#35693 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Prosle ili pretprosle godine pricali smo u muzejima u Zenici. Tada sam ovdje na forumu dao prijedlog da se otvori muzej rudarstva u onoj neobicnoj staroj zgradi rudnika (sto je kao crkveni toranj) i evo bas mi je drago citam maloprije da u KPZ planiraju otvoriti muzej.
Ima i Zenica dosta toga pokazati i nadam se da ce se nesto od ovoga i realizovati.
Mislim prije svega na modernije muzeje (ne tipa kao sto imamo vec), nego na one tematske kao u inostranstvu (sto sam imao priliku npr. u Londonu obici).

Sta je sa onim muzejom u Mittalu, je li otvoren ikada za javnost?
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#35694 Re: Zeničani

Post by smartXL »

Ma ne treba nama to, kladionice, kafići, flasa rakije...to je naš domet. U Minhenu sam bio u Deutches Museum-u, prejebna stvar, doslovno stičeš dojam da si u određenom vremenu, između ostalog bio je i dio gdje je rudnik, tuneli, vagoni, voštane figure...
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#35695 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

U Zagrebu je pokrenut muzej u okviru psihijatarske bolnice. U pocetku su skepticno gledali na potez direktora, kasnije se ispostavilo da se muzej u potpunosti sam finansirao, jos je i zarade bilo. Barem je bilo tako prije godinu dvije kada sam to citao. (ovaj primjer navodim jer je region u pitanju).
Ovdje imamo zeljezaru, zatvor, rudnik, pa i neki cool muzej mogao bi se napraviti u zgradi Papirne.
U Lonodnu su napravili muzej cak i od legende o Jacku the Ripperu. Ne trebam pisati da je pred svakim muzejom bio ogromni red. I tako je i u ostalim gradovima isto. Isao mahzus posjetiti cuvenu kolekciju automobila u sklopu jedne trkace staze (Donington), nisam vjerovao da turisti u toliko broju dolaze iz drugih dijelova UK da to vide.
Tematski muzeji su ekstra stvar. Neka me sada Moet napadne, ali npr. mene u Zenici ovaj muzej uposte ne interesuje, niti moze privuci neke mladje posjetioce. Ali mogu se praviti tematske postavke, sto su i radili jedno vrijeme (imali su onu postavku el. opreme, igrice iz 80-ih i tako to). Moze se naci nacin kada se hoce.
Moze Zenica dosta toga zanimljivog pokazati, kao sto sam vec nabrojao. Siguran sam da bi posjetilaca bilo i sa strane, jer naravno ne moze muzej ziviti samo od stanovnika grada, ali bi uz pametan i odgovoran rad mogli opstati.
Tko zna , mozda nekada i bude nesto od toga. Evo ja da sam gradonacelnik, a vala i neka kantonalna civija, zovnuo bih onog Afana pa vidio sa njim sta se moze napraviti, posavjetovao bi se. Eno nedavno pise o nekakvoj rupi na Kembridzu, hiljadu puta prosao tuda, nisam nikada obratio paznju na nju, dok nedavno nisam procitao sta je to ustvari bilo.
smartXL
Posts: 2082
Joined: 06/07/2013 23:05

#35696 Re: Zeničani

Post by smartXL »

Šta očekivati kad vidiš ko su nam ministri. Eto i ovaj tvoj drži nargila barova, upravo ono što zaglupljuje omladinu. Eto ima priliku da se dokaže, može uložiti lovu u nešto što može promijeniti stvari.

Evo čitam i Sa se digli svi nivoi da poguraju organizaciju dogadjaja DJ Solomun, turistička zajednica pa i vlada kantona. A kod nas za ZSF...
clio_dci120
Posts: 3147
Joined: 17/07/2012 09:25

#35697 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Dobro, ja na forumu nisam nigdje kritikovao ZSF. Licno mi smeta eksponiranje Fude u svakoj mogućoj prilici na ZSF-u i mislim da to nije OK, ali da jedan takav festival treba Zenici, zasigurno da treba. Na kraju, meni je lijepo bilo cuti neke poznanike iz Sa da su isli na koncert Joksimovica. Grad je neuporedivo bio zivlji za vrijeme trajanja ZSF.
Naravno, potrebno ga je podici na jos veci nivo i snažnije podrzati, zaboraviti na politicka prepucavanja ( kada mogu Skaka i kantonalci da budu jedno za vrijeme SFF-a, mogu i nasi ovdje), uz to da Fudo sebi ne prisvaja ZSF (u drugu ruku ja da sam Clan SDA u vijecu, ja bi isto iskoristio svaku priliku za promociju na ZSF, te se tako borio protiv Dofua, a oni upravo suprotno rade).
Licno se nadam da ce se ZSF i dalje razvijati ...
User avatar
notsure
Posts: 1185
Joined: 31/07/2008 19:57

#35698 Re: Zeničani

Post by notsure »

Tema se zove "Zeničani", ne znam obuhvata li i priče o Bugojancu koji hara Zenicom:

https://www.zenicablog.com/nova-afera-n ... fakulteta/

Sve nešto privatni fakulteti vaki, naki, a na državnom dekan s falsifikovanim uvjerenjem o nekažnjavanju.
User avatar
notsure
Posts: 1185
Joined: 31/07/2008 19:57

#35699 Re: Zeničani

Post by notsure »

Onaj helikopter što se danas vozikao iznad Zenice, je li to MUP ZDK kupio?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83440
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#35700 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Ne moze to nista bez vlasti, da se ne lazemo najvise zasluga za SFF imaju rodjacke veze Mire Purivatre sa Bakirom Izetbegovicem.

A habitusu nasih vijecnika je strana svaka manifestacija sa mikrofonom, osim ako nije sa minbera, pa i ne treba cuditi njihova prica kako festival uznemirava ljude.
Post Reply